ZOH - Snowboard - Ženy - Slopestyle (kvalifikace) -  ONLINE PŘENOS -  5. února 2022   03:45

Ukončeno

Ženy - Slopestyle (kvalifikace)

Přenos se aktualizuje automaticky

Konečné pořadí:

1. Zoi Sadowská Synnottová (NZL) 86,75 bodu
2. Kokomo Muraseová (JPN) 81,45
3. Enni Rukajärviová (FIN) 78,83
4. Anna Gasserová (AUT) 75,00
5. Jamie Andersonová (USA) 74,35
6. Julia Marinová (USA) 71,78
7. Laurie Blouinová (CAN) 71,55
8. Tess Coadyová (AUS) 71,13
9. Hailey Langlandová (USA) 68,71
10. Annika Morganová (GER) 67,63
11. Reira Iwabučiová (JPN) 67,00
12. Ariane Burriová (SUI) 65,55
-----------------------------------
13. Melissa Peperkampová (NED) 61,26
14. Evy Poppeová (BEL) 56,80
15. Jasmine Bairdová (CAN) 49,50
16. Hanne Eilertsenová (NOR) 48,35
17. Courtney Rummelová (USA) 48,30
18. Katie Ormerodová (GBR) 47,38
19. Mijabi Onicuková (JPN) 46,58
20. Bianca Gislerová (SUI) 40,35
21. Carola Niemeläová (FIN) 38,43
22. Brooke Voigtová (CAN) 37,11
23. Cool Wakušimová (NZL) 34,46
24. Urska Pribosićová (SLO) 32,00
25. Žunk Ke (CHN) 29,36
26. Šárka Pančochová (CZE) 25,51
27. Lucile Lefevreová (FRA) 23,16
28. Kamilla Kozubacková (HUN) 21,95
Klaudia Medlová (SVK) DNS
Lea Jugovaćová (CRO) DNS
S těmito slovy už se s vámi ze Secret Garden pro dnešek můžu rozloučit, ale srdečně vás zvu ke sledování zítřejšího přenosu z finálového klání, které startuje už ve 2:30 středoevropského času.
První freestylový závod snowboardistek v Secret Garden je za námi a kromě toho, že přinesl parádní jízdy a triky, tak také ukázal, že podmínky v Genting Snow Parku budou v průběhu her hodně problematické, hlavně co se týče větru. Kvalifikaci ovládla největší favoritka závodu a mladá krev z Nového Zélandu Zoi Sadowská Synnottová. Z její jízdy čišelo sebevědomí, čistota provedení a variabilita, a to rozhodně v kvalifikaci nepředvedla vše, co umí.

Její největší vyzyvatelkou zítra zřejmě bude Japonka Kokomo Muraseová, která v 17 letech jakoby neměla nervy. Své obtížné skoky předvedla s nebývalou lehkostí a ve velké výšce, navíc byla silná i na railech. Dvojnásobná olympijská medailistka z předchozích dvou Her Enni Rukajärviová dojela třetí a skvělou druhou jízdou dokázala, že i s ní rozhodně musíme počítat.

Ve finále nebude chybět mistryně Big Airu Anna Gasserová, stylově vytříbená a originální Laurie Blouinová nebo dvojnásobná zlatá medailistka Jamie Andersonová. Ta skončila pátá a ani ona rozhodně v kvalifikaci nepředvedla maximum toho, na co jsme od ní zvyklí. Letos by se ale přeci jen mohla stát olympijskou vítězkou jiná žena, mladé snowboardistky pomalu přebírají štafetu.

Zklamáním je rozhodně nepostup Lucile Lefevreové z Francie, Mijabi Onicukové z Japonska či Cool Wakušimové reprezentující Nový Zéland. Všechny tři ukázaly schopnosti na to projít do finále, ale nevyvarovaly se chyb v obou jízdách a na nejlepší dvanáctku to bylo málo.

