Z Malmö Areny se s vámi loučím, od 17:30 se zde ještě utkají reprezentační celky Švédska a Ruska.
Zápas sledovalo 1 726 diváků.
Česká reprezentace změnila svůj přístup ke hře až v poslední třetině, v níž měla jasnou dominanci. Vedení finského celku v tu chvíli už ale bylo příliš velké na to, aby se s utkáním dalo něco dělat. Finsko tak po zásluze vítězí a kromě tří bodů se průběžně dostává i na čelo tabulky Švédských her.

58:21
Aaltonen má dnes obrovskou smůlu. Nyní obdržel přihrávku mezi kruhy, Salák vytáhl fantastický zákrok.
58:00
Poslední dvě minuty poslední třetiny. Hru má stále pod palcem český tým, ale vedení Finů je příliš velké.
55:51
Wirtanen se obtočil kolem branky, ale na připraveného Saláka nevyzrál.
54:11
Finský brankář chytil střelu od modré a vhazovat se opět bude před ním.
53:22
Metsola podržel kotouč pod sebou, následuje komerční přestávka.
52:10
Český tlak a finská defenziva. Takový obrázek už pravděpodobně budeme sledovat do konce utkání.
50:15
Češi zabrali a aktuálně mají herně navrch. Kdyby takto hráli už od počátku, nemusela by je nyní od soupeře dělit tříbranková ztráta.
49:44
Finové hrají v plném počtu.
49:17
Irgl ve velké rychlosti najel k tyčce, vrátil puk za sebe Novotnému, který pohotově vystřelil. Metsola dokázal zakročit, nicméně jedna z nejpovedenějších akcí českého týmu.
47:44
Vyloučen Marko Anttila (FIN) na dvě minuty za hákování.
47:44
Přestávka na úklid ledové plochy. Český tým s největší pravděpodobností vyjde s prázdnou, jeho hra stagnuje už od samého počátku utkání.
46:45
Lajunen nastřelil puk od modré na hůl Hytönena, který jej výborně tečoval, ale mimo branku.
46:31
Finové v klidu kombinují a nikam se rozhodně nehrnou. Salák musel zalehnout kotouč po menších zmatcích v brankovišti.
45:40
Finové kombinují v útočném pásmu, předávali si puk na modré, až Janne Niskala z nápřahu vystřelil a Salák, který měl odkrytý výhled, zasáhl.
45:03
Vyloučen Petr Čáslava (CZE) na dvě minuty za nedovolené bránění.
44:35
Sakari Salminen dostal puk před branku a trefil tyčku Salákovy branky.
44:27
Češi zatím výborně brání.
43:30
Finové hrají v plném počtu a začíná jejich zkrácená přesilovka.
42:56
Poměr sil na ledě se srovná. Vyloučen Jiří Novotný (CZE) na dvě minuty za podražení.
42:29
Český tým si neumí pořádně přihrát a z tohoto důvodů se zatím v útočné třetině moc nezdrželi.
41:30
Vyloučen Juha-Pekka Hytönen (FIN) na dvě minuty za podražení Nedorosta.
41:26
Na trestnou lavici zamíří jeden z finských hráčů.
41:00
Vhazovat se bude před finským brankářem.
40:16
Na začátku poslední třetiny zároveň skončila česká přesilovka z předchozí části.
40:01
Třetí třetina začne za malou chvíli, tak uvidíme, jestli se Česku podaří vývoj zápasu alespoň zdramatizovat.
Český tým navazuje na svůj výkon z první třetiny a jako by se uvalil do hluboké defenzivy a nic jiného nechtěl dělat. Svěřenci Aloise Hadamczika si vývoj zápasu značně pokazili zbytečnými fauly, které nejenom že český tým stály inkasovaný gól na 0:2, ale také spoustu sil, které bude potřebovat v poslední třetině, chce-li s utkáním ještě něco udělat. Finové hrají přímočaře, bez zbytečných přihrávek a tato taktika jim zatím přináší zasloužený úspěch a velmi příjemné tříbrankové vedení.

