Formule 1 - Velká cena USA -  ONLINE PŘENOS -  25. října 2015   20:00

Ukončeno

Velká cena USA

Přenos se aktualizuje automaticky

Další závod je na programu už za týden, kdy se v Mexico City pojede Velká cena Mexika. Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek nedělního večera.
Poté, co před čtrnácti dny stáj Mercedes získala titul v Poháru konstruktérů, triumfuje její pilot také v šampionátu jezdců. Nemůžeme opomenout ani parádní výkon Sebastiana Vettela, který se z 15. místa na startu propracoval až na stupně vítězů.
Je za námi celkem zajímavý závod, v němž dvakrát vyjel na trať safety car. Nikoliv však kvůli počasí, které tentokrát jezdcům a celé komunitě F1 přálo, nýbrž proto, že nejprve zůstal stát na trati Ericsson a podruhé po bouračce Kvjata. Se všemi těmito nástrahami se nejlépe popral Lewis Hamilton, jenž v Texasu triumfoval a díky tomu, že Nico Rosberg skončil druhý a Sebastian Vettel třetí, získal svůj třetí titul mistra světa!
Všichni tři jezdci už jsou na stupních vítězů a my si poslechneme hymny vítěze a vítězné stáje. Následovat bude předání cen a tradiční šampaňské.
Konečné pořadí Velké ceny USA: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Vettel, 4. Verstappen, 5. Pérez, 6. Sainz, 7. Button, 8. Maldonado, 9. Nasr, 10. Alonso. Závod nedokončili Stevens, Bottas, Grosjean, Massa, Räikkönen, Ericsson, Hülkenberg, Kvjat.
Konec závodu.
56
LEWIS HAMILTON jako první proťal cílovou pásku, vítězí ve Velké ceně USA a stává se mistrem světa pro rok 2015! Druhý dojel Nico Rosberg a třetí Sebastian Vettel.
56
Jezdci najeli do posledního kola a Lewis Hamilton si jede pro vítězství ve Velké ceně USA a třetí titul mistra světa!
55
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Vettel, 4. Verstappen, 5. Pérez, 6. Sainz, 7. Button, 8. Maldonado, 9. Nasr, 10. Alonso.
54
Daniel Ricciardo však odsunul Alexandera Rossiho na dvanáctou pozici a Američan se tak oddálil od možné senzace.
53
Blízko bodům má miláček domácího publika Alexander Rossi, jenž se momentálně nachází na 11. místě. Pokud by skončil desátý, byl by to menší zázrak.
52
Lídr závodu Lewis Hamilton má na druhého Nica Rosberga náskok 2,6 sekundy. Do konce americké Velké ceny zbývají čtyři kola a britský jezdec je blízko třetímu titulu mistra světa.
51
Pokud by toto pořadí platilo i na konci závodu, stal by se Lewis Hamilton potřetí v kariéře mistrem světa!
50
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Vettel, 4. Verstappen, 5. Pérez, 6. Button, 7. Sainz, 8. Maldonado, 9. Alonso, 10. Nasr.
49
Carlos Sainz bojuje bok po boku s Danielem Ricciardem a pravděpodobně došlo mezi oběma soupeři ke kontaktu! Vše se nakonec obešlo bez nehody.
49
Nico Rosberg udělal chybu, vyjel mimo trať a do čela se znovu dostal Lewis Hamilton!
48
Můžeme si připomenout, že v závodě už nepokračují Stevens, Bottas, Grosjean, Massa, Räikkönen, Ericsson, Hülkenberg a Kvjat.
47
Sebastian Vettel předvedl pěkný předjížděcí manévr a dostal se před Maxe Verstappena. Čtyřnásobný mistr světa je zpět na stupních vítězů.
47
Zpomalovací vůz je pryč a závod je znovu restartován!
46
Safety car zajede do boxů na konci tohoto kola!
45
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Verstappen, 4. Vettel, 5. Alonso.
44
Závodníci tak opět míří do boxů k posledním zastávkám.
43
Rus samozřejmě odstupuje ze závodu a je tak osmým jezdcem, jenž dnes nedojede do cíle.
43
Daniil Kvjat napral svou formuli do bariéry a na trať znovu vyjede safety car!
42
Incident mezi Hülkenbergem a Ricciardem bude nakonec vyšetřován až po závodě. Mezitím si Nico Rosberg vyšlápl na Sebastiana Vettela a vrátil se na druhé místo.
41
Po různých zastávkách v boxech a odstoupeních se do popředí dostali oba piloti McLarenu, Jenson Button drží pátou pozici a Fernando Alonso je hned za ním.
40
Max Verstappen se na chvíli objevil na provizorních stupních vítězů, jenže pro tuhle skutečnost neměl pochopení Nico Rosberg, který se bez problémů dostal na třetí příčku.
40
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Vettel, 3. Verstappen, 4. Rosberg, 5. Button.
