Liga národů UEFA - Liga národů UEFA - liga D - 1. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Gibraltar : Makedonie - 6. září 2018   20:45

Gibraltar
Gibraltar
0:2
(0:2)
Makedonie
Makedonie
19' Tričkovski   • 35' Alioski
Gibraltar
Goldwin – Barnett, Mascarenhas, Ant. Hernandez, J. Chipolina /C/ – Pons (75. Garro), Sergeant, Walker – De Barr (80. Styche), Bardon, Casciaro (90.+3 García)
Cafer, Coleing – Torilla, Annesley, R. Chipolina, And. Hernandez, Lopez
Maae – Hummelgård, Dahl (DEN)
Victoria Stadium, Gibraltar
5000 diváků
Makedonie
Dimitrijevski – Ristovski, Musliu, Ristevski – Trajkovski (69. Elmas), Nikolov, Spirovski, Alioski – Pandev /C/ (46. Nestorovski), Bardhi (85. Bejtulai), Tričkovski
Mitov – Toševski, Cikarski, Velkoski

Makedonii stačilo ke třem bodům v premiérovém utkání Ligy národů odehrát dobrý úsek zhruba od osmnácté do čtyřicáté minuty prvního poločasu. Druhá půle byla ze strany favorita odchozená a odehraná jen na údržbu. Domácím se při vší snaze nepodařilo trefit prostor brány a tak i jejich jedenácté vystoupení v soutěžním zápase končí porážkou. Naopak Makedonci prodloužili sérii bez porážky už na osm utkání.
Držení míče: 31 % : 69 %.
Střely na branku: 0:5. Střely mimo: 2:4. Rohy: 3:10. Ofsajdy: 2:5. Fauly: 8:11.
90+5'
90+5'
Ristovski podrazil Garra, domácí dostanou ještě příležitost ohrozit bránu z přímého kopu.
90+4'
Nastavení probíhá v podobném duchu jako většina druhého poločasu. Nákopy do země nikoho a střídavé útočné fauly na obou stranách.
90+3'
Střídá Gibraltar: ze hřiště odchází Lee Casciaro, na poslední úsek nastavení nastupuje Jean-Carlos García.
90+1'
Rozhodčí Maae nastavuje zápas o pět minut.
89'
Za faul loktem proti Chipolinovi si vysloužil žluté napomenutí Ivan Tričkovski (Makedonie).
87'
Do ofsajdu si po pravé postranní čáře naběhl pravý obránce lisabonského Sportingu Stefan Ristovski.
86'
Dnešní utkání sleduje 5000 diváků. Slušná návštěva na to, že celý Gibraltar má zhruba 32 tisíc obyvatel.
85'
Naposledy střídají hosté, místo Enise Bardhiho přichází Egzon Bejtulai – mění se tedy fotbalisté, patřící k albánské menšině v Makedonii.
84'
Casciaro vypomohl obraně a "vytloukl bloky", od své brány bude odkopávat Goldwin.
82'
Makedonie hraje vyloženě na údržbu, ve druhém poločase jsme ještě neviděli jedinou přímou střelu.
80'
Druhé střídání přichystal Julio Ribas. Ze hřiště odchází Tjay De Barr, kterého nahrazuje největší hvězda domácí sestavy Reece Styche – hráč anglického Darlingtonu, klubu šesté ligy, a jediný profesionální fotbalista na GIbraltaru.
79'
Po chvilce byl naopak sražený k zemi nedovoleně Alioski a žlutou kartu si vysloužil Erin Barnett (Gibraltar).
77'
Žlutou kartu dostává Ezgjan Alioski (Makedonie) za faul na De Barra. Diváci jsou opět u vytržení a radují se i z tohoto dílčího úspěchu.
77'
Gibraltarskou akci přerušuje postavení mimu hru Lee Casciara, který vrtí zdviženým ukazováčkem, jako že to ofsajd nebyl. Jenže byl, a nejméně metrový...
75'
Alain Pons kulhá ze hřiště, novým mužem v sestavě Gibraltaru je jeho spoluhráč z týmu Lincoln Red Imps, Sykes Garro.
74'
Jednoho z fotbalistů domácího amatérského výběru berou křeče a už k němu míří dvoučlenná hlídka první pomoci. Diváci využívají pauzy k mexické vlně, s výsledkem 0:2 jsou evidentně spokojeni.
