Premier League - 38. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Brentford : Manchester City - 28. května 2023   17:30

Brentford
85' Pinnock (Mbeumo)
1:0
(0:0)
Brentford
Raya (C) – Pinnock, Mee, Jörgensen – Hickey (70. Dasilva), Onyeka (81. Baptiste), Janelt, Damsgaard (70. Schade), Henry – Mbeumo (88. Ghoddos), Wissa (88. Roerslev).
Strakoša – Ajer, Stevens, Trevitt.
Brooks – Hussin, Wilkes
Gtech Community Stadium, Brentford
17 120 diváků
Manchester City
Ederson – Walker (C), Aké (63. Charles), Laporte – Ka. Phillips – R. Lewis, Foden, Gómez – Mahriz, Álvarez, Palmer.
Ortega – Stones, Gündoğan, Rodri, B. Silva, Al. Robertson, Knight, Haaland.

Statistiky zápasu:
Držení míče: 34 % : 66 %.
Střely na branku: 4:3. Střely mimo: 4:6. Rohy: 3:4. Ofsajdy: 3:0. Fauly: 12:8.
Brentford už ani výhra v tabulce nikam neposunula. Jelikož si tři body připsali také Aston Villa s Tottenhamem, končí tento tým devátý. Manchester City už nemohla porážka o titul připravit.
Fotbalisté Brentfordu vítězí nad mistrovským Manchesterem City i podruhé v sezóně! Dnes jim k tomu stačil gól Ethana Pinnocka z 85. minuty. Nutno říci, že domácí fotbalisté po změně stran za velmi cenným triumfem odhodlaně šli. Po relativně vyrovnaném úvodním dějství byly včely po změně stran o něco aktivnější. Po ruce Lewise se dožadovaly penalty, poté ještě přišlo nebezpečné zakončení Henryho, které musel krotit Ederson. Hosté zvýšili obrátky až po inkasovaném gólu. Blízko k vyrovnání se dostal v 90. minutě Palmer, jehož první střelu zablokoval Pinnock a následně pak hostující mladík mířil z malého vápna do před brankovou čarou stojícího Meeho.
90+5'
90+5'
Domácí se brání odkopem na polovinu soupeře. Vypadá to, že se už nic nestane!
90+5'
Možná vůbec poslední útok Citizens v zápase. Hosté obléhají šestnáctku soupeře.
90+4'
Brentford je velmi blízko k tomu, aby zvítězil nad Manchesterem City i podruhé v sezóně. To je proti tomuto soupeři doslova majstrštyk.
90+3'
Na sebe to vzal Kyle Walker, který v roli kapitána hostí vypálil z dálky. Nemířil ale přesně.
90'
Mohlo být vyrovnáno! Phil Foden našel na levé straně naběhnutého Rijáda Mahrize. Ten nahrával před bránu Coleovi Palmerovi, který střílel do bránícího Pinnocka. Míč se odrazil zpátky k Mahrizovi, jenž i podruhé našel Palmera. Ten tentokrát pálil z malého vápna, v obrovské šanci však trefil před brankovou čarou stojícího stopera Meeho!
89'
Bees tímto střídáním vyztužili defenzivní řady. Závěr asi budou chtít hlavně ubránit.
88'
Střídání v týmu Brentford FC:
ze hřiště odchází Bryan Mbeumo, přichází Sámán Ghoddos,
ze hřiště odchází Yoane Wissa, přichází Mads Roerslev.
87'
Vypadá to, že hosté reagovat nebudou a dohrají utkání v aktuálním složení.
85'
Brentford právě vstřelil branku!
Domácí se přeci jen dočkali a jsou blízko skalpu šampiónů Premier League! David Raya rozehrával standardní situaci z vlastní poloviny. Míč nakopl doprava, odkud ho Kevin Schade zatáhl dopředu. Poté odcentroval na zadní tyč, kde se nacházel Bryan Mbeumo. Ten balón sklepl pod sebe na ETHANA PINNOCKA, který rozjásal Gtech Community Stadium.
84'
Phil Foden se nejprve prohnal kolem Vitalyho Janelta, který se však dokázal do souboje vrátit a protihráče čistě zastavit.

