Tipsport Extraliga - Základní část - 57. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Liberec - 27. února 2022   15:00

Sparta
03:32' Šmerha (E. Thorell, R. Horák) • 18:39' M. Forman (Chlapík, Tomášek) • 21:57' Tomášek (Chlapík) • 36:11' Sobotka (M. Jandus) • 39:17' Tomášek (Chlapík)
5:2
(2:0, 3:1, 0:1)
Liberec
26:56' Birner  (Ordoš, L. Šmíd) • 58:39' P. Jelínek  (Melancon)
Sparta
Sýkora, Stano – Ganger, Klouček.
O2 arena, Praha 8–Libeň
7 782 diváků
Liberec
Kváča (41. J. Pavelka) – L. Šmíd (A), Štibingr, M. Rosandić, Melancon, Derner, M. Ivan, Aubrecht – Birner (A), Filippi, Faško-Rudáš – Ordoš, Klepiš, M. Zachar – Rychlovský, P. Jelínek (C), A. Najman – J. Vlach, J. Šír, Klapka.

SESTŘIH: Sparta - Liberec 5:2. Tomášek třemi body řídil další triumf Pražanů

To je ode mne pro dnešek vše, přeji vám příjemný zbytek večera. Napočtenou někdy příště!
Zpětně se zdá, že liberečtí hokejisté dnešní důležitý souboj se Spartou výrazně podcenili. Takřka celé utkání totiž v O2 areně tahali za kratší konec pomyslného lana, v hlavním městě se jim dnes nepovedlo takřka nic. Pražané měli souboj pod kontrolou a relativně hravě dokráčeli ke třem bodům, kterými se výrazně posunuli k první čtyřce extraligové tabulky.
Nejlepší hráči utkání
David TOMÁŠEK (2+1) – Michal BIRNER (1+0)
59'
Nahození Melancona tečoval Jelínka a zkorigoval stav na 5:2
59:10'
Hra se nyní drží hlavně v neutrální zóně, utkání se už jen dohrává. Ani jeden tým nehraje na sto procent.
58:39'
Liberec právě vstřelil branku!
Hostující fanoušci přeci jen aspoň nějaký důvod k radosti mají, přichází kosmetická úprava skóre! Gólmana Sparty střelou zpoza kruhu překvapil PETR JELÍNEK – 5:2! Asistence: Thomas Melancon.
58:00'
Ohlášeny poslední dvě minuty třetí třetiny!
57:48'
Birner se seč může snaží si rozšířit své střelecké portfolio, stále však naráží na výborného Machovského. Nepřekvapil ho ani tentokrát, kdy to zkusil zleva.
57:27'
Ještě jedno oslabení, převážnou většinu zbytku základní hrací doby na trestné za podrážení stráví David Vitouch (SPA).
Dnešní utkání sleduje 7 782 diváků.
56:30'
Domácí jsou na ledě znovu v plném počtu. Pokud se nestane zázrak, tři body dnes půjdou na jejich konto.
55:58'
Dvořáček vyvezl kotouč až do rohu za Pavelkou a drží ho tam, čímž krájí cenné vteřinky ze zbytku oslabení.
55:40'
Při Liberci dnes nestojí ani štěstěna! Před Machovským teď zavládl naprostý chaos a Tygři měli v rozmezí patnácti sekund asi pět tutovek, postupně však úplně všechny spálili!
54:43'
Aubrechtova rána z prostoru pro vhazování zamířila nad branku, někdo z domácích puk následně vyhodil.
54:24'
Michal Řepík (SPA) na dvě minuty opouští ledovou plochu s menším trestem za podrážení.
53:37'
Sparta se už stáhla do obrany, dopředu se zbytečně nežene. Tomášek se nyní místo výpadu po pravé straně rozhodl puk jen vyhodit do střední třetiny.
52:56'
Jelínek vyhrál buly před Machovským a chtěl poslat puk Melanconovi, ten ale s přihrávkou nepočítal. Liberec tak po chybě ztratil vybojované útočné pásmo.
Střely na branku: 25 – 22.
52:40'
Průběh poslední dvacetiminutovky zastavuje hostující ofsajd, máme tu další reklamní pauzu.
51:58'
Pražané nyní útočnou akci hostů vyřešili icingem, kotouč opět skončil až za Pavelkou.
51:36'
Moravčík hlídá puk za brankou, na led mezitím ze střídačky proudí čerstvá formace Sparty.
50:58'
