FORTUNA:LIGA - Základní část - 4. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Zlín - 20. září 2020   18:00

Sparta
50' Hložek (Dočkal) • 88' Jiráček(vl.)  • 90+3' Juliš (Hložek)
3:1
(0:1)
Zlín
19' Dramé  (Conde)

Heča – Plechatý (60. Moberg Karlsson), Čelůstka, Lischka – Ladislav Krejčí st., Souček (75. Trávník), Sáček, Dočkal (C) (90+4. Fortelný), Matěj Hanousek (75. Minčev) – Hložek, Juliš.
Holec – Polidar, Karabec
Rejžek – Hrabovský, Kříž
Generali Arena, Praha - Letná
5469 diváků
S. Dostál – Simerský, P. Buchta, Procházka – Fantiš, Conde, Jiráček (C), Čanturišvili – Dramé (88. Janetzký), Poznar, Jawo.
Rakovan – Cedidla, Slaměna, Hlinka, Martínez.
Dostál

SESTŘIH: Sparta - Zlín 3:1. Letenští otočili proti oslabenému soupeři. Sporně zasáhl VAR

Stejně jako před týdnem dokázali sparťanští fotbalisté otočit nepříznivé skóre a doslova semleli oslabený Zlín. Ten hrál zpočátku výbornou partii a po gólu Youby Dramého z 19. minuty šel do kabin s náskokem.
Hned minutu po změně stran mohl dokonce zvýšit na dva nula. Kdo ví, jak by se zápas vyvíjel. Víme zato, jaká byla skutečnost, a zlom nastal právě po neproměněném nájezdu Poznara, kdy fauloval Jawo, čímž poslal hosty téměř na celý poločas do deseti, navíc z přímého kopu Bořka Dočkala vyrovnal Adam Hložek.
Drtivému tlaku vydrželi Moravané vzdorovat až do dalšího osudového okamžiku, kterým byla penalta, nařízená na zásah VAR dvě minuty před koncem. Stanislav Dostál ji Dočkalovi vyrazil, jenže následný centr Michala Trávníka srazil smolně do vlastní sítě zkušený Petr Jiráček.
V nastavení zpečetil sparťanský triumf po Hložkově centru nejlepší střelec Lukáš Juliš.
Vítězové se udrželi bez ztráty kytičky na čele ligové tabulky, Zlín zůstal po třetím výsledku 3:1 v řadě, tentokrát však prvním z pohledu soupeře, uprostřed tabulky.
Ze setmělé Letné se loučím, děkuji za pozornost a hezký zbytek večera!
Držení míče: 75 % : 25 %.
Střely na branku: 10:2. Střely mimo: 6:1. Rohy: 6:5. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 9:13.
90'
Minčev poprvé v akci! Tvrdý halfvolej Dostál vyrazil nad břevno
90'
Hložek našel Juliše, ten měl jednoduchou úlohu! 3:1
90'
Poznar měl na hlavě vyrovnávací gól!
90+6'
90+5'
První bulharský fotbalista v dresu Sparty Martin Minčev se mohl hned při debutu zapsat mezi střelce! Jeho bombu pod břevno vyškrabuje Dostál na roh.
90+4'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Bořek Dočkal, krátký debut v A mužstvu si odbyde Jan Fortelný.
90+3'
Sparta právě vstřelila branku!
Čtvrtý gól v sezóně dává LUKÁŠ JULIŠ. Využil toho, že Buchta promáchl Hložkův centr, a na malém vápně prokázal z prvního dotyku instinkt střelce.
90+2'
Jiráčkův trestný kop odhlavičkoval Čelůstka, hosté vraceli míč do ohně, kde stačil Poznar míč hlavou jen lehce líznout mimo.
90+1'
Faul mezi velkým vápnem a rohovým praporkem znamená možnost krátkého rohu pro Fastav.
90+1'
Nastavovat se bude pět minut.
90+1'
Přetažený roh zakopává na tribunu David Lischka.
90'
Ševci se okamžitě vrhli všemi silami vpřed a získali přímý kop. Antonín Fantiš sice adresáta nenašel, ale po chvíli ještě bude zlínské snažení porakčovat rohem.
88'
Komický vítězný gól! Dočkal nedal penaltu, Jiráček si ale srazil míč do sítě, 2:1
88'
Střídání v týmu FC Fastav Zlín: ze hřiště odchází Youba Dramé, přichází Jakub Janetzký.
