Premier League - 15. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Aston Villa : Manchester City - 6. prosince 2023   21:15

Aston Villa
74' Bailey (Tielemans)
1:0
(0:0)
Aston Villa
E. Martínez – Konsa, Carlos, Torres, Digne (90. Moreno) – Bailey (85. Diaby), Tielemans (85. J. Ramsey), Luiz, McGinn (C) – Kamara, Watkins (90. Durán).
Marschall – Cash, Lenglet, Zaniolo, Dendoncker.
Brooks – Betts, Howson.
Villa Park, Birmingham
Manchester City
Ederson – Walker (C), Dias, Akanji, Gvardiol – Lewis (68. Nunes), Stones – Foden (73. Bobb), B. Silva, J. Álvarez (68. Kovačić) – Haaland.
Ortega, Carson – Aké, K. Phillips, Gómez.

To je ode mne pro dnešek vše, přeji vám příjemný zbytek večera. Napočtěnou někdy příště!
Villa se o víkendu pokusí na skalp anglických mistrů navázat v bitvě na půdě dalšího těžkého soupeře: vedoucího Arsenalu. Citizens pak vyrazí na hřiště sedmnáctého Lutonu, kde se pokusí ukončit už více než měsíc dlouhé čekání na ligové vítězství.
Éra Unaie Emeryho v Birminghamu dostává další zlatý milník! Aston Villa naprosto zaslouženě zvítězila nad Manchesterem a přeskočila jej v tabulce poté, co jej po většinu utkání výrazně přehrávala a za celých devadesát minut mu dovolila jen dvě střely. Leon Bailey sice rozhodující zásah vsítil trochu se štěstím, když se jeho rána odrazila od bránícího protihráče, ale to tento fenomenální úspěch domácích nijak nesnižuje.
Držení míče: 46 % : 54 %.
Střely na branku: 7:2. Střely mimo: 15:0. Rohy: 6:0. Ofsajdy: 0:5. Fauly: 13:13.
90+5'
90+5'
Konsa znovu drží míč na křídle, Aston Villu od vítězství dělí jen pár sekund. Tenhle skalp bude hodně cenný, domácí City porazí poprvé po deseti letech.
90+3'
Nedovolený zákrok nyní předvedl i Gvardiol, který tak aspoň na pár sekund ukončil pobyt Manchesteru na birminghamské straně. Martínez bude odkopávat.
90+2'
Naděje hostů na bodový zisk se pomalu vytrácí, Konsa si nyní aktivitou u postranní čáry vynutil faul. Domácí zahrávají standardku na půlce soupeřů.
90'
Střídání v týmu Aston Villa FC:
ze hřiště odchází Ollie Watkins, přichází Jhon Durán,
ze hřiště odchází Lucas Digne, přichází Álex Moreno.
89'
City se stále nevzdává a snaží se zachránit remízu, Nunes ale nyní na křídle nezvládl tlak protihráčů a zahrál míč do zámezí. Vhazování pro domácí.
88'
Bobb pěknou přihrávkou podél levého kraje šestnáctky připravil zakončení pro Diase, ani ten ale nenašel recept na excelentního strážce domácí brány.
87'
Boubacar Kamara (ASV) si v závěru duelu bude muset počínat opatrně, dostává totiž žlutou kartu.
86'
V Birminghamu mohlo být hotovo, od dalšího gólu nás teď dělily jen milimetry! Luiz se blýskl krásnou ranou, kterou orazítkoval zadní tyč!
86'
Silva na levém křídle zahradil cestu Kamarovi a pro jistotu na chvíli poslal míč dozadu na Edersona.
85'
ze hřiště odchází Leon Bailey, přichází Moussa Diaby,
ze hřiště odchází Youri Tielemans, přichází Jacob Ramsey.
83'
Bailey znovu zůstává ležet na hrací ploše. Emery ze střídačky gestikuluje na rozhodčí, kteří ale odmítají přerušit hru. Sledujeme tak protiútok Citizens.
82'
Ne ne, vyrovnání jsme se stále nedočkali. Martínez si volný kop soupeřů pohlídal, odražený míč schoval do svého náručí a na balón na chvíli padl.
81'
Carlos si při hlídání Haalanda na křídle pomohl faulem a stáhl hostujícího útočníka na trávník, rozhodčí nařizuje standardku pro City těsně vedle vápna.
79'
Leon Bailey pro dnešek nejspíše končí, a to kvůli zdravotním problémům. Hvězda Aston Villy a domácí hrdina dnešního večera míří do zámezí.
78'
City je na lopatkách, domácí si jdou za třemi body! Watkinsův míč se od protihráče odrazil k Luizovi, jehož zakončení Ederson se štěstím vyrazil za bránu! Roh pro Villians!