39:23
Čáslava zaváhal na modré čáře, když nezachytil poměrně snadnou přihrávku. Z toho vyplynul rychlý únik Koskirantaho, který zachytil Salák.
38:22
Halou se opět ozývá české skandování domáhající se branky, momentální výkon národní reprezentace však ničemu takovému moc nenasvědčuje.
38:07
Na trestnou lavici pro změnu míří finský hráč. Atte Ohtamaa (FIN) si odsedí dvě minuty za držení.
36:59
Rozjetý Václav Nedorost dostal od mantinelu pas před branku a lehkou tečí poslal kotouč na brankáře, ten ale jeho nebezpečný pokus vyrazil.
35:56
Niskala z křídla střílel ke vzdálenější tyči, ale i tento pokus narazil na dlouhé nohy Saláka.
34:49
Alexandr Salák vytáhl skvělý zákrok betonem po finském přečíslení, které zakončoval Kristian Kuusela.
33:53
Nepřesná rozehrávka skončila zakázaným uvolněním finského týmu.
32:13
Finsko právě vstřelilo branku!
A to už je pro český tým velmi nepříjemná situace. Lajunen najížděl do útočného pásma středem, mezi kruhy přenechal puk na křídlo VELLI-MATTI SAVINAINENOVI, který si připravil výbornou střelu tahem a zvýšil na tříbrankový rozdíl. Asistence: Ville Lajunen.
30:05
Třetí přesilová hra finského týmu už skončila brankou. Filppula předložil kotouč na modrou čáru JUUSOVI HIETANENOVI, který zápěstím trefil přesně volnou mezírku za českým brankářem, jenž měl velmi omezený výhled. Asistence: Llari Filppula.
29:33
Jen co finská přesilovka skončila, bude následovat další. Tomáš Mojžíš (CZE) míří na trestnou lavici za hákování a Alois Hadamczik už je naštvaný. Další zbytečný faul a další zbytečné problémy.
28:57
Niskala v akci proti jednomu vystřelil na pravý beton, Salák zakročil.
28:29
Opět nevydařené vyhození a český tým si koleduje o další problémy.
27:59
Zámorskému se nepodařilo vyhození kotouče, z toho následně vznikly velké problémy. Llari Filppula dostal přihrávku k druhé tyči a okamžitě střílel, ale pouze do připraveného Saláka, který vytáhl skvělý zákrok.
27:19
Jakub Nakládal (CZE) se projevil poměrně zbytečným faulem. V obranném pásmu v rohu zahákoval soupeře a odsedí si dvě minuty. Nepříjemná situace pro český tým.
26:19
Česku se podařilo vyhodit a Průcha vyvezl kotouč, to už přesilová hra Finska končí.
25:34
Finové dávají českému týmu pořádně zabrat, jejich kombinace nevěští nic dobrého.
25:12
Kotouč se dostal do středního pásma.
24:21
Vyloučen Ivan Rachůnek (CZE) na dvě minuty za držení.
24:12
Finové nyní úspěšně kombinují v útočném pásmu. Hlavní postavou posledních sekund byl Juhamatti Aantonen, který z mezikruží trefil tyčku! Nutno říci, že za své dnešní výkony by si banku zasloužil.
22:49
Česku se ale přesilová hra vůbec nedařila a byl by celkem zázrak, kdyby k něčemu takovému došlo. Mám pocit, že český tým ani nevystřelil.
21:58
Hlouček českých fanoušků, který zatím tvoří atmosféru zápasu, se dožaduje branky skandováním: „My chceme gól!“.
21:15
Češi zatím se svojí první přesilovou hrou v utkání nenakládají příliš úspěšně. Červený výběr má problém s přechodem do útočné třetiny.
20:49
Na trestnou lavici míří obránce Ville Lajunen (FIN) na dvě minuty za podražení.
20:44
Český tým bude hrát přesilovou hru.
20:30
Český tým vybojoval na úvodním vhazování kotouč a poté nahozením na brankáře vybojoval útočné pásmo.
20:01
Trošku nejistě však působí finský brankář Juha Metsola, spoustu kotoučů vyráží před sebe a dává tím českému týmu možnost pro nebezpečné dorážky. Rovněž příliš často vyjíždí z branky a tímto už přibližně dvakrát dostal Finy do nepříjemné situace.
