S konstatováním, že Kanada po třetinách 3:0, 2:0 a 1:1 poráží Lotyšsko vysoko 6:1 se s vámi loučím. Díky za pozornost a na shledanou.
Ode mne je to všechno. Přeji vám, ať čas, který zbývá do vypuknutí zápasu mezi Českem a Švédskem uteče co nejrychleji. Nejočekávanějším utkáním dnešního dne vás na onlajnech provede Radek Barkman.
Je čas poslechnout si hymnu vítězů. Dnes je to tedy ta kanadská. Já pevně doufám, že na stejném místě bude zhruba o 4 hodiny později znít ještě krásnější hymna. Na celém světě na nejkrásnější – česká!
Nejlepšími hráči byli vyhlášeni Janis Sprukts a Jason Spezza. Já bych ještě rád vyzdvihl Edgarse Masalskise, který do brány nastoupil ve 24. minutě a překonal ho pouze v samotném závěru utkání z trestného střílení Sidney Crosby.
Utkání je již minulostí. Kanaďané vstoupili do turnaje tím nejlepším možným způsobem. Naprosto jednoznačně spláchli Lotyšsko poměrem 6:1. O jejich převaze a dominanci hovoří i poměr střel 42:17!
60:00
59:36
Kanada právě vstřelila branku!
A byla to velká paráda. SIDNEY CROSBY se rozjel poněkud líněji. Najel si mezi kruhy, krátce máchl rameny a neuvěřitelně prudkou střelou zápěstím do šibenice přidává svůj první gól na mistrovství světa.
59:36
Roberts Bukas se pověsil na Sidney Crosbyho a nedovolil kanadskému kapitánovi utrhnout se do samostatnému úniku. Jasný faul, bude to trestné střílení!
59:19
Utkání spěje ke svému závěru. Kanadský celek vyhazuje přes všechny čáry na icing.
58:36
Výborný Edgars Masalskis! Cody Eakin střílele z voleje po dorbném zaváhání Lotyšů při rozehrávce. Brankář švýcarského klubu Ambri-Piotta předvedl zaplněným tribunám fantastický zákrok.
57:29
Ennis, Seguin, Giroux kombinují v útočném pásmu. Do hry se zapojuje i Tyson Barrie, který nahazuje na branku. Tam dobře pracoval Tyler Seguin. Sudí odpískal jeho postavení v brankovišti, drobná chybička. Třiadvacetiletý hezoun stál deset centimetrů před modrým územím. Nic se neděje. Každý má právo na chybu.
56:21
Mike Smith si zatím ve třetí třetině připsal jeden jediný zákrok. Jeho kolega v lotyšské kleci musel zasahovat desetkrát. I z toho je patrné, kdo je na ledě pánem.
55:49
Cody Eakin tečoval nahození Dana Hamhuise. Puk míjí levou tyč o pár centimetrů.
54:56
Tým Lotyšska hraje v plném počtu. A právě krátce po skončení početní výhody mohl zakončit do prázdné branky Taylor Hall. Nepodařilo se mu. Byl tísněn lotyšskými obránci.
54:32
Kanaďanům se přesilová hra příliš nevede. Lotyši srdnatě brání modrou čáru.
54:07
Lotyši vyhazují. A ne jen tak na náhodu. Andris Džerinš si zajel za obranu a chyběl mu kousek. Mohl jet sám na Mika Smithe.
54:01
Sidney Crosby se chtěl zapsat mezi úspěšné střelce dnešního utkání. Tvrdá střela do levého ramene Masalskise.
53:57
Gunars Skvorcovs (LAT) si v souboji pomohl nedovoleným způsobem – 2 minuty za faul kolenem.
52:39
Jordan Eberle potáhl puk v oblasti mezi kruhy a po chvíli se odhodlal zakončit. Nepříliš nebezpečná střela. Edgars Masalskis je brankář takového formátu, že ho podobný pokus nemůže zaskočit.
52:05
Lotyšsko právě vstřelilo branku!
KASPARS DAUGAVINŠ si za dnešní aktivitu gól určitě zaslouží. Rychlý protiútok zakončuje střelou do odkryté klece. Mike Smith byl u druhé tyče. Chystal se pokrýt střelu Laurise Darzinše, tomu ale jeden Nathan MacKInnon zlomil hůl. Puk se pak odrazil přímo na hůl útočníka z Dynama Moskvy, který snížuje na 1:5. Asistence: Lauris Darzinš, Andris Džerinš.
50:39
