MS fotbal -  ONLINE PŘENOS -  Portugalsko : Švýcarsko - 6. prosince 2022   20:00

Portugalsko
Portugalsko
17' Ramos (Félix) • 33' Pepe (B. Fernandes) • 51' Ramos  • 55' Guerreiro (Ramos) • 67' Ramos (Félix) • 90+2' Leão (Guerreiro)
6:1
(2:0)
Švýcarsko
Švýcarsko
58' Akanji
Portugalsko
Costa – Dalot, Pepe (C), Dias, Guerreiro – Otávio (73. Vitinha), W. Carvalho, Ber. Silva (81. Neves) – B. Fernandes (87. Leão), Ramos (73. Horta), Félix (73. Ronaldo).
Patrício, Sá – João Mário, Cancelo, Nunes, Palhinha, And. Silva, Ant. Silva.
Ramos – Morin, Hernández (MEX)
Lusail Iconic Stadium, Losail
Švýcarsko
Sommer – E. Fernandes, Schär (46. Cömert), Akanji, Ric. Rodríguez – Freuler (54. Zakaria), Xhaka (C) – Shaqiri, Sow (54. Seferović), R. Vargas (66. Okafor) – Embolo (89. Jashari).
Kobel, Omlin, Köhn – R. Steffen, Rieder, Frei, Fassnacht, Elvedi, Aebischer.

Statistiky zápasu:
Držení míče: 47 % : 53 %.
Střely na branku: 9:3. Střely mimo: 2:3. Rohy: 6:6. Ofsajdy: 3:3. Fauly: 12:10.
Portugalci se ve čtvrtfinále utkají s Marokem. Zápas se odehraje v sobotu od 16:00.
Fotbalisté Portugalska si nechali svůj nejlepší výkon v dosavadním průběhu turnaje na osmifinále a Švýcarsko deklasovali naprosto jednoznačně 6:1!

Trenér Fernando Santos nechal jen na lavičce hvězdného Cristiana Ronalda, ovšem Gonçalo Ramos, který nastoupil místo 37leté legendy, prokázal oprávněnost nominace. Zaznamenal totiž hattrick!

Poprvé se Ramos prosadil v 17. minutě, kdy se dostal k míči na levé straně šestnáctky a levačkou ho napálil do bližší šibenice brány soupeře. Poločasové skóre na 2:0 pak stanovil hlavičkou po rohovém kopu veterán Pepe. Pokud se chtěli Švýcaři po změně stran pokusit o zvrat, tak jejich myšlenky definitivně zahnal v 51. minutě opět Gonçalo Ramos, jenž před bránou usměrnil mezi nohy Sommera nabídku Dalota. O chvíli později zakončil rychlý kontr ranou pod břevno Raphaël Guerreiro. Poté se dočkalo gólu i Švýcarsko, na 1:4 snižoval po rohovém kopu Manuel Akanji. S chutí hrající výběr Portugalska se však ve zbytku utkání radoval ještě dvakrát. V 67. minutě dovršil hattrick Gonçalo Ramos a v nastavení ještě vykouzlil krásný obstřel na zadní tyč střídající Rafael Leão.
90+4'
90+4'
Ten zahrával Vitinha. Na jeho centr skákali Dias s Carvalhem, kteří si ale navzájem překáželi a k žádnému zakončení tak nedošlo.
90+4'
Ještě roh pro Portugalsko.
90+2'
Portugalsko právě vstřelilo branku!
Tohle byla lahůdka! Na levém křídle se dostal k míči střídající RAFAEL LEÃO. Ten se rozhodl vše vyřešit sám, když se zaseknutím zbavil Granita Xhaky a levačkou balón technicky zakroutil ke vzdálenější tyči. Sommer vůbec nereagoval, jen se ohlédl.
90'
Seferović si došel pro míč více do hloubky a poté našel Noaha Okafora. Jeho střelu zablokoval Pepe, útočník Salzburgu byl navíc v ofsajdu.
