FORTUNA:LIGA - Základní část - 21. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Zlín : Sparta - 25. února 2023   15:00

Zlín
54' R. Hrubý (Vukadinović) • 59' L. Kozák
2:3
(0:2)
Sparta
2' Krejčí ml.  (Vitík) • 27' Čvančara   • 51' Čvančara  (Zelený)

Rakovan – Cedidla, Simerský, V. Procházka (C), Fantiš – Hlinka (82. Balaj), R. Hrubý – Čanturišvili (82. Fillo), Didiba (46. Slončík), Vukadinović – L. Kozák (70. Kovinić).
S. Dostál – Y. Dramé, Tkáč, J. Hellebrand, J. Kolář, Janetzký, M. Jeřábek.
Stadion Letná, Zlín
5112 diváků
M. Kovář – Vitík, Sörensen, Krejčí ml. (C) – Wiesner (89. Mejdr), Sadílek (66. Laci), Kairinen, Zelený – Haraslín, Čvančara (66. Minčev) – Kuchta (79. Karabec).
Vorel, Heča – Panák, Kamenović, Daněk, Mabil, Goljan.

SESTŘIH: Zlín - Sparta 2:3. Velký comeback Ševců, Letenští se báli o výhru

Pro dnešní odpoledne se s vámi loučím a přeji pěkný zbytek sobotního odpoledne.
Dá se říct, že Zlín si to prohrál v prvním poločase, protože pokud by hrál takovým způsobem jako ve druhém, body by si jistě zasloužil. Sparta ukázala velkou kvalitu a do 60. minuty byla lepší, pak ale chybovala, úplně vypadla z rytmu a musela do posledních chvil bojovat o výsledek. Domácí se nemají za co stydět a do kabin mohou jít s pocitem, že na hřišti nechali všechno.
Dramatický zápas končí. Sparta do 54. minuty kontrolovala zápas, byla lepší a měla přehršel šancí. Zlín však ve druhém poločase předvedl neskutečný a místy až heroický výkon. Ševci snížili, udělali dobré střídání a měli třicet minut na to, aby vyrovnali. Hloupé vyloučení Martina Filla ovšem tažení svěřenců Pavla Vrby hodně přibrzdilo. I přes oslabení měli Moravané zajímavé pokusy a blízko kýženému vyrovnání byl Balej, ale o chloupek minul pravou tyč.
90+5'
90+4'
Blíží se závěr zápasu, hosté šetří čas a brání těsný výsledek. Kdo by to byl čekal, že stavu 0:3 dojde k těmto situacím.
90+3'
Dramatický závěr pokračuje a klobouk dolů před Zlínem, jakým způsobem dostal Spartu pod tlak. Do vápna šel i brankář Rakovan, aby pomohl svému týmu vyrovnat. Ještě se prohlíželo následně i video, Sparta však s vypětím sil odolala.
90+2'
Tutovka jako Brno. Vukadinovič a jeho kličky znamenaly, že Balaj se vytočil na malém vápně a střílel z ideální pozice. Jenže naštěstí pro Spartu zůstal Kovář stát na brankové čáře a od jeho kotníku nebo lýtka se míč dopravil těsně vedle pravé tyčky.
90'
Trma vrma ve sparťanském obranném území, Zlín v hektickém závěru i v deseti neskutečně bojuje a tlačí.
90'
Haraslínova utažená střela na zadní tyč měla patřičné parametry. Točila se do brány, ale kousek chybělo, aby Sparta přidala čtvrtý zářez.
89'
Střídání v týmu AC Sparta Praha:
ze hřiště odchází Tomáš Wiesner, přichází Jan Mejdr.
88'
Dnešní utkání sleduje 5112 fanoušků.
87'
Roh pro Spartu, která se bude snažit kontrolovat výsledek. Nicméně Krejčí fauloval Rakovana a bude se kopat od jeho brány.
86'
Fillo dostal během necelé minuty dvě žluté karty a míří do sprch!
