FORTUNA:LIGA - Základní část - 16. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Brno : Liberec - 22. ledna 2021   18:00

0:3
(0:2)
Liberec
25' Mosquera  (Karafiát) • 34' Rabušic   • 76' Pešek  (Rondić)

Šustr – Jan Moravec (46. Bariš), Dreksa (C), Pernica, Jakub Šural – Pachlopník (66. Štepanovský), Texl (76. J. Sedlák), Vaněk, Záhumenský (46. Šumbera) – Fila (46. M. Vintr), Hladík.
Floder – Bariš, Hlavica, J. Sedlák, Šumbera, Štepanovský, M. Vintr.
Marek – Šimeček, Ratajová
Městský fotbalový stadion Srbská, Brno
Knobloch – Jugas, Mikula (C), Koscelník, Chaluš – Pourzitidis (84. Mara), M. Sadílek (84. Michal), Karafiát – Pešek (77. Fukala), Rabušic (58. Rondić), Mosquera (84. Faško).
Hasalík – Rondić, Faško, Mara, Fukala, Michal, Mo. Tijani.

SESTŘIH: Brno - Liberec 0:3. Hladká výhra Slovanu, Zbrojovka nestíhala

Tohle je ode mne pro dnešek vše, děkuji za pozornost.
Je dobojováno! Slovan Liberec dnes potvrdil roli favorita a přesvědčivě zvítězil 3:0. V prvním poločase hosté dirigovali hru a měli jasně navrch. Byli lepším týmem, což také přetavili ve vedení 2:0.

