VC BahrajnuTrať: Sachír, Manáma, Bahrajn
Vítěz: L. Hamilton (Mercedes) Přenos se aktualizuje automaticky.
Další informace:
- Stadion
- Trať: Sachír, Manáma, Bahrajn
Něco se nepovedlo. Zkuste ještě jednou nebo zaktualizujte stránku.
Něco se nepovedlo. Zkuste ještě jednou nebo zaktualizujte stránku.
Velmi dobrý výsledek zaznamenal při své premiéře Júki Cunoda, který vybojoval dva body za devátou pozici. Na první bod dosáhl i Aston Martin zásluhou desátého Lance Strolla.
Hned na začátku musel na trať safety car, protože havaroval Nikita Mazepin, který ze závodu odstoupil po několika metrech. Spolu s ním nedokončil ani Fernando Alonso kvůli problémům se zadními brzdami. Opět se trápil Sebastian Vettel, který navíc způsobil nehodu s Oconem, což může mít ještě dohru.
1. Mercedes – 41 bodů
2. Red Bull – 28
3. McLaren – 18
4. Ferrari – 12
5. Alpha Tauri – 2
6. Aston Martin – 1
7. Alfa Romeo – 0
8. Williams – 0
9. Haas – 0
10. Alpine – 0
1. Lewis Hamilton (Mercedes) – 25 bodů
2. Max Verstappen (Red Bull) – 18
3. Valtteri Bottas (Mercedes) – 16
4. Lando Norris (McLaren) – 12
5. Sergio Pérez (Red Bull) – 10
6. Charles Leclerc (Ferrari) – 8
7. Daniel Ricciardo (McLaren) – 6
8. Carlos Sainz (Ferrari) – 4
9. Júki Cunoda (AlphaTauri) – 2
10. Lance Stroll (Aston Martin) – 1
Penalizace: Sebastian Vettel přišel o pět míst kvůli nerespektování dvojitých žlutých vlajek v průběhu první části kvalifikace. K tomu dostal tři trestné body a odstartuje tak z poslední pozice.
Kalendář závodů
Letošní sezona měla původně začínat tradičně v Austrálii (21. března), ale závod v Albert Parku byl nakonec posunutý až na konec sezony, konkrétně se pojede 21. listopadu. Z kalendáře zcela vypadla Čína.
Stejně jako v loňském netypickém ročníku se uskuteční Grand Prix Emilia Romagna a Portugalska. Konečně se vrací podnik v Nizozemsku. Závod na Interlagosu se nepojede jako Velká cena Brazílie, nýbrž Sao Paula. Vůbec poprvé se formule 1 podívá do Saúdské Arábie. Mělo by se odjet rekordních 23 závodů.
Jezdci
Po skončení minulé sezony došlo ke změnám v jezdeckém složení. Do Red Bullu přišel místo Alexandera Albona Sergio Pérez, jenž skončil v Racing Pointu, který nese nový název Aston Martin.
Pozici Péreze zaujal v Aston Martinu Sebastian Vettel, který odešel od Ferrari. Do Maranella naopak zamířil Carlos Sainz, kterého v McLarenu nahradil Daniel Ricciardo. V Alpine (loňském Renaultu) jej zastoupil Fernando Alonso, který se do formule 1 vrací po dvou letech.
V AlphaTauri se objevil nováček Júki Cunoda, jemuž svoji sedačku přenechal Daniil Kvjat. Zcela nová jezdecká dvojice je ve stáji Haas, kam dorazil syn sedminásobného mistra světa Michaela Schumachera Mick a Nikita Mazepin. Oba spolu s Cunodou jezdili v nižší formulové kategorii a do Haasu zavítali místo Kevina Magnussena a Romaina Grosjeana.
Týmy
Mezi konstruktéry došlo ke změně názvu u dvou stájí. Loňský Racing Point se nově jmenuje Aston Martin a dřívější Renault nese název Alpine. Tým McLaren se po dlouhé době vrací k motorům Mercedes.
Sportovní pravidla
Závody budou zase začínat v celou hodinu, nikoliv deset minut po celé. Páteční tréninky jsou zkráceny z 90 na 60 minut. Ve velkých cenách se budou střídat dvě značky safety a medical caru. K Mercedesu přibude Aston Martin.