86'
Tak tohle si Fillo za rámeček rozhodně nedá. Nastoupil ve 82. minutě a během čtyř minut se nechal naprosto zbytečně vykartovat. Zlín bude dohrávat v deseti a boj o vyrovnání se jim výrazně komplikuje.
86'
Druhá žlutá a následně červená karta pro tým FC Trinity Zlín (Martin Fillo).
85'
Žlutá karta pro tým FC Trinity Zlín (Martin Fillo).
84'
Kovář musel reagovat. Kovinič se dostal po trestném kopu k hlavičce, ale ta letěla přímo do míst, kde stál mladý sparťanský brankář.
84'
Slončík zastaven Kairinenem, velmi šikovný hráč Zlína vybojoval trestný kop pro Ševce.
82'
Minčev po Kairinenově standardce trefil hlavou břevno!
82'
Střídání v týmu FC Trinity Zlín:
ze hřiště odchází Marek Hlinka, přichází Filip Balaj.
82'
ze hřiště odchází Vachtang Čanturišvili, přichází Martin Fillo.
82'
Mohlo být skutečně hotovo. Kairinen má standardky velmi dobré a po jeho přesném centru našel hlavičku Martina Minčeva. Od jeho čela míč orazítkoval tyč Rakovanovy brány!
80'
Máme před sebou ještě něco přes deset minut a obraz hry se malinko změnil. Sparta je teď častěji u míče a snaží se definitivně rozhodnout tento zápas.
79'
ze hřiště odchází Jan Kuchta, přichází Adam Karabec.
78'
Po centru Kairinena se opřel do balonu Laci, ale jeho pokus musí odklízet fanoušci z tribuny za bránou Mateje Rakovana.
77'
Haraslín zkusil přímou střelu přes zeď, ta ale zareagovala včas. Sparta bude po následné další útočné akci zahrávat roh.
77'
Po Simerského zákroku se bude kopat směr Rakovan. Standardka ze zhruba pětadvaceti metrů.
75'
Kuchta se dostal za obranu a skóroval, ale asistent zvedl praporek. Správně?
75'
Tak je to skutečně ofsajd a hraje se dál za stavu 2:3. Jan Kuchta se radoval předčasně.
75'
Ale pozor, rozhodčí Zelinka celou situaci hodnotí s VAREM.
74'
Kuchta si naběhl za obranu a dokázal dostat míč za Rakovana, ale tady se píská ofsajd.
73'
U míče stále Zlín, který má stále více ze hry. Sparta musí být v obraně stále na pozoru.
72'
Žlutá karta pro tým AC Sparta Praha (Martin Minčev).
71'
Libor Kozák má dnes splněno, vrátil se po zdravotních problémech do sestavy a odvedl velmi dobrou práci. Jeho kolegové mají ještě dvacet minut na to, aby se pokusili alespoň vyrovnat.
70'
ze hřiště odchází Libor Kozák, přichází Nedeljko Kovinić.
70'
Vukadinovič hledal z pravé strany Kozáka, který to ale měl složité. Pak ještě střílel hodně nepřesně Vukadinovič. Každopádně Ševci dál pokračují ve velkém náporu a Sparta je v nesnázích.
69'
Žlutá karta pro tým FC Trinity Zlín (Robert Hrubý).
67'
Další závar před brankou Sparty. Kozák to měl těžké, musel prostřelit několik proti sobě stojících hráčů. Míč pak ještě propadl na Vukadinoviče, ale i toho hosté pohlídali. Každopádně fanoušci jsou ve varu a domácí cítí, že šance na zvrat ve výsledku je reálný.
66'
ze hřiště odchází Lukáš Sadílek, přichází Qazim Laci,
ze hřiště odchází Tomáš Čvančara, přichází Martin Minčev.
66'
Žlutá karta pro tým FC Trinity Zlín (Libor Kozák).
65'
Hlinka odvrací v pokutovém území míč, po delší době je Sparta usazena na útočné polovině.
65'
Máme za sebou hektickou pasáž zápasu, kde se neustále něco dělo. Sparta vedla už 3:0, ale Zlín se rozhodně nevzdal a nyní bojuje jako hladový lev o svou kořist.
