La Liga - 19. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Almeria : Espanyol - 27. ledna 2023   21:00

Almeria
21' L. Suárez (Embarba) • 61' Baptistão  • 77' Portillo (Melero)
3:1
(1:0)
Espanyol
90+3' Joselu  (R. Sánchez)
Almeria
F. Martínez – Pozo, Ely, Babić, Akieme – Robertone (87. S. Costa), de la Hoz /C/, Melero (82. Puigmal) – Baptistão (82. Eguaras), Suárez (72. Touré), Embarba (72. Portillo).
Fuoli – Brandáriz, Mendes, Centelles, Ramazani, Marques, Sousa.
Iglesias – Tresaco, Granel
Estadio de los Juegos Mediterráneos, Almería
11 269 diváků
Espanyol
Fernández – Gil (46. Sánchez), Montes, Cabrera, Oliván – Vidal (46. Expósito), V. Costa (80. Lazo), Darder /C/, Puado (80. D. Gómez) – Braithwaite (69. Melamed), Joselu.
García – Calero, S. Gómez, El Hilálí, R. Martínez.

Nováček navázal na domácí vítěznou šňůru před mistrovstvím světa a v pátém zápase po Vánocích konečně boduje naplno. Výhra je to naprosto zasloužená, Almería v úvodu zápasu dvakrát trefila tyč, než její nápor brankově vyjádřil Suárez. Po hodině hry zvýšil z dorážky Baptistão a střídající Portillo zvyšoval na 3:0, až v nastaveném čase upravil skóre kosmeticky Joselu Mato. Ti teď budou doufat, že se jejich střelci zahojí třísla, která si právě při gólu natáhl, protože už takhle pro příští zápas nemohou počítat s vykartovanými Gilem a Viníciem Costou.
Držení míče: 57 % : 43 %.
Střely na branku: 7:3. Střely mimo: 8:1. Rohy: 2:2. Ofsajdy: 0:6. Fauly: 17:6.
90+9'
90+9'
Červenobílí drží míč a čekají na závěrečný hvizd. Ten nepřichází, tak se pokoušejí o kolmici na Puigmala, který však běžecký souboj prohrál a míč si na velkém vápně pohlídal opět Fernández.
90+8'
Fernández vyrazil proti dlouhému nákopu Almeríe za velké vápno a odhlavičkoval míč spoluhráčům včas před Tourém.
90+7'
Následný trestný kop byl příliš vysoký, Ruben Sánchez se po něm natahoval marně.
90+7'
Žlutá karta pro UD Almería (Íñigo Eguaras).
90+4'
Jenže druhý nejlepší střelec La Ligy si při střele zřejmě natáhl třísla a místo oslav gólu kulhá zpět ke středovému kruhu s bolestivou grimasou.
90+3'
Espanyol právě vstřelil branku!
Domácí brankář nakonec čisté konto neudrží. Za obranu si na skvělou Expósitovu kolmici naběhl Ruben Sánchez a jeho přihrávku před bránu využívá nataženou nohou z malého vápna JOSELU MATO. Míč se odráží o pravou tyč a podél brankové čáry směřuje za háčky té levé.
90+3'
Pozo dává v tísni malou domů Fernandu Martínezovi, jehož daleký odkop zachytává jeho protějšek Álvaro Fernández.
89'
Álvaru Fernándezovi vypadl míč po jedovaté střele Alejandra Poza z 25 metrů, tentokrát však na rozdíl od druhého gólu byli na místě obránci a odkopli ho do bezpečí.
88'
Akiemeho skvělým centrem z prvního dotyku pohrdl úplně volný Touré, který nasměroval volej ze 7 metrů těsně vedle a nepřidal tak čtvrtý gól Almeríe.
87'
Střídání v týmu UD Almería:
ze hřiště odchází Lucas Robertone, přichází Samuel Costa.
86'
Trochu sporně odmávaný ofsajd hostujícího Laza.
85'
Darder jen nakopává míč do Martínezovy náruče.
84'
Kombinace Espanyolu končí nepřesnou kolmou přihrávkou Césara Montese.
82'
ze hřiště odchází Léo Baptistão, přichází Íñigo Eguaras,
ze hřiště odchází Gonzalo Melero, přichází Arnau Puigmal.
80'
Střídání v týmu Espanyol Barcelona:
ze hřiště odchází Javi Puado, přichází Dani Gómez,
ze hřiště odchází Vinícius Costa, přichází José Carlos Lazo.
80'
Čestný úspěch měl na kopačce Puado, který dostal míč od Melameda do samostatného nájezdu, jeho dloubák však vybíhající Martínez vyráží na roh.
78'
Žlutá karta pro UD Almería (Francisco Portillo). Střelec při oslavě branky z radosti nakopl rohový praporek.
77'
Almería právě vstřelila branku!
Gonzalo Melero poslal skvělou technickou přihrávku napříč pokutovým územím za záda všech beků a po pěti minutách na hřišti propálil brankáře úplně volný FRANCISCO PORTILLO.
