ZOH - Snowboard - Muži - Slopestyle (finále) -  ONLINE PŘENOS -  7. února 2022   05:00

Ukončeno

Muži - Slopestyle (finále)

05:00 finále 1. jízda - muži
   
05:27 finále 2. jízda - muži
   
05:54 finále 3. jízda - muži
CAN 1. M. Parrot
CHN 2. I. Su
CAN 3. M. McMorris
 
Přenos se aktualizuje automaticky

Konečné pořadí:

1. Max Parrot (CAN) 90,96 bodu
2. Su I-Ming (CHN) 88,70
3. Mark McMorris (CAN) 88,53
4. Redmond Gerard (USA) 83,25
5. Emiliano Lauzi (ITA) 80,01
6. Chris Corning (USA) 65,11
7. Mons Roisland (NOR) 63,33
8. Kaito Hamada (JPN) 59,36
9. Sebastien Toutant (CAN) 54,00
10. Takeru Ocuka (JPN) 52,80
11. Ståle Sandbech (NOR) 39,66
12. Sean Fitzsimons (USA) 29,61
S těmito slovy už se s vámi pro dnešek z mrazivé Secret Garden loučím, ale budu se s vámi těšit na další olympijské přenosy z freestyle snowboardingu.
Ve třetím olympijském slopestylu v historii jsme dnes poznali třetího zlatého medailistu a po dvou Američanech je to tentokrát nejvyšší pozice pro Kanadu! Vítězem se totiž stává Max Parrot, který zvládl svůj druhý run ve finále nejlépe, jako jediný překonal známku 90 bodů a po právu bere nejcennější kov.

Druhý končí vítěz kvalifikace z Číny Su I-Ming, který jako jediný předvedl skok s rotací 1800, ale doplatil na nižší obtížnost na railech a v celé horní sekci trati. I tak jde ale pro domácího závodníka a zdaleka největší úspěch jeho kariéry a má před sebou zářnou budoucnost. Pro bronz si nakonec dojel až svou poslední jízdou Mark McMorris, asi největší favorit závodu. V kvalifikaci neukázal vše a schovával si to do závodu, ale přeci jen se nevyvaroval menších chybiček. Nejméně jich přišlo ve třetí jízdě, ale ta stačila jen na známku 88,53, necelé dvě desetiny za Číňana. Přidává tedy třetí olympijský bronz, z čehož byl ale viditelně zklamaný, věřil si na zlato.

