ZOH - Snowboard - Ženy - Slopestyle (finále) -  ONLINE PŘENOS -  6. února 2022   02:30

Ukončeno

Ženy - Slopestyle (finále)

Přenos se aktualizuje automaticky

Konečné pořadí:

1. Zoi Sadowská Synnottová (NZL) 92,88 bodu
2. Julia Marinová (USA) 87,68
3. Tess Coadyová (AUS) 84,15
4. Laurie Blouinová (CAN) 81,41
5. Reira Iwabučiová (JPN) 80,03
6. Anna Gasserová (AUT) 75,33
7. Enni Rukajärviová (FIN) 71,45
8. Annika Morganová (GER) 64,13
9. Jamie Andersonová (USA) 60,78
10. Kokomo Muraseová (JPN) 49,05
11. Hailey Langlandová (USA) 48,35
12. Ariane Burriová (SUI) 24,01
Ode mě je to pro tuto chvíli vše, ale moc rád vás přivítám u přenosu z kvalifikace mužského slopestylu, která startuje v 5:30.
Máme za sebou neskutečný závěr olympijského slopestylu a jasně se ukázalo, že nová generace snowboardistek konečně střídá veteránky. Dvojnásobné olympijské medailistky Andersonová a Rukajärviová vyšly dnes naprázdno a musely se sklonit před uměním mladé krve. Novou olympijskou vítězkou se stala možná dle očekávání Zoi Sadowská Synnottová, ale musela si na to počkat až do úplně poslední jízdy dne. Ta ale stála za to, protože Novozélanďanka jí vyšperkovala neuvěřitelným závěrečným skokem s rotací 1260 bez jakékoliv chybičky. Předvedla kousky, které žádná jiná žena neukázala a oprávněně je novou olympijskou vítězkou. Navíc pro svou zem vybojovala vůbec první zlato v historii Zimních her.

Stříbro si pro sebe uzmula překvapivě Julia Marinová ze Spojených států a i ona do své jízdy zařadila prvky, které jsme neviděly v jiných jízdách, třeba odskok s underflipem z posledního vysokého railu. Parádní a čistý double cork flip na závěr jí zajistil olympijské stříbro. Bronz putuje k protinožcům,protože si ho zajistila Tess Coadyová z Austrálie. Ta už od první jízdy zaujmula pozici na provizorním pódiu a až do konce se jí nevzdala.