Stejně tak se do finále nepodívá ani Šárka Pančochová, která nesjela čistě a bez chyb ani jednu jízdu. V té první upadla už v horní sekci, ve druhé zase dvakrát zaváhala na dopadu dvou skoků. Slovenka Klaudia Medlová bohužel nebyla po pádu v tréninku schopná do kvalifikace nastoupit a už před závodem podstoupila vyšetření na magnetické rezonanci.
Závod právě skončil.
30'
Po pádu v první jízdě bohužel není schopná startovat Cool Wakušimová, a tak je dnešní kvalfikace ve slopestylu snowboardistek u konce!
29'
Urska Pribosićová si hodně užila oba první raily a využila celou délku zábradlí. Backside spin na prvním skoku, bezpečnější varianta v sílícím větru. Na tom posledním si chtěla dovolit 900, ale jako by si to ve vzduchu rozmyslela, chyběla jí celá půl obrátka a skončila obličejem ve sněhu. Ve skóre se ale i tak trochu zlepšila a obsadí 24. místo.
28'
Její krajanka Ariane Burriová byla v první jízdě hodně kreativní, ve druhé začala parádním transferem a front lipem na druhé překážce. Na prvním skoku provedla parádně backside 540tku a na tom druhém se jí tentokrát povedla originálně pojatá 360tka s transferem z boční rampy na tu prostřední. Navíc na závěr přidala velmi slušnou 720tku s mute grabem a na rozhodčí to zapůsobilo! Originalita se počítá a Burriová je dvanáctá! Jako by tomu ani nemohla uvěřit! Peperkampová je tedy mimo dvanáctku!
27'
Bianca Gislerová ukázala pěkný 50-50 slide a odskok s grabem na posledním zábradlí, ale bylo vidět, jak moc jí na prvním skoku rozhodil vítr a vůbec se nedostala k triku, jaký chtěla předvést. Na posledním už to s větrem asi není tak hrozné, a tak se odhodlala ke switch frontside 720 s tail grabem. Bianca má před sebou světlou budoucnost a ukázala potenciál, finále si ale nezkusí.
26'
Podmínky v Secret Garden se hodně zhoršují a vítr nepřestává zlobit. Brooke Voigtová se s tím snažila popasovat, jak nejlépe dovedla. Na railech ale přeci jen nebyla tak silná, aby to stačilo na postup. navíc u backside 540 na twisted sisters upadla a druhý skok středem málem ani nepřejela, jak jí chyběla rychlost. Zklamaná Kanaďanka finále nepojede.
25'
Kamilla Kozubacková v 17 letech si užila svou olympijskou účast, která přišla na poslední chvíli. První dva raily zvládla slušně, ale skoky twisted sisters jí hodně vytrestaly. Dopadla plnou silou přímo na hranu svahu, tohle byl asi nejbolestivější pád dne. Závodnice reprezentující Maďarsko ale dojela do cíle po svých, což je dobrá zpráva.
24'
Annika Morganová je schopná v SP zajíždět pódiová umístění a rozhodně měla na postup do olympijského finále. Nahoře si užila skok i seskok ze stříšky, jenomže ta čistá 360tka bez grabu na prvním skoku zřejmě byla jen improvizací, tam mělo přijít něco jiného. Chybu ale napravila underflipem na druhém skoku a 720tkou na posledním. Němce to stačí na postup, se 67,63 body se dostává na desáté místo! Belgičanka Poppeová bohužel tedy nepostoupí.
23'
Courtney Rummelová se taky potřebovala zlepšit, na railech byla jistá, stejně jako u prvního underflipu. Na druhém skoku přidala k rotaci a grabu i transfer, závěrečnou 720tku ustála bez problémů a rozhodně se zlepšila. 48,30 ale stačí pouze na 16. pozici a Američanka zítra nepojede.
22'
Evy Poppeová si raily v sílícím větru užila, dvakrát přejela úplně celé zábradlí celým prknem, z posledního odskočila s 360 rotací. Na prvním skoku pak jako úplně první závodnice dnes předvedla parádní frontflip! Na druhém slušná backside 360 s melone grabem a na závěr čistá 540tka, tohle by mohla být postupová jízda! Originalita dostala Belgičanku na 12. místo a vyšoupla Japonku Onicukovou! Skvělý výkon mladé snowboarďačky!
21'
Bohužel, tohle nebyla postupová jízda. Raily si hodně hlídala, aby nezopakovala chybu z první jízdy, tentokrát se tedy dostala ke skokům. Jenomže na prvním i druhém nezvládla čistě dopad, u obou si hrábla rukama do sněhu a na třetí už neměla dostatek rychlosti. I když se v cíli usmívá, zítra Šárku Pančochovou v závodě neuvidíme.
21'
Co předvede ve druhé jízdě Šárka Pančochová, dokáže se vyvarovat chyb a pádů a sjede park čistě?
20'
Jasmine Bairdová věděla, že se musí zlepšit, závodnice před ní ji postupně vyšoupli z postupových míst. A možná si ten tlak až příliš připustila, když po dobře provedeném přeskoku z railu na rail na první překážce upadla. Pak už byla koncentrace ta tam a i když jízdu chtěla dojet se ctí, na druhém skoku znovu padla k zemi a bohužel Kanaďanku zítra neuvidíme.
19'
Julia Marinová už má na kontě 5 výher v rámci Světového poháru a spousty zkušeností. Zvolila trochu jiné překážky v horní sekci, z posledního railu odskočila underflipem! Naprosto bezchybná backside 540 s melone grabem na prvním skoku a parádní dvojitý undeflip na druhém. Závěrečná 720 se dvěma graby, opravdu čistý styl Američanky, který ji posílá na šesté místo se ziskem 71,78 bodu. Onicuková je dvanáctá a bude se třást o postup.
18'
Jakoby Melissa Peperkampová už ztratila ve druhé jízdě koncentraci a hned na prvním zábradlí lehce zaváhala. I v mladém věku ale ukázala velmi přesvědčivé skoky, čistě provedená první backside 540 a parádní závěrečná 720tka s mute grabem. Podobná známka jako v první jízdě, lehčí srážky na railech a Holanďanka zůstává na desátém místě.
17'
Laurie Blouinová zase na prvním zábradlí ukázala parádní transfer, na posledních dvou skocích dvě různé 720tky, i když s velkými problémy na dopadu posledního skoku. Rozhodčí ale tentokrát ocenili čistý styl Kanaďanky a známka 71,55 ji posouvá na šestou pozici.
14'
