Formule 1 - Kvalifikace VC Španělska -  ONLINE PŘENOS -  14. května 2016   14:00

Kvalifikace VC Španělska

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a nezapomeňte zítra od 14 hodin sledovat on-line přenos ze samotného závodu. Mějte se fajn a hezký zbytek soboty.
Je za námi kvalifikace na Velkou cenu Španělska, která byla zajímavá v několika ohledech. Jednak překvapivě z první části nepostoupil Felipe Massa, druhak výborné časy zajížděl Max Verstappen, jenž přestoupil do Red Bullu, a celkově skončil čtvrtý. Zato jezdci Ferrari obsadili pátou, respektive šestou pozici. O pole position se bojovalo až do poslední možné chvíle a do zítřejšího závodu odstartuje z první pozice Lewis Hamilton.
Konečné pořadí kvalifikace na Velkou cenu Španělska: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Ricciardo, 4. Verstappen, 5. Räikkönen, 6. Vettel, 7. Bottas, 8. Sainz, 9. Pérez, 10. Alonso, 11. Hülkenberg, 12. Button, 13. Kvjat, 14. Grosjean, 15. Magnussen, 16. Gutiérrez, 17. Palmer, 18. Massa, 19. Ericsson, 20. Nasr, 21. Wehrlein, 22. Haryanto.
Konec kvalifikace.
0:00
Nico Rosberg projel cílem, ale byl pomalejší o 280 tisícin sekundy a pole position tak získal Lewis Hamilton! Druhou řadu mají Daniel Ricciardo a Max Verstappen!
0:00
Čas vymezený pro třetí část kvalifikace právě vypršel a jezdci dokončují svá poslední měřená kola. Lewis Hamilton je o půl sekundy rychlejší než Rosberg!
1:05
Závodníci opustili garáže, boj o první místo začíná!
2:10
Opakované záběry ukázaly, že v momentě, kdy Lewis Hamilton vyjížděl z boxů, se na trať vydal rovněž Kimi Räikkönen a málem došlo mezi oběma piloty v boxové uličce ke kontaktu. Tohle určitě budou posuzovat sportovní komisaři, mezi kterými je rovněž Čech Radovan Novák.
3:23
Na trati je teď klid před závěrečnou bouří, protože všichni piloti se nachází v garážích. Závěrečný boj o pole position tak za malou chvíli začne.
4:41
Mezi největší záliby Carlose Sainze zřejmě patří četba, protože mladý Španěl stále drží cár papíru v ruce a na trať se momentálně nechystá.
5:57
Max Verstappen zajel další výtečný čas a probojoval se mezi oba jezdce Mercedesu. Porazil tak Lewise Hamiltona.
6:26
O dvě sekundy pomalejší než druhý Lewis Hamilton je Kimi Räikkönen, jenž se zařadil na třetí pozici.
7:15
Lewis Hamilton zamířil do boxů, a pakliže ještě dnes vyjede na trať, bude to zcela jistě s novými pneumatikami.
8:10
Je tomu skutečně tak. Nico Rosberg beze zbytku zužitkoval nabídnutou výhodu a byl o osm desetin sekundy rychlejší než jeho stájový kolega.
9:40
Nico Rosberg se rovněž vydal do boje a může využít chyby, kterou udělal Lewis Hamilton, který probrzdil v nájezdu do zatáčky a poničil pneumatiky.
10:25
Zatímco Lewis Hamilton se už potí na dráze, Carlos Sainz sedí ve svém monopostu zcela klidně a cosi z papíru studuje. Návod, kterak porazit oba mercedesy, tam asi napsaný není.
11:45
Lewis Hamilton nelení a znovu se jako první vydal na trať. Fernando Alonso si v garáži utírá pot z čela, protože v závěru prostředního segmentu to musely být pro něj velké nervy.
12:00
Třetí část kvalifikace právě začala.
Do třetí části kvalifikace nepostupili Hülkenberg, Button, Kvjat, Grosjean, Magnusen, Gutiérrez.
0:00
Jenson Button sice porazil Daniila Kvjata, ovšem ještě rychlejší byl Nico Hülkenberg. Miláček domácího publika Fernando Alonso se udržel na desáté příčce!
0:00
Čas vymezený pro druhou část kvalifikace právě vypršel a jezdci dokončují svá poslední měřená kola.
1:05
Kimi Räikkönen má za sebou měřené kolo a vyšplhal se na čtvrté místo. Iceman to měl téměř na poslední chvíli.
3:05
Jediným závodníkem, jenž nezaknihoval žádný měřený čas, je Kimi Räikkönen. Ten se tak brzy vrátí do místa dění, aby zabojoval o postup mezi deset nejrychlejších.
4:17
Všichni piloti opět odbočili do boxů a na dráze zůstal jako sám voják v poli Sebastian Vettel, jenž se mezitím vyhoupl na čtvrtou pozici.
5:20
Kimi Räikkönen chyboval v nájezdu do zatáčky a na malou chvíli se ocitl mimo trať. To je pro Icemana velká škoda, protože jeho zaváhání jej bude stát drahocenné desetiny.
6:02
Max Verstappen po svém přestupu do Red Bullu výrazně ožil, teď nadělil půl sekundy Danielu Ricciardovi!
7:09
Carlos Sainz opět vystrčil růžky a je momentálně třetí. Daniil Kvjat byl chvíli šestý, ale postupně se propadl až na desátou příčku.
8:23
Lewis Hamilton s Nicem Rosbergem na trati moc dlouho nezůstali, protože oba současně zamířili do garáže. Uvidíme, zdali se v jámě lvové během prostředního segmentu ještě objeví.
9:33
Do svého prvního měřeného kola vjel Nico Hülkenberg, u něhož se nedá čekat, že bude atakovat oba piloty Mercedesu.
10:20
Lewis Hamilton zaujal první místo, ovšem na trati krouží i jeho stájový kolega Nico Rosberg, který byl ale o šest desetin pomalejší.
12:10
Valtteri Bottas se zatím dívá ve svém monopostu na monitor před sebou a zdá se, že jen tak prostor garáže neopustí.
13:17
Lewis Hamilton se rozhodl, že ostatní trochu hecne a jako první ve druhé fázi kvalifikace vyjel na dráhu.
14:15
Zatímco v prvním dílu "kvaldy" se jezdci hrnuli na trať jedna báseň, teď se nikomu moc nechce.
15:00
Prostřední část kvalifikace právě začala.
Do druhého segmentu kvalifikace nepostupují Palmer, Massa, Ericsson, Nasr, Wehrlein, Haryanto.
0:00
Čas vymezený pro první část kvalifikace právě vypršel a jezdci dokončují svá poslední měřená kola.
0:05
Rio Haryanto se snažil zlepšit si svůj čas, ale na lepší než dvacáté místo to nestačí.
2:25
Přestávka v podání několika jezdců ovšem neměla dlouhého trvání, protože ještě mnoho pilotů bojuje o postup do druhé fáze kvalifikace.
3:17
Jezdci teď podnikli hromadný úprk do garáží, na dráze zůstali jen Ricciardo, Massa a Haryanto.
3:52
Za současné konstelace by dál nepostoupili Palmer, Grosjean, Nasr, Ericsson, Haryanto a Wehrlein.
4:34
Cílem projeli oba piloti Williamsu Valtteri Bottas a Felipe Massa. Prvně jmenovaný je šestý a Massa třináctý.
5:51
Také Max Verstappen, jenž nově hájí barvy Red Bullu, dává o sobě vědět. Momentálně je právě Nizozemec na bronzovém stupínku.
7:03
Na třetí místo se nenápadně vyšponoval Carlos Sainz na Toro Rosso. Nechme se překvapit, kterak se povede jeho novému týmovému kolegovi Daniilu Kvjatovi, který se takříkajíc vrátil na místo činu.
8:10
Ke svým mechanikům zajel rovněž Marcus Ericsson, který se ale na trati v první části kvalifikace zřejmě ještě objeví. Velkou cenu Španělska si nenechal ujít ani prezident FIA Jean Todt.
9:05
Ve svém prvním měřeném kole se nachází také Sergio Pérez, Nico Rosberg mezitím zamířil do boxů.
10:30
Do boje se zapojil také Nico Rosberg, jenž byl rychlejší nejen v prvním sektoru, ale nakonec i v celém kole a odsunul Lewise Hamiltona na druhou pozici.
11:12
Na má slova skutečně došlo. Lewis Hamilton nadělil Felipemu Nasrovi přes dvě a půl vteřiny a jde na první místo.
12:20
Ani druhý jezdec stáje Sauber se ale nechtěl nechat zahanbit a je to právě Felipe Nasr, který zajel dosud nejrychlejší čas. Na trati už je také Lewis Hamilton, a to se teprve začnou dít věci.
13:13
Jenomže ani Haryanto se na čele startovního pole neohřál moc dlouho, neboť jej z vedoucí příčky sundal Marcus Ericsson.
14:10
Je tomu skutečně tak. Rio Haryanto byl o desetinu sekundy rychlejší než Wehrlein a první Indonésan v historii formule 1 uzmul první pozici pro sebe.
14:27
První čas logicky zajel Pascal Wehrlein, který se ale na provizorním prvním místě zřejmě dlouho neudrží.
15:30
Počasí závodníkům zatím přeje, pravděpodobnost výskytu deště je odhadována jen na deset procent.
16:55
Na dráhu se vydal i Wehrleinův týmový kolega Rio Haryanto. V pedoku F1 nemůže chybět ani bývalý vynikající pilot Mika Häkkinen, který se přijel podívat na své nástupce.
17:45
Jako první vyjel na trať Pascal Wehrlein, zatímco Fernando Alonso nebo Kimi Räikkönen zůstávají v garáži.
18:00
První část kvalifikace právě odstartovala.
TRÉNINKY