Obhájce korejského vítězství z před čtyř let Redmond Gerard nevylepšil svou první jízdu a končí čtvrtý, překvapivě pátý dokončí olympijské finále Ital Lauzi se svým originálním pojetím jízdy a velkým zaujetím pro svůj sport. Největším zklamáním je neúčast Sebastiena Toutanta na pódiu, i on cílil na nejvyšší mety, ale ve finále nezajel ani jednu čistou jízdu. V té poslední zachyboval až na dopadu posledního skoku, jinak by to možná stačilo. Bez medaile končí i oba Norové a oba Japonci.
Závod právě skončil!
Max Parrot je olympijským vítězem!
12'
Na úvod nepředvedl nic nového, frontflip ze střechy a müller flip s hand dragem na posledním railu. V horní sekci by se rozhodně do budoucna měl zlepšit, pokud chce vyhrávat. Triple cork na úvod skokanské části, ale zaváhání na druhém skoku a o rotaci méně. Na posledním skoku nezandal 1800tku jako u druhé jízdy a zůstává druhý, i tak je to pro něj ale nejlepší umístění kariéry ze všech závodů na nejvyšší úrovni.
12'
Dokáže ještě Su I-Ming zlepšit svou jízdu a uzmout zlato?
11'
Mark McMorris byl dvakrát třetí, do Číny si přijel pro nejlepší možnou medaili. Switch half cap transfer, switch backside 270 náskok na druhý rail. Trošku přidal na rotacích u odskoků ze zábradlí, to by mu mohlo pomoct. Switch backside triple cork 1620 na prvním skoku, frontside triple 1440 transfer z boční rampy na druhém skoku, na závěr předvedl backside triple cork 1620 s melone grabem, vše velmi čistě provedeno a dopadnuto. Na poslední chvíli se tedy Kanaďan dostává na stupně vítězů, ale bude potřetí v kariéře třetí! 88,53 bodu pro Sparkyho, s čímž není moc spokojen, v jeho tváři se zračí zklamání.
10'
Předposledním mužem, který ještě mohl promluvit do pořadí na pódiu byl třetí muž kvalifikace Sean Fitzsimons. Dva krátké boardslidy na první překážce, tail grab a 540 rotace při seskoku ze střechy. Na posledním zábradlí to ale nebylo čisté a možná si nejistotu přenesl do prvního skoku. Switch backside 1620 hodně přetočená a asi nejtvrdší pád dne z velké výšky na záda. Sean ale dojel do cíle po svých a vypadá to, že je v pořádku.
9'
Ståle Sandbech startuje parádním transferem na úvod, 720 melone na odskoku z posledního railu. První skok ještě zvládl ustát, ale při backside 1620tce letěl až příliš daleko. To se projevilo hned na dalším skoku, kde už to opravdu přehnal s délkou a upadl. Bohužel, Norsko bude dnes bez medaile.
8'
Obhájce zlata z Koreji Redmond Gerard se rozjel do třetí jízdy hodně odhodlaně. Na odskoku switch backside 720 ze střechy ale zaváhal, začal točit moc pozdě a nestihl to před dopadem zachránit. Red se tedy už nezlepší, skoky si dal jen propagačně a bude muset doufat, že se nikdo za ním nezlepší. McMorris, Fitzsimons a Sandbech ho stále můžou odsunout z medailové pozice.