39
Virtuální safety car je pryč a jezdci tak mohou opět závodit bez omezení.
39
Sportovní komisaři právě vyšetřují nehodu mezi Hülkenbergem a Ricciardem. V boxech mezitím Nico Rosberg, jenž se na trať vrací na třetím místě. U mechaniků rovněž Kvjat s Ricciardem. Vedení v závodě tak opět převzal Lewis Hamilton!
38
Ředitelství závodu se po kolizi Hülkenberga s Ricciardem rozhodlo pro virtuální safety car.
37
Carlos Sainz dostal penalizaci pěti sekund za to, že v pit lane překročil maximální povolenou rychlost.
37
Nico Hülkenberg zaútočil na Daniela Ricciarda, ale jeho úmysl se mu stal osudným. Mezi oběma soupeři totiž došlo ke kontaktu a Hülkenberg si urazil kolo. Německý závodník ve službách Force Indie v tomto závodě končí.
36
Max Verstappen šplhá směrem vzhůru, teď za sebou nechal Daniela Ricciarda, jenž spadl na pátou příčku.
35
Piloti mohou opět používat systém DRS.
35
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Vettel, 4. Ricciardo, 5. Verstappen.
34
Sebastian Vettel podnikl vendetu a znovu odsunul Australana mimo stupně vítězů. Po odstoupení Kimiho Räikkönena je právě Sebastian Vettel jediným, kdo ve zbytku závodu drží prapor Ferrari.
33
Sebastian Vettel se na chvíli dostal před Daniela Ricciarda, který se ale nechtěl jen tak vzdát a předjetí svému soupeři záhy vrátil.
33
Daniil Kvjat nezvládl nájezd do zatáčky, z čehož těžil Sebastian Vettel, jenž se posunul na čtvrtou pozici.
33
Zpomalovací vůz je pryč a smečka jezdců je znovu puštěna z řetězu!
32
Safety car zajede do boxů na konci tohoto kola!
31
Jezdci, kteří se nachází o kolo zpět, dostali pokyn, aby předjeli safety car a srovnali se se zbytkem startovního pole.
30
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Ricciardo, 4. Kvjat, 5. Vettel.
29
Vzhledem k tomu, že na trati stále krouží bezpečnostní vůz, můžeme si prozradit jednu zajímavou novinku týkající se týmu Lotus. Za tuto stáj bude od příští sezony závodit nováček Jolyon Palmer, který tak kráčí v šlápějích svého otce.
28
Téměř jedenáctisekundový náskok, který si Nico Rosberg poctivě vybudoval, je tentam a německý závodník tak bude muset začít znovu.
28
Na trať tak vyjíždí safety car a jezdci využívají této situace k zastávkám v boxech.
27
Kimi Räikkönen doplatil na následky bouračky, při níž napálil svůj monopost do bariéry, a odstupuje ze závodu. Hned poté zůstal na trati stát Marcus Ericsson, pro něhož také Grand Prix v Austinu končí.
27
Lewis Hamilton aktivoval systém DRS a prohnal se kolem Daniela Ricciarda. Jezdcům stáje Mercedes tak patří první dvě příčky.
26
Nejrychlejší kolo závodu zaknihoval Nico Rosberg, jenž na čele závodu začíná akcelerovat a pomalu mizí Ricciardovi z dohledu.
25
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Ricciardo, 3. Hamilton, 4. Vettel, 5. Kvjat.
24
Pro dnešek má odpracováno Felipe Massa, který musel nedobrovolně z Velké ceny USA odstoupit.
24
Pokud by závod skončil v pořadí Rosberg, Ricciardo a Hamilton, mistrem světa by se britský jezdec dnes ještě nestal.
23
Nico Rosberg se natlačil před Daniela Ricciarda a stal se novým lídrem závodu! Vzápětí Lewis Hamilton předjel Daniila Kvjata a je třetí.
22
Výlet mimo trať si udělal i Daniel Ricciardo, ale vzhledem ke svému poměrně velkému náskoku o první pozici nepřišel.
21
Kimi Räikkönen se neudržel na trati a narazil se svým monopostem do bariéry. Fin si poškodil přední přítlačné křídlo a chtě nechtě bude muset i on do boxů.
20
Průběžné pořadí: 1. Ricciardo, 2. Rosberg, 3. Kvjat, 4. Hamilton, 5. Vettel.
20
Lídr závodu Daniel Ricciardo také zajíždí do boxů, stejnou strategii volí rovněž Daniil Kvjat a Nico Rosberg. V pit lane je i Sergio Pérez.
19
Své mechaniky přijeli pozdravit Sebastian Vettel, Max Verstappen a Felipe Massa. Díky Hamiltonově zastávce v boxech se na třetí příčku vyšvihl Daniil Kvjat.
18
Nico Rosberg předjel Lewise Hamiltona, ale úřadující mistr světa záhy zamířil do boxů pro čerstvou směs pneumatik.
18
Na samotném chvostu startovního pole krouží jezdec Manoru Marussia Alexander Rossi, který na své soupeře ztrácí už jedno kolo.
