Formule 1 - Velká cena Brazílie -  ONLINE PŘENOS -  15. listopadu 2015   17:00

Ukončeno

Velká cena Brazílie

Přenos se aktualizuje automaticky

Další a poslední závod letošní sezony je na programu za čtrnáct dní, kdy se pojede Velká cena Abu Dhabi. Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek neděle.
Je za námi Velká cena Brazílie, kterou stylem start-cíl opanoval Nico Rosberg. Lewis Hamilton se sice dvakrát dostal do čela, ale to bylo kvůli Rosbergově zastávkám v boxech. Třetí dojel Sebastian Vettel z Ferrari. Nico Rosberg si díky triumfu na Interlagosu zajistil konečné druhé místo mezi jezdci. Jediným pilotem, jenž nedokončil GP Brazílie, byl Carlos Sainz, který odstoupil už v prvním kole.
Všichni tři jezdci už jsou na stupních vítězů a my si poslechneme hymnu vítěze a vítězné stáje. Následovat bude předání cen a tradiční šampaňské.
Konečné pořadí Velké ceny Brazílie: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Vettel, 4. Räikkönen, 5. Bottas, 6. Hülkenberg, 7. Kvjat, 8. Massa, 9. Grosjean, 10. Verstappen. Závod nedokončil Carlos Sainz.
Konec závodu.
71
NICO ROSBERG jako první proťal cílovou pásku a vítězí ve Velké ceně Brazílie. Druhý dojel Lewis Hamilton a třetí Sebastian Vettel.
71
Jezdci najeli do posledního kola a Nico Rosberg si jede pro vítězství ve Velké ceně Brazílie.
70
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Vettel, 4. Räikkönen, 5. Bottas, 6. Hülkenberg, 7. Kvjat, 8. Massa, 9. Grosjean, 10. Verstappen.
69
Důvodem, proč Lewis Hamilton ztrácí na Nica Rosberga už skoro šest vteřin, jsou opotřebované pneumatiky.
68
Max Verstappen na cílové rovince aktivoval systém DRS a díky této technické pomůcce se posunul na desáté místo.
67
Daniel Ricciardo se celkem bez problémů dostal před Sergia Péreze a poskočil na 12. příčku.
66
Poslední bodovanou, tedy desátou pozici drží Pastor Maldonado, který by si za současné konstelace připsal jeden jediný bod.
65
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Vettel, 4. Räikkönen, 5. Bottas, 6. Hülkenberg, 7. Kvjat, 8. Massa, 9. Grosjean, 10. Maldonado.
64
Případný triumf ve Velké ceně Brazílie Lewisi Hamiltonovi více a více uniká, Brit ztrácí na Rosberga už tři vteřiny.
63
Dosud jediným jezdcem, který dnes neuvidí šachovnicový praporek, zůstává nadále Carlos Sainz, pro něhož skončil závod už v prvním kole.
62
Nico Rosberg na čele závodu stále akceleruje, jeho náskok na Lewise Hamiltona činí dvě sekundy.
61
V dnešním závodě jsme svědky mnoha předjížděcích manévrů, další takový předvedl Sergio Pérez, který zamával Felipemu Nasrovi.
60
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Vettel, 4. Räikkönen, 5. Bottas.
59
Holanďan se ale nevzdal, a když se mu naskytla další možnost, hned ji využil. Teď už se Nasr neubránil a ataku Verstappena podlehl.
59
Max Verstappen atakoval Felipeho Nasra, jenž si ale vybral dobrou závodní stopu a svou pozici před dotírajícím Brazilcem uhájil.
58
Na vedoucí pozici jedoucí Nico Rosberg má na druhého Lewise Hamiltona náskok 1,5 vteřiny.
57
Poslední zastávku v boxech absolvoval miláček domácího publika Felipe Massa. Vzápětí Pastor Maldonado vystrčil růžky znovu a tentokrát mu jeho změr vyšel a posunul se před Felipeho Nasra.
56
V boxech byli rovněž Romain Grosjean a Marcus Ericsson. Pastor Maldonado mezitím zaútočil na Felipeho Nasra, který se prozatím ubránil.
55
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Vettel, 4. Räikkönen, 5. Bottas.
54
V pit lane se objevil Daniel Ricciardo, jehož následoval Fernando Alonso.
53
Jenson Button si aspoň trochu zvedl pošramocené sebevědomí z celé sezony, když nechal za sebou Marcuse Ericssona.
52
Dvojice pilotů Manoru Marussia už nabrala velkou ztrátu, Will Stevens je zpět o dvě kola a Alexander Rossi dokonce o tři.
51
Pokud bude současné pořadí platit i po skončení závodu, obhájí Nico Rosberg titul vicemistra světa.