74'
Akiemeho centr přizvedl Suárez na penaltové značce hlavou do výšky, marně se po míči rozhlížel, když padal za jeho záda, zato Robertone z otočky vyslal prudkou střelu nad břevno.
73'
Almería drží míč kolem půlící čáry a odolává dotírání vysunutých tykadel modrobílých.
72'
Dvojnásobné střídání v týmu UD Almería:
ze hřiště odchází Luis Javier Suárez, přichází El Bilal Touré,
ze hřiště odchází Adrián Embarba, přichází Francisco Portillo.
69'
Třetí střídání provádí Espanyol Barcelona:
ze hřiště odchází Martin Braithwaite, přichází Nico Melamed.
68'
Došlo na roh, rozehraný nakrátko. Z výhodného místa centroval Oliván a Montesova hlavička z malého vápna o zem směřuje výrazně vedle domácí brány.
67'
Joselu Mato proti několikanásobné přesile posouvá míč odrazem na roh. Ještě před jeho rozehráním však musejí být ošetřeni Braithwaite a především Akieme po vzájemné srážce.
66'
Domácí fotbalisty poslouchal míč na slovo, přes Akiemeho a Embarbu vyvezli míč, Melero vysunul Suáreze, který se zbavil protihráče jesličkami, celou akci však zmařil nepřesný centr Poza, který poté ještě fauluje.
64'
Espanyol se pokouší zintezivnit hru, Braithwaitea však k přetaženému kroucenému centru z levého křídla nepustil důrazný Akieme a nechal míč po nějakých deseti vteřinách doskákat do zámezí.
61'
Fernández jen vyrážel hrudí před sebe Suárezovu skákavou střelu z velkého vápna, poté vyrazil i Embarbovu dorážku z úhlu, až třetí domácí střelec LÉO BAPTISTÃO napnul konečně síť.
59'
Přímý kop po faulu na Robertoneho, který ho i sám rozehrál. Na zadní tyči se snažil zavírat Ely, ale těžký míč jen špičkou tečoval do zámezí.
57'
Žlutá karta pro Espanyol Barcelona (Javi Puado). Žalostný výsledek nadějné standardky – nepřesná rozehrávka a taktický faul na Baptistãa, který se hnal do rychlého kontru.
57'
Více se polehává a zdržuje než hraje. Akieme podrazil Braithwaitea, hosté chystají trestný kop.
55'
Žlutá karta pro Espanyol Barcelona (Vinícius Costa). V zápasové grafice je označen Cabrera, ale faulu ve výskoku se dopustil určitě brazilský záložník.
53'
Po třech minutách padl za pískotu fanoušků konečně verdikt. Celé zdržení bylo zbytečné, o faul se nejednalo.
50'
Expósito reklamuje faul, z dostupných záběrů se zdálo, že domácí kapitán hrál čistě míč, ale VAR vstupuje poprvé do zápasu. Tak uvidíme, jestli odhalí nějaký nedovolený prvek.
49'
Joselu Mato poslal šikovnou přihrávku od pravé postranní čáry na zadní tyč, skákavý míč minul první domácí obránce, de la Hoz pak vytloukl bloky o Expósita, který se hnal do zakončení.
48'
Dnešní utkání sleduje 11 269 diváků.
46'
Hned po 45 vteřinách pálil střídající Expósito z 20 metrů k tyči, brankář Martínez byl na místě.
46'
O přestávce proběhla dvě střídání v mužstvu Espanyolu Barcelona:
ze hřiště odchází Aleix Vidal, přichází Eduardo Expósito,
ze hřiště odchází Óscar Gil, přichází Ruben Sánchez.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 54% – 46%, střely na bránu 2:1, střely mimo 6:0, rohy 2:1, ofsajdy 0:3, fauly 8:2.
Fotbalisté Almeríe měli výborný nástup do utkání. Espanyol zachránila dvakrát v krátkém sledu tyč, ale nedal si říct a za další tři minuty již skóroval Suárez, k němuž propadl polovysoký centr dobře hrajícího Embarby. Hosté se k jediné střele dostali až v nastavení a zaslouženě prohrávají.
45+4'
45+3'
Druhý roh Almeríe vyboxoval Álvaro Fernández, zpoze velkého vápna se do míče opřel Robertone, ale střela mu úplně nesedla a míří mimo.
45+2'
Vidal vypíchl míč Embarbovi na roh.
45+1'
Před střídačkami se svíjejí Baptistão a Oliván, viníkem srážky ve vysoké rychlosti je ovšem domácí hráč.
45+1'
Až v nastavení přišla první pološance Espanyolu. Rozběhnutý Aleix Vidal pálil křížně po zemi, Fernando Martínez střelu vytahuje jednou rukou.
