Premier League - 18. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Newcastle : Manchester City - 19. prosince 2021   15:00

0:4
(0:2)
Manchester City
5' Rúben Dias  (Cancelo) • 27' Cancelo  (Mahríz) • 64' Mahríz  (Zinčenko) • 86' Sterling  (Jesus)
Newcastle
Dúbravka – Murphy, Clark, Lascelles /C/, Ritchie – Almirón (80. Hendrick), Hayden (61. Longstaff), Willock (46. Saint-Maximin), Fraser – Joelinton, Wilson.
Darlow – Schär, Krafth, Anderson, White, Gayle.
Atkinson – Betts, Cann
St James' Park, Newcastle upon Tyne
52 127 diváků
Ederson – Cancelo, Dias /C/ (70. Stones), Laporte, Zinčenko – Rodri (68. Fernandinho), Silva – Mahríz (77. Palmer), De Bruyne, Sterling – Jesus.
Steffen – Aké, Wilson-Esbrand, Gündoğan, Grealish, Foden.

Držení míče: 28 % : 72 %.
Střely na branku: 1:7. Střely mimo: 4:8. Rohy: 3:6. Ofsajdy: 4:2. Fauly: 9:6.
Souboj dvou nejbohatších klubů světa skončil drtivou porážkou domácího Newcastlu, který na obhájce titulu nestačil v žádném směru a zmatkováním v obraně mu daroval vítězný gól již v 5. minutě. Hosté pak v průběhu utkání přidali další tři, jeden z toho až po zásahu VAR po nesprávně odmávaném ofsajdu. Jedna šance za celý zápas je pro „Straky“ velice málo.
Citizens vyhráli osmý ligový zápas v řadě, v kalendářním roce 2021 stanovili 34. vítězstvím nový rekord Premier League a do sítě Newcastlu skórovali alespoň jednou v 26. utkání po sobě, což je vyrovnaný historický rekord Arsenalu proti West Bromwichi.
90+2'
90+2'
Nastavení se dohrává pouze z povinnosti. Z hlediště znějí chorály, zatímco hráči čekají na závěrečný hvizd v okolí půlící čáry.
90+1'
Rozhodčí Atkinson nastavuje rozhodnutý zápas o dvě minuty.
89'
Střídajícímu Palmerovi odskočil míč na penaltové značce a Dúbravka si ho ve spolupráci s obránci pokryl.
88'
Manchester City kontroluje hru, naopak domácí už propadli beznaději a nejraději by se viděli v šatně.
86'
Manchester City právě vstřelil branku!
Gabriel Jesus se protáhl po levém křídle kolem Murphyho a jeho zpětnou přihrávku uklidil úplně volný RAHEEM STERLING ze čtyř metrů do odkryté brány.
84'
Dnešní utkání sleduje 52 127 diváků.
82'
Domácí by si přáli alespoň čestný úspěch, jenže Saint-Maximin zpoza šestnáctky přestřeluje o dva metry.
81'
Celý zápas nezaměstnaný Ederson jednou rukou reflexivně vyškrabuje Wilsonovu prudkou hlavičku zblízka.
80'
Dostřídal i Newcastle United: ze hřiště odchází Miguel Almirón, přichází Jeffrey Hendrick.
79'
Pomezní Darenn Cann, ten dneska nemá den. Opět špatně zvedl praporek při náběhu Zinčenka po levé lajně.
77'
Hosté mají vyčerpány možnosti střídání. Hřiště opouští autor třetí branky Rijád Mahríz, kterého nahradí Cole Palmer.
76'
Dvakrát se dostal k rozehrávce Dúbravka. Poprvé u něj přistál nepřesný dalekonosný pas hostů, po chvíli zase bezradná malá domů spoluhráčů.
74'
Citizens celkem v poklidu drží míč a tříbrankový náskok, domácí jen běhají v bloku.
71'
V ofsajdu si přebíral Ritchieho kolmici domácí Callum Wilson.
70'
V krátkém sledu další střídání v mužstvu Manchesteru City: ze hřiště odchází Rúben Dias, přichází John Stones.
69'
Roh vybojovali domácí fotbalisté, míč si však v tlačenici našel Ederson a ihned posílá do protiútoku své spoluhráče.
68'
Poprvé střídá Manchester City. Místo Rodriho Hernándeze přichází Fernandinho Roza.
68'
V klubku hráčů si našel Mahrízův centr Rúben Dias a hlavou lízl míč vedle zadní tyče.
67'
Ciaran Clark odvrací další útok hostů tradičně za cenu odkopu na roh.
64'
Zinčenkův polovysoký centr uklidil z voleje do sítě RIJÁD MAHRÍZ. Videorozhodčí opravil úplně nesmyslně odmávaný ofsajd, alžírský útočník byl v okamžiku přihrávky metr za hráčem.
64'
Mahrízův gól neplatí pro odmávaný ofsajd. Podle záznamu se však pomezní mýlí, tohle musí VAR opravit!
61'
Střídání v týmu Newcastle United: ze hřiště odchází Isaac Hayden, přichází Sean Longstaff.
60'
Rychlý průnik hostů táhl De Bruyne. Šajtlí do pokutového území načasoval ideálně přihrávku Cancelovi, který však bez přípravy v plné rychlosti vysoko překopl bránu.
57'
Sterlingovu střelu z levé strany pokutového území si Dúbravka s jistotou pohlídal.
55'
Pro tuto chvíli se Newcastle ubránil. Sterlingova střela letí vysoko nad břevno a odkopávat od brány bude jeho posila z pražské Sparty Martin Dúbravka.
54'
De Bruyne uvolnil kolmicí Gabriela Jesuse, jehož ránu z 10 metrů tečoval Clark na další roh.
53'
Po rohu neprošla před bránu hlavička Rodriho Hernándeze. Z bezprostřední blízkosti dorážel Aymeric Laporte vedle bližší tyče.
52'
Zázračným zákrokem jednou rukou na čáře proti Jesusově hlavičce zblízka podržel domácí slovenský brankář Dúbravka.
51'
De Bruyneovu střelu domácí zblokovali, protiútok však ztroskotal na ofsajdu Miguela Almiróna.
50'
K Saint-Maximinově přízemní přihrávce se ve vápně nedostal těsně bráněný Wilson, míč si pokryl na zemi brankář hostů.
48'
Dílčí vítězství si v souboji se Sterlingem připsal domácí Murphy, akce přes celé hřiště však vrcholí nepřesnou přihrávkou do vápna City.
47'
Ritchieho střílený centr z levé strany směřoval jen do náruče brankáře hostů Edersona.
46'
Joea Willocka vystřídal v dresu Newcastle United o přestávce Allain Saint-Maximin.
46'
Souboj předposledního s prvním se zatím vyvíjí očekávaným směrem. Hosté udeřili po dvojitém nedorozumění domácí obrany hned v 5. minutě, krásnou samostatnou akcí pak zvyšoval Cancelo. Domácí si nevytvořili žádnou šanci a Manchester City je blízko překonání rekordu v počtu ligových výher v kalendářním roce, kterých má aktuálně třiatřicet.

