La Liga - 23. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Bilbao : Mallorca - 2. února 2024   21:00

Bilbao
3' Berchiche (N. Williams) • 16' Berchiche (Guruzeta) • 62' Guruzeta (Sancet) • 89' Muniain (de Marcos)
4:0
(2:0)
Bilbao
Simón – de Marcos (C), Y. Álvarez, Paredes, Berchiche – de Galarreta (68. A. Herrera), Prados – I. Williams (82. Ares), Sancet (79. Jauregizar), N. Williams (68. Muniain) – Guruzeta (79. Raúl García).
Agirrezabala – de Albéniz, Vivian, U. Gómez, Dan. García, Vesga, Villalibre.
Figueroa – Granel, Porras
San Mamés Barria (Bilbao)
47 061 diváků
Mallorca
Rajković – G. González (57. Vidal), Valjent, Raíllo (C), Copete (46. Muriqi), J. Costa – Ant. Sánchez (57. Darder), Mascarell, Morlanes, Dan. Rodríguez (76. Llabrés) – Larin (76. Prats).
Cuéllar, Greif – Nastasić, Lato, Van der Heyden, S. Costa.

Držení míče: 62 % : 38 %.
Střely na branku: 6:2. Střely mimo: 3:4. Rohy: 6:2. Ofsajdy: 1:5. Fauly: 17:15.
Bilbao po dvou slabých výkonech rozstřílelo Mallorcu 4:0, když první ligový dvougólový zápis celé své bohaté kariéry dnes zažil obránce Yuri Berchiche, a to ještě mohl ze standardek dokonat hattrick, když se od něj odrazil míč po přestávce do tyče. Na Berchicheho dva nádherné voleje navázal po hodině hry Guruzeta, jehož původně neuznaný gól posvětil po chybně odmávaném ofsajdu až VAR. Dál tempo zápasu hodně upadlo, v závěru potěšil diváky ještě po 22 měsících střeleckého půstu odchovanec Muniain.
Mallorca uhrála s Bilbaem třikrát v řadě remízu, dnes však neměla nárok a v roce 2024 stále marně čeká na vítězství.
90+4'
90+3'
Centr od rohového praporku promáchl naskakující Muriqi, za ním se dostal k hlavičce Prats, avšak ta mířila jen do země a domácí odkopávají míč do bezpečí.
90+2'
V nastaveném čase vybojovali ostrované roh.
89'
Bilbao právě vstřelilo branku!
Tak přece jen domácí ještě jednou po delší hluché pasáži udeřili. Přízemní přihrávku Óscara de Marcose umístil z prostoru penaltové značky placírkou k tyči IKER MUNIAIN. Ryšavý střízlík, který nikdy v životě nehrál za jiný klub, slaví ligový gól po neskutečných 47 utkáních.
87'
Nemohu si pomoct, zápas je v poslední půlhodině jen čekáním na závěrečný hvizd. Domácí si dlouze přihrávají, ale za prostor kolem půlící čáry se nepouštějí.
84'
Za 22 minut od gólu na 3:0 ani jedno z mužstev nevystřelilo na bránu ani mimo.
82'
Poslední dnešní střídání provádí Athletic Bilbao:
za potlesku míří ze hřiště zraněný Iñaki Williams, vyměnil ho Malcom Adu Ares.
81'
Tak i druhý z ghanských bratří Williamsů si říká zdviženou rukou o střídání, vypadá to na potíže s kotníkem.
81'
Centrovaný míč odvrací z domácího velkého vápna Prados.
79'
Střídání v týmu Athletic Bilbao:
ze hřiště odchází Oihan Sancet, přichází Mikel Jauregizar,
ze hřiště odchází Gorka Guruzeta, přichází Raúl García.
76'
Dvojité střídání v mužstvu RCD Mallorca:
ze hřiště odchází Dani Rodríguez, přichází Javier Llabrés,
loučí se také Cyle Larin, nastupuje nejlepší střelec ostrovanů Abdón Prats.
