
Velká Británie

Kanada
2:4
- 07:47'Kirk
- 48:49'O'Connor
- 08:17'Bunting
- 25:45'Hagel
- 31:39'Bedard
- 35:29'Bedard
Přenos se aktualizuje automaticky.
Události zápasu:
Velká Británie
- 07:47'Kirk
- 48:49'O'Connor
Kanada
- 08:17'Bunting
- 25:45'Hagel
- 31:39'Bedard
- 35:29'Bedard
Další informace:
- Rozhodčí
- Holm (SWE), Vikman (FIN) – Gustafson (USA), Nyqvist (SWE)
- Stadion
- O2 arena, Praha
- Návštěvnost
- 16 935 diváků
![]() | ![]() |
---|---|
Základní sestava | |
Trenéři | |
Peter Russell | André Tourigny |
Nejlepšími hráči obou týmů byli vyhlášeni Evan Mosey (Velká Británie) a Connor Bedard (Kanada).
Střely na branku: 14 – 33.
Střely na branku: 13 – 31.
Po skvěle ubráněném oslabení Velká Británie skóruje a jedenáct minut před koncem třetí třetiny snižuje na rozdíl dvou gólů. Velkou zásluhu na gólu má opět Liam Kirk, který na levém mantinelu udržel puk a předal ho BENU O'CONNOROVI. Ten projel mezi dvěma Kanaďany, přendal si kotouč na bekhend a zavěsil pod víko. Asistence: Liam Kirk.
Střely na branku: 12 – 30.
Javorové listy vyhrály prostřední dvacetiminutovku na střely 16:8 a vylepšily si i statistiku na vhazování, které ovládly poměrem 14:9. Celkově vedou na střely 28:11 a na buly 28:24.
Krásná kombinace Kanaďanů končí druhým gólem CONNORA BEDARDA, který už pouze z pravého kruhu doklepl do zcela odkryté branky nahrávku Paula. Asistence: Nick Paul a Kaiden Guhle.
Střely na branku: 9 – 25.
Střely na branku: 9 – 14.
Vyraženou střelu Zellwegera od modré čáry se před brankou snažili dorážet Paul a Bunting, puk ale dokázal zpracovat až CONNOR BEDARD, který přesnou střelou do pravého horního růžku dává svůj první gól na seniorském MS. Asistence: Michael Bunting a Olen Zellweger.
Střely na branku: 4 – 19.
Kanada se poprvé v utkání ujímá vedení. Dubois předal puk na modrou na Zellwegera, jehož nahození ještě před brankou sklepl BRANDON HAGEL a následně kotouč ze vzduchu dorazil do sítě. Asistence: Olen Zellweger a Pierre-Luc Dubois.
Ti dokázali už dvakrát dostat puk do sítě. V obou případech to byl Liam Kirk, jehož gól ze třetí minuty rozhodčí kvůli nedovolenému bránění brankáři neuznali (výrok potvrdili i po trenérské výzvě Británie), v osmé minutě už ale regulerní brankou využil přesilovku. Javorové listy však odpověděly a o půl minuty později zásluhou Michaela Buntinga vyrovnaly.
Jak bylo zmíněno, střeleckou převahu mají Kanaďané, ale třeba na vhazování jsou zatím úspěšnější Britové (13:11).
Střely na branku: 1 – 10.
Střely na branku: 1 – 9.
Střely na branku: 1 – 8.
Vedení vydrželo Britům přesně půl minuty. MICHAEL BUNTING napřáhl ke střele od modré čáry a na vzdálenější tyč překonává Whistleho. Asistence: Bowen Byram.
Tak přece jen Britové skórují a přece jen dává gól jejich kanonýr LIAM KIRK. Ten dostal prostor na pravém kruhu a využívá krátkou přesilovku po návratu vyloučeného O'Connora. Bývalý útočník Litvínova skvěle vymetl levý horní růžek Hoferovy klece. Asistence: Evan Mosey a Ben Lake.
2 min. – zdržování hry / neúspěšná trenérská výzva, odpyká Johnny Curran.
Kapitánské céčko javorových listů tak vyfasoval obránce Colton Parayko, jeho protějškem je Robert Dowd. Českým fanouškům známý Liam Kirk bude na křídle druhé formace, kanadský útočník Conor Bedard by měl hrát až ve čtvrtém útoku.
Velká Británie: Whistle (Bowns) – Ruopp, Richardson (A), Batch, Mosey, O'Connor, Phillips, Halbert, Sa. Jones – Lake, Neilson, Dowd (C) – Kirk (A), Perlini, Curran – Critchlow, Lachowicz, Betteridge – Shudra, Davies, Duggan.
Trenér: Peter Russell
Kanada: Hofer (Daws) – Power, Parayko (C), Byram, Oleksiak, Guhle, Severson (A), Zellweger – Tanev, McBain, Mercer – Mangiapane (A), Cozens, Guenther – Hagel, Dubois, McCann – Bunting, Paul, Bedard – Greig.
Trenér: André Tourigny
Rozhodčí: Holm (SWE), Vikman (FIN) – Gustafson (USA), Nyqvist (SWE).