Obraz hry se pochopitelně změnil ve druhé půli. Liberec nehrál tolik odvážně, spíše vyčkával na chyby ze strany Zbrojovky. A ty také přišly. Z jedné z nich Liberec dokonce skóroval, čímž rozhodl o osudu utkání a přikl tři body na svou stranu.
Držení míče: 54 % : 46 %.
Střely na branku: 1:7. Střely mimo: 5:3. Rohy: 3:5. Ofsajdy: 0:2. Fauly: 19:16.
90+1'
90'
Nad rámec základní hrací doby se odehraje jedna minuta.
90'
Ještě jedna šance pro Liberec. Střela fotbalisty v modrém dresu byla sražena na rohový kop.
89'
Vaňkův famózní přímák jen těsně neskončil v šibenici
89'
K exekuci zajímavé příležitosti se postavil Ondřej Vaněk. Jeho pokus vypadal nadějně, jenže nemířil mezi tři tyče.
88'
Domácí mají k dispozici přímý volný kop. Tady to je na přímé ohrožení brány.
86'
Školácká chyba v obraně Brna. Jeden z hostů následně obehrál Šustra a poslal míč do prázdné brány, radost Liberce však zastavil odmávaný ofsajd.
84'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Michal Sadílek, přichází Kristian Michal.
Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Jhon Mosquera, přichází Michal Faško.
Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Mario Pourzitidis, přichází Kamso Mara.
83'
Vintr zcela zbytečně atakoval jednoho ze soupeřů. Tady nebyla snaha trefit balón, jednoznačná žlutá karta.
82'
Šustr vyběhl z brány a ladně lapil letící centr, načež rozehrál jednomu ze svých spoluhráčů.
81'
Utkání se jen dohrává. Obě strany ví, že body se dnes už jinak rozdělovat nebudou. Nicméně nejde říct, že by se Brno vzdalo ve snažení o vstřelení alespoň čestného zásahu.
80'
Štěpanovský trochu ze zoufalství vystřelil bez větší přípravy. Tomu napovídal i samotný pokus, jenž minul protější tyč.
79'
Rohový kop Liberce proletěl na druhou stranu hrací plochy. Následoval další centr, který byl zastaven zdviženým praporkem asistenta rozhodčího.
77'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Jakub Pešek, přichází Michal Fukala.
76'
Pešek zblízka mazácky překonal Šustra, 0:3
76'
Liberec právě vstřelil branku!
Definitivní konec nadějí Zbrojovky. Rondić skvěle našel Jakuba PEŠKA, který udělal pár kroků vpřed a vypálil mimo dosah bezmocného Šustra.
76'
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Jiří Texl, přichází Jan Sedlák.
75'
Karafiát raději uklidnil hru a hlavičkoval do rukavic Knoblocha. Ten nikam s rozehrou spěchat nebude.
74'
Hladík se snažil prodrat k přihrávce, která směřovala do vápna. Stopeři Liberce mu to nicméně nedovolili.
72'
Liberec rozběhl rychlou akci po pravé straně. Místy to už vypadalo, že by byla na místě střela, k té ale nedošlo. Míč končí v zámezí, bude odkopávat Šustr.
70'
Hladík naprosto prováhal možnost pro střelbu, načež ještě chtěl zachránit situaci nahrávkou. Ta nebyla přesná, míč končí na kopačkách Liberce.
68'
Obrázek hry se nikterak nemění. Teda až na ten dým. Brno drží míč, snaží se, ale obrana Liberce je pozorná a kontroluje výsledek.
67'
Dým vytvořil nad plochou hustou mlhu, na hřiště jde však stále velmi dobře vidět.
66'
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Ondřej Pachlopník, přichází Peter Štepanovský.
65'
Jediným štěstím je, že se fanoušci netrefili na trávník. Dým tedy nikterak nenarušuje průběh zápasu.
64'
Jakub Šural obdržel žlutou kartu. Dýmovnice, které teď zpoza plotu vyletěly k hrací ploše, ovšem nejspíše nebyly reakcí na tento čin.
62'
„Flinta" je více na míči, ale je jí to málo platné. Ztrácí míče, k ničemu se nedostává...
61'
Pourzitidis měl kolem sebe dost prostoru, s míčem se ale nemazal a rovnou ho poslal do držení obrany soupeře.
60'
Po centru z levé strany se povedlo domácímu hráči odhlavičkovat, jeho pokus však neměl gólové parametry.
59'
Další akce Zbrojovky skončila ještě dříve, než vůbec začala. Liberec se hnal do brejku, Mosquera si ovšem ve složité pozici nevěděl rady a kulatý předmět ztratil.
58'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Michael Rabušic, přichází Imad Rondić.
57'
Mosquera nastartoval rychlý brejk Liberce a vyslal na steč Rabušice. Ten vyhrál tvrdý souboj s obráncem a zakončil, nicméně jeho pokus vyrazil pohotový Šustr.
56'
Rabušic zboural Dreksu a vyzkoušel Šustra
56'
Liberec už nenapadá tak aktivně. Zbrojovka má relativně dost často, zatím si s ním však moc neví rady.
55'
Ten byl rozehrán překvapivou přihrávkou za zeď. Následný přízemní centr z pravé strany nepřinesl kýžený úspěch.
54'
Mosquera zfauloval Bariše. Je tu přímý volný kop pro Brno.
53'
Hra se trochu zklidnila poté, co Šustr zpacifikoval odražený míč. Hrát může Brno.
52'
Z něco nic zajímavějšího nevzniklo. Od brány bude odkopávat brankář Knobloch,
51'
Hlavičkový souboj odnesli hráči obou celků. Nakonec trochu lepší pocit bude mít ten brněnský, jemuž může být cennou útěchy přidělený volný kop.
50'
Brno bylo nějakou dobu nastěhováno na polovině Liberce. Na konci kombinace stál Bariš, jenž se nezvládl vymotat ze sevření tří soupeřů.
48'
A mohli jsme tu mít druhý výstavní gól! Přízemní centr patičkou tečoval jeden z hostů a chyběl málo k tomu, aby se trefil k protější tyči.
47'
Přímý volný kop pro Liberec. S největší pravděpodobností přiletí do vápna Brna centr.
46'
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Timotej Záhumenský, přichází Šimon Šumbera.
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Daniel Fila, přichází Marek Vintr.
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Jan Moravec, přichází Damián Bariš.
46'
Střely na bránu: 1 – 4
První poločas prakticky rozhodl o výsledku celého utkání. Favorizovaný Liberec se prezentoval dobrým výkonem, který vyšperkoval vstřelením dvou branek. A když říkám vyšperkoval, tak to myslím doslovně. Rána, o kterou se postaral Mosquera, bude patřit mezi nejkrásnější trefy minimálně tohoto kola.

