EURO U21 -  ONLINE PŘENOS -  Norsko : Švýcarsko - 22. června 2023   18:00

Norsko
Norsko
19' Ceïde (Zafeiris)
1:2
(1:1)
Švýcarsko
Švýcarsko
36' Ndoye  (Imeri) • 55' Imeri  (Rieder)
Norsko
Christiansen – Sebulonsen, Heggheim, Daland, Wolfe – Hove, Mannsverk (46. Kitolano), Zafeiris (75. Nusa), Ceïde (75. Jatta) – Bobb (90+1. Christensen), Botheim /C/ (90+1. Sahraoui).
Sandberg, Klaesson – Rösler, Hjelde, Solbakken, Kamanzi, Evjen.
Pinheiro – Jesus, Maia (POR)
Stadionul Dr. Constantin Rădulescu, Cluj-Napoca (ROU)
1279 diváků
Švýcarsko
Saipi – Blum, Stergiou /C/, Burch, Omeragić (82. Kronig) – Ndoye (90+2. Di Giusto), Sohm, Jashari, Imeri (82. Von Moos) – Stojilković (61. Amdouni), Rieder (90+2. Males).
Ammeter, Keller – Amenda, Müller, Vouilloz, Krasniqi, Barès.

Držení míče: 52 % : 48 %.
Střely na branku: 5:4. Střely mimo: 6:7. Rohy: 3:4. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 9:16.
Norští fotbalisté zahájili zápas lépe a po Ceïdeho točené střele vedli. Švýcaři však z minima přesných pokusů dokázali vytěžit obrat. Zafeirisovu chybu potrestal z brejku Ndoye a 10 minut po přestávce rozhodl střelou k tyči ze střední vzdálenosti Imeri. V atraktivním zápase se oba celky tlačily často do zakončení, ale vyložené šance si příliš nevytvářely a skóre se již nezměnilo. Mnohonárodnostní výběr v dresu Švýcarska vstoupil do malého Eura lépe, Norsko bude mít postup v konkurenci velmocí Francie a Itálie nesmírně ztížený.
90+6'
90+6'
Roh poslední záchrany pro Norsko nevyšel, míč odhlavičkoval Blum.
90+6'
Portugalský rozhodčí už dvojnásobně přetahuje avizované nastavení, Sahraouiho střílený centr se od Stergiouových chráničů odráží na roh.
90+5'
Švýcarským fotbalistům se daří držet míč uprostřed hřiště, do brejku dokonce vyrazil Amdouni, ale byl dostižen Christensenem.
90+4'
Na hřišti leží po vzdušném souboji s brankářem Saipim nehnutě Jatta, který zrovna nemá důvod zdržovat. Pokračovat se bude tedy ještě chvíli po vypršení avizovaného času, až bude ošetřen.
90+3'
Christiansen vyhání spoluhráče dopředu a běží sám rozehrát přímý kop téměř k půlící čáře, jenže míč nasměroval až do zámezí a v mnohem větším klidu rozehraje jeho protějšek.
90+2'
Naposledy střídá Švýcarsko:
ze hřiště odchází Dan Ndoye, přichází Matteo Di Giusto,
ze hřiště odchází Fabian Rieder, přichází Darian Males.
90+1'
Žlutá karta pro Švýcarsko (Fabian Rieder). Za šlapák ve skluzu proti Kitolanovi.
90+1'
Dvakrát střídá Norsko:
ze hřiště odchází Oscar Bobb, přichází Tobias Christensen,
ze hřiště odchází Erik Botheim, přichází Osame Sahraoui.
90'
Norové odzbrojili osamoceného Amdouniho, z protiútoku se po rozhárané situaci snažil zakončit špičkou Jatta, ale nakonec nevybojoval ani roh.
89'
Pro Wolfeho vysoký nákop si došel na velké vápno brankář Saipi.
86'
Střídající Nusa si na levém křídle vyměnil míč s Wolfem a z těžkého úhlu prověřil polovysokou střelou Saipiho.
85'
S křečemi leží na trávníku Sohm, rozhodčí ukazuje na hodinky a norští hráči spěchají s obnovením hry.
84'
Roh Švýcarska rozehrála jeho papírově největší hvězda Fabian Rieder. K hlavičce se vyšponoval Burch, ale nenasměroval ji mezi tyče a střídajícímu Kronigovi je při pokusu o teč máván ofsajd.
82'
Dvakrát střídá Švýcarsko:
ze hřiště odchází Bećir Omeragić, přichází Jan Kronig,
ze hřiště odchází Kastriot Imeri, přichází Julian Von Moos.
80'
Švýcarský nápor pokračuje tvrdým projektilem Bećira Omeragiće metr a půl či dva vedle pravé tyče.
79'
Centry létaly norským vápnem zleva doprava a zpět, nakonce se Christiansenovi podařilo ošidný míč vyboxovat, ale z druhé vlny pak norského brankáře pořádně prověřil střelou k tyči Blum.
78'
