MS v klasickém lyžování - běh na lyžích - Muži 15 km volně s individuálním startem, Planica -  ONLINE PŘENOS -  1. března 2023   12:30

Ukončeno

Muži 15 km volně s individuálním startem, Planica

Přenos se aktualizuje automaticky

Konečné výsledky

1. Simen Hegstad Krüger (NOR) 32:17,40
2. Harald Oestberg Amundsen (NOR) +5,30
3. Hans Christer Holund (NOR) +24,60
4. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) +25,50
5. William Poromaa (SWE) +48,90
6. Sjur Røthe (NOR) +52,80
7. Irineu Esteve Altimiras (AND) +1:06,80
8. Friedrich Moch (GER) +1:08,10
9. Andrew Musgrave (GBR) +1:17,00
10. Clement Parisse (FRA) +1:21,20
11. Hugo Lapalus (FRA) +1:22,10
12. Michal Novák (CZE) +1:30,30
13. Perttu Hyvärinen (FIN) +1:31,90
14. Naoto Baba (JPN) +1:32,30
15. Scott Patterson (USA) +1:33,00
16. Jules Lapierre (FRA) +1:35,00
17. Maurice Manificat (FRA) +1:39,80
18. Jonas Dobler (GER) +1:40,90
19. Gus Schumacher (USA) +1:42,90
20. Johan Häggström (SWE) +1:43,60
21. Jens Burman (SWE) +1:47,00
22. Snorri Einarsson (ISL) +1:52,40
23. Paolo Ventura (ITA) +1:54,70
24. Niko Anttola (FIN) +1:59,00
25. Lucas Bögl (GER) +2:01,60
26. Thomas Maloney Westgaard (IRL) +2:06,70
27. Ben Ogden (USA) +2:07,70
28. Olivier Leveille (CAN) +2:12,50
29. Andrew Young (GBR) +2:23,90
30. Joe Davies (GBR) +2:25,10
...
36. Adam Fellner (CZE) +2:47,30
70. Tomáš Lukeš (CZE) +5:06,90
76. Andrej Renda (SVK) +5:56,40
Simen Hegstad Krüger má na kontě druhou individuální zlatou medaili ze světového šampionátu. Po skiatlonu ovládl i patnáctku volnou technikou a jak se dalo očekávat, znovu byli jeho největšími konkurenty krajané. Do posledních metrů bojoval o zlato Harald Oestberg Amundsen, jenž předvedl skvělý závěr, ale nakonec se musel smířit se stříbrnou pozicí, na vítěze ztratil 5,3 vteřiny.

Bronzovou medaili získal Hans Christer Holund, jenž těsně o devět desetin pokořil lídra Světového poháru Johannese Høsflota Klæba.