88'
To je neuvěřitelná smůla pro moravský celek. Po vyražené penaltě vracel míč z pravé strany před bránu Michal Trávník a míč si srazil do vlastní brány PETR JIRÁČEK.
88'
Bořek Dočkal (AC Sparta Praha) neproměňuje pokutový kop. Stanislav Dostál vystihl směr špatně kopnuté střely a vyráží do strany.
87'
Žlutou kartu dostává Václav Procházka (FC Fastav Zlín).
86'
Prohlížení videa nezabralo sudímu Rejžkovi déle než deset vteřin a ukazuje rázným gestem na penaltu! Kritického zákroku na Ladislava Krejčího se dopustil Václav Procházka.
86'
Rozhodčí odpískal po dohrání předchozí situace Krejčímu faul na brankáře, ale nyní se běží podívat na video. Že by šlo o zlínský penaltový zákrok?
85'
Bořek Dočkal poslal luxusní oblouček Hložkovi, ten si netroufl na střelu a volil zpětnou přihrávku po zemi. Ta prošla Simerskému mezi nohama, ale vracející se Čanturišvili zakopává daleko pryč.
84'
Penalta pro domácí! Procházka nešťastně zavadil o Krejčího, zasáhl VAR
84'
Sáček při střele uklouzl, Zlínští jen odkopávají míč zpět k domácím.
83'
Karlsson obešel jeden na jednoho Čanturišviliho, jeho centr však před bránou uklidil Buchta.
81'
Juliš málem hlavičkou zužitkoval Dočkalovu standardku
81'
Prudká hlavička jednoho z borců v rudých dresech z tlačenice po Dočkalově trestném kopu směřovala jen do Dostálovy náruče.
80'
Žlutou kartu dostává Bohumil Páník. Trenér Zlína se hádal s rozhodčím o otočený aut.
80'
Faulován byl Bořek Dočkal, který si hned staví míč k trestnému kopu, od brány je to asi 30 metrů.
79'
Do ofsajdu vystavila sparťanská past Dramého.
77'
Juliš z bezprostřední vzdálenosti napálil břevno!
77'
Trávník se mohl zapsat hned gólovou asistencí! Přetažený centr Ladislava Krejčího vrátil skvěle před bránu a Lukáš Juliš ze tří metrů napálil břevno.
76'
Těžkou malou domů odkopává Stanislav Dostál před Hložkem jen do autu.
75'
Dvojnásobné střídání v sestavě AC Sparta Praha: ze hřiště odcházejí Matěj Hanousek a Filip Souček, nastupují Michal Trávník a premiérově také bulharský reprezentant do 21 let Martin Minčev.
74'
V hlavičkovém souboji se zranili jak domácí Souček, tak hostující Conde a oba jsou ošetřováni na trávníku.
73'
Diváci pískají na zlínského brankáře, který se zrovna nehodlá účastnit soutěže o nejrychlejší odkop od brány...
72'
Kapitán Sparty Bořek Dočkal ukázal, že je platný i vzadu, když se vrátil s Dramém. Založil pak brejk, míč se k němu po Julišově přihrávce Hložkovi za paty vrátil, ale centruje jen do Dostálovy náruče.
70'
Od koncové čáry hledal Hanousek na bližší tyči Juliše, jenže u míče byl dříve Stanislav Dostál.
69'
Drtivý tlak Sparty po vyrovnávacím gólu vyprchal, momentálně se Zlín brání bez větších obtíží.
68'
Dnešní utkání sleduje 5469 diváků.
67'
Z rohu se domácí neprosadili a ještě se útočným faulem provinil Filip Souček (Sparta). Zaslouženě vidí žlutou kartu.
67'
Sáček uvolnil pohybem hýřícího Karlssona, který odrazem o Václava Procházku získal další roh.
65'
Karlsson si narazil s Julišem a tvrdou ranou nepropálil žlutomodrý val.
65'
Ve středovém kruhu si vynutil faul bývalý sparťan Jiráček.
64'
Dočkalovu přihrávku posunul Hložek patičkou Součkovi, který kličkoval soupeřovou šestnáctkou, ale nakonec se přehuštěným prostorem neprobil.
62'
Švéd Karlsson se na hřišti uvedl až příliš přetaženým centrem do zámezí.
61'
Sparťané reklamovali ruku, získali pouze roh. Po něm napálil odražený míč Sáček, zlínský brankář chytá na čáře.
60'
Václav Kotal přichystal změnu rozestavení na 4-4-2. Na pravý kraj obrany se stahuje Michal Sáček, nalevo hraje Matěj Hanousek a svůj post levého záložníka dostává konečně Ladislav Krejčí.
