La Liga - 16. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Bilbao : Real Sociedad - 31. prosince 2020   14:05

0:1
(0:1)
Real Sociedad
5' Portugués  (Oyarzabal)
Bilbao
Simón – Capa, Núñez, I. Martínez, Berchiche – Vencedor (56. Sancet), Vesga – I. Williams (56. Unai López, 73. Raúl García), Muniain (C), Berenguer (56. Morcillo) – Villalibre (85. Kodro).
Sánchez – Cabañero, Gallego
San Mamés Barria (Bilbao)
Remiro – Gorosabel (68. Sagnan), Le Normand, Zubeldia, Monreal – Portugués (74. Barrenetxea), Guevara (46. Zubimendi), Merino, Oyarzabal (C) (68. Merquelanz) – Isak (85. José), Guridi.

Já pro dnešek děkuji za pozornost a přeji poklidné silvestrovské oslavy.
Vítězství posouvá Real Sociedad San Sebastián na aktuální 3. příčku. Naopak Athletic Bilbao se bude dále pohybovat kolem středu tabulky. Momentálně z toho je 12. místo.
Držení míče: 60 % : 40 %.
Střely na branku: 0:3. Střely mimo: 3:8. Rohy: 2:4. Ofsajdy: 4:5. Fauly: 23:18.
Poslední vydání baskického derby v tomto kalendářním roce vyšlo lépe Realu Sociedad! Za hosty skóroval hned na začátku utkání Cristian Portugués, jehož trefa byla nakonec jedinou celého duelu. Bilbao se devadesáti minutami vysloveně protrápilo a nedokázalo si vytvořit význačnější šance ke skórování. Naproti tomu San Sebastián ještě mohl své vedení navýšit, že se mu to ale nepodařilo, to jej rozhodně nemusí trápit. Vypjatost střetnutí s celkem devíti žlutými kartami a skvělá poziční hra mu pomohla k úplnému anulování ofenzivních snah soupeře.
90+4'
90+4'
Po neúmyslné ruce Berchicheho Remiro s rozehrávkou rozhodně spěchat nebude.
90+3'
Athletic Bilbao stále neumí najít efektivní klíč k obraně hostí.
90+2'
Ačkoliv Barrenetxea u rohového praporku pod tlakem daroval autové vhazování protivníkovi, svým únikem na opačný pól hrací plochy získal pro Sociedad značné vteřinky.
90+2'
Centr poté vyslal do vápna dokonce stoper Iñigo Martínez, na jeho práci ovšem žádný z kolegů ve vápně navázat nedokázal.
90+1'
Berchiche se vydal do šestnáctky na vlastní triko, selhal ale již v prvním souboji jeden na jednoho.
90'
Nastavení je o objemu čtyř minut.
90'
Centr z hloubi pole v šestnáctce hostí nenadělal větší neplechu. Zahrozit přitom z protiútoku mohl Ander Barrentxea, jenže ze střední vzdálenosti minul zařízení.
89'
Faul se ve statistikách připočte Mikelu Merinovi. Využít toho hodlá ze standardní situace Jon Morcillo.
88'
Závěrečný tlak si chystá zatím bezúspěšný Athletic Bilbao.
87'
Postavení mimo hru si nepohlídal Martin Merquelanz.
86'
Rozhodčí přerušuje hru. Horní končetinou totiž znovu zasáhnul merunu Raul García.
85'
Střídání v týmu Real Sociedad San Sebastian: ze hřiště odchází Alexander Isak, přichází Willian José.
85'
Střídání v týmu Athletic Bilbao: ze hřiště odchází Asier Villalibre, přichází Kenan Kodro.
84'
A rozhodčí je opět nucen vytáhnout žlutou kartu. Ander Capa totiž došlápnul na chodidlo Martina Merquelanze.
83'
Núñez přečetl pas Merquelanze a zamítnul brejk soupeře.
82'
Hra rukou v podání Raúla Garcíi rozhodně Athletiku v tuto chvíli nepomůže.
81'
Další žlutá karta přibyde na konto domácího týmu. Iñigo Martínez, někdejší opora Realu Sociedad, skluzem doslova sestřelil šikovného Barrenetxeu.
80'
Tak napodruhé již Monreal skutečně vyslal do šestnáctky interesantní svíci, kterou musel Unai Simón vyrážet.
80'
Nacho Monreal sice přes blok neprocedil zamýšlený centr, autovém vhazováním ale jistě také bývalý zadák Arsenalu nepohrdne.
79'
Ale tento útočný výpad domácích nachází po nepřesnosti v rozehrávce rychlého konce. Míč se totiž zatoulal do zámezí.
79'
Na útočné polovině už se však znovu pohybují červeno-bílé pruhy.
77'
Zas a znovu se vyvedla San Sebastiánu uklidňující pasáž, jíž obměkčil převahu soupeře.
76'
Tvorbu akcí na sebe bere za domácí výhradně Iker Muniain, proti přesile hostí to však nemá vůbec jednoduché a jednoznačně by potřeboval výraznější pomoc spoluhráčů.
74'
