Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Makedonie : Malta - 23. března 2023   20:45

Makedonie
Makedonie
66' Elmas (Miovski) • 72' Čurlinov (Bardhi)
2:1
(0:0)
Malta
Malta
86' Yankam
Makedonie
Dimitrievski – S. Ristovski (C), Velkovski (58. Čurlinov), Musliu, Alioski (78. Aškovski) – Atanasov, Zajkov (90+2. Ristevski) – Elmas, Bardhi, Trajkovski (58. Nestorovski) – Miovski (78. M. Ristovski).
Aleksovski, Šiškovski – Bejtulaj, Ademi, Do. Babunski, Ethemi, Elezi.
Tohver – Koiv, Klaasen (EST)
National Arena Todor Proeski, Skopje
Malta
Bonello – Apap, Borg (C), Attard – J. Mbong, Guillaumier, B. Kristensen (77. Yankam), Camenzuli (77. Corbalan) – Teuma (84. Paiber), Satariano (84. Jones), P. Mbong (67. Dimech).
Grech, Formosa – Tabone, Nwoko, J. Brown, N. Muscat, Z. Muscat.

Z tohoto zápasu je to vše, děkujeme za pozornost.
Držení míče: 61 % : 39 %.
Střely na branku: 4:2. Střely mimo: 9:4. Rohy: 5:2. Ofsajdy: 3:0. Fauly: 9:13.
Severní Makedonie zvládla papírově nejlehčí zápas této skupiny jen s odřenýma ušima. Proti Maltě čekala na první střelu na bránu celých šedesát minut. To Bonello Elmase ještě vychytal, ale za chvíli už byl na volej neapolského hráče krátký. Střídající Čurlinov brzy přidal druhý gól a vše najednou vypadalo jasně. Malta se nečekaně vrátila do hry v 86. minutě, kdy Dimitrievského pochybení využil Yankam. V nervózním závěru už ale padaly jenom žluté karty a Severní Makedonie stav 2:1 udržela.
90+8'
90+8'
Atanasov přizvedl Guillaumierovu střelu z dálky nad břevno. Malta se dožadovala penalty. Tím, že rychle rozehrála roh, však nedala šanci videorozhodčím, aby jim mohli dát zapravdu.
90+7'
Další tvrdý střet s Atanasovem odnesl Matthew Guillaumier. Kvůli udělení žluté karty byla Maltě odepřena okamžitá rozehrávka.
90+6'
Vytažený stoper Attard šlapákem trefil Atanasova. Sudí Tohver to dobře viděl a přisoudil balon brankáři Dimitrievskému.
90+4'
Velké drama v závěrečných sekundách Blagoja Milevski na vlastní oči nejspíše neuvidí. Nervózní kouč Severní Makedonie dostal za řeči červenou kartu.
90+3'
Dimech si na zahrání rohu počkal dobré dvě minuty. Nízký centr odpravili domácí hráči do bezpečí a Dimitrievski čelil jen průměrné dalekonosné střele z kopačky Josepha Mbonga.
90+2'
Střídání v týmu Severní Makedonie:
ze hřiště odchází Gjoko Zajkov, přichází Kire Ristevski.
90+1'
Ristovski se vzorně bránil s rychlým brejkem Malty a zahrál míč na rohový kop. U toho asi bude chybět Zajkov, neboť je ošetřován se zraněním na hlavě.
90'
Tak to byla moc pěkná kulišárna! Od Bardhiho všichni čekali centr, ale on to z pravé strany zkusil přímo na bránu a povedenou střelou orazítkoval břevno.
89'
Zbylé minuty dohraje maltský kapitán Steve Borg se žlutou kartou. Větším trestem je pro něj ztráta několika desítek sekund, v nichž si Bardhi připravuje standardku.
88'
Optimistická střela z dálky od Atanasova ohrozila maximálně rohový praporek. Bonello urychleně rozehrál, i když se jeho kolegové musí potýkat s nepříjemným presinkem.