77'
McGinn rozebral další akci soupeřů, Tielemans nyní táhne hru do útoku přes střed hřiště. Manchester padá dozadu a připravuje se znovu bránit.
76'
Citizens bojují a znovu přešli do ofenzívy, pečlivě střežený Silva se nyní snaží něco vymyslet na straně.
75'
Pokus o bleskovou reakci vyhořel na bídné přihrávce Walkera, kterou zachytil Torres. Villa jde dopředu.
74'
Aston Villa právě vstřelila branku!
Domácí se čtvrt hodiny před koncem základní hrací doby ujímají vedení a nutno podotknout, že naprosto zaslouženě! Bezbrankové skóre prolomil LEON BAILEY, který vzal věci do svých rukou, na sekundu se uvolnil od bránících soků a jeho následné zakončení se od natažené nohy jednoho z nich odrazilo k bližší tyči – 1:0!
73'
Střídání v týmu Manchester City:
ze hřiště odchází Phil Foden, přichází Oscar Bobb.
72'
Nunes se na trávníku uvedl přetaženým centrem, Foden se míč snažil zachránit marně. Martínez odkopává.
71'
Luiz zahrál standardku z pozice pár metrů za středovou čarou na vzdálenější kraj vápna, kde jí nikdo nezachytil. Balón tak doskákal do zámezí, vhazování pro City.
70'
Hosté zamířili dopředu, centr na Haalanda ale uhasila domácí defenzíva. I kdyby se norský obr k míči dostal, pravděpodobně by šlo o postavení mimo hru.
68'
ze hřiště odchází Julián Álvarez, přichází Mateo Kovačić,
ze hřiště odchází Rico Lewis, přichází Matheus Nunes.
67'
Pep Guardiola chystá první střídání, při nejbližší příležitosti do hry půjdou Nunes a Kovačić.
66'
Další zblokovaná rána, tentokrát z dílny Baileyho, vedla k domácímu rohovému kopu. Ten ale hosté celkem bez obtíží zvládli a odsunuli hru pryč od Edersona.
65'
Obrana Manchesteru dostává zabrat a likviduje jeden centr za druhým, Villa své soupeře pořádně dusí.
64'
McGinn se dostal do zatím největší příležitosti druhého poločasu! Po zachycení křižného pasu pronikl do vápna, hravě se dostal za Diase a zakončil jen těsně vedle vzdálenější tyče!
63'
Hosté se poprvé od přestávky ocitli pod tlakem. Luiz centrem z křídla hledal nabíhajícího Watkinse, Ederson si ale udržel přehled a balón výborně zachytil.
62'
Villa krátce nato získala roh, který se někdo u zadní tyče pokusil přetavit v prudkou ránu z voleje. Do dráhy balónu se ale obětavě vložil bránící sok.
61'
Dias před svou brankou vystihl přihrávku ze strany a obratem míč odkopl daleko od Edersonovy svatyně.
60'
Klub hráčů, kteří duel dohrají pod žlutou kartou, po neohrabaném zákroku rozšiřuje Ollie Watkins (ASV).
59'
Bailey hodně okatě podržel Gvardiola, City získává standardku na levém křídle. Uvidíme, co vymyslí.
57'
Bailey si chtěl na kraji vápna narazit míč s McGinnem, jenže druhý jmenovaný balón poslal na protihráče místo na domácího útočníka. Ederson bez práce.
56'
Stále čekáme na nějaký výraznější projev aktivity ze strany Villy, která se po povedeném prvním poločase trápí a nedaří se jí přesunout hru k Edersonovi.
55'
Foden uzavřel bleskovou akci Citizens a Haalandovu přihrávku přetavil v tvrdou ránu na přední tyč, která se ale počítat nebude kvůli postavení mimo hru.
54'
Digne nedokázal včas doběhnout míč na levé straně, ke kterému se o chlup dříve dostal bránící Dias.
53'
Rico Lewis (MAC) teď nicméně soupeřům dává šanci se vrátit do hry, za faul dostává žlutou kartu a zatím ofenzivně vlažným domácím poskytuje míč.
52'
Stones byl čistě odzbrojen před šestnáctkou. Ville se ale nedaří míč dostat pod kontrolu, Manchester ve druhé půli zatím udává tempo a tlačí na soupeře.
51'
Martínez vyběhl proti nepřesnému hostujícímu pasu a na moment schoval balón do svého náručí.
50'