Na trávníku teď vidíme dvě zajímavá střídání. Zatímco Unai López už byl do zápasu vystřídán a musel se nechat stáhnout kvůli zdravotním potížím, příchozí Barrentxea už je zase rovnou poznamenán žlutou kartou. Tu vyfasoval ještě na lavičce za průpovídky na adresu sudích.
74'
Střídání v týmu Real Sociedad San Sebastian: ze hřiště odchází Cristian Portugués, přichází Ander Barrenetxea.
73'
Střídání v týmu Athletic Bilbao: ze hřiště odchází Unai López, přichází Raúl García.
72'
Příležitost teď mohlo mít po centru Berchicheho také Bilbao, neúspěšně zakončující Morcilla byl ale v momentě kopu za ofsajdovou linií.
71'
Několik šancí a také žlutých karet vlilo zápasu do žil čerstvou krev. Hra se nám významně rozproudila.
68'
Střídání v týmu Real Sociedad San Sebastian: ze hřiště odchází Andoni Gorosabel, přichází Modibo Sagnan.
Střídání v týmu Real Sociedad San Sebastian: ze hřiště odchází Mikel Oyarzabal, přichází Martin Merquelanz.
67'
Zubeldia lišácky zatáhnul za dres Sanceta a neumožnil mu přečíslit hostující defenzívu. Žlutá karta je zde zcela na místě.
65'
A opět to sehrál Real Sociedad velmi pěkně! Isak patou jen přiťuknul míč Oyarzabalovi, jehož pro změnu přízemní rána prozkoušela reflexi Unaie Simóna!
64'
Hned o chvíli později byl faulován Mikel Merino, znovu na hranici pokutového území Bilbaa!
63'
Za exekutora přímého volného kopu byl určen Alexander Isak, který pumelicí roztřásl břevno!
63'
Nejlepší střelec hostujícího týmu si dokonce vyžádal ošetření, ale zdá se, že bude v pořádku.
62'
Žlutou kartu si naopak prohlédnul Unai Núñez! Domácí stoper nevybíravým loktem sestřelil Mikela Oyarzabala.
61'
Guridiho v souboji pod krkem objal Unai López, rozhodčí ale v souboji faul nezpozoroval.
60'
Přímý volný kop si postavil Unai López, mířil ovšem o kousek výše, než by bylo bývalo záhodno.
59'
Muniaina při kličce podrazil na hranici své šestnáctky Guridi! Tady se nám rýsuje zajímavá šance pro Bilbao!
58'
Po rohu se na zadní tyči dostal do koncovky Alexander Isak, slaboučkou hlavičku ovšem neměl Simón sebemenší potíž zkrotit.
57'
Odvážný výlet Guridiho do šestnáctky zatrhnul přesným skluzem střídající Unai López.
56'
Střídání v týmu Athletic Bilbao: ze hřiště odchází Iñaki Williams, přichází Unai López.
Střídání v týmu Athletic Bilbao: ze hřiště odchází Álex Berenguer, přichází Jon Morcillo.
Střídání v týmu Athletic Bilbao: ze hřiště odchází Unai Vencedor, přichází Ohian Sancet.
55'
Sudí po ztrátě Portuguése vrátil hru k předcházejícímu faulu Berchicheho na bleskové křídlo San Sebastiánu. Vzhledem k tomu, že krajní bek Athletiku zhatil soupeři zajímavý kontr, vytáhl Sánchez z kapsičky i žlutý kartónek.
54'
Přistoupivší Unai Núñez vytlačil Oyarzabala z vhodného střeleckého úhlu a umožnil tak španělskému reprezentantovi vystřelit pouze mimo.
53'
Real Sociedad teď zatlačil Bilbao na jeho polovinu a nehodlá si jej jen tak pustit zpátky k tělu.
52'
V dohrávce celé situace pak centroval Portugués, na přední tyči ovšem balón sesbíral Unai Simón.
52'
Přímák využil královský celek k centru do pokutového území, Le Normand se ovšem po vysokém míči natahoval marně.
51'
Núñez u postranní čáry přišlápnul nohu Isaka a daroval tak soupeři přímý volný kop.
50'
San Sebastiánu se teď znovu podařilo povolit tlak Athletiku. Díky faulu Vencedora navíc mohou několik desítek vteřin nasbírat síly.
49'
Krkolomný pokus Mikela Vesgy z otočky skončil pohodlně u Álexe Remira.
48'
Villalibre se příliš dlouho rozmýšlel co s míčem, až jej odzbrojil vracející se Guridi.
46'
Po standardní situaci, z níž přišel centr do šestnáctky Bilbaa, se Sociedad neúspěšně dožadoval pokutového kopu! Unai Núñez sice tvrdě srazil Le Normanda, sudímu však musíme dát zapravdu, že to bylo pouze ramenem.
46'
Rychlého faulu se dopustil již požlucený Vencedor, který podrazil nohy Merinovi.
46'
San Sebastián provedl rozehrávku ze středového puntíku.
46'
Střídání v týmu Real Sociedad San Sebastian: ze hřiště odchází Ander Guevara, přichází Martín Zubimendi.
46'
Fotbalisté již vybíhají zpět před vylidněné tribuny svatostánku San Mamés.

