Anglický ligový pohár - 5. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Manchester Utd. : Charlton - 10. ledna 2023   21:00

Manchester Utd.
21' Antony  • 90' Rashford  • 90+4' Rashford
3:0
(1:0)
Charlton
Charlton
Heaton – Dalot (34. Wan-Bissaka), Maguire /C/, Martínez, Malacia – McTominay, de Paula (84. Pellistri) – Antony (61. Eriksen), Mainoo (61. Casemiro), Garnacho – Elanga (61. Rashford)
de Gea – Shaw, Lindelöf, Iqbal
Gillett – Davies, Perry
Old Trafford, Manchester
74 345 diváků
Charlton
Brewer – Clare, Inniss, Ness, Sessegnon (82. Henry) – Morgan (68. Payne), Dobson /C/, Fraser – Rak-Sakyi (82. Stockley), Leaburn, Blackett-Taylor (61. O´Connell)
MacGillivray – Chin, Lavelle, Kirk, Jaiyesimi

Domácí sice měli nad třetiligovým soupeřem celkem výraznou převahu, po krásné trefě Antonyho dos Santose vedli, ale o výsledek se pak dlouho strachovali. Ne že by Charlton nějak významně zahrozil, ale náhodný gól mohl poslat zápas kdykoli do penaltového rozstřelu.
Rudí ďáblové se v koncovce dlouho trápili, až střídající Marcus Rashford dvěma góly v úplném závěru zvýraznil výhru Manchesteru United a zpečetil postup do semifinále Ligového poháru.
Čisté konto udržel hrající trenér brankářů Tom Heaton, pro kterého to byl první start mezi tyčemi od začátku zápasu po téměř třech letech.
90+4'
90+4'
Manchester United právě vstřelil branku!
Nejlepší střelec Rudých ďáblů MARCUS RASHFORD udeřil ještě jednou, opět šel sám na bránu po lahůdkovém dloubáčku Carlose Casemira a napnul síť za bezmocným gólmanem. V ligovém zápase by určitě prověřoval tuto branku VAR, zde se musíme spolehnout na bystré oko pomezního Perryho při náběhu z ofsajdové hrany.
90+2'
Publikum pěje chorály, domácí si už užívají pohodovou kombinaci a bago na soupeřově polovině.
90'
Až poslední minuta uklidnila nervózního favorita. Krásnou akci založil průnikovou přihrávkou Casemiro, střídající Pellistri ji prodloužil doleva na úplně volného MARCUSE RASHFORDA a ten zblízka jemným dloubnutím přehodil vybíhajícího Brewera.
89'
Stockley vyhrál hlavičkový souboj v domácí šestnáctce pro Leaburna. Kanonýr Charltonu byl volný jen na zlomek vteřiny, než si srovnal míč na střelu, už ho odzbrojil Martínez.
88'
Střídající Pellistri pálil z otočky v pokutovém území jen do ležícího protihráče, od jehož těla se míč odráží obloukem do rukavic brankáře Brewera.
87'
Třetiligový celek rozehrál přímý kop do vápna, tam to však hlavičkáři Manchesteru snadno zvládli.
85'
Eriksen z rohového kopu nenašel adresáta, hosté zakopávají míč až před Heatona.
84'
Manchester United má dostřídáno:
ze hřiště odchází Fred de Paula, přichází Pellistri.
84'
Znovu pěkná spolupráce mezi Garnachem a Eriksenem. Šlehu dánského reprezentanta z první po zemi vyškrabuje reflexivně Maynard Brewer na roh.
83'
Po rohovém kopu si hráči Manchesteru nepohlídali ofsajdovou čáru.
82'
Střídání v týmu Charlton Athletic:
ze hřiště odchází Rak-Sakyi, přichází Stockley,
ze hřiště odchází Sessegnon, přichází Henry.
81'
Garnacho se protáhl až na koncovou čáru a přihrál pod sebe Eriksenovi, kterému do střely z malého vápna padl skluzem Ness.
81'
Clareův centr z pravého křídla přeletěl hlavu nabíhajícího Leaburna a svou pouť skončil až za levou postranní čarou.
80'
Další žlutá karta pro Manchester United. Domácí kapitán Harry Maguire vrazil do protihráče ramenem.
79'
Charlton rozhodně není odepsaný, snaží se o vyrovnání, jenže zatím nevyprodukoval žádné překvapivé řešení. Rak-Sakyi jen centruje z chvilkového náporu do Heatonovy náruče.
77'
Ani druhou dnešní slibnou standardku hosté nevyužili. Scott Fraser zakroutil tretný kop z 20 metrů přes zeď přímo do náruče Toma Heatona.
76'
První žlutá karta zápasu pro Manchester United. Tyrell Malacia zastavil podražením kličku rozběhnutého O´Connella těsně před velkým vápnem.
76'