Český reprezentant Michal Novák si před závodem vytyčil jako cíl umístění do TOP 10. Po skvostném úvodu ovšem ve stoupání začal ztrácet a přes solidní závěr se do desítky nevešel, ve výsledku bral solidní dvanáctou pozici. Adam Fellner obsadil 36. příčku, Tomáš Lukeš uzavřel sedmou desítku.
Konec závodu.
Cíl'
Životní závod má za sebou Islanďan Snorri Einarsson. Se startovním číslem 69 se po dojezdu řadí na 22. místo a radost v jeho tváři je obrovská.
Největší favorité jsou v cíli o držitelích medailí je jasno. Závěr startovní listiny obsadili lyžaři převážně z exotických zemí jako Írán či Haiti, každé další umístění mezi nejlepší třicítkou by se rovnalo velkému překvapení.
Cíl'
Naopak Scott Patterson vytuhl a na TOP 10 nedosáhl. O tři vteřiny prohrál i Michalem Novákem a zařadil se na patnácté místo, český lyžař skončí dvanáctý.
Cíl'
Andrew Musgrave udržel velmi dobrou rychlost až do závěrečných metrů. Po dojezdu Brit disponuje devátým nejrychlejším časem.
Cíl'
Chvilku za stříbrným Norem dorazil do cíle Michal Novák. Atakoval elitní desítku, avšak neúspěšně, je jedenáctý o osm sekund za Lapalusem. České jedničce by ještě měli pohoršit Musgrave a Patterson.
Cíl'
Simen Hegstad Krüger je zlatý! Harald Oestberg Amundsen v závěru zabojoval jako lev, ale na mistrovský titul to přesto nestačí, s Krügerem prohrává o 5,3 vteřiny.
Cíl'
Velmi dobrou patnáctku odjel Clement Parisse. Francouz v těsném souboji pokořil Huga Lapalusa, jehož odsunul z osmého místa rozdílem devíti vteřin.
Cíl'
Do cíle dorazil Tomáš Lukeš. Ve výsledkové listině aktuálně uzavírá pátou desítku pořadí se ztrátou těsně přes pět minut, za sebou má tři soupeře.
12,7km'
Jak to tak vypadá, Michal Novák přepálil první polovinu závodu. O minutu později jedoucí Amundsen už se kolem něj prohnal, česká jednička je na mezičase čtrnáctá se ztrátou pěti sekund na desítku.
12,7km'
Blíží se rozuzlení. Harald Oestberg Amundsen se nejspíše bude muset spokojit se stříbrnou medailí, protože jeho odstup na Krügera narostl na 12,7 vteřiny.
Cíl'
Bez medaile končí Sjur Røthe. I tento Nor bojoval statečně, s mankem 52,8 vteřiny zamířil na pátou pozici.
Cíl'
Skvěle zafinišoval Johannes Høsflot Klæbo. Fenomenálně zasprintoval, ovšem medaili mít nebude, s Holundem prohrál těsně o devět desetin.
Cíl'
Fantasticky zvládl závěrečné metry Hans Christer Holund. Stáhl manko na vedoucího Krügera na 24,6 sekundy, což podle dostupných informací bude stačit na bronz.
Cíl'
Simen Hegstad Krüger je v cíli! Po projetím cílové čáry vyčerpáním padl do sněhu a je jasné, že horší jak druhý nebude, určitě ale chce druhé individuální zlato. Poromu odsunul na druhé místo o propastných 48,9 vteřiny.
10,8km'
Jedinou desetinku Harald Oestberg Amundsen nabral na Krügera. Blíží se poslední čtyři kilometry závodu a drama vrcholí
9,6km'
Na mezičase už je rovněž Michal Novák. Jede si pro splnění předzávodního cíle, a sice TOP 10. Je devátý, na dohled pěti vteřin má čas Francouze Parisseho.
9,6km'
To je boj! Harald Oestberg Amundsen oproti poslednímu mezičasu stáhl ztrátu na Krügera na 7,6 vteřiny a dává jasně najevo, že souboj o zlato zůstává otevřený.
12,7km'
Síly evidentně dochází Johannesi Høsflotu Klæboovi. Jak to vypadalo, že bude navyšovat náskok na Holunda, tak je naopak o třináct vteřin za ním čtvrtý, ještě za Švédem Poromou.
12,7km'
Simen Hegstad Krüger míří za dalším zlatem. Přestože jeho projev nevypadá tak svěže jako na začátku závodu, tak nadále navyšuje náskok na Holunda, ten přesáhl půlminutovou hranici.