Matt Duchene ukázal, že rychlost je jeho největší přednost. Prohnal se středním pásmem, nikdo z bránících hráčů mu nestíhal sekundovat. To se podařilo pouze Tayloru Hallovi, které dostal přihrávku, ale Masalskise ani on nepřekonal.
50:01
Kotouč se hodně překotně dostal až k Patricku Wiercoichovi, který se pokusil okamžitě zakončit mezi Masalskisovy betony. Lotyšský brankář je sklapl včas a šestý gól Kanaďanů nepřipustil.
49:23
Kanaďanům se nevydařila rozehrávka. Píská se zakázané uvolnění.
48:24
Sidney Crosby se chopil puku, počkal až jej v jeho útočném snažení podpoří Jason Spezza. Adresoval mu mezi kruhy přihrávku. Kanadský šutér byl ale tísněn lotyšskými obránci a k zakončení se nedostal.
47:21
Mikelis Redlihs hledal Kristapse Sotniekse. Lotyšskému obránci ale prudký pas přeskočil přes hokejku.
47:06
Mikelis Redlihs se ještě jel Smithovi omluvit. Pískání sudího neslyšel, a proto svůj nájezd zakončit. Hezké sportovní gesto, které zkušený Mike Smith přijímá.
47:05
Mikelis Redlihs může jet sám na Mika Smithe. Zakončuje střelou zápěstím do Smithovy lapačky. Gól by stejně neplatil. Sudí odpískal ofsajd.
46:28
Tyson Barrie nahazoval na teč. Taylor Hall se pokusil tečovat, ale Edgars Masalskis si stále drží své interní čisté konto.
45:34
Brent Burns pálí ostrými od modré čáry. Obětavý Aleksandrs Jerofehevs padl do jeho rány. Vůbec se mu nedivím, že se mu nechce zvednout z ledu. Tohle muselo bolet.
45:21
Kanaďané kombinují v útočném pásmu.
44:54
Mikelis Redlihs (LAT) zasáhl nešťastně Patricka Wierciocha hokejkou v obličeji. Musí tak odejít na trestnou lavici.
44:35
Stejně jako v úvodu první třetiny se ani ve třetině poslední příliš nepřerušuje.
43:55
Jason Spezza mohl střílet od modré. Ještě se ale rozhodl přihrát hůře postavenému MacKinnonovi. No, nebyl to dobrý nápad.
43:26
Jake Muzzin přihrává Nathanu MacKinnonovi, který zaváží puk do pásma.
42:20
Kaspars Saulietis po čase rozhýbal Mika Smithe. Nepříliš složitý zákrok lapačkou pro kanadského strážce svatyně.
41:11
Kanaďané kombinují v útočném pásmu. Tyler Ennis nabízel svou průměrně prudkou střelou možnost teče pro své spoluhráče. Nikdo ale jeho pobídku nevyužil.
40:01
U mantinelu za brankou, kterou bude ve třetí třetině strážit Mike Smith je v ledu velká díra. Čároví sudí už zjednávají nápravu. Flaška vody a špetka sněhu snad pomohou.
Poslední dvacetiminutovka začne přibližně v 17:49. Společně s vámi se těším, co nám ještě svěřenci Todda McLellana předvedou.
O vítězi je dnes rozhodnuto. Přesto se vyplatí zůstat i na třetí třetinu. Kanadští hokejisté předvádí excelentní kombinace. Zejména trio MacKinnon, Crosby, Spezza je trochu jinde...
V brance Lotyšů je od 24. minuty Edgars Masalskis, jemuž se povedlo zastavit kanadský gólostroj. Prokázal, že to musí být právě on, kdo bude lotyšský gólman číslo 1.
Výsledek 5:0 zhruba odpovídá průběhu hry. Kanaďané jsou o parník lepší. Lotyši si čas od času vytvoří nějakou příležitost, ale když už, tak narazí na spolehlivě chytajícího Mika Smithe. Ten si zatím připsal 14 zákroků.
Prostřední dějství je za námi. Kanaďané do něj vstoupili tím nejlepším možným způsobem. Ve 23. minutě zvýšil na 4:0 Dan Hamhuis a o minutu později přidal svůj druhý gól v tukání Jason Spezza.
40:00
39:23
Souboj face-to-face. Kristaps Sotnieks zaváhal při rozehrávce. Nastřelil přímo Tylera Seguina, který se ocitl před Edgarsem Masalskisem. Pětatřicetiletý brankář ale zúročil své zkušenosti. Nenechal se vycukat a chytá puk do lapačky.
38:46
Tyler Ennis vypálil pořádnou prudkou pumelici. Edgars Masalkis neudržel puk ve své lapačce, poblíž ale nebyl nikdo z Kanaďanů, aby puk dorazil.
