Olomouc - Karviná | ONLINE | 7.4.2019 15:30 | FORTUNA:LIGA 2018/2019 | ŽIVĚ | iSport.cz

FORTUNA:LIGA - Základní část - 27. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Olomouc : Karviná - 7. dubna 2019   15:30

Ukončeno
Olomouc
2' Jemelka (Falta) • 42' Falta  • 61' Yunis (Sladký)
3:2
(2:1)
Karviná
9' Budínský  (Wágner) • 55' Lingr  (Rundić)

Sestavy
M. Buchta – Sladký, Štěrba, Jemelka, Vepřek (C) – Texl (62. Lalkovič), Kalvach, Plšek, Falta – P. Dvořák (88. Polom) – Yunis (70. Nešpor).
Náhradníci
Mandous – Pilař, Lalkovič, Chytil, Polom, Chvátal, Nešpor.
Rozhodčí
Pechanec – Kubr, Vaňkát
Andrův stadion, Olomouc (kapacita: 12 566 míst)
4145 diváků
Sestavy
Berkovec – Čolić, Dreksa (C) (67. Bukata), Rundić, Záhumenský – Smrž, Budínský – Guba (74. Letić), Lingr (88. Suchan), Ba Loua – Wágner.
Náhradníci
Pastornický – Faško, Galuška, Dramé, Suchan, Letić, Bukata.
10
Yunis
gól žlutá karta střídání
14
Dvořák
střídání
20
Falta
gól asistence
6
Plšek
22
Kalvach
47
Texl
střídání
21
Vepřek
2
Jemelka
gól
12
Štěrba
27
Sladký
asistence
30
Buchta
15
Wágner
asistence
17
Guba
střídání
10
Lingr
gól střídání
77
Ba Loua
8
Smrž
23
Budínský
gól
2
Čolić
5
Dreksa
střídání
3
Rundič
asistence
44
Záhumenský
žlutá karta
12
Berkovec

SESTŘIH: Olomouc - Karviná 3:2. Sigma obrala Karvinou, Falta dal SUPERgól

Statistiky zápasu
Olomouc dres
3
Vstřelené góly
2
49%
Držení míče (%)
51%
24:29
Držení míče (čas)
25:13
7
Střely celkem
19
5
Střely na branku
6
8
Rohové kopy
8
16
Fauly
9
1
Žluté karty
1
0
Červené karty
0

Některé statistiky se mohou objevovat až v poločase či po skončení zápasu.
Děkujeme za pochopení.