Statistické okénko
Držení míče 36% – 64%, střely na bránu 0:3, střely mimo 3:3, rohy 1:3, fauly 7:5, ofsajdy 0:1.
45+1'
45+1'
Gabriel Jesus měl po De Bruyneově přihrávce gól do šatny na noze, jenže křížnou střelou po zemi o vlásek minul domácí bránu.
45'
Nastavuje se 1 minuta.
44'
Murphyho střela z dálky letí neškodně až na tribunu.
43'
Newcastle získal z dalšího kontru první roh v utkání. Na malém vápně vyskočil nejvýše Hayden a hlavičkuje metr vedle brány.
42'
Rohový kop Manchesteru City rozehrál Rijád Mahríz na Bernarda Silvu, který hlavou prodlužuje dost výrazně vedle zadní tyče.
40'
Z rychlého protiútoku prováhal ideální chvíli k zakončení Wilson, musel tedy prostrčit míč Joelintonovi, jenže našel jen Brazilcovy paty.
39'
Dúbravka si vyběhl doprostřed pokutového území a stahuje ze vzduchu Mahrízův centr.
38'
Hra je v posledních minutách plná nepřesností, nic zajímavého se na severu Anglie neděje.
35'
Od gólu na 0:2 sledujeme víc boje než fotbalu. Joelinton de Lira fauloval Rodriho Hernándeze a do útoku může jít mistr.
33'
Ritchie se po střetu s Jesusem zastavil až o reklamní panel.
31'
Sudí ještě v přerušené hře krátce konzultoval předchozí střet v hostující šestnáctce s kolegou u videa, verdikt se ovšem nemění.
30'
Žlutou kartu dostává Bernardo Silva (Manchester City). Rozhodčí si to trochu vyžehlil u domácích příznivců, když trestá útočný faul na Murphyho.
30'
Vzápětí Ederson zasahuje na zemi a stadión se po sestřelení Ryana Frasera mohutným pískotem marně dožaduje penalty. Podle rozhodčího Atkinsona přepadl domácí útočník přes padajícího brankáře cíleně.
29'
„Straky“ měly k dispozici trestný kop, Ederson vyběhl do tlačenice a vyboxoval míč do bezpečí.
27'
JOÃO CANCELO při své akci žádného protihráče nezranil ani nezhmoždil, zato nejméně čtyři zesměšnil a přesnou ranou zpoza šestnáctky napnul síť v domácí bráně podruhé.
25'
Žlutou kartu dostává Rodri Hernández (Manchester City) za faul na Willocka.
23'
Rychlá akce Manchesteru City po levém křídle. Zpětnou přihrávku od Bernarda Silvy dostal proti noze Zinčenko, ale již uvnitř šestnáctky vysoko přestřelil.
21'
Žlutou kartu dostává Isaac Hayden (Newcastle United), který vletěl skluzem do De Bruynea jako odbržděný vůz.
19'
Po kolizi s brankářem Edersonem zůstal na malém vápně ležet Callum Wilson a musí být ošetřen. Na vině byl ovšem sám, protože atakoval brankáře City ve vzduchu a ten na něj poté přepadl.
18'
Joelinton běžel s míčem na kopačkách dost dlouho a jakmile ucítil ruku Rodriho Hernándeze, šel ochotně k zemi.
17'
Vzrušení bylo zbytečné. Fraserovu střelu vykopával z brankové čáry Zinčenko, ovšem Newcastle se k míči dostal s pomocí Haydenova útočného faulu.
14'
Kolmou přihrávku za obranu vystihl Martin Dúbravka.
12'
Newcastle poprvé zahrozil. Odražený míč si našel Joelinton de Lira a prudkou střelou z 20 metrů jen těsně minul.
11'
Krátký roh Manchesteru City prošel přes hlavy všech hráčů ve vápně na pravou stranu ke Cancelovi, jehož rána z úhlu mířila přímo do Dúbravkovy náruče.
10'
Domácí se zatím příliš nechytají, míč je neustále na kopačkách vedoucího mužstva anglické ligy.
8'
Druhý rohový kop po obranném zákroku Ciarana Clarka hosté nevyužili.
6'
Manchester City skóroval do sítě Newcastlu v 26. ligovém utkání v řadě, což je vyrovnaný rekord Premier League.
5'
Darovaný roh odvrátil Newcastle jen na chvilku. João Cancelo zachytil ve výskoku De Bruyneův kolmý pas, jeho skvělý centr z voleje nechal domácí Clark propadnout a RÚBEN DIAS hlavičkou ze dvou metrů překonává bezmocného Dúbravku.
4'
Hayden pod tlakem poslal míč malou domů Dúbravkovi, který mu naráží do zámezí a Manchester City tak přišel lacino k rohovému kopu.
3'
Joelinton de Lira však po rozehrávce zajel do Joãa Cancela a míč se vrací na kopačky mistrovského celku.
2'
Hosté od výkopu příliš nepůjčovali soupeři míč, ale přihrávka Bernarda Silvy na Sterlinga směřovala do ofsajdu.
1'
Domácí nastoupili před bouřící stadión v černobíle pruhovaných dresech, hosté budou hrát v bledě modrých.