87'
Enis Bardhi získal cenný čas před zahráním rohovým kopem. Samotná realizace se mu vůbec nepovedla, míč odkopl z vápna Attard.
86'
Malta právě vstřelila branku!
Největší outsider kvalifikační skupiny C se přihlásil o slovo kontaktním gólem na 1:2! Po Corbalanově centru se natahoval Joseph Mbong. Vznikla velká skrumáž a v té se míč vykulil za zmatkujícím Dimitrievskim, odkud ho YANNICK YANKAM patou posunul za brankovou čáru.
84'
Střídání v týmu Malta:
ze hřiště odchází Teddy Teuma, přichází Brandon Paiber.
84'
ze hřiště odchází Alexander Satariano, přichází Jodi Felice Jones.
82'
Nestorovski si pokryl míč a přenechal ho Ristovskému, který pozdravil uprostřed brány stojícího Bonella zhruba z pětadvaceti metrů.
80'
S příchodem Milana Ristovského zpozorněli fanoušci slovenské Trnavy, za kterou tento útočník dal v aktuální sezóně tři góly v lize a jeden v poháru.
79'
Dobrou hodinu se skoro nic nedělo a po dvou rychlých úderech najednou není o co hrát. Vše spěje k poklidnému závěru.
78'
ze hřiště odchází Ezgjan Alioski, přichází Stefan Aškovski.
78'
ze hřiště odchází Bojan Miovski, přichází Milan Ristovski.
77'
ze hřiště odchází Bjorn Kristensen, přichází Yannick Yankam.
77'
ze hřiště odchází Ryan Camenzuli, přichází Juan Carlos Corbalan.
76'
Ristovski servíroval balón do kapsy před gólmana Bonella. Miovski tam byl sám proti dvěma a nezískal ani roh.
75'
Čurlinov nesklepl přetažený centr na žádného jiného spoluhráče. Místo toho porušil pravidla o ofsajdu.
74'
Nestorovski, kterého si můžeme pamatovat i z českých trávníků, získal faul na půlící čáře. Provinil se Kristensen, který už hraje se žlutou kartou.
72'
Makedonie právě vstřelila branku!
Dobře organizovaná obrana Malty se během pár minut rozsypala jako domeček z karet. Po zisku míče ve středu hřiště nahrál Elmas na osu. Bardhi otočil těžiště doprava a střídající DARKO ČURLINOV zvýšil vedení Severní Makedonie výstavním projektilem na přední tyč.
70'
Malta musí urychleně překopat celou taktiku a začít generovat trochu ofenzivy. Realita zatím vypadá opačně, domácí setřásli nervozitu a chtějí co nejdříve rozhodnout druhým gólem.
68'
Držení míče: 61 % – 39 %.
67'
ze hřiště odchází Paul Mbong, přichází Shaun Dimech.
66'
Zdvojený Miovski sklepl vysoký nákop před ELJIFA ELMASE a největší hvězda současného severomakedonského fotbalu v 66. minutě konečně otevřela skóre nechytatelným volejem.
64'
Kouzlení střídajícího Čurlinova skončilo stříleným centrem, který netknut proletěl skrz celé vápno k protější autové čáře.
62'
Na hřišti se začíná jiskřit. Sérii ostřejších soubojů uťal faul Teumy. Hráč belgického Saint-Gilloise od sebe nejprve odstrčil Bardhiho a pak se ještě tvrdě potkal s Čurlinovem. Dohromady to bylo za žlutou kartu.
60'
Za svůj herecký výkon ve vápně byl Miovski oceněn žlutou kartou.
60'
Opakované záběry usvědčily Bojana Miovského ze simulování. Penalta Severní Makedonie se po zásahu VARu ruší!
59'
Elmasovu technickou střelu z hranice vápna Bonello vyrazil k Miovskému, který se zřítil k zemi před nohou Camenzuliho. Sudí Tohver nařídil penaltu!
58'
ze hřiště odchází Darko Velkovski, přichází Darko Čurlinov.
