La Liga - 18. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Bilbao : Real - 22. ledna 2023   21:00

0:2
(0:1)
Real
24' Benzema  (Asensio) • 90' Kroos  (Rodrygo)
Bilbao
Simón – de Marcos /C/ (76. Lekue), Vivian, Paredes, Berchiche – Vesga (86. R. García), Zarraga (67. Herrera) – N. Williams, Sancet (67. Guruzeta), Berenguer (67. Muniain) – I. Williams.
Agirrezabala – Balenziaga, Capa, D. García, Morcillo, Vencedor, Villalibre.
Sánchez – Cabañero, López
San Mamés Barria, Bilbao
45 529 diváků
Real
Courtois – Fernández, Militão, Rüdiger, Mendy – Valverde, Camavinga, Ceballos (85. Kroos) – Asensio (73. Modrić), Benzema /C/, Vinícius (83. Rodrygo).
Lunin, López – Vallejo, Odriozola, Díaz.

Držení míče: 50 % : 50 %.
Střely na branku: 3:4. Střely mimo: 10:4. Rohy: 12:2. Ofsajdy: 3:2. Fauly: 17:10.
Po dobrém výkonu nestačil Athletic Bilbao na obhájce titulu a ani ve čtvrtém zápase po reprezentační přestávce se nedočkal vítězství. Domácí začali velkým náporem, ale své příležitosti zahazovali a ve 24. minutě jim ukázal, jak se proměňují i ne úplně vyložené šance, kanonýr Karim Benzema. Skóre pak zpečetil z brejku v poslední minutě střídající Toni Kroos. Vítězové tak reagovali na úspěch vedoucí Barcelony a neztratili s ní kontakt, naopak poraženým se vzdalují pohárové příčky.
90+4'
90+4'
Zápas se dohrává uprostřed hřiště, domácím již nezbývají síly na závěrečný nápor.
90+2'
Bilbao výrazně vyhraje na rohy, což je dost chabá útěcha. Za koncovou čarou končí Guruzetova průniková přihrávka.
90'
Real Madrid právě vstřelil branku!
Z přihrávky Rodryga Silvy, který snadno připravil o míč domácího Lekueho, pečetí vítězství bílého baletu prudkou umístěnou ranou k tyči TONI KROOS, který je na hřišti teprve pět minut.
90'
Nico Williams uklouzl při přebírání přetaženého míče a odehrál ho za postranní čáru.
88'
Po následném Kroosově přímém kopu hlavičkoval o zem pár metrů vedle brány Benzema.
88'
Žlutou kartu za faul na Camavingu dostává Ander Herrera (Athletic Bilbao).
87'
Raúl García centroval z hloubi pole, pro míč si došel pohodlně Courtois.
86'
A totéž platí i o Athleticu Bilbao:
ze hřiště odchází Mikel Vesga, posilou do závěru zápasu je zkušený Raúl García.
85'
Real Madrid má dostřídáno:
ze hřiště odchází Dani Ceballos, přichází Toni Kroos.
83'
Taktické střídání Realu Madrid:
hřiště opouští volným krokem Vinícius de Oliveira, do hry míří Rodrygo Silva.
81'
Série tří rohů vyrovnání nepřinesla, Bilbao však zůstává na míči.
80'
Velký závar, při kterém míč poskakoval podél brankové čáry, opět nekončí gólem, akce Bilbaa končí přizvednutou střelou Nica Williamse obloukem do horní sítě.
80'
Camavinga ubránil na přední tyči Guruzetu a Bilbao kope již desátý roh.
80'
Centr přizvedával Herrera a Nacho Fernández musel odvracet jen na další roh.
79'
Žlutou kartu za faul dostává Vinícius de Oliveira Júnior (Real Madrid).
78'
Po rohu vyrážel reflexivně na čáře střelu z velkého vápna Courtois jen na kopačky Iñakiho Williamse, který rozvlnil z dorážky síť, jenže radost v domácích řadách vzápětí hatí odmávaný ofsajd.
77'
Mendy zastavil výpad čerstvého Lekueho pouze za cenu osmého rohu domácího celku.
76'
Další změnu v sestavě hlásí Athletic Bilbao:
ze hřiště odchází Óscar de Marcos, přichází Iñigo Lekue.
75'
Muniaín našel centrem od rohového praporku opět Guruzetu, který hlavičkuje z rohu malého vápna nad břevno.
75'
Guruzetovu střelu z úhlu srazil Rüdiger na sedmý roh Bilbaa.
73'
První střídání v týmu Realu Madrid:
ze hřiště odchází Marco Asensio, přichází Luka Modrić.
72'
Dnešní utkání sleduje 45 529 diváků.
70'
Berchicheho centr propadl přes několik hráčů až před Nica Williamse, který byl snad sám zaskočen příležitostí a vyrovnání velmi nepřesnou střelou odmítl.
68'