Karviná dres
Přenos se aktualizuje automaticky

Druhý poločas nakonec přinesl velmi zajímavou podívanou. Po zlepšeném karvinském výkonu se totiž postaral Lingr o vyrovnání a Strakovi svěřenci pokračovali ve velmi zajímavém výkonu. Vůbec se Sigmy nezalekli, nicméně nakonec museli kapitulovat, když se prosadil po excelentní dělovce ze standardky Jakub Yunis. Slezanům se sice v závěru povedlo připsat obrovský nápor a nebyli daleko od vyrovnání, tři body ale přeci jen uválčili olomoučtí fotbalisté, kteří se posunují na sedmou příčku prvoligové tabulky. Karviná naopak zůstane i nadále patnáctá. Ode mě je to z Olomouce pro dnešek vše, přeji hezký zbytek dne.
Držení míče: 48 % : 52 %.
Střely na branku: 7:5. Střely mimo: 2:12. Rohy: 8:8. Ofsajdy: 3:0. Fauly: 16:8.
90+4'
Konec zápasu.
90+3'
Sigma už snaží svou obrannou hru stavět na jistotě. Karviná ale ještě rozhodně neskládá zbraně, snaží se všechno vsadit na jednu kartu. Berkovec se nicméně ještě do útoku nezapojuje.
90+2'
A znovu v akci Lalkovič. Olomoucký záložník to zkoušel na levém křídle, avšak jeho postup vpřed zhatil Bukata. Podle názoru sudího ale čistě Slezané mohou jít do kontru.
90+1'
Lalkovič nakonec přeci jen zvládl přerušit kombinaci Hanáků a poslal míč mimo dosah Karvinských. Olomouc bude vhazovat kousek od střídačky.
90'
Rozhodčí nastavuje 4 minuty nad standardní hrací čas!
89'
Jan Suchan se dostal ne levém křídle k zajímavé možnosti, avšak jeho rána mířila pouze do náručí Miloše Buchty. Domácí si mohou oddechnout.
88'
Olomouc - Karviná: V závěru to ještě zkoušel Budínský, míč letěl mimo
88'
I domácí mančaft naposledy vystřídal, když Václav Jílek posílí zadní řady. Pavla Dvořáka totiž nahradil Roman Polom.
88'
Karviná si vyžádala poslední střídání, místo Ondřeje Lingra do hry v této chvíli půjde Jan Suchan.
86'
Olomouc byla znovu pod velkým tlakem, jenomže Budínský pokaždé pálil mimo domácí branku. Napoprvé pouze vedle zpoza vápna, posléze i z šestnáctky, avšak jen nad břevno.
85'
Lukáš Budínský se dostal ne levém křídle k zatažené ráně, spíše polocentru na zadní tyč. Jeho pokus Buchtu ale moc nevylekal, letěl o dobrý metr vedle brány.
84'
Sladký dokázal před Wágnerem na poslední chvíli dostat míč mimo dosah karvinského bombera, popisovaná šance ale byla opravdu dost nadějná pro svěřence Františka Straky. Sigma ještě nemá rozhodně tři body v kapse.
83'
Lalkovič se dostával po levé straně znovu do zajímavého kontru, když mu Smrž nechal až příliš mnoho prostoru. Berkovec jeho vysoký oblouček ale v klidu lapil.
82'
Tomáš Wágner i Bojan Letić zkoušeli paní štěstěnu, když na několikrát pálil zpoza malého vápna. Jemelka ovšem napoprvé ustál, druhá rána letěla vysoko nad.
Dnešní utkání sleduje 4145 diváků.
81'
Karviná pokračuje i nadále ve velmi zajímavém náporu, nicméně Sigma se v defenzívě nijak výrazně nedostává z tempa. Prakticky navíc nikdo z dua Jemelka ještě nechyboval.
80'
Bojan Letić se ve vápně dral k zakončení vysokého centru při rohu, nicméně byl v sevření hned několika soupeřů. Hanáci se tak pro tentokrát na hraně rizika zvládli s nastalou situací vyrovnat.
79'
Lingr na pravé straně ukázal něco ze svého rychlostního fondu, avšak na Vepřka nakonec přeci jen nestačil. Po čistém zákroku olomouckého kapitána bude Karviná kopat další roh.
78'
Olomouc - Kaviná: Falta znovu v hlavní roli, SUPERgól nezopakoval
78'
Domácím se nepovedlo přímý kop využít k dalšímu ohrožení Berkovce, ba naopak Slezané mohli jít do rychlého kontru. Hned nadvakrát ale ve vápně zasáhl proti centrům Štěrba. Sigma uspěla s dávkou štěstí.
77'
Lalkovič ukázal své schopnosti, kterých si v minulosti všimli i kluby v Anglii, a parádně dostal hru do šířky. Na hranici vápna ale došlo k tvrdému hitu na Faltu, sudí píská velice zajímavou standardní situaci z hranice vápna.
76'
Václav Jílek i sportovní manažer Sigmy velmi ostentativně vyžadovali přehodnocení výroku sudího o faulu na Adriel D´Avila Ba Loua, jenomže sudí Pechanec už rozhodl. Karviná bude kopat standardní situaci.
74'
Karviná podruhé v zápase střídá. Místo Dávida Guby na hrací plochu zamířil Bojan Letić.
74'
Karviná si připsala velmi nadějné období plné zajímavých náznaků. Ani jeden pokus o rozprostření olomoucké obrany do malého prostoru ale nevyšel, centry zkrotil vždy jen Jemelka.
73'
Rundič se postarala o velice zajímavý pokus zpoza šestnáctky, nicméně Buchta byl i tentokrát připraven. Bombu vypálenou placírkou zvládl zkrotit rukavicemi. Sigma měla velké štěstí.
72'
Sudí Pechanec nakonec nenechal ani jednoho z olomouckých hráčů zakončovat, mezi souboji před Berkovcem uviděl i útočný faul. Karviná dostává k dispozici rozehrávku.
