Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Finsko : Lichtenštejnsko - 15. listopadu 2019   18:00

Finsko
Finsko
21' Tuominen  • 64' Pukki  • 75' Pukki
3:0
(1:0)
Lichtenštejnsko
Finsko
Hrádecký – Raitala, Toivio, Arajuuri, Pirinen – Lod, Sparv (C) (71. Kauko), Kamara, Soiri (78. Skrabb) – Pukki (84. Karjalainen), Tuominen.
Bastien – Zakrani, Haquette (všichni FRA)
Telia 5G Arena, Helsinky
B. Büchel – Brändle, Malin, Rechsteiner, Göppel – Meier (90+1. Sele), Hasler, Martin Büchel (C), Polverino (73. Gubser), Salanović – Y. Frick (84. Kardesoglu).

Z tohoto utkání je to vše, děkujeme za pozornost.
Držení míče: 69 % : 31 %.
Střely na branku: 5:1. Střely mimo: 9:0. Rohy: 7:2. Ofsajdy: 3:0. Fauly: 11:4.
Je dobojováno! Finové nastupovali do zápasu v roli velkého favorita a s vědomím, že je vítězství poprvé v historii pošle na evropský šampionát. Domácím fotbalistům to nohy příliš nesvazovalo, celý zápas se hrálo jen na branku Benjamina Büchela, který udržel nulu jen do jednadvacáté minuty, kdy ho zblízka pokořil Tuominen. Po změně stran si vzal slovo Teemu Pukki, který nejprve proměnil penaltu a čtvrthodinu před koncem navíc uzavřel skóre na konečných 3:0.
90+3'
90+2'
Rasmus Karjalainen mohl napsat za tímto zápasem gólovou tečku, jenže to by ve stoprocentní šanci nesměl trefit míč tak špatně, že překopl bránu o několik metrů.
90+1'
Střídání v týmu Lichtenštejnsko: ze hřiště odchází Livio Meier, přichází Aron Sele.
90'
Francouzští sudí nastavují tento rozhodnutý zápas o další tři minuty.
88'
Náznak hostujícího tlaku skončil u jinak nezaměstnaného Hrádeckého, ke kterému jeden z obránců srazil Meierovu nepřipravenou střelu z nějakých dvaceti metrů.
87'
Mírné vysvobození pro Lichtenštejnce přišlo až s faulem ve středovém kruhu. Kauko tam poslal na trávník Martina Rechsteinera.
86'
Hosté mají hodně komplikovanou rozehrávku. Finové je v sedmi lidech vysoko napadají a vůbec je nenechávají nadechnout.
85'
Utkání se už jenom dohrává. Finové mají postup jistý a zřejmě i pro Lichtenštejnce bude třígólové manko přijatelné.
84'
Střídání v týmu Lichtenštejnsko: ze hřiště odchází Yannick Frick, přichází Ridvan Kardesoglu.
84'
Střídání v týmu Finsko: ze hřiště odchází Teemu Pukki, přichází Rasmus Karjalainen.
83'
Meier byl trochu frustrovaný z toho, že nemohl sebrat míč Kamarovi. Proto se rozhodl pro ostrý zákrok, který domácím nabízí standardní situaci.
81'
Robin Lod musel přerušit svou aktivitu na rohu pokutového území. Asistent francouzského sudího Bastiena jej přistihl v postavení mimo hru.
80'
Nakonec se konaly rohy hned dva, ovšem hosté oba s přehledem ubránili. Finští fotbalisté se museli vrátit s balónem až na svou vlastní polovinu.
79'
Pukki zpracoval centr z levého křídla pro nově příchozího Kauka, jehož střela ze čtrnácti metrů byla hned v první fázi ztečovaná na rohový kop.
78'
Střídání v týmu Finsko: ze hřiště odchází Pyry Soiri, přichází Simon Skrabb.
77'
Poprvé se ve druhé půli přihlásili o slovo také Lichtenštejnci. Salanović z rohu centroval na přední tyč, ale balón po sérii hlaviček vyletěl mimo šestnáctku.
75'
Finsko právě vstřelilo branku!
Další důvod k oslavám dal finským fanouškům TEEMU PUKKI. Finský kanonýr parádně sladil náběh s nákopem ze středového kruhu. Ve vápně obešel Büchela a poté, co na brankové čáře trefil Malina, z dorážky jednoduše upravil stav na 3:0.
74'
Tempo hry po druhém gólu rapidně opadlo. O všem podstatném už je rozhodnuto a tak trochu se čeká na závěrečný hvizd, po kterém nejen v Helsinkách propukne velká finská párty.
73'
Střídání v týmu Lichtenštejnsko: ze hřiště odchází Michele Polverino, přichází Robin Gubser.
71'
Střídání v týmu Finsko: ze hřiště odchází Tim Sparv, přichází Joni Kauko.
70'
Dvacet minut před koncem se poprvé střídá. Sparv ze hřiště rozhodně nespěchá a naplno si užívá ovace vyprodaného stadionu.
69'
Soiriho slabá střela z rohu pokutového území se do statistik počítat nebude, přotože o chloupek dříve dostal přihrávku do odmávaného ofsajdu.
68'
Urostlý člen zadních řad Paulus Arajuuri si naskočil na Lodův ideálně vysoký centr, ovšem hlavičkou balón mezi tři tyče nevtěsnal.
67'
Tradičně neúnavný Teemu Pukki byl na levé straně zdvojený a zřejmě se tak spokojil se ziskem rohového kopu.
