Střely na branku: 30:31

Vhazování: 32:27

Vyloučení: 2:4

Využití: 0:2
Globen arenou zní švédská hymna. To je ode mě zatím vše, znovu se vám přihlásíme v 19:00, kdy začíná druhé semifinálové střetnutí.

útočník Petri Kontiola
Prvním finalistou letošního MS se tak stává pořádající Švédsko! Finové si zahrají jen o bronzové medaile. O druhém účastníkovi boje o zlato rozhodne druhé semifinále, ve kterém se střetne Švýcarsko s týmem USA.
Švédové přidali ve třetí třetině branku při power play soupeře a vítězí, Finsko ztroskotalo na skvělém gólmanovi Enrothovi, který za svá záda nepustil jediný puk.
60:00
59:36
Švédsko právě vstřelilo branku!
Do prázdné branky potvrzuje švédský postup do finále HENRIK SEDIN, ani power play Finsku nepomohla. Asistence: Loui Eriksson, Henrik Tallinder.
59:12
Finové se snaží prodrat do útočného pásma, ale nadaří se jim to.
58:20
Raanta zamířil na střídačku, hráči Suomi hrají v šesti bruslařích.
58:05
Pesonen v obrovské šanci promáchnul! Finsku prostě není souzeno dát v semifinále branku.
57:56
Finský kouč Jukka Jalonen si zažádal o oddechový čas.
57:37
Salminen zkoušel štěstí z pravého kruhu, Enroth v klidu a pohodě vyráží betonem.
56:42
Finský útok zastavuje ofsajd, jejich čas na vyrovnání se nemilosrdně krátí.
55:17
Mäntylä střílel od modré čáry, Enroth puk jen škrtnul a ten se pomalu kutálel za jeho zády do branky! Granberg se ale bleskově zorientoval a odpálil ho pryč.
54:19
Pesonen pálil z úhlu, puk prolétl nebezpečným územím před Enrothem až ke druhému mantinelu.
54:03
Švédové drží puk v útočném pásmu, za což jim aplauduje zaplněné hlediště. V tom je ale vidět také hodně finských dresů, Švédové nemají mezi diváky žádnou drtivou převahu.
53:30
Daniel Sedin trefuje Raantu, puk se odráží k mantinelu.
52:25
Finové se snaží, ale ani rána Jalasvaary nekončí brankou. A čas se hráčům Suomi rychle krátí.
51:20
První semifinálové utkání sleduje 11674 diváků.
50:25
Granlund hodně nepříjemně střílel, Enroth vyrazil a Finové se nebezpečně cpali k dorážce. Švédská branka je pro ně ale stále zakletá.
49:29
Série nepřesností na obou stranách znemožnila další šanci některého z týmů.
47:50
Finové jeli ve dvou na jediného bránícího Švéda! Korpikoski ale zvolil střelu místo nahrávky na volného najíždějícího Granlunda a přestřeluje!
47:38
Rozhodčí po poradě s kolegou u videa rozpažuje, gólu nebylo dosaženo.
47:38
Prohlíží se záznam hry! Raanta držel po Erikssonově střele puk pod betonem u tyčky a rozhodčí si není jistý, jestli puk náhodou nepřešel brankovou čáru.
47:26
Halou obíhá mexická vlna, domácí publikum má zatím všechny důvody ke spokojenosti.
46:40
Aaltonen střílel z levého kruhu, Enroth zasáhl betonem, přestože puk mířil mimo jeho tři tyče.
45:30
Koskiranta pálil z úhlu jen do boční konstrukce, Savinainen ještě zkoušel dorážet. Enroth je ale stále bezchybný.
44:18
Korpikoski hodně nebezpečně tečoval Pihlströmovu střelu od modré čáry! Enroth ale stihl na změnu směru puku skvěle zaregovat a schoval ho v lapačce.
44:08
Laakso střílel od modré, ani jeho pokus nekončí snížením.
43:20
Eriksson se s pukem otáčel před brankou, ale nedokázal se prodrat k zakončení.
42:58
Tallinder střílel od modré čáry, Raanta jeho pokus bez problémů schoval v lapačce.
41:39
Puk projel hodně těsně kolem švédské branky! Enroth se po něm natahoval betonem, ale nakonec nemusel zasahovat.
41:10
Do třetí části naskočily oba týmy opatrně, zatím žádná šance.
40:01
Finové ve druhé části výrazně zlepšili svůj pohyb i herní projev a byli blízko vyrovnání. Švédové ovšem jejich tlak ustáli a sami podruhé udeřili v přesilové hře. Znovu zásluhou bratrů Sedinových a zakončujícího Erikssona. Hráči Suomi tak budou muset dohánět už dvoubrankové manko. Třetí třetina začne v 16:39.