Ofsajdy: 2 – 3
Úvodní dějství na stadionu San Mamés vyznívá lépe pro hostující ekipu! Tu poslal do vedení už v páté minutě hry po bleskovém kontru Cristian Portugués. Real Sociedad následně vyztužil pevný defenzivní blok a Bilbau do konce poločasu takřka nic nepovolil. Celku trenéra Imanola Alguacila tak vůbec nemusí vadit, že sám už gólmana Unaie Simóna za zbylých čtyřicet minut příliš neohrozil.
45'
44'
Oyarzabal zkusil štěstí z přímého pokusu, balón ovšem nedokázal stlačit mezi tři tyče.
43'
Na Gorosabela si vyšlápnul Berchiche a povalil jej k zemi. San Sebastián dostane k dispozici standardku přibližně třicet metrů od Simónovy brány.
42'
Ofsajd přerušil snažení Bilbaa. Konkrétně centroval Ander Capa.
41'
Villalibreho pokus o centr zablokoval Le Normand za cenu rohového kopu.
40'
Unikajícího Portuguése vytlačil i s míčem za brankovou čáru Yuri Berchiche, podle rozhodčích za pomoci dovolených prostředků.
39'
Mikel Merino byl odměněn žlutou kartou za bodyček na Vesgu.
38'
San Sebastiánu byl přisouzen rohový kop, ze kterého ale žádné větší nebezpečí nevzešlo.
38'
Berchiche skluzem zatrhnul dravý průnik Portuguésovi.
37'
Na opačném konci hřiště skončil nepovedený dotyk Isaka v zámezí, konkrétně na odkopu pro Unaie Simóna.
36'
Iñaki Williams se dle názoru sudích pro změnu dopustil hry rukou, a to když zpracovával míč na hranici soupeřovy obrany.
35'
Zase a znovu jsme byli svědky nedovoleného zákroku. Mikel Merino ve vzdušném duelu udeřil do obličeje Unaie Núñeze, karetnímu trestu se ovšem vyhnul.
34'
Álex Remiro musel reagovat na nákop za vlastní defenzivní linii výběhem a následným dalekým odkopem.
33'
Zrovna Portugués potažením vystavil stopku Yurimu Berchichemu.
32'
Doposud jedinou střelu na bránu v zápase má na svědomí Real Sociedad a byla to právě ta gólová z kopačky Cristiana Portuguése.
31'
Vesga si v šestnáctce našel Capův centr, jelikož měl ale balón až příliš vysoko, nedokázal jej umístit jinam než vysoko nad bránu.
30'
A hvizd arbitra znovu narušuje plynulost hry. Snaživý Iker Muniain na svou osobu totiž kousek za polovinou vybojoval nedovolený zákrok.
30'
Je máván ofsajd a v něm Alexander Isak.
29'
Villalibre v rohu hrací plochy dohrál Le Normanda, což sudímu Sánchezovi nemohlo uniknout.
28'
Mikel Merino byl při rozehrávce faulován, Real Sociedad tak může chvíli vydechnout.
27'
Fotbalisté obou týmů si i nadále často střídají držení míče.
26'
Hra se koncentruje výhradně v okolí půlící čáry, dále se totiž zejména domácí tým dostává značně ztuha.
24'
Znovu pozorujeme pokles útočné aktivity Bilbaa, na trávníku teď tvoří pouze San Sebastián.
23'
Doslova za ruční brzdu nyní zatáhnul Unai Vencedor, když zatažením za dres přerušil postup zrychlujícího Alexandera Isaka. Domácí defenzivní štít neuniknul ani žluté kartě.
22'
Za poznámky k rozhodčímu vyfasoval žlutou kartu hostující náhradník Ander Barrentxea.
