Formule 1 - VC Japonska -  ONLINE PŘENOS -  13. října 2013   08:00

Ukončeno

VC Japonska

Přenos se aktualizuje automaticky

Sebastian Vettel sice vyhrál Velkou cenu Japonska, ovšem čtvrtý titul mistra světa v řadě dnes ještě nezískal, protože Fernando Alonso skončil čtvrtý. Korunovace se tak odkládá minimálně o 14 dní, kdy je na programu Velká cena Indie. Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji Vám za pozornost a při GP Indie se na Vás budu opět těšit. Na počtenou.
Všichni tři jezdci už jsou na stupních vítězů a my si poslechneme hymny vítěze a vítězné stáje. Následovat bude předání cen a tradiční šampaňské.
Konečné pořadí Velké ceny Japonska: 1. Vettel, 2. Webber, 3. Grosjean, 4. Alonso, 5. Räikkönen, 6. Hülkenberg, 7. Gutiérrez, 8. Rosberg, 9. Button, 10. Massa. Závod nedokončili Van der Garde, Bianchi a Hamilton.
Konec závodu.
53
SEBASTIAN VETTEL jako první projel pod šachovnicovým praporkem a vítězí ve Velké ceně Japonska! Druhý dojel Mark Webber, třetí Romain Grosjean.
53
Jezdci najeli do posledního kola a Sebastian Vettel si jede pro vítězství ve Velké ceně Japonska!
52
Vzápětí Räikkönen atakoval Nica Hülkenberga, kterého předjel a dostal se na pátou příčku.
52
Mark Webber aktivoval systém DRS a na cílové rovince se dostal před Romaina Grosjeana. Red Bull tak ve Velké ceně Japonska útočí na double!
51
Můžeme si připomenout, že v závodě předčasně skončili Van der Garde, Bianchi a Hamilton, kteří doplatili na následky nehody hned po startu.
50
Průběžné pořadí: 1. Vettel, 2. Grosjean, 3. Webber, 4. Alonso, 5. Hülkenberg, 6. Räikkönen, 7. Gutiérrez, 8. Rosberg, 9. Massa, 10. Button.
49
Na samotném chvostu startovního pole jedou Charles Pic na Caterhamu a Max Chilton na Marussii.
48
Paul di Resta, který krouží na poslední bodované, tedy desáté pozici, ztrácí na lídra závodu Sebastiana Vettela přes 80 vteřin.
47
Mark Webber si vyšlápl na Romaina Grosjeana, který se s vypětím všech sil ubránil a Australana před sebe nepustil.
46
Fernando Alonso zaútočil na Nica Hülkenberga, kterého nakonec předjel a posunul se na čtvrté místo.
45
Průběžné pořadí: 1. Vettel, 2. Grosjean, 3. Webber, 4. Hülkenberg, 5. Alonso, 6. Räikkönen, 7. Gutiérrez, 8. Massa, 9. Rosberg, 10. Di Resta.
44
Svět formule 1 zasáhla tragická zpráva. Testovací jezdkyně stáje Marussia María de Villotaová byla v pátek nalezena mrtvá v hotelovém pokoji v Seville. Podle pitevní zprávy zemřela přirozenou smrtí.
43
Mark Webber odbočil do pit lane a vedení v závodě tak opět převzal Sebastian Vettel. Webber se na trať vrátil třetí za Grosjeanem.
42
Připomeňme si, že šachovnicový praporek dnes nespatří Van der Garde, Bianchi a Hamilton, kteří v závodě předčasně skončili.
41
Sebastian Vettel na konci cílové rovinky zaútočil na Romaina Grosjeana, který trojnásobnému mistru světa nekladl žádný odpor a relativně bez boje mu svou pozici přenechal.
40
Průběžné pořadí: 1. Webber, 2. Grosjean, 3. Vettel, 4. Hülkenberg, 5. Alonso.
39
Mark Webber sice momentálně vede, na druhém místě je Romain Grosjean, jenže oba by ještě měli stavět u svých mechaniků.
38
Gutiérrez si vyšlápl na Jeana-Erica Vergneho a po pěkném předjížděcím manévru se dostal před něj.
38
