Premier League - 14. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Newcastle : Fulham - 19. prosince 2020   21:00

Newcastle
64' C. Wilson
1:1
(0:1)
Fulham
42' Ritchie (vl.)
Newcastle
Darlow – Yedlin, F. Fernández (46. Hayden), Clark, P. Dummett (79. Fraser) – Almirón, S. Longstaff, Shelvey (C), Ritchie – C. Wilson, Joelinton (75. Gayle).
Gillespie – Lewis, Krafth, Murphy, Hendrick, Carroll.
Scott – West, Eaton
St. James' Park, Newcastle upon Tyne
Fulham
Aréola – Aina, J. Andersen, Adarabioyo, A. Robinson – Anguissa, Lemina – Decordova-Reid, Cairney (C) (64. M. Hector), Lookman (90+4. Bryan) – A. Mitrović (76. Loftus-Cheek).
Rodák – Odoi, Ream, Reed, Kamara.

Držení míče: 49 % : 51 %.
Střely na branku: 5:4. Střely mimo: 5:4. Rohy: 2:9. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 7:17.
Žádné velké představení se tedy na severu Anglie nekonalo. Nehezký zápas nepřinesl mnoho zajímavých okamžiků. Fulham vyhrál poločas díky šťastnému a z pohledu domácích hodně smolnému vlastnímu gólu po odrazu o tvář Ritchieho po rohovém kopu. Po přestávce se domácím podařilo vyrovnat z penalty, ale půlhodinovou přesilovku nevyužili a ani si v ní nevypracovali pořádnou šanci.
90+6'
90+6'
Po ubráněném rohu vyrazili domácí do kontru, žlutou kartu za taktický faul vidí Michael Hector (Fulham FC).
90+5'
Hosté se domáhali odpískání ruky v šestnáctce, podle názoru rozhodčího Scotta však byla neúmyslná a u těla. Výsledkem je tedy pouze roh pro Fulham.
90+4'
Ještě taktická změna v podání Fulhamu: útočníka Ademolu Lookmana nahrazuje defenzivnější Joe Bryan.
90+2'
Yedlin vyvezl míč a zapojil do trojúhelníkové souhry na jeden dotek Wilsona i Almiróna, jehož centr nakonec hosté odvrátili a zůstávají zakopáni před vlastní bránou.
90+1'
Zápas bude nastaven o 5 minut.
89'
Hra pokračuje, hosté odkopávají dlouhý míč z vlastního území.
88'
Na trávníku leží Mario Lemina, těžko říct, jak moc vážné je jeho zranění a nakolik chce gabonský záložník jen natahovat cenné vteřinky.
86'
Longstaff nabil Wilsonovi, jenž křížnou střelu zpoza šestnáctky také nedokázal umístit mezi tyče.
84'
Fulham už viditelně tahá čas, v oslabení by asi remízu bral.
82'
Následný trestný kop ve formě krátkého rohu Newcastle nevyužilo, i když vyhlížel nadějně. Ritchie našel uprostřed pokutového území Haydena, který minul zařízení.
81'
Žlutou kartu dostává Antonee Robinson (Fulham FC) za faul na Almiróna.
80'
Střídající Fraser se uvedl náběhem a centrem z levého křídla do Aréolových rukavic.
79'
Střídání v týmu Newcastle United: ze hřiště odchází Paul Dummett, přichází Ryan Fraser.
78'
Anguissovi se vůbec nepovedl centr, pro míč si běží k odkopu od brány domácí gólman.
76'
Střídání v týmu Fulham FC: ze hřiště odchází Aleksandar Mitrović, přichází Ruben Loftus-Cheek.
76'
Trochu náhodně se Longstaffův nákop stáčel k bráně a dopadl na její horní síť.
75'
Střídání v týmu Newcastle United: ze hřiště odchází Joelinton, přichází Dwight Gayle.
74'
Rohový kop se bude po obranné hlavičce Jonjo Shelveyho opakovat.
73'
Z dobrého místa vytěžil londýnský nováček jen roh. Na zadní tyči zasáhl před Hectorem v posledním zlomku vteřiny Yedlin.
72'
Žlutou kartu dostává Ciaran Clark (Newcastle United). Nedaleko velkého vápna zastavil nedovoleně Decordovu-Reida.
72'
Alphonse Aréola vystartoval z brány včas a vyráží míč před nabíhajícím Joelintonem.
70'
Newcastle využívá volnějšího prostoru, Sean Longstaff šel však k zemi příliš ochotně.
68'
Na druhé straně zahrozil i oslabený Fulham. Tvrdá střela Ademoly Lookmana letí přímo na Darlowa, který ji vyboxoval.
67'
Sean Longstaff si troufl z 28 metrů přímo na bránu, Aréola povedenou střelu k tyči chytá.
66'
Další hrozba pro Fulham po faulu Ainy na Wilsona.
64'
Fulham pochopitelně reaguje na vyloučení jednoho ze stoperů střídáním: z trávníku je stažen Tom Cairney, obranu vyztuží Michael Hector.
64'
Newcastle právě vstřelil branku!
Při pokutovém kopu CALLUM WILSON nic nevymýšlel, stačilo trefit prostředek brány a osmý gól sezóny je na světě.
61'
Červenou kartu dostává Joachim Andersen (Fulham FC). Faul zezadu na hráče, který míří sám na bránu – v tom smyslu není co řešit. Penalta je potvrzena.
60'
Byla nařízena penalta pro Newcastle! Andersenův zákrok zezadu proti Wilsonovi ovšem ještě musí posvětit VAR. Ze záznamu se zdá, že k faulu došlo ještě před šestnáctkou, uvidíme.
58'
Yedlin uvolnil krásným pasem od postranní čáry Joelintona, který svou příležitost prováhal a než si narovnal míč na střelu, sebral mu ho čistě ze strany Andersen.
56'
Sám Ritchie podebral centr do vápna, kde ho rázně odhlavičkoval Adarabioyo.
55'
Vzteká se i Lemina. Spoluhráč Guélora Kangy z gabonského národního mužstva bodyčekoval drobnějšího Ritchieho a zavinil zkrácený roh pro Newcastle.
54'
Lookman se hlásí o roh, ale podle názoru rozhodčího sám postrčil nedovoleně Clarka.
52'
Mitrović pronikl do šestnáctky Newcastlu po narážečce s Lookmanem a ještě si míč píchl kolem Clarka, který sráží na roh.
50'
Cariney si udělal prostor na penaltě a nepříliš prudkou střelou k tyči protáhl Darlowa.
48'
Po dlouhých dohadech se rozehrál přímý kop, kterým Jonjo Shelvey z ideálního místa těsně přestřeluje.
46'
Žlutou kartu dostává Joachim Andersen (Fulham FC) za šlapák na Almiróna uvnitř pokutového oblouku.
46'
Fernándeze vystřídal v dresu Newcastle United do druhého poločasu Isaac Hayden.
46'
Nováček je na dobré cestě k úspěchu. V nepříliš kvalitním zápase se hraje bez větších šancí, jediný gól si dal domácí Ritchie sám smolným zásahem při rohovém kopu. Fulham měl ovšem více ze hry a pokud si někdo zasloužil jít do vedení, byli to právě fotbalisté ve žlutém.

