ZOH - Rychlobruslení - Ženy - 5 000 m -  ONLINE PŘENOS -  10. února 2022   13:00

Ukončeno

Ženy - 5 000 m

13:00 finále - ženy
CZE  M. Sáblíková
NED 1. I. Schoutenová
CAN 2. I. Weidemannová
CZE 3. M. Sáblíková
 
Přenos se aktualizuje automaticky

Konečné pořadí:

1. Irene Schoutenová (NED) 6:43,51 – olympijský rekord
2. Isabelle Weidemannová (CAN) +4,67
3. Martina Sáblíková (CZE) +6,58
4. Francesca Lollobrigidová (ITA) +8,25
5. Ragne Wiklundová (NOR) +12,83
6. Natalja Voroninová (RUS) +13,48
7. Sanne in´t Hofová (NED) +16,26
8. Misaki Ošigiriová (JPN) +17,66
9. Maryna Zujevová (BLR) +19,40
10. Momoka Horikawová (JPN) +23,41
11. Mei Chan (CHN) +24,86
12. Magdalena Czyczczońová (POL) +37,98
Martina Sáblíková se zařadila po bok největších legend českého sportu, když získává celkově sedmou medaili na čtvrtých zimních olympijských hrách!
Ke dvěma zlatům a bronzu z Vancouveru, zlatu a stříbru ze Soči a stříbru z Pchjongčchangu přidala na své nejoblíbenější trati 5000 metrů bronz.
V dnešním závodě si česká reprezentantka dobře rozvrhla síly a šla po své technicky dobře zvládnuté jízdě do vedení. V každé ze dvou následujících jízd se před ni dostala pouze jedna ze soupeřek. Nejprve vedoucí žena Světového poháru Isabelle Weidemannová z Kanady, ale ani ta zlato nezíská. Poslední jízdu ovládla a pro zlato si s velkým náskokem v olympijském rekordu zajela největší favoritka závodu Irene Schoutenová z Nizozemska.
Závod žen na 5000 metrů skončil.
6'
Irene Schoutenová (NED) je novou olympijskou vítězkou v olympijském rekordu v čase 6:48,18!
Francesca Lollobrigidová (ITA) dojela až čtvrtá za Martinou Sáblíkovou.
6'
Zvoníme do posledního kola a vše vypadá jasně. Schoutenová míří za zlatem, Sáblíková by měla zůstat za Weidemannovou třetí.
6'
Bronzová medaile pro Martinu Sáblíkovou visí již hodně nízko! Italka ztrácí na Nizozemku, která si jede pro zlato, již přes 4 vteřiny.
6'
Máme za sebou 3 kilometry. Schoutenová má náskok 58 setin, naopak Lollobrigidová s odstupem více než dvou vteřin klesá na pátou příčku a již ztratila přímý kontakt.
6'
Lollobrigidové uprostřed závodu možná začínají docházet síly, poslední kolo zajela za rovných 33 vteřin a propadá se na 4. místo. Naopak Schoutenová již vede o více než půl vteřiny.
6'
Na 1800 metrech se Schoutenová dostává těsně před svou soupeřku, která ale rozhodně neodpadává.
6'
Na kilometru dělí obě závodnice čtyři setiny vteřiny a obě mají zatím přes vteřinu náskok na zatím vedoucí Weidemannovou.
6'
Vítězka tří letošních závodů Světového poháru Irene Schoutenová vyráží proti Francesce Lollobrigidové. Italka odstartovala nejrychleji, Nizozemce patří po startu pátý čas.
5'
Isabelle Weidemannová (CAN) má jistou medaili. Martinu Sáblíkovou poráží o 1,91 vteřiny. Ragne Wiklundová (NOR) dojela v křeči se ztrátou přes 8 vteřin třetí.
5'
Vedoucí žena Světového poháru Isabelle Weidemannová dál navyšuje svůj náskok, dvě kola před cílem vede o 1,83 sekundy. Naopak Ragne Wiklundová ztrácí síly, ta na Češku stačit nebude.
5'
Kanaďanka již vede čtyři kola před koncem o 1,23 vteřiny a před Sáblíkovou se těsně dostala také Norka Ragne Wiklundová.
5'
Weidemannová se dostává před svou soupeřku, páté i šesté kolo zajela pod 32 vteřin a už má lepší čas než Sáblíková.
5'
Teď však obě spolufavoritky jedou na rovinkách bok po boku a zrychlují. Na 1800 metrech se náskok Sáblíkové smrskl pod vteřinu.
5'
Norka Wiklundová a zejména Kanaďanka Weidemannová rozjely závod zvolna, zatím má tato jízda nejpomalejší časy. Wiklundová ztrácí na Sáblíkovou po prvním kilometru 1,42 vteřiny.
5'
W+W na startu! Norka a Kanaďanka se pokusí sesadit Sáblíkovou z prvního místa. Ve vnitřní dráze začíná Weidemannová.
4'
Martina Sáblíková (CZE) dojíždí ve výborném čase 6:50,09! Česká reprezentantka vede o 6,9 vteřiny před Ruskou Voroninovou. Její soupeřka Misaki Ošigiriová (JPN) ztratila přes 11 vteřin a zařadila se na čtvrté místo za in´t Hofovou.
4'
Časy Martiny Sáblíkové se s dalšími koly nepatrně zpomalují, stále se ale drží pod 33 vteřin. Češka suverénně vede, ovšem nejtěžší soupeřky pojedou teprve v dalších dvou jízdách.
4'
Trojnásobná olympijská vítězka si drží stále tempo okolo 32,5 vteřiny na kolo a po 3400 metrech narostl její náskok na Voroninovou na 2,62 vteřiny.
4'
Sáblíková však drží rychlé tempo a na metě 1400 metrů již vede. Po dalším okruhu narostl její náskok na 83 setin.
4'
Martina Sáblíková rozjela závod o něco pomaleji než vedoucí Voroninová. Na prvním kilometru na Rusku ztrácí 12 setin. Japonskou soupeřku už nechala za sebou.
4'
Martina Sáblíková je připravena ve vnitřní dráze, její soupeřkou ve čtvrté jízdě je Japonka Misaki Ošigiriová.
Před druhou polovinou rychlobruslařského závodu žen nás čeká úprava ledu, do Pekingu se vrátíme přibližně za čtvrt hodiny.
3'
Obě rychlobruslařky zajely čas pod sedm minut. Natalja Voroninová (RUS) jde do vedení časem 6:56,99. Sanne in´t Hofová (NED) její náskok sice v závěrečných kolech mírně zredukovala, ale nakonec je se ztrátou 2,79 vteřiny druhá.
3'
Světová rekordmanka Voroninová míří za průběžným vedením. Na třech kilometrech její náskok narostl na 3,62 vteřiny na in´t Hofovou.
3'
Třetí jízdu zahájila z vnější dráhy po ulitém startu na druhý pokus skvěle Natalja Voroninová. Po prvním celém kolečku vede Ruska o více než vteřinu, ovšem i in´t Hofová s přehledem stačí na dosud nejrychlejší Zujevovou.
2'
Po výborném začátku došly Mei Chan (CHN) síly a dojela s odstupem 5,46 vteřiny třetí. Magdalena Czysczońová (POL) pak soupeřkám vůbec nestačila a se ztrátou 18,58 sekundy je beznadějně poslední.
2'
Mei Chan přepálila tempo, už se propadla i za Horikawovou, když předposlední kolo zajela za více než 35 vteřin.
2'
V dalším průběhu je však vidět, že Zujevová zrychlila. Naopak časy domácí závodnice se začínají zhoršovat a 3 kola před cílem už je druhá. Polka daleko vzadu s odstupem poslední.
2'
Na 2200 metrech vede Mei Chan o 1,89 vteřiny nad Zujevovou, naopak Polce Czyszczońové se zatím nedaří a je poslední.
2'
Do druhé jízdy měly rychlobruslařky rychlejší starty, o téměř vteřinu vede po první dvoustovce Číňanka.
1'
První jízdu vyhrává Maryna Zujevová (BLR) ve velmi dobrém čase 7:02,91. Japonku Horikawovou poráží o 4,01 vteřiny.
1'
Maryna Zujevová tuto jízdu zřejmě vyhraje, její náskok roste s každým oválem. Na mezičase 3800 metrů vede téměř o 2 vteřiny.
1'
Jenže Zujevová přebírá po čtyřech kolech vedení, zatím je to ovšem velmi těsná jízda.
1'
První jízdu zahájila rychleji Horikawová, která si na běloruskou soupeřku vypracovala již téměř vteřinový náskok.
Závod byl zahájen.
Startovní listina:

1. jízda: Momoka Horikawová (JPN) – Maryna Zujevová (BLR)
2. jízda: Mei Chan (CHN) – Magdalena Czysczońová (POL)
3. jízda: Sanne in´t Hofová (NED) – Natalja Voroninová (RUS)
4. jízda: Martina Sáblíková (CZE) – Misaki Ošigiriová (JPN)
5. jízda: Isabelle Weidemannová (CAN) – Ragne Wiklundová (NOR)
6. jízda: Irene Schoutenová (NED) – Francesca Lollobrigidová (ITA)

* – první uvedená závodnice startuje z vnitřní dráhy.
Na nejdelší trati rychlobruslení žen startuje pouze tucet závodnic, které se vydají na trať v šesti párech, přičemž rozhoduje pouze celkový čas jediné hodnocené jízdy.
Hezké poledne příznivcům i příležitostným fanouškům rychlobruslení! V disciplíně, která jí na minulých olympiádách přinesla nejbohatší medailové žně, se na ovále představí také Martina Sáblíková. Držitelka zlata z Vancouveru i Soči a stříbra z Pchjongčchangu patří v necelých 35 letech k nejzkušenějším závodnicím startovního pole, největší favoritky ovšem musíme hledat jinde.

První tři závody Světového poháru na dlouhých tratích ovládla jasně Nizozemka Irene Schoutenová, kterou vystřídala v čele Světového poháru až po její neúčasti při předolympijské generálce v Calgary domácí Isabelle Weidemannová. Samotný závod na 3000 metrů vyhrála Italka Francesca Lollobrigidová, praneteř slavné poválečné filmové hvězdy Giny.

Schoutenová nezaváhala ani v úvodním závodě olympijských her na 3000 metrů, který vyhrála před Lollobrigidovou a Weidemannovou.

Pětikilometrovou trať v rámci SP jely rychlobruslařky letos pouze ve Stavangeru, kde skončila Sáblíková s osmivteřinovým odstupem za Schoutenovou čtvrtá.
Bramborovou medaili pak vybojovala i na olympijské trati 3000 metrů, tak věřme, že rostlinu z čeledi lilkovitých na nejdelší vzdálenosti nahradí za některý z cenných kovů!
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 13:00.
Články odjinud