Premier League - 29. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Brighton : Manchester City - 25. dubna 2024   21:00

0:4
(0:3)
Manchester City
17' De Bruyne  (Walker) • 26' Foden   • 34' Foden  (B. Silva) • 62' J. Álvarez  (Walker)
Brighton
Steele – Veltman (46. Offiah), van Hecke, Dunk /C/, Barco – Groß, Baleba – Lallana (46. Adingra), Moder (56. de Paulo), Pedro – Welbeck (75. O'Mahony).
Verbruggen – Webster, Buonanotte, Enciso, Fati.
Gillett – Cann, Davies
Amex Stadium, Falmer
31 596 diváků
Ederson – Walker /C/ (79. Lewis), Akanji, Aké, Gvardiol – Hernández (79. Gómez) – Silva (79. Doku), De Bruyne (72. Grealish), Kovačić, Foden (72. Nunes) – Álvarez.
Ortega – Dias, Stones, Bobb.

Držení míče: 35 % : 65 %.
Střely na branku: 3:6. Střely mimo: 3:4. Rohy: 4:4. Ofsajdy: 5:1. Fauly: 10:3.
Manchester City se po jednoznačném průběhu zápasu vysokým vítězstvím přiblížil čtvrtému titulu v řadě. Zápas na hřišti Brightonu měl pevně ve své moci, vítězný gól a svůj vůbec první ligový hlavou vstřelil již v 17. minutě De Bruyne. Do přestávky zvyšoval ještě dvakrát Foden, z trestného kopu a po chybě začátečníka Barca v pokutovém území. O výsledku bylo rozhodnuto, z hraniční situace zavánějící Walkerovým faulem na brankáře ještě upravil na konečných 0:4 Álvarez.
90+5'
90+4'
Doku si naběhl na Álvarezovu kolmici do velké šance, vypálil přes skluzujícího van Heckeho, pátý gól však po dobrém zákroku brankáře Albionu nepřidal.
90+3'
Hosté odvracejí tento rohový kop především díky Akému až k domácímu brankáři Steeleovi.
90+3'
Aké si dal tělo před O´Mahonyho a odhlavičkoval před ním míč na roh.
90+2'
Dnešní utkání sleduje 31 596 diváků.
90+2'
Lewis si dvakrát vyměnil míč s Álvarezem, akci po pravém křídle však zakončil přihrávkou přímo na kopačky domácího van Heckeho.
90+1'
Pedrův přetažený centr nedokázal náležitě zpracovat Adingra, který po svém příchodu na hřiště působí dost rozevlátě.
89'
Igor de Paulo zajel nedovoleně do Jeremyho Dokua.
88'
Manchester City si nechce komplikovat závěr zápasu a drží míč převážně na své polovině hřiště, kde odolává napadání domácího celku.
85'
Igor de Paulo se proběhl levou stranou a přihrávkou pod sebe nachází Joãa Pedra, jenž mířil z malého vápna do protipohybu hostujícího brankáře, mezi tři tyče se však v možná největší příležitosti Brightonu netrefil.
85'
Ederson de Moraes při výběhu mimo velké vápno odkopl míč jen k Odelugovi Offiahovi, který si na lob ze 40 metrů netroufl.
82'
Za rozhodnutého stavu se zápas dohrává spíše z povinnosti, oba celky čeká brzy další víkendová šichta. Adingra si teď nezpracoval prudkou přihrávku a bude se kopat od brány obhájce titulu.
79'
Střídání v týmu Manchester City:
ze hřiště odchází Bernardo Silva, přichází Jeremy Doku,
ze hřiště odchází Kyle Walker, přichází Rico Lewis,
ze hřiště odchází Rodri Hernández, přichází Sergio Gómez.
77'
Carlos Baleba (Brighton) dostává druhou žlutou kartu dnešního zápasu za faul na Nunese uprostřed hřiště.
75'
Střídání v týmu Brighton & Hove Albion:
ze hřiště odchází Danny Welbeck, přichází Mark O'Mahony.
75'
Grealish přišel o míč, z protiútoku si míč zasekl a narovnal na střelu Welbeck, ovšem výrazně přestřelil manchesterskou bránu.
73'
Gvardiolův útočný výpad ve spolupráci s čerstvým Grealishem končí u brightonského brankáře Steelea.
72'
ze hřiště odchází Kevin De Bruyne, přichází Jack Grealish,
ze hřiště odchází Phil Foden, přichází Matheus Nunes.
70'
João Pedro se prokličkoval pokutovým územím, obhodil si Akého a po střetu s Gvardiolem skončil na trávníku. Ani teď to ovšem pokutový kop nebude, všechny sporné situace posuzují rozhodčí ve prospěch silnějšího klubu.
67'