50
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Vettel, 4. Räikkönen, 5. Bottas.
49
V boxech je také Lewis Hamilton a štafetu lídra závodu tak opět přebírá Nico Rosberg.
49
Nico Rosberg je už potřetí v boxech a do čela závodu poskočil Lewis Hamilton!
48
Mechanici Ferrari teď mají hodně napilno, tentokrát je zaměstnal Sebastian Vettel, jenž zůstává na třetí pozici.
47
Kimi Räikkönen si dojel pro čerstvou sadu pneumatik, na které by měl tento závod dokončit. Na trať se vrátil jako čtvrtý.
46
Felipe Massa k radosti brazilských fanoušků předjel Pastora Maldonada, který v krátkém časovém úseku ztratil další pozici.
45
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Vettel, 4. Räikkönen, 5. Bottas.
44
Ke svým mechanikům zamířil také Alexander Rossi, který v několika závodech letošní sezony nahradil Roberta Merhiho.
43
Další předjížděcí manévr zaznamenal Daniil Kvjat, který zamával Pastoru Maldonadovi a vyšvihl se na sedmou příčku.
42
Povinnou zastávku v boxech si střihnul Valtteri Bottas, jenž se na trať vrací na pátém místě.
41
Pastor Maldonado dostal za kolizi s Ericssonem penalizaci pěti sekund.
40
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Vettel, 4. Räikkönen, 5. Bottas.
39
V předchozích dnech vyšla najevo zpráva, že testovací jezdkyně Williamsu Susie Wolffová ukončí po sezoně kariéru. Ti, kteří ještě tajně doufali, že v některém ze závodů následujícího ročníku uvidí za volantem ženu, tak budou zklamaní.
38
Romain Grosjean dojel na konci cílové rovinky Sergia Péreze, před kterého se dostal po vnitřní stopě a zaujal dvanáctou příčku.
37
Připomeňme si, že v GP Brazílie už nepokračuje Carlos Sainz, jenž musel odstoupit kvůli technickým problémů v samém úvodu závodu.
36
Lewis Hamilton se po povinném pit stopu odhodlal k předjížděcímu manévru a Kimiho Räikkönena odsunul zpět na třetí pozici.
36
Pastor Maldonado se snažil předjet Marcuse Ericssona, ale místo toho do něj ťuknul a vyvedl švédského pilota z jeho jezdeckého konceptu.
35
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Räikkönen, 3. Hamilton, 4. Vettel, 5. Bottas.
35
Své mechaniky přijel pozdravit i Lewis Hamilton, jehož pit stop byl opravdu rychlý.
34
Do pit lane odbočil i Nico Rosberg, jehož zastávka se teď obešla bez problémů. U svých mechaniků byli i Marcus Ericsson a Fernando Alonso.
33
V boxech se objevil Kimi Räikkönen.
32
Ačkoliv je Max Verstappen nejmladším pilotem ve startovním poli, teď se ukázal jako zkušený mazák. Po vnější stopě se doslova prodral před Sergia Péreze, kterého vzápětí ještě předjel Romain Grosejan.
31
Za této situace by už dnes Nico Rosberg oslavil obhajobu druhé pozice mezi jezdci, protože by získal o sedm bodů více než Vettel.
30
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Vettel, 4. Räikkönen, 5. Bottas.
29
Max Verstappen atakoval Romaina Grosjeana, jehož vystrnadil z bodované destíky a poslední bodované místo zaujal právě nejmladší pilot v historii F1.
28
Lídr závodu Nico Rosberg navýšil svůj náskok na Lewise Hamiltona, který nyní činí téměř dvě sekundy.
27
Sergio Pérez sešlápnul plyn a nechal za sebou Willa Stevense, který se nachází o kolo zpět.
26
Své mechaniky přijel navštívit Pastor Maldonado, který za odměnu vyfasoval čerstvou směs pneumatik.
26
Poslední bodovanou, tedy desátou pozici momentálně drží Sergio Pérez, který by si za současné konstelace připsal bod.
25
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Vettel, 4. Räikkönen, 5. Bottas.
24
Felipe Nasr prokázal hodně odvahy, když na konci cílové rovinky zamával Jensonu Buttonovi, před kterého se dostal po vnitřní stopě.
23
Na samotném chvostu startovního pole krouží dvojice jezdců Manoru Marussia v pořadí Alexander Rossi, Will Stevens.
22
Felipe Massa zaútočil na Pastora Maldonada, kterého bez problému předjel a posunul se na osmou příčku.