89'
Střídání v týmu Švýcarsko:
ze hřiště odchází Breel Embolo, přichází Ardon Jashari.
88'
Portugalci si zbytek utkání užívají, s chutí kombinují a stále jsou obezřetní i směrem dozadu.
87'
Střídání v týmu Portugalsko:
ze hřiště odchází Bruno Fernandes, přichází Rafael Leão.
87'
Cristiano Ronaldo by rád skóroval! Dobře si nabíhal na přihrávku za obranu do pokutového území. Těsně před ním však balón zasáhl Cömert, který ho odrazem právě o Ronalda poslal do zámezí.
85'
Noah Okafor si zleva navedl míč do pokutového území a zkusil zakončení pravačkou. Výborně se však vrátil Bruno Fernandes, jenž ho o šanci připravil.
84'
Tentokrát Ronaldo švýcarské obraně utekl. V podstatě od půlící čáry běžel sám na Sommera a nekompromisní střelou po zemi skóroval. Byl ale v tak dvoumetrovém ofsajdu, takže tenhle zásah portugalské legendy platit nebude.
83'
Náznak brejku, do kterého mohl jít Cristiano Ronaldo. Ten ale neuspěl v souboji 1 na 1 s Cömertem.
81'
ze hřiště odchází Bernardo Silva, přichází Rúben Neves.
81'
Po odraženém míči po rohu se dostal ke střele Granit Xhaka. Kapitán Švýcarska bránu netrefil.
80'
Breel Embolo se prezentoval efektními nůžkami z hranice pokutového území. Smělý pokus proskákal vedle pravé tyče. Míč byl tečován Dalotem, takže z toho bude roh.
79'
Trochu otevřenější obrana Portugalska. Embolo nahrával do pravého křídla Shaqirimu, který ale neměl ideální rychlost.
77'
Běží už poslední čtvrthodina duelu. O postupujícím týmu do čtvrtfinále je rozhodnuto, Portugalsko se utká v sobotu s Marokem.
76'
Rozehrávku přímého kopu si vzal na starost Cristiano Ronaldo. Napálil pouze zeď.
76'
Bernardo Silva byl faulován Cömertem. Standardní situace Portugalska ze zajímavé pozice.
75'
Na půlícím kruhu byl faulován Embolo. Provinil se Carvalho.
74'
Na hřiště se dostal za velkých ovací portugalských fanoušků i Cristiano Ronaldo. Odpracováno už naopak má dnešní hrdina Gonçalo Ramos, autor hattricku.
73'
ze hřiště odchází Gonçalo Ramos, přichází Ricardo Horta,
ze hřiště odchází João Félix, přichází Cristiano Ronaldo,
ze hřiště odchází Otávio, přichází Vitinha.
71'
Zpoza šestnáctky střílel Denis Zakaria. Pokus švýcarského záložníka srazil na roh Pepe.
69'
Další parádní akce Portugalska! Krásný pas za obranu našel Raphaëla Guerreira. Ten balón posílal na vzdálenější tyč, kde na něj těsně nedosáhl Bruno Fernandes.
67'
Hattrick GONÇALA RAMOSE! Gólová akce Portugalska začala výkopem brankáře Costy. Balón se pak od Bernarda Silvy dostal k Joãovi Félixovi, který se pohyboval těsně na ofsajd lajně. Ten ještě rozběhl Ramose, který postupoval sám na Sommera a lehkým obloučkem přes padajícího gólmana skóruje – 5:1.
66'
ze hřiště odchází Ruben Vargas, přichází Noah Okafor.
66'
Z pravé strany se snažil centroval Edimilson Fernandes. Portugalská obrana sráží do autu.
64'
Bruno Fernandes se snažil na pravé straně udržet míč na hrací ploše. Už ale centroval ze zámezí, takže se bude kopat od brány.
64'
Střely celkem – 10:5
62'
Portugalci se tentokrát ubránili. Švýcaři ale zůstávají u míče a snaží se o tlak. Nic jiného už jim ostatně ani nezbývá.