Cíl'
Výrazným způsobem převzal po dojetí do cíle průběžné vedení Irineu Esteve Altimiras. Andořan odsouvá Doblera na druhou příčku o více jak půl minutu a má zaděláno na výborný výsledek, možná i na TOP 10.
10,8km'
Johannes Høsflot Klæbo už je před Holundem. Sice těsně o dvě desetiny, ale přeci jen by to mohl naznačovat, že by v závěru mohl mít o něco více sil.
7,7km'
Na mezičas 7,7 kilometru už dorazil taktéž Harald Oestberg Amundsen. Nedokáže akceptovat Krügerovo tempo, zaostává rozdílem jedenácti sekund. Každopádně je druhý a stále může pomýšlet na zlato.
7,7km'
Michal Novák drtivé tempo Norů neudržel, ale stále má políčeno na velmi pěkný výsledek. Po polovině uzavírá elitní desítky a pohoršit mu může již snad jen Amundsen.
10,8km'
Jenom vteřinku nabral oproti předešlému měřenému úseku Holund na Krügera. Zároveň to vypadá, že z medailových bojů vypadl jiný Nor Sjur Røthe.
9,6km'
Holundův čas na setinu vyrovnal Johannes Høsflot Klæbo. Lídr hodnocení Světového poháru ukazuje, že ani intervalové závody mu nejsou cizí.
9,6km'
Hlavní favorit Simen Hegstad Krüger se blíží do posledních pěti kilometrů. A už náskok příliš nenarůstá, druhý Hans Christer Holund je zpět o 25,6 vteřiny. Těžko ještě krajana ohrozí, ale je to zpráva pro Amundsena, že kolega, ale nyní hlavně konkurent už nedává takové porce vteřin na každém dalším mezičase.
Cíl'
Do cílového prostoru mezitím dorazil Adam Fellner. Ze čtrnácti již odjetých závodníků aktuálně disponuje čtvrtým nejrychlejším časem, vede Niko Anttola.
5km'
Harald Oestberg Amundsen na dalším mezičase ztratil dalších devět desetin, což není vůbec špatné. Michal Novák figuruje na třetím místě, skvěle!
4,1km'
Druhý z velkých favoritů Harald Oestberg Amundsen bojuje. Jako jediný na čtyřech kilometrech časově dokáže konkurovat Krügerovi, ztrácí dvě sekundy.
4,1km'
Michal Novák pokračuje v perfektní rychlosti. Čtyři kilometry zvládl snad i nad své očekávání, je třetí a jeho projev nadále vypadá velmi dobře.
7,7km'
Náročnější technika Simenu Hegstadu Krügerovi přináší kýžené ovoce. Už je za polovinou závodu a na krajana Holunda má k dobru už 22,7 vteřiny, o tři desetiny zpět je Poromaa.
2,2km'
No ale pozor. Harald Oestberg Amundsen taktéž rozjel závod skvěle a na kvótě 2,2 kilometru je dokonce první o šest desetin.
2,2km'
Velmi dobře zahájil závod Michal Novák! Česká jednička na nic nečeká a momentálně disponuje čtvrtým nejrychlejším časem.
5km'
Podobně jako Johannes Høsflot Klæbo, tak i Sjur Røthe ztrácí. I jeho odstup se pohybuje v mezích čtvrt minuty.
5km'
Dominance Simena Hegstada Krügera pokračuje. Chytil výborné tempo a za 900 metrů navýšil náskok na Poromu o další tři sekundy.
4,1km'
Ani Johannes Høsflot Klæbo nestačí. Na mezičase 4,1 kilometru už ztrácí na Krügera skoro čtvrt minutu, dnes to na zlato nebude.
Start'
Nejpozději ze všech velkých favoritů odstartoval Harald Oestberg Amundsen. Právě od tohoto Nora se očekává, že by měl Krügerovi nejvíc zatápět v cestě za zlatem, neboť právě kvůli tomuto závodu na světový šampionát přijel, žádný jiný v Planici neabsolvuje.
4,1km'
Pozor, Simen Hegstad Krüger začíná dominovat! Na dalším měřeném úseku je před Poromou už o 107 vteřiny, třetí Holund je o další čtyři desetiny zpět.
10,8km'
Poslední čtyři kilometry má za sebou Adam Fellner. A jak úvod nevypadl vůbec dobře, tak přeci jen český lyžař chytil solidní tempo a ze čtrnácti lyžařů je momentálně na čtvrté příčce s odstupem 34,4 vteřiny na prvního Anttolu.
2,2km'