Ze strany českého národního celku sledujeme poněkud vlažný hokej, a ačkoli byl obdržený gól hned v úvodu utkání velmi smolný, lze říci, že za předvedený výkon si finský výběr vedení zasloužil. Česku se nedaří útočné kombinace, často naráží na spolehlivou obranu soupeře. Finové hrají jednoduše, o něco důrazněji a toto zatím na výběr Aloise Hadamczika platí. Nejvýraznější osobností byl v první třetině Juhamatti Aaltonen z pravého křídla druhé formace, který byl velmi silný na puku a vždy si dokázal vytvořit prostor pro nebezpečnou střelu.
Statistický souhrn po první třetině:
Střely na branku - 9:8
Úspěšnost střelby - 11% : 0%
Trestné minuty - 0:2
20:00
19:53
Hertl měl možnost dorážky přímo před Metsolou, ale trefil se pouze do betonů Metsoly.
19:11
Druhá formaci Finů udělala na modré čáře drobnou chybu, čehož využil Vrána s Tenkrátem. Jimi vedený útok skončil neúspěšně vinou sražené přihrávky finským obráncem.
17:55
Češi jsou v držení kotouče, ale nedaří se jim nic kloudného vymyslet.
17:05
Ivan Rachůnek přenechal kotouč na střed Tomáši Rachůnkovi, který z mezikruží střílel zápěstím, ale minul vzdálenější tyčku.
16:24
Osala na zadním mantinelu tvrdě narazil Čáslavu, který se skácel k ledu.
15:31
Mäenpää přihrával na Saminena, který ovšem kotouč nezachytil, a je z toho icing.
14:58
Přestávka na úpravu ledové plochy. Ze strany českého týmu sledujeme prozatím poněkud vlažný výkon, Finové předčí hokejisty v červených dresech jednoduchostí.
13:46
Český tým hraje v plném počtu.
13:14
Aaltonen si projel celé útočné pásmo, až z kruhu vyslal nebezpečnou střelu na Saláka, který kotouč bez obtíží vyrazil do prostoru za brankou.
12:34
Dlouhý nástřel na Metsolu vyrazil finský brankář do ochranné sítě, hra se tak přesune do obranného pásma domácích.
11:46
Finové nyní kombinují v útočném pásmu, ale nedostali se zatím ke střele. Na trestnou lavici ale míří Ivan Rachůnek (CZE) na dvě minuty za hákování a finský dostává příležitost navýšit své vedení.
10:09
Vhazování v útočném pásmu českého týmu se opakovalo, úspěšnější byli domácí, ale následná rozehrávka se jim nevydařila.
09:45
Finové z protiútoku zavezli kotouč do útočného pásma, tam Zámorský obral soupeře o kotouč a rozehrál útočnou akci.
07:52
Aaltonenovu přihrávku ve středním pásmu zachytil Mojžíš a vybojoval kotouč pro svůj tým, z následné útočné kombinace však nic nebylo.
06:28
Povedení kombinace finského týmu. Aaltonen dostal puk do tandemu a střílel na Sálaka, který zakročil.
05:42
Irgl poslal kotouč z rohu Kašparovi, který z kraje kruhu pálil z první do betonu finského brankáře.
04:30
Tenkrát poslal puk před branku, kam si okamžitě sjížděl Adamský, ale bohužel pro něj byla tato střílená přihrávka příliš dlouhá na to, aby ji druhý jmenovaný zachytil.
03:57
Finové vyhodili kotouč na zakázané uvolnění a je z toho vhazování v útočném pásmu Česka.
02:39
Češi vytvořili závar před finskou branku, ale Juha Metsola veškerý tlak ustál.
01:08
Rychlý a zároveň velmi smolný gól, který obdržela česká reprezentace. VILLE LAJUNEN nahodil z ostrého úhlu kotouč na branku, ten se odrazil od bruslí Zámorského za bezmocného Saláka. Bez asistence.
00:37
Vhazovalo se před brankou Finska, kotouč ale vybojovali bílomodří hokejisté a vrhli se do své první útočné akce. Kotouč také skončil v ochranné síti.
00:15
V úvodním vhazování uspěl Jiří Novotný, při prvním útoku českého týmu Finové kotouč ztečovali do ochranné sítě.
00:01
Kapitáni Kukkonen a Novotný si podali ruce s hlavním rozhodčím a všechno je připraveno na úvodní vhazování.
A nyní zazní státní hymny obou zemí. Nejprve ta česká.
Jako první na led vyjeli hokejisté České republiky, jen o chvíli později následovaní reprezentací Finska a čtveřicí rozhodčích.
Hala potemněla, na ledovou plochu zamířily reflektory a každou chvilkou můžeme očekávat nástup obou reprezentačních celků na hřiště. Do Malmö Areny dle očekávání nezavítalo příliš diváků, podle odhadů se jejich počet bude počítat spíš ve stovkách než v tíísících.