17
Max Verstappen se neudržel na trati, čehož hned využil Sebastian Vettel, jenž se prakticky zadarmo posunul na šesté místo.
17
Daniel Ricciardo si mezitím vytvořil na druhého Lewise Hamiltona náskok 2,7 vteřiny. V pit lane se ocitl Marcus Ericsson.
16
Lewis Hamilton vzápětí opět zaváhal a jeho chybu chtěl potrestat dotírající Nico Rosberg, ale na předjetí si bude muset ještě nějakou chvíli počkat.
16
Daniel Ricciardo na to pořádně šlápnul a jeho agilní jízdu odnesl Lewis Hamilton! Velká cena USA tak má nového lídra!
15
Räikkönen atakoval Maxe Verstappena, který se ale zuby nehty ubránil a mezi oběma kohouty možná došlo i ke kontaktu.
15
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Ricciardo, 3. Rosberg, 4. Kvjat, 5. Pérez.
14
Kimi Räikkönen si vyšlápl na Carlose Sainze a svého mladšího soupeře bez problémů předjel. Iceman je momentálně osmý.
14
Romain Grosjean skutečně opouští scénu a do Velké ceny USA už nezasáhne.
13
Daniil Kvjat zaútočil na Nica Rosberga, ale svůj úmysl přehnal a na chvíli vyjel mimo trať. Vzápětí předvedl předjížděcí manévr Daniel Ricciardo, jenž se dostal před Nica Rosberga na druhé místo.
12
Romain Grosjean zajel již potřetí do boxů a podle všeho to vypadá, že i pro mladého Francouze dnešní závod končí.
12
Pokud by závod skončil v tomto pořadí, stal by se Lewis Hamilton potřetí v kariéře mistrem světa.
11
U svých mechaniků se zastavil Romain Grosjean, který nafasoval novou sadu pneumatik.
10
Závodníci dostali informaci, že jednak mohou používat systém DRS a druhak, že se už neočekává žádný déšť.
10
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Kvjat, 4. Ricciardo, 5. Pérez.
9
Na má slova skutečně došlo, aktivní Rosberg se prohnal kolem Kvjata jako lasička a pomaloučku polehoučku se přibližuje Lewisi Hamiltonovi.
8
Restartu závodu hned využil Nico Rosberg, který za sebou nechal Daniela Ricciarda a teď určitě zaútočí na Daniila Kvjata.
8
Virtuální safety car zmizel a jezdci tak mohou znovu závodit.
7
Valtteri Bottas zajel rovnou do garáže a po Stevensovi je druhým pilotem, který neuvidí šachovnicový praporek.
7
Tak už známe přesný důvod nařízení virtuálního safety caru. Traťoví maršálové totiž z trati odklízeli karbonové úlomky, které tam zůstaly po jednom z kontaktu.
6
Ředitelství závodu se z nějakého důvodu rozhodlo pro virtuální safety car!
5
Nico Hülkenberg zaváhal při nájezdu do zatáčky, čehož vzápětí využil Kimi Räikkönen, který se tak propracoval na osmou pozici.
5
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Kvjat, 3. Ricciardo, 4. Rosberg, 5. Pérez.
4
Prvním předčasně odstoupivším jezdcem je Will Stevens, porucha na jeho voze se tak ukázala být vážnějšího rázu a nedovolila mu pokračovat v dnešní Velké ceně.
4
Nejrychlejší kolo závodu zajel Daniil Kvjat, jenž se aktuálně nachází na druhém místě, odkud bude nahánět lídra závodu Lewise Hamiltona.
3
Své soupeře vzápětí napodobil Felipe Nasr, jenž si nechá vyměnit přední spojler.
3
Ke svým mechanikům zamířili ještě Grosjean, Alonso, Rossi a Stevens, který se ale v boxech zdržel déle, než by bylo zdrávo.
2
Felipe Nasr má poškozené přední přítlačné křídlo, Fernando Alonso má pro změnu proříznutou pneumatiku. Do boxů zajel Valtteri Bottas, důvodem byl nejspíš také nějaký technický problém.
1
Hned po startu zavlály v prvním sektoru žluté vlajky, ale nakonec se nejednalo o nic vážného.
1
Nico Rosberg nezvládl start a propadá se pořadím dolů. Zato Lewis Hamilton vyrazil jak neřízená střela, svého týmového kolegu navíc vytlačil mimo trať a uzmul první pozici pro sebe. Rosberg je momentálně čtvrtý.
Závod právě odstartoval.
Piloti se pomalu seřazují na startovním roštu a Velká cena USA za malou chvíli začne.
Jezdci právě vyrazili do zaváděcího kola.
Počasí se v Texasu, zdá se, umoudřilo a start závodu tak proběhne podle původního plánu.
Úřadující mistr světa Lewis Hamilton může už po tomto závodě slavit zisk třetího titulu světového šampiona. Potřebuje k tomu získat o devět bodů víc než Sebastian Vettel a o dva body víc než Nico Rosberg.
TRAŤ