58'
ze hřiště odchází Aleksandar Trajkovski, přichází Ilja Nestorovski.
56'
Ristovski přidal další dva centry z pravé strany. Doručit se mu nepovedlo ani jeden, kdežto Malta ztratila balon nepřesnou souhrou bratrů Mbongů.
56'
Ristovski měl před sebou Bardhiho, kterému se strašlivým způsobem nepovedl centr. Troufám si říct, že hráč Trabzonsporu je hlavním aspirantem na střídání.
55'
Zjednodušení přechodové fáze také nemělo valný efekt. Miovski byl bez podpory a na pravé straně ho navíc zradila rovnováha.
54'
A zase se postupný útok domácích fotbalistů rozbil ještě daleko od Bonella. Následovalo zařazení zpátečky a malá domů na Dimitrievského.
52'
Od Severních Makedonců to není žádný kvapík směrem vpřed. Divákům se alibistické přihrávky kolem půlící čáry evidentně nelíbí.
51'
Malta je zatím všude. Domácí se těžko posouvají do palebných pozic a nezbývá jim než doufat, že jejich oponentům co nejdříve dojdou síly.
49'
Eljif Elmas se na základě centru zleva snažil hlavičkovat. Ani jemu však nepřistál míč ideálně na hlavě a za Maltu sjednal pořádek Attard.
48'
Na Bardhiho zrychlení v křídelním prostoru dokázala pravá strana hostující obrany zareagovat. Bude se kopat od branky Henryho Bonella.
47'
Ezgjan Alioski si nechal jednoduše vzít míč u půlící čáry. Samozřejmě to chtěl napravit, jenže místo toho viděl žlutou kartu za faul na Teumu.
46'
První půle byla ve Skopje hodně skoupá na zajímavé situace. Severní Makedonie podle očekávání více držela míč, ale nepřetavila to v žádnou střelu na branku. Pár hlaviček letělo mimo tři tyče, tu nejnadějnější vypustil nad břevno Velkovski.
45+4'
45+4'
Původně tříminutové nastavení se kvůli častým prodlevám protáhlo o dalších šedesát sekund. Malta se toho času osmělila, ovšem ani další Camenzuliho pokus k Dimitrievskému nedoletěl.
45+3'
Na žluté tresty je stav srovnaný 1:1. Enis Bardhi byl napomenut za přišlápnutí Ferdinanda Apapa.
45+3'
Zase si domácí počínali na vlastní půlce až moc sebejistě. O míč přišli a do Satarianovy prudké rány musel obětavě skočit Zajkov.
45+2'
Joseph Mbong vypíchl balón Trajkovskému. Žádný brejk z toho ale nebyl, neboť vzadu svého spoluhráče jistil Musliu.
45'
Žlutá karta pro tým Malta (Bjorn Kristensen).
44'
Alioski nacentroval přes Josepha Mbonga. Balón doletěl až za úroveň vzdálenější tyče, ovšem Ristovski vypálil jen do dobře stojícího Camenzuliho.
44'
Elmas si nabíhal do vyprázdněného levého křídla. Přesné přihrávky se mu ale nedostalo a to znamená aut pro Apapa.
43'
Domácí obrana pracuje velmi vysoko, a tak to má Malta strašně složité s přechodem zahuštěného středu. Právě tam ztrácí takřka všechny balóny.
42'
Dvě nuly ze statistiky střel na branku nezmizí ani ve dvaačtyřicáté minutě. Z Alioského standardky hlavičkoval Miovski nad horní tyč.
41'
Satariano zvládl zalepit těžký míč ve středovém kruhu. Přihrávka do běhu zdvojeného spoluhráče už ale skončila v moci Makedonců.
40'
Žezlo po Borgovi převzal Ryan Camenzuli. Také on strávil nějaký čas v nefotbalové poloze, ale jako zázrakem se dokázal sám zvednout.
39'
Trajkovski kopal centr do míst, kde měl dva spoluhráče. Hosté i tuto situaci vyřešili odkopem na roh, který Severní Makedonci promarnili.