Finsko: Metsola (Engren) - Mäenpää, Hietanen - Niskala, Lajunen - Väänänen, Kousa - Ohtamaa, Kukkonen - Salminen, Filppula, Haataja - Osala, Hytönen, Aaltonen - Kiiskinen, Koskiranta, Anttila - Savinainen, Wirtanen, Kuusela, třináctý útočník: Lahti
Hlavní trenér: Jukka Jalonen
Asistent trenéra: Ari Moisanen

Česko: Salák (Kovář) - Barinka, Krajíček - Čáslava, Zámorský - Nakládal, Mojžíš - Krejčík, Němec - Kašpar, Novotný, Irgl - Vondrka, Nedorost, Průcha - Adamský, Vrána, Tenkrát - I. Rachůnek, Hertl, T. Rachůnek, třináctý útočník: Petružálek
Hlavní trenér: Alois Hadamczik
Asistent trenéra: Josef Paleček

Rozhodčí: Nord, Sjöqvist - Dahmén, Käck.
Dnes uvidíme v brance opět Alexandra Saláka, který minule de facto vychytal národnímu týmu vítězství proti dominujícím Švédům. Odpočinout by si měl Ondřej Němec, na jehož místo se do obranných řad posune Petr Zámorský. Jakub Petružálek bude plnit roli třináctého útočníka, jeho roli ve formaci s Petrem Vránou zaujme Martin Adamský.
Přeji pěkný den z Malmö!
Reprezentační celky Česka, Finska, Ruska a Švédska dostaly na páteční den volno, ale od soboty je opět čeká zápasové tempo. Na led Malmö Areny, která se při prvním utkání potýkala s nízkou návštěvností i přes účast švédského celku, jako první vyjedou reprezentace Finska a České repubilky.

Češi ve čtvrtek uspěli proti Švédům zejména díky Alexandru Salákovi, jehož zákroky v brance zcela eliminovaly soupeřovu nadvládu, a dvě branky k tomu z holí Michala Vondrky a Jiřího Novotného zajistily výběru Aloise Hadamczika zdárný vstup do turnaje.

S jednodenním předstihem se mimo hlavní dějiště, v Petrohradu, utkali Rusové proti Finům. Z diváckého pohledu šlo o zápas atraktivnější, neboť byl plný zvratů a o dramatické momenty nebylo nouze. Finové vyrovnali na 3:3 v poslední minutě třetí třetiny a Rusové nakonec zvítězili na samostatné nájezdy.