63'
Žlutá karta pro tým FC Trinity Zlín (Martin Cedidla).
63'
Žlutá karta pro tým AC Sparta Praha (Jan Kuchta).
61'
Zlín je v laufu a nyní je jasně lepším týmem. Bude navíc zahrávat zajímavou standardku.
60'
Kovářova groteskní minela a Kozák málem srovnal na 3:3!
60'
Neskutečné. Mohlo být 3:3. Gólman Kovář předvedl obrovský lapsus ve své rozehrávce a málem pustil do sítě laciný gól. Kozák na něj dotíral, gólman nedokázal rozehrát a míč po odrazu zkušeného zlínského útočníka putoval k brankové čáře. Na ní ale včas Kovář byl a svými rychlými nohami zachránil svůj tým od pohromy.
59'
Drama! Kozák z penalty přidává kontaktní gól, body pro domácí na dosah
59'
Zlín právě vstřelil branku! Drama je na světě. LIBOR KOZÁK pokutový kop zahrál s jistotou. Míč poslal k pravé tyči, kam sice Kovář šel, ale neměl šanci jej vytěsnit mimo bránu.
58'
Od hlavičky Libora Kozáka šel míč do ruky Zeleného a penalta je potvrzena!
58'
Samozřejmě celou akci prověří VAR, ale vypadá to, že Zelený zahrál ve vápně rukou.
58'
Píská se penalta! Zlín má velkou šancí snížit.
58'
Roh pro Ševce.
57'
Penalta! Kozák hlavičkoval z bezprostřední vzdálenosti do Zeleného ruky
57'
Kovář to neměl vůbec lehké, míč na mokrém terénu poskočil a rozehrávka se mu nepovedla.
55'
Druhý poločas nabízí zajímavý fotbal, fanoušcí se rozhodně nenudí.
54'
Zlín právě vstřelil branku! Střídající Slončík oživil hru svého týmu, byť je výsledek pro Zlín stále hodně nepříznivý. Domácí se však dočkali pěkné kombinační akce a jsou zase ve hře. Vukadinovič poslal z pravé strany míč na hranici vápna, kde operoval ROBERT HRUBÝ a jeho přesná střela k pravé tyči nedala Kovářovi šanci reagovat.
51'
Sparta právě vstřelila branku! Hosté vedou už výraznějším rozdílem. Kairinen zahrál opět perfektní roh, tentokrát na přední tyč, kde jej ještě prodloužil Zelený a na brankové čáře důrazně zakončil TOMÁŠ ČVANČARA. Možná už byl míč za čárou, ale prozatím se z druhé své branky v zápase raduje Čvančara.
50'
Další stoprocentní šance! Čanturišvili těsně odkopl před Wiesnerem
50'
Obrovská šance také na druhé straně. Zelený našel Kuchtu, ten se ale neukvapil a ještě našel lépe postaveného Čvančaru. Toho však vyčapal Rakovan.
48'
Zlín nastoupil do druhé půle velmi sympaticky. Po standardce propadl míč na Hlinku, který se z dálky opřel do míče. Jenže letěl pouze doprostřed brány, kde stál Matěj Kovář. I tak musel ale být obezřetný, protože se zdálo, že pokus Hlinky byl i tečovaný a mohl měnit směr.
47'
Žlutá karta pro tým AC Sparta Praha (Lukáš Haraslín).
47'
Čanturišvili zakombinoval se střídajícím Slončíkem, který poslal míč do vápna. V něm operoval Kozák a nadvakrát v tísni chtěl zakončit. Hosté mu to však nedovolili.
47'
Domácí reagují na nepříznivý výsledek jednou změnou, místo Didiby nastupuje Slončík. Pro fanoušky fotbalu jistě známé jméno, jeho strýc Radek hrál dlouhé roky nejvyšší soutěž.
46'
ze hřiště odchází Joss Didiba, přichází Tom Slončík.
46'
Druhý poločas začne přibližně v 16:03.
