Benfica se o trofej utká s londýnskou Chelsea, která v souběžně hraném utkání porazila Basilej také 3:1. Finále se odehraje 15. května v Amsterdam Areně a server onlajny.com bude samozřejmě opět u toho. Já se s Vámi pro dnešek loučím a přeji příjemný zbytek čtvrtečního večera!
Statistiky:

Střely celkem – 13:9
Střely na bránu – 7:4
Rohy – 3:1
Držení míče – 69%:31%
Estádio da Luz se otřásá na vlně euforie! Domácí Benfica poráží v odvetném utkání semifinále Evropské ligy Fenerbahce Istanbul 3:1 a po porážce 0:1 na půdě soupeře postupuje do finále soutěže. Domácí poslal do vedení už v 9. minutě Gaitán, ovšem ve 23. minutě vyrovnal z penalty Kuyt. Ještě do přestávky však vrátil vedení na stranu Benfiky Óscar Cardozo. Ve druhém poločase tak domácí potřebovali k postupu vstřelit alespoň ještě jeden gól a to se jim podařilo v 66. minitě, když se podruhé v zápase trefil kanonýr Óscar Cardozo. Stav 3:1 už Orli bez větších problémů uhájili a po závěrečném hvizdu se tak mohli radovat!

Dnešní vítězství Benfiky bylo naprosto zasloužené. Domácí hráli krásný kombinační fotbal s vysokým pressingem a soupeře z Turecka většinu zápasu jednoznačně přehrávali.
Je to tady! Benfica postupuje do finále Evropské ligy!
90+5
Demirel rozehraje asi poslední akci hostí...
90+5
Po Kuytově přízemní přihrávce do vápna odkopával co nejdále kapitán domácích Luisão.
90+4
Domácí stále nepouští soupeře do nějakého většího náporu.
90+3
Taktické střídání. Místo Gaitána jde na plac Roderick.
90+2
Po centru Stocha z levé strany hlavičkoval Korkmaz. Mířil jen do míst, kde stál Artur.
90+1
Ještě pět minut.
90
Pérez se hnal do otevřené obrany Fenerbahce. Ve vápně si to namířil mezi dva protihráče a spadl. Penalta se však pískat nebude.
90
Nákop Demirela prodlužoval Cristian na Sowa, kterému chyběl kousek, aby mohl zakončovat.
89
Uçan zahrál až na brankáře Demirela, takhle by hosté hrát asi neměli, pokud chtějí vstřelit gól.
87
Střídání domácích. Ovace fanoušků si užívá střelec dvou gólů Óscar Cardozo. Nahrazuje ho Urreta.
86
Krásná kombinace mezi Gaitánem a Cardozem. Druhý jmenovaný stačil i odcentrovat a Limovi chyběly centimetry k hlavičce z gólové pozice.
84
Erkin si počínal nedovoleně ve vzdušném souboji. Za následnou podrážděnou reakci vyfasoval žlutou kartu.
83
Eduardo Salvio odchází do zámezí. Zdá se, že bude schopen pokračovat.
82
Uçan fauloval asi 35 metrů od své brány Salvia. Ten je ošetřován.
81
Domácí se dožadovali odpískání ruky ve vápně, Lannoy provinění na straně hostí neviděl.
81
Střelec dvou gólů domácích Óscar Cardozo zůstává ležet na trávníku a nechce se mu na nohy.
80
Stoch se pokusil z rohu šestnáctky překvapit Artura střelou na bližší tyč. Rána to byla opravdu velmi dobrá a domácí gólman měl co dělat, aby ji vytlačil.
79
Kuyt naskočil v souboji do brankáře Artura a byl mu odpískán faul.
78
Hosté konečně více vysunuli hru. Nic jiného jim ostatně nezbývá.
77
Artur vyběhl daleko ze své brány proti Sowovi a zakopl balón na tribunu.