37:53
Ambiciózní plán Nathana MacKinnona tentokrát nevyšel. Ukrojil si příliš velké sousto.
37:36
Puk končí za mantinelem. Vhazovat se bude ve středovém kruhu.
37:15
Cody Eakin bojoval o puk na hraně brankoviště. Neúspěšně. Oskars Cibulskis jej přetlačil a odpálil puk do rohu.
36:22
Jordan Eberle se tlačil k dorážce Hallovy střely. Tlačil, ale nedotlačil.
35:09
Andris Džerins potáhl puk po levém křídle a zkusil jej naslepo přihrát na druhou stranu. Tam se přes obránce prosadil Kaspars Daugavinš a tečoval jeho polostřelu, polopřihrávku. Mike Smith skvěle zasahuje lapačkou.
34:49
Je potřeba upravit či vyměnit nějaký řemínek na pravém betonu. To se zdařilo a brankář Arizony Coyotes se vrací na své místo.
34:49
Hra je přerušena. Nevím přesně, co se děje... Aha, tak Mike Smith má nějaký problém s bruslí nebo pravým betonem.
34:37
Kanaďanům se nezdařila rozehrávka. Jason Spezza to měl k puku daleko. Píská se zakázané uvolnění.
33:57
Chvilka odpočinku pa mašinku. Kanaďané teď značně polevili na tempu. Hru tvoří Lotyši.
32:40
Ani Kanada nevyužila početní výhodu. Vyloučený Maris Jass se může vrátit na ledovou plochu.
32:39
Sidney Crosby si svým typickým způsobem poklekl. A po přihrávce Clauda Girouxe se opřel do puku z jedničky. Pochvalme Edgarse Masalskise, který se stačil přemístit a tvrdou střelu Sida chytil.
32:18
Brent Burns si pohrál na modré čáře víc než by bylo bývalo zdrávo. Přišel o puk a do útoku se vrhl Kaspars Daugavinš. Zcela vyčerpán dojel do útočné třetiny a alespoň si připsal střelu.
31:37
Tyler Seguin číhal u levé tyče. Přihrávka na jeho hokejku byla ale příliš prudká, to nešlo zpracovat.
31:14
Kanaďanům se nedaří zavést puk zpátky do útočného pásma. Snad teď? Ano.
30:54
Lotyši se osvobozují, odpalují puk až k Miku Smithovi.
30:39
Přesilovku si zahrají také Kanaďané. Maris Jass (LAT) si pomohl drobným háčkem. Sudí viděl a vyloučil.
30:01
Nathan MacKInnon je v laufu. Věří si, že ukličkuje všechny soupeře sám. To mu ale nevychází. Čtvrtý bránící Lotyš už mu puk odebral a ukončil kličkovanou.
29:02
Sidney Crosby se vrací na led. Lotyši přesilovou hru nedokázali využít.
28:49
Tyler Toffoli nezpracoval pas od Matta Duchena. Mohl zakončovat v klidu, nikdo u něj nebyl. Nezdařilo se.
28:05
Lauris Darzinš se prosmýkl mezi dvěma obránci. Zdálo se mi, že v klíčový okamžik byl faulovaný, a proto nezakončil úplně podle představ. Sudí kroutí hlavou. Má domněnka je lichá.
27:28
Oskars Cibulskis pálí z dobré pozice. Tvrdá rána však míjí Smithovu branku!
27:07
Claude Giroux na vhazování neuspěl. Lotyši tak mohou rozehrát svou přesilovou kombinaci.
27:02
Budou to právě Lotyši, kdo si dnes zahraje první přesilovku. Na trestnou lavici odchází sám velký Sidney Crosby (CAN), který se provinil sekáním.
26:08
Kaspars Saulietis se rozhodl dokázat, že nemám pravdu. Rychlé přečíslení 3 na 2 zakončuje střelou těsně vedle.
25:55
To je hra na jednu bránu. Lotyšům chybí vše. Důraz, nasazení, šťáva, touha ještě něco s výsledkem udělat.
24:59
A Sean Couturier jel v pozvolném tempu, nikým nerušen projel od vlastní modré čáry až mezi kruhy. Zakončil do pravého ramene Edgarse Masalskise.
23:59
TO je nástup do druhé třetiny jako hrom. Lotyši se snad ještě nedostali z pásma.
23:03
A to už je na Ervinse Muštukovse moc. Do branky míří Edgars Masalskis.
23:03
