Evropská liga - 1. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Záhřeb : Feyenoord - 22. října 2020   21:00

Záhřeb
Livaković – Stojanović, Théophile-Catherine, Lauritsen, Gvardiol – A. Ademi (C), Kastrati (54. Ivanušec), Jakić (71. Franjić), Majer – Oršić, Gavranović (54. Petković).
Gestranius – Aravirta, Alakare (Finsko)
Maksimir, Záhřeb
Feyenoord
Bijlow – Nieuwkoop, Spajić, Senesi, Haps – J. C. Teixeira, Kökçü (74. Botteghin), Toornstra – S. Berghuis (C), Linssen, Diemers (81. N. Jörgensen).
Marsman, Ten Hove – Botteghin, Geertruida, Conteh, N. Jörgensen, Johnston, Malacia, L. Narsingh, Wehrmann.

Držení míče: 57 % : 43 %.
Střely na branku: 5:5. Střely mimo: 5:5. Rohy: 8:3. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 16:15.
Gól jsme na záhřebském Maksimiru neviděli. Domácí brankář Livaković vyrazil již v 8. minutě přísnou penaltu Berghuisovi, v závěru se při velkém tlaku po vyloučení hostujícího Senesiho naopak několikrát zaskvěl Bijlow. Celkově ale dnešní zápas nesnesl přísnější měřítka a bezbranková remíza asi vystihuje průběh nejlépe.
90+4'
90+4'
Ještě byl čas na poslední nákop, vše se sestěhovalo do šestnáctky Feyenoordu, jenže domácí kombinují do šířky.
90+3'
Hostující brankář Bijlow si do 85. minuty připsal jediný ostrý zákrok, v závěru zápasu už musel zasahovat čtyřikrát. Po trestném kopu vraceli Chorvati míč dvakrát do šestnáctky a Franjićův koníček byl nakonec pro Bijlowa snadnou kořistí.
90+3'
Žlutou kartu dostává João Carlos Teixeira (Feyenoord Rotterdam).
90+2'
Po rohovém kopu hlavičkuje domácí Lauritsen, na čáře zasahuje s jistotou opět Bijlow.
90+1'
Bart Nieuwkoop uklidil míč hlavičkou raději na roh, na záda mu dýchal Oršić.
90'
Finský rozhodčí Gestranius přidává k zápasu ještě 4 minuty.
89'
Svěřenci Dicka Advocaata jsou zatažení na vlastní polovině a už si jen přejí dohrát zápas s nulou.
87'
Ivanušec přebral skvělou patičku do běhu od Ademiho, brankář Bijlow mu vyběhl vstříc a z bezprostřední blízkosti jeho zakončení vyráží. Domácí forvard pak přes něj přepadl, ale to už byl spíše úmyslný let plavmo než penaltový faul.
85'
Na trestný kop z 32 metrů si dal Mislav Oršić pořádný rozběh, jeho výstavní střelu k tyči likviduje Bijlow efektní robinzonádou.
84'
Žlutou kartu dostává Bart Nieuwkoop (Feyenoord Rotterdam).
83'
Hned dvojice záhřebských fotbalistů byla vystavena do ofsajdu, míč přebíral Oršić a finský pomezní okamžitě mává praporkem.
82'
Tak konečně domácí zahrozili, Bruno Petković prudkou hlavičkou přestřeluje rotterdamskou bránu.
82'
Chorvatský mistr má v přesilovce územní převahu, jenže finální přihrávka stále zoufale schází.
81'
Střídání v týmu Feyenoord Rotterdam: ze hřiště odchází Mark Diemers, přichází Nicolai Jørgensen.
81'
Rohový kop opět nevyužil domácí Lovro Majer.
79'
Petković by si se žlutou kartou měl dávat větší pozor, zbytečným útočným faulem poslal k zemi Diemerse.
77'
Žlutou kartu dostává Bruno Petković (GNK Dinamo Záhřeb).
76'
Vášně v šestnáctce Feyenoordu po neodpískané penaltě! Petković uvolnil patičkou mezi dvěma beky Ademiho, jehož stáhl za ruku k zemi Nieuwkoop. Penalta to byla rozhodně jasnější než ta z úvodu utkání ve prospěch hostů, sudí však vrtí hlavou.
74'
Střídání v týmu Feyenoord Rotterdam: ze hřiště odchází Orkun Kökçü, přichází Eric Botteghin.
73'
Druhou žlutou a následně červenou kartu dostává Marcos Senesi (Feyenoord Rotterdam).
Argentinec při zpracování míče nešikovně trefil kolenem do brady domácího kapitána Ademiho.
71'
Střídání v týmu GNK Dinamo Záhřeb: ze hřiště odchází Kristijan Jakić, přichází Bartol Franjić.
71'
Rohový kop posadil Majer na hlavu Ademiho, který výrazně minul bránu.
70'
Mislav Oršić hledal prudkým přízemním centrem na malém vápně Ivanušce, před ním v posledním zlomku vteřiny uklidil míč skluzem na roh Nieuwkoop.
67'
Majer jen z trestného kopu z 30 metrů načechral míč do Bijlowovy náruče.
65'
Petković ve vzduchu postrčil Spajiće, míč dostávají hosté.
64'
Na křížnou přihrávku Uroše Spajiće do šestnáctky chyběl Linssenovi půlkrok a míč klouže až mimo hrací plochu.
63'
Hra se zvrtla v řadu soubojů uprostřed hřiště, střídavě se pískají fauly na obě strany.
61'
Žlutou kartu dostává Marcos Senesi (Feyenoord Rotterdam).
59'
Skákavou střelu Joãa Teixeiry tečovali domácí na roh, který posílá Berghuis do náruče záhřebského brankáře.
57'
Livakovićův výkop se snažil ve vzduchu zachytit Bryan Linssen ve stylu kung-fu, míč ovšem zasáhl pouze rukou.
56'
Linssen se dostal k míči mezi trojicí protihráčů v pokutovém území, s šancí však nenaložil vůbec dobře. Střílel nepříliš prudce a přímo do brankáře.
55'
Petković se hned po příchodu na trávník zapomněl za ofsajdovou čarou.
54'
Dvojnásobné střídání mužstva GNK Dinamo Záhřeb: ze hřiště odcházejí Mario Gavranović a Lirim Kastrati, nastupují Bruno Petković a Luka Ivanušec.
53'
Kökçü střílí zpoza šestnáctky metr vedle levé tyče záhřebské brány.
50'
Další standardku hostujícího mužstva rozehrál z podobné pozice, jako se před chvilkou vyskytla na opačné straně, Orkun Kökçü. Domácí hlavičkáři soupeře na malém vápně uskákali.
48'
Teixeira si pokryl míč v pádu rukou, rozhodčí však píská drobný faul Jakićovi.
47'
Majer rozehrál na Gavranoviće, jehož hlavičku zblokoval srbský fotbalista v barvách Feyenoordu Uroš Spajić na roh.
47'
Jen několik metrů před velkým vápnem, blíže postranní čáře, zastavil Diemers faulem rychlý průnik Kastratiho a Dinamu se naskýtá výborná pozice pro přímý kop.
46'
Dinamo Záhřeb přežilo hned v 8. minutě přísnou penaltu a nic víc ze své počáteční převahy nizozemský klub nevytěžil. Chorvatský mistr měl jen jednu vyloženou šanci a většinu času spíše nezáživný fotbal na Maksimiru žádný gól za úvodních 45 minut nepřinesl.