Birner z pozice u pravé tyče neuspěl, maskovaný muž v pražském brankovišti kotouč zalehl.
50:23'
Tygři ještě nehází flintu do žita a operují v útočném pásmu. Uvidíme, jak si s domácí obranou poradí.
49:33'
O kosmetickou úpravu skóre se ranou z kruhu pokusil Jelínek, Machovský byl ale opět ve střehu.
Střely na branku: 24 – 20.
48:56'
Thorell krátkou přihrávkou posunul puk na mezikruží na Šmerhu, jehož projektil do vzdálenějšího horního rohu zmizel v Pavelkově rukavici.
48:23'
Pražané jsou v plném počtu a dobývají útočné pásmo, liberecká obrana je však pevná a nepouští je do střel.
47:49'
Puk nyní vyhodil Jandus, z ochozů na led prší potlesk. Pražané početní nevýhodu zvládají bravurně.
47:22'
Pryž klouže do hostujícího pásma, bránící čtveřice Sparty míří na střídačku. Domácí mají hru plně pod kontrolou.
46:58'
Sledujeme bitvu o puk u Machovského, Liberec si tuhle početní výhodu za rámeček rozhodně nedá.
46:11'
Klepiš trestuhodně ztratil puk ve středním pásmu a umožnil Vitouchovi projet až před brankoviště, ten ale kvůli dotěrnému bránícímu protihráči nezvládl pořádně zakončit.
45:52'
Machovský rutinní projektil z prostoru mezi kruhy lapil do své rukavice, buly proběhne po jeho pravici.
45:34'
Severočechům se podařilo přejít do ofenzívy, nyní kombinují. Série přihrávek zatím ke střele nevedla.
44'
Stoljarov naložil Rosandičovi a dostal trest do konce utkání
44:37'
Pavelka mezi třemi tyčemi prožívá opravdu náročné chvíle. Sparta hraje v oslabení, na ledě to však vypadá, jako kdyby měla přesilovku a liberecký brankář se musí hodně otáčet, aby chyby rozhárané obrany napravil.
43:58'
Němeček se s tím nepáral, vyvezl puk ven ze své třetiny až na soupeřovu modrou a nahodil jej na Pavelku. Liberec přesilovku zatím nezvládá.
43:14'
Liberec má unikátní šanci zvrátit průběh střetnutí! Gennadij Stoljarov (SPA) je po nevybíravém zákroku u mantinelu vykázán z kluziště za zásah do hlavy, Tygry čeká pětiminutová přesilovka!
42:23'
Dvořákova rozehrávka skončila až na zakázaném uvolnění, poslední část hry zatím žádné větší gólové šance nepřináší. Hraje se nahoru dolu.
41:58'
Pavelka si na své konto připisuje snad první zákrok v utkání, hra se vrací zpět do sparťanské třetiny.
41:24'
Polášek nahodil pryž ven z pásma, hned ve střední třetině jí zachytil jeden z protihráčů.
40'
Další přesná rána Tomáška a arénou zní „Pátá“, 5:1
40:36'
V úvodu poslední části jsou na kotouči častěji hráči Liberce, kterým se ale nedaří prorazit dopředu.
40:01'
Očekávané se stává realitou. Petr Kváča bude na třetí třetinu koukat jen ze střídačky, zbytek utkání odchytá Jaroslav Pavelka (LIB).
40:01'
Sparta se střelecky nezastavila ani ve druhé dvacetiminutovce a nad svým konkurentem v boji o čtyřku zajišťující postup do čtvrtfinále play-off vede vysoko 5:1. Nutno podotknout, že Petr Kváča působí v brance značně nejistě a lze očekávat, že Liberec sáhne po střídání brankářů do další periody.
Další třetina začne přibližně v 16:57.
40'
40:00'
39:17'
Sparta právě vstřelila branku!
Tak teď už to s libereckými Tygry vypadá hodně špatně, do třetí třetiny půjdou s propastným čtyřbrankovým mankem! Chlapík vyhrál buly v útočném pásmu a nahrál DAVIDU TOMÁŠKOVI, který bleskově vymetl vzdálenější horní roh severočeské klece – 5:1! Asistence: Filip Chlapík.
39:15'
Melancon odpálil puk až za Machovského, po odpískaném icingu uvidíme buly před Kváčou.
39:00'