O chvíli později naopak Rico Lewis stáhl k zemi Bryana Mbeuma. Žlutou kartu ale nakonec dostává domácí Mathias Jörgensen.
83'
Z hloubi pole centroval Kalvin Phillips. Míč odvrátil Rico Henry.
82'
Vypadá to, že hosté přestáli nápor Brentfordu, který v průběhu druhého poločasu postupně přišel a obraz hry se vyrovnal.
81'
Rijád Mahriz čekal na podporu spoluhráčů. Nakonec mu do šestnáctky nabíhal Julián Álvarez, na kterého však nahrávka neprošla.
81'
ze hřiště odchází Frank Onyeka, přichází Shandon Baptiste.
78'
Vypadá to, že Pep Guardiola zatím nehodlá do zápasu nějak vstupovat, byť má na lavičce třeba Haalanda, Gündoğana či Bernarda Silvu. Titul mají Citizens jistý, takže některé hráče šetří na Ligu mistrů.
77'
Phil Foden se dobře vrátil s Vitalym Janeltem, který ho pak navíc zatáhl za dres. Žlutá karta pro záložníka Brentfordu.
76'
Centr po standardce přizvedl Ethan Pinnock pouze k hostujícímu brankáři Edersonovi.
75'
Mathias Jörgensen po výkopu Edersona předskočil Álvareze. Ten fauloval a domácí získávají standardní situaci.
74'
Po rohu Mbeuma balón propadl malým vápnem, aniž by se ho někdo dotkl! Domácí se přibližují k vytouženému vedoucímu gólu!
73'
Kevin Schade opět zabral na pravém křídle. Jeho přihrávka neprošla na Wissu, ovšem Charles míč odehrál jen na Franka Onyeku. Jeho střela byla sražena na roh.
72'
Fotbalisté Brentfordu drží míč na kopačkách. V posledních minutách jsou aktivnějším týmem.
71'
Kevin Schade si na křídle zabíhal za obranu soupeře, ale Aymeric Laporte ho jemným přistrčením rozhodil a domácí útočník si ukopl balón za brankovou čáru.
70'
ze hřiště odchází Mikkel Damsgaard, přichází Kevin Schade,
ze hřiště odchází Aaron Hickey, přichází Josh Dasilva.
68'
Střela Bryana Mbeuma z levé strany šestnáctky postrádala razanci a Ederson si připsal snadný zákrok. Včelky ale hrají dobře.
67'
Bryan Mbeumo si naběhl na přihrávku do levé strany a posílal míč před bránu, Bránící hráč srazil hrací předmět do autu.
67'
Mladý obránce Charles odvrátil míč k Frankovi Onyekovi, který střílel z dálky nepřesně.
66'
Rico Henry na levém křídle marně stíhal dlouhý míč za obranu. Aut pro hostující celek.
66'
Mikkel Damsgaard musel faulovat Fodena a za svůj taktický zákrok obdržel žlutou kartu.
65'
Centrovaný balón propadl k nohám Bena Meeho, který ale nestihl zareagovat včas na to, aby mohl zakončit.
65'
Domácí budou zahrávat roh po zablokovaném centru Damsgaarda.
63'
Domácí se ubránili. Bude se střídat. Debut v prvním týmu zažije Shea Charles, který nahradil Nathana Akého.
62'
Série rychlých narážeček hostí. Palmer v závěru sklepl míč pro Juliána Álvareze do jehož rány z levé strany šestnáctky skočil obránce. Uvidíme roh Manchesteru.
61'
Za námi je hodina tohoto utkání, v němž Brentford drží proti staronovému mistrovi bezgólový stav a rozhodně není bez šancí.
59'
Zpoza šestnáctky to zkusil Julián Álvarez, jehož přízemní střela nebyla špatná. O decimetry minula pravou tyč z Rayova pohledu.
57'
Domácí manažer Thomas Frank dostal žlutou kartu za protessty.
56'
Yoane Wissa dostal žlutou kartu, jelikož vstoupil do pokutového území soupeře dříve, než byl proveden odkop od brány.
55'
Tlak Brentfordu pokračoval! Nejprve nedokázal zakončit Ben Mee. Poté se k míči dostal Rico Henry, který střílel do středu brány a Ederson balón zkrotil! Mee reklamoval, že bránící Lewis zahrál v pádu rukou, před tím tam byla i další hraniční situace, kdy balón spadl na rameno Phillipse. Rozhodčí ale pokutový kop nenařídil. Fanoušci vyvolávají VAR.
54'