Statistiky první půle:
Držení míče 50% – 50%, střely na bránu 1:4, střely mimo 2:4, rohy 4:2, ofsajdy 0:1, fauly 9:4.
45'
45'
Tvrdý souboj bok na bok svedli Théophile-Catherine a Kökçü, rozhodčí nepíská.
44'
Zápas zatím nemá bůhvíjakou kvalitu. Linssen pěknou zpětnou přihrávkou našel ve vápně Diemerse, který placírkou bez přípravy posílá míč někam mezi okraj pokutového území a rohový praporek...
43'
Ani další roh po sraženém centru z pravého křídla Dinamo nevyužilo, adresáta nenašel Majer.
41'
Jakić rozehrál nakrátko směrem k bráně a od Stojanoviće dostal míč zpět na nohu efektní patičkou. Proti dvojici obránců se ale neprosadil.
40'
Gvardiol vhazoval nedaleko rohového praporku, domácí obehráli akci na pravé křídlo a přízemní centr raději před Kastratim odpálil skluzem na roh Senesi.
39'
Rotterdamská akce končí ofsajdem Teixeiry.
37'
Naopak na druhé straně se zjevil za obranou Linssen, centr z levé strany však poslal slabou hlavičkou o zem do Livakovićových rukavic.
37'
Chorvatskému mistrovi se dvakrát v rychlém sledu nepodařilo z rychle rozjeté akce prostrčit míč dopředu.
35'
Další odpískaná ruka Dinama, provinil se Kévin Théophile-Catherine.
33'
Oršić se vzápětí prezentoval daleko fotbalovějším způsobem, nebezpečný střílený centr si pohlídal včasným vyběhnutím Justin Bijlow.
32'
Mislav Oršić si nechal utéct míč poněkud školácky za postranní čáru a vhazují hosté.
31'
Nechutná herecká etuda Ridgeciana Hapse, po jehož filmování dostal neprávem žlutou kartu nevinný Lirim Kastrati (Dinamo Záhřeb).
30'
Tak máme prvního hráče základní sestavy na střídačce. Nerozhodl však o tom domácí trenér, nýbrž João Carlos Teixeira, který u postranní čáry oběma rukama prudce strčil do zad Lovro Majera a ten se dokutálel až mezi náhradníky.
28'
První ostrý zákrok připravil Bijlowovi po křížném pasu Gvardiola zblízka Gavranović. Brankář Feyneoordu stačil jednou rukou na čáře vyškrábnout.
26'
Tísněný Jens Toornstra stačil hlavou posunout centr do pokutového území, tam si skákavý míč bez potíží pohlídal Livaković.
25'
Sražená střela z velké dálky vynesla roh Feyenoordu, ale Orkun Kökçü našel jen prvního záhřebského hlavičkáře na přední tyči, kterým byl Stojanović.
23'
Postup Uroše Spajiće na záhřebskou bránu zastavuje Gavranović faulem, z následného trestného kopu se však hosté jen sami ukličkovali.
22'
João Carlos Teixeira dostal od Toornstry skvělou přihrávku do uličky, z úhlu místo přihrávky lépe postaveným spoluhráčům střílel slabě do připraveného Livakoviće.
21'
Makedonec Ademi napřáhl z 27 metrů, bránu Feyenoordu příliš vysokým pokusem neohrozil.
20'
Na zemi se bolestivě střetli Orkun Kökçü a domácí kapitán Arijan Ademi, naštěstí nebudou potřebovat ošetření.
18'
Presinkem zneklidněný brankář Bijlow zakopává míč do zámezí.
17'
Mario Gavranović na levém křídle raději vracel míč na jistotu až téměř k půlící čáře, domácím se brzy podařilo přejít znovu do nebezpečnějšího prostoru a Majer celkem povedenou střelou jen těsně minul rotterdamskou bránu.
15'
Série narážeček před pokutovým územím končí Berghuisovou tvrdou střelou přímo doprostřed brány.
14'
Feyenoord dál kombinuje do šířky proti zataženému obrannému bloku Chorvatů.
13'
Uprostřed hřiště si zpracoval míč rukou Petar Stojanović, píská se proti domácím.
11'
Hraje se stále převážně na polovině domácích, zatím se ale Nizozemci nedostávají na dostřel.
8'
Steven Berghuis (Feyenoord Rotterdam) zahrál pokutový kop slabě a do míst pro brankáře přímo ideálních. Livaković skočil po levé ruce a vyráží, načež se na něj sesypali gratulanti z řad spoluhráčů.
7'
Je nařízena penalta pro hosty, a to nesmírně sporná. Diemers si kryl míč tělem zády k bráně a po letmém kontaktu s Jakićem se skácel k zemi.
5'
Hapsovu zblokovanou střelu dorážel zpoza šestnáctky nepřesně Linssen.
3'
Po Kastratiho faulu na Teixeiru se hosté neprosadili z trestného kopu.
2'
Chorvatský mistr získal rohový kop, ale Lovro Majer nenašel nikoho ze spoluhráčů v pokutovém území.
1'
Dinamo hraje v tmavomodrých dresech, Feyenoord má červenobíle půlené.
1'