Znvou si Walker nabíhal do volného prostoru na pravém křídle, akci však zbrzdil a posléze jeho centr zablokoval van Hecke.
65'
Van Hecke zboural uprostřed hřiště Fodena, zatímco se na jihu Anglie pořádně rozpršelo.
65'
Na Barcův křížný pas naběhl Adingra, střílel přes nohu Joška Gvardiola a míč se po dvou odrazech jako poslední dotkl znovu domácího hráče. Místo rohu tak následuje odkop od brány.
63'
VAR ještě prověřoval, zda nedošlo k faulu na brankáře, ale hraniční situaci opět posoudil ve prospěch favorita.
62'
Manchester City právě vstřelil branku!
Kyle Walker si zasekl míč po náběhu na dlouhý pas kolem Valentína Barca, pak se ve skluzu srazil s brankářem Steelem a odražený míč do sítě doklepl JULIÁN ÁLVAREZ.
61'
Další ofsajd racků, tentokrát dvoumetrový po Offiahově přihrávce Pedrovi.
60'
Domácí po ubráněném rohu zase hráli své oblíbené bago před vlastní bránou, hromadný presink Manchesteru City využil Julián Álvarez a křížným projektilem těsně přestřelil.
59'
Jan Paul van Hecke namazal rozehrávkou Fodenovi, který okamžitě vyzval k zakončení Álvareze. Naštěstí pro domácí střílel doprostřed brány a Steele jen nastavil koš.
58'
V pádu hlavičkoval po rohovém kopu obloukem do výšky van Hecke a padající míč si stahuje do rukavic Ederson.
57'
Adingrův centr trefil do lokte Akého, domáhání se penalty pro Brighton nevede ani teď k úspěchu, bude to jen roh.
56'
ze hřiště odchází Jakub Moder, přichází Igor de Paulo.
53'
Rohový kop domácí přestáli bez úhony, Barco vysunul do brejku Joãa Pedra, který se probil s pomocí šťastných odrazů mezi třemi hráči, ale dříve byl u míče brankář City.
52'
Nízko letící míč na přední tyči odvrací na roh João Pedro.
51'
Adingra na levém křídle podrazil Álvareze, hosté mají další nebezpečný trestný kop.
50'
Domácí si zase zahráli bago v nebezpečném prostoru. Po Barcově hře s ohněm nastřelil Moder napadajícího Hernándeze, míč se s trochou štěstí odráží za čáru.
48'
Střídající Adingra si na křídle nepohlídal ofsajd.
46'
Domácí začali důrazněji, Barco vybojoval míč na Walkerovi a uvolnil do šestnáctky Große. Toho lehce zatáhl Rodri Hernández za dres, rozhodčímu se to na penaltu zdálo málo.
46'
ze hřiště odchází Jöel Veltman, přichází Odeluga Offiah,
ze hřiště odchází Adam Lallana, přichází Simon Adingra.
46'
Manchester City upevňuje pozici v boji o titul a po 45 minutách ukazují statistické modely pravděpodobnost jeho výhry na stadiónu Brightonu 99%. Domácí neměli špatný vstup do zápasu, jenže během 17 minut je srazili netradiční hlavičkář De Bruyne, z trestného kopu s přispěním zdi Foden a po hrubce mladého debutanta Barca znovu Foden. Mezitím ještě Álvarez otřel svou střelu o tyč.
45+3'
45+3'
Foden mířil z levé strany do brejku, střílený centr před bránu skluzem odvrací na další roh Jakub Moder. Dodatečně je ovšem máván ofsajd.
45+2'
Dlouhý nákop Brightonu si pokryl Akanji a přiťukává míč hlavou Edersonovi.
45'
Odhlavičkovaný míč po rohu zachytil Álvarez, nastřelil však jen dobře postaveného Modera.
45'
Foden narazil De Bruynemu, který střílel v obklíčení tří hráčů a o Dunka se míč odráží na rohový kop.
42'
Tentokrát se domácí z napadání okolo vlastní šestnáctky díky Großovi vymotali, jenže ještě na polovině hřiště ztrácí míč Pedro.
41'
Brighton souvisle kombinuje kolem půlící čáry, dál to ale domácím nejde. Pokus o dlouhý pas vystihl Ederson de Moraes výběhem až za velké vápno.
39'
Welbeck byl přistižen při náběhu v těsném ofsajdu.
37'
Z rohového kopu se však domácí nedokázali prosadit a míč je opět na kopačkách City.
36'
Barco se snaží napravit, co se dalo, přenesený míč od Pedra nadvakrát odcentroval a o hostujícího Silvu získává roh pro Albion.
35'