Očekávalo se, že Johannes Høsflot Klæbo rozjede závod hodně rychle. Tak se také děje, o devět desetin zamířil na první pozici.
5km'
Na pěti kilometrech vedou dva Američané. Ben Ogden a Gus Schumacher zatím jedou na setinu stejně, legendární Francouz Maurice Manificat je zpět o vteřinku a jednu desetinu.
Start'
Čeští fanoušci, zbystřete! Do závodu vystartoval Michal Novák, jenž kvůli dnešnímu závodu vynechal skiatlon a nechal se slyšet, že by rád zaútočil na elitní desítku.
2,2km'
Kdo naopak rozjel závod pomaleji, to je Hans Christer Holund. Je o něm známo, že závody rozbíhá pomaleji, za krajanem zaostává o pět sekund.
2,2km'
Největší favorit, to je Simen Hegstad Krüger. Dojel na druhý měřený úsek a zatím jede na hraně času Poromy, je pouze o tři desetiny rychlejší.
2,2km'
A William Poromaa zabírá hned od začátku. Po dvou kilometrech přebírá průběžné vedení, druhý Beda Klee je zpět o necelé dvě vteřiny.
Start'
Co Nor, to pojem. Sjur Røthe vystartoval o minutu za Klæbem a určitě bude vycházet nejen z jeho mezičasů.
5km'
Po třetině závodu je momentálně nejrychlejší Johan Häggström. Niko Anttola stále disponuje podobným tempem, je zpět o 2,3 vteřiny.
Start'
Počítat samozřejmě musíme i s vedoucím mužem Světového poháru. Johannes Høsflot Klæbo ale přeci jen vyhledává spíše kontaktní závody, ty intervalové mu tolik nesedí.
Start'
Minutu za sebou startují dva Norové. Nejprve Simen Hegstad Krüger, který ovládl skiatlon právě zásluhou skvěle zvládnuté druhé poloviny volnou technikou, na medaili si dělá zálusk i Hans Christer Holund.
4,1km'
Sprinter Johan Häggström drží velmi dobré tempo. Vede už na prvním úseku po necelém kilometru a první místo zatím udržuje i po čtyřech kilometrech, Anttola ztrácí téměř sekundy.
Start'
A míříme do pole hlavních favoritů! Očekává se norská dominance. Je snad jediný muž, který by ji mohl odvrátit, a sice Švéd William Poromaa, jenž právě s číslem 42 vyrazil do závodu.
4,1km'
Estonec Martin Himma viditelně úvod pořádně přepálil. Vymizel z předních pozic, na dalším měřeném úseku už je za Anttolou o více jak čtvrt minutu.
4,1km'
Český reprezentant Adam Fellner podle posledních dostupných zpráv není zdravotně úplně fit a mezičasy tomuto faktu napovídají, neboť na Anttolu ztrácí už přes čtvrt minuty a pod sebou zatím udržuje jenom pět lyžařů.
5km'
Joe Davies má za sebou třetinu závodu. A už neplatí, že by držel vedení minimálně do příjezdu Himmy, o čtyři vteřiny rychleji jeden Fin Niko Anttola.
2,2km'
Na kvótě 2,2 kilometru máme nového vedoucího závodníka. Estonec Martin Himma zatím jede oproti Daviesovi o čtyři desetiny rychleji.
Start'
Pomalu, ale jistě začínají startovat známější jména. V závodě už je například Johan Häggström, který je však hlavně sprinter.
2,2km'
Na mezičas dorazil Adam Fellner. Začal poněkud rozvážněji, s odstupem 6,1 vteřiny se zařadil na sedmou pozici.
2,2km'
Solidně zvládl první dva kilometry Joe Davies. Brit zatím na mezičasu vede s náskokem 3,8 vteřiny na Lotyše Vigantse.
Start'
První metry ukrajuje se třináctkou závodící Adam Fellner. Devětadvacetiletý rodák z Jeseníku už má na kontě jeden velmi dobrý výsledek, ve skiatlonu si vyjel životní 21. místo.
Start'
Skupina hlavních favoritů se nachází až v páté desítky startovní listiny, do té doby pojedou jezdci, od nichž by byla účast v TOP 10 senzace, v TOP 20 úspěch.
Start'
Patnáctikilometrový závod mužů volnou technikou odstartoval! S jedničkou vyrazil na trať Lotyš Raimo Vigants, od nějž se velký výsledek neočekává.
Závod začal.
Startovní listina