75'
Rajković vyrazil pro nakopávaný míč mimo velké vápno a zvládl kličku i rozehrávku, dlouhý míč převzal Cyle Larin (Mallorca), ovšem za útočný faul ve skluzu vidí žlutou kartu.
74'
Hra od gólu na 3:0 postrádá tempo, jako by se již předčasně jen čekalo na závěrečný hvizd.
71'
Domácí fotbalisté kontrolují tříbrankový náskok a drží míč na svých kopačkách uprostřed hřiště.
68'
Z poloviny vynucené dvojí třídání v mužstvu Athletic Bilbao:
odkulhal zraněný Nico Williams, kterého nahradil Iker Muniain,
ze hřiště odchází také Iñigo Ruiz de Galarreta a na jeho místo míří Ander Herrera.
67'
Na trávníku sedí lehce zraněný Nico Williams a zřejmě bude muset střídat.
64'
Rozehrává se tedy ze středového kruhu, Mallorca už bude mít velmi těžké něco se zápasem udělat.
62'
Před přestávkou VAR domácím odvolal penaltu, teď naopak zasáhl v jejich prospěch a ruší původně odmávaný ofsajd. GORKA GURUZETA doklepl přihrávku Nica Williamse zprava, kterou mu prodloužil přímo na kopačku Oihan Sancet. Přestože se při prvním pohledu zdálo, že nejlepší střelec Basků skutečně stál mimo hru, kalibrovaná čára ukázala, že nejblíže bráně byl hostující Jaume Costa!
62'
Radost Bilbaa z třetí branky byla předčasná, Guruzetovi prodlužoval Sancet přízemní centr Nica Williamse do těsného ofsajdu.
60'
Na rohový kop naskočil Nacho Vidal a hlavičkoval prudce přímo do brankáře Simóna.
59'
Akce hostů bude po dlouhém nákopu pokračovat jejich vůbec prvním rohem.
58'
Aitor Paredes zatahal vysokého Muriqiho, který si kryl míč tělem. Ze středového kruhu rozehrává přímý kop Mallorca.
57'
Střídání v týmu RCD Mallorca:
ze hřiště odchází Giovanni González, přichází Nacho Vidal,
ze hřiště odchází Antonio Sánchez, přichází Sergi Darder.
55'
Z plného běhu vyslal utěšenou šlehu k pravé tyči Iñaki Williams a Mallorcu teď podržel Predrag Rajković, který se vrhl po své pravici a vyráží.
54'
Nic netušící Berchiche mohl přijít k hattricku, jenže proti byla branková konstrukce! Po rohovém kopu Athleticu dvougólového střelce trefil hlavičkou do zad Oihan Sancet a míč se odrazil do tyče.
54'
Iñaki Williams byl opět zastaven u lajny jen za cenu dalšího rohového kopu.
52'
Dnešní utkání sleduje 47 061 diváků.
51'
Po rohu dorážel zblokovanou střelu Nica Williamse zpoza rohu malého vápna Guruzeta, ovšem mířil přímo do brankáře.
50'
Iñaki Williams si obhodil Raílla, který ho bez povšimnutí rozhodčího tahal za dres. Do střely z velkého vápna dal ghanskému reprezentantovi v poslední chvíli špičku boty dobíhající Valjent, čímž ji srazil těsně vedle levé tyče.
49'
Po ošetření se domácí hráč staví znovu na nohy.
48'
Beňat Prados si píchl míč mezi beky, na zem ho poslal nedovoleným způsobem Martin Valjent.
46'
ze hřiště odchází José Manuel Copete, přichází Vedat Muriqi.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 61% – 39%, střely na bránu 3:1, střely mimo 2:2, rohy 3:0, ofsajdy 0:4, fauly 9:6.