Brno bude muset ve druhém poločasu otevřít hru, aby mohlo pomýšlet na bodový zisk. Uvidíme, zda trenér Dostálek nepřichystá během přestávky i nějaké to střídání.
Druhý poločas začne přibližně v 19:02.
45+1'
45+1'
První zákrok v utkání si připsal Knobloch. Hlavička ho spíše rozehřála, než aby měla reálnou šanci na úspěch.
45'
Nad rámec základní hrací doby se bude nastavovat jedna minuta.
45'
Obrovský závar před bránou Knoblocha snížení nepřinesl. Míč se ve skrumáži odrážel přesně tak, jak to Brno nepotřebovalo.
44'
Jedna z posledních akcí tohoto poločasu, kterou měli na svědomí domácí, byla zastavena jen za cenu nedovoleného zákroku.
43'
Závar před bránou Brna nebyl přetaven v další hřebíček do rakve domácí Zbrojovky, neboť v tomto případě byla obrana připravena.
42'
Koscelník se dostal k odraženému míči a z úctyhodné vzdálenosti vypálil. Míč skončil někde u zavřeného stánku s občerstvením.
40'
Z toho sice vzešla hlavička, avšak bez sebemenší razance. Jednoduchá práce pro Šustra.
40'
Z ostrého úhlu se hnal do šestnáctky fotbalista Liberce, jehož pokus byl zablokován. Rohový kop pro Slovan.
39'
S centrem do vápna si poradil Dreksa, jenž ovšem odhlavičkoval míč jen do držení soupeře.
38'
Záhumenský už jednu žlutou má, i tak ale hraje stále velmi tvrdě. Teď mu byl odpískán faul po nedovoleném zákroku na jednoho z obránců soupeře.
36'
Brno už vyčkává na konec prvního poločasu. Hra Zbrojovky momentálně postrádá systém.
34'
Koscelníkovu hlavičku pohotově dorazil Rabušic, 0:2
34'
Tak tohle se bude těžko otáčet. Po centru z levé strany hlavičkoval do noh brankáře soupeře Koscelník, od kterého se míč odrazil k Michaelu RABUŠICOVI, jenž se v podobných šancích jednoduše nemýlí.
33'
Zbrojovka se trápí s přechodem do útoku. Nahrávky jsou nepřesné, nebo zase příliš pomalé.
32'
Sadílkův přímák v pohodě kryl Šustr
32'
Své štěstí vyzkoušel Sadílek. Svůj pokus poslal přímo do náruče připraveného Šustra.
31'
Je tu přímý volný kop pro Liberec. Na střelu to rozhodně může být, uvidíme, jak si s tím hosté poradí.
30'
Hezkou kombinaci Brna zakončil Moravec. Navedl si míč na střed a vypálil, jenomže rána mu vůbec nesedla.
29'
K velké nevoli hostů se píská faul, jenž měl na svědomí Pourzitidis.
27'
Trpělivá kombinace Zbrojovky byla ukončena chybnou přihrávkou, kterou vyslal jeden ze záložníků. Přesto to jsou domácí, kteří se drží u míče.
26'
Brno se okamžitě snaží vyrovnat. Na Liberec hned po rozehře vlétlo, zatím ale bez úspěchu.
25'
Naprostá paráda. Jhon MOSQUERA utíkal sám do bloku dvou obránců soupeře. Věděl, že se mu probít do lepší pozice nepodaří, a tak to zkusil. Nádhernou střelou vymetl levý roh brněnské brány a poslal Liberec do vedení.
24'
Mosquerova raketa fantasticky zapadla do sítě, 0:1
24'
Naštěstí je vše v pořádku a může se dál pokračovat ve hře.
24'
Tak tohle neslyší nikdo rád. Šural se skácel k zemi s bolestivou grimasou.
23'