GNK Dinamo Záhřeb: Livaković – Stojanović, Théophile-Catherine, Lauritsen, Gvardiol – Ademi, Kastrati, Jakić, Majer – Oršić, Gavranović.
Náhradníci: Zagorac – Burton, Tolić, Moharrami, Petković, Leovac, Ivanušec, Šutalo, Franjić.

Feyenoord Rotterdam: Bijlow – Nieuwkoop, Spajić, Senesi, Haps – Teixeira, Kökçü, Toornstra – Berghuis, Linssen, Diemers.
Náhradníci: Marsman, Ten Hove – Botteghin, Geertruida, Conteh, Jörgensen, Johnston, Malacia, Narsingh, Wehrmann.

Rozhodčí: Gestranius – Aravirta, Alakare (Finsko).
Feyenoord Rotterdam

Na opačné straně stojí Feyenoord Rotterdam, který má ve své domácí soutěži za sebou pět duelů, během kterých získal jedenáct bodů, což momentálně stačí na čtvrtou pozici tabulky. Minulý zápas celkem překvapivě na domácím stadionu remizoval v městském derby se Spartou Rotterdam 1:1. Byla to druhá domácí ztráta ze tří ligových utkání.
V Evropě začíná bronzový celek posledního ročníku nizozemské ligy další pokus o repete, neboť se mu třikrát po sobě nepodařilo ze základní skupiny postoupit. Loni skončil poslední v konkurenci FC Porta, Glasgow Rangers a YB Bern.
GNK Dinamo Záhřeb

Fotbalisté Dinama Záhřeb po sedmi odehraných duelech vedou chorvatskou ligu, přičemž až na jednu remízu se Slavenem Belupo Koprivnica (3:3) vše vyhráli. Doma jsou ovšem naprostým suverénem, za posledních 15 let jen jednou nezískali mistrovský titul.
Dinamo nejprve usilovalo o druhou účast v Lize mistrů za sebou (loni ve skupině s Atalantou Bergamo, Manchesterem City a Šachtarem Doněck vyválčilo pět bodů), nicméně z kvalifikace se pakovalo už ve třetím předkole. Tam chorvatský šampión a předloňský přemožitel Viktorie Plzeň nestačil na Ferencváros Budapešť, kvůli čemuž "spadl" do čtvrtého předkola Evropské ligy, ve kterém se mu povedlo porazit Floru Tallinn 3:1.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.