Ohlášena poslední minuta druhé třetiny.
38:58'
Hosté to stále nezvládají a trápí domácí obranu, která ale mírnému náporu čelí bez větších komplikací.
38:40'
Druhá třetina se pomalu ale jistě chýlí ke konci, do přestávky zbývá odehrát zhruba minutu a půl.
37'
Kváča si neštastně posunul puk za brankovou čáru, 4:1
37:56'
Liberec se snaží něco vymyslet v útočném pásmu, domácí obrana je ale má přečtené.
37:49'
Sparta má hru pod kontrolou, hosté působí hodně opařeně. A to jak na ledě, tak v hledišti, kde mají nemalý tábor příznivců.
36:11'
Ne, tohle z pohledu Petra Kváči opravdu není povedený zápas! Čtvrtý gól Sparty jde jen za ním – střela z modré čáry mu propadla skrz výstroj do brankoviště a liberecký gólman si puk následně ve snaze jej uklidit mimo nebezpečí srazil do klece. Zásah je připsán VLADIMÍRU SOBOTKOVI – 4:1! Asistence: Martin Jandus.
35:54'
Jelínek se pokusil pryž za Machovského procpat z pozice u pravé tyče, ale bezúspěšně. Přerušuje se.
35:20'
Dvořák chtěl zkusit Kváču překvapit nahozením z modré čáry, které se ale od čepele bránícího borce odrazilo vysoko nad branku. Puk zastavila až ochranná síť.
34:59'
Sparta mířila do nadějného přečíslení dva na jednoho, když se hra v tu ránu přerušila kvůli strkanici Michala Řepíka (SPA) a Ladislava Šmída (LIB). Znovu jsou uděleny shodné tresty za hrubost.
34:30'
Strnad byl zastaven u modré čáry lehkým hitem, parádní práce od libereckého hráče.
Střely na branku: 16 – 15.
33:53'
Oba týmy hrají v plném počtu, Chlapík s Dernerem už jsou zpět na hrací ploše.
33:07'
Na Rosandičovu rozehrávku ani jeden z hosté nezareagoval, akce tak končí zakázaným uvolněním.
32:19'
Hra ve čtyřech na obou stranách zatím přináší celkem vyrovnanou podívanou, ani jednomu celku se nedaří se na delší dobu usadit vepředu.
31:43'
Sudím došla trpělivost, ani tentokrát nenechají kočkovanou za hostujícím brankovištěm bez trestů. Za hrubost jdou ven ze hry Filip Chlapík (SPA) a Lukáš Derner (LIB).
31:21'
Utkání se přelilo do své druhé poloviny. Domácí operují s kotoučem v rohu kluziště, protihráči jsou jim v patách a nenechávají jim prostor pro větší kombinace.
30:44'
Hraje se nahoru dolu, ani jeden brankář si teď na nudu rozhodně stěžovat nemůže. Po Kváčovi si další úspěšný zásah do své bilance zaznamenal Machovský.
29:57'
Petr Kváča se blýskl velmi povedeným zákrokem, situaci dva na nula a následný pokus o uklizení puku z tyči vyřešil nataženým betonem! Ke gólu moc nechybělo!
29:28'
Zakončení z hodně ostrého úhlu Machovského nepřekvapilo, domácí gólman ho schoval do své výstroje.
Střely na branku: 12 – 14.
28:56'
Poměrně dlouhou pasáž hry bez jakéhokoliv přerušení nyní ukončuje icing pražského celku.
28:35'
Thorell chtěl připravit solidní střeleckou šanci pro Šmerhu, který byl volný v mezikruží, na nepřesnou přihrávku zpoza brankoviště ale nedosáhl.
27'
Birnerova bomba proletěla Machovskému mezi betony, 3:1
27:50'
Klapka byl oddělen od kotouče, pryž k Machovskému ale nakonec dotáhl jiný liberecký hráč.
26:56'
Jurčina trestnou lavici opouští předčasně, Sparta poprvé inkasuje! Machovský přichází o čisté konto po střele MICHALA BIRNERA zprava, která mu zaplula přesně mezi betony – 3:1! Asistence: Jan Ordoš, Ladislav Šmíd.
26:20'
Sparta oslabení zahájila výborně, zatím se jí daří držet hru daleko od své branky. Hosté většinu přesilovky tráví v neutrální zóně.
25:48'