Střídající Herrera mohl rovnou dostat žlutou, rozhodčí s ním měl po útočném faulu smilování.
67'
Čerstvou krev posílá na hřiště v podobě trojího střídání trenér Athleticu Bilbao Ernesto Valverde:
ze hřiště odchází Oier Zarraga, přichází Ander Herrera,
ze hřiště odchází Álex Berenguer, přichází Iker Muniain,
ze hřiště odchází Oihan Sancet, přichází Gorka Guruzeta.
66'
Teď dělal bílý balet čest své přezdívce! Benzema si dvakrát vyměnil míč s Valverdem a prostrčil ho do obrovské šance Asensiovi, který křížně obstřelil Simóna, ale míč končí pár centimetrů vedle zadní tyče.
65'
Z jasného ofsajdu si chystal střelu po Camavingově uličce Karim Benzema.
64'
Hned pět hráčů v červenobílých dresech sledovalo Viníciuse, který si zasekával míč před velkým vápnem. Nakonec se o něj Brazilec sám připravil uklouznutím.
62'
Prvním napomínaným hráčem Realu Madrid je Eduardo Camavinga za přišlápnutí Berchicheho ze strany.
61'
Sancet vysunul do uličky Berenguera, kterému však vložil nohu do střely Nacho Fernández. S odraženým míčem si pak zaběhl do zámezí Iñaki Williams.
60'
Roh odhlavičkoval Rüdiger a skákavý pokus Oiera Zarragy z druhé vlny neznamenal těžkou práci pro Thibauta Courtoise.
59'
Červenobílí bleskově otáčejí hru a Berenguerův centr srazil na další roh Éder Militão.
59'
Nacho Fernández se dostal k míči na malém vápně, první tvrdou ranou nastřelil obránce, dorážku již musel z brankové čáry vyrážet Unai Simón.
58'
Žlutou kartu za šlapák na Mendyho obdržel Daniel Vivian (Athletic Bilbao).
56'
To ale nepřichází ani teď, Nico Williams pálí křížně přes clonícího Nacha Fernándeze vysoko nad.
55'
Další roh pro Athletic Bilbao. Hraje se ve velké intenzitě nahoru-dolů, ale už by to chtělo též nějaké ohrožení brankářů.
54'
K nelibosti pískajících ochozů není pád Iñakiho Williamse podle sudího následkem faulu Édera Militãa.
53'
Po ubráněném rohu vyrazil do kontru Vinícius, výborně se s ním však vrátil de Marcos a odebral mu míč.
52'
Na pravém křídle se zdvojenému Nicu Williamsovi podařilo vybojovat roh pro Basky.
50'
První žlutou kartu zápasu viděl Yuri Berchiche (Athletic Bilbao), který trefil v souboji rukou do obličeje Asensia.
48'
Berenguer se na malém vápně tlačil do zakončení v postavení mimo hru.
47'
Přes Vesgu a de Marcose se dostal k míči Iñaki Williams, jeho centr byl sražen a vypadalo to na roh, ale míč překonal ve čtvrtkruhu kolem praporku postranní čáru a Bilbao jen vhazuje.
46'
Obě mužstva pokračují v zahajovacích sestavách.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 41% – 59%, střely na bránu 1:2, střely mimo 4:2, rohy 4:2, fauly 7:5, ofsajdy 0:1.
Bilbao mělo impozantní nástup, favorita svíralo, vypracovalo si i několik šancí, ale udeřili pouze hosté, když si odražený míč z hlavičkového souboje našel ve 24. minutě Karim Benzema.
45+1'
45+1'
Diváci pískají, když se Fernández nemá k vhození autu.
45'
Do odraženého míče se opřel domácí Vesga, míč prošel jesličkami Camavingovi, ale poté zamířil vedle madridské levé tyče.
43'
Kombinaci Realu na zdrženou ukončil nepřesnou přihrávkou Camavinga. Rychlý kontr Iñakiho Williamse pak zastavuje Vinícius faulem a oba se na sebe dívají hodně nevraživě.
41'
Hra je obnovena a střídání nebude potřeba, Berchiche pokračuje v zápase.
40'
Zdravotníci spěchají z lavičky Bilbaa k Yurimu Berchichemu, který má nejspíš něco s rukou, snad si ji přilehl při pádu na zem.
39'
Madridští hlavičkáři byli úspěšnější a domácí pod tlakem vracejí míč z půlící čáry až k Unai Simónovi.
38'
Kolmici Oiera Zarragy tečovali hosté na čtvrtý roh domácího Athleticu.
38'
Na levém křídle zasáhl po přenesení hry Fernández stejně účinně proti Berenguerovu centru.
37'
Nico Williams si předkopl míč do strany a pokusil se o centr, který zablokoval za postranní čáru Valverde.