76
Gaitán rozehrával další standardku. K míči se dostal Matić, ale přes Zieglera se neprodral ke střele.
75
Jasné posílení ofenzivy Fenerbahce. Miroslav Stoch nahrazuje stopera Yoba.
74
Gaitánův centr byl přetažený, takže neznamenal větší nebezpečí pro hosty.
74
Cardozo stažen Korkmazem. Domácí budou kopat proti bráně Demirela.
72
Lima se z levé strany řítil na brankáře Demirela. Mohl klidně přihrávat Cardozovi, který by zakončoval do prázdné brány, ale Lima to vzal na sebe sám a Demirel jeho ránu kryl.
71
Pohotová střela Dirka Kuyta z 20-ti metrů prolétla asi metr a půl vedle levé tyče.
71
Domácím byl odpískán útočný faul. Míč pro Fenerbahce.
70
Hosté rozehrávali standardku. Erkin to vzal na sebe, ale jeho dalekonosná rána šla hodně mimo.
68
Fenerbahce teď bude muset zcela změnit hru. Do teď byli Turci pod velkým tlakem.
66
Benfica právě vstřelila branku!
Přichází to, co se stát muselo! Luisão se na penaltovém puntíku dostal k míči, a i když ho neprotlačil směrem na brankáře Demirela, odrazil se balón k ÓSCARU CARDOZOVI, který se z bezprostřední blízkosti nemýlil. Benfica by za tohoto stavu postupovala do finále!
66
Matić nádherně uvolnil Gaitána, ale ten nedokázal v šestnáctce přesně najít Cardoza.
65
Lima získal v souboji s Yobem alespoň autové vhazování poblíž rohového praporku.
63
Gaitán ustál ostrý souboj a prohnal se do vápna. Nakonec se však s balónem dostal až do zámezí. Kopat se bude od Demirelovy brány.
61
Gökhan Gönül je odnášen na nosítkách do útrob stadionu. Nahrazuje ho Integün.
60
Většina hráčů obou týmů stojí kolem ošetřovaného Gönüla a čeká se, co bude.
58
Gönül je ošetřován, zdá se, že dokonce ztratil vědomí. Schytal doslova boxérské KO.
57
Gönül zůstává po souboji ve vápně s Gaitánem bezvládně ležet na trávníku. To nevypadá dobře s hostujícím fotbalistou.
57
Matić nepřesně přihrával, ale hosté míč soupeři zase rychle vrátili.
55
Zákrok Korkmaze na Cardoza před šestnáctkou sudí pustil. Domácí publikum má zase důvod ke zlobě.
55
Nyní se již hosté ubránili definitivně.
54
Po rohu Salvia se hosté ubránili. Domácí však pokračovali v tlaku a Gönül musel zahrát na další roh.
54
Teď Salvio vybojoval rohový kop.
53
Salvio těsně nedosáhl na centr na zadní tyč, ale akce domácích pokračuje...
52
Dlouhý nákop hledal Sowa, ale k němu nepustili míč domácí stopeři.
52
Domácí mají opravdu velký nápor. Pokud hosté nezmění způsob hry, nevím, zda mohou postupový výsledek udržet.
50
Levačka Óscara Cardoza vyslala zpoza šestnáctky nebezpečný projektil, který skončil tak 30 centimetrů vedle tyče!
49
Domácí dlouho okupovali prostor před šestnáctkou Turků, ale ke střele se nedostali.
48
Cardozo chtěl uvolnit Salvia, ale míč doputoval až k Demirelovi.
47
Druhý poločas začal velice podobně jako první. Benfica opět drží balón a kombinuje.
46
Dlouhý aut rozehrál Salvio, hosté odkopli míč.
46
Druhou půli rozehráli hosté, ale u míče je již Benfica.
46
Statistiky 1. poločasu:

Střely celkem – 10:5
Střely na bránu – 5:2
Rohy – 1:0
Držení míče – 62%:38%
Viděli jsme hodně zajímavý první poločas, ve kterém padly hned tři góly. Benfika na soupeře vlétla a již v 9. minutě umazala po brance Nicolase Gaitána manko z prvního zápasu. Ve 23. minutě však přišla studená sprcha pro domácí, když sudí Lannoy odpískal penaltu po ruce Garaye a Dirk Kuyt z penalty vyrovnal. Orly v té chvíli potřebovali k postupu vstřelit dva góly a polovinu tohoto úkolu splnili ještě v prvním poločase poté, co na 2:1 svým pátým gólem v EL upravil Óscar Cardozo. Benfica byla v první půli jasně aktivnější, svým pressingem dělala hráčům Fenerbahce velké problémy, ale stále si musí dávat pozor na nebezpečné občasné protiútoky soupeře.
45+2
Pro vysoký míč si na druhé straně došel také Artur.
45+2
Centr Peréze si stáhl ze vzduchu Demirel.
45+1
Cardozo vyhrál v šestnáctce vzdušný souboj a míč se dostal k Limovi. Domácí záložník však ani nevystřelil, ani přesně nepřihrál.
45+1
Nastavovat se budou ještě dvě minuty.
44
Nakonec opravdu střídání. Ale není to ošetřovaný Kuyt, nýbrž pokulhávající Selçuk Sahin. Nahrazuje ho Mehmet Topuz.
43
U Kuyta to vypadá na žebra a zřejmě bude muset střídat. Garay bude v pořádku.
42
Probíhá ošetřování domácího Garaye a hostujícího Kuyta.
41
Na druhé straně dostal míč proti noze Nemaja Matić. Z 18-ti metrů pálil asi o dva metry vedle.
40
Po chybě domácích v rozehrávce chyběl Sowovi k zakončení do prázdné brány snad krok. K míči se ještě dostal Kuyt, ale z těžkého úhlu trefil jen boční síť odkryté brány!
39
Opět se snažil něco vymyslet Cardozo. Na okraji pokutového území tentokrát ztratil míč.
39
Diváci teď ženou Orly za dalším gólem.
38
Gaitán poslal do šestnáctky krásnou přihrávku na Maxi Pereiru, který si už chystal míč ke střele, ale hostující obránci ho nakonec dokázali zablokovat.
35
Benfiku pocit křivdy zdravě motivoval! ÓSCAR CARDOZO převzal před šestnáctkou míč, uvolnil se přes Yoba a přízemní střelou překvapil Volkana Demirela, který zřejmě neměl ideální výhled přes bránícího spoluhráče.
33
Enzo Peréz dostává žlutou kartu za následné protesty. Lannoy dnes v Lisabonu asi nebude příliš oblíbenou osobou.
32
Po rohovém kopu se dostal do velké šance Lima. Po následném závaru pak domácí reklamovali ruku, kterou zahrál Korkmaz. Tentokrát však píšťalka rozhodčího Lannoye zůstala němá! Nutno říci, že hostující hráč si ruku nastřelil sám a to by podle pravidel penalta být opravdu neměla.
31
Óscar Cardozo vystřihl v šestnáctce pohotový volej a moc nescházelo, aby balón zapadl do branky.
30
Cristian vidí žlutou kartu a v případném finále si nezahraje.
30
Christian ve středu hřiště krásně uvolnil Sowa, který se z levé strany hnal přes otevřenou obranu soupeře do šestnáctky. Střela se mu ale vůbec nepovedla a skončila na reklamním panelu za brankou.
28
Maxi Pereira dostává žlutou kartu za taktický zákrok, kterým zastavil rychlý protiútok Fenerbahce.
27