Rieder vyslal do běhu Ndoyeho, který si pěkně obhodil obránce a své sólo zakončil tečovanou střelou po zemi. Švýcarsko získává roh.
76'
Dnešní utkání sleduje v Kluži podle místního hlasatele 1279 diváků.
75'
Dvojité střídání v mužstvu Norska:
ze hřiště odchází Emil Ceïde, přichází Seedy Jatta,
ze hřiště odchází Christos Zafeiris, přichází Antonio Nusa.
74'
O chvilku později si Ceïde narazil na jeden dotek s Bobbem a pěknou točenou šlehou na rozdíl od podobného pokusu před přestávkou těsně minul zadní tyč.
74'
Až do švýcarské šestnáctky prodribloval Bobb a sestřelil do obličeje uhýbajícího Ndoyeho.
72'
Na druhé straně sklepl Botheim Bobbův centr hlavou pod sebe pro Zafeirise, který z velkého vápna po zpracování na hrudi vypálil vysoko na tribunu.
71'
Ndoye pálí po Amdouniho zpětné přhrávce také několik metrů vedle norské brány.
69'
Omeragić zakončuje samostatnou akci po přehození míče na pravačku nepřesnou střelou s opačnou falší a zklamaně se dívá do nebes.
67'
Amdouni z pravého křídla sklepával dlouhý míč Ndoyemu, jemuž střela po zemi vůbec nesedla a ani nedoletěla k bráně.
66'
Do protiútoku vybíhal z metrového ofsajdu Amdouni.
65'
Na střed pokutového území dostal přízemní přihrávku proti noze Johan Hove, ideální příležitost však prováhal a střílel slabě do brankáře Saipiho.
63'
Tentokrát to slávistický záložník vyměřil lépe, ovšem na rozdíl od Dalanda, který byl přistižen v těsném ofsajdu.
62'
Leonidas Stergiou odhlavičkoval centrovaný míč, ale před velkým vápnem byl naražen do ramene Wolfe a Zafeiris dostane příležitost k reparátu z přímého kopu.
61'
Střídání v týmu Švýcarska:
ze hřiště odchází Filip Stojilković, přichází Mohamed Zeki Amdouni.
60'
Christos Zafeiris jen nakopl trestňák z 35 metrů do zámezí, tohle se nepovedlo.
58'
Postupně se vytrácející Botheim jen tečoval Bobbův centr do zámezí.
57'
Jashari podrazil Sebulonsena, Norové mají standardku spíše na rozehrání než na přímé ohrožení brány.
55'
Švýcarsko právě vstřelilo branku!
Riederovu přihrávku převzal před pokutovým obloukem KASTRIOT IMERI, času i prostoru na přípravu střely mu dali Norové spoustu a tak záložník Young Boys Bern z 21 metrů rozvlnil síť povedenou střelou k levé tyči.
53'
Míč potáhl Bobb a z velkého vápna prověřil štípavou přízemní střelou doprostřed brány Saipiho, který jen vyrážel před sebe, ale švýcarští zadáci byli připraveni a míč uklízejí do bezpečí před Zafeirisem.
49'
Saipi se vrhl po míči, který poslal obloučkem do šestnáctky Wolfe, a vyboxoval ho těsně před nabíhajícím Ceïdem.
49'
Podobně jako v prvním poločase jsou úvodní minuty opatrné, obě mužstva hrají na jistotu zezadu.
46'
S jednou změnou nastoupilo do druhé půle Norsko:
ze hřiště odchází Sivert Mannsverk, přichází Joshua Kitolano.
46'
Druhý poločas začne přibližně v 19:02.
Statistiky první půle:
Držení míče 45% – 55%, střely na bránu 2:1, střely mimo 4:3, rohy 2:2, fauly 7:7, ofsajdy 0:0.
Norové svou počáteční převahu využili v pěkný gól, který zaznamenal Ceïde. Na gól hráče původem z Haiti odpověděl z rychlého brejku pro změnu fotbalista se senegalskými kořeny v dresu Švýcarska Ndoye. Byla to vůbec první nebezpečná akce jeho celku a jestliže slávistický záložník Zafeiris na gól Norů přihrál, zapletl se i do toho inkasovaného, který vyplynul právě z jeho ztráty míče.
45+1'
45+1'
Švýcarští reprezentanti na chvíli soupeře sevřeli, Omeragićův dloubnutý centr však odpálil až za půlící čáru Heggheim.
44'
Nakopávaný míč končí v rukavicích Amira Saipiho.
42'
Se Stojilkovićem se stáhl Daland a přiťukává míč malou domů Christiansenovi.
40'
Po další nepřesnosti Norů mířil znovu do rychlého brejku Ndoye, z úhlu však přes nohu skluzujícího Heggheima netrefil zařízení.