36'
Vivian podrazil při přebírání míče Viníciuse, hosté však rozehrávají dozadu.
34'
Dlouhý pas na Viníciuse de Oliveiru nebyl přesný, domácí zakopávají míč na soupeřovu polovinu.
33'
Berenguer neobešel fintou Nacha Fernándeze, který ho skluzem čistě zastavil.
32'
Éder Militão vypíchl domácí rozehrávku a přes Camavingu zakládá protiútok Realu.
30'
Asensio zprava přiťukl na velké vápno Viníciusovi, jehož technický pokus mířil přímo do Simónovy náruče.
28'
Na druhé straně byl Benzema v roli nahrávače, Valverde po jeho pobídce pálí z 30 metrů s opačnou falší daleko vedle brány.
28'
Berenguer přihrával do běhu Berchichemu, kterého v pokutovém území tvrdě, leč čistě odstavil od míče Asensio.
25'
Domácí hráči se ještě po gólu hádají s rozhodčím, ale těžko říct, co přesně reklamují.
24'
Střelecký cit prokázal v šestnáctce kanonýr KARIM BENZEMA. Valverdeho centr mu sklepl hlavou Asensio, kterého neuhlídal domácí Zarraga, a francouzský reprezentant posílá míč z otočky volejem rovnou do sítě.
22'
Další rohový kop Realu obrana Bilbaa na přední tyči odvrací rázným odkopem do brejku na Sanceta, který skvěle prostrčil míč Iñakimu Williamsovi. Ten se kličkou zbavil Courtoise, ale vyhnal se do nulového úhlu a zakončil jen do boční sítě.
20'
Berchiche si po rohu pomohl rukama proti Asensiovi, VAR sice odhalil přehlédnutý faul, ale stalo se tak ještě před velkým vápnem, tudíž do hry podle pravidel zasáhnout nemohl.
19'
Domácí nechali na pravém křídle úplně volného Vesgu, který naservíroval Benzemovi, držitel Zlatého míče vyslal další dělovku bez přípravy, tečovanou o koleno klečícího obránce na roh.
17'
Prudká křížná střela Nica Williamse zpoza šestnáctky jen velice těsně minula madridskou pravou tyč.
15'
V souboji devatenáctek na dresu přišlápl Zarraga Ceballose a znovu se píská útočný faul Bilbaa.
14'
Nedovoleně dostupoval soupeře na křídle domácí kapitán Óscar de Marcos.
11'
Po ubráněném rohu vyrazili hosté do protiútoku, Viníciuse však zastavuje těsný ofsajd.
10'
Domácí rozehráli roh kolem šestnáctky, nakopávaný pas si našel obránce Aitor Paredes a málem oslavil svůj debut v základní sestavě gólem do sítě Realu Madrid. Thibaut Courtois se však vrhl po jeho hlavičce a vyškrabuje ji na další roh.
10'
Éder Militão stíhal ve sprinterském souboji Iñakiho Williamse a stačil před ním míč jen vypíchnout na roh.
8'
Asensio neměl kudy postupovat do šestnáctky, tak se otočil a raději podržel míč přihrávkou dozadu.
7'
Hosté se poprvé dostali do zakončení. Vinícius se protáhl mezi dva hráče a vysunul Mendyho, po jehož zpětné přihrávce přestřeluje placírkou bez přípravy Karim Benzema.
6'
Courtoisovi se nikdo příliš nenabízí, madridský brankář tak dává míč jen nakrátko Ferlandu Mendymu.
4'
Při odkopu uklouzl Rüdiger a zavařil Nachu Fernándezovi, který to u postranní čáry nezachránil. Naštěstí pro hosty pak Berchiche nedal přesnou přihrávku do brejku.
3'
V souboji s Mendym se Nico Williams hlásil o rohový kop, rozhodčí však ukazuje jen na odkop od brány Realu.
2'
Madridská obrana nepustila k další hlavičce Berenguera po centru Nica Williamse.
1'
Paredes se rovnou prosadil uprostřed pokutového území k hlavičce, která však nemířila mezi tyče a ani neopustila hrací plochu.
1'
Nico Williams vybojoval hned ve 27. vteřině zápasu první roh pro Bilbao.
1'
Při absenci stabilních stoperů Martíneze a Álvareze nastupuje poprvé od začátku v lize a rovnou proti Realu Madrid obránce Aitor Paredes z béčka, který dosud odehrál v nejvyšší soutěži 44 minut.
Na San Mamés Barria je vše připraveno, zápas provází skvělá atmosféra vyprodaného stadiónu, jednohlasně zpívajícího baskické chorály. Před natěšené diváky již nastupují červenobílí domácí i madridský „bílý balet“.

