Marshall – O'Donnell (113. McLean), Gallagher, Cooper, Robertson (C) – McTominay, J. McGinn, Jack (83. Fraser) – Dykes (91. Paterson), McBurnie (73. Shankland), C. McGregor.
Izrael
Marciano – Dasa, Yeini, Elhamed, Tibi, Golasa (100. Elmkies) – B. Natcho (C) (69. Abu Fani), Solomon, N. Bitton – Zahavi, Dabour (83. Weissman).

Já pro dnešek děkuji za pozornost a přeji úspěšný závěr pracovního týdne!
Držení míče: 42 % : 58 %.
Střely na branku: 18:12. Střely mimo: 10:8. Rohy: 3:4. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 16:15.
Srbsko v listopadu přivítá v rámci souboje o účast na evropském šampionátu výběr Skotska! Rozhodnout se o tom přitom muselo až v pokutových kopech. V Glasgow jsme sledovali opravdu vyrovnaný zápas, který skutečně nenabídnul velké množství fotbalové krásy nebo šancí. Pevnější nervy pak po bezbrankovém průběhu v penaltách prokázali domácí fotbalisté.
McLean posílá Skotsko do finále baráže EURA! Přízemní střelu vyslal do opačného rohu, než kam se vydal Marciano.
Perfektní kop do rohu branky v podání Abu Faniho drží Izrael ve hře.
Na opačnou stranu poslal Shankland brankáře.
Weissman zvolil prostředek brány a uspěl!
Utažený pokutový kop McTominaye potvrzuje vedení Skotska.
Bitton si sice nelámal hlavu s umístěním, ránou pod břevno ale nenechal příliš otazníků.
Precizní penalta McGregora přímo k tyči rozvlnila síť.
Marshall už ale chytá! Zahavi mu poslal míč v ideální výšce!
Marciano málem chytil úvodní penaltu McGinna, nakonec mu však proklouzla pod rukou!
Střílení penalt začíná.
Kopat se bude na branku po pravé ruce hlavní kamery a střídaček.
Viditelně vysílení hráči se musí připravit na penaltový rozstřel. Přitom k němu vůbec nemusilo dojít! Jenom štěstí zachránilo Izrael v poslední minutě, kdy Cooper orazítkoval tyč.
120+1'
Druhé prodloužení skončilo.
120+1'
Na Robertsonův roh navázal hlavičkou do tyče Cooper!
120+1'
Robertson ještě kopne rohový kop!
120'
Na úplný závěr zápasu arbitr nabídnul hráčům jednominutový přídavek.
119'
Žlutou kartou ocenil rozhodčí naivní faul Patersona, který, přestože viditelně neměl na letící centr, naletěl do bránícího Yeiniho.
119'
Obě jedenáctky ještě zúročují poslední zbytky sil!
116'
Hosté mohli být kousíček od postupu! Weissmana dělily milimetry od centru z levé strany! Kdyby na míč dosáhl, mohl uklízet tváří v tvář Marshallovi do sítě!
116'
Načínáme poslední pětiminutovku zápasu! Mnohem lépe do ní vstupují Izraelci.
115'
Solomon se pohotově postavil k odraženému míči, střela z voleje mu ovšem vůbec nesedla. Marshall si pro ni snadno došel.
114'
Navrch mají v posledních minutách opět hosté.
113'
Střídání v týmu Skotsko: ze hřiště odchází Stephen O'Donnell, přichází Kenny McLean.
113'
Zahavi z hranice pokutového území opět přestřelil!
112'
S křečí bojuje už také Stephen O'Donnell, zatím však bude muset pokračovat.
111'
Fraserův centr z pravého křídla nenabral dostatečnou výšku a nemohl tak nabídnout gólovou pozici žádnému skotskému hráči.
111'
Ani jeden tým teď neumí ustálit svůj tlak.
109'
Do ofenzívy se opět přesouvá hostující soubor.
108'
Balón se ještě chvíli odrážel v šestnáctce, nic zásadního z něj ale ve výsledku nebylo.