Atmosféra v O2 areně houstne, Milan Jurčina (SPA) je po zákroku na jednoho z protihráčů v rohu kluziště trestán za hrubost.
24:56'
Liberec má nyní poměrně jasně více ze hry, trápí ho ale koncovka. Dlouhé pobyty v ofenzivní třetině produkují naprosto minimální počet střel na branku.
24:15'
Sledujeme bitvu o kotouč u severočeské střídačky, do které je zapojeno hned několik hráčů z obou celků.
23:17'
Hosté se inkasovaným zásahem nenechali složit na lopatky, ba naopak – aktivně napadají pražskou klec a snaží se zajistit co nejrychlejší snížení svého manka.
22'
Tomášek přesnou ranou nad rameno prostřelil Kváču, 3:0
22:46'
Krátce po vyhraném vhazování se pokusil Machovského překvapit Rosandić, ani on ale nemířil přesně.
22:20'
Filippi z mezikruží přestřelil, puk po jeho střele jen orazítkoval plexisklo nad Machovským.
21:57'
Bitva o důležité body zatím vychází jednoznačně lépe Pražanům, kteří na začátku prostřední třetiny zvyšují na rozdíl tří branek! Na Chlapíka se pověsil protihráč, domácí forvard však na poslední chvíli stihl puk posunout na kruh k DAVIDU TOMÁŠKOVI, jenž následně zamířil přímo do blížšího horního rohu – 3:0! Asistence: Filip Chlapík.
21:27'
Odpískáno první zakázané uvolnění v prostřední třetině, vhazovat se bude po Kváčově pravici.
20:45'
Krkolomnou kombinaci hostů v ofenzivní zóně ukončila nepovedená přihrávka na modrou čáru, která hranici třetiny přejela. Tygři se tak musí stáhnout.
20:14'
Druhá třetina se rozběhla, jako první se v ní v útočném pásmu snaží usadit hokejisté Liberce.
20:01'
V úvodním dějství se mohli hned dvakrát zaradovat domácí diváci. Na startu zápasu otevřel skóre Tomáš Šmerha, na nějž navázal v přesilové hře Miroslav Forman. Přesto byla hra vyrovnaná a střelecké šance byly i na straně Liberce. Uvidíme, jak se další třetina bude vyvíjet.
20:00'
19'
Rychlá přesilovková souhra skončila u Formana, který oslavil gól na 2:0
19:45'
Konec třetiny se odehrává ve středním pásmu.
18:39'
Domácím se to skutečně podařilo. Rychlou sérií přihrávek se dostal kotouč až na MIROSLAVA FORMANA, který si sjel do mezikruží a namířil puk do sítě. Asistence: Filip Chlapík a David Tomášek.
18:31'
Pražané jsou zpět před Kváčou a mají ještě pár vteřin přesilovky.
18:09'
K vidění je strkanice u zadního mantinelu poté, co Šmerhova dorážka těsně minula volný prostor u levé tyčky. Hra je vyloučena do středního pásma.
17:36'
Sparta se drží v útočném pásmu a hledá palebnou pozici, odkud by mohla využít svou přesilovou hru.
17:08'
Tak až nyní měl Petr Kváča (LIB namále, ale v zákroku podrazil jednoho ze sparťanů a vykoledoval pro svůj tým dvě minuty.
16:39'
V posledních okamžicích na ledové ploše se zdají být Tygři agresivnější, Spartě se nedaří dostat do větší šance.
15:57'
Naopak. Liberec soupeře vůbec nepustil přes střední pásmo a Machovský musel předvést zákrok proti hostující střele.
15:23'
Sparta bude rozehrávat hru zpoza své svatyně, uvidíme, jestli se jí povedee zaútočit.
14:37'
Ze sparťanského konce hrací plochy se znovu ozvalo dunění výstroje, Machovský střelu z pravé strany vyrazil betonem. Sparta se dostává k puku.
13:47'
Jeden z hostujících borců nyní trpělivě drží puk za svou klecí a čeká, až jeho spoluhráči dostřídají.
13:17'
Na přihrávku Faška-Rudáše před brankovištěm číhal Derner, jehož zakončení z voleje ale jen projelo kolem vzdálenější tyče Machovského branky.
