Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Norsko : Gruzie - 12. září 2023   20:45

Norsko
Norsko
25' Haaland (Nusa) • 33' Ödegaard (Nusa)
2:1
(2:0)
Gruzie
Gruzie
90+1' Zivzivadze  (Azarovi)
Norsko
Nyland – Ajer, Strandberg, Östigaard, Björkan – Ödegaard (C), Berg, Aursnes – Jö. Larsen (70. Berge), Haaland, Nusa (71. O. Solbakken).
Dyngeland, Selvik – Meling, Holmgren Pedersen, Ryerson, Vetlesen, M. Solbakken, Finne, Breivik, Daland.
Dabanović – Todorović, Jovanović (MNE)
Ullevaal Stadion (Oslo)
Gruzie
Mamardašvili – Azarovi, Kašia (C), Kvěrkvelija, Gočolejšvili (46. Mamučašvili) – Kočorašvili (76. Mekvabišvili), Davitašvili (67. Čakvetadze), Kalandadze, Kitejšvili – Mikautadze (67. Zivzivadze), Kvaracchelija.
Gugešašvili, Loria – Aburžania, Lobžanidze, Sazonov, Citajšvili, Dvali.

Držení míče: 63 % : 37 %.
Střely na branku: 4:1. Střely mimo: 7:2. Rohy: 6:0. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 5:6.
Ve druhé polovině utkání jsme viděli jedinou branku, o kterou se v samém závěru postaral Budu Zivzivadze. Následně ještě mohl vyrovnat Kvaracchelija, ale dobrý zákrokem zabránil pohromě pro Norsko brankář Nyland. Přitom po většinu utkání bylo Norsko jednoznačně lepším týmem, i když ve druhé půli již hodně hlídalo vedení a zisk tří bodů, což se mohlo na konci nevyplatit. Pro Norsko jsou to důležité tři body pro zachování šance na přímý postup z jednoho ze dvou prvních míst ve skupině A. V souběžně hraném utkání rozdrtilo Španělsko Kypr v poměru 6:0. Norové jsou tedy třetí se ziskem sedmi bodů a na druhé Španělsko ztrácí dva body, nicméně Španělé mají o zápas méně. Děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek dne.
90+4'
90+4'
Chviča Kvaracchelija měl na noze vyrovnání, ale Örjan Nyland zachránil pro Norsko tři body, když jeho střelu dokázal vytěsnit.
90+3'
Erling Haaland se hnal vpřed, ale nedokázal obejít obránce a o míč přišel.
90+1'
Gruzie právě vstřelila branku! Přeci jen přichází změna stavu. Na levé straně skvěle zpracoval míč Azarovi, který poslal přihrávku před branku, kam si zaběhl BUDU ZIVZIVADZE a nedal brankáři sebemenší šanci.
90'
Obrana Gruzie se znovu dokázala ubránit. Za malý okamžik se dozvíme, kolik minut se bude nastavovat, ale žádná závratná minutáž by to být neměla.
89'
Kapitán domácího celku ještě burcuje fanoušky před rozehráním dalšího rohového kopu.
88'
Závěr zápasu se mílovými kroky přibližuje. Na nějakou zásadní změnu ve skóre to momentálně nevypadá.
87'
Obrana Gruzie si poměrně snadno poradila, takže stav zůstává neměnný.
86'
Ödegaard pronikl do vápna, kde mu obrana raději ukopla míč na další rohový kop.
85'
Po rohovém kopu se ke střele zpoza vápna dostal Martin Ödegaard, nicméně netrefil dobře.
84'
Rohový kop Norska si vzal na starost Martin Ödegaard, za míčem se dral Berge, ale uvidíme další roh.
82'
Zivzivadze si počínal nedovoleně, když zastavoval Ödegaarda, takže vidíme žlutou kartu.
81'
V posledních okamžicích je Gruzie o něco aktivnější. Ostatně nezbývá jí příliš času, aby korigovala a případně vyrovnala.
80'
Opět v akci Kvaracchelija, který však byl obrán soupeřem o míč poté, co přes jiného přešel.
79'
Ödegaard se hněvá na verdikt sudího, nicméně Gruzie i přesto bude rozehrávat míč na útočné polovině.
78'
Chviča Kvaracchelija vypadá, jako by do týmu Gruzie ani nepatřil. Jako jediný z celého týmu předvádí zajímavé fotbalové akce, i když ne vždy vedou k zakončení jako třeba nyní.
76'
Střídání v týmu Gruzie:
ze hřiště odchází Giorgi Kočorašvili, přichází Anzor Mekvabišvili.
75'
Průnikovou přihrávku na Erlinga Haalanda zachytila obrana Gruzie. Na druhé straně zakončoval ve vápně Kvaracchelija mimo tři tyče.
74'
Martin Ödegaard se trochu bohorovně snažil procpat přihrávku přes hráče, ale nakonec přeci jen Norové míč udrželi.
72'
Norové stále kombinují s míčem u kopaček a nepouští soupeře do žádných útočných akcí.
71'
Střídání v týmu Norsko:
ze hřiště odchází Antonio Nusa, přichází Ola Solbakken.
70'
ze hřiště odchází Jörgen Larsen, přichází Sander Berge.
68'
Také norský trenér chystá nějaké změny na hrací ploše, které zřejmě nastanou při dalším přerušení.
67'
Ze hry odstupují Mikautadze s Davitašvilim, které nahrazují Zivzivadze a Čakvetadze.
66'
Antonio Nusa se stal terčem faulu střídajícího Mamučašviliho. Hosté chystají dvojité střídání.
65'
Gruzie se snažila zaútočit po levé straně v osobě Azaroviho, ale nic se vymyslet nepodařilo.
64'
Zuriko Davitašvili nepříjemným skluzem trefil Björkana a viděl žlutý trest. Situaci ještě prověřoval VAR, ale žlutá karta zůstala v platnosti.
63'
Problémy s rozehrávkou Gruzie vystihl Haaland, nicméně defenziva hostů ještě stihla napravit svou chybu.
61'
Martin Ödegaard se ocitl na zemi poté, co ho výrazně tahal Giorgi Kočorašvili.
60'
Pokračuje obléhání pokutového území Gruzie. Norové stále nemohou najít cestu k Mamardašviliho brance.
58'
Velmi zajímavá akce Antonia Nusy skončila pádem v pokutovém území, když už osmnáctiletý talent neměl možnost projít přes soupeře.
57'
Fotbalisté z pětimilionové země si i nadále přihrávají a hledají skulinu v obranném postavení Gruzie.
56'
Nové útočné snažení začínají Norové na vlastní polovině, kde si v poklidu přihrávají.
55'
Otar Kitejšvili vypustil střelecký pokus ze střední vzdálenosti, ovšem branku hodně minul.
54'
Po delší době se Gruzínci udrželi na soupeřově polovině více než minutu. Na obranu Norska ale zatím nic nevymysleli.
53'
Dominantní výkon Norska zatím pokračuje i po přestávce. Gruzie se dostává na soupeřovu polovinu pouze ojediněle.
52'
Norové kombinují s míčem u kopaček a hledají cestu k soupeřově brance.
51'
Haaland udržel dlouhý míč na hrací ploše, následně se ocitl na trávníku poté, co mu soupeř ve skluzu odehrál míč do zámezí.
50'
Antonio Nusa na levé straně zkusil utéct soupeři, ale to se mu nepodařilo.
49'
Po krátkém nefotbalovém vzruchu můžeme pokračovat ve hře. Prudkou Larsenovu střelu z pravé strany Mamardašvili vyrazil.
48'
Chvíli se nehraje, na hrací plochu vtrhl někdo z publika, takže je pacifikován pořadateli.
47'
Martin Ödegaard byl při střeleckém pokusu tísněn soupeřem, takže nedokázal pořádně zamířit.
46'
ze hřiště odchází Giorgij Gočolejšvili, přichází Vladimer Mamučašvili.
46'
Máme za sebou celkem zajímavou první polovinu utkání, ve které se domácí dostali do dvoubrankového vedení. Na obou gólech má zásadní zásluhu mladý osmnáctiletý talent Antonio Nusa. Nejprve přetaženým centrem našel Erlinga Haalanda, který poslal míč do sítě. O osm minut později předvedl skvělou individuální akci, předal míč na Martina Ödegaarda a ten prudkou ranou nedal brankáři sebemenší šanci. Celkově jsme sledovali převahu Norska, zatímco Gruzie si kromě několika akcí Kvaraccheliji nic nevypracovala. Uvidíme, zda se obraz hry nějak změní ve druhé půli, která začne přibližně v 21:47.
45'
44'
Závěr poločasu se přibližuje a zatím to nevypadá na nějaký obrat v herním projevu.
43'
Zakončení Martina Ödegaarda jsou velice nebezpečná, tentokrát se mezi tři tyče o kousek nevešlo.
42'
Erling Haaland se po rohovém kopu ocitl v zakončení, ale v dobré pozici nezamířil mezi tři tyče.
41'
Velmi pěkně kroucený pokus Martina Ödegaarda zamířil jen kousek vedle tyče.
40'
Střelecký pokus Norska byl hodně nepřesný, Gruzie bude mít autové vhazování.
39'
Další faul Gruzínců. Giorgi Kočorašvili si nechtěl nechat uniknout soupeře, tak ho raději pevně tahal za oděv.
38'
Alexandre Kalandadze raději důrazným skluzem odpravil míč za postranní čáru, aby soupeř nemohl hrát.
36'
Norové i nadále dominují a hrají s míčem u kopaček na polovině soupeře, který příliš nestíhá.
35'
Po srážce Fredrika Andrého Björkana s Giorgijem Gočolejšvilim rozhodčí píská faul norského hráče.
33'
Norsko právě vstřelilo branku! Z levé strany přišla další gólová akce. Antonio Nusa perfektně obelstil soupeře, poslal míč na hranici pokutového území, kde byl připravený MARTIN ÖDEGAARD a prudkou ranou z první poslal míč za záda Mamardašviliho.