12.05.19 Velká Británie – Kanada 0:8
30.04.94 kanada – Velká Británie 8:2
Brankáři: Jordan Binnington (St. Louis Blues), Nico Daws (New Jersey Devils), Joel Hofer (St. Louis Blues)
Obránci: Bowen Byram, Owen Power (oba Buffalo Sabres), Kaiden Guhle (Montreal Canadiens), Jamie Oleksiak (Seattle Kraken), Colton Parayko (St. Louis Blues), Damon Severson (Columbus Blue Jackets), Olen Zellweger (Anaheim Ducks)
Útočníci: Connor Bedard (Chicago Blackhawks), Michael Bunting (Pittsburgh Penguins), Dylan Cozens (Buffalo Sabres), Pierre-Luc Dubois (Los Angeles Kings), Ridly Greig (Ottawa Senators), Dylan Guenther, Jack McBain (oba Arizona Coyotes), Andrew Mangiapane (Calgary Flames), Jared McCann, Brandon Tanev (oba Seattle Kraken), Dawson Mercer (New Jersey Devils), Brandon Hagel, Nick Paul (oba Tampa Bay), John Tavares (Toronto).
Kanaďané jsou opět jedním z favoritů turnaje. Na posledních čtyřech šampionátech hráli pokaždé finále, loni a před třemi lety v něm získali zlaté medaile. Navíc na MS v Česku se javorovým listům daří – ovládly ho jak v roce 2004, tak před devíti lety, kdy přijeli s nadupaným týmem.
Kvalitní hráči dorazili ze zámoří i letos, byť Sidney Crosby do Prahy na rozdíl od roku 2015 zřejmě nepřijede. Jako last-minute posilu ale Kanada představila centra Johna Tavarese, který si na mistrovství zahraje po dlouhých dvanácti letech. Kapitán Toronta doplní zajímavě poskládaný tým, ve kterém vyčnívá jméno chicagské superhvězdy Conora Bedarda. Jistotou v bráně by měl být vítěz Stanley Cupu se St. Louis Jordan Binnington, za pozornost stojí také jednička draftu 2021 Owen Power nebo nastupující hvězda Arizony/Utahu Dylan Guenther. Na šampionát měli původně dorazit i talenti Macklin Celebrini (letošní pravděpodobná jednička draftu) a Adam Fantilli, v sestavě je ale nakonec nahradili útočníci Tampy Bay Brandon Hagel a Nick Paul.
V přípravě odehráli svěřenci trenéra Andrého Tourignyho dvě utkání – po výhře 5:1 s Rakouskem vynulovali Maďarsko 4:0. Skutečná zátěž tak ještě přijde, i když s favority Finskem, Švýcarskem a Českem se Kanaďané střetnou až v posledních třech utkáních skupiny.
Brankáři: Ben Bowns (Cardiff Devils), Lucas Brine (Dundee Stars), Jackson Whistle (Belfast Giants)
Obránci: Josh Batch (Cardiff Devils), Nathanael Halbert (HC Innsbruck, ICEHL), Sam Jones (Sheffield Steelers), Evan Mosey (Cardiff Devils), Ben O'Connor (Guildford Flames), David Phillips (Belfast Giants), Mark Richardson (Cardiff Devils), Sam Ruopp (Lausitzer Füchse, GER2), Joshua Tetlow (Nottingham Panthers)
Útočníci: Oliver Betteridge (Nottingham Panthers), Cameron Critchlow (Manchester Storm), Johnny Curran (Coventry Blaze), Ben Davies (Cardiff Devils), Robert Dowd (Sheffield Steelers), Samuel Duggan (Cardiff Devils), Liam Kirk (HC VERVA Litvínov), Robert Lachowicz (Glasgow Clan), Ben Lake (Belfast Giants), Cade Neilson (Univ. of Alaska-Fairbanks, NCAA), Sean Norris (Belfast Giants), Brett Perlini (Saale Bulls Halle, GER3), Cole Shudra (Sheffield Steelers).
Je jasné, že Britové nemají na šampionátu jiný cíl než se zachránit. K tomu však nutně potřebují bodovat a hlavně zvítězit ve svých posledních dvou skupinových utkáních proti Norsku a Rakousku. Půjde tak také o to načasovat formu a třeba i v předchozích duelech proti favoritům sem tam sebrat nějaký nečekaný bod.
V úvodním duelu proti Kanadě to půjde složitě, i když největší hvězda Britů Liam Kirk něco o načasování formy ví. Vždyť v uplynulém play-off české extraligy nasázel v dresu Litvínova devět gólů a pomohl teď už svému bývalému týmu do semifinále. Čtyřiadvacetiletý forvard se na MS představí potřetí, před třemi lety v Rize se se sedmi brankami dělil o místo nejlepšího střelce turnaje.
Ostrovní reprezentace přivezla do Prahy poměrně starý tým, například polovině obránců už je minimálně 35 let. Debutovat by mohlo celkem osm hráčů včetně čtyřiadvacetiletého útočníka Seana Norrise, který má také české občanství a v letech 2016 a 2017 hrál v mládeži Písku a Jihlavy. Na pozici v brankovišti by se měli střídat Ben Bowns a Jackson Whistle, zkušenosti z univerzitní NCAA by zase mohl využít dvaadvacetiletý centr Cade Neilson. Zkušený forvard David Phillips se zase chystá na 17. mistrovství světa a z toho čtvrté mezi elitou.
Příprava se Britům poměrně vydařila – v únorových zápasech porazili Čínu (10:1), Srbsko (11:0) a Rumunsko (7:4). Na přelomu dubna a května se pak střetli i se dvěma soupeři z elitní skupiny. Poláky porazili 3:1 a 2:1 po nájezdech, v generálce však ztratili vedení proti Kazachstánu a prohráli 2:5.