Kamara přibrzdil akci City a položil se do Gvardiolovy přihrávky, míč ale nakonec zkrotit nedokázal. Jeden z borců v bílém se tak k balónu obratem vrátil.
49'
Domácí se pokusili přejít do protiútoku, který ale vyhořel na hodně nepovedené přihrávce Digneho.
48'
Hosté mají balón plně pod kontrolou a prokousávají se vpřed, sází při tom hlavně na krátké přihrávky. Villa jim nechává překvapivě hodně prostoru.
47'
Manchester nyní operuje s míčem u svého vápna, pressující Villa zadákům přidělává starosti.
46'
Druhý poločas je tu, City se jen pár sekund po startu dostalo do ofsajdu. Ani jeden trenér během pauzy nestřídal, na hřišti tak vidíme stejné jedenáctky.
46'
Úvodní poločas je minulostí a nutno podotknout, že si ho užili hlavně fanoušci Villians. Favorizované City totiž hrálo po většinu doby druhé housle a vůbec se mu nedařilo přejít do ofenzívy, zatímco domácí si vytvořili několik kvalitních šancí a Edersonovi znepříjemnili život. Ani jeden pokus se jim nicméně nepodařilo přetavit v gól, a skóre je tak stále bezbrankové. Uvidíme, jak se napínavé utkání bude vyvíjet po přestávce.
Držení míče: 49 % : 51 %.
Střely na branku: 4:2. Střely mimo: 8:0. Rohy: 3:0. Ofsajdy: 0:2. Fauly: 4:7.
Druhý poločas začne přibližně ve 22:19.
45+3'
45+2'
Na druhém konci hřiště se teď ještě snažil něco vymyslet Foden, který byl sám u pravé tyče. Míč z opačné strany, který k němu šel, ale nebyl přesný.
45'
Obrovskou radost v ochozech rychle vystřídalo zklamání, tenhle zásah Villy platit nemůže! McGinn sice odcentroval míč na Watkinse a ten se prosadil hlavičkou, jenže se mu předtím nepodařilo udržet balón před zadní čarou!
45'
Faulů ze strany hostů přibývá, sudímu došla trpělivost. John Stones (MAC) hodně neohrabaně povalil McGinna a jako první si dnes vysloužil žlutou kartu.
43'
Digne byl faulován Lewisem, rozhodčí zastavuje hru a vrací míč do držení domácího výběru.
42'
Konsa poslal balón ze strany na střed na Carlose, Aston Villa se drží vzadu a snaží se zklidnit dění.
41'
McGinn se dlouhou přihrávkou pokusil poslat do brejku vysunutého Watkinse, jenže do dráhy míče se parádně položil Dias. Man City po delší době útočí.
40'
Dalekonosná rána jednoho z Villains zamířila nad Edersonovu svatyni, brankář se za ní jen ohlédl.
39'
Úvodní půle se chýlí ke konci. Více ze hry mají jasně domácí, o čemž svědčí i aktuální celková statistika střeleckých pokusů: 11 – 2 (na branku 4 – 2).
38'
Gólman City rozehrál míč nakrátko na Diase. Hosté ale následně balón rychle ztratili, Aston Villa má znovu šanci zatlačit na manchesterskou svatyni.
37'
Watkins krásnou přihrávkou za obranu vysunul do vápna Baileyho, kterého ale nakonec doběhl sok a odzbrojil ho. Ederson tak tentokrát mohl zůstat v klidu.
36'
Stones se na středu hřiště ocitl pod tlakem a pro jistotu míč zahrál dozadu na jednoho ze svých spoluhráčů, Manchesteru se nedaří zlomit domácí obranu.
35'
City nyní drží míč na své polovině a snaží se najít nějakou skulinu v rozestavení domácích.
34'
Pokračujeme dál. Lewis nyní presoval hodně vysoko a podržel bránícího protihráče v jeho vápně, Aston Villa tak po zásahu sudího dostane klid na rozehrávku.
33'
Hráči obou celků prodlevu využívají k občerstvení. Zatím se zdá, že domácí zadák bude moci pokračovat.
32'
Dění se nyní na malou chvíli zastavuje. Digne se během souboje o letící míč nepříjemně srazil s Walkerem a bude potřebovat asistenci zdravotníků.
30'
Hosté se už těšili z vybojovaného rohu, jenže jejich akci předcházel ofsajd. Od praporku se tak kopat nebude, místo toho balón rozehraje Martínez.
29'
Za letícím míčem ze standardky si skvěle naběhl Konsa, jehož hlavička ale šla výrazně nad svatyni.