108'
Do šestnáctky pošle míč z pravého křídla Robertson.
107'
Ryan Fraser tělem dobře přikryl balón a po kontaktu Dasy na sebe získal faul.
107'
Ambiciózní rána Bittona nabrala nepříznivou rotaci a vůbec neohrozila Marshalla.
106'
O rozehrávku z puntíku se postaral Izrael. Otevřel tak závěrečnou čtvrthodinu hry.
106'
Začalo druhé prodloužení.
Úvodní část prodloužení zcela jednoznačně opanoval Izrael. Skotsko má jen pár chvilek na to, aby se otřepalo a nabralo i po úporném bránění dostatek sil pro zbytek zápasu.
105+2'
První prodloužení skončilo.
105+2'
Později u míče než soupeř byl Ryan Fraser, který skluzem u pokutového území Izraele fauloval za žlutou kartu.
105+1'
Shanklandův volej rovněž ztroskotal na bloku hostí.
105'
Čeká nás ještě dvouminutové nastavení.
105'
McGregor se chytá za hlavu! Jeho slibně letící střelu z okraje šestnáctky totiž vykopnul pozorný bek Dasa!
104'
Sudí ještě domlouvá dvojici McTominay, Solomon, která se zapletla do menší potyčky.
103'
Robertson se nákopem dopředu pokoušel oslovit Frasera s Patersonem, balón ale propadnul až k Marcianovi.
103'
Skoti se teď vůbec nepotkávají s míčem, hru už několik posledních minut tvoří čistě Izraelci.
101'
Balón už je zpět v pohybu.
100'
Střídání v týmu Izrael: ze hřiště odchází Eyal Golasa, přichází Ilay Elmkies.
99'
Neodkladná křeč povalila na trávník Golasu.
98'
Urostlý zadák Motherwellu už ránu do žeber rozdýchal a v zápase bude pokračovat.
97'
Do akce musí zdravotníci Skotů. Ošetření si vyžádal Declan Gallagher.
96'
Zdlouhavou kombinaci uzavřel dalekonosným pokusem Zahavi, vyhlášený střelec hostí ale přestřelil.
95'
Izrael se přesunul na útočnou půlku a snaží se najít klíč k uzamčené obraně Skotska.
93'
Servírovaný míč skončil u Patersona, jeho obtížný halfvolej na zadní tyči ale zaplachtil mimo.
92'
Dasa si vyšlápnul na Robertsona a u postranní čáry jej fauloval. Bek Liverpoolu si obratem staví míč na přímák.
91'
Hra je na začátku prodloužení velmi rozháraná. Oba týmy si často vyměňují držení míče.
91'
Střídání v týmu Skotsko: ze hřiště odchází Lyndon Dykes, přichází Callum Paterson.
91'
Začal první poločas prodloužení.
Základní hrací doba nám branku nepřinesla! Zápas se celkově nesl ve vyrovnaném duchu. Chvíli mělo navrch Skotsko, chvíli Izrael. Možná více vyložených šancí si ale suma sumárum vytvořili domácí hráči. Jedno je však jisté, před námi je minimálně dalších třicet minut nejlepšího evropského fotbalu.
90+3'
Druhý poločas skončil.
90+2'
Jednu z posledních akcí základní hrací doby zmařilo Dasovo neúspěšné zpracování průnikové přihrávky.
90+1'
Blíže ke gólu momentálně má Izrael, ani ten se však zbytečně moc do útoku netlačí.
90'
Arbitr nastavil hubené tři minuty.
89'
Skotský výběr nervózní situaci ustál a míč odvrátil.
89'
Na řadě je po Zahaviho tečované pumelici rohový kop.
88'
Zpětně po dokončení akce žlutou kartu vyfasoval střídající Weissman. Snajpr Valladolidu skluzem po odehrání ohrozil Liama Coopera.
87'
Ostrý Robertsonův centr skončil na první tyči.
86'
McGinn byl u odraženého míče na vlastní polovině první a šikovně si vynutil faul Golasa.
85'
Declan Gallagher se v šestnáctce vyšplhal nejvýše, hlavou ale míč nenasměroval do brány.