21
Fernando Alonso, pro něhož skončila včerejší kvalifikace už v první části, se aktuálně nachází na 16. místě. Dvojnásobný světový šampion bude určitě rád, až tato pro něj nepovedená sezona skončí.
20
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Vettel, 4. Räikkönen, 5. Bottas.
19
Lewis Hamilton, který nadále dotírá na lídra závodu Nica Rosberga, měl zkraje tohoto týdne menší nehodu, když svůj civilní vůz v Monaku naboural do jiného stojícího auta. Nikdo naštěstí nebyl zraněn a trojnásobný mistr světa mohl celkem v klidu odcestovat do Brazílie.
18
Nico Hülkenberg si na cílové rovince vyšlápl na Pastora Maldonada a odsunul jej na sedmou příčku.
17
Můžeme si připomenout, že v závodě už nepokračuje Carlos Sainz, který odstoupil již v prvním kole kvůli technickým problémům.
16
Fanoušci v Sao Paulu nezapomněli na tragicky zesnulého Ayrtona Sennu, jehož tvář si někteří diváci nechali zvěčnit na trička. Senna zde triumfoval v letech 1991 a 1993.
15
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Vettel, 4. Räikkönen, 5. Bottas.
15
V boxech také Lewis Hamilton, který se na trať vrací až za Nicem Rosbergem.
14
Nico Rosberg ztratil drahocenné vteřinky, protože jeho pit stop se protáhal o něco víc, než by si sám závodník přál. Výměnu pneumatik absolvoval rovněž Sebastian Vettel.
14
Inženýři Mercedesu si k pit stopu pozvali Nica Rosberga, jenž právě teď odbočil do boxové uličky. Vedení v závodu tak převzal Lewis Hamilton!
13
V pit lane je nyní poměrně hodně rušno, své mechaniky tentokrát zaměstnal Kimi Räikkönen, jehož zastávka se obešla bez komplikací.
12
Daniel Ricciardo se začal tlačit dopředu, teď předjel Alexandera Rossiho a je sedmnáctý. K mechanikům zamířil také Valtteri Bottas.
11
Felipe Massa dostal do týmového rádia pokyn, aby se na konci tohoto okruhu ukázal v boxech. Spolu s ním se tam objevili Romain Grosjean, Daniil Kvjat a Sergio Pérez.
10
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Vettel, 4. Räikkönen, 5. Bottas.
9
Nico Rosberg už dnes může obhájit titul vicemistra světa. Musí ale získat alespoň o čtyři body více než Sebastian Vettel.
8
Miláček domácího publika Felipe Massa momentálně krouží na osmé pozici, na devátého Sergia Péreze má k dobru 1,2 sekundy.
7
První Nico Rosberg má na druhého Lewise Hamiltona náskok 1,3 vteřiny. O další tři vteřiny zpět je třetí Sebastian Vettel.
6
Kvůli povinné zastávce v boxech klesnul Daniel Ricciardo až na samotný chvost startovního pole. Australan tak bude mít těžkou pozici, aby se probojoval do bodované desítky.
5
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Vettel, 4. Räikkönen, 5. Bottas.
5
Nico Rosberg ale odpovídá podobnou mincí, nejrychlejší kolo teď patří jemu a znovu tak poodjel svému týmovému kolegovi.
4
Nejrychlejší kolo závodu zajel Lewis Hamilton, který bude nahánět na čele závodu kroužícího Nica Rosberga. V boxech mezitím Daniel Ricciardo.
3
Po odstoupení Carlose Sainze stále vlají ve druhém sektoru žluté vlajky a jezdci se tak v této časti tratě musí mít na pozoru.
2
Start se naopak nepovedl Nicu Hülkenbergovi, jenž se propadnul až na sedmou příčku. Naopak Valtteri Bottas se posunul dopředu na páté místo.
1
Carlos Sainz si atmosféru Velké ceny Brazílie neužil moc dlouho, hned v prvním kole kvůli technickým problémům odstoupil.
1
Lewis Hamilton hned po startu zaútočil na Nica Rosberg, ale stále úřadující vicemistr světa si vedoucí pozici pohlídal.
Závod právě odstartoval.
Jezdci se pomalu seřazují na startovním roštu a Velká cena Brazílie za malou chvíli začne.
Piloti právě vyrazili do zaváděcího kola.
Carlose Sainze postihly před začátkem závodu technické problémy, a tak mladý Španěl bude muset odstartovat z boxové uličky. Ještě jednu penalizaci "schytal" Felipe Nasr, který ztratil tři místa za to, že v kvalifikaci překážel Felipemu Massovi.
TRAŤ