1. Raimo Vigants (LAT)
2. Philipp Leodolter (AUT)
3. Stavre Jada (MKD)
4. Joe Davies (GBR)
5. Raul Mihai Popa (ROU)
6. Imanol Rojo (ESP)
7. Nail Bašmakov (KAZ)
8. Niko Anttola (FIN)
9. Elia Barp (ITA)
10. Vitalij Puchkalo (KAZ)
11. Alvar Johannes Alev (EST)
12. Graham Ritchie (CAN)
13. Adam Fellner (CZE)
14. Davide Graz (ITA)
15. Paul Constantin Pepene (ROU)
16. Martin Himma (EST)
17. Andrew Young (GBR)
18. Paolo Ventura (ITA)
19. Edvin Anger (SWE)
20. Haruki Jamašita (JPN)
21. Thomas Maloney Westgaard (IRL)
22. Johan Häggström (SWE)
23. Janosch Brugger (GER)
24. Dominik Bury (POL)
25. Jonas Dobler (GER)
26. Simone Dapra (ITA)
27. Cyril Fähndrich (SUI)
28. Candide Pralong (SUI)
29. Roman Furger (SUI)
30. Irineu Esteve Altimiras (AND)
31. Lucas Bögl (GER)
32. Olivier Leveille (CAN)
33. Gus Schumacher (USA)
34. Markus Vuorela (FIN)
35. Maurice Manificat (FRA)
36. Ben Ogden (USA)
37. Hunter Wonders (USA)
38. Beda Klee (SUI)
39. Remi Lindholm (FIN)
40. Naoto Baba (JPN)
41. Kaarel Kasper Korge (EST)
42. William Poromaa (SWE)
43. Seve De Campo (AUS)
44. Simen Hegstad Krüger (NOR)
45. Tomáš Lukeš (CZE)
46. Hans Christer Holund (NOR)
47. Indulis Bikse (LAT)
48. Johannes Høsflot Klæbo (NOR)
49. Sebastian Bryja (POL)
50. Sjur Røthe (NOR)
51. Simeon Dejanov (BUL)
52. Friedrich Moch (GER)
53. Miha Šimenc (SLO)
54. Perttu Hyvärinen (FIN)
55. Daniel Peškov (BUL)
56. Hugo Lapalus (FRA)
57. Fjodor Karpov (KAZ)
58. Jules Lapierre (FRA)
59. Mikajel Mikajeljan (ARM)
60. Clement Parisse (FRA)
61. Xavier McKeever (CAN)
62. Michal Novák (CZE)
63. Miha Ličef (SLO)
64. Harald Oestberg Amundsen (NOR)
65. Kamil Bury (POL)
66. Jens Burman (SWE)
67. Olžas Klimin (KAZ)
68. Andrew Musgrave (GBR)
69. Snorri Einarsson (ISL)
70. Scott Patterson (USA)
71. Strahinja Erić (BIH)
72. Todor Malčov (BUL)
73. Franco Dal Farra (ARG)
74. Dmytro Drahun (UKR)
75. Maciej Staręga (POL)
76. Niks Saulitis (LAT)
77. Lauris Kaparkalejs (LAT)
78. Olexandr Lisohor (UKR)
79. Ruslan Denysenko (UKR)
80. Vili Črv (SLO)
81. Lars Young Vik (AUS)
82. Albert Jonsson (ISL)
83. Dagur Benediktsson (ISL)
84. Andrej Renda (SVK)
85. Jošt Mulej (SLO)
86. Robin Frommelt (LIE)
87. Ačbadrach Batmunch (MNG)
88. Darko Damjanovski (MKD)
89. Adam Konya (HUN)
90. Kristóf Lágler (HUN)
91. Miloš Stević (BIH)
92. Nikolaos Tsourekas (GRE)
93. Spartak Voskanjan (ARM)
94. Yusuf Talay (TUR)
95. Manex Silva (BRA)
96. Danyal Savehshemshaki (IRN)
97. Yusuf Emre Firat (TUR)
98. Ádám Büki (HUN)
99. Apostolos Angelis (GRE)
100. Stevenson Savart (HAI)
Patnáctku volně si před dvěma roky na světovém šampionátu v německém Oberstdorfu podmanili Norové, kteří obsadili kompletní stupně vítězů. Titul mistra světa bude obhajovat Hans Christer Holund, jenž rozdílem dvaceti sekund pokořil stříbrného Simena Hegstada Krügera, ze zisku bronzu se radoval Harald Oestberg Amundsen. Až čtvrté místo obsadil velký ruský favorit Alexandr Bolšunov. Nejlepší Čech Michal Novák zaznamenal 35. nejrychlejší čas, tento výsledek se letos bude chtít nepochybně vylepšit, a to výrazně.
Za ziskem velkého křišťálového glóbu neohroženě směřuje Johannes Høsflot Klæbo, který má osm bodovaných závodů před koncem sezóny k dobru 171 bodů na druhého krajana Påla Golberga, třetí Federico Pellegrino je o dalších více jak 400 bodů zpět. Celkově lze sezónu označit jako za norskou dominanci, protože hned šest z osmi nejlépe bodujících lyžařů je z této severské země, kromě již zmíněného Pellegrina dělá dobré jméno své zemi ještě Švéd Calle Halfvarsson. Českým fanouškům dělá radost Michal Novák, jenž v pořadí otevírá druhou desítku, kromě něj dokázali v průběhu sezóny bodovat další tří čeští reprezentanti.

Pořadí SP

1. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) 1911 b
2. Pål Golberg (NOR) 1740 b
3. Federico Pellegrino (ITA) 1321 b
4. Hans Christer Holund (NOR) 1079 b
5. Didrik Tønseth (NOR) 989 b
6. Simen Hegstad Krüger (NOR) 973 b
7. Calle Halfvarsson (SWE) 845 b
8. Sjur Røthe (NOR) 829 b
9. William Poromaa (SWE) 820 b
10. Ben Ogden (USA) 792 b
11. Michal Novák (CZE) 790 b
...
47. Ondřej Černý (CZE) 271 b
76. Luděk Šeller (CZE) 150 b
117. Adam Fellner (CZE) 53 b
Všem fanynkám a fanouškům zimních sportů přeju krásné středeční odpoledne. Vítám vás při sledování světového šampionátu v klasickém lyžování, dnes se společně podíváme na intervalový závod mužů na 15 kilometrů volnou technikou.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 12:30.
Články odjinud