44'
Žlutá karta pro Espanyol Barcelona (Óscar Gil). Na půlící čáře podrazil Embarbu, který v plné rychlosti uháněl do brejku.
42'
Následný trestný kop domácí hlavičkáři snadno odvrátili a pokus vrátit míč k bráně Almeríe je naprosto nepřesný.
41'
Žlutá karta pro UD Almería (Lucas Robertone). Nataženou nohou došlápl na nárt Darderovi.
40'
Velmi těsný ofsajd je máván Joselu Matovi.
39'
Nakopávaný míč se ve vápně Espanyolu otřel o Cabrerovu paži, obránce však měl paže předpisově za tělem a toto se nepíská.
38'
Vzápětí po vhození autu vybojoval míč pro Almeríi de la Hoz a vysunul Baptistãa, jehož střelu však ihned zablokoval Montes.
38'
Akieme ani ve výskoku s nataženou nohou nemohl zachytit na hřišti příliš prudkou křížnou přihrávku Robertoneho.
36'
Hra pokračuje, hosté rozehrávají pozvolna z vlastní poloviny, ale pod napadáním almerijských útočníků jsou nuceni hrát malou domů.
34'
Za zády rozhodčího leží střelec gólu Suárez a drží se za svá záda, do kterých dostal bolestivě kolenem od Cabrery.
33'
Adrián Embarba se šikovně prosmýkl mezi dvěma protihráči do šestnáctky, jenže drzý průnik zakončil vysoko nad.
32'
Cabrera rozehrál trestný kop Espanyolu z půlící čáry beznadějně přímo na hlavy domácích hráčů.
30'
Půlhodina hry je za námi, aniž by se hosté dostali k jediné střele.
27'
Oliván výborně zastavuje Pozův centr po náběhu na pravé křídlo a konstruktivně vyváží míč pro Espanyol.
25'
V souboji s Montesem se marně hlásí o roh Melero, kope se jen od barcelonské brány.
24'
Darder pěkně přiťukl míč Puadovi, který z první posouval kolmici na Braithwaitea. Ten však kvůli ofsajdu nemohl zasáhnout do hry.
23'
Espanyol vyrazil do útoku, Vidalovu zpětnou přihrávku však vystihl Baptistão. Stejně dobře pak v obranné fázi podržel hosty Montes.
21'
Naprosto zasloužené vyústění tlaku domácího mužstva. Robertone přenesl hru přes Melera na levou stranu, kde se prosadil k centru Adrián Embarba a míč prošel celou houštinou těl, než si ho našel LUIS JAVIER SUÁREZ a z 10 metrů levačkou z otočky zavěsil.
19'
Na půlící čáře fauloval ve vzdušném souboji Vinícius Costa.
18'
Gil zblokoval Suárezovu střelu, odražený míč zachytává Embarba a z 20 metrů otřel skákavou ránu znovu o tyč!
17'
Nováček je jednoznačně aktivnějším a živějším mužstvem, neustále se snaží vymýšlet, ale obrana Espanyolu pracuje zatím dobře.
14'
Závar po rohu zaváněl vedoucím gólem! Odražený míč vracel na malé vápno Ely, zády k bráně ho zachytil Akieme a jeho střelu Álvaro Fernández vyráží na čáře do výšky, pak do míče plácl a odrazil ho o tyč. Vysvobozením pro brankáře Espanyolu byl až útočný faul dorážejícího Suáreze.
13'
Pozo vybojoval na Puadovi první roh pro Almeríi.
12'
Na druhé straně z rychlého útoku minul bránu křížnou střelou zpoza velkého vápna Embarba.
12'
Dvakrát se o centr pokusil Óscar Gil, ale vždy nastřelil jen uzdraveného Babiće, který ho pěkně vyblokoval.
10'
Na pravé straně unikl Pozo, prudkým centrem však spoluhráče nenašel. Až na levém křídle míč zachytil Baptistão a vrátil míč po zemi Pozovi, kterému střelu ihned zablokoval obránce.
7'
V přesilovce si nepohlídal ofsajd Puado.
6'
Almería zatím pokračuje v oslabení, Babić je stále ošetřován za bránou.
4'
Srđan Babić zůstal po předchozím skluzu ležet s bolestivou grimasou, má natažený sval, jako by dnes zanedbal rozcvičku.
4'
Martin Braithwaite si žádal po Babićově skluzu roh, ale podle sudího se míč ještě otřel o jeho vlastní nohu.
3'
Po Embarbově tvrdém zákroku loktem ve výskoku se na trávníku svíjí Leandro Cabrera. V časné fázi zápasu ještě rozhodčí nesáhl ke kartě.
3'
V úvodu si obě mužstva vyměňují nepřesnosti a nákopy do autu.
1'
Domácí hrají v červenobíle pruhovaných dresech, hosté v modro-bílo-černé kombinaci.
1'