66'
O pár vteřin později fauloval také Sparv. Martin Büchel už rozjel útočnou akci, jenže ta během pár vteřin ztroskotala na přihrávce do autu.
65'
Pinnen si pomohl drobným faulem na Meiera. Místo rozehrávky vstříc Hrádeckého brance však Hasler poslal míč směrem k vlastnímu gólmanovi.
64'
Finské oslavy mohou vypuknout naplno! Míč si na penaltový puntík postavil TEEMU PUKKI, který poslal gólmana na špatnou stranu a sám uklidil míč ze svého pohledu k levé tyči.
62'
Soiri se na levém křídle prosmýkl mezi dvěma hráči. Meier se snažil zachránit situaci skluzem na hranici šestnáctky, kterým ale zavinil pokutový kop.
60'
Držení míče: 71% – 29%.
59'
Dennis Salanović čekal na balón a přitom nevědomky podrazil rozběhnutého Loda, který si vychytrale došel pro faul.
58'
Jeden z hostů trochu riskantně prodlužoval Pirinenův aut za sebe, ale tam k jeho štěstí míč neukořistil nikdo v bílém dresu.
57'
Finská smyčka se začíná výrazně utahovat. Domácí tlak bude pokračovat dlouhým autem z rukou Pirinena.
56'
Soiri nabral rychlost na levém křídle, odkud po zemi centroval. Tuominen pustil míč za sebe na Loda a ten jen o malý kousek minul ze svého pohledu levou tyč.
55'
Domácí se několika krátkými přihrávkami přesunuli z levé strany až k Lodovi. Tomu střela bez přípravy ale hrubě nesedla a Büchel mohl zůstat v klidu.
54'
Teemu Pukki dával v pokutovém území balón pod sebe. Robin Lod to ale nedostal přesně na nohu a trefil jenom Malina.
53'
Pyry Soiri dostal a skvěle převzal přesný pas k levé postranní čáře. Následnou přihrávku na Pukkiho ale nepropašoval.
52'
Pukki prodlužoval jednu z přihrávek k Tuominenovi. Původní úmysl ale nevyšel podle představ a ze všeho resultuje jen aut Daniela Brändla.
51'
Lichtenštejnci jsou znovu hodně zalezlí a de facto pouze čekají, co jejich soupeři ze severu Evropy vymyslí.
49'
Finové se vlastní chybou při zdlouhavé kombinaci připravili o možnost vytvořit si nějakou tu palebnou pozici. Jedna z přihrávek vyletěla až za koncovou čáru.
47'
Málem to bylo už o dva góly! Finové se jednoduše propracovali k rohu a Tuominen po centru Loda hlavičkoval do tyče!
46'
Ani jeden z trenérů před začátkem druhého poločasu nestřídal, a tak na obou stranách pokračujeme v původních základních sestavách.
46'
Je za námi první poločas, ve kterém Finové udělali další velký krok potřebný k historicky prvnímu postupu na evropský šampionát. Lichtenštejnsko bylo v první půlhodině velmi pasivní a bylo jen otázkou času, kdy bude poprvé kapitulovat. Tak se stalo v jednadvacáté minutě, kdy se po zásahu obrany dostal k dosud jediné gólové střele Tuominen.
45'
45'
Opět je pískáno ve prospěch Lichtenštejnska. Už poněkolikáté odvedl dobrou práci stoper Rechstainer, který si chytře došel pro Tuominenův faul.
44'
Martin Rechsteiner se nehnul od Pukkiho a srazil jeho nástřel na roh, po kterém byl pískán útočný faul Arajuuriho na gólmana.
43'
Robin Lod si naskočil na Raitalův nadýchaný centr z pravé strany, jenže v záklonu poslal míč jen metr nad horní tyč.
42'
Benjamin Büchel vyhodil míč na Göppela, který ho okamžitě ztratil a Finové se rychle vrátili do míst, odkud hostům hrozí bezprostřední nebezpečí.
41'
I další akce skončila rohem. Hosté se i v tomto případě ubránili a ve finále jim nescházelo mnoho, aby něco vymysleli z rychlého protiútoku.
40'
Nařízený roh rozehrál Lod, který pak sledoval pokus Raitaly, ovšem Hasler včasným zákrokem nepustil míč na lichtenštejnského brankáře.
39'
Opět Pukki, který hodně hraje mimo vápno. Nyní převzal míč od Sparva a solidním pokusem z jednadvaceti metrů pořádně protáhl Büchela, který zasáhl skokem k pravé tyči.
38'
Pukki to zkusil přímočařeji, ale Martin Rechsteiner ho nějaké dva metry před branami pokutového území čistě odzbrojil.
37'
Jasse Tuominen vyrazil do vápna za vysokým obloučkem. Těsně před gólman se už chystal vystřelit, jenže do cesty se mu postavila noha Göppela, který na poslední chvíli balón odkopl.
36'
Teď už je všechno při starém. Domácí kombinace na pětatřiceti metrech od branky ale rozhodně není to, co by zvedalo diváky ze sedadel.
34'
Finové zrazu přestali vysoko napadat a nechávají tvořit i hostujícího outsidera. Z ochozů se sem tam začíná ozývat nějaký ten pískot.