Anna Gasserová skončila šestá, ale předvedla opravdu neuvěřitelně vysoké a dlouhé skoky, od ní se znovu máme na co těšit v Big Airu. Brambory dnes sklízí smutná Kanaďanka Laurie Blouinová, která na závěr předvedla svou nejlepší jízdu a do posledních chvil bojovala o medaili, rozhodčí měli ale jiný názor. Ostatní závodnice včetně sedmnáctileté Japonky Muraseové se nevyvarovaly chyb a celkově jen pět žen překonalo 80 bodů.
Závod právě skončil.
Zbytek závodnic je naprosto nadšený a přejí Novozélanďance tento skvělý úspěch! Poslední skok Zoi Sadowské Synnottové vejde do historie.
12'
Dvojnásobná mistryně světa se pustila do třetí jízdy pěknými raily, na druhém 270 in-270 out, parádní 540 odksok ze třetího zábradlí, to žádná jiná žena nedělá. Signature trik switch backside 900 na první rampě, parádní double cork na druhém skoku a neskutečně čistě provedená 1260tka na závěr! Tohle se u žen jen tak nevidí, rozhodně to je první olympijská 1260tka v historii. Naprostá dokonalost na samotný závěr olympijského finále a je jasno, Zoi Sadowská Synnottová je olympijskou vítězkou! 92,88 bodu za poslední jízdu dne.
12'
Poslední dnešní otázka, dokáže Zoi Sadowská Synnottová předvést zlatou jízdu nebo zůstane druhá?
11'
Kokomo Muraseová byla jediná, kdo mohla ještě změnit obsazení na pódiu. Bez problémů na railech, přejela i stříšku a na skoky jela konečně v dostatečné rychlosti. Trošku zadržená 540tka na prvním skoku, backside 720 s tail grabem na druhém. Na finále si znovu chystala 1260, ale zkrátka na to ještě není připravená, zase to o dost nedotočila, chyběla jí rychlost a hodně tvrdě dopadla na zem. Japonka bude bez medaile.
10'
Enni Rukajärviová předvedla znovu víc než slušné raily, ale Peking 2022 vidí střídání stráží. Velké legendy vychází medailově naprázdno a nastupuje nová generace. Finka třetí olympijský cenný kov nezíská a padá na prvním skoku. Znamená to, že medaili má jistou jak Marinová, tak Zoi Sadowská Synnottová.
9'
Anna Gasser létá dnes opravdu neskutečně vysoko a daleko. Raily zvládla s grácií a možná zatím nejlépe v dnešním finále.První skok a zase obrovský cap double underflip, tentokrát čistě dopadnutý. Stejně se jí vedlo i na druhém skoku při famózním double cork flipu 1080. Frontside cap 900 na závěr, hodně bojovala s dopadem, ale zvládla to obstojně. Rozhodčí ale obrovské skoky Gasserové neocenili dostatečně, 75,33 stačí na šesté místo. těsně se ale, co Rakušanka předvede na Big Airu, já už se tedy nemůžu dočkat.
8'
Jamie Andersonová dnes nevypadá tak silně jako na předchozích Olympiádách, parádní slide na prvním railu, žádné problémy na střeše tentokrát. Ale obhajoba to nebude! Na své cap frontside 1080 na prvním skoku přichází chyba na dopadu a pád, a tak poprvé poznáme novou vítězku olympijského slopestylu. Ale 1080 ještě žádná žena na prvním skoku nepředvedla, takže se nedá říct, že by se Andersonová o obhajobu aspoň nepokusila.