84'
Klíčovou branku se pokusí Skoti vytěžit z nařízeného rohu.
83'
Střídání v týmu Skotsko: ze hřiště odchází Ryan Jack, přichází Ryan Fraser.
83'
Střídání v týmu Izrael: ze hřiště odchází Moanes Dabour, přichází Shon Zalman Weissman.
82'
Domácí borci ovšem také ztroskotali na připravené obraně protivníka.
81'
Hosté si v ofenzívě nerozuměli a odevzdávají míč soupeři.
80'
Skotové se probouzejí k životu, naproti tomu tlak Izraele podstatně ochabnul.
79'
Abu Fani z otočky rychle hledal spoluhráče v útoku, míč ale pouze odevzdal soupeři.
77'
Solomonův servis žádného z kolegů neoslovil.
77'
Zpětný pas z pravé strany sice Izraelcům neprošel, rohový kop ovšem představuje druhou šanci.
76'
McGinn lehoučkým centrem hledal nabíhající O'Donnella, balón však nabral až příliš velkou rychlost a zamýšlený adresát jej neměl šanci dostihnout.
75'
Tibi pod tlakem Shanklanda na jistotu poslal míč do zámezí.
73'
Střídání v týmu Skotsko: ze hřiště odchází Oliver McBurnie, přichází Lawrence Shankland.
72'
Zahavi prozkoušel Marshallovu pozornost z takřka neřešitelné pozice. Domácí gólman si hravě poradil.
72'
Hra se mezitím přesunula do oblasti půlící čáry, přes kterou Skoti přecházejí skutečně horko těžko. Izrael však zatím čeká na výraznější gólovou příležitost.
71'
Ze standardní situace Izrael nic zásadního nevytěžil.
69'
Střídání v týmu Izrael: ze hřiště odchází Bibras Natcho, přichází Mohammad Abu Fani.
67'
Trpělivá kombinace Izraele drží Skoty na pevné uzdě.
66'
Gallagher sice odzbrojil postupujícího Daboura, Izrael má ale i tak k dispozici rohový kop.
64'
Lob přes hlavy defenzivní linie Skotska měl oslovit Daboura, ten ale pas ve vyhrazeném území nedostihnul.
62'
Dasa se vší silou opřel do meruny uvnitř vápna, obranný val ovšem nepropálil.
61'
Dokonce i na McBurnieho byl míč z levé strany příliš vysoký. Forvard Sheffieldu United jen líznul balón špičkou hlavy.
59'
Obratem se John McGinn dostal do koncovky z hranice pokutového území, přízemní a nepříliš důrazná střela ale skončila mimo.
58'
Možná i z frustrace McGinn nakopnul po odehraní Natcha. Arbitr si poznamená středopolařovo jméno žlutou barvou.
57'
Po Robertsonově centru z levého křídla vznikl před Marcianem slušný závar, Izrael se ale nakonec ubránil.
56'
Šlapákem na McBurnieho si žlutý trest vykoledoval Bitton.
55'
Izrael má zatím po změně stran výraznou herní převahu.
53'
Točenou střelou Golasa vystrašil všechny domácí hráče, rychle padající balón ale nakonec zapadnul až za bránu.
52'
Důrazný presink Skotů vyústil ve faul Jacka na Natcha.
50'
Přímák využil k nebezpečnému centru znovu Robertson, sudí ovšem zpozoroval útočný faul a přerušil zmatek v šestnáctce hostí.
49'
A znovu se píšťalka staví na stranu Skotů. Elhamed přehnanou silou ve vzdušném souboji povalil McBurnieho.
48'
Opět faulují hosté. Jacka dohrál při napadání jeden ze soupeřů.
47'
McGregor si po zisku míče chytře pokryl míč a vybojoval na sebe nedovolený zákrok. Jeho spoluhráči se tak mohou vysunout z obranného postavení.
47'
Bíle odění fotbalisté vstupují zpět do hry kombinací na útočné půlce.
46'
Izrael otevřel ze středového kruhu druhé dějství.
46'