Své mechaniky přijel pozdravit dosavadní lídr závodu Sebastian Vettel a štafetu vedoucího jezdce tak převzal jeho stájový kolega Mark Webber.
37
Pokud by závod takto skončil, Sebastian Vettel by se dnes mistrem světa ještě nestal, protože Fernando Alonso jede pátý.
36
Na vedoucí pozici jedoucí Vettel má na druhého Marka Webbera náskok přes sedm vteřin.
35
Průběžné pořadí: 1. Vettel, 2. Webber, 3. Grosjean, 4. Hülkenberg, 5. Alonso.
34
Daniel Ricciardo mezitím projel boxy a zanedlouho jej bude následovat právě Massa, který za porušení pravidel v boxech dostal trest rovněž v podobě průjezdu boxy.
33
Sportovní komisaři se dnes opravdu nenudí, teď pro změnu vyšetřují Felipeho Massu za to, že v pit lane překročil povolenou rychlost.
32
Daniel Ricciardo byl za souboj se Sutilem penalizován v podobě průjezdu boxy. V pit lane mezitím také Räikkönen.
31
Své mechaniky přijeli pozdravit Fernando Alonso a Sergio Pérez. Pérezův pit stop se o něco málo protáhl kvůli výměně pneumatik.
31
Incident mezi Ricciardem a Sutilem, při kterém se Australan vrhl na Sutila bez respektu a na chvíli opustil trať, je vyšetřován sportovními komisaři.
30
V boxech byl také Nico Hülkenberg, jehož zastávka se obešela bez potíží.
30
Průběžné pořadí: 1. Vettel, 2. Webber, 3. Grosjean, 4. Alonso. 5. Räikkönen.
30
Romain Grosjean zajel z první pozice do boxů a vedení v závodě tak převzal Sebastian Vettel.
29
Sebastian Vettel pomalu stahuje svou ztrátu na Romaina Grosjeana a v následujících kolech se tak dají čekat zajímavé souboje mezi těmito dvěma jezdci.
28
Daniel Ricciardo bez bázně a hany se pustil do Adriana Sutila, jehož předjel z pravé strany tak intenzivně, že se sám na chvíli ocitl mimo trať.
27
Můžeme si připomenout, že v závodě kvůli havárii po startu už nepokračují Van der Garde, Bianchi a Hamilton.
26
Mark Webber zamířil z druhého místa do boxů a na jeho pozici se protlačil stájový kolega Sebastian Vettel.
25
Průběžné pořadí: 1. Grosjean, 2. Webber, 3. Vettel, 4. Hülkenberg, 5. Alonso.
24
Během závodního víkendu v Japonsku dostala stáj Williams pokutu za to, že se v průběhu pátečního tréninku Pastoru Maldonadovi uvolnilo kolo a tím prý tým vážně porušil bezpečnost. Williams tak musí zaplatit v přepočtu 1,5 milionu korun.
23
Poslední bodovanou, tedy desátou příčku drží Nico Rosberg. Lídr závodu Romain Grosjean má na druhého Webbera k dobru 1,7 sekundy.
22
Felipe Massa udělal drobnou jezdeckou chybu, když na moment vyjel mimo trať, čehož chtěl využít Esteban Gutiérrez. Mexičan se nalepil na svého soupeře a pravděpodobně mezi nimi došlo i ke kontaktu, ale Massa s vypětím všech sil svou pozici nakonec udržel.
21
Teď už to Nicu Hülkenbergovi vyšlo a předjel Daniela Ricciarda, který mu nekladl žádný odpor.
20
Průběžné pořadí: 1. Grosjean, 2. Webber, 3. Vettel, 4. Ricciardo, 5. Hülkenberg.
20
Fernando Alonso na cílové rovince aktivoval systém DRS a bez problémů se dostal před Felipeho Massu.
19
Nico Hülkenberg zaútočil na Daniela Ricciarda, který se nakonec ubránil a nepustil pilota stáje Sauber před sebe.
18
Teď se to v boxech monoposty jen hemží, nyní tam odbočil Charles Pic.
17
Nico Rosberg právě zajel do pit lane, kde si odpykal svůj trest průjezd boxy.