71'
Nešpor se na pravém křídle pokusil o rychlý centr na své kolegy na penaltovém puntíku, jenomže trefil jen Rundiče. Olomouc tak bude kopat další rohový kop.
70'
Sigma sáhla ke druhému střídání, místo Jakuba Yunise na hřiště zamířil Martin Nešpor.
69'
Rundič se prosadil na levé straně a pokusil co nejrychleji dostat balón do skrumáže před Buchtou, centr se mu nicméně hrubě nevyvedl. Míč proletěl pouze na tribunu.
68'
Olomouci se nedaří přetavit svou převahu ve větší počet šancí. Příkladem budiž i akce Falty, jemuž se nezdařilo kvůli menší rychlosti dostat míč správně na spoluhráč. Yunise pouze vyhnal do velkého úhlu.
67'
Karviná se taktéž dostala ke střídání, Pavla Dreksu na trávníku nahradil Martin Bukata.
66'
Yunis prokázal velký zápal pro hru a dral se po hlavě pro balón, nápor na Smrže byl ovšem mimo rámce pravidel. Hlavní sudí zaznamenal útočný faul.
65'
Falta byl v ofenzívě až příliš aktivní, pomezní sudí mu v tomto případě píská ofsajdové postavení. Hra se obrací.
64'
Lalkovič se dokázal na levém křídle dost nečekaně probojovat k balónu, avšak zradil ho první dotyk. Kros přes šířku hřiště tak nakonec skončil pouze v zámezí.
63'
Karvinští fotbalisté jsou v této chvíli lehce zpomalení v ofenzivní fázi a nestíhají přepínat z obrany, která je pod velkým náporem olomouckých šiků. V této chvíli však Sigma přeci jen zpomaluje.
62'
Domácí se dostávají k prvnímu střídání. Místo Jiřího Texla na hřiště míří Milan Lalkovič.
61'
Olomouc - Karviná: Yunis se parádní hlavičkou trefil přesně k tyči, 3:2
61'
Olomouc právě vstřelila branku!
Další zvrat! Po domácím rohu se totiž zčistajasna dostal míč do vápna, kde sice centr Jemelka netrefil, JAKUB YUNIS už byl ovšem mnohem úspěšnější. Parádní hlavičkou se trefil přesně k tyčce.
60'
Texl se do velice zajímavé situace, když se probojoval až za obrannou linii. Jeho prostrkávačka nicméně trefila ještě karvinského beka, míč tak skončil pouze na horní síti. Slezané si musí pořádně oddechnout.
59'
Sladký se dostal na pravém křídle trošku k více volnému místu, nicméně nahrávka na spoluhráče mu vůbec nevyšla. Centr přestřelil a poslal balón pouze na tribunu.
58'
Hanákům se rohový kop vůbec nepodařil. Lukáš Kalvach se sice dostal i k odraženému míči, jenže byl pod velkým časovým presem. Slezanům se podařilo dostat ze sevření.
57'
Plšek sice dostal do vápna zajímavý centr, nicméně k olomouckým hráčům nakonec vůbec nedoskákal. Záhumenský si totiž nekomplikoval situaci a poslal balón do zámezí, domácí budou kopat roh.
56'
Olomouc je nadále stále ve druhé půli jakoby zaskočená karvinskou aktivitou ve všech fotbalových parametrech. Sigma je v útoku dost bezzubá, schází ji zejména větší nápad.
55'
Olomouc - Karviná: Aktivnější hosté vyrovnali, na 2:2 se trefil Ondřej Lingr
55'
Karviná právě vstřelila branku!
A je vyrovnáno! Karviná využila olomouckého zaváhání ve středu hřiště a po rychlém náběhu se ONDŘEJ LINGR bez sebemenšího náznaku bránění ze strany Sigmy dostal ke střelbě z hranice šestnáctky. Bomba na vzdálenější tyč letící nad úrovní trávníku byla pro Buchtu nechytatelná.
53'
Šimon Falta se dostal do zajímavého brejku, nicméně nahrávka na jeho postupný náběh byl příliš dlouhý. Olomoucký záložník ale pro svůj alespoň vybojoval po dobrém nápadu rohový kop.
52'
Ondřej Lingr dokázal na levé straně vybojovat míč a hned poslal míč přímo na olomouckou branku. Buchta zasahuje proti přízemní ráně jen s velkou dávkou štěstí. Karviná bude kopat roh.
51'
Jemelka musel v šestnáctce pořádně otáčet, když se k němu dostal brejk z levé strany. Hanáci si ale zvládli poprat z nastalou situací s bravurou, domácí stoper míč odkopl daleko od brány.
50'
Olomouc je v této fázi zápasu pasivním soupeřem, měla sice hned několik možností na brejk, jenže zatím je stále zahazuje. Karviná je v obranné řádě sebevědomá.
49'
Texl zabral na pravé straně relativně dost do Lingra, který padá na trávník u pomezní čáry. Hanáci se budou muset znovu zkonsolidovat.
48'
Jakub Yunis (OLO) byl při ofenzivním napadání až příliš agresivní, což také okusil Budínský, když si zpracovával míč. Sudí odměnil olomouckého útočníka žlutou kartou.
47'
Yunis pronikal mezi karvinskými beky, nicméně jeho postup přes obrannou linii byl zastaven Lingrem. Sudí celou situaci měl jako na dlani, Hanáci budou rozehrávat volný přímý kop.
46'
Karviná se snaží hned od samotného počátku o velmi rychlou kombinační hru, která však na Sigmu zatím příliš neplatí. Hanáci jsou v defenzivní práci prozatím celkem důkladní.
46'
Začal druhý poločas.