Mbeumův centr směřoval na vzdálenější tyč. Do zakončení se nedostali Mikkel Damsgaard ani Yoane Wissa.
53'
Rico Henry si naběhl dopředu na levé straně. Kyle Walker do něho prudce strčil, což rozhodčí dobře viděl a tak je pískáno proti bleděmodrým. Standardka v podobě o něco lepšího rohového kopu...
52'
Na Fodenův oblouček si do šestnáctky naběhl Cole Palmer. Ten ale balón poslal pouze do rukavic Davida Ray.
51'
Hosté na útočné polovině ztratili míč, ale jen na chvíli. Bryan Mbeumo byl odzbrojen Fodenem.
49'
Střelecký pokus Phila Fodena zpoza pokutového území zablokoval domácí obránce Ethan Pinnock.
49'
Kyle Walker měl před sebou dost prostoru a vyvezl míč na útočnou polovinu. Tam hosté spouštějí svou kombinaci.
47'
Rozehrával ji Bryan Mbeumo. Ten svůj centr přepálil a Kyle Walker zkontroloval míč za postranní čáru.
46'
Phillips přišlápl Yoaneho Wissu. Domácí získali standardní situaci.
46'
Oba týmy zahájily druhý poločas beze změn v sestavách.
46'
Statistiky po 1. poločase:
Držení míče – 33 % : 67 %
Střely na bránu – 1:1
Střely mimo – 2:3
Rohové kopy – 1:2
Po prvním poločase se odchází do kabin za bezgólového stavu. Citizens podle očekávání častěji drží míč na kopačkách, ale s Haalandem na lavičce, či De Bruynem nebo Grealishem mimo nominaci zatím nejsou ve finální fázi příliš nebezpeční. Jejich největší příležitost měl hned v úvodu Palmer, proti němuž dobře zakročil brankář Raya. Na druhé straně trefil Wissa tyč, ovšem vybíhal z ofsajdové pozice. Za zmínku pak stojí ještě střela Meeho po dlouhém autu Jörgensena, kterou vyrazil na roh Ederson.
45+2'
45+1'
Julián Álvarez se ještě dostal k hlavičce po centru Walkera z pravé strany. Mířil vedle pravé tyče domácí brány.
44'
Rijád Mahríz manévroval s míčem na pravém křídle. V pokutovém území bylo husto a tak volil zpětnou přihrávku na Sergia Gómeze. Mladý Španěl se prezentoval nepovedenou střelou.
43'
Dánský obránce tentokrát nevolil dlouhé vhazování. Rozhodl se pro klasický způsob autu.
42'
Dobrá práce Ricua Henryho, který získal pro domácí aut na útočné polovině. Míč si opět bere Jörgensen.
41'
Další dlouhý aut Mathiase Jörgensena, který má na dresu přezdívku Zanka. Balón prodlužoval na bližší tyči Mee a ten se pak odrazil na hranici šestnáctky k Vitalymu Janeltovi. Ten prvním pokusem trefil obránce a druhou ránu poslal nad bránu.
40'
Míč posílal do šestnáctky Bryan Mbeumo. Hosté se dokázali ubránit a už to vypadalo na rychlý brejk. Ten zažehnal právě Mbeumo, jenž pak ještě balón vyvezl dopředu a získal autové vhazování.
39'
Domácí mají chvilky, kdy se vymaní z náporu soupeře a sami jsou nebezpeční. Dobrou pasáž hrají i nyní, kdy se drží s míčem na útočné polovině. Po faulu Phillpse na Janelta budou rozehrávat standardku.
37'
Po rohovém kopu se dostal k dalšímu zakončení Ben Mee. Jeho hlavička prolétla nad břevnem.
36'
Domácí se dostali do šance po dlouhém autu Mathiase Jörgensena. Míč si na přední tyči zpracoval Ben Mee a z otočky pohotově vystřelil. Ederson vytasil kvalitní zákrok a vyráží balón na roh!
35'
Od pravé postranní čáry posílal míč před bránu Rijád Mahriz. Před nabíhajícím Palmerem sebral hrací předmět vybíhající Raya.
34'
Julián Álvarez napadal brankáře Rayu, který musel po malé domů hrát nohama. Pod tlakem zahrál do autu.
33'
Teď sledujeme takovou poklidnější pasáž, kdy se hraje převážně na polovině hřiště.
32'
Za námi je půlhodina zápasu. Hosté byli nejblíže gólu po šanci Palmera v úvodu utkání. Na druhé straně pak trefil Wissa tyč, zakončoval však z ofsajdové pozice.
31'