Okruh Interlagos měří 4 309 metrů a závod je vypsán na 71 kol. Traťový rekord tu drží Juan Pablo Montoya, loňské prvenství obhajuje Nico Rosberg.


První GP se na této trati uskutečnila v roce 1973 a k radosti brazilských fanoušků ji vyhrál Emerson Fittipaldi. Dráha, na které jezdci dosahují rychlosti až 320 km/h, čítá deset levých a pět pravých zatáček.


Interlagos patří díky své délce k nejkratším okruhům v seriálu MS. Odehrály se zde památné momenty jako například vítězství Ayrtona Senny z let 1991 a 1993. Do paměti fanoušků se jistě zapsaly i roky 2008 a 2012, kdy sezona F1 v obou případech vrcholila.


Ještě jednu zajímavost v sobě tento závod nese, jezdci totiž krouží proti směru hodinových ručiček.

KVALIFIKACE


První část kvalifikace skončila předčasně pro Fernanda Alonsa, který odstavil svůj vůz vedle trati. Spolu s ním do dalšího segmentu neprošli Maldonado, Button, Rossi a Stevens.


Také ve druhé fázi "kvaldy" bylo o "zábavu" postaráno. Romain Grosjean dostal smyk, vyletěl z trati a měl štěstí, že s monopostem nenarazil do bariéry. Mezi desítku nejrychlejších kromě něj nepostoupili Nasr, Sainz, Pérez a Ericsson.


Pole position si na Interlagosu vyjel Nico Rosberg, který byl o 78 tisícin rychlejší než stájový kolega Lewis Hamilton. Druhá řada patří oběma jezdcům Ferrari, Sebastianu Vettelovi a Kimimu Räikkönenovi.


Penalizace: Valtteri Bottas ztratí na startu tři místa za to, že ve druhém tréninku předjížděl pod červenými vlajkami. Daniel Ricciardo přijde o deset pozic kvůli výměně motoru.

TRÉNINKY


V prvním tréninku se o vzrušení postaral Kimi Räikkönen, který nezvládl svůj vůz a vyjel mimo trať. Nejrychlejší čas zaznamenal Lewis Hamiton, následován Nicem Rosbergem a Sebastianem Vettelem.


Druhý trénink musel být na chvíli přerušen, protože Alonsovi shořel motor. Piloti Mercedesu si pořadí oproti úvodnímu tréninku prohodili, tentokrát zvítězil Nico Rosberg před Lewisem Hamiltonem a Sebastianem Vettelem.


Třetí trénink dopadl úplně stejně jako první. Do čela se vrátil Lewis Hamilton, který se musel nejprve vypořádat se stávkující převodovkou a poté dostal hodiny. Druhý dojel Nico Rosberg a třetí Sebastian Vettel.

O všem podstatném je mezi jezdci a týmy už rozhodnuto. Titul mezi piloty obhájil Lewis Hamilton a stáj Mercedes ovládla letošní Pohár konstruktérů. Nicméně stále probíhají boje o další místa.


Druhou pozici v MS jezdců drží Nico Rosberg, jenž má na třetího Sebastiana Vettela náskok 21 bodů. Druhá příčka v pořadí týmů patří Ferrari (374) a třetí Williamsu (243).

Příjemné nedělní odpoledne při sledování textového online přenosu z 18. závodu letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velké ceny Brazílie.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 17:00.
Články odjinud