39:10
V poslední minutě prostřední dvacetiminutovky se Finové tlačí do branky, ale na snížení stále nemohou dosáhnout.
38:43
Další švédskou útočnou akci zastavil ofsajd.
37:58
Granberg pálil do hráčů clonících před Raantou, od nich se puk odrazil do strany, kde se k němu nestihl dostat nikdo v modrém.
37:19
Finsko bylo po většinu druhé třetiny lepší, přesto musí nyní dotahovat už dvoubrankové manko.
36:13
Teď to Henrik Sedin vymyslel parádně! Zpoza branky poslal kotouč na LOUIHO ERIKSSONA, který si sjel mezi kruhy a nepohlídán finskou obranou zavěsil pod břevno. Po další úspěšné spolupráci s bratry Sedinovými si připisuje už druhou branku v utkání. Asistence: Henrik Sedin, Daniel Sedin.
35:44
Hagman vyhazuje a osvobozuje alespoň na chvíli svůj tým.
35:06
Dlouho se vyloučení Kontioly (FIN) odkládalo a Švédové hráli v šesti, ale trestu finský útočník neušel. Provinil se držením.
34:50
V signalizované výhodě střílel Persson, pokus z úhlu nikdo netečoval.
33:46
Domácí tým stále u Raanty, ale puk si posílá po rozích, místo aby ho dostal před branku.
32:59
Švédové se usadili v útočném pásmu, ale stále se nemohou dostat ke střele, Finové je nepouštějí do šance.
31:30
Globen arenou zní pokřik ruských fanoušků, kteří se dovolávají svého týmu. Je jich tady poměrně slušný počet, protože očekávali účast Rusů v semifinále.
30:29
Jalasvaara střílel od modré čáry, Enroth jeho pokus lapil efektním zákrokem lapačkou.
29:53
Danielsson se pokusil probudit trošku spící Švédy. U pravé tyčky Raantovy branky udělal otočku a backhandem ho chtěl překvapit. Na finského brankáře si ale nepřišel.
29:05
Hagman vystihl rozehrávku švédských beků, vypíchl jim puk a hnal se za ním do úniku. Ke kotouči se ovšem dříve dostal Enroth a rychle ho přikryl lapačkou.
27:26
A znovu se po krátké odmlce dostávají do tlaku hráči Suomi. Vyrovnávací gól visí ve vzduchu!
26:23
Finové ve druhé třetině zlepšili pohyb a přináší to své ovoce, Enroth je teď v plné pohotovosti.
25:41
Pesonen zkoušel štěstí na druhé straně, jeho rána byla tečovaná. Vhazuje se před Enrothem.
24:40
Hjalmarsson zkusil Raantu překvapit střelou ze střední vzdálenosti, ale mířil pouze do finského gólmana.
23:11
Linbergova střela z pravého kruhu nedošla ani k Raantovi, finská obrana ji ztečovala mimo.
22:18
Kontiola je zpět na ledě, tahle početní výhoda domácím příliš nevyšla.
21:43
Nyní sice Danielsson od modré čáry střílel, ale nic z toho nebylo.
21:07
Na modré čáře operuje přesilovkový fantom ze čtvrtfinálového duelu s Kanadou Danielsson. Zatím se ale k další jedovaté střele, která by si našla cestu až do sítě, nedostal.
20:18
Kontiola (FIN) jde na trestnou lavici za podražení, Švédsko si zahraje přesilovou hru.
20:01
Do prvního semifinálového zápasu vstoupili lépe Finové. Postupně ale převzali otěže hráči Tre Kronor a tečí Erikssona šli do vedení v přesilové hře. I ve zbytku prvního dějství byli domácí lepší, Finové musí přidat. Druhá třetina začne v 15:49.