Jöel Veltman (Brighton) stáhl kolem pasu na zem Fodena a vidí dnes jako první hráč žlutou kartu.
34'
Debut v Premier League pořádně zhořkl devatenáctiletému Barcovi, který zmatkoval v pokutovém území, míč mu vypíchl Bernardo Silva a po jeho přiťuknutí se trefuje křížem k pravé tyči opět PHIL FODEN.
33'
Álvarez dostal od De Bruyneho průnikovku příliš z úhlu, proto se rozhodl nepokračovat v akci a raději podržet míč.
31'
Kovačić přihrál Álvarezovi, který z otočky dokázal posunout do uličky na De Bruynea. Vadou na kráse byl Belgičanův ofsajd.
29'
Dvougólové vedení favoritovi prozatím stačí, Manchester City kontroluje dění na hřišti.
26'
Trestný kop metr od velkého vápna rozehrál sám faulovaný PHIL FODEN a od zad Pascala Große ve zdi se míč pro brankáře Brightonu smolně odráží do jeho protipohybu a do sítě.
24'
Foden si naváděl míč mezi tři hráče a skončil těsně před velkým vápnem na zemi, když ho rozhodil rukou Dunk.
24'
Po rohu netrefil domácí bránu o pořádný kus Álvarez.
23'
Kevin De Bruyne dribloval osou hřiště, nabízeli se mu spoluhráči z obou stran, ale nejlépe placený hráč ligy zvolil přímou střelu, která byla sražena na roh.
22'
Hosté se snaží „racky“ utavit přihrávkami po zemi uprostřed hřiště a nepůjčují jim míč.
20'
Fantastická bleskurychlá kombinace obhájce titulu na jeden dotek! Míč putoval po ose Foden – De Bruyne – Kovačić až k Álvarezovi, který křížnou střelou překonal Steelea a míč se otřel o vzdálenější tyč.
19'
Na rohový kop naskočil Lewis Dunk, prudká hlavička o zem se k jeho smůle odráží přímo do náruče hostujícího brankáře.
18'
Na druhé straně zasáhl Walker i v obranné fázi, když srazil na roh centr Joãa Pedra.
17'
Phil Foden vyslal na křídlo Kylea Walkera, který odcentroval prvním dotykem a KEVIN DE BRUYNE hlavičkoval do sítě krásnou rybičkou z 11 metrů. Kdo ji viděl, neuvěří, že je to vůbec jeho první ligový gól hlavou v kariéře!
16'
Debutant Barco si zpracovával těžký křížný pas na postranní čáře a málem mu to vyšlo, kdyby nepodklouzla stojná noha. Vhazují hosté.
14'
Fodenův přímý kop propadl modrobílým šikem až k Nathanu Akému, který na dlouhou nohu halfvolejem přestřeluje.
13'
Kovačić přihrával De Bruynemu, kterého podrazil 30 metrů od brány Baleba.
12'
Citizens hrají v dost pružném rozestavení, spíše je to taková šachovnice z jejich strany.
9'
Steele předvedl vysloveně furiantskou zasekávačku na malém vápně kolem napadajícího Juliána Álvareze.
7'
Jason Steele vyrazil pro míč až k postranní čáře, riskantní výlet obrana Brightonu zvládla.
6'
Carlose Balebu při trochu hazardérské kličce kolem Bernarda Silvy vysvobodil útočný faul manchesterského záložníka.
4'
Na druhé straně ztratil míč Foden a brejk zakončil křížnou střelou Danny Welbeck, který protáhl Edersona de Moraese na zadní tyč.
3'
Bernardo Silva po zisku míče vyslal průnikovou přihrávku, která však narazila na skluz dlouhonohého Lewise Dunka.
1'
Ve Falmeru na jihu Anglie je rozehráno, domácí hrají v modrobíle pruhovaných dresech, hosté při pohledu z dálky ve fialových.
1'
Na straně Manchesteru City dostává podle očekávání místo zraněného Haalanda na hrotu příležitost Julián Álvarez. Jen na lavičce začíná stálice obrany Rúben Dias, je možné, že budou hosté hrát vzadu na tři a Manuel Akanji se vysune k Rodrimu Hernándezovi jako další defenzivní záložník.
Premiéra jako hrom čeká v nejvyšší soutěži v dresu Brightonu Valentína Barca. Devatenáctiletý argentinský levý obránce od zimního příchodu z klubu Boca Juniors dostal příležitost jen na 10 minut v pohárovém utkání. Trenér De Zerbi překvapil i nominací brankáře, příležitost dostává místo Verbruggena zkušený Jason Steele, který z posledních osmi kol chytal pouze jednou při porážce 0:3 ve Fulhamu.