16
Připomeňme si, že v závodě už nepokračují Van der Garde, Bianchi a Hamilton.
15
Průběžné pořadí: 1. Grosjean, 2. Webber, 3. Vettel, 4. Ricciardo, 5. Rosberg.
15
Nico Rosberg dostal penalizaci v podobě průjezdu boxy za to, že si v pit lane po absolvování svého pit stopu počínal příliš nebezpečně v souboji se Sergiem Pérezem.
15
V pit lane se objevil Sebastian Vettel a vedení v závodě tak spadlo do klína Romainu Grosjeanovi.
14
Sergio Pérez zapnul systém DRS a nechal za sebou svého stájového kolegu Jensona Buttona.
14
Hon na trojnásobného mistra světa se nakonec odkládá na neurčito, protože Alonso zamířil ke svým mechanikům. Nebezpečné počínání Nica Rosberga v boxech je aktuálně předmětem vyšetřování sportovních komisařů.
13
Nejrychlejší kolo mezitím zajel Nico Hülkenberg. Na druhé místo se probojoval Fernando Alonso, který tak bude stíhat Sebastiana Vettela.
13
Dosud vedoucí jezdec závodu Romain Grosjean zamířil do boxů a vedení tak převzal Sebastian Vettel.
12
Z druhé pozice zajel do pit lane Mark Webber, jehož pit stop se obešel bez komplikací. Vzápětí jej následovali i Felipe Massa a Kimi Räikkönen.
11
Povinné dostaveníčko u svých mechaniků absolvoval Nico Hülkenberg na Sauberu.
10
Průběžné pořadí. 1. Grosjean, 2. Webber, 3. Vettel, 4. Rosberg, 5. Massa.
9
Lewis Hamilton zajel ke svým mechanikům, kteří jej nakonec zatáhli i s vozem do garáže. Britský jezdec stáje Mercedes tak ze závodu odstupuje. Na vině jsou zřejmě přetrvávající problémy, které měl Hamilton po nehodě krátce po startu.
8
Pokud by aktuální průběžné pořadí platilo i po závodě, tak by Sebastian Vettel čtvrtý titul mistra světa v řadě ještě neslavil. Němec totiž jede třetí a jeho nejbližší pronásledovatel Alonso šestý.
7
Kimi Räikkönen se pěkným manévrem dostal před Jensona Buttona a probojoval se na poslední bodovanou, tedy desátou pozici.
7
Sebastian Vettel udělal menší chybu, když na chvíli vyjel mimo trať a tím ztratil drahocenné vteřinky na dvojici Grosjean – Webber.
6
Vedení závodu opět povolilo pilotům používání systému DRS.
5
Průběžné pořadí: 1. Grosjean, 2. Webber, 3. Vettel, 4. Rosberg, 5. Massa.
5
Nejrychlejší kolo závodu zajel Romain Grosjean.
4
Jezdci dostali pokyn, že od tohoto momentu mohou začít používat systém DRS. Ovšem hned vzápětí vedení závodu toto oznámení vzalo zpět, protože na trati ještě není vše zcela v pořádku.
4
Incident mezi Van der Gardem a Bianchim bude sportovními komisaři vyšetřován po závodě.
3
Zákonitě tak Van der Garde s Bianchim po vzájemné kolizi odstoupili.
2
Tento karambol odnesli také Pic a Hamilton, kteří zamířili do boxů k opravě monopostu.
1
Hned v první zatáčce došlo k nehodě mezi Van der Gardem a Bianchim. Na trati tak momentálně vlají žluté vlajky.
1
Marku Webberovi se nepovedl start a na vedoucí pozici se dostal Romain Grosjean. Do závodu dobře vyrazil také Lewis Hamilton.
Závod právě odstartoval.
Piloti se pomalu seřazují na startovním roštu a Velká cena Japonska tak za malou chvíli začne.
Jezdci právě vyrazili do zaváděcího kola.
Sebastian Vettel může po tomto závodě slavit čtvrtý titul mistra světa v řadě. Potřebuje k tomu vyhrát a doufat, že Fernando Alonso skončí nejlépe devátý.
Trať