Okruh v Austinu měří 5 513 metrů a závod je vypsán na 56 kol. Traťový rekord tu drží Sebastian Vettel a loňské vítězství obhajuje Lewis Hamilton.


První GP se na této trati jela v roce 2012. Dráha, na které jezdci dosahují rychlosti až 310 km/h, čítá jedenáct levých a devět pravých zatáček. Nejlepší místo k předjíždění je na kilometr dlouhé rovince mezi zatáčkami číslo 11 a 12.

KVALIFIKACE


Počasí se neumoudřilo ani před kvalifikací, která byla po řadě odsunů přesunuta na neděli od 15 hodin SEČ.


Jenže ani v neděli nebylo počasí vůbec dobré. V první části kvalifikace kvůli špatným klimatickým podmínkám boural Carlos Sainz a s ním do dalšího segmentu neprošli Ericsson, Nasr, Rossi a Stevens.


Mezi desítku nejrychlejších neproklouzli Alonso, Bottas, Grosjean, Button, Maldonado.


Před začátkem třetí části kvalifikace se počasí stále nezlepšilo a vedení závodu nejprve odložilo start poslední fáze, načež kvalifikaci ukončilo úplně. Pořadí na startu závodu tak určily výsledky z druhého segmentu. Pole position získal Nico Rosberg, kterého v první řadě doplní Lewis Hamilton. Druhá linie patří Red Bullu, Danielu Ricciardovi a Daniilu Kvjatovi.


Penalizace: Kimi Räikkönen a Sebastian Vettel ztratí deset míst na startu za použití pátých pohonných jednotek. Valtteri Bottas přišel o pět pozic za předčasnou výměnu převodovky.

TRÉNINKY


Tréninky na Velkou cenu USA ovlivnil hurikán Patricia, který se přihnal na západní pobřeží Mexika a zasáhl i část Severní Ameriky včetně státu Texas, kde se GP jede.


Během prvního tréninku už byla dráha mokrá, ale podmínky ještě dovolily jezdcům vyjet na trať. Nejrychlejší čas zaznamenal Nico Rosberg před Daniilem Kvjatem a Danielem Ricciardem.


Před druhým tréninkem nabral déšť na intenzitě a ředitelství závodu se rozhodlo jej o několik minut odložit. Když se podmínky nelepšily, byl druhý trénink zrušen úplně.


Třetí trénink se sice nakonec uskutečnil, ale vody bylo na trati příliš a piloti se tak často ocitli ve smyku nebo mimo trať. Nico Rosberg dokonce narazil do bariéry. Poslední tréninková jednotka se navíc odjela bez přítomnosti diváků, jimž byly brány na okruh uzavřeny. V nepřehledných podmínkách zajel nejlepší čas Lewis Hamilton, který za sebou nechal Sebastiana Vettela a Nica Hülkenberga.

Průběžnému pořadí šampionátu jezdců nadále vévodí Lewis Hamilton (302 bodů), na druhé místo se vyhoupl Sebastian Vettel, který v minulém závodě v Rusku skončil druhý a využil toho, že Nico Rosberg VC nedokončil. Úřadující vicemistr světa tak klesl na třetí pozici.


V Poháru konstruktérů je už o všem rozhodnuto. Vítězství obhájila stáj Mercedes, která prvenství mezi týmy slavila po Velké ceně Ruska, když byl za způsobení kolize s Bottasem penalizován Kimi Räikkönen, jenž z páté pozice klesl na osmou.

Příjemný nedělní večer při sledování textového online přenosu z 16. závodu letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velké ceny USA.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 20:00.
Články odjinud