72'
Bardhi s Barnettem dostávají od rozhodčího Maaeho zdarma krátké školení na téma gentlemanského chování na hřišti.
70'
Jubilejní desátý roh obrana Gibraltaru bez potíží ubránila.
70'
Při své první akci se Elmas snažil vymotat obránce Mascarenhase, ten tečoval jeho střelu na roh.
69'
Střídání v týmu Makedonie: ze hřiště odchází Aleksandar Trajkovski, už čtvrtý start v nároďáku si připíše teprve osmnáctiletý supertalent Elif Elmas, hráč Fenerbahce Istanbul.
68'
Nebezpečný centr do vápna odvrací hlavou Sergeant.
67'
Walker po nešetrném zákroku s omluvným gestem poplácal Alioského po tváři. Záložník Leedsu se neubránil smíchu.
65'
Gibraltar stále častěji proti laxně hrajícím Makedoncům vystrkuje růžky. De Barr postupoval sám, při střele se ovšem vyloženě ukopl.
64'
Obrovský aplaus obecenstva si vysloužil Walker, který se rehabilitoval za předchozí pokaženou standardku. Míč si před velkým vápnem navedl na levačku a technickou točenou ránu poslal těsně nad břevno. Byl to vůbec první střelecký pokus Gibraltaru.
63'
Hra po přestávce postrádá spád, jako by se zápas dohrával jen z povinnosti.
61'
Liam Walker však s přímým kopem naložil prachbídně, na tenhle nákop by nedokázal doskočit snad ani Sun Ming, odrážející se z ramen Johna Isnera...
61'
Ristevski vysokou nohou zasáhl předkloněného De Barra, je tu poměrně slušná standardka pro Gibraltar.
60'
Enis Bardhi z voleje vysoko přestřelil domácí bránu a zdviženým palcem pochválil Nestorovského za pěkný centr.
58'
Bardon ve vápně nepustil k zakončení Nestorovského, útočník Palerma se marně domáhá pokutového kopu. Tohle bylo čisté.
56'
Alioski předvedl na velkém vápně efektní nůžky, mezi tyče se však obtížným kopem přes hlavu netrefil.
55'
Nápor a obléhání gibraltarské šestnáctky ukončuje na chvíli Mascarenhas, který ukopává míč před Trajkovským na roh.
53'
Tísněný Dimitrijevski minul centrovaný míč, naštěstí pro něj ho nezasáhl ani naskakující De Barr.
51'
Náznak útočné snahy domácího mužstva: za dlouhým nákopem sprintoval Casciaro, ale Musliu ho důrazně odstavil tělem a nechal míč doskákat do zámezí.
49'
Bardhi našel rohovým kopem hlavu Spirovského, který poslal míč hodně daleko od gibraltarské svatyně.
49'
V souboji u čáry vybojoval Trajkovski na Bardonovi roh.
48'
Druhé dějství začalo v hodně vlažném tempu, hostům stačí si přihrávat kolem půlící čáry.
46'
O přestávce vystřídali Makedonci. Kapitán Goran Pandev přepustil místo na place už druhému fotbalistovi Palerma, kterým je Ilija Nestorovski.
46'
Druhý poločas začne přibližně ve 21:47.
Statistiky první půle:
Držení míče 29% – 71%, střely na bránu 0:5, střely mimo 0:1, rohy 3:7, fauly 5:5, ofsajdy 1:4.
Domácí vydrželi hrát vyrovnaný zápas jen něco přes čtvrt hodiny, od té doby na umělé trávě jasně dominuje favorit, který svou převahu zúročil dvěma góly, když ještě několik dalších vyložených šancí promarnil. Trefili se krásně z voleje útočník kyperské Larnaky Ivan Tričkovski a po rohu záložník druholigového Leedsu Ezgjan Alioski.
45+1'
45'
Dánský rozhodčí nastaví první poločas o jednu minutu.
44'
Po dlouhé době se domácí dostali s míčem přes půlku, jenže rychle o něj přišli a museli spěchat zpátky, aby zastavili rodící se brejk.
42'
Další roh se hostům tolik nepovedl, po faulu De Barra však zůstanou u míče.