No jo, ale tak to už jsou jatka. Maestro Nathan MacKinnon několikrát naznačil střelu z bezprostřední blízkosti. Vycukal Muštukovse a v poslední možné chvíli přihrál ke druhé tyči volnému JASONOVI SPEZZOVI. Bombarďák z Dallasu nepohrdl a zasunul kotouč do branky. Asistence: Nathan MacKinnon, Sidney Crosby.
22:19
Dan Hamhuis využil toho, že Muštukovs nebyl ve správném postavení. Kanadský obránce vystřelil bez přípravy do poloodkryté klece. Jeho projektil ještě tečoval TYLER TOFFOLI. Není co řešit, Kanada vede 4:0. Asistence: Brent Burns, Ryan O'Reilly.
22:11
Brent Burns si sjel od modré čáry až mezi kruhy a střelou zazvonil o levou tyč!
21:20
Taylor Hall krásně připravil jasný gól pro Jordana Eberleho. Na toho zívala zcela odkrytá klec. Kombinace dravého mládí z Edmontonu ale neměla gólovou tečku. Jak je možné, že Eberle z metru netrefil mi zůstává záhadou.
20:30
Tvrdá střela Tylera Seguina, který napřáhl na vrcholu kruhů. Ervins Muštukovs si povyjel a jeho třela zastavil hrudí.
20:21
Bleskové střídání prvních útoků. Crosby nahodil do pásma a odchází na střídačku. Dvacet vteřin bohatě stačí. Oba celky hrají na 4 lajny, je třeba se udržovat v tempu.
20:01
Až teď přivádí na hrací plochu svůj tým Mike Smith. Jsem zvědavý, zda Kanaďané ještě přidají nějakou tu branku, nebo budou šetřit síly na další utkání ve skupině, které je čeká v neděli proti Německu.
Stejně jako před úvodní třetinou nastupují na ledovou plochu jako první Lotyši. Kanaďané čekají v koridoru.
Další třetina začne přibližně v 17:02. Buďte u toho s námi a sledujte, jak si Crosbyho parta povede ve zbytku utkání.
Těžko říct, co by Lotyši měli od druhé třetiny změnit, aby mohli pomýšlet na nějaký úspěch v tomto utkání. Spíše bych řekl, že by úspěchem bylo, pokud by vstřelili alespoň jeden gól a zároveň už jich moc nedostali. Ne snad že by Lotyši neměli šance. Hrozili především z rychlých protiútoků, ale efektivita je jednoznačně na straně javorového listu.
Skóre otevřel v 10. minutě krásnou střelou do víka nejmladší z Kanaďanů, Nathan MacKinnon. Na jeho trefu později navázal spoluhráč z prvního útoku Jasson Spezza a spoluhráč z Colorada Matt Duchene. Do kabin tak oba celky odešli za stavu 3:0.
První dvacetiminutovka je za námi. Byl to pořádný kvapík s minimem přerušení. Je neskutečné sledovat kanadské útočníky a jejich pohyb v útočném pásmu. Řekl bych, že hrají tak na 30 – 40 %, přesto to na Lotyše bohatě stačí.
20:00
19:44
Mikelis Redlihs si sjel mezi kruhy, dostal přesnou přihrávku na hůl a vystřelil k pravé tyči. Skvělý zákrok Mika Smithe, který proti jeho pokusu vytrčil beton.
19:18
Lotyši byli v přechodu přes modrou čáru příliš horliví. Sudí pískají ofsajd.
19:01
Běží poslední minuta první třetiny. Puk na hokejce mají Kanaďané. Ti mají otěže zápasu pevně ve svých rukou.
18:29
Kotouč končí mezi diváky. Hra je přerušena. Vhazovat se bude ve středním pásmu.
17:56
Střela Dana Hamhuise byla zablokována lotyšským obráncem. Ervins Muštukovs si mohl oddechnout.
16:25
Kaspars Daugavinš patří k nejaktivnějším borcům v lotyšském dresu. Teď si najížděl po pravém křídle a zkoušel střelu na vzdálenější tyč. Minul zhruba o metr.
15:22
Spezza kombinuje s Crosbym. Následuje přihrávka na Dana Hamhuise. Zkušený obránce se neunáhlil, naznačil střelu, ale místo ní zvolil krátké přiťuknutí Crosbymu do jízdy. Kanadský kapitán ale nezamířil přesně.
14:19
Vypadá to, že ne. Ervins Muštukovs zůstává v brankovišti. Je jasné, že žádná z inkasovaných branek nejde na jeho vrub.
14:10
Lotyši si vyžádali oddechový čas. Uchýlí se k výměně golmana?
14:10
