
Švédsko

Bělorusko
5:0
- 09:45'Nyquist
- 09:17'L. Andersson
- 23:49'Janmark
- 33:45'Rakell
- 56:11'Zibanejad
Přenos se aktualizuje automaticky.
Události zápasu:
Švédsko
- 09:45'Nyquist
- 09:17'L. Andersson
- 23:49'Janmark
- 33:45'Rakell
- 56:11'Zibanejad
Bělorusko
Další informace:
- Rozhodčí
- Kuakokari (FIN), Wehrli (SWI) – Lhotský (CZE), McCrank (CAN)
- Stadion
- Royal Arena, Kodaň, Dánsko (kapacita: 12 500 míst)
- Návštěvnost
- 10884 diváků
![]() | ![]() |
---|---|
Základní sestava | |
Něco se nepovedlo. Zkuste ještě jednou nebo zaktualizujte stránku.
Karnauchov je nakonec přeci jen překonán! Po nahození na brankoviště se běloruský brankář neúmyslně postaral spolu se svým kolegou z obrany o asistence, neboť puk protečovali přímo MIKOVI ZIBANEJADOVI. Chladnokrevný kanonýr z New Yorku Rangers už tak měl jednoduchý úkol, dorážka byla pro něj formalita. Asistence: Mattias Janmark, Rickard Rakell.
A Tre Kronnor jdou do čtyrbrankového vedení! RICKARD RAKELL se krátce po návratu na ledovou plochu dostal ke kotouči a excelentní ranou nad betonem Kulbakova dokázal svou parádní mušku. Běloruský brankář byl na svém místě pozdě. Bez asistence.
Tak tohle byla další hokejová paráda! Zibanejad se rozjel ze své obranné třetina a předložil spoluhráčům krásnou diagonálu přesně na kruhy. Zde už si nejlépe počínal MATTIAS JANMARK, jehož pohotová rána nakonec podletěla Kulbakova. Asistence: Rickard Rakell, Mika Zibanejad.
Švédové se dočkávají i druhé branky hned v krátkém časovém rozestupu! Parádní diagonální nahrávky využil GUSTAV NYQUIST, který pálil přímo do pravé šibenice. Asistence: John Klingberg, Hampus Lindholm.
Tak přeci se jen hokejisté tří korunek dočkali! Kempe si vyměnil puk s LIASEM ANDERSONNEM a právě jeho výjezd směrem na brankoviště znamenal otevření skóre. Kulbakov byl u tyče příiš pozdě. Asistence: Adrian Kempe, Dennis Everberg.
Švédsko: Hellberg (A. Nilsson) – J. Klingberg (A), H. Lindholm, A. Larsson, Ekman-Larsson (A), Wikstrand, E. Gustafsson – Janmark, Rakell, Zibanejad – Backlund (C), Nyquist, Pettersson – Jo. Larsson, J. de La Rose, Pääjärvi – Kempe, Everberg, L. Andersson.
Bělorusko: Kulbakov (M. Karnauchov) – Lisovec, Chenkel, Korobov (A), Falkovskij, Vorobej, Děnisov, Djukov, Ustiněnko – Šarangovič, Linglet, Pavlovič (C) – Platt, Kovyršin, Gavrus – Drozd, Děmkov, Kitarov (A) – Razvadovskij, Matěruchin, Suško.
Rozhodčí: Kuakokari (FIN), Wehrli (SWI) – Lhotský (CZE), McCrank (CAN).