První poločas přinesl velmi zajímavou fotbalovou podívanou. Hanáci se totiž dokázali prosadit hned po necelých dvou minutách hry, Slezané pak ještě k tomu srovnali během dalších sedmi minut. A opravdu, hrál se podobně ofenzivní fotbal, jak tomu napovídá i počet branek. Sigma se sice posléze dokázala dostat k lehčí dominanci, avšak vše přetavila ve vedení až v úplném závěru. Strakovi svěřenci tak rozhodně ještě nejsou bez šance na zdramatizování, druhá půle přijde na řadě přibližně v 16:32.
45+2'
První poločas skončil.
45+1'
Souhra Texla s Dvořákem byla výstavní, vzájemná ťukanda přes celou délku útočné poloviny nakonec ale nebyla úspěšná. Zpětná nahrávka prvně jmenovaného už byla na obsazeného hráče, Karvinští si s celým náporem poradili.
45'
Sudí nastavuje 2 minuty nad standardní hrací čas!
44'
Tomáš Wágner se dostal při rohovém kopu k velké šanci, jenomže poskakující míč nakonec nedokázal dostat přes hradbu těl a akčního Buchtu. Olomoucký brankář předvedl velmi důležitý zákrok.
42'
Olomouc - Karviná: Naprostá nádhera! Střela Falty krásně zapadla do brány, Berkovec byl bezmocný, 2:1
42'
Olomouc právě vstřelila branku!
Tak to byla velká fotbalová paráda! ŠIMON FALTA se ujal provedení standardní situace jako pravý technický záložník a díky přesnému zakončení se trefil přímo do šibenice. Berkovec lapal po této bombě jen marně.
41'
Olomouc bude mít k dispozici velice zajímavý přímý volný kop. Unikajícího Kalvacha totiž viditelně stáhl Timotej Záhumenský (KAR) za dres. Sudí slovenskému bekovi udělil žlutou kartu.
40'
Faltův centr z rohového kopu sice mířil přímo do těžiště všeho dění, zde si však pro balón vyskočil bezchybný Berkovec, Hanáci se musí stáhnout zpátky do základního postavení.
39'
Šimon Falta se pokoušel na pravém křídle hledat někoho ze spoluhráčů, avšak příliš dlouho čekal s nahrávkou. Rundič tak pro jistotu poslal míč mimo vápno do zámezí.
38'
Karvinská útočná eskadra se snažila při rohovém kopu dostat Sigmu pod tlak, ale Miloš Buchta dokázal bez větších potíží hned nadvakrát skočit po letícím balónu a stáhnout jej do rukavic. Olomouc míří do útoku.
37'
Wágner zajel s pořádnou intenzitou do Štěrby, který zůstal ležet ráze na trávníku. Zákrok vypadal z tribun hodně ošklivě, karvinský bmber se ovšem okamžitě omlouvá. Sudí pro tentokrát vyřešil faul domluvou, ale zároveň s viditelně velkým varováním.
36'
Lukáš Budínský se opřel do míče při volném přímém kopu, avšak jeho rána s vlekou rotací letěla přímo k padajícímu Buchtovi. Olomoucký brankář balón zvládl vyrazit rukavicí mimo tři tyče.
35'
Sladký s Faltou museli honem rychle blokovat průnik Budínského na levém křídle, což je také důvodem zapískání olomouckého faulu. Slezany čeká velmi zajímavá standardní situace.
34'
Adriel D´Avila Ba Loua zůstal ležet na olomoucké obranné polovině, když nezvládl zabrzdit přes bránícím Vepřekem. Hra se však přerušovat nebude, sudí jako faul předchozí souboj neviděl.
33'
Lukáš Budínský vyzkoušel otevřeného okénka v domácí obranné linii a stačil zatáhnout balón pro zmatení soupeře, trefil však pouze svou přízemní ranou nohu Jemelky. Sigma bude moci pokračovat v rozehrávce.
32'
Olomouc se při rohovém kopu k většímu ohrožení branky nedostala, Hanáci se v těchto chvílích musejí navíc kvůli karvinskému kontru vracet do základního postavení.
31'
Olomouc - Karviná: Texl se snažil obstřelit Berkovce, ten se pořádně protáhl
31'
Vepřek se dostal na levé straně k nečekanému centru, který nakonec byl z velké části hodně nebezpečný. Berkovec totiž s trajektorií míče asi nepočítal, vyrazil jej tak až konečky prstů a s velkou námahou na roh.
30'
Vepřek s Wágnerem se už dostávají na hrací plochu, oba týmy jsou kompletní.
29'
Po hráči z jednoho táboru zůstalo ležet na hrací ploše, když se srazili s Milošem Buchtou ve vápně. Vepřek i Wágner nicméně přeci jen zvládnout vzájemnou srážku rozchodit, budou muset ale jít za postranní čáru.
28'
Šimon Falta se dostal na levém křídle nečekaně k odraženému míči, nicméně se nedokázal s celou situací popasovat efektně. Jeho rána letící k levé tyči byla pohlídána Berkovcem, jež ji chytil do rukavic.
27'
Adriel D´Avila Ba Loua bránil rozehrávce Olomouce po faulu Lingra, nicméně sudí Pechanec celou situaci prozatím řeší slovní dohodou. Olomouc bude rozehrávat z vlastní poloviny.
26'
Olomouc má v posledních minutách míč pouze na svých kopačkách, Karvinou prakticky k ničemu nepouští, jenomže Hanáci ve finální fázi zatím selhávají. Hosté zatím navíc působí relativně kompaktně.
25'
Yunis se sice postaral o pořádně rozrušení, když zlikvidoval ve vápně Coliče i Dreksu, nicméně nic velkého nakonec z tohoto náporu nevybojoval. Sigma bude pouze vhazovat.
24'
