La Liga - 13. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sevilla : Real Betis - 12. listopadu 2023   18:30

Sevilla
79' Rakitić (Lukebakio)
1:1
(0:0)
Real Betis
72' A. Pérez
Sevilla
Dmitrović – Navas (C) (87. J. Sánchez), Badé, Gudelj, Pedrosa – Sow (87. M. Díaz), Soumaré, Rakitić – Ocampos (73. Suso), en-Nesírí, Ó. Torres (62. Lukebakio).
Flores – Mir, S. Ramos, Nianzou, Lamela, Salas, Acuña, Jordán.
Gil – Nevado, J. Martínez.
Estadio Ramón Sánchez Pizjuán (Sevilla)
42 222 diváků
Real Betis
Vieites – Bellerín, Pezzella (C), Riad, Miranda (65. Vinícius) – G. Rodríguez, Isco, M. Roca – Diao (64. Ezalzúlí), José (76. Henrique), A. Pérez.
Fernandes – Altmira, Ruibal, B. Iglesias, Guardado, Rodri, Fékir, Carvalho, Papastathopoulos.

To je ode mne pro dnešek vše, přeji vám příjemný zbytek večera. Napočtenou někdy příště!
Dnešní utkání sledovalo 42 222 diváků.
Sevillu po reprezentační přestávce čeká duel na půdě San Sebastianu, Real pak hostí Las Palmas.
Máme hotovo, sevillské derby už potřetí v řadě nenašlo vítěze! Betis sice nejprve v 72. minutě přiblížila k vítězství dorážka Péreze, jenže jen chvíli nato parádní trefou srovnal Rakitić. V závěru pak měli více ze hry domácí, kteří však nepřetavili svou převahu v další zásah, a body se tak dnes dělí rovným dílem.
Držení míče: 61 % : 39 %.
Střely na branku: 4:6. Střely mimo: 7:5. Rohy: 9:5. Ofsajdy: 4:1. Fauly: 18:14.
90+5'
90+4'
Sevilla vhazuje míč zpět do hry na své polovině, ještě jeden poslední útok by stihnout mohla.
90+3'
Gudelj se rozhodl napodobit Rakitiće a myslím, že nejednomu fanouškovi Betisu proběhl studený pot po zádech! Dělovka z velké vzdálenosti šla jen těsně vedle vzdálenější tyče!
90+2'
Bellerín ze složitého úhlu nasměroval balón na přední tyč, Dmitrović jej nataženou nohou vyrazil za svatyni. Uvidíme ještě aspoň jeden kop od praporku.
90+1'
Zelenobílí se prokousávají do útoku po levé straně, s protihráči teď ale bojují o každý centimetr.
89'
Jdeme do finále. Rodríguez se navzdory dotěrnému Lukebakiovi dostal k centru, který zamířil nad bránu. Někdo jej ale zřejmě tečoval, hosté totiž získali roh.
88'
Rakitić podle rozhodčího čistě odzbrojil Isca a následnou rozehrávkou poslal dopředu Lukebakia, kterého ale včas zastavil další hráč Betisu. Vieites zůstal v klidu.
87'
Střídání v týmu Sevilla FC:
ze hřiště odchází Djibril Sow, přichází Mariano Díaz,
ze hřiště odchází Jesús Navas, přichází Juanlu Sánchez.
85'
Navasův centr zaletěl za hostující svatyni. Sevilla se chystá střídat, Vieites pak bude odkopávat.
84'
Suso uchránil míč před dotěrným Rocou a pro jistotu ho poslal dozadu na připraveného Dmitroviće.
83'
Domácí promarnili rohový kop. Bellerín se pak pokusil míč rozehrát dopředu po levém křídle, jeho balón při tom ale opustil hranice bitevního pole.
82'
Sevilla rozebrala další výpad Betisu a přešla do ofenzívy, kterou zakončením na zadní tyč korunoval Suso. Natažený Vieites míč vysunul do zámezí.
81'
Hraje se nahoru dolu, čeká nás pekelně zajímavých posledních deset minut základní hrací doby.
80'
To je závěr! Betis se takřka okamžitě prosadil podruhé, když se Pérezova střela od Dmitrovićovy ruky odrazila k zadní tyči a pomaličku proskákala do sítě, ale zásah neplatí! Ráně totiž předcházel centr, který přišel zpoza zadní čáry.
79'
Sevilla právě vstřelila branku!
Uff, to byla rána jako z děla! Lukebakio krátkou přihrávkou vybídl k zakončení IVANA RAKITIĆE, jenž neváhal a prudkou ranou zpoza šestnáctky nasměroval míč přesně do pravého vinglu! Vieites sice vyskočil a natahoval se, seč mohl, ale na perfektní střelu nedosáhl – 1:1!
78'