19:10
Eriksson vyhazuje, druhá finská přesilovka v těsném sledu zatím nedosahuje kvalit té první.
18:25
Mäntylä střílel od modré čáry, Enroth kotouč opět vyráží.
18:06
Švédové se osvobozují a vyhazují až za Raantu.
17:54
Tallinder (SWE) jde odpykat dvouminutový trest za hrubost, finský tlak bude pokračovat.
17:01
Hietanen dobře zachytil přihrávku přímo na modré čáře, jeho střelu už Enroth neudžel a vyrazil ji ramenem. K puku se ale nedostal nikdo v bílém.
16:21
Lepistö pálil od modré čáry, Enroth puk podržel na výstroji a znemožnil jakoukoliv dorážku.
15:52
Lundqvist (SWE) vyloučen na krosček, první početní výhoda Finska!
15:50
Salminen po delší době protáhl Enrotha! Po jeho pokusu se v brankovišti Švédska strhla další potyčka.
13:30
Domácí hráči v tuto chvíli kontrolují puk i hru. Finové, kteří přitom začali lépe, jsou jako opaření.
12:35
Až nyní se po delší době dostali ke švédské brance, zakončoval Koskiranta.
11:50
Domácí tým jako by hrál přesilovou hru, Finové se ovšem brání v pěti. Stejně se jim nedaří vymanit se ze svého obranného pásma.
11:04
Švédský tlak pokračuje, nyní se po důrazu domácích hráčů před Raantou strhla menší potyčka. Vše se obejde bez vyloučení.
10:33
A druhou přesilovku už využívá. Henrik Sedin nahazoval puk do brankoviště a od kolena clonícího LOUIHO ERIKSSONA se kotouč odrazil za záda Raanty! Asistence: Daniel Sedin, Henrik Sedin.
09:53
Daniel Sedin zkoušel puk poslat před brankou, nikdo ze spoluhráčů se k němu nedostal.
09:40
Melart (FIN) už to ale s důrazem přehnal, narazil Petterssona na hrazení a jde na trestnou lavici za krosček.
09:18
Další finskou zteč zastavuje ofsajd.
08:15
Oba týmy hrají hodně urputně a důrazně, mantinely v Globen areně duní každou chvíli.
06:40
Kukkonen střílel od modré čáry, k odraženému puku se dostal Hagman a byl blízko blizoučko úvodní branky! Jeho dorážka se těsně nevešla mezi tři tyče.
06:24
Teď se pro změnu v útočném pásmu usadili Švédové, ale nic z tlaku nevytěžili.
05:19
Druhý útok Finů hodně nebezpečně operoval před Enrothem, ten měl co dělat. Laakso zakončoval, švédský gólman kotouč vyrazil lapačkou.
03:51
Finsko hraje v plném počtu, Jalasvaara je zpět na ledě.
03:49
Další Franssonův pokus, tentokrát od modré čáry. Opět vedle.
03:23
Hjalmarsson chtěl křižnou přihrávkou najít najíždějíšího Franssona, ten ale puk netrefil ideálně a nedokázal ho usměrnit do odkryté branky.
02:33
Švédové jsou rozestaveni v útočném pásmu, ale stále se nedostali k nebezpečně střele.
01:51
A dokonce si vynutili první faul. Obránce Jalasvaara (FIN) vyloučen za nedovolené bránění.
01:19
V úvodu jsou aktivnějším týmem hráči Suomi, ale i domácí tým se pomalu probouzí.
00:30
První střelu utkání si připisují Finové. Pesonen napřáhl z mezikruží, ale branku Enrotha přestřelil.
00:01
Zahajovací sestavy:

Finsko: Raanta – Lepistö, Hietanen – Pesonen, Kontiola, Aaltonen

Švédsko: Enroth – Tallinder, Fälth – Eriksson, Sedin D., Sedin H.
Ne led nastupují Finové, chvíli po nich i domácí Švédové za obrovského ohlasu tribun.
Globen arena ztemněla, na led se promítají světelné obrazce. Objevuje se i maskot šampionátu, rys Icy.
Rozbruslení skončilo, po ledě krouží rolby a hlediště se pomalu zaplňuje.
Týmy se rozbruslují na ledě Globen areny. Finové nastoupí v bílých dresech, Švédové budou hrát v modrých.

Finsko: Raanta (Ortio) – Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen (C), Melart – Pesonen, Kontiola (A), Aaltonen – Salminen, Korpikoski, Granlund – Savinainen, Koskiranta, Pihlström – Hagman (A), Anttila, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.

Švédsko: Enroth (Markström) – Tallinder, Fälth, Fransson, Gustafsson, Kronwall (C), Granberg – Pettersson, Lundqvist (A), Danielsson – Hjalmarsson, Persson (A), Landeskog – Eriksson, Sedin D., Sedin H. – Lindberg, Järnkrok, Ericsson – Axelsson, Thörnberg. Trenér: Pär Marts.

Rozhodčí: Olenin (RUS), Reiber (SUI) – Dedioulia (BLR), Wilmot (CAN).
NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ HRÁČI FINSKA:

Petri Kontiola – 15 (8+7)

Juhamatti Aaltonen – 11 (4+7)

Janne Pesonen – 8 (2+6)
FINSKO:

Finové se mezi nejlepší čtyřku propracovali z prvního místa ve skupině, ve které porazili všechny soupeře kromě Spojených států. Body také ztratili remízou v základní hrací době s Lotyšskem a Německem. Oba soupeře však nakonec porazili.

Ve čtvrtfinále hokejisté z pořadatelské země narazili na Slovensko, které do play-off turnaje proklouzlo na poslední chvíli. Průběh čtvrtfinále se zdál být jednoznačný, Finové po první třetině vedli o tři branky. Jenže svěřenci trenéra Vůjtka předvedli nevídané zmrtvýchvstání a ve 41. minutě bylo vyrovnáno. Čtvrtý gól a finský postup ve 49. minutě trefil Aaltonen.
NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ HRÁČI ŠVÉDSKA:

Fredrik Pettersson – 6 (3+3)

Loui Eriksson – 6 (2+4)

Johan Fransson – 5 (1+4)
ŠVÉDSKO:

Švédský tým nepředváděl v úvodu domácího šampionátu zrovna přesvědčivé výkony, přesto si s přehledem zajistil postup mezi nejlepších osm. Po pěti výhrách a dvou porážkách s Kanadou a Švýcarskem obsadili hráči Tre Kronor třetí místo ve skupině.

To jim do čtvrtfinále přisoudilo Kanadu plnou hvězd z NHL. Švédové ale v domácím prostředí zabojovali. S výběrem javorového listu prohrávali po gólu Stamkose, nicméně dvě přesilovkové trefy Danielssona a Erikssona jim zajistily vedení. Kanada sice srovnala zásluhou Girouxe, ale v nájezdech triumfoval domácí tým.
V prvním ze dvou semifinálových zápasů je ve Stockholmu na programu severské derby mezi domácími Švédy a Finskem. Naposledy se oba týmy na vrcholné akci střetly ve finále MS v Bratislavě před dvěma lety, kde Finsko Švédy díky kanonádě ve třetí třetině rozdrtilo v poměru 6:1.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.