Ligue 1 - 5. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Marseille : Clermont Foot - 31. srpna 2022   21:00

Marseille
49' P. Gueye (Payet)
1:0
(0:0)
Marseille
López – Mbemba, Gigot (46. Balerdi), Bailly – Clauss (90+4. I. Touré), Rongier (58. Veretout), P. Gueye (75. Gerson), Tavares – Guendouzi, Payet (C) (58. Ünder) – Sánchez.
Blanco – Ćaleta-Car, L. Suárez, Kaboré.
Wattellier – Courbet, Luczynski.
Stade Vélodrome, Marseille
Clermont Foot
Diaw – Seidu, Wieteska, Ogier (C) (88. S. Cissé), Ar. Mendy – Magnin, Gastien (87. Baiye) – Bela (78. Dossou), Saračević (62. Cháwí), Rašani (63. Allevinah) – Andrić (37. Kyei).
Djoco – Berthomier, B. Diallo.

Fotbalisté Marseille splnili povinnost, i když se na výhru s Clermontem docela nadřeli. Jediný gól dal hned po přestávce jinak sváteční střelec Pape Gueye. Jeho spoluhráč Sánchez v závěru neproměnil penaltu.

Marseille tak i po 5. kole zůstává neporaženo, bodů má stejně jako první PSG i druhé Lens. Clermont naopak podruhé v řadě prohrál a opustil horní polovinu tabulky.
Držení míče: 60 % : 40 %.
Střely na branku: 7:0. Střely mimo: 9:3.
Rohy: 7:1. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 16:12.
90+5'
90+4'
Střídání v týmu Olympique Marseille:
ze hřiště odchází Jonathan Clauss, přichází Isaak Touré.
90+3'
Marseille se snaží uspořit nějaký čas na soupeřově půlce. K dispozici má vhazování, s nímž Nuno Tavares vůbec nespěchá. Navíc přichází na řadu taktické střídání. Tohle už favorit snad ukope.
90+2'
Žlutá karta pro tým Olympique Marseille (Eric Bailly).
90+1'
Nuno Tavares uháněl po levém křídle. Obratně se vyhnul Seidovi a zastavil ho až Mendy, který tam riskantně přijel na saních.
88'
Střídání v týmu Clermont Foot:
ze hřiště odchází Florent Ogier, přichází Souleymane Cissé.
87'
ze hřiště odchází Johan Gastien, přichází Brandon Baiye.
87'
To snad ne! Alexis Sánchez mohl rozhodnout, místo něho je však za hrdinu považován Mory Diaw. Clermontský gólman vystihl směr střely z pokutového kopu, mrskl sebou k pravé tyči a zákrokem večera míč vyrazil. Šance na remízu tak stále žije!
86'
Alexis Sánchez je připraven!
85'
Ještě se čeká na to, až ošetřovaný Mbemba odejde někam do ústranní.
84'
Arial Mendy podsekl Mbembu a drží se za hlavu, Marseille bude kopat penaltu!
82'
Marseilleští na sebe upoutávají pozornost přihrávkami ve stylu tiki-taka, míč vůbec nepouštějí z nohou.
81'
A tak Clermont deset minut před koncem stále živí naději, že si z Marseille odveze nějaký ten bod.
79'
Mohlo být definitivně rozhodnuto! Odvrácený balon si po přímém kopu našel Alexis Sánchez a přes obránce vypálil po zemi na zadní tyč. Mory Diaw viděl míč až na poslední chvíli a vyrazil ho jen tak tak. Následný roh už riziko neznamenal.
78'
ze hřiště odchází Jérémie Bela, přichází Jodel Dossou.
76'
Dlouhý pas od lajny si Pau López pohlídal, míč si stáhl ze vzduchu a už se rozhlíží komu ho přihraje.
75'
Držení míče: 57% : 43%.
75'
ze hřiště odchází Pape Gueye, přichází Gerson.
74'
Jérémie Bela se znovu pokoušel zesměšnit Balerdiho jesličkama. Opakovaný vtip však není vtipem a možná proto to tentokrát nevyšlo.
73'
Po Sánchezově centru kdosi z domácích přisvítil, Mory Diaw to dobře viděl, udělal pár kroků z branky a má situaci pod kontrolou.
72'
Roh i pro Marseille.
70'
Nechybělo moc a bylo by srovnáno! Po centru od rohového praporku si odražený balon našel Sajfeddín Cháwí a vyplašil Lópeze volejovou střelou kolem jeho tyče.