UD Almería: F. Martínez – Pozo, Ely, Babić, Akieme – Robertone, de la Hoz (C), Melero – Baptistão, Suárez, Embarba.
Náhradníci: Fuoli – Brandáriz, Mendes, Centelles, S. Costa, Eguaras, Portillo, Puigmal, Touré, Ramazani, Marques, Sousa.
Trenér: Ferrer.

Espanyol Barcelona: Fernández – Gil, Montes, Cabrera, Oliván – Vidal, V. Costa, Darder (C), Puado – Braithwaite, Mato.
Náhradníci: García – Calero, S. Gómez, El Hilálí, Sánchez, Lazo, Melamed, R. Martínez, Expósito, D. Gómez.
Trenér: D. Martínez.

Rozhodčí: Iglesias – Tresaco, Granel.
Zápasy s Espanyolem jsou pikantní pro domácího trenéra Joana „Rubiho“ Ferrera, který se v barcelonském klubu marně snažil prosadit jako hráč a v dobrém neodcházel ani v létě 2018 jako trenér, kdy si víceméně vyvzdoroval odchod do Betisu.
Vzájemné zápasy
V nejvyšší soutěži se oba kluby utkaly naposledy před osmi lety s lepším výsledkem pro Espanyol, který uhrál v Almeríi remízu 1:1 a doma zvítězil 3:0. Také předloni ve druhé lize byl úspěšnější klub z Barcelony (2:1 a opět 1:1), který se poté vrátil do La Ligy, kam ho Almería následovala o rok později.
Espanyol Barcelona
Hosté se propadli po sérii sedmi zápasů bez vítězství (z toho ovšem pěti remízových) na sestupové příčky, v mimořádně vyrovnané spodní polovině tabulky však stačila jedna výhra v Getafe 2:1 na posun o pět míst nahoru. Záchranářský souboj přinesl pravý diamant v podobě gólového lobu Joselu Mata ze středového kruhu.
Následovala navíc výhra nad Betisem Sevilla 1:0 gólem Braithwaite ze 43. minuty a Espanyol je třináctý.

Střelci: 11 – Mato, 5 – Puado, 4 – Braithwaite.
UD Almería
Nováček z Andalusie po reprezentační přestávce ještě nezvítězil (0-3-1) a pohoršil si o jedno místo pod Espanyol, proti kterému se v důležitém záchranářském souboji potřebuje chytit. Před mistrovstvím světa Almería doma čtyřikrát v řadě vyhrála. V posledních dvou zápasech vždy zachraňovala remízy a oba body s Atléticem Madrid a ve Valancii tak byly poměrně cenné.

Střelci: 4 – Touré, 2 – Ramazani, Melero, Baptistão, Sadiq.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.