První trénink opanovali jezdci Ferrari v pořadí Sebastian Vettel, Kimi Räikkönen. O půl vteřiny pomalejší než Vettel byl třetí Nico Rosberg. Úřadující mistr světa Lewis Hamilton skončil čtvrtý. Nová tvář v Red Bullu Max Verstappen dojel šestý a Daniil Kvjat v barvách Toro Rosso dvanáctý.

Druhý trénink pro sebe uzmul Nico Rosberg, druhé místo se ztrátou 254 tisícin získal opět Kimi Räikkönen. O další půl vteřinu zpět skončil třetí Lewis Hamilton. O menší vzrušení se postaral Jolyon Palmer, jemuž explodovala levá zadní pneumatika, čímž se zasloužil o červené vlajky.

Třetí trénink ovládl i navzdory technickým problémům Nico Rosberg, který nadělil druhému Lewisi Hamiltonovi 126 tisícin sekundy. Třetí příčku obsadil Sebastian Vettel.

Během čtrnáctidenní přestávky se zrodila jedna zajímavá výměna. Daniil Kvjat byl odejit z Red Bullu, kde jej nahradil Max Verstappen, jenž dosud závodil za Toro Rosso. Kvjat se přemístil právě do "béčka" Red Bullu. Důvodem jeho odchodu je příliš agresivní styl jízdy, kterým se prezentoval v předchozích dvou závodech v Číně a Rusku, kde smetl Sebastiana Vettela.
Příjemné sobotní odpoledne při sledování textového online přenosu z kvalifikace na pátý závod letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velkou cenu Španělska.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 14:00.