Old Trafford píská po kuriózním zákroku australského brankáře hostů Brewera. Ten vyběhl proti Garnachovi až na okraj šestnáctky, kde míč zalehl, po mokrém trávníku se s ním však svezl ještě metr za velké vápno. Z rukou ho mezitím pustil, každopádně rozhodčí hru pouští.
74'
Lisandro Martínez zastavuje odkopem do autu protiútok Charltonu.
72'
Další útočnou aktivitu Manchesteru přerušil Garnacho převzetím míče v ofsajdu.
71'
Garnacho narazil Eriksenovi, jehož nebezpečný přízemní centr proletěl napříč malým vápnem, McTominayovi scházel krok.
71'
McTominayovi šla Rashfordova prostrkávačka za paty a míče se zmocnil hostující Sessegnon.
70'
Dnešní utkání sleduje 74 345 diváků.
68'
Inniss se stačil vrátit a hlavou zpracovat Eriksenův křížný pas do vápna Charltonu.
66'
ze hřiště odchází Morgan, přichází Payne.
65'
Maynard Brewer se blýskl skvělým zákrokem proti technické křížné střele Alejandra Garnacha, která hlasitě volala po gólu. Hosté se trochu zlobí, že Casemirově kolmici předcházel hraniční bodyček na Raka-Sakyie.
64'
Morgan presinkem přerušil rozehrávku domácích, kteří ale budou vhazovat.
62'
Maguire posílal kolmici Garnachovi do ofsajdu.
61'
Současně střídá také Charlton Athletic:
ze hřiště odchází Blackett-Taylor, přichází O´Connell.
61'
Trojnásobné střídání provádí Manchester United:
ze hřiště odchází debutující dorostenec Mainoo, střelec gólu Antony a také dnes nepříliš viditelný Elanga, do boje míří „těžké váhy“ Casemiro,
Eriksen a Rashford.
60'
Fraser pro změnu skosil na půlící čáře při napadání Martíneze.
58'
Do brejku mířili hosté, Leaburn hledal přetaženým centrem na zadní tyči Frasera, ten však trefil kopačkou bránícího Malaciu.
57'
Martínez prodloužil hlavou rohový kop za sebe, na pravém křídle zachytil míč Antony a vracel ho před bránu jen k obráncům Charltonu.
56'
S obličejovou maskou hrající krajní obránce Clare odstavil čistým skluzem Garnacha, ovšem za cenu rohu.
55'
Antony dos Santos se pokusil zopakovat gólovou akci, ze stejného místa a stejně mířenou střelou přes obránce však po rychlé kličce tentokrát o metr minul zadní tyč.
54'
Elanga ani Garnacho se v šestnáctce nedočkali přihrávky sólujícího Antonyho, kterého dobře strážil Lucas Ness.
52'
Wan-Bissaka si s potížemi poradil s napadáním Scotta Frasera.
51'
Morgan si troufl na pokus o zidanovku, trojici protihráčů však neoklamal.
51'
Po faulu na Raka-Sakyie u postranní čáry rozehrávají hosté.
49'
Fanoušci Manchesteru United se radovali ze vstřelené branky jen chvilku, Elanga doklepával střílený centr z malého vápna v jasném ofsajdu.
47'
Po minutě a pár vteřinách zahrozili hosté. Leaburn vyhrál hlavičkový souboj pro Dobsona, který nabil nepokrytému Fraserovi. Jeho pokus z velkého vápna však letí výrazně nad břevno.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 73% – 27%, střely na bránu 1:1, střely mimo 5:1, rohy 2:1, ofsajdy 1:0, fauly 4:3.
Favorit hraje, co potřebuje k postupu, a v mírně kombinovaném složení vede po krásné trefě Antonyho dos Santose nad účastníkem třetí ligy 1:0. Charlton bojuje s velkou chutí, pro většinu hráčů je dnešní večer životní zážitek, ale zatím londýnský klub neprokázal potřebnou kvalitu v útočné fázi.
45+3'
45+1'
Morgan si počkal na Clareův náběh podél postranní čáry a adresoval mu přesnou kolmici na ofsajdovou hranu. Pravý bek Charltonu hledal centrem před bránou Leaburna, zkušeně však přečetl hru brankář Heaton.
45'
Wan-Bissaka šel čistě skluzem proti Blackettu-Taylorovi a vytloukl o něj bloky. Charltonský útočník se chytá za hlavu, ale odkop od brány je zcela v pořádku.
43'
Manchester však rychle znovu otočil hru, protiútok zakončil velmi nepřesným pokusem na tribunu Alejandro Garnacho.
43'
Antony to na křídle překombinoval, po několika kličkách a otočkách si vyměnil míč s Wan-Bissakou, odzbrojil ho však Dobson.
41'
Fraserův křížný nákop do vápna odvrátil v hodně obtížné pozici skluzem při běhu směrem k vlastní bráně Martínez.
38'
K Malaciově velké nelibosti je jeho skluz posouzen jako faul na Morgana.