41'
Makedonci rozehráli nakrátko, Alioski odcentroval na Tričkovského, který tušil za sebou Spirovského a pěkně mu míč sklepl. Záložník Ferencvárose Budapešť vypálil krásně pod břevno a Goldwin se měl co činit, aby jeho bombu vytáhl na roh.
40'
Bardhiho přímý kop se odráží od boku ve zdi stojícího Hernandeze na roh.
40'
Žlutou kartu dostává Tjay De Barr (Gibraltar). Domácí fotbalista šlápl na nohu Alioskému.
38'
I tentokrát se Gibraltar ubránil, Alioski bude vhazovat.
37'
Další prudká rána Alioského byla Goldwinem přesměrována na roh, který se bude vzápětí po obranném zákroku domácích opakovat.
35'
Makedonie právě vstřelila branku!
Na rohový kop Bardhiho z pravého křídla vyskočil nejvýše Trajkovski, hlavičkoval sice slabě o zem a navíc ani ne směrem na bránu, ale míč si na levé straně pokutového území našel EZGJAN ALIOSKI a prudkou ranou trefuje odkrytou část branky.
34'
Teď konečně sklapla gibraltarská ofsajdová past naprázdno, po parádní přihrávce Ristovského střílel tváří v tvář brankáři zcela osamocený Bardhi a právě do té tváře ho svým prudkým zakončením trefil. Gibraltarský brankář si oplachuje obličej z lahve, bude to roh pro Makedonii.
33'
Už čtvrtý ofsajd Makedonců a v něm Alioski.
32'
Druhý roh pro jihoslovanský výběr, rozehrávka nakrátko vyvolala ve vápně pořádný závar, ale nakonec domácí odkopli do zámezí.
31'
Dvojblok v červeném povalil v šestnáctce Spirovského, dánský rozhodčí toto dění neposoudil jako penaltový zákrok.
30'
Hosté si dávají krátké přihrávky na útočné polovině, hráči Gibraltaru jsou nuceni běhat bez míče.
27'
Trajkovského roh nepatřil k povedeným, ztracený míč ještě sebral na opačné straně Alioski a získal pro Makedonii alespoň vhazování.
26'
Pandevův centr sráží Mascarenhas-Olivero na první roh pro hosty.
24'
Goldwin chytá do koše polovysoký centr Alioského z levého křídla.
23'
Chipolinův přímý kop Makedonci snadno odhlavičkovali z vlastní šestnáctky.
22'
Makedonci hrají po gólu s domácími "házenou", nepůjčjí jim míč, teď však budou muset – Tričkovski byl přistižen v milimetrovém ofsajdu.
19'
Nádherná akce hostů otevírá skóre. Na Trajkovského kolmici si naběhl Ristovski a z první poslal přesný centr na penaltovou značku, kde se mezi přesilou zorientoval IVAN TRIČKOVSKI a z voleje napnul síť pod břevnem.
18'
První šance favorita zápasu. Skvělý pas Spirovského z vlastní poloviny přebral na hranici šestnáctky mezi domácími stopery Ivan Tričkovski a hned po dopadu míče na umělou trávu vypálil. Rána mu sedla pěkně, ale proletěla těsně nad břevnem.
16'
Sergeant si u čáry dobře pokryl tělem Alioského a nedovolil hostům roh.
15'
Domácí se po rohu provinili útočným faulem, rozehrávají reprezentanti Makedonie.
15'
Hernandezovu kolmici přebral aktivní Casciaro a na Alioském vybojoval už třetí roh.
14'
Ofsajd je máván také fotbalistům Gibraltaru.
12'
Další dobře kopnutý roh vyráží Stole Dimitrijevski ven z vápna. Před pokutovým územím byl ale faulován Lee Casciaro.
12'
Walker stáčel rohový kop přímo na bránu a Dimitrijevski musel boxovat přes břevno, Gibraltar si roh zopakuje z opačné strany.
11'
Pons využil podklouznutí protivníka a vydal se do volného prostoru, dokázal i odcentrovat na Casciara, jehož hlavičku srazil jeden z obránců na roh.
10'
Enis Bardhi zbytečně dohrával souboj s brankářem Goldwinem, který měl míč pevně v držení. Tohle by si zasloužilo kartu.
9'
Goran Pandev si zpracovával míč rukou, píská se znovu proti Makedoncům.
8'
Casciaro vypíchl rozehrávku hostů a Spirovski ho musel zastavit taktickým faulem.