No jo, tak tady není co řešit. Začíná to tam padat. Taylor Hall přihrál MATTU DUCHENOVI. Ten si nelámal hlavu s tím, že na něm visí dva obránci, prostě si najel mezi kruhy a zavěsil. Kanada vede v 15. minutě už 3:0. Asistence: Taylor Hall.
13:03
JASON SPEZZA zavezl puk do pásma, dal jej do tandemu Nathanu MacKinnonovi, ten počkal, až si z druhé vlny najede Dan Hamhuis. Obránce z Vancouveru Canuck neváhal a vypálil ostrými. Tvrdou střelu vyrazil Muštukovs pouze před sebe, kde v tu chvíli stál Jason Spezza. Ten bez potíží dorazil do branky. Asistence: Dan Hamhuis, Nathan MacKinnon.
12:15
Vhazuje se před Mikem Smithem. Buly vyhrává Sidney Crosby a Kanada může rozjet útočnou akci.
12:15
Maxim Širokovs vyzkoušel pozornost Mika Smithe. Kanadský strážce svatyně se zaskočil nenechal. Sbalil se do klubíčka a puk podržel na své hrudi.
11:37
Claude Giroux nabídl Tyleru Ennisovi krásnou přihrávku podél brankoviště. Útočník Šavlí z Buffala ale promáchl.
11:05
Pochvalme Jaka Muzzina, který využil toho, že Kaspars Daugavinš nezpracoval puk a střelhbitě mu jej vypíchl.
09:57
A udeřilo na druhé straně NATHAN MACKINNON si klepl o nahrávku. Jason Spezza viděl, slyšel, přihrál. A devatenáctiletý útočník Colorada perfektním příklepem zamířil přesně do šibenice. Kanada se ujímá vedení 1:0. Asistence: Jason Spezza, David Savard.
09:36
Kaspars Saulietis střílel přes obránce a levou tyč Smithovy branky minul jen o centimetry.
09:02
Kanaďané krouží ve středním pásmu. Modrou čáru se jim rozhodně nedaří přecházet lehce. Lotyši jsou takticky skvěle připraveni.
08:31
Dan Hamhuis nahazuje na bránu, jeho střelu ale zablokoval jeden z lotyšských obránců.
07:52
Mike Smith v problémech. Mikelis Redlihs se tlačil k dorážce, puk vypadl Smithovi z náruče, ale na brankové čáře puk odpálil do bezpečí Aaron Ekblad!
07:43
Tak až teď je hra přerušena. Na ledě byla formace vedená Sidneym Crosbym. Takže je pochopitelné, že Ervins Muštukovs se zrovna nepřetrhl, aby puk rozehrál. Vhazovat se bude po krátké komerční přestávce po jeho levici.
07:16
Tyson Barrie dostal krásnou přihrávku přes celé pásmo. V dobré pozici ale míjí svou střelou Muštukovsovu klec.
06:34
Ryan O'Reilly vystřelil, ale nedá se říct, že by to byla jeho nejpovedenější střela v kariéře.
05:48
Těžký zákrok Mika Smithe. Kaspars Saulietis střílel z pravého křídla. Kanadský brankář jeho tvrdý projektil vyrazil pravým betonem.
05:13
Lotyši kombinují v útočném pásmu. Kanaďané se nemohou dostat ke kotouči.
04:07
Nathan MacKinnon obkroužil klec a viděl, že si mezi kruhy sjíždí Jake Muzzin. Obránci z Los Angeles ale puk přeskočil hokejku. Dorbný problém při zpracování zapříčinil, že Muštukovs vůbec nemusel zasahovat.
03:30
Utkání odsýpá jako hodiny. Myslím, že jsme viděli pouze jedno přerušení. Hraje se ve velkém tempu.
03:07
A právě Koba Jass se opřel do puku v prostoru mezikruží. Mike Smith byl ale připraven a střelu vyrazil.
02:37
Puk ale ztrácí a dopředu vyráží Lotyši. Konkrétně je to Koba Jass.
02:05
Jordan Eberle přihrává Mattu Duchenovi. Kanadští útočníci kombinují v rohu hřiště.
01:21
Do útoku se také tlačí hokejisté Lotyšska. Andris Džerinš se ale ke střele nedostal. Výborně zapracovala kanadská obrana.
00:23
No a Kanaďané začínají zhurta. Sidney Crosby ve spolupráci s Jassonem Spezzou vystrašil všechny přítomné lotyšské fanoušky.
00:01
V brance se v kanadském dresu objevuje podle očekávání Mike Smith. Lotyšskou klec bude strážit Ervins Muštukovs.
Lotyši už nastoupili na ledovou plochu. Krátce po nich je následují také hokejisté Kanady.