33'
Teď už Lukáš Hrádecký musel poprvé rozhýbat prokřehlé kosti. Salanovićova pomalá střela zpoza šestnáctky však měla ke gólovým parametrům hodně daleko.
32'
Centr zleva zrealizoval právě Dennis Salanović. Finové ale byli ve vzduchu úspěšnější a balón se rychle přesunul až na opačný konec hřiště k Büchelovi.
31'
Až po půlhodině Lichtenštejnski vystoupili z obranné ulity. Maximilian Göppel v ponechané výhody za faul na Polverina roztáhl hru doleva a tam Salanović získal rohový kop.
30'
Držení míče: 77% – 23%.
28'
Pukki si došel pro míč hodně do hloubky. Po nahrávce Sparva ale byl zády brance a nijak finské akci nepomohl.
27'
Domácí po ztrátách naopak brání hodně vysoko a většinou míče okamžitě získávají zpět. Gólman Lukáš Hrádecký tak ve své brance jen mrzne.
26'
Finové se hodně pomalu prokousávají skrz zahuštěnou obranu. V důsledku toho se na hrací ploše většinu času moc zajímavého neděje.
25'
Stoper Joona Toivio se prezentoval hodně ambiciózním pokusem z dálky, kterému však scházelo opravdu hodně potřebné přesnosti.
24'
Kamarova krátká přihrávka byla vystižena, ale dobrý obranný skluz jednoho z Finů nepustil hosty do útočné fáze.
23'
Na druhý gól si domácí fotbalisté budou muset ještě počkat. Po faulu Tuominena na Rechsteinera bude rozehrávat Benjamin Büchel.
22'
Meierův faul na Soiriho způsobil začátek další finské akce. Lichtenštejnsko působí naprosto odevzdaným dojmem a není se tak co divit, že v hledišti začínají velké oslavy.
21'
S nemalou pravděpodobností rozhodující moment zápasu a z finského pohledu i celé kvalifikace! Teemu Pukki si navedl míč do penaltového půlkruhu, kde mu jeden z obránců při nápřahu balón ukopl na JASSEHO TUOMINENA a ten z bezprostřední blízkosti propálil Büchela, který těsně předtím na chvíli podklouzl.
19'
Pukkiho přihrávku před branku jeden ze stoperů odkopl jen ke Kamarovi, ale ani další útočná snaha Finů k ničemu pořádnému nevedla.
18'
Kamara na půlce hřiště fauloval Fricka. Ani po rozehrávce Polverina se ale hosté nepřiblížili Hrádeckého brance.
17'
Technická nedokonalost pokazila snažení Soiriho, který si nešikovně ukopl balón až za koncovou čáru.
16'
Benjamin Büchel si v pohodě došel pro příliš vysoký centr z levé strany, na který neměli Pukki a Tuominen šanci dosáhnout.
15'
Soiri se u levé postranní čáry neprosadil, nicméně hosté se po autu Brändla znovu nevykombinovali ani k půlící čáře.
14'
Vypadá to, že je to jen otázka času, kdy se Finové přes zatažený blok poprvé prosadí. Uklidňující gól by domácí rozhodně potřebovali.
12'
Kamarova střela z delší vzdálenosti byla sražená, nicméně obléhání hostujícího velkého vápna tím rozhodně neskončilo.
11'
Obranný blok Lichtenštejnska zatím vcelku odolává. Meier v prostoru vedle vápna sebral míč Kamarovi a Finové dokonce nebudou ani vhazovat.
10'
Finové svým napadáním zatlačili na rozehrávku soupeře a Büchel pod tlakem zakopl míč jen za postranní čáru.
9'
Nestalo se tak ani na konci deváté minutě, kdy od své branky vykopával třicetiletý gólman Benjamin Büchel.
8'
Fotbalisté Lichtenštejnska nevypadají, že by chtěli Finům nějak zkomplikovat cestu na Euro. Hosté se ještě ani jednou nedostali s míčem na útočnou polovinu.
7'
Teemu Pukki nadvakrát centroval z druhého křídla. Ve druhém případě našel Sparva, kterému střela z patnácti metrů příliš nesedla. Míč proletěl vysoko nad brankou.
6'
Domácí se pěknou kombinační akcí dostali až ke gólové střele, o kterou se postaral Pyry Soiri. Už předtím ale byl máván ofsajd Tuominena.
5'
Znovu v akci Jukka Raitala, který si z pozice pravého beka asi hodně zaútočí. Přihrávka do ohně však nešla na žádného z jeho spoluhráčů.
4'
Kamara roztáhl hru doprava na Raitalu. Ten přihrál do vápna Tuominenovi, ale ten zase vrátil balón o několik desítek metrů dozadu.
3'
Finové od prvních vteřin kontrolují míč na svých kopačkách. Do palebné vzdálenosti od Büchelovy branky se ale ještě nedostali.
2'
V Helsinkách nepanuje nejpříjemnější fotbalové počasí. Teplota je na nule, ale desetitisícový stadion je i tak zaplněný do posledního možného místečka.
1'
O úvodní výkop zápasu se postarali hosté, kteří nastupují v červenomodrých, zatímco domácí v kompletně modrých dresech.
1'