Yunis si ve vápně naskakoval na dobrou nahrávku Sladkého, jenomže hlavičkoval pouze o notný kus vedle. Šimon Falta pak posléze sice dokázal Olomouc dostat do vápna, ale místo nahrávky pouze podklouzl.
23'
Sladký zvládl s velkou bravurou udržet míč na pravé straně, nicméně nakonec po spolupráci s Texlem a Dvořákem nic kloudného nevymyslel, míč proskákal pouze do zámezí.
22'
Ba Loua se pro tuto chvíli příliš nerozpakoval a Vepřekovu nahrávku raději odpálil daleko od vápna. Karviná olomoucký tlak pro tuto chvíli ustála bez úhony.
21'
Po aktivitě Ba Loua sice Karviná měla k dispozici rohový kop, jenomže centr s plochou dráhou letu našel jen postaveného Vepřeka. Hanáci se pro tuto chvíli osvobodili.
20'
Jan Štěrba musel na poslední chvíli zachraňovat minelu Texla, čímž šel do skluzu proti Lingrovi s velkou intenzitou. Sudí Pechanec to okamžitě registruje, Karviná bude rozehrávat.
19'
Timotej Záhumenský vyzkoušel pozornost olomoucké defenzívy, nicméně jeho centr nakonec neměl takový efekt, jako by si možná představoval. Jemelka jej jen pro jistotu zkontroloval očima, Buchta bude odkopávat od branky.
18'
Vepřek dokázala na levé straně udržet míč na hrudi a druhým dotykem centr poslat před Berkovcovu bránu. Yunis ale skákavý míč nestihl ztečovat mezi tři tyče, jeho pokus mířil do zámezí.
17'
Benjamin Čolić se s tím nepáral a místo brejku Dvořáka raději míč dostal až k Berkovcovi. Karviná si tentokrát počínala v obraně disciplinovaně, Hanáci se musí stáhnout.
16'
Po domácí minele v rozehrávce a pozičním bránění na levé straně obrany se přes Vepřeka dokázali dostat dva karvinští záložníci, kros na střed navíc málem došel a k Wágnerovi. Jen obětavý pád Buchty všemu zabránil, Sigma měla velké štěstí.
15'
Sigma se při rohovém kopu příliš nakonec nezaskvěla. Centr Falty byl příliš přetažený, hlavička Kalvacha pak skončila pouze u karvinských beků. Hosté se osvobodili.
14'
A Berkovec musel být znovu pozorný! Rána z levé strany se totiž nakonec ukázala jako velmi nebezpečná, míč po jeho vyražení pěstí skončil v zámezí. Domácí budou kopat roh.
13'
Jan Štěrba zůstal ležet po souboji ve středu pole na trávníku a musí v doprovodu zdravotníku ze hřiště, míří na ošetření ke střídačce. Nevypadá to ovšem nijak vážně.
12'
Tentokrát musel být připraven i Miloš Buchta! Ondřej Lingr a Avila Ba Loua se dokázali po rychlém zpracování míče v šestnáctce dostat i ke střelbě, Buchta spolu se Štěrbou si ale zvládli přeci jen silou vůle poradit a míč dostat mimo vápno.
11'
Lukáš Kalvach se dostal na levé straně k rychlému brejku, který musel Berkovec zachraňovat až výběhem od brankové čáry. Karviná si může po jeho zákroku dost oddechnout.
9'
Olomouc - Karviná: Wágner našel Budínského, ten vyrovnal na 1:1
9'
Karviná právě vstřelila branku!
A je vyrovnáno! LUKÁŠ BUDÍNSKÝ se dokázal uvolnit a díky předsituačnímu myšlení, slovy Jaroslava Hřebíka, zvládl najít volný prostor před šestnáctkou, kde se dostal ke střelbě na zadní tyč. Buchta padal na zem už jen příliš pozdě, karvinský záložník pálil velmi přesně.
7'
Pavel Dvořák byl v hlavičkovém souboji přeci jen příliš aktivní, což sudímu Pechancovi nemohlo uniknout. Karviná tak po zapískání útočného faulu bude rozehrávat z poloviny hřiště.
6'
Vepřek vyzkoušel rychlý centr na spurtujícího Yunise, nicméně oblouček to byl až příliš táhlý. Berkovec tak volej chytil do rukavic, Sigma se musí stahovat směrem do zadních řad.
5'
Benjamin Čolić velmi chytře našel Ba Louau ve vápně, následně míč dostal právě ještě k Záhumenskému, nicméně ani aktivita těchto dvou zmíněných karvínských borců Sigmu neohrozila. Slovenský bek pálil o notných deset metrů nad bránu.
4'
Šimon Falta se zjevil na pravé straně, avšak jeho postup musí být v této chvíli zastaven. Pomezní sudí nachytal domácího záložníka v ofsajdovém postavení.
3'
Texl se pokusil využít rychlosti Sladkého na pravém křídle, nicméně nahrávka směrem do uličky nebyla pro Záhumenského nějak překvapivá. Slovenský bek stačil celou situaci brzy pokrýt.
2'
Olomouc - Karviná:To byla rychlost! Jemelka ve druhé minutě otevřel skóre, 1:0
2'
Olomouc právě vstřelila branku!
Tak to je velmi rychlé vedení! Olomouc měla k dispozici první rohový kop, který bez sebemenších problémů zvládl využít VÁCLAV JEMELKA, jenž silou vůle dokázal dorazit poskakující míč za záda Berkovce. Karvinský brankář nestačil takový nápor zastavit.
1'
Olomouc se hned od začátku snaží o aktivní přechod do útoku, nicméně tato taktika zatím Hanákům příliš výsledků nepřináší. Karviná i nadále bez velkých potíží drží obranný val. Wágner se stáhl až na úroveň zálohy.
1'
Utkání právě začalo.
Rozhodčí přivádějí aktéry tohoto utkání hrací plochu, startujeme za malinký okamžik.
Úvodní sestavy:

SK Sigma Olomouc: M. Buchta – Sladký, Štěrba, Jemelka, Vepřek (C) – Texl, Kalvach, Plšek, Falta – P. Dvořák – Yunis.
Náhradníci: Mandous – Pilař, Lalkovič, Chytil, Polom, Chvátal, Nešpor.

MFK Karviná: Berkovec – Čolić, Dreksa (C), Rundić, Záhumenský – Smrž, Budínský – Guba, Lingr, Ba Loua – Wágner.
Náhradníci: Pastornický – Faško, Galuška, Dramé, Suchan, Letić, Bukata.

Rozhodčí: Pechanec – Kubr, Vaňkát.
V Olomouci jsou momentálně ideální podmínky pro fotbal, na Hané panuje slunečné počasí, teploty se překlopily přes dvacetistupňovou hranici. Oba celky se už momentálně rozcvičují na hrací ploše.
Rozhodčím tohoto utkání je Ondřej Pechanec, jako čároví mu pak budou k dispozici Jaroslav Kubr a Zdeněk Vaňkát. Jako čtvrtý sudí je delegován Jan Váňa, coby delegát fotbalové asociace bude přítomen Miroslav Tulinger.
Perličky zápasu

DREKSA JE ZPĚT: Stoper Pavel Dreksa patřil na začátku této dekády mezi nejblyštivější talenty v olomoucké organizaci. Hrával evropské poháry, uvažovalo se o jeho přestupu do zahraničí. Po sestupu Olomouce do druhé ligy se s ním už ale nepočítalo, zakotvil tak v Karviné. V té se po těžkém zranění achillovky znovu dostává mezi hlavní pilíře týmu, což jen potvrdil v derby s Baníkem, kdy se výrazně zasadil o klíčovou karvinskou výhru. Potvrdí své kvality i ve starém známém prostředí, na půdě Androva stadionu?

LÉČBA FRANZEM: František Straka se vrátil do české nejvyšší soutěže po šesti letech. S velkým renomé coby motivátora a excentristy dostal za úkol zachránit Karvinou v nejvyšší soutěži. Prozatím však ze tří zápasů bral pouze jednu výhru. Prokáže se léčba Franzem proti favoritovi z Olomouce?

BILANCE: Olomouc zvítězila pětkrát z posledních šesti ligových kol, v předchozích třech vzájemných utkáních s Karvinou ale nikdy nezvítězil domácí tým.

ABSENCE: Na straně Hanáků bude kvůli karetnímu trestu za čtyři žluté chybět záložník Tomáš Zahradníček, otazník visí i nad Vítem Benešem, který se zranil ve víkendovém duelu se Zlínem. Mimo hru budou i zraněný David Houska a dlouhodobě laborující Martin Hála. Václav Pilař má po uzdravení stále tréninkové manko. Karviná pak musí počítat s absencí vykartovaného Jána Kriváka, zranění jsou Erik Puchel a Jan Moravec.
Poslední 3 vzájemná utkání
27.10.2018 Karviná x Olomouc 2:3 (F:L 2018/19)
17.03.2018 Olomouc x Karviná 1:1 (HET liga 2017/18)
16.09.2017 Karviná x Olomouc 3:5 (HET liga 2017/18)
Poslední 3 zápasy obou týmů