Presující Bryan Mbeumo podrazil Nathana Akého. Hosté budou rozehrávat z vlastní poloviny.
29'
Damsgaard dobře napadal a získal míč pro Hickeyho. Ten ale adresoval příliš složitou přihrávku Mbeumovi, který balón neudržel na hrací ploše.
28'
Hosté se zase přestěhovali s míčem na útočnou polovinu, kde se snaží tvořit.
27'
Rico Henry velmi usilovně bojoval o balón blízko rohového praporku hostí. Dopustil se ale faulu na Lewise a rozehrávat tak bude celek z Manchesteru.
25'
Wissa je už na nohou a bude v zápase pokračovat.
24'
Po centru Mahrize byl pískán útočný faul Laporteho na Yoaneho Wissu. Ten narazil do soupeře hlavou jako do stromu a otřesen zůstal ležet na hrací ploše.
23'
Aaron Hickey poslal k zemi Sergia Gómeze a hosté budou rozehrávat standardní situaci z levé strany hřiště.
22'
Hráči Brentfordu v posledních minutách ukázali, že mohou být pro soupeře nebezpeční. Hlavně, když spustí důrazné napadání rozehrávky Citizens.
20'
Po dlouhém autu do pokutového území zavřel zadní tyč Ethan Pinnock. Z těžké pozice netrefil bránu.
19'
Když je možnost, domácí to zkoušejí vysokým presinkem. Nyní opět slavili úspěch. Z levé strany zamířil do šestnáctky Yoane Wissa. Ten ještě hledal Bryana Mbeuma, který v dobré pozici promáchl a Sergio Gómez pak odkopl do autu.
18'
Dobré domácí napadání. Brankář Ederson pod tlakem nedokázal přesně rozehrát na Nathana Akého a Brentford bude vhazovat.
16'
Hosté se nastěhovali na svou útočnou polovinu. Vzít na sebe to chtěl Cole Palmer, který si to namířil do pokutového území. Tam byl ale zastaven obranou včel.
15'
Domácí obránce je už také zpátky na hřišti. Zápas pokračuje.
14'
Vypadá to na zuby a možná čelist. Nemělo by to ale snad být nic, kvůli čemu by Mee pokračovat nemohl.
13'
Zdravotní problémy má Ben Mee, který doplatil na kolizi s Ricem Lewisem. Domácí stoper dostal úder rukou do obličeje. Hra byla přerušena a Mee je v péči lékařů.
12'
Domácí začínají výše napadat rozehrávku soupeře. Zřejmě se začínají postupně osmělovat.
10'
A nyní jeden kontr přišel! Na pas od Rica Henryho si naběhl Yoane Wissa, který z levé strany postupoval na Edersona a jeho obstřel skončil na vzdálenější tyči! Případný gól by ale zřejmě nebyl uznán. Wissa vybíhal z ofsajdové pozice.
9'
Sledujeme očekávaný obrázek, kdy bleděmodří tvoří hru a většinu času drží míč na svých kopačkách. Bees vyčkávají na možnosti pro rychlé brejky.
8'
Obléhání šestnáctky Brentfordu zakončil nepřesnou přízemní střelou z 20 metrů Kalvin Phillips.
7'
Druhý roh hostí rovněž nepřinesl nic nebezpečného. Opět centroval Mahriz.
5'
Citizens zahrávali rohový kop. S centrem Rijáda Mahrize si poradil Pinnock.
4'
Přihrávka Phila Fodena prošla mezi stopery na Colea Palmera, který se vydal proti bráně domácích. Na hranici šestnáctky se štěstím zdolal stopera Jörgensena a vypálil po levé ruce brankáře Davida Ray. Ten byl na zemi včas a vyrazil balón!
2'
Bryan Mbeumo udržel míč zády k bráně soupeře a zapojil do hry Vitalyho Janelta. Ten ale balón ztratil a hráči Brentfordu se musejí vracet do obrany.
2'
Také domácí fotbalisté si nyní osahávají míč a vyměnili si pár přihrávek.
1'
Utkání rozehráli hosté nahrávkou Palmera na brankáře Edersona. Od něho začne postupný útok Manchesteru City.
1'
Pep Guardiola úplně vynechal z nominace Jacka Grealishe nebo Kevina De Bruyneho. Erling Haaland zase zůstal pouze na lavičce. Citizens se už připravují především na finále Ligy mistrů.
Fotbalisté Brentfordu vytvořili uličku, kterou přišli na trávník hráči Manchesteru City, a uctili tak staronové šampióny Anglie.