61'
Shaqiri táhl další akci Švýcarska na pravé straně. Po navedení na střed ještě nahrával na Embola. Bude z toho další roh.
60'
Švýcaři jsou stále daleko od nějakého zvratu, nebo alespoň dramatizace zápasu. Vstřelený gól by je ale přeci jen mohl povzbudit.
59'
Žlutá karta pro tým Švýcarsko (Eray Cömert).
58'
Švýcarsko právě vstřelilo branku!
Gólu se dočkali i Švýcaři! Rohový kop Xherdana Shaqiriho prodloužil bránící Ramos hlavou nešťastně na vzdálenější tyč. Tam se nacházel MANUEL AKANJI, který balón usměrňoval do již odkryté brány – 4:1.
55'
Tohle už začíná být exhibice! Portugalci se dostali do přečíslení 3 na 2. To vytvořil João Félix přihrávkou na Gonçala Ramose. Ten to vyřešil nahrávkou doleva na RAPHAËLA GUERREIRA, jenž situaci zakončil nekompromisní ranou pod břevno.
54'
ze hřiště odchází Remo Freuler, přichází Denis Zakaria,
ze hřiště odchází Djibril Sow, přichází Haris Seferović.
54'
Pepe snad má při rohových kopech někde na těle magnet. Po centru Bruna Fernandese si v šestnáctce opět našel míč, ale tentokrát nebyl v pozici, aby mohl zakončovat.
53'
Střela Joãa Félixe mezi tyče neletěla, ale míč byl tečován. Nařízen roh.
51'
Vypadá to, že švýcarské naděje na postup definitivně pohasly! Centr Bruna Fernandese sice adresáta nenašel, ale míč doběhl na pravé straně Diogo Dalot. Ten obehrál Rubena Vargase a poslal před bránu přízemní centr. Balón před Sommerem jemně tečoval levou nohou GONÇALO RAMOS, jenž ho usměrnil mezi nohy padajícího brankáře Švýcarů – 3:0.
50'
Za postranní čarou se začal rozcvičovat i Cristiano Ronaldo. Uvidíme, zda ho kouč Santos pošle v průběhu druhé půle na trávník.
49'
Raphaël Guerreiro zahrál roh na přední tyč. Tam balón tečoval Pepe, ovšem švýcarská obrana následně odvracela z malého vápna.
48'
Bernardo Silva se dostal k míči na levé straně. Jeho centr odvrátil hlavou na roh Akanji.
47'
Otávio bojoval o to, aby se dostal za obranu Švýcarska. Hráči soupeře nakonec míč dostali k brankáři Sommerovi. Záložník Portugalska pak rozehrávku Švýcarů ještě nepříjemně napadal, k balónu se už ale nedostal.
46'
ze hřiště odchází Fabian Schär, přichází Eray Cömert.
46'
Statistiky po 1. poločase:
Držení míče – 52 % : 48 %
Střely na bránu – 5:2
Střely mimo – 1:1
Rohové kopy – 3:2
První poločas vyšel lépe Portugalsku, které vede 2:0 a momentálně je tak mnohem blíže k postupu do čtvrtfinále. Po úvodním oťukávání se celek z Pyrenejského poloostrova osmělil v 17. minutě. To se na levé straně šestnáctky dostal k míči Gonçalo Ramos, jenž vypustil ze své levačky dynamit do bližšího horního rohu brány soupeře. Švýcaři pak zahrozili z přímého kopu Shaqiriho, který jistil brankář Costa těsně vedle tyče. Ve 33. minutě naopak přišel druhý gól Portugalců, o který se postaral po rohovém kopu hlavičkující Pepe. Zemi helvetského kříže pak ještě nabídl příležitost nejistým zákrokem po centru Fernandese gólman Costa, ovšem Freuler toho nedokázal využít. A protože na druhé straně neproměnil svůj úprk Ramos, na skóre 2:0 se již do přestávky nic neměnilo.
45+4'
45+4'
Portugalci drží balón a teď už nikam nepospíchají. Poločas chtějí takto dohrát.