Mercedes (motor Mercedes) – Lewis Hamilton, Valtteri Bottas
Red Bull (Honda) – Max Verstappen, Sergio Pérez
McLaren (Mercedes) – Daniel Ricciardo, Lando Norris
Aston Martin (Mercedes) – Sebastian Vettel, Lance Stroll
Alpine (Renault) – Fernando Alonso, Esteban Ocon
Ferrari (Ferrari) – Charles Leclerc, Carlos Sainz
AlphaTauri (Honda) – Pierre Gasly, Júki Cunoda
Alfa Romeo (Ferrari) – Kimi Räikkönen, Antonio Giovinazzi
Haas (Ferrari) – Mick Schumacher, Nikita Mazepin
Williams (Mercedes) – George Russell, Nicholas Latifi
28. března – Velká cena Bahrajnu (Sachír)
18. dubna – Velká cena Emilia Romagna (Imola)
2. května – Velká cena Portugalska (Portimao)
9. května – Velká cena Španělska (Barcelona)
23. května – Velká cena Monaka (Monte Carlo)
6. června – Velká cena Ázerbájdžánu (Baku)
13. června – Velká cena Kanady (Gilles Villeneuve)
27. června – Velká cena Francie (Paul Ricard)
4. července – Velká cena Rakouska (Red Bull Ring)
18. července – Velká cena Velké Británie (Silverstone)
1. srpna – Velká cena Maďarska (Hungaroring)
29. srpna – Velká cena Belgie (Spa-Francorchamps)
5. září – Velká cena Nizozemska (Zandvoort)
12. září – Velká cena Itálie (Monza)
26. září – Velká cena Ruska (Soči)
3. října – Velká cena Singapuru (Marina Bay)
10. října – Velká cena Japonska (Suzuka)
24. října – Velká cena USA (Amerik)
31. října – Velká cena Mexika (Hermanos Rodríguez)
7. listopadu – Velká cena Sao Paula (Interlagos)
21. listopadu – Velká cena Austrálie (Albert Park)
5. prosince – Velká cena Saúdské Arábie (Džidda)
12. prosince – Velká cena Abú Dhabí (Yas Marina)
Okruh Sachír měří 5 412 metrů a závod je vypsán na 57 kol. Traťový rekord ze závodu zde drží Pedro de la Rosa, který v roce 2005 zajel čas 1:31.447. Loňské prvenství bude obhajovat Lewis Hamilton.
První Grand Prix se na této dráze jela v roce 2004. Trať čítá patnáct zatáček, z nichž devět je pravých a šest levých. Od roku 2014 se v Bahrajnu závodí pod umělým osvětlením.
Okruh stojí v poušti nedaleko hlavního města Bahrajnu Manámy a pomáhal jej vybudovat známý německý architekt Hermann Tilke. Od roku 2004 se Velká cena Bahrajnu neuskutečnila jen jednou, když v roce 2011 řádily v zemi občanské nepokoje.
Hned na úvod se o velké překvapení postarali Esteban Ocon a Sebastian Vettel, kterým zůstala brána do druhé části zavřená. Schumacher a Mazepin uzavřeli celé startovní pole. Spolu s nimi nepostoupil ani Nicholas Latifi.
Své počínání si za rámeček nedá Sergio Pérez, od kterého se čekalo víc než jen vypadnutí ve druhém segmentu. Naopak Júki Cunoda prošel do prostřední části a skončil třináctý. Konečnou měli Antonio Giovinazzi, Kimi Räikkönen a George Russell.
Pole position získal Max Verstappen, který druhému Lewisi Hamiltonovi nadělil 388 tisícin a třetímu Valtterimu Bottasovi 589 tisícin sekundy. To je opravdu velký rozdíl mezi Red Bullem a Mercedesem. Mezi desítkou nejlepších byli oba piloti Ferrari, což je určitě povzbuzující fakt směrem k fanouškům stáje z Maranella. Navrátilec Fernando Alonso odstartuje jako devátý.
Konečné pořadí kvalifikace na Velkou cenu Bahrajnu: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Bottas (Mercedes), 4. Leclerc (Ferrari), 5. Gasly (AlphaTauri), 6. Ricciardo (McLaren), 7. Norris (McLaren), 8. Sainz (Ferrari), 9. Alonso (Alpine), 10. Stroll (Aston Martin), 11. Pérez (Red Bull), 12. Giovinazzi (Alfa Romeo), 13. Cunoda (AlphaTauri), 14. Räikkönen (Alfa Romeo), 15. Russell (Williams), 16. Ocon (Alpine), 17. Latifi (Williams), 18. Vettel (Aston Martin), 19. Schumacher (Haas), 20. Mazepin (Haas).
Na úvod závodního víkendu byl nejrychlejší Max Verstappen z Red Bullu, který zaknihoval čas 1:31.394. Druhý Valtteri Bottas z Mercedesu na něj ztratil 298 tisícin sekundy a třetí Lando Norris z McLarenu pak 503 tisícin. Nováčci dopadli následovně: Cunoda byl čtrnáctý (+1.935s), Schumacher devatenáctý (+3.107s) a Mazepin poslední (+3.581s)
I druhý trénink pro sebe ukořistil Max Verstappen z Red Bullu časem 1:30.847. Druhého Landa Norrise z McLarenu za sebou nechal o 95 tisícin sekundy a třetího Lewise Hamiltona z Mercedesu o 235 tisícin sekundy. Cunoda z AlphaTauri se vyšvihl na sedmou pozici, Schumacher dojel osmnáctý a Mazepin znovu poslední.
Také poslední tréninkové jízdy ovládl Max Verstappen, jenž zapsal čas 1:30.577. Druhému Lewisi Hamiltonovi nadělil 739 tisícin sekundy a třetímu Pierreovi Gaslymu lehce přes vteřinu. Zelenáči skončili v hloubi startovního pole – Cunoda obsadil 13. místo, Schumacher osmnácté a Mazepin devatenácté.