38'
Steve Borg získal trochu času sezením v pokutovém území. Držel se koleno, byť vše se obešlo bez zásahu realizačního týmu.
37'
Neapolský šikula Eljif Elmas si vyzkoušel realizaci rohového kopu, nicméně ve vzduchu vládla obrana Malty.
35'
Stefan Ristovski měl před sebou otevřenější obranu, jenomže Miovskému po dalekonosném centru zakončení hlavou vůbec nevyšlo.
34'
Malta kombinuje ve středu hřiště a sklízí za to pískot publika. Náročným fanouškům pomalu dochází trpělivost, z posledních let jsou zvyklí na mnohem lepší představení.
33'
Joseph Mbong vyhrál hlavu pouze na Musliua, který rychle odčinil vlastní chybičku na obranné polovině.
32'
Přidala se i nevynucená technická chyba. Trajkovski na půlce vyběhl s balonem do autu.
31'
Posledních pár minut se domácím nedaří generovat žádný větší tlak. V tomto případě Dimitrievski posílal dlouhý balón na Trajkovského do ofsajdu.
30'
Držení míče: 58 % – 42 %.
29'
Trajkovski konečně přenesl hru na pravý kraj. Ristovski si však troufl jen na zadovku pro Atanasova, jehož to dopředu rovněž netáhlo.
27'
Elmas po nedůrazné hlavičce Apapa připravil balon pro Aleksandara Trajkovského. Ten se nemohl na ose pořádně zapřít do střely a podle toho to také dopadlo. Bonello zůstal v klidu.
26'
Velkovski zkušeně zakřižoval Paula Mbonga a vynutil si jeho faul, který pramenil z jisté přemotivovanosti muže s Nigerijskými kořeny.
25'
Severní Makedonci koncentrují veškerou kvalitu na levý kraj hřiště. Na protější straně se míč ještě pořádně neohřál.
24'
Z rohu nepramenila žádná domácí výhoda. Nějaký čas se nyní hrát nebude, na zádech zůstává ležet Ferdinando Apap.
23'
Bardhi nebyl na levém křídle v ofsajdu a mohl tedy čechrat balon do malého vápna. U přední tyče famózně zakročil Borg a sebral balon z nohy potenciálního zakončovatele.
22'
Územní převahu domácí reprezentace podpořil Kristensenův nedovolený zákrok na Alioského. Dokáží z něj Severní Makedonci něco vytěžit?
21'
Malta přežila první dvacetiminutovku bez jediné kvalitní střely na Bonellovu bránu. V tomto ohledu může být kouč Marcolini spokojen.
20'
Apapovi neprošel ostřejší zákrok na Trajkovského. Domácí mají rozehrávku z míst vedle středového kruhu.
19'
Musliu daroval Maltě aut z útočné třetiny hřiště. Joseph Mbong bratrem ztracený míč vybojoval zpět, ale zprava nedal přesný pas do ohně.
18'
Ujal se ho Eljif Elmas. Velkovski hlavičkoval, aniž by podstoupil souboj. O to víc ho musí mrzet, že poslal balon vysoko nad břevno.
17'
První roh pro Severní Makedonce.
16'
Dimitrievski lapil neadresný centr a dlouhatánským nákopem rychle založil útok Severní Makedonie. Elmas v něm centroval, ale Miovski nedal žádnou razanci do těžké hlavičky.
14'
Eljif Elmas si z nohou maltských fotbalistů opět udělal tréninkové kužely. Na hranici vápna ale neustál střet s dotěrným Josephem Mbongem a neúspěšně se dožadoval odpískání faulu.
13'
Malta se jistě ubránila. Sama se ale daleko neposunula a už zase čelí postupnému útoku svěřenců trenéra Milevského.
12'
Domácí nakonec postihu unikli. Joseph Mbong po několika vteřinách hry zboural Alioského a ten si zopakuje standardní situaci.