Její týmová kolegyně Reira Iwabučiová ukázala vysoký skok na druhý rail, který stylově lízla koncem prkna. Na skocích následně byla opravdu parádní a ukázala, že právě tohle je její doménou a bude hodně hrozit v Big Airu. Létala neskutečně vysoko a daleko, nebála se ani 900 rotace a popasovala se i s větrem. Čistá jízda na pohled, rozhodčí jí oceňují jen 67 body, což momentálně stačí na postupové 11. místo.
13'
Další adeptkou na postup, která ve druhé jízdě musela zabrat, je druhá z Japonek Mijabi Onicuková. Zase přejela vysokou stříšku na druhé překážce, 360 odskok z posledního railu. Zradily jí ale poslední dva skoky. Na druhém přeskočila z bočního skoku na dopad toho prostředního, který je mnohem výš. Skoro to neustála a ztratila hodně rychlosti a u závěrečné 720tky jí chyběla. Dopadla přímo na hranu svahu, hrábla si rukou o zem, ale i tak to stačí na známku 50,18 bodu a desáté místo! Tady byli rozhodčí hodně benevolentní.
12'
Lucile Lefevreová ukázala nezvykle variabilní první jízdu a stejně začíná i ve druhé, když si vybrala rainbow rail. Bohužel ale u 360tky na prvním skoku s tail grabem nevystoupala vysoko a nepřeletěla skoro ani hranu na dopadu a padá k zemi. Francouzka je hodně zklamaná, ví, že rozhodně na postup měla, pokud by jízdu zajela tak, jak chtěla.
11'
Žunk Ke v první jízde chybovala, na prvním railu ve druhé předvedla 270 rotaci při nájezdu i odskoku z railu. Zase jí ale potopilo poslední zábradlí, na odskoku z něj upadla a nedostala se ani k jednomu skoku. Velké zklamání pro domácí závodnici. která potřebuje ještě nabrat zkušenosti z velkých závodů.
10'
Kokomo Muraseová ukázala v první jízdě potenciál a hlavně obrovskou variabilitu triku v pouhých 17 letech. V té druhé hned začala swicth nískokem na první rail, slide na vysoké stříšce na další překážce. Parádní swicth cap 540 na skoku twisted sisters a neskutečně čistá frontside 720 s transferem ze skoku na skok ještě doplněná o tail grab. Stylově dokonalá 900 na závěr, 81,45 bou znamená posun na druhé místo. Tohle bude zřejmě hlavní vyzyvatelka Synnotové v boji o zlato.
9'
Hailey Langlandová si nesmí dovolit chybu jako v první jízdě, na zábradlích si na to dávala velký pozor. Na skocích ale přidala, parádní frontside 720 ma twisted sisters, backside 540 s transferem na druhém a switch frontside 900 na závěr, parádní jízda. Američanka je oceněna 68,71 body a postoupí, na svou známku čekala s velkou nervozitou, nebyla si úplně jistá.
8'
Hanne Eilertsenová z Norska skočila hodně vysoko z posledního railu a ukázala parádní a dlouhý tail grab na prvním skoku a 360 flipu. Na posledním skoku se pokusila o switch cap 900 rotaci, ale skok byl trochu kratší, což znamenalo velké problémy na doskoku. Hanne se zlepšila na 48,35 bodu a poskočila na 11. místo, které držela i po první jízdě.
7'
Carola Niemeläová na railech solidní, ale na skocích už začíná hodně zlobit sílící vítr. Jakoby Finka skákala trochu zadrženěji, což mohlo být způsobeno právě větrem, kteří víří sníh do všech stran. Tři různé 540tky i tak znamenají zlepšení a i když nepostoupí, viditelně si svůj start na OH užívá.
6'
Katie Ormerodová trošku zakopla při náskoku na druhé zábradlí, což jí lehce rozhodilo. Backside 360 na prvním skoku, znovu čistý backflip na druhém. Závěrečnou 540tku znovu ustála jen s velkými obtížemi, tohle zlepšení nebude. Platí tedy výkon z první jízdy, který momentálně znamená poslední postupové, tedy dvanácté místo. Britka se bide třást o účast v zítřejším závodě.
5'
Jamie Andersonová mohla být pro druhou jízdu v klidu, její bodový zisk s jistotou stačil na postup. Ale i druhou jízdu šla i tak na plno, zase vyskočila na vysokou stříšku a zase ukázala dva neskutečně vysoké a čisté skoky. Na tom třetím se odhodlala k double cork rotaci, tyto skoky častěji vídáme u mužů. Jamie lehce zaváhala na odskoku a i proto možná nezvládla dopad. Nezlepšila se, ale do finále rozhodně postoupí.
4'
Specialistka na big air, ale silná i ve slopestylu, to je Anna Gasserová, zlatá olympijská medailistka z Big Airu. Je vidět, že zábradlí si hodně hlídala a nechtěla se na nich připravit o body. Dlouhý 50-50 grind a 270 odskok z vysokého zábradlí na závěr, znovu jen jednoduchý underflip na prvním skoku, to nejlepší si schovává až do finále. Frontside 720 s mute grabem na závěr znamená zlepšení na 75 bodů a třetí místo. Rakušanka je spokojená, rozhodčí jsou ve druhých jízdách tradičně štědřejší.
3'
Tess Coadyová v první jízdě strádala na railech, teď si na to dala pozor a zvládla je mnohem lépe, včetně závěrečného boarslidu a odskoku s 270 rotací. Switch backside 540 na prvním skoku, backside 720 s mute grabem na druhém. Na posledním skoku to ustála jen s velkými obtížemi, ale zlepšila se na 71,13 bodu a posouvá se na páté místo.
2'
Zoi Sadowská Synnottová ukázala, že je favoritkou na zlato. 50-50 slide s odskokem 270 a na skocích dvě 900 rotace, závěrečná se dvěma graby a na prostředním skoku backside 720 s trasferem. Famózní výkon a posun na první místo se ziskem 86,75 bodu!
1'
Enni Rukajärviová se ve druhé jízdě neskutečně zlepšila a ukázala, že dvě medaile z obou posledních olympiád nebyly náhodou. 78,83 znamená posun na průběžnou první příčku!
30'
Cool Wakušimová mohla jako poslední promluvit do pořadí a docela dlouho to tak vypadalo. Na railech byla přesná, 360tka na odskoku z prvního zábradlí, pak vyskočila na stříšku a dokonce z ní seskočila s underflipem! Podobný trik si schovala i na první skok, jenomže na tom druhém neměla rychlost a u frontside 360 si hrábla rukama a skoro zastavila. I tak se ale stihla rozjet a odhodlala se k backside 720 na posledním skoku, kde hodně přeletěla dopad a znovu upadla. Ambiciózní jízda a když bude provedena bez chyb, mohla by stačit klidně na top 5.