Ofsajdy: 1 – 0
V Hampden Parku zatím sledujeme velmi vyrovnané utkání. Ze začátku byli na koni domácí, postupem času se ale Izraelci vrátili do zápasu a místy dokonce měli nad soupeřem navrch. Největší šance poločasu se ovšem i přesto nabídla Scottu McTominayovi, jehož zakončení hlavou chybělo k úspěchu skutečně málo.
45'
45'
Skoti stupňují závěrečný tlak. Mocně se snažil také Stephen O'Donnell, po jeho presinku ale bude vykopávat hostující brankář.
44'
Izrael se zatím ubránil, prostřednictvím autového vhazování ale jejich protivníci na polovině zůstávají.
43'
Nasnadě je další standardní situace pro Skoty a opět při ní stojí Andrew Robertson.
41'
Dlouhý pas po lajně nezachytil nikdo z Izraelců. Útok svého týmu naopak startuje Marshall.
40'
Stoprocentní tutovkou pohrdnul Scott McTominay! Po Robertsonově centru od rohového praporku se ocitnul zcela nestrážen na malém vápně, mířil ale o kousek vedle!
39'
McGinn neváhal a napřáhnul z úctyhodné vzdálenosti. Balón se ještě otřel o obránce, následovat tedy bude roh.
38'
Signalizován ofsajd a v něm jeden z izraelských hráčů.
37'
Příliš důrazně se v duelu s McGregorem zachoval Yeini, po jehož faulu znovu uvedou míč do pohybu domácí.
36'
Zajímavý centr z následné standardky hlavičkoval směrem na domácí svatyni Bitton, mezi tři tyče ovšem svou střelu nenacpal.
35'
Citlivě se teď zachoval hlavní sudí. Po faulu na přihrávajícího Zahaviho nechal běžet výhodu, hru zastavil až, jakmile ztratil merunu postupující Dasa.
34'
Ve středu pole se teď kumuluje množství osobních soubojů.
33'
Skotům se teď ale jinak nedaří déle podržet balón na svých kopačkách.
32'
Štěstí zkusil ze střední vzdálenosti Oliver McBurnie, jeho tečovaný pokus však nenadělal Marcianovi v podstatě žádné potíže.
31'
Jejich snažení vyústilo v Dasův centr. Ten ale pohotově lapil Marshall.
30'
V době, kdy se dostáváme na půlhodinu hry, kombinují kolem pokutového území soka fotbalisté z Izraele.
28'
Tekoucí krev z nosu musí za postranní čárou řešit lékařský tým hostujícího výběru. Nešťastníkem je Tibi.
27'
Dabbur na zadní tyči hledal Dasu, ten však na vysoké přenesení hry dosáhnul až za brankovou čárou.
25'
Do slibného brejku se už už hnalo vícero Skotů, McGinn ale již v první fázi odzbrojil Solomona za pomoci nedovolených prostředků.
24'
Po dlouhé době se o útočnou iniciativu pokoušejí také domácí, Izrael si je ale nepouští k tělu.
23'
Zahavi se teď nestřetnul na jedné myšlenkové vlně s Dabourem. Nepřesný pas znamená výkop pro Marshalla.
23'
K ohrožení soupeřovy brány sice nedošlo, hosté ale i přesto zůstávají na míči.
22'
Elhamedově zakončení zabránil dobrý blok obrany. Izraelci rozehrají rohový kop.
21'
Skotové museli pod tlakem přihrát až Marshallovi, který napálil kopačák do země nikoho.
20'
Napříč vlastní defenzívou teď kombinují hosté.
19'
Útočného faulu se dopustil McGregor, čímž dal Izraeli chvíli k oddechu.
18'
McBurnieho poctivě dostoupil Yeini a zahrál balón za postranní čáru.
17'
Obětí dalšího taktického nedovoleného zákroku protivníka se stal John McGinn, záložník Aston Villy.
16'
Mezitím se nám vykrystalizovala také taktika hostí. Ti víceméně pasivně čekají na příležitost k rychlému kontru.
16'
Místní miláčci ovšem i tak pokračují v herní dominanci.
14'
Skoti to zkoušeli ještě dlouhým autem, ani z tohoto mráčku však nezapršelo.
14'
Exekutor Robertson nebyl úspěšný ani v tomto případě, kdy centroval.
13'
První žlutou kartu zápasu si prohlédnul Natcho. Ostrým skluzem přerušil nadějný postup McGinna.
12'
Nařízený přímý volný kop si vzal na starost kapitán Robertson, mezi tři tyče ale svůj pokus nevměstnal.
10'
Yeini se netakticky svalil pod nohy Dykese a daruje soupeři slibnou standardku z nějakých dvaceti metrů.
9'
Skotský výběr mačká Izrael, dosud ale bez zásadnějšího výsledku.
8'
Zatím nejzajímavější koncovku utkání vyprodukoval McGinn, skákavý balón ovšem z hranice šestnáctky napálil vysoko nad.
7'
Tentokráte už však Skoti u míče zůstali.
7'
Po nepřesnosti v kombinaci Izraele bude opět vykopávat domácí brankář.
6'
Vysoký nákop vlastního gólmana McBurnie zkrotit nedokázal, u meruny jsou tedy znovu hostující borci.
5'
K centru se nakonec ohodlal Elhamed, jeho balón ale skončil mimo vymezený prostor. Marshall bude vykopávat.
4'
Izrael se snaží o protiofenzívu.
4'
Gallagher včas zakřižoval soupeře a zakopnul průnikový pas na tribunu.
3'
Míč se poprvé ve střetnutí mohou osahat také hosté.
3'
McBurnie úspěšně prodloužil Robertsonovo autové vhazování, Marciano ale bleskově vyběhnul z brány volný míč snadno posbíral.
2'
Na zemi se brzy v zápase ocitnul Dabbur, ze srážky s obráncem se ale rychle otřepal a už je zpět na nohou.
1'
Prvotní tlak ovšem narušil Andrew Robertson. Jeho přetažený centr totiž skončil v zámezí.
1'
Domácí reprezentace se okamžitě natlačila na útočnou polovinu.
1'
Poklenutí, typickému projevu na podporu hnutí Black Lives Matter, následovala úvodní rozehrávka Skotů.
1'
Obě jedenáctky už se seřadily na trávníku. Před začátkem duelu však samozřejmě nesmíme vynechat státní hymny obou reprezentací.