Úvodní dějství patřilo favorizovanému Bilbau, za které se dvakrát ze vzduchu nádherně trefil po přímém a rohovém kopu už do 16. minuty sváteční střelec, obránce Yuri Berchiche. Mallorca se s kanonýrem Pratsem jen na lavičce dál trápí v ofenzívě a vypracovala si jen jednu pološanci.
45+3'
45+3'
Valjent přihrál Gonzálezovi, který ve středovém kruhu přišel o míč, naštěstí pro hosty ho stačil hned vybojovat zpět a nedopustil brejk.
45'
Po ubráněném rohu mířil dlouhý nákop klasicky na vysokého Larina, kterého ovšem dobře pokryl v hlavičkovém souboji Álvarez.
44'
De Marcosovu přihrávku převzal Nico Williams na křídle a odrazem o Jaumeho Costu získal roh pro Bilbao.
41'
Rohový kop hosté nevyužili, včas ovšem zastavili protiútok Bilbaa.
40'
Protiútok Cylea Larina zastavuje čistým skluzem za cenu rohu Yeray Álvarez.
40'
Oihan Sancet uvolnil do uličky Iñakiho Williamse, který si zasekl míč na velkém vápně a vystřelil těsně vedle.
36'
Larin si šikovně pomohl proti dvojici a vytloukl bloky o přibíhajícího de Galarretu do autu.
35'
Je tomu tak, jak jsem předvídal, na zásah VAR je pokutový kop pro Bilbao odvolán, k faulu nedošlo.
33'
Antonio Raíllo zajel skluzem nešikovně pod nohy Nicu Williamsovi, ovšem ten uklouzl už před vzájemným kontaktem při kličce. Rozhodčí nařídil pokutový kop, ale VAR si ho předvolal k obrazovce a vsadil bych se, že penaltu po shlédnutí záznamu odvolá.
32'
Óscar de Marcos našel centrem naskakujícího Gorku Guruzetu, který hlavičkoval z 10 metrů prudce k tyči a konečně mohl své umění předvést robinzonádou Predrag Rajković.
30'
Predrag Rajković hledal dlouhatánským výkopem Larina, kterého domácí nepustili k míči a vzápětí Valjent zezadu zboural Sanceta.
27'
Ze země se sbírá Larin, kterého podrazil Yeray Álvarez.
25'
Prostor pro brejk se otevřel Mallorce, rychlou akci zakončil z velkého vápna po pohledné narážečce na jeden dotek těsně nad břevno Antonio Sánchez.
21'
Teď se hráči obou mužstev dívali po rozhodčím, cože je pískáno, vypadá to, že těsný ofsajd Mallorcy.
20'
Na dlouhý křížný pas de Galarrety nedosáhl na křídle Iñaki Williams. Kope se od brány hostů.
18'
Z 20 metrů vysoko přestřelil domácí bránu Omar Mascarell.
17'
Berchiche vsítil v posledních třech sezónách za Bilbao vždy po jednom gólu a také letos se trefil zatím jednou. Dnes tedy za čtvrthodinku splnil svou běžnou dvouletou normu!
16'
Další nádhera v podání stejné dvojice, do akce se tentokrát vložil ještě Gorka Guruzeta, který roh Nica Williamse posunul na přední tyči z voleje za sebe a YURI BERCHICHE se trefil opět neuvěřitelně technicky přímo ze vzduchu do šibenice.
16'
Po odmávaném ofsajdu Mallorcy založili domácí akci dlouhým míčem, který soupeřova obrana posouvá na rohový kop.
15'
Hraje se hodně tvrdě, za první čtvrthodinu máme již sedm odpískaných faulů.
12'
Iñaki Williams se snažil zavézt míč po pravém křídle, ale narazil a vhazovat bude Mallorca.
11'
Na rohový kop naskakoval Aitor Paredes a snad bokem nebo stehnem posunul ve skrumáži míč výrazně mimo tři tyče.