A tak nám bez nastavení končí první poločas, který byl v jasné režii Sparty. Ta určila ráz zápasu už ve 2. minutě, kdy se trefil Ladislav Krejčí mladší. Následovala 27. minuta, kdy se nadvakrát prosadil Tomáš Čvančara. Hosté byli při chuti a výsledek mohli několikrát zvýšit, ale buď zasáhl Rakovan, nebo šel míč mimo tři tyče. Zlín si vytvořil minimum šancí, tu největší měl Vukadinovič, ale Kovář jeho záměr zneškodnil.
45'
Kuchta v tutovce obešel Rakovana, ale střílel těsně vedle!
45'
45'
V závěru poločasu mohl Zlín dorazit Jan Kuchta. Sparťanský střelec dostal ideální přihrávku od Čvančary a řítil se sám na Rakovana. Tomu udělal i kličku, ale dostal se do nevýhodné pozice a z úhlu netrefil zcela prázdnou bránu.
44'
Čeká se, kolik rozhodčí Zelinka nastaví minut. Dnes rozhodčí neměli prakticky žádnou práci, moc se nepřerušovalo, dá se tak očekávat minutka.
43'
Sparta kombinuje ve středu hřiště. Už chce v klidu dohrát poločas.
41'
Teď ale pozor. Zlín mohl v závěru poločasu snížit. Vukadinovič se natlačil z pravé strany hluboko do vápna, odkud zkusil Kováře ohrozit. Hostující brankář musel zasáhnout svými rukavicemi. Pak ještě přišla dorážka Kozáka, která ale šla hodně vedle.
40'
Fanoušci z hlavního města mohou být zatím spokojení, Sparta i v prvním poločase potvrzuje vzrůstající formu z posledních týdnů.
38'
Sparta mohla přidat třetí gól. Z levé strany centroval Zelený, Procházka prohrál souboj s Kuchtou, kterého pustil do zakončení. Naštěstí pro moravský tým, míč zamířil nad branku.
38'
Střely celkem 7:1, na bránu 4:0 a držení míče 70:30%, čísla jasně hovoří pro tým Briana Priskeho.
37'
Nějakých deset minut do konce prvního poločasu, Sparta bezpečně kontroluje dvoubrankový náskok. Navíc i nadále dotírá na zlínskou pevnost.
36'
Haraslín krásným centrem hledal v pokutovém území Kuchtu, který sice v tísni dokázal hlavičkovat, leč přímé ohrožení Rakovanovy brány se nekonalo.
35'
Už to před Rakovanem zase hořelo, centry létaly z křídel, ale tentokrát si defenziva žlutomodrých poradila.
33'
Čanturišvili hledal dlouhým centrem Libora Kozáka, jeho hlavička ale zamířila hodně vedle.
32'
Cedidla faulován ve středu hřiště, po delší době bude muset dávat pozor brankář Kovář.
30'
Pro Zlín to bude teď pěkně velká šichta, Pražané hrají ve velké pohodě.
29'
Důkazem je pumelice Haraslína, která letěla vysoko nad bránu. Každopádně opět velmi solidní pokus a důkaz toho, že Sparta naprosto správně zkouší ohrozit bránu z každé pozice.
28'
Už se zdálo, že domácí srovnávají hru, ale Sparta je nesmírně produktivní a jak už jsem uvedl, pokud se dostane do šance, ihned pálí na bránu.
27'
Čvančara dostal spoustu času k dorážce a zvýšil na 2:0 pro hosty!
27'
Sparta právě vstřelila branku! Hosté vedou již dvoubrankovým rozdílem. Kuchta vyhrál osobní souboj, našel TOMÁŠE ČVANČARU, který nejprve z dálky otestoval pozornost Rakovana. Zlínský gólman však vyrazil míč pouze před sebe a Čvančara jej na druhý pokus uklidil do sítě.
26'
Čanturišvili přetáhl centr na Kozáka, ale stejně se píská ofsajd a rozehrávat bude muset Kovář.
25'
Tento pas byl už na Zeleného dlouhý, levá strana hřiště byla volná, ale chyběla přesnost.