Athletic Bilbao: Simón – de Marcos (C), Vivian, Paredes, Berchiche – Vesga, Zarraga – N. Williams, Sancet, Berenguer – I. Williams.
Náhradníci: Agirrezabala – Lekue, Balenziaga, Capa, D. García, Herrera, Morcillo, Muniain, Vencedor, Guruzeta, R. García, Villalibre.
Trenér: Valverde.

Real Madrid: Courtois – Fernández, Militão, Rüdiger, Mendy – Valverde, Camavinga, Ceballos – Asensio, Benzema (C), Vinícius.
Náhradníci: Lunin, López – Vallejo, Odriozola, Modrić, Kroos, Silva, Díaz.
Trenér: Ancelotti.

Rozhodčí: Sánchez – Cabañero, López.
Vzájemné zápasy

Oba celky se naposledy utkaly loni na jaře ve čtvrtfinále poháru, kdy doma překvapivě druhý rok po sobě uspělo nejtěsnějším poměrem Bilbao.
Zato v La lize čeká Athletic na výhru nad slavnějším soupeřem od jara 2015 již čtrnáct zápasů (0-4-10, 9:23). Poslední tři ligové duely vyhrál Real Madrid vždy jen o gól – v loňské sezoně doma 1:0 a v Bilbau 2:1.
Real Madrid

Úřadující vítěz Ligy mistrů se vrátil s prázdnou ze Saúdské Arábie, kde proběhl turnaj o španělský Superpohár. Real sice na penalty vyřadil Valencii, ve finále však podlehl největšímu rivalovi Barceloně 1:3.

Ve čtvrtek pak málem vypadl i v osmifinále domácího poháru ve Villarrealu, kde otočil ve druhém poločase dvoubrankovou ztrátu na konečných 3:2 a oplatil tak Žluté ponorce poslední nečekanou ligovou porážku. Ta byla druhá v sezóně a Real po ní ztrácí tři body na vedoucí Barcelonu.
Zranění jsou Alaba, Tchouaméni a dlouhodobě Hazard.

Střelci: 11 – Vínicius, Benzema, 8 – Valverde, Rodrygo.
Athletic Bilbao

Baskický klub figuroval o reprezentační přestávce na čtvrtém místě tabulky, z pohárových příček však již o čtyři stupínky spadl. Po mistrovství světa hrál dvakrát za sebou bez branek a minulý týden prohrál 1:3 v San Sebastianu.
Bilbao uspělo až ve středu v osmifinále španělského poháru Copa del Rey proti Espanyolu Barcelona poměrem 1:0.
Mimo hru je po vyloučení z minulého ligového kola stoper Álvarez.

Střelci: 6 – Berenguer, 5 – N. Williams, I. Williams, Guruzeta.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.