Los Nervionenses od momentu, kdy inkasovali, pořádně nepustili své soky na míč a znovu jdou vpřed.
77'
Lukebakio pronikl do šestnáctky a pokusil se míč nasměrovat na její střed, jeho balón ale vystihl Pezzella a skluzem jej poslal za bránu. Roh pro Sevillu.
76'
Střídání v týmu Real Betis:
ze hřiště odchází Willian José, přichází Luiz Henrique.
74'
Sevilla se sice snaží na inkasovaný zásah rychle zareagovat, ale z rohového kopu si teď nic nevytvořila. Alonsův tým to nicméně obratem zkusí znovu.
73'
ze hřiště odchází Lucas Ocampos, přichází Suso.
72'
Real Betis právě vstřelil branku!
Teď už o platnosti zásahu nemůže být pochyb, Verdiblancos jdou osmnáct minut před koncem základní hrací doby do vedení! Dmitrović Iscův balón pěstí vyrazil přímo do míst, kde číhal nedostatečně střežený AYOZE PÉREZ, jehož následná dorážka zaplula přesně do sítě – 0:1!
71'
Domácí celek chystá další střídání, ještě předtím ale uvidíme volný kop Realu. Zahrávat ho bude Isco.
70'
Vieites si gestikulací přesunul většinu hráčů na pravou stranu, kam následně zahrál míč. Zelenobílí se snaží prorazit zpět k Dmitrovićovi.
68'
Vinícius nezachytil krátkou přihrávku na straně, další hráč Betisu pak krátce po vhazování domácích fauloval. Uvidíme, co Alonsův tým vymyslí.
67'
Po velmi dlouhé době jsme viděli ofenzivní záchvěv ze strany Sevilly. Pedrosa pěkným centrem připravil hlavičku pro vysunutého en-Nesírího, který ale poté míč poslal jen vedle vzdálenější tyče.
66'
Domácí nyní už pár desítek sekund drží hru na středu hřiště a přemýšlí, kudy by mohli zaútočit.
65'
ze hřiště odchází Juan Miranda, přichází Abner Vinícius.
64'
ze hřiště odchází Assane Diao, přichází Abde Ezalzúlí.
63'
Roh Los Nervionenses ke střele nevedl, Sevilla se ve druhém poločase výrazně trápí v koncovce a nedaří se jí Vieitase nějak výrazně potrápit.
62'
ze hřiště odchází Óliver Torres, přichází Dodi Lukebakio.
61'
Betis má výrazně více ze hry a snaží se svou převahu co nejdříve přetavit v gól! Tentokrát to zkusil Pérez, jehož nebezpečnou střelu na přední tyč gólman vytěsnil mimo nebezpečí!
60'
Ani další sevillský výpad nepřinesl větší šanci, Betis si bere míč a míří zpět dopředu.
59'
Dmitrović vyskočil proti dalšímu hostujícímu centru a vyboxoval jej dál od své svatyně. Po dorážce se natahoval José, který se ale k balónu nedostal včas.
58'
Isco míčem z pravé strany zasáhl bránícího Pedrosu, čímž pro svůj celek vybojoval outové vhazování.
57'
Střela na druhém konci hřiště jen prosvištěla kolem brány Betisu, Vieites bude rozehrávat.
56'
Ale pozor, zelenobílí teď byli jen pár centimetrů od prvního zásahu utkání! Právě Ayoze Pérez převzal míč od Isca, parádně se uvolnil na hranici vápna a orazítkoval bližší tyč svatyně!
55'
Zatímco v prvním poločase měl více ze hry Betis, teď tahají za delší konec lana domácí. Real mohl jít dopředu, akci ale zhatila nepovedená přihrávka Péreze.
54'
Pérez u postranní čáry stáhl k zemi útočícího protihráče, uvidíme další standardku Sevilly.
53'
Zelenobílí se zmocnili míče a zamířil zpět do útoku, kde vybojovali roh. Sérii odrazů před Dmitrovićem pak nepovedenou hlavičkou uzavřel Pezzella.
52'
Hosté jsou snad vůbec poprvé pod tlakem, Ocampos provede vhazování těsně vedle jejich vápna.
51'
Hra se začíná trochu otevírat. Obraně Betisu kratičkým centrem zavařil Ocampos, jednomu z borců v zeleném se ale povedlo míč odhlavičkovat pryč.
50'
Sevilla si vyzkoušela další standardku. Rakitić míč následně sice zahrál do vápna, zde se k němu jako první ale dostal Vieites a vyboxoval ho do bezpečí.
49'
Roca se těsně před domácím vápnem pokusil posunout míč na Isca, akci ale prokoukl protihráč.