69'
Leonardo Balerdi zachránil zpackanou zpětnou přihrávku spoluhráče za cenu rohového kopu.
67'
Hosté hráli u vlastního vápna hodně na riziko. Naštěstí to pro ně dobře dopadlo, neboť si Jérémie Bela pokryl balon tělem a v kleštích byl faulován.
66'
Špatná komunikace mezi Sánchezem a Tavaresem znamená aut pro Clermont v blízkosti vlastního rohového praporku.
64'
Žlutá karta pro tým Clermont Foot (Alidu Seidu).
Seidu přibrzdil nadějný útok faulem na soupeře bez míče, kdosi z domácích pak při zakončení uvnitř vápna zaškobrtl a tím celá akce definitivně vzala za své.
63'
ze hřiště odchází Elba Rašani, přichází Jim Allevinah.
62'
ze hřiště odchází Muhammed Cham Saračević, přichází Sajfeddín Cháwí.
61'
Po hodině hry Marseille drží těsný náskok vybudovaný Gueyem chvíli po přestávce.
60'
Držení míče: 60% : 40%.
58'
ze hřiště odchází Dimitri Payet, přichází Cengiz Ünder.
58'
ze hřiště odchází Valentin Rongier, přichází Jordan Veretout.
57'
"Škatulata, hejbejte se!" zanedlouho v týmu Marseille. Na vstup do hry jsou připraveni Jordan Veretout i Cengiz Ünder.
55'
Tak tohle nevymyslíš! Hosté rozehráli přímák velmi slibně, když během jedné akce dvakrát nastřelili tyč! Nejdřív Muhammed Cham Saračević a po něm z druhé strany Yohann Magnin. Pau López měl kopu štěstí a celé Marseille s ním.
54'
Jinak tomu bylo při útoku po křídle, ten byl totiž zastaven faulem a my uvidíme standardku.
52'
Sotva hosté přelezli polovinu hřiště, už jsou zase bez míče. Z jejich strany je to vážně bída a zmar.
51'
Po Claussově vracečce si Dimitri Payet neúplně dobře poradil s prvním dotekem, reputaci si napravil okamžitou střelou z voleje, ta se ale mezi tyče nevešla.
50'
Domácí fandové mají hned lepší náladu a na tribunách je to znát. Rozeskáče je i další akce?
49'
Marseille právě vstřelilo branku!
Payetovu utaženou ránu k tyči vyškrábl Diaw na rohový kop. Na centr z něj si uvnitř vápna naskočil PAPE GUEYE a hlavou přes brankáře ukončil střeleckou smůlu Marseille.
48'
Ani to však Clermontu nepomohlo dotáhnout akci do zdárného konce. V navazující hře si navíc Grejonh Kyei vyšlápl na Alexise Sáncheze, takže se hosté musejí rychle vrátit zpátky.
47'
Čistá práce, Jérémie Bela při souboji muž proti muži nasadil Balerdimu jesličky.
46'
na trávník se nevrátil Samuel Gigot, jeho místo zaujal Leonardo Balerdi.
46'
První poločas se nedá nazvat jinak než hrou kočky s myší. Fotbalisté Marseille dominují všem statistikám, ovšem ten nejdůležitější zůstává vyrovnán. Přitom tomu tak nemuselo být, kdyby domácí využili aspoň jednu ze čtyř šancí. Rongier i Tavares trefili tyč, Sánchez ve skluzu minul poloprázdnou branku a Gueye neobstál tváří v tvář vyběhnuvšímu Diawovi. Hosté si za celých pětačtyřicet minut nevytvořili vůbec nic, a tím myslím opravdu nic. Nula svítí v jejich kolonce střel na branku i mimo ni. Fotbal ale občas dokáže být pořádně nevyzpytatelný a při skóre 0:0 je stále možné vše.
Držení míče: 63% : 37%.
45+3'
45+3'
Domácí se zmocnili míče posléze, Jonathan Clauss ve vápně přehlavičkoval Wietesku a Mory Diaw musel míč vytáhnout nad břevno. Z následného rohu už Marseilleští neudeřili a budou na tom muset zapracovat až po změně stran, protože sudí ukončil první poločas.
45+1'
Překrásnou "Zidanovkou" se Arial Mendy u střídaček zbavil dvou protihráčů. Tomu je třeba zatleskat.
44'
Žlutá karta pro tým Olympique Marseille (Valentin Rongier).