Brentford FC: Raya (C) – Pinnock, Mee, Jörgensen – Hickey, Onyeka, Janelt, Damsgaard, Henry – Mbeumo, Wissa.
Náhradníci: Strakoša – Ajer, Roerslev, Stevens, Schade, Dasilva, Baptiste, Trevitt, Ghoddos.
Trenér: Thomas Frank

Manchester City: Ederson – Walker (C), Aké, Laporte – Ka. Phillips – R. Lewis, Foden, Gómez – Mahriz, Álvarez, Palmer.
Náhradníci: Ortega – Stones, Gündoğan, Rodri, B. Silva, Charles, Al. Robertson, Knight, Haaland.
Trenér: Pep Guardiola

Rozhodčí: Brooks – Hussin, Wilkes.
Brentford dokázal v listopadu na půdě Manchesteru City senzačně vyhrát 2:1. Svými góly se o to postaral Ivan Toney. Na jeho první zásah ještě odpověděl v závěru úvodního dějství Phil Foden, ovšem na Toneyho trefu v 8. minutě nastavení druhého poločasu už nikdo reagovat nemohl.
Brentford FC (9. místo, 14 – 14 – 9, skóre 57:46, 56 bodů)
Fotbalisté Brentfordu v pohodě přestáli také pro nováčka často kritický druhý rok mezi elitou. V tabulce jim patří deváté místo a hůře už ani skončit nemohou. Vylepší tak loňskou třináctou příčku. Skvělou práci v klubu odvátí dánský manažer Thomas Frank. Kaňkou jsou nicméně problémy největší hvězdy klubu Ivana Toneyho se sázením, který nedávno obdržel osmiměsíční distanc. The Bees nicméně i bez něho skvěle zvládli poslední dva zápasy. Doma přehráli 2:0 West Ham a naposledy zvítězili 3:1 na Tottenhamu.

Nejlepším střelcem týmu je s 20 góly zmíněný Toney. Devětkrát se pak v lize trefil Bryan Mbeumo.

Poledních 5 zápasů Brentfordu:
Chelsea – Brentford 0:2
Brentford – Nottingham 2:1
Liverpool – Brentford 1:0
Brentford – West Ham 2:0
Tottenham – Brentford 1:3
Manchester City (1. místo, 28 – 5 – 4, skóre 94:32, 89 bodů)
Citizens berou už třetí mistrovský titul v řadě. Celkově se jedná o historicky devátý ligový triumf tohoto klubu. V letošním ročníku přitom svěřenci Pepa Guardioly dlouho bodově zaostávali za Arsenalem, ovšem v závěru využili slabší formy soupeře a přehnali se přes něj jako šinkansen přes český motorák. Bleděmodří totiž na konec sezóny formu výtečně načasovali a v současném rozpoložení jsou asi nejlepším týmem světa. Svědčí o tom i to, že budou útočit na treble. Kromě titulu v lize se dostali také do finále FA Cupu, v němž je 3. června čeká ve Wembley derby proti Manchesteru United. No a poté přijde na řadu finále Ligy mistrů proti Interu Milán. Právě ušatý pohár za výhru v této soutěži v síni slávy na Etihad Stadium stále chybí.

Sky Blues remizovali ve středeční dohrávce 1:1 v Brightonu, což si už mohli dovolit. Bylo to totiž po bezprostředních mistrovských oslavách. Před tím dokázali vyhrát dvanáct ligových utkání v řadě včetně klíčového souboje s Arsenalem, který doma přehráli 4:1. Rozjeté Citizens nezastavil v semifinále LM ani Real Madrid. Na půdě Bílého baletu hráči z Manchesteru remizovali 1:1, v domácí odvetě pak už dominovali a postup si zajistili výhrou 4:0. Fantastickou první sezónu v klubu si odbyl norský útočník Erling Haaland. Ten nasázel 52 gólů ve všech soutěžích. 36 zásahů v Premier League je pak historický rekord za jediný ročník.

Posledních 5 zápasů Man. City:
Real Madrid – Man. City 1:1 (LM)
Everton – Man. City 0:3
Man. City – Real Madrid 4:0 (LM)
Man. City – Chelsea 1:0
Brighton – Man. City 1:1
Vítám tu všechny milovníky dobrého fotbalu! V neděli končí sezóna anglické Premier League. Hráči Brentfordu budou mít tu čest přivítat v závěrečném 38. kole mistrovský Manchester City. Domácí včely jistě podstí soupeře mistrovskou uličkou, ovšem na hřišti mu určitě nic nedarují. Brentford totiž dokáže trápit favority, o čemž se ostatně v tomto ročníku přesvědčili i Citizens...
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.