Okruh Suzuka měří 5 807 metrů a závod je vypsán na 53 kol. Traťový rekord tu drží Kimi Räikkönen, loňské vítězství zde obhajuje Sebastian Vettel.


Trať Suzuka spatřila světlo světa v roce 1962. Závod formule 1 se na území Japonska uskutečnil až v roce 1976, tehdy se jelo na dráze ve Fudži. O rok později po nehodě mezi Gillesem Villeneuvem a Ronniem Petersonem zemřeli dva diváci a na dalších deset let měla F1 v zemi vycházejícího slunce útrum.


GP Japonska se do kalendáře vrátila v roce 1987 a tehdy se poprvé jelo právě v Suzuce. Po dlouhých dvaceti letech se VC vrátila opět do Fudži, ale od roku 2009 se závody vrátily do Suzuky.


Trať je specifická tím, že se jako jediná v kalendáři F1 stáčí do tvaru osmičky. Mezi nejlepší úseky se řadí série S-otáček a také zatáčka 130R.

Kvalifikace


V první části kvalifikace měli napilno mechanici Sauberu, kteří museli likvidovat plameny na formuli Estebana Gutiérreze. Jeanu-Ericu Vergneovi pro změnu hořely zadní brzdy a Francouz tak musel z kvalifikačního cyklu odstoupit. Dále kromě Vergneho nepostoupili Sutil, Chilton, Pic, Van der Garde a Bianchi.


Z druhé fáze "kvaldy" neprošli Pérez, Di Resta, Bottas, Gutiérrez, Maldonado a Ricciardo.


Pole position si v Suzuce vyjel Mark Webber, jehož v první řadě doplní týmový kolega Sebastian Vettel. Druhou řadu zaplní Lewis Hamilton a Romain Grosjean.


Penalizace: Adrian Sutil přijde na startu o pět míst za předčasnou výměnu převodovky, Pic s Bianchim ztratí deset pozic za incidenty v předchozí Velké ceně v Koreji. Pic navíc dostal trest průjezd boxy, neboť v závěru první části kvalifikace porušil pravidla, když při vyvěšených červených vlajkách odjel z boxů pět vteřin po rozsvícení červeného světla.

Tréninky


Všechny tři tréninkové jednotky byly hodně rušné. V té první odjel Jules Bianchi pouze osm kol a havaroval v zatáčce Degner. Boural i Van der Garde, první trénink nedokončil ani Pastor Maldonado, jenž v zatáčce Spoon přišel o zadní kolo. Nejlepší čas zajel Hamilton, následován Rosbergem a Vettelem.


Také ve druhém tréninku měl Maldonado smůlu, po karambolu v zatáčce Degner opět předčasně skončil. V zatáčce Spoon měl nehodu Sergio Pérez, do smyku se pak dostali Räikkönen, Alonso a Hamilton. Nejrychlejší byl Vettel, který za sebou nechal Webbera a Rosberga.


Poslední trénink už byl relativně klidný, Sebastian Vettel měl potíže se systémem KERS a Adrian Sutil se v zatáčce Spoon nepatrně otřel o zeď.

Příjemné nedělní ráno při sledování textového online přenosu z 15. závodu letošní sezóny mistrovství světa vozů formule 1, Velké ceny Japonska. Suverén letošního ročníku Sebastian Vettel má na čele průběžného pořadí šampionátu jezdců na druhého Fernanda Alonsa náskok 77 bodů a je téměř jisté, že se počtvrté v řadě stane mistrem světa. Třetí je Kimi Räikkönen. V Poháru konstruktérů nadále neohroženě kraluje stál Red Bull, druhé je Ferrari a třetí Mercedes.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 08:00.
Články odjinud