Statistiky první půle:
Držení míče 33% – 67%, střely na bránu 2:2, střely mimo 2:3, rohy 2:5, fauly 6:4, ofsajdy 1:0.
45+1'
45'
Nastavuje se 1 minuta.
44'
Newcastle vede útok po pravém křídle, jenže Yedlinova pokažená zpětná přihrávka ho zadusila hned v zárodku.
42'
Fulham právě vstřelil branku!
Lépe řečeno si ji dali domácí kuriózně sami. Na rohový kop vyskočil nejvýše Tosin Adarabioyo, jeho hlavička prošla houštinou těl, skočila o trávník a nic netušící MATT RITCHIE si ji tváří srazil do vlastní sítě.
42'
Rohový kop zařídil pro Fulham sraženým centrem z levého křídla Robinson.
41'
Sledujeme rozvážnou rozehrávku Fulhamu od zadních pozic. Držení míče je na straně nováčka.
38'
Z několika střetů před fulhamským velkým vápnem vyplaval míč před Almiróna, který měl volnou cestu k bráně. Rozhodl se zakončit hned a po zemi pálí sice tvrdě, ale do míst, kam brankáři skáčí nejraději.
36'
Z obdobné vzdálenosti měl po Ritchieho faulu ve výskoku na Mitroviće k dispozici trestný kop Fulham. Ze závaru se Londýňané neprosadili, z druhé vlny zakončuje skotský reprezentant Cairney vnější šajtlí vedle.
34'
Přímý kop 40 metrů od brány se Ritchiemu nepovedlo poslat na spoluhráče. Obránci žlutých si sice trochu překáželi, ale nakonec míč dostali do bezpečí.
32'
Na Leminův křížný pas za obranu si naběhl Bobby Decordova-Reid. Pozici měl výbornou, trefit míč volejem přímo ze vzduchu už bylo obtížnější a Jamajčan mu nedal patřičný směr.
31'
Newcastle se osvobozuje a odkopává míč až k Aréolovi.
30'
Yedlin v hraničním souboji odstavil Lookmana v šestnáctce, ale už nestihl míč zašlápnout, aby zabránil rohu.
28'
Série nebezpečných situací před domácí bránou je zřejmě u konce. Po rohu hlavičkuje vedle brány Tosin Adarabioyo.
27'
Rozehrávky z ideálního místa těsně za velkým vápnem se chopil Lookman, jenže střela tečovaná o zeď letí vysoko nad.
26'
Anguissa si v plném běhu narazil šajtlí s Lookmanem a vysunul Decordovu-Reida, který zblízka trefil jen nohy vybíhajícího Darlowa. Rozhodčí po dohrání akce píská trestný kop za faul na Anguissu.
24'
Fulham kombinuje do plných a nedostává se na dostřel.
23'
Joelinton nenastavil řádně hlavu a Shelveyho centr poslal z 10 metrů vysoko nad břevno.
21'
Nesmělé útočné pokusy zatím na obou stranách stále narážejí na zformované obrany.
19'
Joachim Andersen včas zakřižoval Ritchieho, který si nabíhal na Joelintonovu kolmici.
17'
Wilson ani Joelinton nedokázali na hrotu přihrát přesně a domácí ztrácejí míč.
15'
Longstaff vpadl pod nohy Robinsonovi, obral ho o míč a akci zakončil ukvapenou a velice nepřesnou střelou z dálky Ritchie.
14'
Trestný kop rozehrál Newcastle do šířky, po následném nákopu letí nahoru praporek pomezního. V ofsajdu se zapomněl Wilson.
12'
Anguissa našel centrem Lookmana, který hlavičkuje z prostoru mezi malým vápnem a penaltovou značkou jen doprostřed brány.
12'
Rohový kop se vrací k Lookmanovi, který ani napodruhé neoslovil spoluhráče před bránou.
11'
Aina uvolnil do šestnáctky hostujícího kapitána Cairneyho, který zakončil neobvykle vysokým lobem. Karl Darlow svíci raději přehazuje přes břevno na roh.
10'
Po Ritchieho centru hlavičkoval Callum Wilson neškodným obloučkem do Aréolových rukavic.
8'
Další roh pro Newcastle. Brankář Aréola zaváhal při vyběhnutí, podrželi ho spoluhráči.
6'
Matt Ritchie napálil odražený míč po rohovém kopu jen do obránce Robinsona.
5'
Poprvé se předvedli v útoku domácí. Ritchie si naběhl na kolmici do šestnáctky, jeho přízemní centr zastavuje Lemina skluzem za cenu rohu.
4'
Po rohu ještě hosté vhazovali poblíž rohového praporku, celou akci však zhatila nepřesná zpětná přihrávka pravého obránce Ainy.
3'
Fulham zkusil při rozehrávce trestného kopu nacvičený signál, domácí Fernández odhlavičkoval míč na roh.
1'
Brzy po výkopu prověřil střelou k tyči zpoza šestnáctky Darlowa po Andersenově přihrávce uzdravený Aleksandar Mitrović.
1'
1'
Těsně před výkopem museli hosté změnit avizovanou základní sestavu. Ivan Cavaleiro se zranil při rozcvičce a do hry přece jen jde ne zcela zdravý nejlepší střelec Fulhamu Decordova-Reid.
Povinné pokleknutí absolvují domácí fotbalisté v černobíle pruhovaných, hosté ve žlutých dresech.