39'
Před dlouhým autem si otřel míč do ručníku Daland, jenže další počínání Norů zhatil útočný faul.
36'
Slávistický záložník Zafeiris se namočil i do inkasované branky. Právě po jeho ztrátě míče v souboji s Riederem rozjel Kastriot Imeri rychlý protiútok, který zakončil útočník se senegalskými kořeny DAN NDOYE. Při jeho střele z velkého vápna stál Christiansen nepochopitelně mimo osu brány, jinak by ji asi chytil.
34'
Žlutá karta pro Švýcarsko (Marco Burch). Rozhodčí trestá na obě strany strkanici po souboji na zemi v přerušené hře.
34'
Žlutá karta pro Norsko (Johan Hove).
33'
Imeriho trestný kop se snesl za norskou bránu. Christiansen zatím nemusel vůbec zasahovat, tak si alespoň zpestří zápas odkopem.
32'
Burch se pokusil zrychlit švýcarskou akci kolmou přihrávkou z první na Ndoyeho, který něco podobného vůbec nečekal a jen zíral na míč, mířící do zámezí.
30'
Norské akce jsou zatím rozhodně nebezpečnější, soupeř měl teď štěstí, že se Hove dostal před malým vápnem ke střele jen na dlouhou nohu a Stergiou ji stačil v posledním okamžiku zablokovat.
29'
Zatím prakticky neviditelný Rieder zkusil vystřelit z velké dálky, tečovaný pokus míří za postranní čáru.
27'
Protiútok přes půl hřiště táhl Ndoye, počínal si však sobecky a střela i následná dorážka se zastavují o chrániče dobře postaveného Heggheima.
24'
Po faulu na Zafeirise získali Norové dlouhým nákopem další roh a opět se dostali k zakončení. Jenže Jesper Daland hlavičkou prověřil výšku ochranného pletiva za bránou.
23'
Po rohu přestřelil pumelicí z voleje švýcarskou bránu Sebulonsen.
22'
Bobb si naváděl míč mezi Burcha a Omeragiće, který nakonec stačil jeho průnik zastavit za cenu rohu.
21'
Švýcaři jsou inkasovanou brankou poněkud zaskočeni a přihrávají si jen bezradně mezi obránci.
19'
Norsko právě vstřelilo branku!
Krásná akce skandinávského celku. Dalandovu kolmici posunul ještě Zafeiris, ve vápně si hráč haitského původu EMIL CEÏDE pohrál s dvěma protihráči a zavěsil k zadní tyči. V Serii A ještě za rok a půl v Sassuolu neskóroval, tak si spravil náladu v reprezentačním dresu.
15'
Kastriot Imeri převzal diagonální přihrávku Ndoyeho, snažil se ve vápně vyhnout brankáři Christiansenovi, při kličce však ztratil rovnováhu a bez cizího zavinění padá.
14'
Bobb vybojoval míč pro Norsko a vysunul Hoveho, po jehož zpětné přihrávce zakončil rychlou akci na jeden dotek nepřesnou střelou Ceïde.
14'
Stojilković nataženou nohou podrazil rozběhnutého Wolfeho. Norové nabídnutý přímý kop rozehrávají na jistotu dozadu.
12'
V sérii tvrdých střetů na půlící čáře rozhodčí píská strčení Imeriho do zad norského útočníka Ceïdeho.
10'
Hove se u postranní čáry prosadil v hraničním souboji přes Jashariho a odcentroval na Botheima, jehož hlavička letí přímo do náruče švýcarského brankáře Saipiho.
8'
Norský obránce by měl být v pořádku a zapojil se do bránění druhého rohu, z něhož míč po Omeragićově hlavičce končí daleko vedle brány.
8'
Ještě před jeho rozehráním však musí lékař a masér k Heggheimovi, otřesenému po hlavičkovém souboji.
7'
Z další útočné vlny střílel po zemi z plného běhu Ndoye a Zafeirisova teč odráží míč na druhý roh v rychlém sledu.
7'
První rohový kop rozehrávalo Švýcarsko. Imeriho centr odvrací z malého vápna do bezpečí Wolfe.
4'
Norové obléhali švýcarské vápno, Mannsverkův křížný pas tečí prodloužil Sebulonsen a ke smůle Erika Botheima se míč odráží jen od jeho kolena vedle švýcarské levé tyče.
3'
Úvod utkání je velice opatrný a nese se v oťukávacím duchu.
1'
Norové hrají před komorní návštěvou v bílých dresech a černých trenýrkách, Švýcaři celé v červeném.
1'