Velmi dobře to udělal Moussa Sow. Senegalský útočník byl ve vápně sám, přesto se uvolnil a z úhlu nepříjemně vypálil. Artur se však nenechal zaskočit.
26
Zdálky to zkusil Maxi Pereira, pálil však velmi nepřesně.
26
Sowovi odpískán šlapák proti Pereirovi, domácí se dostávají k míči.
25
Almeidu zastavil praporek pomezního.
25
Atmosféra na stadionu zhoustla, fanoušci Benfiky jsou hodně nespokojeni s výrokem sudího Lannoye.
23
Fenerbahce právě vstřelilo branku!
K míči se postavil DIRK KUYT a napálil ho do protipohybu Artura! 1:1 a domácí nyní potřebují vstřelit alespoň dva góly.
22
Vysoký míč spadl na ruku Garaye a Lannoy nekompromisně nařídil pokutový kop. Domácí protestují, myslí si, že celé akci předcházel ofsajd...
22
Proti domácím byla nařízena penalta!
21
Možný kontr domácích zastavil Selçuk Sahin. Vhazovat bude celek z Lisabonu.
20
Ne, hosté si nedokáží dát 3-4 přesné nahrávky po sobě...
19
Hosté mají velké problémy s udržením míče, ale nyní to hráči Benfiky při napadání až přehnali a byl jim odpískán faul u půlící čáry.
18
Na vysoký míč si ve vápně naskakoval kanonýr Cardozo, ale o fous nedosáhl.
18
Artur svou přihrávkou prohnal Garaye. Ten si ale i pod tlakem poradil a přesně rozehrál.
16
Luisão hlavičkoval z těžké pozice mimo.
16
Lima vybojoval standardku pro Benfiku.
16
Oba fotbalisté jsou v pořádku, hra pokračuje.
15
Luisão v tvrdém vzdušném souboji s Moussou Sowem. Rozhodčí raději přerušil hru, aby mohli být oba hráči ošetřeni.
13
Domácí nadále u míče. Hráči Fenerbahce kazí a získané balóny zase rychle odevzdávají.
11
Úvod zápasu patří jednoznačně Benfice. Domácí dělají svým rychlým přístupem Turkům obrovské problémy.
9
Domácí mažou ztrátu z prvního zápasu po necelých deseti minutách hry! Po krásné kombinaci Benfiky se míč dostal na pravé křídlo k Limovi, který volil přihrávku pod sebe na NICOLASE GAITÁNA, jenž se odpoutal od bránících hráčů a z okraje malého vápna nedal Demirelovi žádnou šanci.
8
Rodila se velká šance domácích. K centru Salvia se před brankou dostal Lima, ale při zpracování si pomohl rukou, což neušlo pozornosti rozhodčích.
7
Garay vyhrál sprintérský souboj se Sowem a poslal míč Arturovi, který odkopl.
7
Hosté snad poprvé kombinovali na polovině soupeře, ale skončilo to nepřesnou přihrávkou.
6
Sledujeme očekávaný úvodní nápor Benfiky.
5
Óscar Cardozo se na okraji šestnáctky otočil a hned vystřelil. Jeho nepříliš prudký pokus byl ale snadnou kořistí pro brankáře Demirela.
4
Domácí agresivně napadají a Fenerbahçe se ještě prakticky nedostalo přes půlící čáru.
3
Maxi Pereira hodil aut přímo do vápna, Ziegler odkopl do bezpečí.
2
Bojuje se ve středu hřiště. Přetlačovanou tam vyhrála Benfica, která je opět u balónu.
1
Rychlý protiútok domácích zakončoval střelou Salvio. Jeho rána byla zblokována a míč se jen lehce snesl do náruče Volkana Demirela.
1
Domácí v úvodu u míče. Gaitán vybojoval faul ve středu hřiště.
1
Vše je již nachystáno na začátek duelu. Semifinálová show za malou chvíli vypukne!
Zaplněný Estádio da Luz už vítá aktéry zápasu na hrací ploše.