Dreksa nadělal problémy celé obraně. Místo toho, aby míč odklidil do bezpečí, tak se ho snažil vyvést k lajně. Nakonec ale zabral a vybojoval autové vhazování.
22'
Pešek si pohledně zpracoval vysoký míč. Následně hru zpomalil a přesunul odpovědnost na své spoluhráče.
21'
Brno čeká na brejky. Liberec momentálně kontroluje hru a snaží se najít mezeru v obranném bloku soupeře.
20'
S dalším centrem si musela poradit domácí obrana. Teda spíše nemusela, protože se odmával ofsajd.
19'
Z následného volného přímého kopu vzešla nebezpečná situace. Hlavičkující hráč v modrém dresu netrefil prostor mezi třemi tyčemi.
17'
Kontakt tam byl! Chaluš zastavil ve vápně Filu, sudí nechal pokračovat ve hře
17'
Záhumenský ostře zajel do Koscelníka a inkasuje od rozhodčího žlutou kartu. Liberecký fotbalista si vyžádal ošetření, nejspíše ale bude schopen pokračovat.
16'
Rychlý útok Zbrojovky přinesl dobrou pozici pro jednoho z útočníků. Ten se chtěl ve vápně otočit, v tom mu však zabránil obránce soupeře. Domácí se dožadovali penalty, ale bez výsledku.
15'
Dlouhý nákop za obranu hostujícího celku byl odvrácen na aut. Míč uvede do hry Jakub Šural.
14'
Moravec si vynutil faul. Měl jediné štěstí, že zazněla píšťalka, jinak by se totiž jeho soupeř ocitl v brejkové situaci.
13'
Oproti tomu Slovan má na kombinaci času dost. Zbrojovka dnes rozhodně není v roli favorita, což se přeneslo i do zvolené taktiky.
12'
Rozehra Brna je vysoko napadána. Liberec své snažení přetavil v zisk balónu na polovině hrací plochy.
11'
Zbrojovka je zatím nebezpečnější týmem. Nicméně střela domácího fotbalisty nepatřila mezi ty nebezpečnější a proletěla daleko od pravé tyče.
10'
Za stadionem se nachází skupinka fanoušků „Flinty". Ta je bezpečně slyšet i na druhé straně hřiště.
9'
Karafiát tvrdě zakročil proti Šuralovi. Tady se mohla tasit žlutá karta, rozhodčí Marek k tomuto opatření však nesáhl.
8'
Tragickou kombinaci Zbrojovky zachytil Karafiát a snažil se dostat do gólovky jednoho ze svých spoluhráčů, jenže to se mu nepovedlo.
7'
Z rohového kopu nic zajímavějšího nevzniklo. Hlavní rozhodčí si všiml útočného faulu.
6'
Šance i na druhé straně. Tentokrát byl přízemní centr zastaven, postaral se o to vracející se Pernica.
5'
Vaňkovu parádní střelu vytáhl Knobloch
5'
Pachlopník měl na kopačce úvodní gól! Po centru z levé strany získal míč na hranici pokutového území a vypálil, jeho pokus ovšem lapil skvělý Knobloch.
4'
Koscelník odcentroval do vápna. Liberec se dožadoval odpískání penalty, o ruku se však podle všeho nejednalo.
3'
Přízemní centr z pravé strany zastavila obrana Slovanu. Ta teď může konstruktivně rozehrát.
2'
Mikula chytře přenechal míč svému spoluhráči, ale toho naskytnutá příležitost vcelku překvapila a ke kulatému nesmyslu se nedostal.
2'
Už druhá nepřesná přihrávka libereckých fotbalistů, může hrát Zbrojovka.
1'
S dlouhým nákopem na stranu Brna si poradil Šural, jenž odhlavičkoval balón do zámezí.
1'
Oba týmy již jsou na hrací ploše. Úvodní výkop si připíšou hosté.