Skotsko: Marshall – O'Donnell, Gallagher, Cooper, Robertson (C) – McTominay, J. McGinn, Jack – Dykes, McBurnie, C. McGregor.
Náhradníci: Robby McCrorie, McLaughlin – Fleck, Fraser, McLean, Paterson, Porteous, Shankland, Taylor.

Izrael: Marciano – Dasa, Yeini, Elhamed, Tibi, Golasa – B. Natcho (C), Solomon, N. Bitton – Zahavi, Dabour.
Náhradníci: Nitzan, Harush – Abu Fani, Abu Hanna, Arad, Dgani, Elmkies, Karzev, Lavi, Saba, Weissman, Menachem.

Rozhodčí: Hațegan – Șovre, Gheorghe (vš. ROM).
Problémy s nemocí COVID-19 musí řešit reprezentace Skotska. Záložník Southamptonu Stuart Armstrong byl pozitivně testován na koronavirus a přestože všechny ostatní testy dopadly negativně, do karantény musí jakožto blízké kontakty obránce Kieran Tierney a útočník Ryan Christie. Od týmu se rovněž museli kvůli nařízení hygieny oddělit jeden fyzioterapeut a jeden masér.
Druhé semifinále této části pavouka sehraje Norsko na domácí půdě se Srbskem. Vítěz závěrečného duelu se pak zařadí do ostrovní skupiny D s Anglií, Chorvatskem a Českou republikou.
Vzájemné zápasy:

Celková bilance společných utkání těchto dvou reprezentací 3-1-1 vyznívá pro domácí miláčky. Hned tři z těchto duelů se přitom odehrály během posledních dvou let v Lize národů. V roce 2018 oba týmy uhájily na vlastní půdě tři body (Izrael 2:1, Skotsko 3:2), zářijovou remízu 1:1 už jsme zmiňovali.
Izrael:

Jeden z vícero atypických členských států UEFA na ME ještě nikdy ve své historii neměl tu čest představit svůj fotbalový um. A blízko zdárnému průchodu kvalifikací nebyl ani tentokráte. V grupě G na konci vzhlížel k Polsku, Rakousku, Severní Makedonii i Slovinsku.

Šanci na reparát dostanou Izraelci v odložené baráži. Z prvního repre srazu tohoto kalendářního roku si však nijak oslnivou formu nenesou. Dva identické výsledky 1:1, nejdříve ve Skotsku a poté doma se Slovenskem, jim vynesly do tabulky Ligy národů dva bodíky.
Skotsko:

Ostrovní výběr byl vloni řazen do role černého koně kvalifikační skupiny na EURO, přímý postup na šampionát však na jeho úkor slavila Belgie s Ruskem. Skotsko tak musí vzít zavděk úspěchem v premiérovém ročníku Ligy národů, kde předčilo Izrael i Albánii a postoupilo do Ligy B.

Právě v ní si však ze startu málem uřízli pěknou ostudu. Po remíze s Izraelem, svým nejbližším soupeřem, 1:1 prohrávali svěřenci trenéra Steva Clarka 0:1 v Olomouci se záložní českou reprezentací. Nakonec se však Skotům podařilo otočit stav zápasu na konečných 2:1.

Hrdý národ se v nadcházejících střetnutích porve o svou premiérovou účast na evropském šampionátu v tomto tisíciletí.
Hezký den všem fotbalovým fanouškům i fanynkám! V tomto přenosu společně zaostříme na semifinálové utkání baráže o postup na posunuté ME 2021 mezi Skotskem a Izraelem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.