Benfica Lisabon: Artur – Maxi Pereira, Luisão (C), Garay, Almeida – Peréz, Matić – Salvio, Lima, Gaitán – Cardozo.

Trenér: Jorge Jesus

Fenerbahce Istanbul: Demirel (C) – Gönül, Yobo, Korkmaz, Ziegler – Selçuk, Erkin – Kuyt, Cristian, Uçan – Sow.

Trenér: Aykut Kocaman

Rozhodčí: Lannoy – Cano, Annonier – Gautier, Buquet.

Benfica Lisabon: Lopes – Jardel, Aimar, Martins, Urreta, Rodrigo, Melgarejo.

Fenerbahce Istanbul: Günok – Ali Kaldırım, İrtegün, Topuz, Stoch, Şentürk, Şimşek.
Nejlepším střelcem Benfiky v letošním ročníku Evropské ligy je se čtyřmi góly Óscar Cardozo. Za Fenerbahçe se třikrát prosadili Brazilec Cristian a také Dirk Kuyt.
Benfica se bude muset dnes večer obejít bez distancovaného Johna. Nejistý je pak start lehce zraněného Nicoláse Gaitána. Fenerbahçe bude postrádat vykartovanou dvojici Pierre Webó a Mehmet Topal. Do konce sezóny je mimo hru záložník Raul Meireles.
Zápas budou mít pod palcem sudí z Francie. Hlavním z nich je 43-letý zkušený rozhodčí Stéphane Lannoy, který v posledních letech pískal na všech velkých reprezentačních turnajích. Jeho asistenty jsou pánové Frédéric Cano a Michael Annonier a jako čtvrtý rozhodčí byl na zápas delegován Laurent Stien. Již běžnou součástí duelů Evropských pohárů jsou také brankoví sudí. Tuto funkci budou v Lisabonu vykonávat Antony Gautier s Ruddym Buquetem.
Vraťme se k prvnímu semifinálovému duelu v Istanbulu. Fenerbahçe bylo po celý zápas lepším mužstvem a porážka 1:0 byla pro Benfiku ještě hodně milosrdná. Agilní byl především útočník Moussa Sow, který se ocitl hned v několika dobrých příležitostech a jednou ho od gólu dělilo dokonce břevno. Pro změnu tyč trefil v závěru první půle z penalty Brazilec Cristian. Obrázky plačícího fotbalisty, kterého museli dlouho utěšovat jeho spoluhráči, pak byly k vidění ve všech televizních šotech. Převaha Turků pokračovala i po přestávce, další tyč nastřelil Kuyt. O jediný gól zápasu se tak postaral až v 72. minutě po rohovém kopu Egemen Korkmaz. Vítězství domácích bylo naprosto zasloužené, ale výsledek 1:0 ponechává vše zcela otevřené i do odvety na trávníku Benfiky.
Oba celky patří k tomu nejlepšímu ve svých soutěžích. Benfica v portugalské lize ještě neprohrála, ze 27 zápasů pouze čtyřikrát remizovala a tři kola před koncem vede tabulku o čtyři body před také neporaženým FC Porto. Fenerbahçe je v tabulce turecké Süper Lig druhé sedm bodů za městským rivalem Galatasarayem.
Cesta do semifinále:

Benfica Lisabon:
Benfica se do EL dostala přes Ligu mistrů, kde v základní skupině obsadila třetí místo za Barcelonou a Celticem. Pro jarní část sezóny tak byla nasazena do 1. kola vyřazovací části Evropské ligy.

1. kolo: Leverkusen – Benfica 0:1 a 1:2
Osmifinále: Benfica – Bordeaux 1:0 a 3:2
Čtvrtfinále: Benfica – Newcastle 3:1 a 1:1

Fenerbahçe Istanbul:
Celek z Istanbulu byl vyřazen v play-off o Ligu mistrů, takže na rozdíl od Benfiky absolvoval v Evropské lize i skupinovou fázi. Skupinu C Fenerbahçe se 13-ti body opanovalo a snadno se tak kvalifikovalo do vyřazovacích bojů, kde mimo jiné v osmifinále vyřadilo plzeňskou Viktorii.

1. kolo: Bate Borisov – Fenerbahçe 0:0 a 0:1
Osmifinále: Viktoria Plzeň – Fenerbahçe 0:1 a 1:1
Čtvrtfinále: Fenerbahçe – Lazio 2:0 a 1:1
Zdravím všechny fanoušky dobrého fotbalu! Po Lize mistrů pozná ve čtvrtek večer své finalisty také její menší sestřička, Evropská liga. Spolu budeme sledovat utkání, ve kterém si to o vstupenku do Amsterdam Areny, kde se finále 15. května odehraje, rozdají Benfica Lisabon a Fenerbahce Istanbul. O něco blíže k postupu má turecký celek, jenž v domácím kotli Benfiku udolal 1:0 a na Estádio da Luz bude hájit tento těsný náskok.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:05.