21'
Nacho Monreal byl zastižen v postavení mimo hru.
20'
Standardní situace zatím dnes Sociedadu příliš nesvědčí, což se potvrdilo také v tomto případě.
19'
Obětí nedovoleného zákroku právě Álexe Berenguera se stal Andoni Gorosabel, jemuž tak nebyl umožněn průnik po křídle.
18'
Další pohledná akce se zrodila na půli hostí, Berenguer, jenž pod sebou hledal Williamse, ovšem v klíčové chvíli poslal balón do rukavic pozorného Álexe Remira.
17'
Iñaki Williams si po zajímavém úniku podél levé postranní čáry tak dlouho šteloval střeleckou pozici, až jej hostující beci nadobro vytlačili ven z vlastního pokutového území.
16'
Na tahu je teď zase Real Sociedad, který se ovšem uchyluje spíše k pomalejší kombinaci.
15'
Berenguer si našel odražený míč a ještě se pokoušel uvolnit k centru z pravého křídla, ztroskotal ale hned na prvním blokujícím hráči.
14'
Po ofsajdu hostí se do kontru vrhnul soupeř a bude z toho pro něj také první roh v zápase.
13'
San Sebastián pokračuje s vyváženou poziční hrou, která zatím nedovoluje domácím udělat výraznější progres.
12'
Athletiku se dosud nepodařilo prodrat do šestnáctky hostujícího souboru.
11'
Sociedad mohl zahrozit rovněž z rohového kopu, Bilbao si ale i s tímto nebezpečím vcelku hravě poradilo.
10'
Isakův pas na malé vápno si hledalo hned několik kolegů, míč však jen netčeně proletěl napříč šestnáctkou.
8'
Premiérová žlutá karta zápasu připadá Anderu Guevarovi. Ten si nebezpečně vyšlápnul na zády otočeného Ikera Muniaina.
8'
Po zřetelné ruce Unaie Núñeze kopal Real Sociedad volný přímý kop, z následného centru ovšem hosté nic kloudného nevytěžili.
7'
Při presinku se dopustil přestupku Iker Muniain.
5'
Real Sociedad právě vstřelil branku!
První gól utkání je na světě! San Sebastián v dosavadním průběhu jen trpělivě čekal na šanci z brejku, která po pěti minutách přišla! Mikel Merino nejdříve průnikovou přihrávkou vyslal za obranu Oyarzabala, který potom vynikajícím zpětným pasem vybídnul ke skórování CRISTIANA PORTUGUÉSE! Hráč s přezdívkou Portu si poradil i navzdory tomu, že v době komplikovaného zakončení měl balón za sebou!
4'
Mezi vícero protihráčů si odvážně navedl míč Muniain a získal na sebe faul.
4'
Guevara využil špatného prvního dotyku Williamse a připravil jej o cenné zboží.
3'
Nedovolený zákrok je pískán Villalibremu, jenž ve vzdušném souboji vystavil stoličku Zubeldiovi.
2'
Bilbau se s balónem nedaří přejít středovou linii soupeře. Iñigo Martínez se nakonec přepočítal s rozehrávkou, kterou místo na Capu poslal do zámezí.
1'
Míče se již na malou chvíli zmocnil i San Sebastián, Mikel Merino se od něj však nechal odstavit Vencedorem.
1'
Zápas odšpuntovali domácí fotbalisté.
1'
Na velkoplošné tabuli už dozněly pozdravy fanoušků, kteří dnes nemohou být přímo v hledišti, a vše je tak připraveno k výkopu.
Aktéři dnešního duelu přicházejí na trávník s menším zpožděním.