Newcastle United: Darlow – Yedlin, Fernández, Clark, Dummett – Almirón, Longstaff, Shelvey, Ritchie – Wilson, Joelinton.
Náhradníci: Gillespie – Lewis, Krafth, Fraser, Hayden, Murphy, Hendrick, Gayle, Carroll.

Fulham FC: Aréola – Aina, Andersen, Adarabioyo, Robinson – Anguissa, Lemina – Decordova-Reid, Cairney, Lookman – Mitrović.
Náhradníci: Rodák – Hector, Odoi, Ream, Bryan, Loftus-Cheek, Cavaleiro, Reed, Kamara.

Rozhodčí: Scott – West, Eaton.
Vzájemné zápasy
Oba kluby se z posledních šesti ročníků jen dvakrát potkaly ve stejné soutěži. V sezóně 2016/17 vyhrál oba druholigové zápasy Fulham (1:0 a 3:1), naopak předloni se hrálo v Newcastlu bez branek a v posledním kole prohrál Fulham doma v Londýně rozlučku s Premier League vysoko 0:4 (9. Shelvey, 11. Pérez, 61. Schär, 90. Rondón).
Fulham (2-3-8, 12:22, 9 bodů, 18. místo)

Nováček se s bídným bodovým ziskem topí v sestupových vodách, z nichž se neodrazil ani v domácím dosti šedivém bezbrakovém duelu s šestnáctným Brightonem. Předtím Fulham remizoval s mistrovským Liverpoolem 1:1.
V minulém kole se po zranění kolene vrátil alespoň na pár minut jeden z klíčových mužů ofenzívy Aleksandar Mitrović. Naopak zdravotní trable v tréninku řešil Bobby Decordova-Reid a nad startem s pěti zásahy nejlepšího střelce klubu visí otazník.
Newcastle United (5-2-5, 16:21, 17 bodů, 14. místo)

Fotbalisté z nejsevernější výspy ligy po karanténní přestávce narážejí hned po sobě na kompletní trio nováčků.
I zásluhou Almirónova nejrychlejšího gólu sezóny z 20. vteřiny porazili West Bromwich 2:1, ale následně vybuchli v Leedsu 2:5. Střídavé výkony jsou letos pro Newcastle typické, nejvýraznější šňůry vítězství i porážek trvaly jen dva zápasy.
Jasně nejproduktivnějším mužem klubu od dob Alana Shearera před čtvrt stoletím je Callum Wilson se 7 góly a 3 asistencemi. Newcastlu stále chybí zraněná brankářská jednička Martin Dúbravka, jehož návrat na trávníky je zatím v nedohlednu, mimo hru je i útočník Saint-Maximin.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.