Střely na branku: 3 – 6.
12:31'
Domácí opora v brankovišti zvládla i nepříjemnou skrumáž před svou klecí, znovu se přerušuje.
12:08'
Stoljarov vyhodil puk dál od své branky a odjel střídat, zbytek jeho spoluhráčů ho následuje.
11:29'
Machovský byl znovu ve střehu. Liberec má teď o něco málo více ze hry, Spartě se ani po několika pokusech stále nepodařilo prorazit před Kváču.
10:14'
Chlapík zachytil protihráčovu přihrávku a vyrazil dopředu, jeho střela zprava ale nebyla přesná.
09:38'
Dění nyní kouskuje jedno přerušení za druhým, domácí hráči se tentokrát dostali do ofsajdu.
09:29'
Pražanům se ani tentokrát nepodařilo prorazit před Kváču, znovu se bude vhazovat před jejich klecí.
08:49'
Němečkova rozehrávka končí za libereckým brankovištěm, do domácích statistik míří další icing.
07:57'
Pražané se nepřesnou přihrávkou připravili o útočné pásmo, kotouč přes modrou vyjel do neutrální zóny.
07:21'
Zachar zachytil Klepišovu přihrávku a po křídle pronikl až do prostoru pro vhazování, jeho následná střela na bližší tyč ale Machovského nepřekvapila.
06:34'
Tygři se svými soky pomalu srovnávají krok, Sparta se musí poprvé v zápase bránit mírnému tlaku.
06:15'
Machovský si na své konto připsal první zákrok. Po přerušení byla před domácí klecí k vidění první menší strkanice, která se ovšem obejde bez vyloučení.
Střely na branku: 3 – 0.
05:56'
Jelínek se při souboji se Šmerhou dostal do postavení mimo hru, jdeme do první komerční přestávky.
05:24'
Severočechům zůstává útočné pásmo více méně zapovězeno, nyní však budou mít šanci se v něm usadit – Sparta se totiž dopustila zakázaného uvolnění.
4'
Šmerha po povedené kombinaci s Horákem a Thorellem otvřel skóre, 1:0
04:50'
Moravčík nabídl puk podél modré čáry Jurčinovi, který následně nastřelil jen mantinel za Kváčou.
03:58'
Vitouchova rozehrávka se od Jelínkovy brusle odrazila zpět za Machovského, sparťané puk ze svého pásma vyvezli až na druhý pokus.
03:32'
Domácí jsou zatím na hrací ploše lepším týmem a jejich aktivita už v polovině čtvrté minuty nese ovoce! Na střeleckou listinu se jako první zapisuje TOMÁŠ ŠMERHA, který po souhře s Thorellem překonal Kváču z hranice brankoviště zakončením k bližší tyči – 1:0! Asistence: Erik Thorell, Roman Horák.
02:27'
Hosté jsou v plném počtu, Faško-Rudáš je zpět na ledě. Hra se zatím drží hlavně ve středním pásmu.
01:52'
Tygři dostali oslabení zpět pod kontrolu, Sparta se znovu musí stáhnout do své obranné třetiny.
01:15'
Tohle pro Pražany vypadalo velmi slibně! Řepík dlouhou přihrávkou od mantinelu našel u vzdálenější tyče volného Horáka, jehož následné zakončení lízlo beton libereckého brankáře!
00:44'
Liberečtí se po několika vteřinách bránění zmocnili kotouče a vyslali ho za Machovského.
00:19'
Devatenáct sekund po úvodním buly se bude vylučovat, domácí si zkraje vyzkouší přesilovku. Za nedovolené bránění jde ven Martin Faško-Rudáš (LIB).
00:01'
Sudí svolává první lajny do kruhu, jdeme na věc!
Oba týmy vyráží k kabin zpět mezi mantinely, úvodní buly se pomalu blíží. Roli hlavních rozhodčích dnes budou plnit Matěj Sýkora a Peter Stano, na čarách budou připraveni Jiří Ganger a David Klouček.
Ještě jednou vás zdravím a přeji vám příjemnou neděli, tentokrát už přímo z O2 areny! Ta se právě zahalila do tmy – rozbruslení pomalu ale jistě končí. Níže si můžete prohlédnout dnešní zahajovací sestavy obou celků.