7'
Julia Marinová poměrně senzačně vede po dvou jízdách, může předvést ještě něco navíc v té třetí? Zase underflip z posledního railu, switch backside 900 na prvním skoku. Zase přidala druhou devitístovku, ale na posledním skoku přeci jen chybuje, nedotočila svou 1080tku a padla k zemi. Stále ale živí naději na zlatou medaili, podle mě ji dnes může překonat pouze Sadowská Synottová, pokud předvede naprosté maximum.
6'
Laurie Blouinová konečně zvládla první transfer, na druhé překážce přeletěla gap a předvedla i pěkný 50-50 slide na třetím railu s odskokem a rotací 360. Kanaďanka určitě předvedla svou nejlepší dnešní jízdu, pěkný double flip na prvním skoku twosted sisters, backside 720 s dlouhým grabem na druhém. Na třetím ukázala parádní frontside double cork 1080, krásně a čistě provedený i dopadnutý. Na medaili to ale nestačí, 81,41 znamená jen pojištění čtvrtého místa, i když se zlepšila.
5'
Tess Coadyová drží bronzovou příčku, dokáže přidat ještě něco navíc? Raily zvládla parádně bez jediného zaváhání, na prvním skoku switch backside 900, na druhém backside 720. Jízdu vyšperkovala double cork flipem a přidala i jednu půlobrátku oproti první jízdě, takže to byla rotace o 1080 stupňů. Australanka zůstává na třetím místě, ale přidala pár bodíků a má na kontě 84,15 bodu. Pojistila si bronz.
4'
Ani Hailey Langlandová ještě neposkládala svou jízdu tak, jak chtěla a hlavně bez chyb. Zase si dala na čas se startem, switch 270 in 270 out na prvním railu, 360 odskok z posledního. Jenomže co naplat, Američanka ani napotřetí neodjede jízdu bez chyb a opět nedokázala dopadnout svůj první skok. Pro diváky pak přidala aspoň parádní method air na závěr, ale z 10. místa se neposune.
3'
Annika Morganová ještě nezajela jízdu dle představ, nahoře přejela střechu, z posledního zábradlí odskočila s rotací 270 stupňů. První skok ale dopadl neslavně, najela si na switch,ale rotaci 720 vůbec nedotočila a končí na zemi. V cíli se ale usmívá, finále si i tak užila, je sedmá.
2'
Reira Iwabučiová je čtvrtá a nechce to tak nechat. Na railech slušně, zase si vybrala i přejezd střechy. Cap double underflip na prvním skoku, další devítistovka na druhém jako switch backside. Na závěr se snad chtěla pokusit o 1260tku, ale neměla potřebnou rychlost ani výšku a končí na zemi. Japonka mít medaili nebude, alespoň tedy ne tato.
1'
Ariane Burriová ještě nezajela jízdu bez chyby, začala čistě provedeným transferem z railu na rail, pěkný 50-50 slide na poslední překážce horní sekce. Bohužel ale opět neustála první skok, na kterém letěla hodně nízko. Švýcarka se s tlakem finále nepopasovala a skončí dnes na posledním místě.
Změní se ještě pořadí na stupních vítězek po třetích jízdách? Tohle bude vyhrocený závěr a boj o medaile v Secret Garden!
Pořadí po 2. jízdách:

1. Julia Marinová (USA) 87,68 bodu
2. Zoi Sadowská Synnottová (NZL) 84,51
3. Tess Coadyová (AUS) 82,68
4. Reira Iwabučiová (JPN) 80,03
5. Laurie Blouinová (CAN) 77,96
12'
Zoi Sadowská Synnottová musela zabojovat, pokud se chtěla vrátit na první místo. Jenomže na posledním zábradlí dělá chybu, jen zábradlí lízla prknem a sklouzla z něj tak, že nemohla pokračovat na skok. Bohužel, Novozélanďanka se nedostala ke svým parádně provedeným trikům na rampách, které si musí schovat pro třetí jízdu.
11'
Kokomo Muraseová opět skočila 360 in 360 out ze střechy, na prvním skoku trošku nízká frontside 540tka, na druhém si po 720tce trochu hrábla do sněhu, jakoby se jen připravovala na velký závěreční trik. A opravdu se o něj pokusila, rotaci o 1260 stupňů u žen téměř nevídáme. Škoda, že to Japonka nedotočila, to by byla vysoká známka. Trik ale ukončila pádem a bude se muset kousnout v poslední jízdě.
10'
Enni Rukajärviová tentokrát zvládla zábradlí parádně a využila třikrát celou jejich délku. Trošku zadržený frontside flip na prvním skoku, slušný transfer na druhém a jízdu vyšperkovala switch frontside 900 s pěkným tail grabem. Dopad ale nebyl čistý, tohle nebyla nejlepší jízda. Finka jde na šesté místo se známkou 71,45.
9'
Anna Gasserová je silná hlavně ve skocích, raily jsou z její strany spíše na jistotu. Obrovský cap double underflip, jakoby Rakušanka jela soutěž v big airu. Na druhém skoku už to opravdu přehnala při double cork skoku, letěla hrozně vysoko a daleko a klidně by měla prostor i pro triple cork. Nezvládla ale dopad a neposune se v pořadí. Její skoky jsou ale opravdu masivně vysoké a dlouhé.
8'
Jamie Andersonová tentokrát zvládla odskok ze střechy, ale její jízda postrádala šťávu, i když měla styl. 50-50 slide na posledním zábradlí, frontside 720 na prvním skoku a slušný transfer z překážky na překážku na druhém skoku, to jsme u žen ještě neviděli. Na poslední backside 720 ani nepřidala grab, potřebovala zajišťovací jízdu, ale tohle stačí jen na sedmou pozici a 60,78 bodu. Tohle není ta olympijská vítězka, jakou si pamatujeme z Koreji.
7'
Julia Marinová v první jízdě upadla, tentokrát začala 50-50 slidem a 360 odskokem, z vysokého railu odskočila tradičně s uderflipem, to byla paráda. Switch backside 900 s melone grabem, parádní cap double underflip jako její signature trik. Naprosto čistý frontside double cork 1080, naprosto fenomenální výkon Američanky oceněný známkou 87,68 a Marinová jde do vedení! A tohle nebude tak jednoduché k překonání!
6'
Kanaďanka Laurie Blouinová byla vyšoupnuta z medailových pozic, zatím se na ně nevrátí, protože sklouzla ze zábradlí hned na prvním railu. Jízdu ale chtěla odjet naplno, takže si na prvním skoku střihla swicth double cork flip, backside 720 s melone grabem na druhém a pokusila se znovu i o 1080tku na závěr, i když tam už neměla dostatek koncentrace a upadla při dopadu. Bude mít ještě jednu jízdu .
5'
Tess Coadyová je průběžně druhá, ve druhé jízdě to mohla rozbalit naplno. Raily projela hodně stylově a bezchybně, na prvním skoku ukázala swicth backside 900. Backside 720 s mute grabem na druhém a frontside double cork underflip na závěr, Australanka si své jízdy užívá, i když poslední skok neustála. 55,98 pro Coadyovou, to není zlepšení.
4'
Jízda Hailey Langlandové z Kalifornie začala trochu později, Američanka se hodně dlouho připravovala ke startu. 270 in 270 out z prvního slidu, boardslide a 360 out na vysokém zábradlí. Na skocích jí ale chyběla rychlost a nebyly tak dlouhé jako u soupeřek. Frontside 720 na twisted sisters, switch 720 na závěr, jenomže nedotočená a s chybou na dopadu. Američanka se zlepšila, ale ne dostatečně na to, aby mohla promluvit do pořadí v první pětce. 48,35 bodu pro Langlandovou.
3'
Annika Morganová čistě přeskákala zábradlí, jenomže nebude spokojená se svou jízdou, protože na prvním skoku nedokázala dokončit grab, což jí rozhodila a nedokázala trik dopadnout. Němka se nezlepší, bude mít ale ještě jednu jízdu k dispozici.
2'
Reira Iwabučiová opět zvolila čínskou stříšku, pěkný odskok s rotací 360 z posledního vysokého zábradlí. První skok a frontside double underflip 900, cap 900 na druhém a switch backside 1080 s melone grabem. naprostá čistota provedení skoků, rozhodčí to ale zaplatili jen známkou 80,03, tady jsem čekal víc bodů. I tak je to ale průběžné třetí místo pro Japonku.
1'
Bohužel, jízda Ariane Burriové ani tentokrát nedopadla dle očekávání, sice parádní transfer na začátku, ale na prvním skoku zase zaváhala na dopadu. Alespoň diváky potěšila legendárním method airem na posledním skoku, to už se jen tak nevidí.
Pořadí po 1. jízdách:

1. Zoi Sadowská Synnottová (NZL) 84,51 bodu
2. Tess Coadyová (AUS) 82,68
3. Laurie Blouinová (CAN) 77,96
4. Reira Iwabučiová (JPN) 75,60
5. Annika Morganová (GER) 64,13
12'
Největší favoritka a vítězka kvalifikace Zoi Sadowská Synnottová začala pěkným transferem, z posledního railu odskočila dokonce odskočila s rotací 540, to jsme neviděli ani za celou včerejší kvalifikaci. Její signature trik switch backside 900 s melone grabem na prvním skoku, frontside 720 na druhém se stalefish grabem a jízdu završila parádně provedenou 1080tkou. Dostává 84,51 bodu a kroutí hlavou, pokud by tuhle jízdu zajela na závěr, možná by dostala i známku blížící se k devadesátce. To je zkrátka úděl prvních jízd.
11'
Sedmnáctileté superstar Kokomo Muraseová je připravena, i když v tréninku před závodem měla poměrně tvrdý pád. První rail skočila na switch s odskokem 360, pak přejela stříšku, ale z vysokého zábradlí nedokázala čistě ustát dopad. Na prevním skoku cap 900, na druhém krásný a dlouhý tail grab při rotaci 720. Na posledním skoku si dovolila jako druhá ve finále rotaci o 1080 stupňů, ale dopadla na zadní konec prkna, hrábla si do sněhu a dostává 48,50. Potřebuje svou jízdu zajet mnohem čistěji, aby mohla bojovat o cenné kovy.
10'
Enni Rukajärviová má dvě olympijské medaile, na třetím railu ale přeci jen ztratila koncentraci a z hodně vysokého odskoku nezvládla dopad a hrábla si rukou o sníh. I tak se ale pokusila rozjet na první skok, ani ten ale nedokázala ustát. Finka bude muset zabojovat v dalších jízdách.
9'
Mistryně big airu Anna Gasserová má šanci zabodovat i ve slopestylu, na railech začala slušně, i když nijak převratně. Cap double underflip na prvním skoku, na tom druhém přišel ještě náročnější trik, kdy se opravdu hodně roztočila podél dvou os, vyletěla strašně vysoko a skok neustála. 35,01 bodu, Rakušanka má k dispozici ještě dva pokusy.
8'
Dvojnásobná zlatá medailistka Jamie Andersonová začala dlouhým slidem na prvním zábradlí, pak vyskočila na vysokou čínskou stříšku, ale vypadala hodně přemotivovaně a při seskoku ze střechy při rotaci upadla. Skoky ale nevzdala úplně a alespoň propagačně ukázala tři základní triky.
7'
Tailslide na druhém railu pro Julii Marinovou a ze třetího skočila dokonce underflipem! Na skoku twisted sisters bohužel zaváhala při velmi náročné switch backside 900 a nedopadla trik čistě. Zbytek parku jen tak projela a bude se soustředit na další jízdy.
6'
Laurie Blouinová byla po včerejší kvalifikaci hodně zklamaná, dnes vapadá ale hodně silně! Začala transferem přes velký gap, na prvním skoku ukázala double underflip a na závěr dokonce asi jako první žena i v součtu z kvalifikací 1080tku s dlouhým grabem! Kanaďanka je spokojená a myslí to s obhajobou kovu vážně. 77,96 bodu znamená druhé místo.
5'
270 in a 270 out na prvním zábradlí, vysoký odskok z toho posledního pro Tess Coadyovou. Parádně ale zvládla všechny tři skoky, precizní switch backside 900 na prvním, backside 720 s dlouhým melone grabem na druhém a famózně provedený double underflip 900 na závěr. 82,68 a Australanka jde do vedení!
4'
Hailey Langlandová dvakrát využila celou délku zábradlí, jenomže na prvním skoku vyletěla hrozně vysoko, trošku nedotočila svou cap 720tku a upadla. Pád nebyl tvrdý, Amerišanka dostala 32,05 bodu a bude se těšit na další dvě jízdy.
3'
Annika Morganová se držela na railech trochu zpátky, nechtěla udělat chybu, ale z vysoké stříšky si dovolila ještě odskočit 360tkou. Parádní dvojitý flip na druhém skoku a velmi stylová frontside 720tka s dvěma graby na posledním skoku, také dobrá zajišťovací jízda na úvod. 64,13 bodu a druhé místo.
2'
Z prvního railu spadla Reira Iwabučiová trochu dřív, za to dostane nějaké srážky, na druhé překážce přejela vysokou čínskou stříšku. První skok a frontside 540, na druhém backside 720 s dlouhým grabem. Finální skok a slušná double cork 720, kvalitní zajišťovací jízda, i když na posledním skoku neletěla tak daleko a měla problémy na dopadu. 75,60 bodu a slušný začátek.
1'
Ariane Burriová svou kreativní a originální jízdou postoupila na poslední chvíli, finále začala pěkným transferem z railu na rail, horní sekci projela téměř bez chyb, ale hned na prvním skoku zvaném twisted sisters přišel hodně nepříjemný pád. Vůbec nedotočila svůj skok, měla problémy už na odrazu na hraně rampy. Švýcarka však vypadá v pořádku a dokonce se v cíli usmívá, což je důležité. 21,40 bodů pro Burriovou, ještě bude mít dvě šance na opravu.
Závod právě začal!
V Secret Garden panují opravdu mrazivé podmínky, téměř -20°C a nepříjemný vítr, uvidíme, zda to bude pro snowboardistky překážka nebo ne.
Startovní listina:

1. Ariane Burriová (SUI)
2. Reira Iwabučiová (JPN)
3. Annika Morganová (GER)
4. Hailey Langlandová (USA)
5. Tess Coadyová (AUS)
6. Laurie Blouinová (CAN)
7. Julia Marinová (USA)
8. Jamie Andersonová (USA)
9. Anna Gasserová (AUT)
10. Enni Rukajärviová (FIN)
11. Kokomo Muraseová (JPN)
12. Zoi Sadowská Synnottová (NZL)
Pořadí na posledních X-Games 01/2022:

1. Zoi Sadowská Synnottová (NZL)
2. Jamie Andersonová (USA)
3. Laurie Blouinová (CAN)
4. Kokomo Muraseová (JPN)
5. Anna Gasserová (AUT)

Pořadí na MS 2021:

1. Zoi Sadowská Synnottová (NZL) 85,95 bodu
2. Jamie Andersonová (USA) 81,10
3. Tess Coadyová (AUS) 78,13
4. Enni Rukajärviová (FIN) 77,90
5. Kokomo Muraseová (JPN) 77,08

Pořadí na OH 2018:

1. Jamie Andersonová (USA) 83,00 bodů
2. Laurie Blouinová (CAN) 76,33
3. Enni Rukajärviová (FIN) 75,38
4. Silje Norendalová (NOR) 73,91
5. Jessika Jensonová (USA) 72,76
Olympijský slopestyle v Secret Garden začíná v nadmořské výšce 2100 m. n. m a měří celkem 600 délkových metrů. Uvidíme na něm tradičně tři skoky a několik railů a je jen na kreativitě samotných závodnic, jak se s tratí popasují a jaké triky na jakých překážkách předvedou. Trať je hodně inspirovaná čínskou kulturou, třeba v podobě vysoké stříšky budovy tradiční čínské architektury nebo větrné clony evokující velkou čínskou zeď. První dvě lehce zatočené rampy proti sobě dostaly název twisted sisters a právě na nich závodnice v kvalifikaci nejvíc trápil vítr.

Jízdy bude hodnotit celkem 9 rozhodčích, na dvojice po sobě jdoucích sekcí jsou určeni vždy dva arbitři, tři další pak dávají známku za celkovou jízdu. Nejvyšší známkou je 100 bodů, ve finále bude mít každá ze závodnic k dispozici tři jízdy, počítá se výsledek pouze té nejlepší z nich.
Výsledky kvalifikace:

1. Zoi Sadowská Synnottová (NZL) 86,75 bodu
2. Kokomo Muraseová (JPN) 81,45
3. Enni Rukajärviová (FIN) 78,83
4. Anna Gasserová (AUT) 75,00
5. Jamie Andersonová (USA) 74,35
6. Julia Marinová (USA) 71,78
7. Laurie Blouinová (CAN) 71,55
8. Tess Coadyová (AUS) 71,13
9. Hailey Langlandová (USA) 68,71
10. Annika Morganová (GER) 67,63
11. Reira Iwabučiová (JPN) 67,00
12. Ariane Burriová (SUI) 65,55
-----------------------------------
13. Melissa Peperkampová (NED) 61,26
14. Evy Poppeová (BEL) 56,80
15. Jasmine Bairdová (CAN) 49,50
16. Hanne Eilertsenová (NOR) 48,35
17. Courtney Rummelová (USA) 48,30
18. Katie Ormerodová (GBR) 47,38
19. Mijabi Onicuková (JPN) 46,58
20. Bianca Gislerová (SUI) 40,35
21. Carola Niemeläová (FIN) 38,43
22. Brooke Voigtová (CAN) 37,11
23. Cool Wakušimová (NZL) 34,46
24. Urska Pribosićová (SLO) 32,00
25. Žunk Ke (CHN) 29,36
26. Šárka Pančochová (CZE) 25,51
27. Lucile Lefevreová (FRA) 23,16
28. Kamilla Kozubacková (HUN) 21,95
Klaudia Medlová (SVK) DNS
Lea Jugovaćová (CRO) DNS
Včerejší kvalifikaci perfektním a poměrně suverénním způsobem ovládla Zoi Sadowská Synnottová, která se nedopustila jediné výraznější chybičky, skákala s naprostou jistotou a sebevědomím a její závěrečná devítistovka se dvěma graby je úchvatná. Ve finále ji bude velmi těžké porazit. Pokusí se o to ale všechny největší favoritky a mezi ty opravdu reálné vyzývatelky Novozélanďanky se řadí zejména druhá z kvalifikace Kokomo Muraseová. Ta jako jediná kromě Synnottové dostala v kvalifikaci známku přesahující 80 bodů a výška a technika triků na skocích je od této sedmnáctileté Asiatky fenomenální. Pokud přidá ještě něco navíc, může klidně myslet na zlato.