Norsko: Christiansen – Sebulonsen, Heggheim, Daland, Wolfe – Hove, Mannsverk, Zafeiris, Ceïde – Bobb, Botheim (C).
Náhradníci: Sandberg, Klaesson – Rösler, Hjelde, Solbakken, Christensen, Kamanzi, Kitolano, Evjen, Sahraoui, Nusa, Jatta.
Trenér: Smerud

Švýcarsko: Saipi – Blum, Stergiou (C), Burch, Omeragić – Ndoye, Sohm, Jashari, Imeri – Stojilković, Rieder.
Náhradníci: Ammeter, Keller – Amenda, Müller, Vouilloz, Kronig, Di Giusto, Krasniqi, Males, Barès, Amdouni, Von Moos.
Trenér: Rahmen

Rozhodčí: Pinheiro – Jesus, Maia (POR).
V konkurenci Francie a Itálie může být „déčko“ nazváno skupinou smrti, cesta k postupu vede určitě pro oba soupeře přes bodový zisk z dnešního zápasu.
Poslední přátelské měření sil loni v září vyhrálo Norsko doma 3:2 gólem Christensena z 92. minuty. Letos ale norská jednadvacítka ještě ve čtyřech letošních utkáních nezvítězila, naposledy se radovala na listopadovém turnaji ve Španělsku z vysokého vítězství 4:0 nad českými lvíčaty.
Švýcaři absolvovali generálku v Německu, kde po dvou obdržených gólech v samém závěru podlehli 1:3.
Švýcarsko skončilo ve skupině E za Nizozemskem, ze všech celků na druhých místech mělo ale nejvyšší počet bodů (23) a tak jako jediné nemuselo do baráže a postoupilo přímo. Švýcaři míří na páté malé Euro, největší úspěch získala pozdější skvělá generace v roce 2011 stříbrem, o devět let dříve získala země helvétského kříže bronz.

Na koho se zaměřit
V kádru Švýcarska jsou někteří hráči v hledáčku snad všech evropských velkoklubů. Ofenzivní záložník Fabian Rieder z Young Boys Bern by se po turnaji mohl stát jedním z nejdražších přestupů ze švýcarské ligy, zaujmout může jeho klubový spoluhráč Kastriot Imeri či další fotbalista albánského původu Ardon Jashari z Luzernu. V útoku se pak Švýcaři spoléhají především na Zekiho Amdúního z Basileje, který už dříve reprezentoval v této kategorii Turecko, ale má již pět startů za švýcarské áčko a v nich průměr co zápas, to gól. V sobotní kvalifikaci na velké Euro zařídil dvěma góly remízu s Rumunskem, ale na rozdíl třeba od českých fotbalistů byl poté uvolněn pro turnaj jednadvacítek.
Norsko postoupilo na ME do 21 let teprve potřetí v historii, při obou předchozích účastech v letech 1998 a 2013 ovšem bralo bronz. Současný ročník si vybojoval právo účasti vítězstvím v kvalifikační skupině A před Chorvatskem, Finskem a Rakouskem.

Největší hvězdou norské jednadvacítky je střední záložník Sivert Mannsverk z Molde, talentovaný křídelník nigerijského původu Antonio Nusa se dostal do nominace v pouhých 18 letech. O pět let starší hrot Erik Botheim kope Serii A za Salernitanu. Norsko naturalizovalo také Usámu Sahráwího z Heerenveenu, jenž ještě v mladším věku reprezentoval Maroko. Nesmíme zapomínat ani na zimní posilu pražské Slavie a hráče řeckého původu, avšak reprezentujícího Norsko, Christose Zafeirise.