Kanada: Smith (Jones) – Burns, Hamhuis, Wiercioch, Savard, Muzzin, Barrie, Ekblad – MacKinnon, Crosby, Spezza – Giroux, Ennis, Seguin – Duchene, Hall, Eberle – Eakin, O'Reilly, Toffoli.

Lotyšsko: Muštukovs (Masalskis) – Redlihs, Jerofjejevs, Sotnieks, Galvinš, Širokovs, Cibulskis, M. Jass – Sprukts, Redlihs, Bukartš – Darzinš, Duagavinš, Džerinš – Saulietis, Berzinš, Cipulis – Abols, Skvorcov, K. Jass.

Rozhodčí: Hodek (CZE), Vinnerborg (SWE) – Kilian (NOR), Lhotský (CZE).
Dopolední trénink Kanady

Dnes dopoledne proběhl v O2 Areně dobrovolný trénink hokejistů Kanady. Na ledě se sešli dva hokejisté s brankářem Martinem Jonesem. I z toho se dá mezi řádky ledascos vyčíst.

Ale taková je prostě Kanada. Žádné prázdné fráze, o tom, že každý zápas začíná za stavu 0:0, že žádný zápas nemá favorita. Hokejisté s javorovým listem na hrudi jednoznačně vyhlásili, že nic jiného než zlato je nezajímá. Lotyšsko pro ně má být přijatelným soupeřem na rozjezd. Nu, uvidíme.
Nominace Kanady na mistrovství světa:

brankáři: Martin Jones (Los Angeles/NHL), Mike Smith( Arizona/NHL).

obránci: Dan Hamhuis (Vancouver/NHL), Aaron Ekblad (Florida/NHL), Jake Muzzin (Los Angeles/NHL), Tyson Barrie (Colorado/NHL), Patrick Wiercioch (Ottawa/NHL), David Savard (Columbus/NHL), Brent Burns (San Jose/NHL).

útočníci: Taylor Hall (Edmonton/NHL), Sean Couturier (Philadelphia/NHL), Matt Duchene (Colorado/NHL), Brayden Schenn (Philadelphia/NHL), Jordan Eberle (Edmonton/NHL), Cody Eakin (Dallas/NHL), Claude Giroux (Philadelphia/NHL), Nathan MacKinnon (Colorado/NHL), Tyler Ennis (Buffalo/NHL), Tyler Toffoli (Los Angeles/NHL), Ryan O'Reilly (Colorado/NHL), Sidney Crosby (Pittsburgh/NHL), Jason Spezza (Dallas/NHL), Tyler Seguin (Dallas/NHL).
Nominace Lotyšska na mistrovství světa:

brankáři: Edgars Masalskis (Ambri-Piotta/Švýc.), Ervins Muštukovs(Aalborg/Dán.).

obránci: Maksims Širokovs (Red Ice Martigny/Švýc.), Krišjanis Redlihs (Dinamo Riga/KHL), Kristaps Sotnieks (Dinamo Riga/KHL), Guntis Galvinš (Bolzano/EBEL), Maris Jass (Znojmo/EBEL), Aleksandrs Jerofejevs (Dinamo Riga/KHL), Oskars Cibulskis (Dinamo Riga/KHL).

útočník: Janis Sprukts (Fribourg/Švýc.), Lauris Darzinš (Dinamo Riga/KHL), Kaspars Daugavinš (Dynamo Moskva/KHL), Kaspars Saulietis (Dinamo Riga/KHL), Rodrigo Abols (HK Riga/MHL), Armands Berzinš (Val Pusteria Brunico/It.), Mikelis Redlihs (Dinamo Riga/KHL), Andris Džerinš (Dinamo Riga/KHL), Martinš Cipulis (Dinamo Riga/KHL), Roberts Bukarts (Dinamo Riga/KHL), Gunars Skvorcovs (Dinamo Riga/KHL), Koba Jass (Liberec/ČR).
Poslední vzájemné zápasy:

19.02.2014 (OH) Kanada – Lotyšsko 2:1
10.05.2010 (MS) Lotyšsko – Kanada 1:6
07.05.2009 (MS) Kanada Lotyšsko 4:2
04.05:2008 (MS) Lotyšsko – Kanada 0:7
Kanada

Kanadu povede do bojů jedna z největších hvězd současného hokeje. Jeho Veličenstvo Sidney Crosby (Pittsburgh Penguins) se jal přijmout pozvánku Todda McLellana a svůj celek povede do zápasů jako kapitán. Po ruce bude mít asistenty Dana Hamhuise (Vancouver Canucks), který má za sebou účast na pěti MS, a Jasona Spezzu (Dallas Stars), pro něhož to také bude šestý šampionát.