Pravý záložník Karlsson je dnes prvním cizincem na hřišti v rudém dresu! To je pořádná změna oproti nedávné Stramaccioniho éře.
60'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Dominik Plechatý, přichází David Moberg Karlsson.
59'
Dvakrát v rychlém sledu před vlastní bránou úspěšně zasáhl zlínský Petr Buchta.
57'
Zlín čeká určitě hodně perných zbylých 35 minut. Dokáže i vystrčit růžky, Condeho kolmici na Poznara ovšem přečetl Milan Heča a zalehává míč.
55'
Dočkalův technický obstřel bránu netrefil
55'
Trestný kop posílá Bořek Dočkal přes dost blízko stojící žlutomodrou zeď nad břevno.
54'
Před pokutovým obloukem podrazil Conde driblujícího Hložka, Sparta bude kopat přímák ze zhruba 22 metrů.
53'
Zlínští si mohou vydechnout, Ladislav Krejčí starší se ocitl těsně za ofsajdovou čarou.
52'
Odkrytá Dostálova brána! Málem ho potrestal Dočkal
52'
To je drtivý tlak sparťanských fotbalistů! Dočkal zakončil strojovou kombinaci z 10 metrů pod břevno a Dostál jeho prudkou ránu znovu vyráží.
51'
Hložek parádně z otočky vyhledal Hanouska, ten spálil velkou šanci
51'
Dočkalův centr komicky prolétl vápnem, Hložek byl na správném místě! 1:1
51'
Za minutu mohl otočit skóre Matěj Hanousek! Uvolnil se na Hložkovu kolmici, sám proti Dostálovi však nastřelil jen jeho nohy.
50'
Za faul gambijského útočníka platí Zlín dvojnásobnou cenu. Dočkalův trestný kop ze strany usměrnil z metru za brankovou čáru ADAM HLOŽEK. Víceméně mu stačilo nechat míč odrazit o sebe.
48'
Druhou žlutou a následně červenou kartu dostává Lamin Jawo (FC Fastav Zlín) za skluz na Dočkala.
47'
Poznar sám před Hečou! Ale ukvapil se se střelou
47'
Hned po minutě to mohlo s favoritem vypadat hodně špatně. Dramé skvělým pasem vyslal do samostatného nájezdu Poznara. Ten naštěstí pro Heču zakončil po zemi nepříliš důrazně.
46'
Statistiky první půle:

Držení míče 66% – 34%, střely na bránu 1:1, střely mimo 3:0, rohy 3:3, fauly 3:8, ofsajdy 1:0.
Lehký pískot vyprovází domácí fotbalisty do šaten. Zlín podává na pražské Letné soustředěný výkon, Spartu pustil jen do několika náznaků šancí a sám udeřil v 19. minutě krásnou trefou Youby Dramého. Byla to sice jediná zlínská střela, ale prozatím stačila. Dokáže ligový lídr povstat jako minule v Karviné?
45+1'
45'
Nastavuje se jedna minuta.
45'
Hanouskův centr jen olízl kštici naskakujícího Krejčího, nevyšel ani následný pokus Bořka Dočkala z protější strany.
42'
Hložkova hlavička v obtížné přikrčené pozici směřuje opět vysoko nad.
41'
Útočný faul Fastavu. Conde přišlápl Hanouska a Pražané mohou rozjet další pokus o vyrovnání.
39'
Condeho nízký centr našel pouze kopačky Filipa Součka.
37'
Krejčího centr přizvedl Lischka, Dostál musel vyrážet
37'
Krejčího trestný kop po faulu Čanturišviliho na Dočkala přizvedl hlavou Lischka, zlínský brankář se vrhl vpřed a boxuje do zámezí.
36'
Plechatý zařídil Spartě rohový kop. Ten však odhlavičkoval vysoký Poznar.
35'
Hanouskův povedený centr vyboxoval jednou rukou Stanislav Dostál.
34'
Hložek dostal míč za obranu od Čelůstky, ale pálil vysoko nad bránu
34'
Skákavý míč po skvělém obloučku Čelůstky napálil osamocený Adam Hložek z 10 metrů vysoko nad břevno až do zlínského sektoru.
33'
Čanturišvili vyvezl míč přes půl hřiště, narážel si s Poznarem, jenže vysoký hrot si pomohl faulem proti Sáčkovi.
33'
Ortodoxní levák Ladislav Krejčí si musí centry přehazovat na pravačku a Zlínští už tento herní prvek očekávají.