32'
Domácí pokračují v obléhání soupeřova pokutového území a hledají cestu k další brance.
31'
Další centr do předbrankového prostoru. Tentokrát byl Mamardašvili u míče jako první a nenechal zakončovat Haalanda.
30'
V mezinárodním fotbale nepříliš ostřílený Antonio Nusa se vůbec nebojí hrát a výsledkem je střelecký pokus, který se však nevešel mezi tři tyče.
29'
Irakli Azarovi si počínal nedovoleně v osobním souboji s Jörgenem Larsenem, takže hrát mohou Norové.
27'
Na druhé straně se pokusil o rychlou reakci Kvaracchelija, ovšem obrana Norska se nenechala zaskočit.
25'
Norsko právě vstřelilo branku! Zatím to vypadalo, že kanonýr světového formátu bude mlčet, ale už je vše jinak. ERLING HAALAND sice dosud nebyl téměř vidět, nicméně nyní si skvěle naskočil na centr osmnáctiletého Nusy a poslal míč do sítě.
24'
Gruzie se v posledních minutách příliš k míči nedostává, tlak severských fotbalistů narůstá.
23'
Stefan Strandberg v tvrdém souboji udržel míč pro Norsko, ale následně domácí nic zásadního nevymysleli.
21'
Patrick Berg vypustil střelu směrem na bránu po přiťuknutí spoluhráče na hranu vápna, nicméně našel pouze prostor, kde snadno zasáhl Mamardašvili.
21'
Zpoza pokutového území střílel Martin Ödegaard, jenže trefil pouze soupeřovu nohu.
20'
Na levé straně se přes Gočolejšviliho nedokázal prosmýknout talentovaný Antonio Nusa.
19'
Martin Ödegaard si počínal příliš tvrdě ve snaze dostat se k míči, takže je mu pískán nedovolený zákrok.
18'
Míč měl mířit na Martina Ödegaarda, ovšem středopolař Arsenalu se k přihrávce dostat nemohl.
17'
Přetažený norský centr z levé strany zamířil mimo hrací plochu, aniž by ho kdokoliv mohl zasáhnout.
16'
Norové pokračují v obléhání pokutového území soupeře, ovšem defenziva Gruzie je zatím hodně pozorná.
15'
Fredrik André Björkan si v souboji s Gočolejšvilim počínal nedovoleně, i když se hodně diví Dabanovićovu verdiktu.
14'
Na druhé straně se po pěkné akci ve vápně dostal do zakončení Kvaracchelija, jehož pokus zblokoval Stefan Strandberg. Ofenzivní hráč Neapole ještě signalizoval zásah rukou, ale sudí nechává pokračovat.
13'
Chybu v rozehrávce Gruzie nepotrestal Patrick Berg, protože pouze vrátil míč soupeřům.
12'
Na pravé straně aktivní Kristoffer Ajer udržel míč proti přesile a poslal do vápna centr, který byl obranou odvrácen.
11'
Další nepřesný míč Gruzie. Tentokrát mířil na pravou stranu, kde však skončil pouze za postranní čarou.
10'
Irakli Azarovi si výborně narazil s Kvaracchelijou, ale následně svůj centr z levé strany pokutového území poslal do míst, kde se nikdo ze spoluhráčů nenacházel.
9'
Zprava centroval Ajer do vápna Gruzie, kde si však obrana dokázala poradit a odvrátila.
7'
Zpoza vápna vypálil Kristoffer Ajer, ovšem jeho pokus mířil hodně nepřesně, takže brankář Valencie mohl zůstat v naprostém klidu.
6'
Pokračuje obléhání gruzínské defenzivy. Norové se drží na útočné polovině, nicméně zatím daleko od branky, kterou hájí Mamardašvili.
5'
Norové opět dobrým napadáním donutili soupeře k chybě, k míči se dostal Haaland, leč vytáhlý útočník Manchesteru City s míčem nic nevymyslel a rychle o něj přišel.
4'
Rychlý gruzínský útok táhl Chviča Kvaracchelija, ovšem střelu opřel pouze do bránícího protihráče.
3'
Defenziva Gruzie měla potíže s napadáním soupeře, takže nakonec hosté jen odevzdali míč nákopem na útočnou polovinu.
2'
Norové mají míč na kopačkách, ale zatím se nikterak směrem k brance soupeře nehrnou.
1'
Úvodní výkop obstarali fotbalisté Gruzie, kteří nastupují ve světlých dresech, zatímco Norové mají červené trikoty.
1'
Ještě následuje minuta ticha za oběti zemětřesení v Maroku a Libyi.
Před úvodním hvizdem černohorského rozhodčího si samozřejmě vyslechneme hymny. Nejprve zní stadionem hymna Gruzie, kterou následuje norská hymna Ja, vi elsker dette landet.