29'
Urska Pribosićová na prvním railu zvolila ten oblouk, zvaný rainbow, to jsme u příliš mnoha závodnic neviděli. Sázela na variabilitu na zábradlích, což vyneslo slušné známky, jenomže možná i zesilující vítr jí rozhodil na prvním skoku. Už v letu musela hodně korigovat let rukama, na dopadu jí zadní část prkna vystřelila do vzduchu a poslala k zemi. Škoda pro Slovinku.
28'
Parádní transfer z railu na rail od Ariane Burriové a pak si vybrala nejvyšší třetí rail, to jsme dnes mockrát neviděli. Na Twisted sister slušná 540tka, na druhém skoku si najela na úplně boční rampu a snažila se přeskočit hrb uprostřed, tzv. butter, to provedla jako úplně první ze všech. Nakonec se jí to však vymstilo, protože tento trik nedokázala ustát a skončila před posledním skokem na zemi.
27'
Slušný 50-50 slide od mladé Biancy Gislerové ze Švýcarska na prvním zábradlí, na posledním dlouhý boardslide a grab na odskoku. Na prvním skoku nerotovala, ale ukázala nose grab i tail grab. Rotaci přidala až na posledním skoku, 360tka s tailgrabem byla pěkně provedená, ale její triky na skocích přeci jen postrádaly obtížnost. I tak je ale 40,35 slušnou známkou, i když stačí momentálně jen na 15. místo.
26'
Brooke Voigtová letos ve Světovém poháru ve slopestylu nestartovala, ale nebylo to znát a park sjela s jistotou. Raily byly trochu na jistotu a bez rotací, backside 540 na twisted sisters a závěrečná čistě dotočená 720tka s melone grabem. 31,11 bodu na postup stačit nebude, hodně ztratila v horní sekci.
25'
Kamilla Kozubacková se dostala do závodu jako náhradnice za zraněnou závodnici a možná nebyla na závod připravená mentálně. Na skoku twisted sisters nedokázala ustát svou 360tku a skončila na zemi. Nenabrala potřebnou rychlost a skoro nepřeletěla hranu svahu na dopadu.
24'
Annika Morganová začala opravdu parádně, na raily skákala hodně z vysoka, ze dvou ještě ukázala odskok s 360 rotací a vyskočila i na vysokou stříšku. Jenomže hned na prvním skoku twisted sisters neustála svůj backside flip, přetočila se a neudržela rovnováhu na dopadu. Je ale v pořádku a plná energie a úsměvů před druhou jízdou.
23'
Courtney Rummelová začala skvělým frontside 50-50 s odskokem 360, na závěrečný rail si najela na switch a projela ho pěkným boardslidem. Na skoku twisted sisters zvolila vysoký underflip, který dotočila jen tak tak. Na druhém skoku frontside 360 ale s transferem z jednoho skoku na druhý, k tomu se zatím odhodlala jen Blouinová! Bohužel ale Američanka upadla na posledním skoku, když přetočila 720tku, kousla se jí hrana a skončila na zemi. Pokud se ale vyvaruje pádu ve druhé jízdě, rozhodně má naději na postup.
22'
Evy Poppeová vsadila na čistotu provedení na úkor složitosti. Slušný 360 odskok z posledního railu, vysoká backside 360 s mute grabem na druhém skoku a frontside 540 na závěrečném skoku s dlouhým melone grabem, tohle bude těsné s postupem. Belgičanka je třináctá se známkou 47,08 bodu.
21'
Šárka Pančochová už je na sv=é čtvrté Olympiádě, ve Vancouveru se Slopestyle ještě nejel, ale účastnila se závodu na U-rampě. Ale své letité zkušenosti nezúročila, protože na třetím railu bohužel upadla. První dva zvládla skvěle, na tom nejvyšším neodjela čistě, ztratila rovnováhu a šla k zemi. Bude se tak muset soustředit na druhou jízdu, pokud chce postoupit.
20'
Jasmine Bairdová byla dvakrát v kariéře na pódiu v rámci Světového poháru a ukázala, že to nebyla náhoda. Pěkný transfer na první překážce, vysoký skok a boardslide na druhém a odskok 360 na třetím, pěkná horní sekce. Na prvním skoku s čistotou provedená backside 360 s dlouhým grabem, na druhém skoku zahranila na dopadu své 540tky. I tak se ale na posledním skoku jako první odhodlala k dvojitému underflipu. Tohle by mohla být postupová jízda, 49,50 znamená momentálně devátou pozici pro Kanaďanku.
19'
Bohužel, chyba na dopadu hned na railech znamená konec nadějí pro Julii Marinovou. Pád znamenal ztrátu rychlosti i koncentrace, protože i když aspoň ukázala na jednom ze skoků slušný underflip, ani ten neustála a podruhé šla k zemi. V cíli není spokojená, ale ještě má před sebou druhou jízdu.
18'
Wow, Melissa Peperkampová hned na prvním railu ukázala, že se sedmnáctiletou Holanďankou se musí počítat, parádní transfer a přeskok z railu na rail. Switch backside 540 s mute grabem a závěrečná 720tka se stejným druhem grabu. Na horní sekci měla nejvyšší skóre ze všech, přes 90 bodů! Celková známka 61,26 posílá Melissu na šesté místo.
17'
Kanaďanka Laurie Blouinová je asi poslední velkým jménem ve startovní listině. Nahoře na railech si vybrala transfer s překážky na překážku, snad jako první žena, i když druhý rail jenom lízla. Twisted sister a hodně originiální trik s hlavou pod prknem, na druhém backside 720 a závěrečná switch frontside 720. Poměrně originální jízda a dlouhé graby vynáší Kanaďance 66,85 bodu, což znamená čtvrté místo.
14'
Třetí a poslední Japonkou na startu je Reira Iwabučiová, která lehce zaváhala hned na první překážce, kdy zahranila a málem upadla na dopadu. Pak se ale dokázala srovnat, na prvním skoku vysoká frontside 540 a na druhém dokonce switch cap 900. Dva graby u poslední 720tky jsou dobrým závdavkem do další jízdy, ale i 48,51 by klidně mohlo stačit na postup. Momentálně je sedmá.
13'