48'
Betis kombinuje na své straně hřiště a hledá nějakou cestu zpět před Dmitrovićovu svatyni.
47'
Po přestávce do hry vstoupila aktivněji Sevilla, která teď navíc po Rocově faulu na Ocampose získává další volný kop těsně před středovým kruhem.
46'
Druhý poločas je v plném proudu. Ani jeden trenér během pauzy nepřikročil ke změnám v sestavě, a na hřiště tak vyběhly stejné jedenáctky.
46'
Poločas je minulostí a nutno podotknout, že zatím jsme se atraktivního fotbalu moc nedočkali. Sevillské derby nabídlo jen hrstku šancí, přičemž větší část z nich si vypracoval Betis, avšak ostrých soubojů a zákroků za hranicí pravidel byl k vidění přehršel. Stav je poté, co byl Bellerínův gól odvolán pro ofsajd, bezbrankový. Nechme se překvapit, jak se duel bude vyvíjet dál.
Držení míče: 57 % : 43 %.
Střely na branku: 1:3. Střely mimo: 2:1. Rohy: 4:2. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 12:7.
Druhý poločas začne přibližně v 19:35.
45+3'
45+2'
Betis před přestávkou drží míč na polovině svých soupeřů, Sevilla je ale nepouští k Dmitrovićovi.
45+1'
Rodríguezův nadýchaný balón mířil do míst, kam nabíhal José, ale ten si ho nataženou nohou nedokázal zpracovat. Dmitrović si zcela jistě oddechl.
44'
Zdravotníci se nyní věnují Mirandovi, který těsně před Iscovou ranou padl ve vápně na trávník.
43'
Rychlou akci zelenobílých z prostředku vápna uzavřel Isco, jehož střela ale byla zblokována Pedrosou. Gólman tak ani tentokrát nemusel zasahovat.
42'
Juan Miranda (RBE) je dalším hráčem, který za faul vidí žlutou kartu. Volný kop pro domácí hráče.
41'
Zatím vše nasvědčuje tomu, že se gólu v prvním poločase nedočkáme. Sledujeme hodně fyzickou hru, soupeři teď bojují o každý centimetr pažitu.
40'
Dění se znovu hodně kouskuje, rozhodčí tentokrát hru zastavil pro faul kapitána Betisu Pezzelly.
39'
Vieites odkopl od své svatyně, následný souboj o míč na středu hřiště končí faulem Sevilly.
38'
První poločas se chýlí ke konci. Balón má domácí obrana, která s ním operuje před svou svatyní.
36'
Hraje se nahoru dolu, Sevilla si jen pár desítek sekund nato vybojovala rohový kop. Vieitas ale ani tentokrát nebyl pořádně prověřen domácími borci.
35'
Roca přihrávkou na křídlo nastartoval rychlý brejk Betisu, který ovšem obrana Sevilly rozebrala.
34'
Obrovská šance pro Betis! Isco pěkným balónem na zadní tyč připravil nebezpečnou teč pro Mirandu, ale připravený Dmitrović si poradil jak s tímto pokusem, tak i s následnou dorážkou!
32'
Pedrosa se nyní z pravého křídla pokusil naservírovat míč do šestnáctky. To se mu sice povedlo, jenže v té době před Vieitesem nebyl nikdo v bílém.
31'
Spíše než atraktivní derby mezi dvěma úhlavními rivaly sledujeme přerušovanou hru plnou zákroků za mezemi pravidel, více jich má na kontě Sevilla (8:5).
30'
Diao u postranní čáry poslal k zemi Soumarého a celá domácí střídačka, před kterou se souboj odehrál, požaduje kartu. Sudí je ale zřejmě nevyslyší.
29'
Isco nedokázal zastavit Sowa, aniž by se při tom pohnul za hranici pravidel. Standardka pro Sevillu.
28'
Domácí teď byli v poslední době aktivnějším týmem na ploše. To se pokusil změnit Pezzella, jenž se blýskl dlouhým centrem, ale Dmitrović ho měl přečteného.
27'
...je to tak, záložník Nemanja Gudelj (SEV) po svém zápasnickém chvatu skutečně vidí žlutý kartónek.
26'
Gudelj nyní na středu hřiště sestřelil Péreze a bude nejspíš prvním, kdo se dnes nevyhne kartě...
25'
V ochozech to sice po nepříjemně vypadajícím centru Sevilly zahučelo, ale i kdyby vedl ke gólu, zásah by neplatil – Ocampos byl totiž v postavení mimo hru.
23'