24'
Haraslín chtěl v souboji jeden na jednoho opít rohlíkem Simerského, ale zlínský zadák se nachytat nenechal. Následně centroval Sadílek a chtěl si vykoledovat roh, kopak se bude od Rakovana.
23'
Vitík hledal neobsazeného Kuchtu, ale nebyla to přesná přihrávka. Podobně teď dopadli i domácí, kteří slibnou akci překombinovali.
22'
Zlín by potřeboval chvíli udržet míč na svých kopačkách, velmi rychle odevzdává míče hostům, kteří jsou neustále v pohybu.
21'
A málem se má slova potvrdila. Haraslín se dostal do ideální palebné pozice, z hranice velkého vápna se uvolnil až téměř k penaltovému puntíku a vyslal přízemní střelu k levé tyči. Rakovan by se asi natahoval marně, ale měl kus štěstí, neboť míč šel kousek vedle.
21'
Sparta pokud se dostane do výhodné pozice, ihned to bez rozpaků zkusí.
20'
Senzační kombinace, Haraslínovy dvojité housle skončily těsně vedle!
20'
Zlín se už malinko oklepal a už i v útoku dává o sobě vědět. Chce to ale lepší kombinaci, finální přihrávku a pokud to půjde, ihned vyslat nějaké zakončení.
18'
Čanturišvili poslal přetažený míč na nabíhajícího Libora Kozáka, ale bývalému hráči Sparty chyběl kousek, aby mohl ohrozit Kovářovu svatyni.
17'
Ševci si vybojovali zajímavou standardku, Kairinen poslal k zemi Hrubého a možná uvidíme nebezpečnou šanci.
16'
Dva centrované pokusy zlínská obrana ustála. Hosté ale zůstávají i nadále u míče.
15'
Další roh, tentokrát pro Spartu. Míče se chopí Kairinen.
14'
Domácí zkusili signál na krátko, k Vukadinovičovi propadl míč, sice přišla střela, ale soupeř pokus zablokoval a podobně po pár chvíl později dopadl i Fantiš.
13'
První rohový kop budou zahrávat také hráči ve žlutých dresech.
12'
Rakovan si připisuje důležitý zákrok. Po centru Kuchty se k hlavičce dostal Čvančara, míč před zlínským brankářem nepříjemně skočil a musel na něj skokem k pravé tyči reagovat.
11'
Prvních deset minut hry je za námi a tohle předposlední tým tabulky rozhodně nechtěl. Určitě se připravoval na situace ve vápně, ale hned ve druhé minutě přišla dorážka kapitána Krejčího a Sparta vede 1:0.
10'
Hraje se dál a Kairinen centroval ze stejného místa, jako při úvodním gólu. Tentokrát ale roh bezpečně pokryl brankář Rakovan.
9'
Čvančara by chtěl penaltu po centru z pravé strany, Fantiš trochu trknul míčem do ruky. Je možné, že se na to pánové z VAR ještě podívají.
8'
Čvančara chtěl penaltu po Fantišově centru, ale nedostal ji
8'
Pražané jsou stále aktivní a kombinují na hranici vápna. Jeden centr za druhým létá na Rakovanovu bránu. Například Zeleného pokus hledal Čvančaru, toho v poslední moment zastavil Didiba.
7'
Ke střelám se tlačil Haraslín a Kuchta, oba pokusy byly ovšem zablokovány.
6'
Sparta se uklidnila po vedoucí brance a už se znovu tlačí do pokutového území.
4'
U míče jsou nyní domácí, kteří se rychle snaží oklepat z počátečního šoku. Přeci jen hned ve druhé minutě inkasovat proti favoritovi, to není nic příjemného.
3'
Na druhé straně neměl Matěj Kovář žádné starosti, bude rozehrávat od své brány.
2'
Krejčí hned v úvodu udeřil po Kairinenově rohu, 0:1!
2'
Sparta právě vstřelila branku! Tak to je neuvěřitelný úvod a šok pro tým Pavla Vrby. Kairinen zahrával rohový kop, který na malém vápně prodloužil Vitík. Před brankou stál zcela volný LADISLAV KREJČÍ ML., který už jen v pohodě doklepl míč do prázdné brány.