22.04.2017 Bělorusko x Švédsko 1:5 (příprava)
21.04.2017 Bělorusko x Švédsko 1:4 (příprava)
22.05.2014 Švédsko x Bělorusko 3:2 (MS 2014)
ŠVÉDSKO
Brankáři: Filip Gustavsson (Belleville/AHL), Magnus Hellberg (Kunlun/KHL), Anders Nilsson (Vancouver/NHL)
Obránci: Adam Almqvist (Frölunda), Lawrence Pilut (HV 71), Mikael Wikstrand (Färjestad), Oliver Ekman-Larsson (Arizona/NHL), John Klingberg (Dallas/NHL), Adam Larsson (Edmonton/NHL), Hampus Lindholm (Anaheim/NHL), Erik Gustafsson (Chicago/NHL)
Útočníci: Lias Andersson, Mika Zibanejad (oba New York Rangers/NHL), Elias Pettersson (Växjö), Mikael Backlund (Calgary/NHL), Jacob de la Rose (Montreal/NHL), Dennis Everberg (Nižněkamsk/KHL), Mattias Janmark (Dallas/NHL), Adrian Kempe (Los Angeles/NHL), Carl Klingberg (Zug/Švýcarsko), Johan Larsson (Buffalo/NHL), John Norman (Jokerit Helsinky/KHL), Gustav Nyquist (Detroit/NHL), Magnus Pääjärvi (Ottawa/NHL), Rickard Rakell (Anaheim/NHL)
BĚLORUSKO
Brankáři: Michajl Karnauchov (Dinamo Minsk/KHL), Ivan Kulbakov (Quad City Mallards/ECHL), Vitalij Trus (Němen Grodno/Bělorusko)
Obránci: Jevgenij Lisovec, Kristian Henkel, Dmitrij Korobov (všichni Dinamo Minsk/KHL), Stěpan Falkovskij (Ontario Reign/AHL), Nikita Ustiněnko (Junosť Minsk/Bělorusko), Vladimir Denisov (SaiPa/Finsko), Roman Djukov (Karaganda/VHL), Pavel Vorobej (Kunlun/KHL)
Útočníci: Sergej Drozd, Charles Linglet, Alexandr Pavlovič, Alexandr Kitarov, Artur Gavrus, Jegor Šarangovič (všichni Dinamo Minsk), Maxim Suško (Owen Sound/OHL), Geoff Platt (CSKA Moskva/KHL), Pavel Rozvadovskij (Junosť Minsk/Bělorusko), Artjom Levša, Artjom Kislij (oba Němen Grodno/Bělorusko), Artjom Děmkov, Olexandr Matěruchin (oba Šachtar Soligorsk/Bělorusko)
Švédsko
05.04.2018 Švédsko x Slovensko 6:3 (EHC)
06.04.2018 Švédsko x Slovensko 7:1 (EHC)
12.04.2018 Dánsko x Švédsko 1:4 (EHC)
14.04.2018 Dánsko x Švédsko 1:5 (EHC)
19.04.2018 Rusko x Švédsko 1:2 (EHT)
21.04.2018 Česko x Švédsko 3:1 (EHT)
22.04.2018 Švédsko x Finsko 3:7 (EHT)
26.04.2018 Česko x Švédsko 1:3 (EHT)
28.04.2018 Švédsko x Rusko 3:1 (EHT)
29.04.2018 Švédsko x Finsko 1:3 (EHT)
Bělorusko
05.04.2018 Finsko x Bělorusko 2:3 pr. (EHC)
06.04.2018 Finsko x Bělorusko 4:3 pr. (EHC)
13.04.2018 Švýcarsko x Bělorusko 3:2 (EHC)
15.04.2018 Švýcarsko x Bělorusko 2:1 (EHC)
20.04.2018 Bělorusko x Dánsko 1:2 (EHC)
21.04.2018 Bělorusko x Dánsko 0:2 (EHC)
27.04.2018 Bělorusko x Norsko 1:2 (EHC)
28.04.2018 Bělorusko x Norsko 3:2 pr. (EHC)
pozn. EHT = Euro Hockey Tour, EHC = Euro Hockey Challenge
Běloruský národní tým momentálně prožívá obrovskou generační obměnu. Dvě hlavní hvězdy Andrej (10 účastí na MS) a Sergej (6 účastí na MS) Kostitsynovi už letos v reprezentaci nepůsobí, stejně tak i brankařská legenda Kevin Lalande, který kvůli zranění během sezóny ukončil kariéru. V kádru už ani není bývalý kapitán běloruského kádru Andrej Stas. Kanadský trenér Dave Lewis měl tak před sebou mimořádně zapeklitý úkol. Možná ještě těžší než mnohé výzvy během koučování na detroitské nebo bostonské adrese v NHL. Kompletní generační přestavba totiž něco stojí. A v případě reprezentačního hokeje to mohou být i výsledky na světovém šampionátu.
Před čtvrtým mistrovství světa pod taktovkou Lewise se běloruská média dokonce bojí hrozby pádu do nižší divize. Už jen výsledky přípravy, v níž hrálo hned osm hráčů pod 22 let, ukazovaly, že dánská anabáze běloruského týmu bude velice náročná. Z osmi duelů v Euro Hockey Challenge se povedlo vybojovat hokejistům z východní Evropy jen dvě výhry v prodloužení a jednu prohru taktéž ve stejné fázi zápasu. Slabším uklidněním může být fakt, že dva ze tří úspěchů dosáhlo Bělorusko v duelech s Finy, na druhou je však nutné brát v potaz stáří obou výsledků. Všechny se odehrály už na začátku dubna, kdy hráčů ze země tisíce jezer ještě neměli pořádně konsolidovaný kádr. I proto tak z běloruského tábora zní spíše mírnější cíle, jednoznačnou metou je udržení v elitní skupině. Největší boje o něj zřejmě ve skupině A povedou s Rakušany a Francouzy. Pod tlak může Lewisův výběr dostat i fakt, že právě Bělorusko je spolupořadatelem mistrovství světa v roce 2021.