Podobně silný a hvězdami rozzářený výběr Kanady se v Praze naposledy objevil v roce 1985, kdy se ulicemi hlavního města procházely takové legendy jako Steve Yzerman, Ron Francis, Mario Lemieux či Scott Stevens. O 30 let později se kolébka hokeje může pochlubit podobně zvučnými jmény. Můžeme vyzdvihnout pojmy jako Claude Giroux (Philadelphia Flyers), Tyler Seguin (Dallas Stars), Brent Burns (San Jose Sharks) nebo již zmínění Sidney Crosby a Jason Spezza.

Vše vhodně doplňuje dravé mládí. Útočník Nathan MacKinnon (Colorado Avalanche) a obránce Aaron Ekblad (Florida Panthers) jsou dohromady o 5 mladší než český bard Jaromír Jágr.

Duo brankářů zapsaných na soupisku – Martin Jones (Los Angeles Kings), Mike Smith (Arizony Coyotes) – by měl posílit Marc André Fleury (Pittsburgh Penguins). Všichni brankáři se v základní části NHL mohli pochlubit úspěšností zákroků na 90 %.

V očích odborníků je Kanada pasována na nejžhavějšího kandidáta na zlatou medaili.
Lotyšsko

Lotyšská reprezentace je jako každý rok složená převážně z hokejistů Dinama RIgy. Trenér Aleksandrs Belavskis jich ve svém výběru má hned 11. Z nichž největšími hvězdami jsou bezpochyby Mikelis Redlihs, Lauris Darzinš a Miks Indrašic. Trio útočníků během základní části KHL vstřelilo celkem 40 gólů a připsalo si 55 asistencí.

Klíčovým obráncem Lotyšska by mohl být Krišjanis Redlihs. Druhý nejproduktivnější obránce Dinama má ve svých 34 letech zkušeností na rozdávání. A to především z 12 účastí na mistrovstvích světa.

Vše bude jistit trio brankářů Edgars Masalskis (Ambri-Piotta), Ervins Muštukows (Aalborg) a Janis Kalninš (Dunaújvárosi). Českým fanouškům je známý především prvně jmenovaný. Zkušený pětatřicetiletý gólman se v ročníku 2004/2005 ukázal v České republice. Konkrétně to bylo v dresu Karlových Varů a jihlavské Dukly.

Na Vysočině odehrál 16 utkání v červenožlutém dresu také Janis Andersons. Ten v českých luzích a hájích působil od roku 2007 celé tři sezóny. Momentálně hájí barvy Dukly Trenčín.

Svého zástupce má v lotyšském týmu Znojmo. Obránce Martin Jass v dresu Orlů nastoupil po příchodu z Nitry do 28 zápasů a nechyběl ani ve 4 utkáních play-off.
V prvním utkání celého šampionátu, které bude hostit pražská O2 Arena, se střetnou týmy Kanady a Lotyšska.
Tak a je to tady. Pro někoho je 1. máj lásky čas, pro jiného den, kdy vypukne dlouho očekávaná událost. Mistrovství světa v ledním hokeji začíná. Praha i Ostrava jsou připraveny přivítat 16 reprezentačních výběrů.

Fanoušci Česka jsou především zvědavi na to, jak si povedou Růžičkovi chlapci. Pozornosti však neunikne ani hvězdami nabitá reprezentace země javorového listu.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:15.