7'
Takeru Ocuka začal zase slušným transferem, raily končí 360 in a lehkým líznutím railu. Frontside triple cork 1440 na prvním skoku, backside 1260 na druhém a vše se rozhodovalo na poslední rampě. Bohužel Ocuka nezastavil rotaci ve správný moment a stejně jako Roisland a Toutant Japonec zaváhal při závěrečné 1620tce, kterou neustál. Zůstává desátý.
6'
Emiliano Lauzi si finále užívá, seskok ze zdi, hodně dlouhý rainbow rail a hodně vysoký a dlouhý první skok, možná až příliš. Stihl ho na poslední chvíli ustát, ale projevilo se to na dalším skoku, kde už to neudržel na prkně a výrazně si hrábl, protože 1440 rotaci nedotočil. Na závěr už jen pro diváky indy nosebone, Emiliano se nezlepšil, ale stále je pátý, což je parádní úspěch.
5'
Sebastien Toutant byl pod tlakem, také on ještě nedojel ani jednu ze svých jízd. Znovu vysoký skok mezi raily na první překážce, 1080tka na odskoku z posledního zábradlí. Parádní první frontside 1620, perfektně provedený double frontside cork tansfer z boční hrany na druhém skoku a vypadalo to na medailovou jízdu. Kanaďana ale zradil dopad na úplně posledním skoku. Letěl moc daleko a neudržel rovnováhu při cap 1620tce. Toutant bude bez medaile jako jeden z největších favoritů.
4'
Mons Roisland zase odskočil saltem rodeo z prvního railu, stejně jako z toho posledního. Backside 1620 na prvním skoku, s problem, ale ustál to. Switch backside 1620 na druhém, ale tam už to na dopadu nedopadlo. Na závěr si Nor střihl method air, ale to nepřebije jeho zklamání z finále, kde nepředvedl ani jednu bezchybnou jízdu. Průběžně je sedmý.
3'
Max Parrot už nemohl předvést o moc víc než při druhé jízdě a tentokrát chyboval už na druhém zábradlí. Pak už si zbytek jízdy užil, předvedl nějaké jednoduší, ale hodně stylové triky a mohl by si dnes odnést jednu z medailí. Zatím je první, ale 90,96 bodu je k překonání.
2'
Chris Corning taky ještě neprojel trať kompletně a bez chyby, začíná 50-50 transferem. Backside rodeo nosegrab při odskoku na posledním railu. Switch cap 1440, frontside double 1440 na druhé překážce, kdy zvolil boční rampu a transfer a backside triple cork 1440 na závěr. Dopady nebyly z nejčistších, ale Američan je spokojen, že alespoň jednu jízdu dokončil. 65,11 stačí pouze na šesté místo pro Chrise.
1'
Třetí jízdu načal Kaito Hamada znovu stejným slidem na nejužším railu a zase si střihnul lipslide na lavoru na druhé překážce. lehké problémy na dopadu a odskoku z posledního zábradlí a poprvé skočil všechny tři skoky. Jenomže na každém z nich byly lehčí problémy a hranění na dopadu. Jízdu zakončil switch backside 1620tkou, ale už na prvním skoku si hrábl rukama, ani na druhém to nebylo úplně čisté. 59,36 pro Japonce a sedmé místo.
Pořadí po 2. jízdách:

1. Max Parrot (CAN) 90,96 bodu
2. Su I-Ming (CHN) 88,70
3. Redmond Gerard (USA) 83,25
4. Mark McMorris (CAN) 80,85
5. Emiliano Lauzi (ITA) 80,01
12'
Su I-Ming má v sobě sílu i schopnosti na to dnes vyhrát, ale potřebuje zůstat silný v hlavě. Zase dlouhý slide na rainbow railu, frontflip s nose grabem z odskoku ze střechy. Číňan má ale zřejmě nejčistší provedení skoku ze všech a teď to zase prokázal. Frontside triple cork 1440 na prvním skoku, swicth backside 1620 s dlouhým grabem a neskutečný quad cork 1800 na závěr! Tenhle trik se dělá spíš při big airu, ale čtverné otočení přes hlavu při rotaci 1800, to je opravdu kumšt. I tak to ale Číňanovi nestačí na vedení, dostal 88,70 bodu, protože na horní sekci zkrátka nepředvedl tak obtížné triky. Pokud to do třetí jízdy vylepší a předvede znovu tak čisté skoky, má na zlato.
11'
Mark McMorris potřeboval zabrat, po první jízdě byl až pátý, i když ji dokončil bez větších problémů. Trasfer z railu na rail a 270 out, ale přeci jen znovu s lehkými problémy. Switch backside triple cork 1620, frontside triple 1440 s melone grabem a zamýšlená backside 1620 na závěr, ze které se stala jen 1440tka, když hned na odskoku na hraně udělal chybu a pak i dříve pustil grab. Zase to nebyla úplně čistá jízda, přesto se dostává na třetí místo se známkou 80,85.
10'
Ani Sean Fitzsimons nedojel první jízdu na maximum, vítěz z Laaxu z letošního závodu SP to ale v sobě má. Pěkná rotace při skoku ze střechy, pohlídal si poslední rail, ne však dopad prvního skoku. Při něm lehce zahranil a hrábl si rukama do sněhu. Pokračoval dal a ještě tam poslal jednu 1260tku, ale i u té končí na zemi, tohle nebyla dobrá jízda pro Američana.
9'
Ståle Sandbech začíná slušným transferem na prvním úzkém railu, pak přejel střechu a z toho posledního zábradlí odskočil backside 540tkou, jenomže zase chybuje hned na prvním skoku. Svou frontside 1260 přetočil a možná ho lehce rozhodil vítr, i proto skok neustál a upadl. Má před sebou už jen jednu šanci na reparát.
8'
Redmond Gerard potřeboval nabrat na Parrota víc než 7 bodů, pokud ho chtěl překonat. Na prvním úzkém railu ukázal dva slidy, ze střechy odskočil 720tkou. Switch backside 1620 na prvním skoku, zase velmi čistý 1080 transfer na druhém skoku z boční rampy, závěrečná 1620tka ale nebyla čistě dopadnutá a Američan se nezlepšil. Do třetí jízdy bude muset vymyslet něco extra, pokud chce pomýšlet na obhajobu zlata.
7'
Takeru Ocuka začal slušným transferem, hodně vysokým skokem naskočil i na poslední zábradlí. Frontside triple 1440 na prvním skoku, na ten poslední si schoval cap triple 1620, ale zase nedokázal ustát rotaci na dopadu a znovu sice až na poslední chvíli, ale přeci jen upadl. Japonec se nezlepšil a zůstává sedmý.
6'
Emiliano Lauzi je stále ještě třetí, první jízdu zajel opravdu parádně. Zase začal seskokem ze zdi, druhý rail nebyl stoprocentní. Z posledního odskočil 720tkou, ale na skoku twisted sisters nezvládl dopad a jeho jízda je u konce. Je ale vidět, jak si olympijské finále užívá, což prokázal legendárním trikem method air na posledním skoku.
5'
Sebastien Toutant si přijel do Číny pro medaili a nejlépe pro zlatou, druhou jízdu začíná zase vysokým skokem z railu na rail. Pěkná 1080tka už na odskoku z posledního zábradlí, ale na prvním skoku to nedotočil, na dopadu skoro zastavil a další skoky si schoval do třetí jízdy. Škoda.
4'
Mons Roisland se také už na zábradlích hodně točil, z posledního railu odskočil nolie underflipem. Na skocích potřeboval zabrat a možná se až příliš soustředil, aby neudělal chybu. Na druhém skoku hodně brzy pustil grab, aby mohl nerušeně přistát, na poslední frontside 1440tce nedotočil rotaci a i proto dostává jen 63,33 bodu. Potřeboval by zajet mnohem čistší jízdu, pokud chce bojovat o pódium.
3'
Aktuálně třetí je Max Parrot, který předvádí spousty rotací už pří náskocích a odskocích ze zábradlí. Na skocích se ale tentokrát soustředil hlavně na čistotu na dopadu, která byla mnohem lepší než u první jízdy. Frontside triple 1440, na druhém skoku frontside double 1080, akorát minul grab. Druhá 1440tka na závěr, hodně svou jízdu vyčistil oproti té první a i přes lehkou chybu na grabu dostává zaplaceno 90,96 body a jde do vedení!
2'
Chris Corning také první jízdu nedokončil bez chyb, ve druhé se od začátku zase moc nesoustředil a zaváhal hned u prvního transferu, po odskoku sklouzl ze druhého railu. Pokračoval ale dál, znovu ale předvedl jen jeden skok. Na dopadu ztratil rychlost, koncentrace byla po první chybě ta tam. Svou 1440 rotaci vůbec nedotočil a oprávněně skončil rukama na zemi. I on se při třetí jízdě hodně zapotí.
1'
Druhé jízdy znovu začíná Kaito Hamada, který znovu využívá co nejvíce překážek, jako jediný využil ten lavor na druhé překážce, jehož hranu projel lipslidem. Slušné transfery a variabilita, ale zatím Hamada strádá na skocích. Hned u první frontside 1440 zase nezvládl dopad, skončil na zemi a v poslední jízdě bude pod tlakem.
Pořadí po 1. jízdách:

1. Redmond Gerard (USA) 83,25 bodu
2. Emiliano Lauzi (ITA) 80,01
3. Max Parrot (CAN) 79,86
4. Su I-Ming (CHN) 78,38
5. Mark McMorris (CAN) 76,98
12'
Jako poslední v prvním kole pojede včerejší senzace, domácí mladíček a vítěz kvalifikace Su I-Ming. Rainbow rail na úvod, frontflip při odskoku ze střechy, slušný začátek. Na skocích ale předvedl svou neuvěřitelnou sílu a hlavně klid a jistotu při provedení. Cap 1440 na prvním a dvě parádní 1620tky na dalších dvou. Dopady naprosto čisté, ale i rozhodčí možná od Číňana čekali víc, možná viděli v jeho jízdě víc chyb než postřehnou normální smrtelníci. Proto ho posílají na čtvrté místo se známkou 78,38.
11'
Mark McMorris už má dvě medaile, dnes bude jasně cílit na zlato. První jízdu začal vysokým transferem, na posledním zábradlí ho projel slidem skoro celé. První skok switch backside 1620, druhý frontside triple cork 1440 a na závěr tradiční backside triple 1620 indy. Přeci jen Kanaďan zahranil na dopadu posledního skoku, možná i proto a pro jednodušší raily dostal jen 76,98 bodu a je až čtvrtý. Na zlato bude muset přidat.
10'
Druhým a posledním Američanem ve finále je Sean Fitzsimons, který poměrně překvapivě obsadil třetí místo v kvalifikaci, ale je to vítěz posledního závodu SP. Jendodušší kombinace railů na úvod, poté slide přes střechu. Na prvním skoku se Sean hodně roztočil při swicth backside 1620 rotaci, byl moc zbrklý a skok neustál. 29,48 bodu a i Fitzsimons bude muset spoléhat na další jízdy. Bude mít ale ještě dvě šance.
9'
Ståle Sandbech je nesmírně technickým jezdcem, což ukázal hned boardslide combem na prvním transferu. Nor však nezvládl odskok z prvního zábradlí a vlastně se nedostal ani ke skokům, protože na dopadu ztratil rychlost. Sandbech to bude muset zkusit v dalších jízdách.
8'
Jdeme na první pětku z kvalifikace, kterou načíná obhájce zlata Redmond Gerard. První 50-50 slide na úzké zádce, jako první přejel střechu a s posledního zábradlí skočil saltem. Na prvním skoku switch backside 1620, na druhém zvolil boční rampu a transfer s frontside double cork 1080 a na závěr přidal backside 1620 s melone grabem. Velmi slušná jízda bez větších chybiček, za kterou Američan dostává 83,25 bodu. Red je spokojený, ale stále má ještě na to předvést ještě o trochu víc.
7'
Druhým Japoncem v závodě je Takeru Ocuka, který začal transferem z railu na rail. Nabral rychlost na první skok, kde ukázal frontside triple cork 1440 s dlouhým mute grabem. Pokračoval backside 1260tkou a jízdu završil cap 1620tkou, jenomže poslední skok na poslední chvíli neustál, i když se dlouho držel na nohou, ale na odjezdu přeci jen ztratil rovnováhu. 52,75 bodu pro Japonce.
6'
Emiliano Lauzi zase začal jízdu seskokem ze sněhové čínské zdi, z posledního zábradlí seskočil 720tkou. Na všech skocích dokázal čistě dopadnout, switch backside 1260 s melone grabem na twisted sisters, druhý skok a backside 1260 a dobře provedený cap 1440 na závěr. Ital si jízdu užil, neudělal větší chybu a jde do vedení s 80,01 body od rozhodčích!
5'
První závodník, který se odhodlal k trasferu z railu na rail je Sebastien Toutant. Už z posledního zábradlí se na odskoku hodně roztočil, což jen umocnil na skocích. Na twisted sisters zvolil switch cap 1620 s mute grabem, na druhém skoku jel na boční rampu a skočil frontside double cork 1440 s transferem. Posledné trik backside triple cork 1620 ale neustál a skóruje jen 52,63 bodu.
4'
Mons Roisland předvedl už dvě salta v horní sekci, při seskoku ze dvou zábradlí, čímž si přidal na obtížnosti, jenomže ho znovu zklamal už první skok, který nedotočil, hrana prkna se mu zakousla do sněhu a Nor skončil na zemi.
3'
Zatím se závodníci docela šetří, i když Max Parrot to po prvních dvou railech pořádně rozjel. Z poslednáho railu odskočil už s rotací 720 a pak to přišlo. Na prvním skoku switch cap triple cork 1620, na druhém backside triple cork 1440 a na závěr frontside triple cork 1620. Více než slušná zajišťovací jízda pro Kanaďana, který se může soustředit už jen na vyšpěrkování a vyčištění své jízdy. 79,86 bodu pro Parrota.
2'
Chris Corning odskočil backside rodeem z nejvyššího zábradlí, ale i Američan jakoby by byl lehce nervózní a na skoku twisted sisters u cap 1440tky zaváhal na dopadu, kde ztratil rovnováhu, ustlal si na sněhu a na další skoky nepokračoval.
1'
Kaito Hamada začal slidem na úzké zídce, z posledního railu odskočil s rotací 540 stupňů. Hned na prvním skoku ale neletěl tak daleko a hned za hranou na dopadu upadl. Zbytek tratě už jen projel a bude se v hlavě připravovat na další jízdy.
Závod právě začal!
Podmínky v Secret Garden jsou znovu poměrně mrazivé a větrné, ale ne tak jako v minulých dnech, doufejme tedy, že soutěž bude co nejvíc regulérní.
Startovní listina:

1. Kaito Hamada (JPN)
2. Chris Corning (USA)
3. Max Parrot (CAN)
4. Mons Roisland (NOR)
5. Sebastien Toutant (CAN)
6. Emiliano Lauzi (ITA)
7. Takeru Ocuka (JPN)
8. Redmond Gerard (USA)
9. Ståle Sandbech (NOR)
10. Sean Fitzsimons (USA)
11. Mark McMorris (CAN)
12. Su I-Ming (CHN)
Pořadí na posledních X-Games 01/2021:

1. Mark McMorris (CAN)
2. Marcus Kleveland (NOR)
3. Sven Thorgren (SWE)
4. Redmond Gerard (USA)
5. Rene Rinnekangas (FIN)

Pořadí na MS 2021:

1. Marcus Kleveland (NOR)
2. Sebastien Toutant (CAN)
3. Rene Rinnekangas (FIN)
4. Redmond Gerard (USA)
5. Kaito Hamada (JPN)

Pořadí na OH 2018:

1. Redmond Gerard (USA)
2. Maxence Parrot (CAN)
3. Mark McMorris (CAN)
4. Ståle Sandbech (NOR)
5. Carlos Garcia Knight (NZL)
Olympijský slopestyle v Secret Garden začíná v nadmořské výšce 2100 m. n. m a měří celkem 600 délkových metrů. Uvidíme na něm tradičně tři skoky a několik railů a je jen na kreativitě samotných závodníků, jak se s tratí popasují a jaké triky na jakých překážkách předvedou. Trať je hodně inspirovaná čínskou kulturou, třeba v podobě vysoké stříšky budovy tradiční čínské architektury nebo větrné clony evokující velkou čínskou zeď. První dvě lehce zatočené rampy proti sobě dostaly název twisted sisters.

Jízdy bude hodnotit celkem 9 rozhodčích, na dvojice po sobě jdoucích sekcí jsou určeni vždy dva arbitři, tři další pak dávají známku za celkovou jízdu. Nejvyšší známkou je 100 bodů, ve finále bude mít každý ze závodníků k dispozici tři jízdy, počítá se výsledek pouze té nejlepší z nich.
Olympijské zlato z Koreji obhajuje Američan Redmond Gerard, který také letos dokázal ovládnout jeden ze tří závodů v rámci Světového poháru na Mammoth Mountain. Na X-Games v Aspenu před dvěma týdny ale vyšel medailově na prázdno a bral brambory. Tento prestižní podnik si podmanil Kanaďan Mark McMorris, bronzový olympijský medailista jak ze Soči, tak z Pchojngčangu. Třetí cenný kov v řadě je pro něj velkým lákadlem, ale do Číny rozhodně přijel pro zlato, stejně jako jeho krajan Sebastien Toutant, který vyhrál úvodní letošní podnik v Calgary a aktuálně vede pořadí celého SP ve slopestylu.

Jak je ale známo, ve freestylových disciplínách je velmi těžké odhadovat favority a aspiranty na medaile, vše záleží hlavně na subjektivním posouzení celkem devíti rozhodčích, kteří olympijský závod budou hodnotit. Bez šance na cenný kov rozhodně není ani vítěz posledního závodu SP Sean Fitzsimons, který si parádně vedl v kvalifikaci, kde obsadil třetí místo. Tu vyhrál sedmnáctiletý Číňan Su I-Ming, který ukázal obrovskou variabilitu triků ve všech částech trati, perfektní, technicky obtížné a čistě dopadnuté triky a pokud nepodlehne tlaku, klidně může zaútočit na zlato, protože jeho kvalifikačné jízda byla opravdu úžasná.

Kousat budou i Japonci a Norové, kteří mají ve finále dvojnásobné zastoupení, překvapit by mohl svým originálním pojetím jízdy Ital Lauzi. Zkrátka vyhrát může téměř kdokoliv a extrémní konkurenci prokazuje i fakt, že několik hlavních favoritů na medaile skončilo už v kvalifikace. Třeba úřadující mistr světa Kleveland, medailista z nedávných X-Games Thorgren, druhý v pořadí SP Van Der Velden nebo finská star Rinnekangas, který nedávno v Aspenu jako první v závodě skočil skok s rotací 1980 a jeho jízdy jsou nesmírně nápadité.
Vítejte v Secret Garden, zdejší Genting Snow Park je dějištěm letošních olympijských závodů nejen ve freestyle snowboardingu. Poté, co si první cenné kovy rozdělily v tomto sportu ženy, budou o stejnou sadu ve slopestylu bojovat i muži. A i jejich závod samozřejmě slibuje parádní podívanou a napínavé souboje.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 05:00.
Články odjinud