HC Sparta Praha: Machovský (J. Hudáček) – David Němeček, Tomáš Dvořák, A. Polášek (A), M. Jandus, Jurčina, Moravčík – E. Thorell, R. Horák, Šmerha – Chlapík, Vitouch, Tomášek – M. Forman, Sobotka (A), M. Řepík (C) – J. Strnad, Stoljarov, Dvořáček – Prymula.
Trenér: Josef Jandač.

Bílí Tygři Liberec: Kváča (J. Pavelka) – L. Šmíd (A), Štibingr, M. Rosandić, Melancon, Derner, M. Ivan, Aubrecht – Birner (A), Filippi, Faško-Rudáš – Ordoš, Klepiš, M. Zachar – Rychlovský, P. Jelínek (C), A. Najman – J. Vlach, J. Šír, Klapka.
Trenér: Patrik Augusta.

Rozhodčí: Sýkora, Stano – Ganger, Klouček.
 PROGRAM VZÁJEMNÝCH ZÁPASŮ

Vzájemné zápasy Liberce a Sparty mohou v závěru sezóny hrát klíčovou roli – při rovnosti bodů po všech 60 kolech totiž o konečném umístění obou klubů rozhodnou právě ony. Zatím mají lepší bilanci domácí, kteří vyhráli dvakrát, z toho jednou po nájezdech. Uspějí i dnes, nebo Liberec urve sérii na svou stranu?

8. 10. 2021 (12. kolo): Liberec – Sparta 2:3sn.
28. 11. 2021 (27. kolo): Sparta – Liberec 4:1
16. 1. 2022 (42. kolo): Liberec – Sparta 4:3
27. 2. 2022 (57. kolo): Sparta – Liberec -:-
 SESTAVY Z POSLEDNÍCH UTKÁNÍ

HC Sparta Praha (25. 2., SPA – OLO)
Hudáček – Matuškin, Dvořák, Polášek (A), Jandus, Jurčina, Moravčík – Tomášek, Sobotka (A), Řepík (C) – Thorell, Horák, Chlapík – Forman, Vitouch, Šmerha – Strnad, Stoljarov, Dvořáček.

Bílí Tygři Liberec (25. 2., LIB – PLZ)
Kváča – Šmíd (A), Štibingr, Rosandič, Melancon, Derner, Ivan, Aubrecht – Birner (A), Filippi, Faško-Rudáš – Ordoš, Klepiš, Zachar – Rychlovský, Jelínek (C), Najman – Vlach, Šír, Klapka.
 BÍLÍ TYGŘI LIBEREC (6. místo)
51 Z, 23–3–8–17, 131:133 (-2), 83 bodů

Bílí Tygři jsou ovšem v takřka identické situaci, a dnešní střetnutí tak bude pro oba výběry klíčové. Liberecké najdeme v tabulce o jedno patro níže, přičemž na svého soupeře ztrácí jen bod. Šance na proniknutí do první čtyřky tak mají takřka identické jako Sparta.

Severočeši se též chlubí solidní fazónou, do hlavního města přicestují se čtyřmi výhrami v zádech. Sérii zahájili cenným skalpem Třince, pak vyhráli nad Pardubicemi, Karlovými Vary a v dosud posledním odehraném střetnutí zkomplikovali Plzni život výsledkem 1:0. Uvidíme, jak si povedou v O2 areně.

51 Z, 22–6–6–17, 183:146 (+37), 84 bodů

Pražané v závěru základní části atakují první čtyřku, z pátého místa na Plzeň ztrácí jen dva body a navíc mají oproti indiánům jedno utkání k dobru. Tým Josefa Jandače, který se nemalou část letošní sezóny trápil, si tak nakonec může zajistit i přímý postup do čtvrtfinále.

V posledních kolech jdou úspěchu naproti – z posledních osmi utkání vyhráli hned šest, přičemž jednu ze dvou porážek si připsali až po prodloužení. Vítězství slavili i v pátek, kdy v O2 areně přetlačili vzdorující Olomouc 6:3. Bude se libeňská hala radovat i dnes?