11'
Při dalším přímém kopu Bilbaa se k hlavičce tlačil Iñaki Williams, ale hosté před ním posunuli míč na roh.
9'
Rozhodčí Figueroa varuje za nemístné řeči zatím jen slovně hostujícího trenéra Aguirreho, který chodí po okraji technické zóny jako lev v kleci.
8'
Také hosté se dostali k zakončení ze standardky. Dani Rodríguez poslal míč od levé postranní čáry do skrumáže a Antonio Raíllo hlavičkuje přímo do Simónovy náruče.
6'
Cyle Larin udržel míč a posunul ho napravo Gonzálezovi, pro jehož nebezpečně se stáčející centr raději skočil Unai Simón a vyškrábl ho mimo pokutové území.
3'
Po trestném kopu Nica Williamse rozjásal tribuny nádherným zakončením nohou přes hlavu zády k bráně YURI BERCHICHE. Nebyly to klasické nůžky, protože za týden čtyřiatřicetiletý obránce při svém kopu zůstal stát. Rajković se k levé tyči natahoval marně.
1'
Nepříjemné přerušení hry hned po čtvrt minutě vinou srážky domácího Álvareze s hostujícím Rodríguezem. Naštěstí budou oba v pořádku a vstávají bez nutnosti ošetření.
Bilbao hraje v tradičních červenobíle pruhovaných dresech a černých trenýrkách, Mallorca se oblékla do akvamarínu.
1'

Athletic Bilbao: Simón – de Marcos (C), Álvarez, Paredes, Berchiche – de Galarreta, Prados – I. Williams, Sancet, N. Williams – Guruzeta.
Náhradníci: Agirrezabala – de Albéniz, Vivian, R. García, Gómez, D. García, Jauregizar, Herrera, Muniain, Vesga, Villalibre, Ares.
Trenér: Valverde

RCD Mallorca: Rajković – González, Valjent, Raíllo (C), Copete, J. Costa – Sánchez, Mascarell, Morlanes, Rodríguez – Larin.
Náhradníci: Cuéllar, Greif – Vidal, Nastasić, Lato, Van der Heyden, S. Costa, Darder, Prats, Llabrés, Muriqi.
Trenér: Aguirre

Rozhodčí: Figueroa – Granel, Porras.
Poslední tři vzájemná utkání dnešních soupeřů skončila nerozhodně. Loni se hrálo v Bilbau 0:0 a na Mallorce 1:1 a gól nepadl ani v podzimním utkání na největším z Baleárských ostrovů.
RCD Mallorca
Hosty dělí jen čtyři body od sestupových příček. V roce 2024 zatím zapsali dvě porážky 0:1 a dvě remízy 1:1. Více než jeden gól dokázali vsítit jen v jediném z posledních 14 zápasů. Mallorce se zato mezitím skvěle daří ve španělském poháru Copa del Rey, kde si vybojovala už semifinále. Právě kvůli duelu se San Sebastianem si ligový zápas předehrává již v pátek.
Ostrované spoléhají na střeleckou formu Abdóna Pratse, který skóroval letos již jedenáctkrát.
Jediným zraněným hráčem z kádru Mallorcy je pravý obránce Maffeo.
Athletic Bilbao
Baskové měli od listopadu do poloviny ledna skvělou formu, sedmi vítězstvími a dvěma remízami se posunuli do boje o Ligu mistrů. Poslední dva zápasy se ale příliš nevyšly. Na porážku 0:1 ve Valencii po slabém výkonu navázala bezbranková remíza na hřišti zachraňujícího se Cádizu a Bilbao v tabulce vlaje osamoceně na pátém místě bez přímého kontaktu s celky nad sebou i pod sebou.
Pomoct by jim již mohl po návratu z afrického šampionátu Iñaki Williams, který se s 9 góly dělí o pozici nejlepšího klubového střelce s Gorkou Guruzetou.
Zranění jsou naopak Berenguer, Gómez, Ares a Lekue.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.