Domácí středopolař přišel do souboje pozdě, soupeři přišlápl nohu a byl po zásluze potrestán.
43'
Ke Gastienově šajtli měl Grejonh Kyei daleko, tenhle útok Clermontu se vůbec nevyvedl...
42'
Rozhodčí melu rychle rozpustil a svolal si k sobě Sáncheze i Seidu. Ti si ve vzájemném obětí vyslechli pár slov o fair-play a běželi hrát dál.
40'
Dál se odvážil proniknout Yohann Magnin, ale i tentokrát bezúspěšně. Alexis Sánchez potom navíc nešetrně fauloval Alidu Seidu a strhla se strkanice.
39'
Clermontští jsou směrem dopředu nemohoucí, přihrávají si mezi sebou jen u vlastní šestnáctky.
37'
Žlutá karta pro tým Olympique Marseille (Komnen Andrič).
37'
ze hřiště odchází Komnen Andrić, přichází Grejonh Kyei.
35'
Ne však na dlouho. Guendouziho přízemní centr Mory Diaw vyrazil někam na hranici vápna, odkud Dimitri Payet v krkolomné pozici vysoko přestřelil.
34'
Domácí spílají sudímu za posle nich neodpískaný zákrok na Guendouziho, po kterém by následoval přímý volný kop. Místo toho o chvíli později fauloval Nuno Tavares Yohanna Magnina a to už sudí viděl. Marseille se tak musí stáhnout.
32'
Clermont už hrál v plném počtu, když si palebnou pozici vytvořil Dimitri Payet. Domácí kapitán střílel mírně z úhlu přes clonícího Wietesku mimo přední tyč.
31'
V jednom z četných soubojů utrpěl bolístku Elbasan Rašani. Ani v tomto případě není zranění natolik limitující, aby hráč musel odstoupit ze hry.
30'
Držení míče: 65% : 35%.
29'
Marseille se tlačí do koncovky čím dál častěji. Tentokrát to na sebe vzal Nuno Tavares, ale v hustém prostoru trefil jenom vlastního spoluhráče.
27'
Vzhledem k předchozím varováním Clermont uklidňuje hru pozvolnou kombinací na své půlce.
26'
Marseille utahuje šrouby! Excelentní přihrávku přímo před brankáře převzal Pape Gueye, tváří v tvář vyběhnuvšímu Diawovi neobstál.
24'
Clermont podruhé zachránila tyčka! Tentokrát po střele Tavarese, který si u rohu malého vápna nejprve tělem sklepl míč a potom ho poslal do pravé brankové konstrukce. Odražený balon Jonathan Clauss podběhl a následná dorážka jeho překvapeného spoluhráče měla k přesnosti hodně daleko.
23'
Payetovi se na levé straně rozběhl Nuno Tavares, nahrávku za obranu však zachytil Seidu.
22'
Míč zatočený rovnou na branku byl pro Diawa laskominou, po jeho výkopu se přenesla hra ke středu hřiště.
21'
Florent Ogier zabránil Claussovi v centru vynikajícím skluzem, po kterém se bude kopat roh.
19'
Změnit to chtěl Yohann Magnin, ale přes záložníky Marseille neprošel. Z brejku pak nejspíš Valentin Rongier nastřelil břevno!
18'
Zatím vidíme hru na jednu branku. Hosté se celou dobu brání a prakticky vůbec neútočí.
17'
Clermont bude moci kombinovat poté, co Pape Gueye spáchal útočný faul.
16'
První šance pro Marseille. Nuno Tavares odcentroval zleva na zadní tyč, Jonathan Clauss vracel na přední, kde Alexis Sánchez ve skluzu minul poloprázdnou branku!
15'
Držení míče: 75% : 25%.
14'
Ve vlastním území kombinující Clermont trpělivě vyčkává na vhodnou příležitost k útoku.
13'
Zanedlouho poté se k míči dostali fotbalisté Marseille. Ostrý přízemní centr zprava Diaw vyrazil před sebe, ale Matteo Guendouzi se z dorážky neprosadil.
12'
Jonathan Clauss zastavil pronikajícího Mendyho za cenu autového vhazování u střídaček.
11'
Po odvráceném centru z přímého kopu zakončil Chancel Mbemba z pravé části vápna mimo. Na gól by potřeboval rugbyovou branku.
10'
Nuno Tavares nakonec v doprovodu lékařů odkulhal za postranní čáru. Už se ale hlásí o návrat do hry, takže naštěstí nejde o nic vážného.
9'
Probíhá ošetřování zraněného fotbalisty.
8'
Jejda, po jednom z tvrdších soubojů se na zem skácel Nuno Tavares a zůstává tam ležet. Opakované závěry odhalily, že mu Yohann Magnin přišlápl nárt.
7'
Přímou střelou na branku. Nicméně Mory Diaw neměl s Payetovým technickým zakončením problém a v pohodě jej pokryl. Rutinní zákrok.
6'
Domácí se prokombinovali do střední vzdálenosti od branky, kde je zastavil Alidu Seidu za cenu faulu. Jak dopadne první standardka?
5'
Matteo Guendouzi neobešel Ogiera, od něhož míč skončil v autu. Vhazování proběhne hned u střídaček pod dohledem trenérů.
4'
Při jednom ze soubojů ve středu hřiště si Muhammed Cham Saračević neodpustil faul. Dopředu tak míří opět fotbalisté Marseille.
3'
Nakonec to byla přihrávka za obranu, která ale byla příliš dlouhá. Vracející se Mendy stínoval Guendouzimu a nechal míč, aby se v klidu dokutálel na odkop.
2'
Hosté nepronikli ani přes polovinu, přišli o míč a znovu se musejí bránit. Společně se spoluhráči se znovu na pravé straně snaží něco vymyslet Pape Gueye.
1'
Útok po pravé straně přilákal k lajně Jonathana Clausse. Ten se nerozmýšlel a ihned odcentroval balon k šestnáctce. Pro míč si došel gólman Diaw.
1'
Hráči jsou připraveni na hřišti. Domácí v bílých dresech, hosté v modrých. Právě oni za okamžik budou přihlížet úvodnímu výkopu.