31'
Krejčí přichystal velkou šanci Julišovi! Jeho rána byla sražena do zámezí
31'
Hosté teď propadli při bránění, Krejčího centr pustil Dočkal chytře za sebe Julišovi, jenže jeho střele překážel parťák Hložek a tečoval ji mimo.
30'
Domácí na sklonku úvodní půlhodiny rozehrávají zezadu proti zataženému bloku žlutomodrých.
28'
Mizerná rozehrávka Lischky umožnila Zlínu brejk, který ale hosté překombinovali a nakonec vyústil jen ve Fantišův centr na hlavy domácích.
26'
Sparta je po obdržené brance marná, prakticky se nedostane přes půlku jinak než nákopy naslepo. Mizernou přihrávku přímo na kopačky Čanturišviliho teď vyslal kapitán Dočkal.
24'
Jiráčkův trestný kop přeletěl hlavy všech hráčů a je z něj pouze odkop od domácí brány.
23'
Žlutou kartu dostává David Lischka (AC Sparta Praha) za faul loktem do hlavy Lamina Jawa ve výskoku.
23'
Podle nového pravidla přerušuje sudí Rejžek hru, jelikož byl sám zasažen míčem do těla.
22'
Zlín se nadále prezentuje aktivní hrou, Fantiš sice nevybojoval roh, ale alespoň je z toho vhazování pro hosty.
19'
Dramé překrásnou bombou posílá Ševce do vedení, 1:0!
19'
Zlín právě vstřelil branku!
Africká spolupráce vynesla Ševcům nečekané vedení. YOUBA DRAMÉ dostal kolmici od Condeho k rohovému praporku, zasekl si míč kolem Čelůstky, jenž podklouzl, a nádherně zavěsil na zadní tyč.
19'
Vachtang Čanturišvili nepustil zakončit Ladislava Krejčího, který hraje na neobvyklé pravé straně sparťanské zálohy. Odkopává se od brány Zlína.
18'
Žlutou kartu dostává Tomáš Poznar (FC Fastav Zlín). Ve vzdušném souboji zasáhl Součka loktem do obličeje.
16'
Juliš se skvěle uvolnil a hledal Hložka před bránou!
16'
Domácí hned po odkopu od brány vyrazili do rychlého útoku. Juliš se parádně patičkou uvolnil přes Procházku a krásně odcentroval na Hložka, který rybičkou zakončuje těsně nad břevno.
16'
Rohům ještě nebude konec. Z výhodné palebné pozice střílel nadvakrát Jawo a rána byla opět tečovaná.
15'
Jawo poslal odražený míč ve skvělé pozici vedle brány!
15'
Poznar se v bezprostřední vzdálenosti před Hečou nezorientoval!
15'
Domácí přistoupili k bránění dost lehkovážně. Fantiše nechali hlavičkovat úplně samotného, pak centroval Conde a znovu Fantiš vracel hlavou před bránu, kde se k míči tak tak nedostal Poznar. Zlín kope další roh.
14'
Youba Dramé si na levém křídle troufl na dva sparťany a sraženým centrem vybojoval roh.
12'
V těsném ofsajdu přebíral průnikovou přihrávku Juliš.
11'
Matěj Hanousek jen dlouhým pasem odevzdává míč Stanislavu Dostálovi.
10'
Nápor Sparty pokračuje rohem. Dočkal spoluhráče nenašel, ale domácí zůstávají po odpalu naslepo u míče.
9'
Dočkalův trestný kop si našel na malém vápně Ondřej Čelůstka, jenže míč zasáhl spíše do výšky a Dostál si ho bez potíží stáhl.
8'
Krásná kombinace Letenských, Dočkalův volej lapil Dostál
8'
Souček si snadno obhodil Fantiše a odcentroval na velké vápno Dočkalovi, který napálil míč přímo z voleje pod břevno a Stanislav Dostál musel poprvé zasahovat.
6'
Dočkal adresoval do vápna nepřesný střílený centr a proti uhánějícímu Dramému musel vystartovat až mimo pokutové území Milan Heča.
5'
Slibně rozjetou akci nedotáhl na levé straně Hanousek. Napoprvé o míč přišel, podruhé nasadil protihráči po narážečce se Součkem jesličky, ale jen tím posunul míč k dalšímu zlínskému fotbalistovi.
4'
Potlesk tribun si vysloužil v základu debutující Souček, který uprostřed hřiště čistě obral o míč zkušeného Jiráčka.