Isco chtěl přihrávkou mezi obránce poslat do útoku Josého, který ale na trávníku uklouzl. Míč se pak neúspěšně snažil doběhnout Bellerín.
22'
Dmitrović vystihl další balón, který do jeho vápna letěl z křídla. Sledujeme celkem vyrovnanou a ostrou hru, jež nicméně chybí výraznější střelecké šance.
21'
A právě en-Nesírí se teď dostal do dobré pozice před brankou, odkud centr z pravé strany přetavil jen v nepřesnou hlavičku. Vieitas zasahovat nemusel.
20'
Před chvilkou byl faulován, teď sám fauloval. En-Nesírí si ověřuje, jestli mu poté, co jej Rodríguez během souboje o míč zasáhl do tváře, neteče krev.
19'
Dmitrović si navzdory chaosu, který se před ním odehrával, udržel přehled o pozici míče, počíhal si na Iscovu standardku a balón lapil do svého náručí.
18'
Domácí se dnes prezentují opravdu velmi tvrdou hrou. Badé naprosto bez servítek naběhl do útočícího Rodrígueze, na Betis získává další volný kop.
17'
Červenobílí rychle přesunuli hru na druhý konec hřiště a snaží se zatlačit na Vieitese, zatím neúspěšně.
16'
Ale pozor, zásah nakonec neplatí! Hostující zadák totiž míč za Dmitroviće nasměroval z ofsajdu, hra tak bude pokračovat za stavu 0:0!
15'
Kombinace nedisciplinovanosti a nedůslednosti v obraně sráží Sevillu na kolena, Betis už po necelé čtvrthodině hry jde do vedení! Po sérii odrazů se na kraji vápna k míči dostal HÉCTOR BELLERÍN, jehož jednoduché zakončení zaplulo na bližší stranu svatyně – 0:1!
13'
Krátce poté nabídl hostům standardku špatně načasovaným skluzem pro změnu Rakitić.
12'
Soumaré si při odzbrojování Péreze pomohl faulem, Betis tak bude mít klid na rozehrávku. Jedná se už o čtvrtý zákrok Nervionenses v tomto utkání.
11'
Isco parádně kličkoval po pravé straně a Real z akce, kterou založil, vytěžil další rohový kop.
10'
Zatím sledujeme relativně vyrovnanou podívanou, balón často střídá majitele. Krom prvních minut, ve kterých dominoval Betis, nebyly k vidění žádné šance.
9'
Sow byl faulován Rocou na středovém kruhu, Sevilla se po krátké době vrátí zpět na balón.
8'
Rakitić zkusil štěstí z velké vzdálenosti, dalekonosná rána ale proletěla jen kolem pravé tyče. Vieites ani teď nemusel zasahovat a bude odkopávat.
7'
Malý nápor Los Nervionenses dosdud nějaké větší starosti pro Vieitese nepřinesl, směrem na hostující svatyni dosud neletěla ani jedna střela.
5'
Domácí se po hodně ospalém úvodu utkání pomalu rozkoukávají na trávníku a nyní táhnou balón přes křídlo směrem na Vieitesovu svatyni.
4'
Zelenobílí si následně vyzkoušeli rohový kop, tentokrát se ale nějakou větší šancí neblýskli.
3'
Dmitrović si na nudu rozhodně stěžovat nemůže, Rodríguez se uvolnil přímo před malým vápnem a brankář jeho zakončení musel vytáhnout nad klec! Sevilla do utkání vstoupila bídně!
2'
Betis je v úvodních momentech aktivnějším týmem na trávníku a nyní si vyzkouší první standardku.
1'
Tak to bylo rychlé, hosté neztrácí čas a hned prověřili Dmitrovićovu pozornost! Hlavičkou z bezprostřední blízkosti se blýskl Isco, který ale míč nasměroval jen do gólmana!
1'
Úvodní výkop obstará Real, jdeme na věc!
Oba celky nastupují na hrací plochu, domácí v bílých dresech a hosté v zelených. Start se blíží.
Mezi třemi tyčemi Betisu v El Gran Derbi nastoupí zajímavá tvář: čtyřiadvacetiletý Fran Vieites, pro kterého to bude teprve druhý karierní start v LaLize. Veterán Claudio Bravo, běžná jednička týmu, je totiž zraněn, a do akce tak půjde gólman, který byl loni oporou béčka zelenobílých ve čtvrté nejvyšší soutěži.
Ještě jednou vás zdravím a přeji vám příjemný nedělní večer, utkání začíná za pár minut! Níže si v mezičase můžete prohlédnout dnešní kompletní sestavy.