Olympique Marseille: López – Mbemba, Gigot, Bailly – Clauss, Rongier, P. Gueye, Tavares – Guendouzi, Payet (C) – Sánchez.
Náhradníci: Blanco – Ćaleta-Car, Balerdi, Gerson, L. Suárez, Kaboré, Ünder, I. Touré, Veretout.
Trenér: Igor Tudor.

Clermont Foot: Diaw – Seidu, Wieteska, Ogier (C), Ar. Mendy – Magnin, Gastien – Bela, Saračević, Rašani – Andrić.
Náhradníci: Djoco – Baiye, Allevinah, Berthomier, S. Cissé, Dossou, Cháwí, Kyei, Diallo.
Trenér: Pascal Gastien.

Rozhodčí: Wattellier – Courbet, Luczynski.
Dobrý večer! Dovolte mi vás ještě jednou přivítat u textového on-line přenosu z utkání 5. kola Ligue 1 mezi Olympiquem Marseille a Clermontem. Na Stade Vélodrome už probíhá rozcvička, nastal tak čas odtajnit vám sestavy. Tady jsou!

V minulé sezoně bojoval o záchranu, letos si alespoň v úvodu soutěže vede o poznání lépe. Clermont nejprve doma sice schytal debakl od PSG (0:5), ale potom po velkém obratu porazilo oslabenou Remeš (4:2) a vyhrálo i s Nice (1:0), které dohrávalo dokonce bez dvou vyloučených hráčů. Rozjetý tým přibrzdil až Lorient (1:2), který jako jeden z pěti celků dosud nepoznal přemožitele.

A na závěr jedna zajímavost. Clermont se před osmi lety stal prvním evropským profi klubem, jehož mužský A-tým trénovala žena. Portugalka Helena Costaová ale ve své funkci vydržela krátce, od května do června 2014.
Olympique Marseille

Úřadující vicemistr, až na jedno klopýtnutí, vstoupil do sezony skvěle. Olympique na úvod přesvědčivě porazil Remeš (4:1), zaváhal sice v Brestu (1:1), ale potom zdolal Nantes (2:1) a naposledy Nice (3:0). Po hladkém triumfu nad budoucím soupeřem Slovácka v Evropské konferenční lize se klub z Marseille bodově dotáhl na první PSG, který doma překvapivě ztratil dva body s Monakem.

Nejsledovanějším hráčem modro-bílých bude Dimitri Payet, ten si totiž dělá zálusk na 100. trefu v Ligue 1. Pokoří tento kariérní milník už ve středu?
V do pracovního týdne vloženém 5. kole Ligue 1 se to mimo jiné mezi sebou rozdají i Marseille a Clermont. Jejich zápas můžete prostřednictvím naší on-line reportáže sledovat ve středu od 21 hodin.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.