7'
Makedonci téměř neustále drží míč a zatím marně hledají skulinu v obranném bloku domácích amatérů. Barnett vleže dostal pryč z malého vápna Trajkovského centr.
5'
Další ofsajd, tentokrát v něm byl přistižen Trajkovski.
4'
Tričkovski si nabíhal do ofsajdu, ale stejně by na křížný pas nedosáhl.
3'
Pons vybojoval na Ristovském autové vhazování u půlící čáry, což stačilo zaplněným ochozům k mohutnému potlesku.
1'
Trajkovski na konci první minuty vysunul na křídlo Alioského, jeho centr byl ale pro naskakující trojici makedonských útočníků příliš vysoký.
1'
Za potlesku natěšených diváků na zaplněných tribunách nastupují obě jedenáctky na umělou trávu jediného gibraltarského fotbalového stánku pod impozantní siluetou slavné Gibraltarské skály.
Domácí budou hrát v červených dresech, hosté v bílých. Ještě před zápasem zazní státní hymna hostů a městská hymna Gibraltaru.
Dnes večer si trenérskou premiéru na lavičce domácích odbyde Julio César Ribas, patnáctinásobný uruguayský reprezentant a také bývalý kouč nejslavnějšího tamního klubu, Peňarolu Montevideo.
Trenérem Makedonců je již od roku 2015 Igor Angelovski, který dosedl na nejprestižnější trenérskou židli ještě před dovršením čtyřicítky.

Gibraltar: Goldwin – Barnett, Mascarenhas, Ant. Hernandez, J. Chipolina /C/ – Pons, Sergeant, Walker – De Barr, Bardon, Casciaro
Náhradníci: Cafer, Coleing – García, Torilla, Annesley, Styche, R. Chipolina, Garro, And. Hernandez, Lopez

Makedonie: Dimitrijevski – Ristovski, Musliu, Ristevski – Trajkovski, Nikolov, Spirovski, Alioski – Pandev /C/, Bardhi, Tričkovski
Náhradníci: Mitov – Toševski, Cikarski, Velkoski, Bejtulai, Elmas, Nestorovski

Rozhodčí: Maae – Hummelgård, Dahl (DEN).
MAKEDONIE
Bývalá jugoslávská republika se účastní světových a evropských kvalifikací od roku 1998, ale dosud se jí nikdy nepodařilo na šampionát postoupit. Naposledy skončila za Španělskem, Itálií, Albánií a Izraelem s 11 body a skóre 15:15 předposlední, když předstihla pouze Lichtenštejnsko. V závěru kvalifikace ovšem Makedonci prokázali výrazné zlepšení a dokonce uhráli remízu 1:1 v Římě. Od té doby trvá jejich série sedmi zápasů bez porážky.
Bezkonkurenčně nejlepším reprezentačním střelcem je s 31 góly pětatřicetiletý Goran Pandev (občas chybně psán "Panděv") z FC Janov. V kádru Makedonie jsou i další hráči z elitních evropských lig: Trajkovski a Nestorovski z Palerma, Ristovski (Sporting Lisabon), Bardhi (Levante) a brankář Dimitrijevski chytá za Rayo Vallecano.
GIBRALTAR
Nejmladší evropská fotbalová federace zastupuje hráče z britského závislého území na jižním cípu Pyrenejského poloostrova a členem UEFA a FIFA je teprve od roku 2016. Gibraltar se tak mohl premiérově zúčastnit kvalifikace MS 2018, v níž neuhrál ani bod a s deseti porážkami při skóre 3:47 skončil na posledním místě ve své skupině. V březnu ovšem v přátelském utkání porazil Lotyšsko 1:0, což je zatím největší úspěch této zemičky.
Všechny zdejší kluby se dělí o jediný stadión s umělou trávou, umístěný na rovném pásu země pod Gibraltarskou skálou. Z nich se rekrutuje také většina národního mužstva, pouze tři hráči ze současného kádru působí v Anglii. Z nich hraje nejvýše Reece Styche za Darlington šestou ligu, zbylí dva působí už na "okresní" úrovni v deváté nejvyšší soutěži.
V nejnižší skupině nově vzniklé Ligy národů budou dnešní soupeři dále soutěžit s Arménií a Lichtenštejnskem, pro Gibraltar a Makedonii se jedná o první vzájemné utkání v historii.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.