Postoupili i medailistky z minulých dvou Olympiád, tedy dvakrát zlatá Jamie Andersonová a stříbrná ze Soči a bronzová z Pchjongčangu Enni Rukajärviová. Proti kvalifikaci se určitě výrazně zlepšit i Laurie Blouinová i Tess Coadyová, okruh favoritek na cenné kovy je opravdu široký a rozhodně se můžeme těšit na napínavé boje. Jen doufejme, že do hry výrazně nevstoupí vítr, který v kvalifikaci a hlavně v jejím závěru hodně zlobil a některé závodnice musely své skoky dost korigovat.
Poslední velké závody se konaly před dvěma týdny v proslulém coloradském středisku Aspen v rámci tradičních zimních X-Games. Nutno ale podotknout, že pod Skalisté hory neodcestovala kompletní světová špička a někteří závodníci či závodnice už se připravovali na Olympijský závod. V Aspenu kralovala dvacetiletá Novozélanďanka Zoi Sadowská Synnottová, která uzmula prvenství Australance Jamie Andersonové. Ta už na X-Games získala celkem 21 medailových umístění a je nejúspěšnější ženou historie. Navíc v Pekingu bude obhajovat zlato z Pchjongčangu i Soči a může tak vstoupit do historie jako trojnásobná olympijská vítězka ve slopestylu. Bronz si zajistila Kanaďanka Laurie Blouinová.

To jsou tedy závodnice s aktuálně nejlepší formou, ale výsledky freestylových závodů je obecně velmi těžké předpovídat. Záleží hlavně na rozhodčích a jejich subjektivnímu dojmu a hodnocení. Co se týče světového poháru, ve třech závodech jsme letos viděli tři různé vítězky. V úvodním podniku ve švýcarském Laaxu kralovala Tess Coadyová s famózní jízdou oceněnou 86,18 body. Trať na Mammoth Mountain nejlépe projela domácí Jamie Andersonová a zatím poslední podnik v Calgary se stal kořistí Japonky Kokomo Muraseové. Ani v jednom závodě však nestartovala kompletní špička, takže Olympijský závod by měl být vrcholem sezóny.

Mezi favoritky lze jistě zařadit i Finku Enni Rukajärviovou, která má ve sbírce dva olympijské cenné kovy právě ze slopestylu. Rakušanka Anna Gasserová je sice mnohem silnější v Big Airu, i ve Slopestylu však dokáže zajet parádní výsledky, což potvrdila letos v Laaxu, kde byla v rámci SP druhá.
Vítejte v Secret Garden, jak se přezdívá Genting Snow Parku, dějišti letošních olympijských závodů nejen ve freestyle snowboardu. První sada medailí v tomto sportu bude rozdělena ve slopestylu žen. Dozvíme se jméno nové olympijské vítězky? Nebo Jamie Andersonová vstoupí do historie jako trojnásobná zlatá medailistka ze slopestylu?
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 02:30.
Články odjinud