37'
Rozdíl mezi první a třetí ligou ukázal názorně Albie Morgan. Ani jeho pokus ze stejné vzdálenosti nebyl úplně zlý, ale stáčel se směrem ven z brány, kterou tak o dva metry minul.
36'
Po faulu dorostence Mainooa dostávají obdobnou standardní situaci hosté.
35'
Fred de Paula rozehrál trestný kop z 25 metrů náramně a hosty zachránila nastřelená tyč, ke které skákal australský brankář Brewer pozdě.
34'
Střídání v týmu Manchester United:
ze hřiště odchází zraněný Diogo Dalot, přichází Aaron Wan-Bissaka.
34'
Ještě předtím je však na trávníku ošetřován vsedě Dalot.
33'
Antony měl dost prostoru na pravém křídle, nepřešel však přes Sessegnona. Vzápětí ale fauloval hostující Morgan a londýnský celek musí stavět zeď na velké vápno.
32'
Charlton pokračoval v akci na útočné polovině, jenž přetažený centr Blacketta-Taylora nakonec opouští hrací plochu.
31'
Sessegnon prostrčil míč dopředu na Frasera, proti kterému vystoupil domácí kapitán Maguire a odpálil míč do zámezí.
30'
Garnacho si naváděl míč na střelu, pravý okamžik však vystihl Clare a čistě mu ho právě při nápřahu vypíchl.
27'
Martínezovu kolmici stihl Garnacho na hřišti, ale zpětnou přihrávku na McTominaye úplně pokazil.
25'
Hra pokračuje bez zdravotních následků, snad až na nějakou tu bouli.
24'
V hlavičkovém souboji se bolestivě sťukli Steven Sessegnon a Antony dos Santos.
23'
Anthony Elanga střílel z voleje z 10 metrů po Dalotově centru jen do posledního zadáka Charltonu.
21'
Favorit otevírá skóre z první přímé střely. ANTONY DOS SANTOS dostal míč od svého krajana Freda de Pauly před velké vápno a celou obrannou hradbu před sebou i brankáře překonal kouzelnou levačkou z 20 metrů na zadní tyč.
20'
Mistr světa Lisandro Martínez odhlavičkoval nakopávaný míč na devatenáctiletého nejlepšího střelce hostů Milese Leaburna za postranní čáru.
17'
Dalotův zpětný centr do vápna trochu kostrbatě, ale nakonec účinně zpracoval Rak-Sakyi a jeho kontr zastavují domácí jen faulem.
15'
Na trávníku je ošetřován hostující Sean Clare.
14'
Tom Heaton vyběhl na malé vápno a jednou rukou bravurně odebral míč z hlavy Leaburnovi. Odražený míč vracel z voleje George Dobson slabě a brankář Manchesteru si snadno poradil.
14'
Diogo Dalot musel odvrátit protiútok Charltonu na rohový kop.
13'
Z následného rohu se domácím nepodařilo zakončit, centrovaný míč míří do zámezí.
12'
Tyrell Malacia servíroval pod sebe na zcela neobsazeného Freda de Paulu, jenž z velkého vápna sestřelil do obličeje obětavého Innisse.
10'
McTominayova kolmice nenašla adresáta, Elanga měl k míči nejblíž, ale kvůli ofsajdu se nemohl zapojit do hry. Kope se tedy od Brewerovy brány.
9'
Znovu si palebnou pozici vytvořil Garnacho, tentokrát to měl přímo proti bráně, ale znovu výrazně minul.
7'
Na druhé straně dostal Garnacho křížný pas od Dalota, posadil si až výsměšně Clarea a pronikl kolem něj do pokutového území. Křížnou ránu z těžkého úhlu však nenasměroval mezi tyče.
7'
Hosté odvážně napadali rozehrávku favorita, Dobsonovi však sjel míč po hlavě a místo posunutí do šance jej odevzdává.
5'
Z prvního rohu se Manchester neprosadil a Elanga v souboji o odražený míč fauloval.
2'
Dalotova křížná střela z velkého vápna směřuje několik metrů od šibenice, kam domácí pravý bek mířil.
2'
Charlton zahájil nebojácně a Garnacho byl v tísni donucen odevzdat míč do autu.
1'
Domácí nastupují na zaplněný Old Trafford v tradičních červených dresech, hosté pro tento zápas oblékli bílé dresy a černé trenýrky.
Mezi tyčemi Manchesteru United se představí brankářská trojka Tom Heaton, který naposledy nastoupil od začátku v soutěžním utkání na jaře 2020 za Aston Villu. 36letý trojnásobný anglický reprezentant byl poté angažován do Manchesteru jako hrající trenér brankářů a zachytal si jen posledních 22 minut v loňském ročníku Ligy mistrů proti Young Boys Bern.
Úplným debutantem je pak sedmnáctiletý záložník Kobbie Mainoo.