45+3'
Z dálky to nakonec zkusil Raphaël Guerreiro, který mířil vysoko nad.
45+3'
Portugalci rozehráli nakrátko a rozhodli se podržet míč.
45+2'
Fabian Schär odvracel na roh před dotírajícím soupeřem.
45'
Další nadějně vyhlížející akce Portugalska skončila u Bruna Fernandese. Ten se snažil obloučkem najít Félixe, oslovil ale jen protihráče.
45'
První poločas se chýlí ke konci. Uvidíme, kolik času mexický hlavní rozhodčí nastaví.
43'
Žlutá karta pro tým Švýcarsko (Fabian Schär).
43'
Schär tvrdě sundal Félixe, ale rozhodčí nechal Portugalsku výhodu. Bruno Fernandes poslal kolmicí do úniku Gonçala Ramose, který zvolil zakončení po zemi. To výborně přečetl a vychytal Yann Sommer! Nyní se rozhodčí vrátí k Schärově zákroku, bude se žlutit.
41'
Portugalci se teď nemusejí nikam hnát. Mohou spoléhat na obranu a čekat na šance na rychlé kontry.
40'
Držení míče – 49 % : 51 %
38'
Švýcaři mohli snížit! Sow roztáhl hru doprava na Edimilsona Fernandese. Ten poslal před bránu ostrý centr, který Diogo Costa vyrážel nejistým zákrokem jen nad sebe. Tam dobíhal Remo Freuler, který se však k hlavičce nesrovnal tak, aby balón usměrnil do brány, kterou v tu chvíli střežili jen obránci!
37'
Švýcarsku hoří pravá strana obrany. Tam schází zdravotně indisponovaný Widmer, jehož nahradil Edimilson Fernandes. To není klasický krajní bek, spíše střední záložník.
35'
Problémy švýcarské obraně teď nadělal Gonçalo Ramos. Ten je velmi aktivní a ukazuje, že přednost před Ronaldem dnes dostal oprávněně.
33'
Portugalci po rohu skórují! Na parádní centr Bruna Fernandese si naskočil 39letý veterán PEPE, kterého neuhlídali Akanji se Schärem. Hlavička stopera Porta zapadla k pravé tyči z pohledu bezmocného Sommera – 2:0.
32'
Výborný centr Joãa Félixe z levé strany. Balón směřoval na hlavu Gonçala Ramose, před nímž ho na poslední chvíli odhlavičkoval na roh Schär!
31'
Z rohového kopu stejného hráče už nic zásadního nevzešlo.
30'
Xherdan Shaqiri to zkusil z nějakých 25 metrů přímo a vůbec ne špatně! Míč směřoval těsně vedle levé tyče. Diogo Costa tam skákal a nakonec si na balón zřejmě i lehce sáhl, protože sudí nařizuje rohový kop.
29'
Breel Embolo byl hodně tvrdě bráněn Diasem. Ten si pomáhal rukama, jak to šlo. Rozhodčímu dlouho trvalo, než odpískal faul. Švýcaři budou zahrávat přímý kop.
28'
Otávio se pokusil najít někoho z ofenzivních hráčů Portugalska, ale dopředu nikdo nevyběhl. Míč pro švýcarského brankáře Sommera.
27'
Švýcarům se už snad podařilo utlumit portugalskou aktivitu, která následovala po úvodním gólu.
26'
Hra pokračuje. Trenér Švýcarka poslal rozcvičovat Eraye Cömerta, ovšem Schär se zatím vrací na trávník.
24'
Na hrací ploše zůstává ležet Fabian Schär. Už je v péči lékařů.
22'
Gonçalo Ramos dovedl míč až před pokutové území, odkud to zkusil pravačkou. Nepodařilo se mu svou střelu ideálně umístit, když opět mířil doprostřed. Sommer zasáhl úspěšně.