Razantně omlazený kádr Běloruska musí momentálně spoléhat zejména na dravost nadějných dvacátníků. Jedním z nich bude zřejmě i Pavel Vorobej, který uplynulou sezónu zářil v čínském Kunlunu. Pořádný střelec od modré je pak i Dmitrij Korobov. Právě 29letý bek Dinama Minsk by měl být jednou ze zkušených opor mančaftu. Klíčovou roli v ofenzívě by pak měl plnit kapitán minského Dynama Alexandr Pavlovič, který však letos bodově moc v KHL nezářil. Podobně nevýrazné výkony pak předváděli i naturalizovaní Kanaďané Geoff Platt a Charles Linglet, i u nich tak visí pořádný otazník, jak načasují formu. Velmi zajímavé nicméně bude pozorovat devatenáctiletého Jegora Šarangoviče, který bude hrát v Kodani i o co nejlepší nasazení do letošního draftu NHL. Jedničkou v brance by pak měl být při startu turnaje plnit Michail Karnauchov.
Hokejisty Tre Kronor čeká na světovém šampionátu pořádná výzva. Coby obhájci mistrovského titulu z loňského turnaje Kolíně nad Rýnem budou už z logiky pod pořádným tlakem, dějiště šampionátu v dánské Kodani však nabízí ještě zajímavější souvislost. Pevnina s třetím největším švédským městem Malmö se totiž nachází jen coby kamenem dohodil (v řeči čísel jen něco málo přes 40 kilometrů) od samotné Royal Areny, což je vynikajícím předpokladem při „žluto-modrou invazi“. Švédská reprezentace se prakticky po celé trvání šampionátu může těšit na takřka domácí prostředí, což může už stávající tlak na výsledek ještě více zvýšit.
Avšak svěřenci kouče Rikarda Grönberga se na tyto psychologické překážky podle všeho dokázali dobře připravit. Už jen výsledky v přípravě mnohé naznačují. Skandinávský výběr v Euro Hockey Challenge nechal zapomenout na šokující prohru ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Pchjongčchangu a celkem bez výraznějších potíží přehrál na začátku dubna Slováky i Dány. Následující České hokejové hry sice v tomto trendu Švédové neodehráli (zvítězili pouze v úvodním duelu v Jaroslavli nad nakonec posledními Rusy), nicméně závěrečný díl letošního Euro Hockey Tour na domácí půdě ve Stockholmu už byl jasným indikátorem stoupající formy. V Södertälje nejprve celkem bez potíží přehráli Čechy, po přesunu do haly Hovet ve švédské metropoli pak zdolali i napodruhé ruskou Sbornou. Jediné zaváhání zaznamenali švédští hokejisté proti Finům, když ve skandinávském derby kvůli prohře 1:3 přišli o vítězství na domácím turnaji.
Proč vlastně Švédové patří, možná i více než je obvyklé, mezi favority na zlato? Jasným argumentem je početná výprava ze zámoří. I přes mnohá zraněné hvězd se nakonec podařilo trenérskému štábu přemluvit hned 16 hokejistů z NHL. Mezi nejznámější vyslance nejlepší ligy světa patří jednoznačně defenzivní štít Oliver Ekman-Larsson z Arizony nebo i další bek John Klinberg z Dallasu. Oba dva jsou mimochodem jedni ze čtyř pamětniků titulu z loňského šampionátu, k nim se ještě v nominaci řadí bratr Johna Carl Klinberg hrající v Zugu a Dennis Everberg z Nižněkamsku. V útoku pak budou hrát taková zvučná jména jako detroitské pravé křídlo Gustav Nyquist, Mikael Backlund z Calgary nebo jedna z letošních opor New Yorku Rangers Mika Zibanejad. Dravé mládí pak ve zjevně promyšlené koncepci kádru plní devatenáctiletý Lias Andersson (NY Rangers) a stejně starý Elias Pettersson, který letos i díky své fantastické jízdě v play-off dotáhl Vaxjö ke švédskému titulu. Brankařskou jedničkou by podle všeho měl být Anders Nilsson z Vancouveru.