2'
První roh pro Spartu.
1'
U míče hostující Sparta, která zakládá Čvančarou první útok.
1'
Vyprodáno úplně není, ale něco kolem 5000 tisíc fanoušků by mohlo být přítomno. I zaplněný hostující kotel o sobě bude jistě nechávat dost vědět.
Terén ale snad vydrží a uvidíme kvalitní fotbal, který bude řídit zkušený rozhodčí Miroslav Zelinka z brněnských Šlapanic.
Oba týmy nastupují na hrací plochu solidně zaplněného stadionu ve Zlíně. Co se týče terénu, počasí dnes fotbalu moc nepřeje. Na Moravě prší, sněží, je hodně zamračené.

FC Trinity Zlín: Rakovan – Cedidla, Simerský, V. Procházka (C), Fantiš – Hlinka, R. Hrubý – Čanturišvili, Didiba, Vukadinović – L. Kozák.
Náhradníci: S. Dostál – Fillo, Y. Dramé, Tkáč, Slončík, J. Hellebrand, J. Kolář, Balaj, Janetzký, Kovinić, M. Jeřábek.
Trenér: Pavel Vrba

AC Sparta Praha: M. Kovář – Vitík, Sörensen, Krejčí ml. (C) – Wiesner, Sadílek, Kairinen, Zelený – Haraslín, Čvančara – Kuchta.
Náhradníci: Vorel, Heča – Panák, Mejdr, Kamenović, Laci, Karabec, Daněk, Mabil, Goljan, Minčev.
Trenér: Brian Priske

Rozhodčí: Rozhodčí: M. Zelinka – I. Nádvorník, P. Líkař (P. Dorušák) | VAR: J. Machálek | AVAR: A. Horák.
„Může to být podobný zápas jako teď Teplice proti Slavii. Pokud chceme být úspěšní, nemůžeme udělat v defenzivě tolik chyb, jako se nám to stalo v posledních utkáních. To by Sparta rozhodně potrestala. Hráče budu nabádat, abychom v obraně pracovali mnohem důsledněji, abychom soupeři nedovolili, aby těžil z naší špatné rozehrávky nebo ze situací, kdy nejsme dostatečně důslední na naší polovině hřiště," hledá Pavel Vrba recept na svůj bývalý tým.
Na jaře odehrála Sparta celkem čtyři zápasy, ve třech dokázala naplno bodovat. Porazila Boleslav, vysoko Bohemku a v minulém kole nedala žádnou šanci Jablonci. Zlín pod Pavlem Vrbou v minulém kole poprvé prohrál, bylo to v Pardubicích, které rovněž hrají o padáka v nejvyšší soutěži. Jinak si Ševci nevedli špatně, dva nerozhodné výsledky a jedna výhra proti Teplicím dala naději, že boj o záchranu není rozhodně ztracen.
Zlín na podzim v Praze remizoval 0:0 a zrovna vystihl moment, kdy se Spartě zadřel motor. Ten ovšem na jaře trenér Brian Priske pořádně promazal a borci z pražské Letné momentálně drtí své soupeře. „Samozřejmě získat bod se Spartou je vždycky úspěch. Na druhé straně netvrdím, že budeme hrát na 0:0. V některých zápasech mužstva, který mají šanci na výhru jenom patnáct procent, tak mohou překvapit. Fotbal už je takový. Věřím, že jsme schopní hlavně v domácím prostředí Spartu potrápit. Bylo by dobré, kdyby Zlín i v tomto kole všechny příjemně překvapil," řekl pro zlínský klubový web Pavel Vrba.
Sportu zdar a fotbalu zvlášť. Přeji krásné odpoledne z Letné, konkrétné Zlínské. Dnes se v tomto moravském městě uskuteční souboj dvou týmů z opačných pólů tabulky. Zatímco Sparta je díky své formě asi nejlepším týmem soutěže, Ševce čeká tuhý boj o záchranu. K ní by měl domácím pomoci zkušený lodivod Pavel Vrba, který ještě vloni v Praze působil.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.