21'
Portugalci při chuti. Nejprve posílal Guerreiro z levé strany do pokutového území dobrý míč, ale dobře se vrátil kapitán Švýcarska Xhaka. O chvíli později opět Guerreiro založil akci, na jejímž konci Ramos sklepával proti noze Otáviovi, který z poměrně těžké pozice netrefil míč špatně. Přeci jen ale mířil na střed brány, kde byl Sommer.
19'
Portugalci tedy začali dobře. Trefil se hráč, který v základní sestavě nastoupil na úkor Cristiana Ronalda, tedy Gonçalo Ramos.
17'
Teď už jdou Portugalci do vedení! Po autovém vhazování na levé straně se dostal k míči João Félix. Ten ho předal GONÇALOVI RAMOSOVI, který již v pokutovém území nečekaně vypálil přes bránícího Schära a byla to tedy pořádná raketa! Balón zamířil do bližší šibenice švýcarské brány a brankář Yann Sommer nestihl ani zvednout ruce.
17'
Raphaël Guerreiro dobře předal míč do běhu Bernardovi Silvovi. Záložník Manchesteru City vběhl do šestnáctky, ale tam chtěl ještě nahrávat, což Švýcaři pokryli.
16'
Nyní si ale nahrávají obránci Portugalska. Rozehrávku řídí především kapitán Pepe.
16'
Portugalci zatím spíše vyčkávají. Švýcaři tak mají prostor pro rozehrávku na vlastní polovině.
15'
Ruben Vargas zkusil jít sám po levé straně. Neobehrál Dalota.
13'
Edimilson Fernandes v souboji s levým bekem Portugalska Guerreirem. Ten šel na zem a odehrál balón alespoň do autu.
12'
Při rozehrávce si počínal hodně riskantně Rúben Dias. Portugalský stoper se nakonec dokázal z problémů vymanit.
11'
Edimilson Fernandes se dostal k míči na pravém křídle. Rozhodl se pro centr levačkou, což mu moc nevyšlo a balón unikl před nabíhajícím Freulerem do zámezí.
10'
Zatím je to vyrovnané utkání. Švýcaři nikam nezalezli a momentálně drží míč. Na šanci čekáme.
9'
Portugalský brankář Diogo Costa nerozehrál ideálně. Nákop k postranní čáře málem zachytil Edimilson Fernandes, kterému však balón unikl do autu.
8'
Pepe si pomohl rukama v souboji se Shaqirim. K faulu došlo na polovině hřiště.
8'
Ruben Vargas a Xherdan Shaqiri se snažili něco vymyslet na levé straně. Bude z toho autové vhazování pro Švýcarsko.
6'
Ten rozehráli Švýcaři nakrátko. Centr přišel až po chvíli, ovšem byl snadno zneškodněn obranou celku z Jižní Evropy.
6'
Právě Breel Embolo se dostal k míči. Navedl si ho na levou stranu pokutového území a jeho střelu srazil na první roh zápasu Pepe.
5'
Embolo je v pořádku a už se opět postavil na hrot švýcarské ofenzivy.
4'
Rúben Dias se v běžeckém souboji dostal přes Breela Embola. Vzápětí zasáhl švýcarského útočníka rukou do tváře a sudí raději přerušil hru. Nedovolený zákrok se však nepíská, byť si o něj Diasovo počínání říkalo.
3'
Ofsajd a v něm portugalský útočník Gonçalo Ramos.
3'
João Félix už možná mohl střílet. Ještě ale hledal Bruna Fernandese, který byl dostoupen Ricardem Rodríguezem, jenž situaci vyřešil ve prospěch Švýcarska.
2'
Portugalsko se poprvé déle drží u míče. Jeho fotbalisté obehrávají útočnou polovinu.
1'
Úvodní výkop zápasu měli v bílém hrající Švýcaři. Ti na úvod zvolili dlouhý nákop. Portugalci nastoupili v červenozelené kombinaci.
1'
Dozněly národní hymny obou zemí. Ještě nezbytné oficiality včetně pozdravů a losu a pak už se půjde na to. Kapitánskou pásku v týmu Portugalska přebral po posazeném Ronaldovi velezkušený stoper Pepe.