11'
Alioski musí čekat na pokyn k rozehrávce, protože se u VARu zkoumá jeho možný faul za červenou kartu!
10'
Rozběhnutý Bardi byl podražen Guillaumierem, který jen díky velké shovívavosti rozhodčího unikl žluté kartě. Jen o pár sekund dříve přitom nebyl pískán podezřelý šlapák na Josepha Mbonga.
9'
Joseph Mbong ulevil svým spoluhráčům jen na pár sekund. Na jeho odkop k půlící čáře si počkali beci Severní Makedonie.
8'
Elmasovu hezkému sólu scházela koncovka. Hosté mu na poslední chvíli zakopli míč mimo hřiště, odkud jej vrátí Alioski.
7'
Alioski a Trajkovski se marně snažili rozebrat obranu Malty, která už pracuje v nízkém postavení.
6'
Atanasovův nákop se stal příjemným pozdravem pro maltského brankáře Bonella.
5'
Postupný útok Severní Makedonie ukončil zvednutý praporek estonského rozhodčího. Z ofsajdu zapomněl vyběhnout Miovski.
4'
Teddy Teuma se přehozením míče na pravou nohu zbavil dvou obránců najednou, nicméně zpoza vápna zakončil hodně vedle Dimitrievského brány.
3'
Velkovski vyřešil rozehrávku pod tlakem odkopem do autu. Házet bude Joseph Mbong, který má na hřišti i mladšího bratra Paula.
2'
Zahajovacího výkopu se zhostila Malta, která nastupuje v bílém. Severní Makedonci se oblékli do červených dresů.
1'

Severní Makedonie: Dimitrievski – S. Ristovski (C), Velkovski, Musliu, Alioski – Atanasov, Zajkov – Elmas, Bardhi, Trajkovski – Miovski.
Náhradníci: Aleksovski, Šiškovski – Bejtulaj, Aškovski, Ristevski, Ademi, Čurlinov, Do. Babunski, Ethemi, Elezi, M. Ristovski, Nestorovski.
Trenér: Blagoja Milevski

Malta: Bonello – Apap, Borg (C), Attard – J. Mbong, Guillaumier, B. Kristensen, Camenzuli – Teuma, Satariano, P. Mbong.
Náhradníci: Grech, Formosa – Tabone, Nwoko, Dimech, Paiber, Corbalan, J. Brown, Yankam, N. Muscat, Z. Muscat, Jones.
Trenér: Michele Marcolini

Rozhodčí: Tohver – Koiv, Klaasen (EST).
Severní Makedonie má za sebou dva vydařené kvalifikační cykly. V roce 2021 si poprvé v historii zahrála na evropském šampionátu a jediný krok jí pak chyběl k účasti na mistrovství světa. Makedonci skončili ve skupině druzí a pokračovali do baráže, kde je po šokujícím vyřazení Itálie zastavili až Portugalci. Vzhledem k neúspěchu v Lize národů a těžkému losu je další postup na EURO krajně nepravděpodobný. Ostatně už na podzim se Makedonii výsledkově nevedlo. V přípravě prohrála se Saúdskou Arábií a Ázerbájdžánem.
Malta bude chtít navázat na loňský podzim, kdy odehrála tři velmi dobré přípravné zápasy. Povedlo se jí porazit 2:1 Izrael a před těsnou porážkou s Irskem uhrála cennou remízu s Řeckem. V těžké skupině s Anglií, Ukrajinou a Itálií by bylo překvapením, kdyby Malta zopakovala pětibodový zisk z kvalifikace na katarský světový šampionát. Tehdy malý ostrovní stát uhrál 4 body s Kyprem a přidal i jednu překvapivou remízu na Slovensku.
Všem fotbalovým příznivcům přeji příjemné chvíle u sledování textového přenosu ze zápasu kvalifikace na mistrovství Evropy 2024. Od dvaceti hodin a pětačtyřiceti minut se můžeme těšit na konfrontaci mezi Severní Makedonií a Maltou!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.