Mijabi Onicuková bude asi zklamaná. Na railech si vybrala slide po stříšce, tak jako momentálně obě vedoucí ženy. Na dopadu z posledního vysokého zábradlí si ale hrábla rukou do sněhu a hodně zpomalila. I z nižší rychlosti tam ale vystřihla v klidu dotočenou 540tku, na poslendím skoku se otočila dokonce o 900 stupňů, ale po chybě v horní sekci už to byla jízda spíš na půl plynu. Japonka umí mnohem víc než 42,60 bodu.
12'
Zkušená šestadvacetiletá Francouzka Lucile Lefevreová se také nevyhnula pádu na prvních skocích zvaných Twisted sisters. Slušná horní sekce a závěrečný 50-50 slide s 180 odskokem, ale dopad po swicth backside 540 nedokázala ukočírovat a prkno jí ujelo. 23,16 a Lefevreová bude ve druhé jízde pod tlakem.
11'
Bohužel, Žunk Ke z Číny se nemohla dostat k tomu nejlepšímu, co umí, protože už na prvním skoku zaváhala, upadla a úplně ztratila rychlost. I tak to ale nezabalila, ještě se rozjela na poslední skok a střihla si cvičnou 360tku, ale tohle stačit nebude. Číňanka se bude muset ve druhém pokusu vyvarovat chyb, pokud chce pomýšlet na postup.
Do závodu zřejmě neodstartuje Klaudia Medlová, stejně jako Lea Jugovaćová, alespoň tak to stojí v oficiální výsledkové listině. Důvody zatím neznáme.
10'
Sedmnáctiletá Kokomo Muraseová z Japonska má v rukávu opravdu celou řadu parádních triků a nikdy se nedá čekat, co zrovna vytáhne. Na railové sekci se vydala stejně jako Andersonová na vysokou stříšku, na posledním zábradlí boardslide s 270 odskokem. Na prvním skoku si vybrala ten boční, na posledních dvou skocích dvě 720tky, druhá frontside se dvěma různými graby. Hodně stylově povedená jízda, naprosto čisté dopady, od prkna neodlétl skoro žádný sníh. 74,95 znamená nejvyšší známku dne a i Japonku uvidíme jistě ve finále!
9'
Hailey Langlandová už má zkušenosti s velkými závody a také pódiová umístění. Na railech se předvedla dvěma 50-50 slidy, ten první s odskokem s 360tkou. Jenomže na prvním skoku nezvládla dopad, ve frontside 720 se dostala opravdu hodně vysoko a o to tvrději dopadla. Žádné následky si ale neodnesla, do druhé jízdy bude muset jít naplno.
8'
Hanne Eilertsenová si na prvním zábradlí dala hodně záležet a projela ho opravdu do milimetru celé. Cap boardslide a 180 na odskoku a první skok s frontside 540. Krásný a dlouhý tailgrab při backside 540 a na závěrečný skok si schovala devítistovku, bez grabu, ale čistě provedenou. 48,35 bodu, rozhodčí s body poměrně šetří.
7'
Carola Niemeläová z Finska na railech ukázala velkou stabilitu a čistotu provedení, jenomže jsme od ní viděli také první pád. Na prvním skoku neustála svou backside 540, ale byla možná až moc rychlá na hraně, přerotovala svůj trik a neustála ho. Nic vážného, zbytek trati projela v klidu a připraví se na druhou jízdu.
6'
Slušně sjela park i Katie Ormerodová z Velké Británie, jako první na velkém railu si dovolila odskočit s rotací 360. Frontside 360 mute na prvním skoku, na druhém jako první ukázala backflip s lehkým mute grabem. Poslední skok a switch frontside 720 s cork rotací, tzn. hlavou pod prknem. Britka se usmívá, rozhodčí na to ale měli jiný názor. 47,38 je poměrně nízká známka an docela originální jízdu.
5'
Legenda této disciplíny před sebe na OH ještě nikoho nepustila, dokáže to letos potřetí v řadě? V horní části trati si jako první vybrala vysokou stříšku, kterou sjela lipslidem. Poslední vysoký rail a boardslide s 270 odskokem, na prvním skoku frontside 720 s pekným mute grabem. Na druhém backside 720 a tail grab, jízdu zakončila switch frontside cap 720 a i když měla problémy na dopadu, ustála to. 74,35 bodu znamená těsné průběžné vedení a v podstatě jistotu postupu.
4'
Anna Gasser si zatím schovala svůj signature trick na další jízdy, možná na finále. Na prostřední railové sekci přeletěla tzv. gap, tedy díru mezi překážkami jako první, na posledním vysokém zábradlí ukázala krátký boardslide a odskok s 270 rotací. První skok – cap uderflip, ale pouze jedoduchý, umí i dvojitý. Na druhém skoku backside 720 s tail grabem a na posledním frontside 720 s dlouhým mute grabem. Slušná jízda, ale Rakušanka jela hodně na jistotu. I proto dostala jen 50,71 bodu, což je zatím nejnižší hodnota.
3'
Parádně raily zvládnula Tess Coddy famózně, zábradlí opravdu poctivě projela od začátku do konce, na posledním boardslidu ale přeci jen zaváhala, jen ho lízla prknem a trochu ztratila rychlost. To se projevilo na skocích, které opravdu přeletěla jen tak tak, dopadávala na hraně kopce. Krásná frontside 720 se dvěma graby na závěr, ale skoky neměly výšku a délku, což se projevilo na bodech. 55,98 je spíše průměrnou známkou.
2'
Aktuální mistryně světa a vítězka X-Games Zoi Sadowská Synnottová vypadala na startu hodně nervózně. První rail na swicth projela snad jen z půlky a brzy šla dolů, na dalších měla problémy na dopadech. Na skocích ale předvedla svou extratřídu, začala krásnou backside 900, navázala frontside 900 s mute grabem a na závěr zvolila backside 720 s tail grabem. Naprosto čistě dopadnuté skoky, tam by neměly přijít jakékoliv srážky. 73,58 pro Novozélanďanku a tohle bude bezpečně stačit na finále.
1'
Enni Rukajärviová v railové sekci hodně rotovala, na třetím zábradlí si vybrala ten vysoký prostřední, ze kterého se skáče opravdu hluboko pod sebe na svah. Čisté skoky, dvě devítistovky a slušná zajišťovací jízda ohodnocená známkou 66,75.
Závod právě začal.
V první sekci trati je spousta slidů a railů a je protkaná symboly velké čínské zdi. tyto zdi ze sněhu tu nejsou jen na efekt, ale budou i slušnou clonou proti větru, který v Secret Garden trochu zlobí, zejména na skocích.
Startovní listina:

1. Enni Rukajärviová (FIN)
2. Zoi Sadowská Synnottová (NZL)
3. Tess Coadyová (AUS)
4. Anna Gasserová (AUT)
5. Jamie Andersonová (USA)
6. Katie Ormerodová (GBR)
7. Carola Niemeläová (FIN)
8. Hanne Eilertsenová (NOR)
9. Hailey Langlandová (USA)
10. Kokomo Muraseová (JPN)
11. Žunk Ke (CHN)
12. Lucile Lefevreová (FRA)
13. Mijabi Onicuková (JPN)
14. Reira Iwabučiová (JPN)
15. Klaudia Medlová (SVK)
16. Lea Jugovaćová (CRO)
17. Laurie Blouinová (CAN)
18. Melissa Peperkampová (NED)
19. Julia Marinová (USA)
20. Jasmine Bairdová (CAN)
21. Šárka Pančochová (CZE)
22. Evy Poppeová (BEL)
23. Courtney Rummelová (USA)
24. Annika Morganová (GE)
25. Kamilla Kozubacková (HUN)
26. Brooke Voigtová (CAN)
27. Bianca Gislerová (SUI)
28. Ariane Burriová (SUI)
29. Urska Pribosićová (SLO)
30. Cool Wakušimová (NZL)
Výsledky z OH 2018:

1. Jamie Andersonová (USA) 83 bodů
2. Laurie Blouinová (CAN) 76,33
3. Enni Rukajärviová (FIN) 75,38
4. Silje Norrendalová (NOR) 73,91
5. Jessika Jensonová (USA) 72,26
6. Hailey Langlandová (USA) 71,80
Olympijský slopestyle v Secret Garden začíná v nadmořské výšce 2100 m. n. m a měří celkem 600 délkových metrů. Uvidíme na něm tradičně tři skoky a několik railů a je jen na kreativitě samotných závodnic, jak se s tratí popasují a jaké triky na jakých překážkách předvedou. Jízdy bude hodnotit celkem 9 rozhodčích, na dvojice po sobě jsoucích sekcí jsou určeni vždy dva arbitři, tři další pak dávají známku za celkovou jízdu.

Nejvyšší známkou je 100 bodů, počítat se bude jednotlivé skóre z lepší ze dvou kvalifikačních jízd. Do finále postoupí 12 nejlepších, v zítřejším hlavním závodě pak každá ze závodnic pojede tři jízdy.
Poslední velké závody se konaly před dvěma týdny v proslulém coloradském středisku Aspen v rámci tradičních zimních X-Games. Nutno ale podotknout, že pod Skalisté hory neodcestovala kompletní světová špička a někteří závodníci či závodnice už se připravovali na Olympijský závod. V Aspenu kralovala dvacetiletá Novozélanďanka Zoi Sadowská Synnottová, která uzmula prvenství Australance Jamie Andersonové. Ta už na X-Games získala celkem 21 medailových umístění a je nejúspěšnější ženou historie. Navíc v Pekingu bude obhajovat zlato z Pchjongčangu i Soči a může tak vstoupit do historie jako trojnásobná olympijská vítězka ve slopestylu. Bronz si zajistila Kanaďanka Laurie Blouinová.