Finsko: Hrádecký – Raitala, Toivio, Arajuuri, Pirinen – Lod, Sparv (C), Kamara, Soiri – Pukki, Tuominen.
Náhradníci: Jaakkola, Joronen – Jensen, Karjalainen, Kauko, Lam, Schüller, Skrabb, Taylor, L. Väisänen, Väisänen, O´Shaughnessy.

Lichtenštejnsko: B. Büchel – Brändle, Malin, Rechsteiner, Göppel – Meier, Hasler, Martin Büchel (C), Polverino, Salanović – Y. Frick.
Náhradníci: Lo Russo, J. Ospelt – Gubser, Kardesoglu, P. Ospelt, Sele, F. Wolfinger, S. Wolfinger, Yildiz, M. Wolfinger.

Rozhodčí: Bastien – Zakrani, Haquette (všichni FRA).
1. vzájemný zápas

Lichtenštejnsko – Finsko 0:2
Branky:
37. T. Pukki, 57. B. Kallman.

Hosté nastupovali do vrcholícího kvalifikačního cyklu jako největší outsideři skupiny J. Proto není žádným překvapením, že jsou po osmi zápasech na chvostu šestičlenné tabulky a na předposlední Řeky ztrácí hned šest bodů. Lichtenštejnsko má jednoznačně nejhorší útok i obranu, první bod vybojovalo až v šestém utkání, když remizovalo 1:1 s Řeckem a o měsíc později uhráli na svém hřišti stejný výsledek s Arménií. Naposledy svěřenci islandského kouče Helgiho Kolviðssona padli 0:5 s favorizovanou Itálií.
Finsko

Finská reprezentace má na dosah historický úspěch v podobě premiérového postupu na evropský šampionát. Boj o postup si přitom nedávno pořádně zkomplikovala, když v září padla 1:2 se suverénní Itálii a o měsíc později propadla na hřišti Bosny a Hercegoviny, kde prohrála 1:4. Klíčový souboj pak Finové svedli proti aktuálně třetí Arménii, kterou přehráli 3:0 a na druhém místě skupiny H si tak před dvěma posledními duely vybudovali pětibodový náskok. Jednoznačně nejlepším střelcem probíhající kvalifikace je se sedmi góly útočník anglického Norwiche Teemu Pukki.
Všem fotbalovým fanouškům přeji příjemné chvíle při sledování textového přenosu ze zápasu kvalifikace na mistrovství Evropy 2020. Od osmnácti hodin se můžeme těšit na utkání mezi výběry Finska a Lichtenštejnska!