Athletic Bilbao: Simón – Capa, Núñez, I. Martínez, Berchiche – Vencedor, Vesga – I. Williams, Muniain (C), Berenguer – Villalibre.
Náhradníci: Ezkieta – Balenziaga, de Marcos, Dani García, Raúl García, Kodro, Lekue, Unai López, Morcillo, Paredes, Sancet, N. Williams.

Real Sociedad San Sebastian: Remiro – Gorosabel, Le Normand, Zubeldia, Monreal – Portugués, Guevara, Merino, Oyarzabal (C) – Isak, Guridi.
Náhradníci: Ayesa, Marrero – Barrenetxea, Bautista, Roberto López, Merquelanz, Muñoz, Sagnan, José, Zubimendi.

Rozhodčí: Sánchez – Cabañero, Gallego.
Vzájemné zápasy:

Kronikářské zápisy dávají dohromady velmi vyrovnaná čísla. S bilancí 60-38-52 o chloupek dominuje Athletic Bilbao, rozdíl to ovšem zdaleka není zásadní.

Minulá sezóna přinesla jednoznačnou úspěšnost domácích týmů. Vlastní půdu uhájilo jak v srpnu Bilbao (2:0), tak v únoru Sociedad (2:1). Oproti zmíněným dvěma zápasům ale budou nyní značně scházet fanoušci obou týmů.

V ročníku 2019/20 mělo dojít ještě na jedno střetnutí, které se nakonec kvůli koronavirová pandemii nemohlo uskutečnit. Ryze baskické finále Copa del Rey mezi Bilbaem a San Sebastianem nakonec bylo odsunuto na 4. dubna 2021, kdy se by se snad mohlo odehrát za přihlížení fanoušků přímo na stadionu.
Real Sociedad San Sebastian:

Z historického hlediska je sice Sociedad o úroveň méně úspěšný, jak se ale tak říká, v derby utkáních se veškeré rozdíly smazávají. San Sebastian ovšem vstoupil do této sezóny výrazně lépe než konkurenční Athletic, a přestože během posledních týdnů šla jeho forma strmě dolů, stále mu patří pohledná 3. příčka. Tým kouče Imanola Alguacila se o ni zasloužil teď už mírně poskvrněnou bilancí 7-5-4.

Faktem zůstává, že královský celek patří na venkovních trávnících k nejlepším v soutěži. Ve čtyřech případech venku uloupil všechny tři body, jinak má shodně dvě remízy a dvě prohry.

V čem Real Sociedad exceluje, to jsou standardní situace. Letos z nich vsítil rovných 7 gólů ze svých celkových 25. Rovnat se druhému největšímu baskickému klubu v tomto směru může pouze Valencia se 6 brankami tohoto typu.

San Sebastian ale aktuálně tíží vcelku rozsáhlé trable zdravotního charakteru. Do nadcházejícího duelu určitě nezasáhnou Adnan Januzaj ani Luca Sangalli. Otazníky pak visí nad způsobilostí Illaramendiho, gólmana Moyi a Joseby Zalduy.

Poslední zápasy:

Real Sociedad San Sebastian 0:2 Atlético Madrid (LaLiga)
Levante 2:1 Real Sociedad San Sebastian (LaLiga)
FC Barcelona 2:1 Real Sociedad San Sebastian (LaLiga)

Nejlepší střelec:

Mikel Oyarzabal (7 gólů)

Nejlepší nahravač:

Cristian Portugués (3 asistence)
Athletic Bilbao:

Počínaje přelomem tisíciletí začal osminásobný španělský mistr upadat do průměru. Nadějné umístění na pozicích zajišťujících pohárovou Evropu střídá se středem tabulky. Ani letos zřejmě nepřijde zázračné zlepšení. Tým pod taktovkou Gaizky Garitana znovu trpí značnou nekonzistentností, kterou dosvědčuje nepříliš lichotivá statistika pěti výher, tří remíz a hned sedmi proher. Suma sumárum, Bilbao zatím získalo 18 bodů, jež momentálně stačí na 11. místo.

Doma to přitom ze strany Athletiku není vůbec špatné. Před vylidněnými tribunami stadionu San Mamés Rojiblancos čtyřikrát naplno bodovali a jen dvakrát museli strpět porážku, to konkrétně v prvním kole proti Cádizu (0:1) a poté s Celtou Vigo (0:2).

Pozor by si soupeři Bilbaa měli dát zejména na centrované míče. Baskové jich totiž v průměru za zápas vyšlou do soupeřovy šestnáctky až 24. Vyšší čísla v tomto směru sbírá pouze Eibar.

Další zbraní Athletiku je velmi hubená marodka. Momentálně na ní trčí pouze Peru Nolaskoain, který ještě v probíhajícím ročníku neodehrál ani minutu.

Villareal 1:1 Athletic Bilbao (LaLiga)
Athletic Bilbao 2:0 Huesca (LaLiga)
Real Madrid 3:1 Athletic Bilbao (LaLiga)

Iñaki Williams (3 góly)

Yuri Berchiche (3 asistence)
Krásný den všem fotbalovým fanynkám i fanouškům! Tento přenos se zaměří na baskické derby v rámci 16. kola LaLigy mezi Athleticem Bilbao a Realem Sociedad San Sebastian.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:00.