SK Sigma Olomouc
03.04.2019 Bohemians x Olomouc 1:0 (MOL Cup)
30.03.2019 Zlín x Olomouc 0:2 (F:L)
16.03.2019 Sparta x Olomouc 2:1 (F:L)

MFK Karviná
02.04.2019 Slavia x Karviná 5:0 (MOL Cup)
29.03.2019 Karviná x Baník Ostrava 2:0 (F:L)
15.03.2019 Dukla Praha x Karviná 2:1 (F:L)
MFK Karviná
Karvinští fotbalisté budou mít ještě pořádnou krušné jaro. Slezský celek bude muset bojovat o holé přežití mezi českou prvoligovou smetánkou. Sezónu totiž zatím rozhodně neprožívá zrovna hvězdnou. Už na jejím startu si připsala Karviná pět porážek v řadě, to tým vedle ještě Roman Nádvorník. V pozici trenéra však vydržel pouze 15 kol. Rozhodně neměl ulehčenou situaci, kromě mnoha zraněných, karetních trestů se musel popasovat i s nepovedenými příchody hráčů. Kádr měl velmi mladý, nevyzrálý. Častokrát hráčům scházeli potřebné zkušenosti i sehranost. Na jeho pozici sice během listopadu nastoupil Norbert Hrnčár, avšak ani on nakonec v pozici trenérského šéfa příliš dlouho nevydržel.

Během zimy se musel popasovat z odchodem talentovaného Filipa Panáka a kapitána Marka Janečky, na druhé straně ale přivedl srbského stopera Milana Rundiče, obránce Timoteje Záhumenského a záložníky Michala Bukata s Michalem Faškem. Zejména posledně zmíněná slovenská čtyřka měla pomoci klubu z 15. pozice, kterou Karviná okupovala po podzimní části sezóny. Posléze došlo i na velice zajímavý kauf útočníka z Pobřeží slonoviny Christiana Kouakoua, který si zahrál i Ligue 1. Jak už je zřejmé, karvinská kabina dostala po tomto přestupovém okně pořádnou dávku multikulturalismu. 13 cizinců pěti národností.

Slezanům se sice zimní příprava relativně vydařila, jarní část soutěže ale neměli výrazně povedenou. Minimálně ne tak, aby se dostali ze sestupového pásma. Začali remízou s Opavou, následně po dvou penaltových trefách soupeře prohráli se Slováckem a remizovali i s Teplicemi. V klíčovém zápase navíc padli s Příbramí a doma následně s Bohemians jasně 0:3. Pro klubové vedení byla tato zaváhání příliš a sáhlo k odvolání slovenského kouče Hrnčára, třetím karvinským trenérem během jedné sezóny se nakonec stal excentrický František Straka. Ani „léčba Franzem“ příliš hned nepomohla, s tehdy poslední Duklou totiž Karvinští prohráli 1:2 a putovali na šestnáctou příčku. Těsně před reprezentační pauzou se však Slezané přeci jen razantně zvedli. Po výhře nad trápícím se Baníkem poskočili zpět na patnáctou pozici, kterou drží s náskokem jediného bodu nad dotírající Duklou. Na výhru ve slezském derby nicméně tuto středu nenavázali, ve čtvrtfinále MOL Cupu prohráli se Slavií jasně 0:5 a o slezském klubu se mluvilo prakticky jen díky nadávkám sektoru Pražanů, kterými byl častován kouč Straka.

Kdo vlastně patří mezi opory týmu? Kromě kapitána Lukáše Budínského, který se letos trefil už šestkrát, je to rozhodně útočník Tomáš Wágner. S osmi trefami nejlepší střelec týmu. Čtyři góly pak během této sezóny stačil nastřílet slovenský záložník Dávid Guba. V brance je jasnou jedničkou zkušený Martin Berkovec.
SK Sigma Olomouc
Olomouc sice před sezónou patřila mezi širší okruh favoritů na elitní pětku, jenomže znovu jakoby se ukázal ve svém syrovém podání zvláštní faktor hrající proti Sigmě. I přes odhady expertů o kvalitě v olomoucké kabině se výsledky s předpoklady míjejí. Stalo se tak vždy před dvěma sestupy do druhé ligy během tří let, na řadu tato tajemná nekonzistentnost přišla i v letošní sezóně. Hanáci totiž minulý ligový ročník opanovali s nebývalou pompou. Coby nováček soutěže překvapovali jednoho favorita za druhým, sportovní novináři se museli učit nová fotbalová jména. Sigma nakonec zakončila fantastickou cestu čtvrtým místem a přímým postupem do 3. předkola Evropské ligy.