Portugalský kouč Fernando Santos nechal pouze na lavičce hvězdného Cristiana Ronalda. Santos se netajil, že se mu nelíbila Ronaldova naštvaná reakce po vystřídání v posledním duelu skupinové fáze proti Koreji. Novinářům řekl, že situace byla vyřešena interně.

Portugalsko: Costa – Dalot, Pepe (C), Dias, Guerreiro – Otávio, W. Carvalho, Ber. Silva – B. Fernandes, Ramos, Félix.
Náhradníci: Patrício, Sá – Vitinha, Ronaldo, João Mário, Cancelo, Nunes, Palhinha, Horta, And. Silva, Ant. Silva, Neves, Leão.
Trenér: Fernando Santos

Švýcarsko: Sommer – E. Fernandes, Schär, Akanji, Ric. Rodríguez – Freuler, Xhaka (C) – Shaqiri, Sow, R. Vargas – Embolo.
Náhradníci: Kobel, Omlin, Köhn – R. Steffen, Jashari, Zakaria, Rieder, Frei, Cömert, Fassnacht, Okafor, Elvedi, Seferović, Aebischer.
Trenér: Marat Yakin

Rozhodčí: Ramos – Morin, Hernández.
Obě země spolu mají čerstvou zkušenost z Ligy národů. V rámci její elitní skupiny se dvakrát utkaly v červnu. Portugalci doma zvítězili 4:0. V Ženevě se pak z výhry 1:0 radovali naopak Švýcaři.
Portugalsko:
Portugalci dosud čekají na triumf na MS. Nejlepším výsledkem zůstává třetí místo z roku 1966. Světový titul je velkou motivací také pro Cristiana Ronalda, jenž ve svých 37 letech startuje možná na poslední velké reprezentační akci. Portugalsko bylo nalosováno do skupiny H, kterou vyhrálo. O postupu do play-off rozhodlo už v prvních dvou zápasech. Nejprve přestřílelo 3:2 Ghanu a poté přehrálo 2:0 Uruguay. Na závěr skupinové fáze si tak mohlo dovolit prohrát 1:2 s Koreou.

O výhře nad Uruguayí rozhodl dvěma trefami Bruno Fernandes, jenž je s tímto počtem zásahů také nejlepším střelcem svého týmu na turnaji. O další portugalské góly na šampionátu se postarali Cristiano Ronaldo, João Félix, Rafael Leão a Ricardo Horta.
Švýcarsko:
Švýcaři budou chtít zlomit osmifinálové prokletí. Čtvrtfinále MS si naposledy zahráli v roce 1954. Na letošním šampionátu splnili základní cíl, ze skupiny G postoupili jako druhý tým za Brazílií. Do turnaje vstoupili výhrou 1:0 nad Kamerunem, o níž rozhodl krátce po změně stran Breel Embolo. Poté přišla porážka 0:2 s favorizovanými Kanárky, ovšem na závěr skupinové části svěřenci Murata Yakina přestříleli 3:2 Srbsko, byť v průběhu utkání 1:2 prohrávali. V posledním zápase celek ze země helvetského kříže postrádal nemocnou brankářskou jedničku Yanna Sommera a stopera Nica Elvediho. Oba by však měli být pro osmifinále připraveni.

Nejlepším švýcarským střelcem na turnaji je s dvěma zásahy již zmíněný Breel Embolo. Kouč Yakin hodně spoléhá také na stopera Manchesteru City Manuela Akanjiho či ofenzivního záložníka Xherdana Shaqiriho. Ten se sice vytratil z velkého evropského fotbalu odchodem do Chicaga, ovšem na MS si zatím vede výborně.
Srdečně zde vítám všechny milovníky fotbalu! Osmifinálovou fázi Mistrovství světa v Kataru uzavře souboj Portugalska a Švýcarska. V roli papírového favorita půjde do utkání celek z Pyrenejského poloostrova, ovšem Švýcaři už na turnaji rovněž ukázali, že fotbal hrát umějí.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:00.