Sevilla FC: Dmitrović – Navas (C), Badé, Gudelj, Pedrosa – Sow, Soumaré, Rakitić – Ocampos, en-Nesírí, Ó. Torres.
Náhradníci: Flores – Mir, S. Ramos, Nianzou, Lamela, J. Sánchez, Suso, Salas, Acuña, M. Díaz, Jordán, Lukebakio.
Trenér: Diego Alonso.

Real Betis: Vieites – Bellerín, Pezzella (C), Riad, Miranda – G. Rodríguez, Isco, M. Roca – Diao, José, A. Pérez.
Náhradníci: Fernandes – Vinícius, Altmira, Ruibal, B. Iglesias, Guardado, Rodri, Henrique, Ezalzúlí, Fékir, Carvalho, Papastathopoulos.
Trenér: Manuel Pellegrini.

Rozhodčí: Gil – Nevado, J. Martínez.
DNEŠNÍ DELEGACE

Na dodržování pravidel bude dnes v Seville dohlížet velezkušený Jesús Gil, který dosud ve své kariéře odpískal 223 utkání v LaLize a pravidelně jej lze vidět i v evropských soutěžích. Na stranách pak bude připraveno duo asistentů Ángel Nevado a Javier Martínez.
BILANCE SEVILLSKÉHO DERBY

Sevillské derby se spolu s pověstným El Clásicem řadí mezi nejočekávanější zápasy na španělském fotbalovém kalendáři. Duel, který se poprvé odehrál v zimě 1928, tradičně vychází spíše červenobílým, kteří jej vyhráli celkem pětašedesátkrát. Bilance je nicméně relativně vyrovnaná: Betis se radoval čtyřicetkrát a hned 34 bitev skončilo remízou, včetně obou v uplynulé sezóně.

Vzájemné zápasy: LaLiga 2022/23
21. 5. 2023: Sevilla FC – Real Betis 0:0
6. 11. 2022: Real Betis – Sevilla FC 1:1
REAL BETIS (6. místo)
12 Z, 5–5–2, 16:15 (+1), 20 bodů

Verdiblancos naopak do třaskavého utkání půjdou ve výborné formě, kterou ve čtvrtek korunovala jasná výhra 4:1 nad kyperským Arisem v Evropské lize. Betis tímto výsledkem pojistil první místo ve své skupině, a je jen krok od zajištění postupu do jarního play-off.

Tým trenéra Pellegriniho válí i v domácí soutěži, kde od zářijové porážky s Barcelonou nepoznal přemožitele a v tomto období si své konto rozšířil o tři vítězství a dvě remízy. V dosud posledním kole zdolal Mallorcu 2:0, o kolo dříve pokořil Osasunu 2:1. Odnese si cenné body i z dnešního souboje se svým úhlavním rivalem?

11 Z, 2–5–4, 17:16 (+1), 11 bodů

S jistou mírou podhodnocení lze říci, že v táboře Sevilly už zažili i lepší vstupy do ročníku než ten, kterým si prochází letos. Svěřenci kouče Alonsa v prvních jedenácti zápasech vyhráli jen dvakrát, přičemž jedenáct dosud nasbíraných bodů jim stačí jen na patnácté místo. Sestupové pásmo je nepříjemně blízko.

Los Nervionenses, kteří v LaLize remizovali hned v posledních čtyřech duelech v řadě, díky jarnímu vítězství v Evropské lize působí též v Lize mistrů, ani zde jim ale pšenka nekvete. Po středeční prohře s Arsenalem, na jehož půdě padli 0:2, jsou ve skupině B poslední. Spraví si dnes chuť v derby a přetlačí zelenobílé rivaly?