Manchester United: Heaton – Dalot, Maguire /C/, Martínez, Malacia – McTominay, de Paula – dos Santos, Mainoo, Garnacho – Elanga
Náhradníci: de Gea – Shaw, Wan-Bissaka, Lindelöf, Iqbal, Pellistri, Casemiro, Eriksen, Rashford
Trenér: ten Hag

Charlton Athletic: Brewer – Clare, Inniss, Ness, Sessegnon – Morgan, Dobson /C/, Fraser – Rak-Sakyi, Leaburn, Blackett-Taylor
Náhradníci: MacGillivray – O´Connell, Chin, Lavelle, Kirk, Payne, Henry, Jaiyesimi, Stockley
Trenér: Holden

Rozhodčí: Gillett – Davies, Perry.
Vzájemné zápasy
Charlton od sestupu z Premier League v roce 2007 na Manchester United v pohárech nenarazil a pohled na minulá utkání je tak jen zajímavostí pro milovníky fotbalové historie.
Naposledy zvítězil Charlton nad dnešním soupeřem 4. listopadu 1989, od doby pražské sametové revoluce uhrál v 18 utkáních jen dvě remízy.
Poslední ligový duel vyhráli Rudí ďáblové s Rooneym, Scholesem a Giggsem v sestavě před téměř šestnácti lety 2:0.
Charlton Athletic
Už samotný postup do čtvrtfinále je pro hosty obrovským úspěchem. Londýnský klub má sice slavnou historii, v roce 1937 byl vicemistrem Anglie a dva roky po válce vyhrál FA Cup, v nejvyšší soutěži však působil naposledy před šestnácti lety a v posledních letech se pohybuje jen uprostřed tabulky třetí ligy.

Charlton od konce října v League One sedm zápasů v řadě nevyhrál, po Novém roce se však chytil a zdolal Portsmouth 3:1 a Lincoln 2:1.

V Ligovém poháru jsou červeno-bílo-černí specialisty na penalty. Až na jednu výjimku vždy postoupili až po rozstřelu. Ve čtvrtém kole takto doma zaskočili prvoligový Brighton.

Cesta pohárem:
Charlton – Queens Park Rangers 1:1, na penalty 5:3
Walsall – Charlton 0:1
Stevenage – Charlton 1:1, na penalty 5:6
Charlton – Brighton 0:0, na penalty 4:3

Střelci: 7 – Leaburn, 6 – Rak-Sakyi, 5 – Payne, Fraser.
Manchester United
Rudí ďáblové jsou jasným favoritem na postup do semifinále. Po odchodu Cristiana Ronalda ještě neztratili ani bod. Ve čtyřech zápasech – v lize s Nottinghamem, Wolverhamptonem a Bournemouthem a v osmifinále Ligového poháru s Burnley – udrželi i čisté konto, teprve v pátečním duelu FA Cupu se do jejich sítě trefil Coady z Evertonu. Porážce 1:3 však nezabránil, zvláště když si vítězný gól poté vstřelil do vlastní sítě.

Los letos Manchesteru v obou anglických pohárech přeje, zatím všechny zápasy mu přihrál na domácí hřiště.

Manchester United – Aston Villa 4:2
Manchester United – Burnley 2:0

Střelci: 13 – Rashford, 5 – Martial, 4 – Antony.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.