Norsko: Nyland – Ajer, Strandberg, Östigaard, Björkan – Ödegaard (C), Berg, Aursnes – Jö. Larsen, Haaland, Nusa.
Náhradníci: Dyngeland, Selvik – Meling, Holmgren Pedersen, O. Solbakken, Berge, Ryerson, Vetlesen, M. Solbakken, Finne, Breivik, Daland.
Trenér: Ståle Solbakken

Gruzie: Mamardašvili – Azarovi, Kašia (C), Kvěrkvelija, Gočolejšvili – Kočorašvili, Davitašvili, Kalandadze, Kitejšvili – Mikautadze, Kvaracchelija.
Náhradníci: Gugešašvili, Loria – Aburžania, Zivzivadze, Lobžanidze, Mekvabišvili, Sazonov, Mamučašvili, Citajšvili, Čakvetadze, Dvali.
Trenér: Willy Sagnol

Rozhodčí: Dabanović – Todorović, Jovanović (MNE).
Gruzie

Gruzie sice vstoupila do kvalifikace výborným způsobem, když nejprve remizovala s Norskem a následně vyhrála na Kypru, jenže od té doby žádné další body nepřidala. Nejprve nestačila na Skotsko na jeho půdě, kde podlehla 0:2, aby v posledním utkání utrpěla domácí debakl od Španělska 1:7. Gruzínci v utkání vůbec nestíhali, což dokládá celkem 32 španělských střeleckých pokusů, z nichž 13 mířilo na branku. Hattrickem se v hlavním městě Gruzie prezentoval zkušený útočník Álvaro Morata.
Norsko

Norové sice patří mezi očekávané favority skupiny, nicméně dosavadní průběh to příliš nepotvrdil. Norsko totiž ve čtyřech utkáních získalo pouhé čtyři body, když na úvod dle papírových předpokladů podlehlo na půdě největšího favorita skupiny ze Španělska 0:3. Následovala pouhá remíza 1:1 v Gruzii, a dokonce prohra na domácí půdě se Skotskem 1:2. Tým kolem superhvězdy Erlinga Haalanda tak potřeboval zvládnout domácí duel s Kyprem, což se nakonec povedlo a díky výhře 3:1 Norsko zapsalo první tři body do tabulky. Utkání s Gruzií tedy budou Seveřané muset zvládnout, aby udrželi reálnou naději na přímý postup na evropský šampionát.
Kvalifikace na EURO 2024 běží na plné obrátky a ve skupině A se spolu v rámci 6. kola utkají Norsko a Gruzie. Jedná se o pětičlennou skupinu, takže pro oba celky půjde o pátý zápas.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.