Brighton & Hove Albion: Steele – Veltman, van Hecke, Dunk (C), Barco – Groß, Baleba – Lallana, Moder, Pedro – Welbeck.
Náhradníci: Verbruggen – de Paulo, Offiah, Webster, Buonanotte, Enciso, Adingra, O'Mahony, Fati.
Trenér: De Zerbi

Manchester City: Ederson – Walker (C), Akanji, Aké, Gvardiol – Rodri – Silva, De Bruyne, Kovačić, Foden – Álvarez.
Náhradníci: Ortega – Dias, Stones, Gómez, Lewis, Nunes, Grealish, Bobb, Doku.
Trenér: Guardiola

Rozhodčí: Gillett – Cann, Davies.
Brighton zaskočil před třemi lety Citizens v jejich první mistrovské sezóně velkolepým obratem z 0:2 ve druhé poločase na konečných 3:2. Manchester City ovšem tehdy odehrál 80 minut bez vyloučeného Cancela.
Také loni se Rackům podařilo obrat favorita doma o body remízou 1:1. Zbývajících 12 vzájemných zápasů od postupu Brightonu do nejvyšší soutěže ovšem skončilo vítězstvími Citizens, naposledy na podzim poměrem 2:1 (7. Álvarez, 19. Haaland – 73. Fati).

Obhájce posledních tří titulů jistě potěšila včerejší porážka Liverpoolu v městském derby s Evertonem. Po ní klesly naděje svěřenců Jürgena Kloppa na opakování mistrovských oslav z roku 2020 na úplné minimum. Citizens mají vše ve svých rukou, na vedoucí Arsenal ztrácejí čtyři body, ale k dobru mají dva zápasy.

V sobotu si totiž místo ligového programu střihli semifinále poháru s Chelsea a vítězstvím 1:0 po gólu Bernarda Silvy z 84. minuty aspoň částečně odčinili čtvrtfinálovou porážku na penalty s Realem Madrid v souboji posledních dvou vítězů Ligy mistrů.

V Premier League byli svěřenci Pepa Guardioly naposledy poraženi na Mikuláše na hřišti Aston Villy, od té doby zapsali 13 vítězství a 4 remízy.

Oproti Rackům má Manchester City jen jednu absenci, ovšem dost podstatnou – zranění si obnovil Erling Haaland, který se dělí v boji o obhajobu koruny krále střelců s 20 góly s momentálně také zraněným Palmerem z Chelsea.
Brighton & Hove Albion

Fotbalisté Brightonu letos kombinovali domácí soutěže s Evropskou ligou. V ní byli vyřazeni AS Řím v osmifinále a letos to na návrat do evropských soutěží nevypadá, neboť z posledních sedmi ligových zápasů vyhráli jediný a šest zápasů před koncem sezóny padli tabulkou až na desáté místo, navíc jejich vyhlídky na úspěch v dnešním zápase nejsou úplně vysoké.

V posledních čtyřech kolech Brighton prohrál s oběma hlavními konkurenty svého dnešního soupeře v boji o titul (1:2 v Liverpoolu a 0:3 s Arsenalem), k tomu uhrál remízy 0:0 v londýnském Brentfordu a 1:1 v Burnley.

Domácím scházejí zranění March, Mitoma, Hinshelwood, Milner, Lamptey, Gilmour, Ferguson a Estupiñán. Poslední jmenovaný se zranil v minulém utkání v Burnley a bude chybět až do konce sezóny. K dispozici už je Webster, ovšem ve středu obrany se očekává start Dunka a van Heckeho.
Hezký večer při sledování přenosu dohrávky 29. kola anglické Premier League, na Amex Stadium domácí Brighton přivítá obhájce titulu a největšího favorita dramatické koncovky letošního ročníku soutěže Manchester City.
Utkání bylo odloženo kvůli kolizi se čtvrtfinále anglického poháru, náhradní termín byl stanoven na čtvrtek 25. dubna.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.