Newcastle United: Dúbravka – Murphy, Clark, Lascelles (C), Ritchie – Almirón, Hayden, Willock, Fraser – Joelinton, Wilson.
Náhradníci: Darlow – Schär, Krafth, Hendrick, Anderson, Longstaff, White, Saint-Maximin, Gayle.

Manchester City: Ederson – Cancelo, Dias (C), Laporte, Zinčenko – Rodri, Silva – Mahríz, De Bruyne, Sterling – Jesus.
Náhradníci: Steffen – Stones, Aké, Wilson-Esbrand, Gündoğan, Grealish, Fernandinho, Foden, Palmer.

Rozhodčí: Atkinson – Betts, Cann.
Vzájemné zápasy
Citizens zvítězili nad Newcastlem čtyřikrát v řadě, naposledy v závěru loňské sezóny po divokém průběhu na jeho hřišti. Domácí vedli 1:0, o poločase ale prohrávali 1:2, aby v 62. minutě dovršili ze dvou penalt další obrat na 3:2. Za čtyři minuty však opět po dvou slepených gólech Ferrana Torrese prohrávali 3:4 a při tomto skóre již zůstalo.
Z posledních 30 vzájemných utkání se Newcastle radoval jen dvakrát (2-4-24).
Manchester City hodil za hlavu porážku v posledním kole skupiny Ligy mistrů v Lipsku a rozdrtil Leeds nejvyšším poměrem v sezóně 7:0. Byla to sedmá ligová výhra v řadě, City se s jasně nejlepší obranou soutěže dál drží na čele o jediný bod před podobně rozjetým Liverpoolem. Až na dlouhodobě zraněného Torrese je kádr k výjezdu na sever Anglie připraven.

Střelci: 10 – Mahríz, 7 – Silva, 6 – Sterling, Foden, 5 – Jesus, De Bruyne.
Newcastle United útočil na rekordní sérii čekání na první ligovou výhru. Dočkal se nakonec v patnáctém kole vydřeným vítězstvím 1:0 nad Burnley, od té doby ale prohrál v Leicesteru 0:4 a v Liverpoolu 1:3 a zůstává pod čarou ponoru. Na sedmnáctý Watford, který má zápas k dobru, ztrácejí „straky“ tři body, navíc je teď čeká těžký dvojzápas s oběma manchesterskými obry. Na marodce jsou obránci Fernández a Lewis, kteří by se nejpropustnější defenzívě ligy určitě hodili.

Střelci: 6 – Wilson, 3 – Saint-Maximin.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:15.