28'
Walker si při odzbrojování Digneho počínal nedovoleně, uvidíme další domácí volný kop. Tentokrát z pozice jen asi dva metry od vápna Citizens.
27'
Aston Villa v posledních pár minutách na hřišti dominuje. Bailey se blýskl slibně vyhlížejícím centrem, který nicméně obrana City vyrazila mimo nebezpečí.
26'
Watkins za sebou nechal dva protihráče a z křídla se přesunul do vápna, jeho projektil se ale přes dalšího z hráčů v bílém k Edersonově svatyni nedostal.
25'
Exekuce nařízeného kopu se ujal Luiz, jenž se rozhodl míč vysokým obloukem nasměrovat do vápna. Tam se k němu ale jako první dostal Akanji.
24'
Domácí získávají standardku, zatím s papírovým favoritem hrají naprosto vyrovnanou partii.
23'
Villa si zkusila hned dva rohy těsně po sobě, přičemž propagační projektil těsně po tom druhém Ederson hravě zneškodnil a lapil míč do svých rukavic.
21'
V ochozech to znovu zahučelo! Hosté nechali Baileymu až moc prostoru a umožnili mu si zpracovat nepovedený pas před šestnáctkou, po čemž následovala tvrdá střela pod břevno! Ederson nicméně zakročil včas!
20'
Foden si na kraji vápna rozuměl se Stonesem. Kombinace City ale pak vyhořela na výborné domácí obraně, Aston Villa rozehrává od své svatyně.
19'
Nikým nehlídaný Foden se u levé tyče natahoval po dlouhém balónu, který chtěl přetavit v zakončení z voleje, jenže na něj nakonec nedosáhl.
18'
Kamara zblokoval přihrávku na levou stranu. Míč se ale pak odrazil zpátky k jednomu z hráčů v bílých dresech, jejichž tažení k Martínezovi tak pokračuje.
16'
Walker vhazuje míč zpět do hry z pozice u středové čáry. Hosté mají nyní sice balón ve své moci častěji než domácí, ale nedaří se jim přejít dopředu.
15'
Gvardiol rozehrál míč dopředu na Álvareze. Tažení přes střed hřiště pak pokračoval Stones, než mu tvrdou stopku vystavil McGinn. Sudí píská faul.
14'
Poprvé v zápase musel do akce postranní rozhodčí, který přistihl Citizens v postavení mimo hru.
13'
Dění se nyní po divokém úvodu zklidnilo a drží se převážně u středu hřiště, ani jednomu celku se nedaří prorazit před svatyni svých soupeřů.
12'
Bailey se vydal na druhou stranu a chtěl se dostat do šance, tentokrát si s ním ale zadáci poradili.
10'
Teď se blýskli pro změnu hosté! Haaland se po své prvotní střele díky centru ze strany dostal i k dorážce, Martínez byl ale opět připraven!
9'
Foden nyní operuje s míčem u středové čáry, Manchester se snaží trochu zklidnit divokou hru.
7'
Výborný start Villy, která se favoritů nezalekla a znovu potrápila Edersona! Tentokrát si o slovo řekl Torres, jehož střelu z kraje šestnáctky do vzdálenějšího vinglu gólman vyrazil!
6'
Parádní dlouhou přihrávku na hraně hostujícího vápna zachytil Bailey, jehož následné zakončení si ale pak Ederson vychutnal a připsal si první úspěšný zákrok! Domácí z šance vytěžili roh!
4'
Manchesteru se zatím nedaří se na delší dobu zmocnit míče, Villians mají dění pod kontrolou a hledají nějakou cestičku zpět před Edersonovu svatyni.
3'
Aston Villa je zatím aktivní. Digne zkusil štěstí z pravého křídla, jenže míč poslal jen vedle bližší tyče.
2'
Watkins se pokusil rozehrát míč dopředu přes střed hřiště, na jeho nabídku ale nikdo nenavázal. Balón tak sjel až k Edersonovi, jenž jej zahrál na zadáky.
1'
Domácí se celkem rychle dostali na balón a nyní se snaží založit útok ze své poloviny hřiště.
1'
Výkop obstará City, jdeme na věc!
Oba týmy nastupují na hrací plochu, domácí ve své tradiční kombinaci modré a bordó a hosté v bílém.
Ještě jednou vás zdravím a přeji vám příjemný středeční večer, utkání začíná za pár minut. Níže si v mezičase můžete prohlédnout dnešní kompletní sestavy.