To jsou tedy závodnice s aktuálně nejlepší formou, ale výsledky freestylových závodů je obecně velmi těžké předpovídat. Záleží hlavně na rozhodčích a jejich subjektivnímu dojmu a hodnocení. Co se týče světového poháru, ve třech závodech jsme letos viděli tři různé vítězky. V úvodním podniku ve švýcarském Laaxu kralovala Tess Coadyová s famózní jízdou oceněnou 86,18 body. Trať na Mammoth Mountain nejlépe projela domácí Jamie Andersonová a zatím poslední podnik v Calgary se stal kořistí Japonky Kokomo Muraseové. Ani v jednom závodě však nestartovala kompletní špička, takže Olympijský závod by měl být vrcholem sezóny.

Mezi favoritky lze jistě zařadit i Finku Enni Rukajärviovou, která má ve sbírce dva olympijské cenné kovy právě ze slopestylu. Rakušanka Anna Gasserová je sice mnohem silnější v Big Airu, i ve Slopestylu však dokáže zajet parádní výsledky, což potvrdila letos v Laaxu, kde byla v rámci SP druhá.

Na svou čtvrtou Olympiádu odcestovala také Šárka Pančochová. Při premiérovém olympijském závodě ve slopestylu v Soči sahala po medaili, ale bohužel zajela svou nejlepší jízdu hned na začátku, kdy tradičně rozhodčí první jízdy honorují méně štědře. Z průběžných medailových pozic se postupně propadla na páté místo. V Koreji pak obsadila 16. místo. Slovensko bude reprezentovat Klaudia Medlová, která už má zřejmě to nejlepší za sebou, jejím největším úspěchem je bronz z MS 2015 právě z této disciplíny.
Vítejte v Genting Snow Parku, také přezdívaného Secret Garden, který bude dějištěm všech závodů nejen ve Freestyle snowboardingu. Prvním závodem, který na snowboarďáky čeká, je slopestyle. Kvalifikační jízdy si nejprve střihnou ženy, každá z 30 účastnic dostane možnost sjet trať dvakrát. Počítat se bude jen ta lepší z obou jízd, 12 nejlepších proklouzne do zítřejšího finále.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 03:45.
Články odjinud