3'
Žlutou kartu dostává Lamin Jawo (FC Fastav Zlín). Na útočné polovině bezohledně nakopl Lischku.
2'
Lamin Jawo odcentroval do šestnáctky na Poznara, jemuž nevyšlo zpracování a míč odkopává domácí kapitán Bořek Dočkal.
2'
Zlín nastoupil v odvážném rozestaveníse třemi útočníky a bude vhazovat na útočné polovině. Fantiš napadáním dostal pod tlak Hanouska.
1'
Vše je na hrací ploše připraveno k zahájení zápasu, domácí do něj vyrukovali v tradičních rudých dresech, hosté ve žlutých a modrých trenýrkách.
Poslední letní neděle nabízí překrásné počasí. Na pražské Letné se pomalu plní tribuny do povolené kapacity, diváci se těší na dobrý fotbal. Na svých místech je i přibližně stovka vlajkonošů Zlína.
Na soupisce Sparty chybí oproti vítěznému zápasu v Karviné koronavirem nakažení Libor Kozák a Ladislav Krejčí mladší, zranění nepustilo do hry ani Vindheima. Poprvé jsou na lavičce připraveni Fortelný, Polidar a Minčev a v základní sestavě debutuje Souček.
Zlín nastupuje ve stejné sestavě jako minule.

AC Sparta Praha: Heča – Plechatý, Čelůstka, Lischka – Ladislav Krejčí st., Souček, Sáček, Dočkal /C/, Hanousek – Hložek, Juliš.
Náhradníci: Holec – Trávník, Polidar, Karlsson, Karabec, Minčev, Fortelný.

FC Fastav Zlín: Dostál – Simerský, Buchta, Procházka – Fantiš, Conde, Jiráček /C/, Čanturišvili – Jawo, Poznar, Dramé.
Náhradníci: Rakovan – Cedidla, Janetzký, Slaměna, Hlinka, Martínez.

Rozhodčí: Rejžek – Hrabovský, Kříž.
Vzájemné zápasy
Zlín není pro Spartu zrovna oblíbeným soupeřem. Z posledních osmi vzájemných utkání s ním ztratila body pětkrát, i když pouze v jednom případě všechny.
V Praze se fotbalistům z Baťova města podařilo vyhrát v samostatné české lize pouze jedinkrát, a to už hodně dávno, na podzim 2002 gólem Petra Novosada do sítě Jaromíra Blažka. V dresu Sparty u této porážky byl vedle například Poborského, Jarošíka, Baranka či Hübschmana také současný sportovní ředitel Fastavu Zdeněk Grygera.
Ve 23. kole loňské přerušené sezóny se Ševcům podařilo dvakrát vyrovnat na konečných 2:2 (53. Karlsson, 88. Kozák – 67. Poznar, 90. Matejov). Sparta tehdy hrála celou hodinu bez vyloučeného Mandjecka.
FC Fastav Zlín (2-0-1, 7:3, 6 bodů, 6. místo)
Ševci po prohře v derby se Slováckem zvítězili shodně 3:1 na půdě Mladé Boleslavi i doma nad Zbrojovkou Brno, úspěšnou šňůrku jim však zhatila ostuda ve středečním pohárovém utkání. Zlín nestačil na třetiligové Ústí nad Orlicí a ze soutěže, kterou před třemi lety vyhrál, se poroučí nedůstojně brzy.
Nejlepší střelec: 2 – Poznar.
AC Sparta Praha (3-0-0, 12:3, 9 bodů, 1. místo
Výběr Václava Kotala zaujal po reprezantační přestávce impozantním obratem v Karviné z 0:2 na konečných 5:2. Třígólovým rozdílem vyhrála Sparta i předchozí dva ligové duely v Brně a s Olomoucí. Počtvrté za sebou tak narazí na moravskoslezského soupeře a jen další vítězství ji udrží na čele tabulky.
Varovným prstem pro mužstvo s úspěšnými reprezentanty Hložkem, Dočkalem a Čelůstkou byly dvě porážky v přípravě během ligové pauzy.
Sparťanům se tento týden nevyhnuly dva pozitivní nálezy na Covid-19, naštěstí sobotní kontrolní testy ostatních hráčů byly negativní a odehrání zápasu nic nebrání.
Nejlepší střelci: 3 – Dočkal, Juliš.
Hezký nedělní podvečer, který fotbalovým fanouškům okoření souboj pražské Sparty se Zlínem. Loni si hosté z pražské Letné na tu zlínskou odvezli nečekaný bod, jak se svěřencům Bohumila Páníka povede dnes?