FC Zbrojovka Brno: Šustr – Jan Moravec, Dreksa (C), Pernica, Jakub Šural – Pachlopník, Texl, Vaněk, Záhumenský – Fila, Hladík.
Náhradníci: Floder – Bariš, Hlavica, J. Sedlák, Šumbera, Štepanovský, M. Vintr.

FC Slovan Liberec: Knobloch – Jugas, Mikula (C), Koscelník, Chaluš – Pourzitidis, M. Sadílek, Karafiát – Pešek, Rabušic, Mosquera.
Náhradníci: Hasalík – Rondić, Faško, Mara, Fukala, Michal, Mo. Tijani.

Rozhodčí: Marek – Šimeček, Ratajová.
FC Slovan Liberec

Postavení v tabulce: 6. místo
Bilance: 6-4-4
Skóre: 21:16
Nejlepší střelec: Michael Rabušic, 6 gólů

Liberec na rozdíl od Zbrojovky své střelce má, díky čemuž podruhé za sebou atakuje příčky zaručující účast v pohárové Evropě. Michael Rabušic, který v letech 2009-2011 působil i v dresu Zbrojovky, se letos trefil již šestkrát, ačkoliv ve čtyřech případech šlo o trefy z penaltového puntíku. Zdatně mu ale sekunduje také Kolumbijec Mosquera s pěti góly. Tato dvojice se tak postarala o více než polovinu ligových gólů Liberce a trápit obranu Brna by měla i dnes, nakolik se start obou borců předpokládá. Trenér Hoftych na jejich góly bude spoléhat, jelikož jeho svěřenci sice mají stejně bodů jako pátý Baník, ve vyrovnané tabulce však Severočeši mají zároveň pouhé dva body náskoku na jedenáctou Karvinou. Již ztráta s Bohemians po nepřesvědčivém výkonu byla překvapením, v Brně tak Liberec už bude chtít potvrdit roli favorita. Na Zbrojovku si navíc může věřit také z důvodu, že zde vyhrál poslední dvě vzájemná utkání – v roce 2017 v lize a o rok později v poháru – vždy nejtěsnějším rozdílem jedné branky. Liberci se však letos mnohem více daří doma pod Ještědem, když na venkovních hřištích aktuálně drží zápornou bilanci 2-1-3 při pasivním skóre 5:9.
FC ZBROJOVKA BRNO

Postavení v tabulce: 16. místo
Bilance: 2-4-9
Skóre: 13:28
Nejlepší střelci: Hladík, Růsek, Přichystal, Štepanovský – 2 góly

Zatímco v úvodu soutěže Brněnské trápila především marodka v zadních řadách, s uzdravením lídra Pavla Dreksy a nyní i návratem odchovance Luďka Pernici se ohnisko problému poněkud přesunulo. Zbrojovka v posledních třech utkáních inkasovala vždy pouze jednou, i tak to v součtu stačilo všeho všudy na jeden bod za remízu v posledním zápase s Mladou Boleslaví. Již pohled na nejlepší brněnské střelce o mnohém vypovídá – na čele této statistiky má Zbrojovka sice čtyři hráče, všichni se ale trefili pouze dvakrát. Brnu zoufale chybí kanonýr, který by v záchranářských bojích dokázal vystřelit kýžené body. Situaci nepomáhá ani zranění stabilní útočné dvojice Růsek – Přichystal, která loni stála za postupem Brňanů do nejvyšší soutěže. Brno ale svého střelce nutně potřebuje najít. Stejně bodů, jako aktuálně první sestupující Zbrojovka, má ještě Mladá Boleslav, celky před čtveřicí posledních však již začínají odskakovat a na 14. Bohemians ztrácí Brno již pět bodů. Právě domácí zaváhání Liberce s Bohemians by pro Zbrojovku mohlo představovat jistý recept, s jakou hrou na Severočechy vyrukovat. „Čeká nás rozhodně těžší utkání, než bylo to sobotní. Liberec je silový, dobře organizovaný soupeř. Může se opřít o vysoké, důrazné hráče. Víme, že před námi není rozhodně nijak jednoduchý úkol, ale půjdeme do utkání opět s maximálním odhodláním a s cílem bodovat," nechal se Dostálek slyšet pro klubový web.
Oba dva celky ve svých prvních soutěžních vystoupeních v novém roce remizovaly. Obě utkání navíc měla podobný průběh – Liberec i Zbrojovka v poločasové pauze vedli, nakonec se ale oba dnešní soupeři museli spokojit s bodem. Bod byl však málo především pro Zbrojovku, která se v přímém souboji s Mladou Boleslaví mohla odlepit ze sestupových pozic. Svěřenci Richarda Dostálka, jenž na konci podzimu nahradil na trenérské lavici Miloslava Machálka, tak rozhodně budou chtít hrát na výhru dnes, ačkoliv Liberci se v dosavadním ročníku nejvyšší soutěže daří. Severočeši ztrácí ze šestého místa na pohárové příčky jen pět bodů se zápasem k dobru. O motivaci by tak dnes měly mít oba celky postaráno.
Vítám vás u on-line přenosu z Brna, kde v rámci měření sil v 16. kole FORTUNA:LIGY přivítá domácí FC Zbrojovka Brno na svém stadionu v Srbské ulici hostující FC Slovan Liberec.