Právě evropské poháry mohou být jedním z důvodů olomouckého sestupu z výsostných pozic. Velký nápor na cestování během srpna, kdy Hanáci nejprve vyřadili kazašský Kajrat Almaty a posléze bojovali statečně se španělskou Sevillou, mělo na mnoho hráčů zřejmý dopad. Mnohá zranění, ztráta motivace, pokles formy, namistrovanost. Hledat přesné důvody je nyní už složité. Co bylo ovšem navýsost jasné, to byly ligové výsledky. Svěřenci progresivního kouče Václava Jílka, jehož cepoval ve sparťanské trenérské líhni metodický guru českého fotbalu Jaroslav Hřebík, vytvářeli nové nelichotivé rekordy v počtu proher v řadě. Až v záři se propad na sestupová místa zastavil.

Olomouc nakoplo několik výher nad soupeři ze stejných pater tabulky, navíc se jim podařilo zdolat v osmifinále MOL Cupu ambiciózní Bílkův Zlín a postoupit do čtvrtfinále. Podzim po výhrách nad Slováckem nebo Spartou tak přeci jen Sigma zakončila na varovném 14. místě. Během zimní pauzy tudíž sáhl management klubu k několika změnám. Nuceně musel odejít dlouholetý Jílkův asistent Ladislav Onofrej, z hráčů se pak pakovali nadbyteční Bidje Manzia a Václav Vašíček. Problém v defenzívě, kde se jen těžko hledala stoperská alternativa za v létě odevšivšího Uroše Radakoviče, se vyřešil příchodem agilního Víta Beneše. A ten se díky svému somatypu stal ideálním parťákem talentovaného Václava Jemelky.

Právě na tomto základu mohl po relativně povedené zimní přípravě stavět kouč Jílek v jarních bojích o záchranu. Lítému boji v baráži se Sigma podle všeho nakonec vyhne. Nicméně v únoru to tak rozhodně nevypadalo. Olomouc prohrála úvodní kolo s Jabloncem a progresivní lodivod střídačky byl na odstřel. Snesla se na něj vlna kritiky od sigmáckých legend i novinářů. Svůj klíčový zápas na půdě Bohemians ale Hanáci zvládli a následně triumfovali nad Příbramí, Duklou a Libercem. Po čtyřech vítězstvích v řadě sice přišel nulový zisk ze zápasu na Spartě, kde potopili Hanáky dvě penalty a červená karta, po konci reprezentační pauzy ovšem Sigma zvítězila na půdě Zlína. Rázem se tak dostala na 10. příčku a v posledních čtyřech zápasech základní části může ještě pomýšlet na boj o evropské poháry.

Ty si mohla Olomouc sice zajistit i přes MOL Cup, jenomže ve středu Jílkovi svěřenci celkem nečekaně vybouchli na půdě Bohemians, kde rozhodl o postupu klokanů Antonín Vaníček. Sigma byla zejména v útoku hodně bezzubá, důkazem budiž fakt, že největší šance zápasu si v samotném závěru připsal brankář Miloš Buchta. Právě on patří v posledních týdnech mezi hlavní opory týmu díky úchvatné formě. Spolu s konsolidovanou obranou a skvěle hrajícím Kalvachem ve středu pole patří ke klíčovým pilířem olomoucké hry. Nejlepším střelcem týmu je však i nadále útočník Martin Nešpor se sedmi brankami, tři trefy si připsal Jakub Plšek, v jeho případě jde ale o notně podprůměrný výkon, celou sezónu se prozatím trápí s horší formou. Dokáže tohle ofenzivní duo rozstřílet Karvinou bojující o záchranu?
Hezké nedělní odpoledne, fotbalově nabitý týden pokračuje i během druhého dne víkendu, kdy je na řadě další porce zápasů 27 kola tuzemské FORTUNA:LIGY. Jedním z nich bude i moravsko-slezský souboj mezi Olomoucí a Karvinou. Utkání startuje v 15:30!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:30.


Tabulka 2019/2020
Z V R P Skóre B
1. Slavia 22 18 3 1 47:5 57
2. Plzeň 22 13 5 4 42:19 44
3. Jablonec 22 11 6 5 40:28 39
4. Č. Budějovice 22 11 3 8 39:35 36
5. Ostrava 22 10 5 7 32:24 35
6. Sparta 22 9 6 7 39:29 33
7. Liberec 22 10 3 9 38:31 33
8. Ml. Boleslav 22 10 3 9 39:35 33
9. Slovácko 22 9 6 7 28:27 33
10. Olomouc 22 7 10 5 29:26 31
11. Bohemians 1905 22 6 5 11 22:35 23
12. Teplice 22 5 8 9 19:35 23
13. Zlín 22 6 3 13 18:35 21
14. Karviná 22 4 7 11 18:30 19
15. Opava 22 3 5 14 9:36 14
16. Příbram 22 3 4 15 15:44 13
  • Skupina o titul
  • Skupina o účast v EL
  • Skupina o záchranu
Články odjinud