Aston Villa FC: E. Martínez – Konsa, Carlos, Torres, Digne – Bailey, Tielemans, Luiz, McGinn (C) – Kamara, Watkins.
Náhradníci: Marschall – Cash, Moreno, Lenglet, Zaniolo, Dendoncker, J. Ramsey, Diaby, Durán.
Trenér: Unai Emery.

Manchester City: Ederson – Walker (C), Dias, Akanji, Gvardiol – Lewis, Stones – Foden, B. Silva, J. Álvarez – Haaland.
Náhradníci: Ortega, Carson – Aké, K. Phillips, Kovačić, Gómez, Nunes, Bobb.
Trenér: Pep Guardiola.

Rozhodčí: Brooks – Betts, Howson.
DNEŠNÍ DELEGACE

Hlavním rozhodčím dnešního duelu ve Villa Parku byl jmenován John Brooks, pro kterého to bude 33. karierní utkání v Premier League. Na stranách pak budou v roli asistentů připraveni Lee Betts a Akil Howson.
VZÁJEMNÉ ZÁPASY 2022/23

Manchester bude dnes do utkání vstupovat coby favorit, o čemž svědčí i vzájemné zápasy dnešních soupeřů z minulé sezóny. Zatímco Villa v prvním z nich uhrála remízu 1:1, odvetu pro sebe urvalo City výsledkem 3:1. Pokud bychom mimochodem v archivu chtěli najít poslední ligové vítězství domácích nad hosty, museli bychom zabrousit až na konec září 2013.

12. 2. 2023: Man City – Aston Villa 3:1
3. 9. 2022: Aston Villa – Man City 1:1
MANCHESTER CITY (3. místo)
14 Z, 9–3–2, 36:16 (+20), 30 bodů

Kvalitní výkony v probíhajícím ročníku předvádí také výběr z modré strany Manchesteru, který usiluje o šestý titul za posledních sedm let a zároveň čtvrté prvenství v řadě. Na čele tabulky sice zatím není, je "až" třetí, nicméně na aktuálně vedoucí Arsenal před startem vloženého kola ztrácí pouhopouhé tři body.

Svěřenci Pepa Guardioly se dnes budou snažit přetnout sérii tří ligových remíz v řadě. Během posledních týdnů se o body postupně rozdělili s Chelsea, Liverpoolem a minulý víkend též s Tottenhamem, přičemž v nedělní přestřelce 3:3 se prosadili Foden s Grealishem a Citizens též pomohl i vlastní gól kapitána Spurs Sona.

14 Z, 9–2–3, 33:20 (+13), 29 bodů

Aston Villa se pod taktovkou španělského kouče Unaie Emeryho, který klub převzal zhruba před rokem od Stevena Gerrarda, proměnila v sílu, se kterou je potřeba počítat. Birminghamský výběr se v tabulce s devíti výhrami na kontě drží na pozicích zajišťující postup do Ligy mistrů a krom domácí soutěže válí také v Evropské konferenční lize, kde už má jisté jarní play-off.

V posledním kole Premier League nicméně Villains malinko klopýtli, když nezvládli přetlačit jednoho z adeptů na sestup do Championshipu: Bournemouth. Ba co víc, na hřišti šestnáctého týmu soutěže dokonce museli zachraňovat remízu – domácí v zápase hned dvakrát vedli, načež hostům kýžený bod svou osmou sezónní trefou v závěru vystřelil Ollie Watkins.

Leon BAILEY – 12 Z, 4 branky
Příjemnou středu u sledování Premier League! Večerní program vloženého kola nám nabídne mimo jiné i atraktivní duel mezi Aston Villou a Man City.
Vítáme vás u online přenosu. Utkání začíná v 21:15.