Ženy -  ONLINE PŘENOS -  Jelena Rybakinová : Ons Jabeurová - 9. července 2022   15:10

Ukončeno
Jelena Rybakinová
23 let  184 cm  Kazachstán
2
3
6
6
Ons Jabeurová
27 let  167 cm  Tunisko
1
6
2
2
Přenos se aktualizuje automaticky

Rybakinová je nejmladší wimbledonskou vítězkou do roku 2011, kdy jednadvacetiletá Petra Kvitová porazila Marii Šarapvovou 6:3, 6:4.
Rybakinová je první hráčkou po 16 letech, která otočila wimbledonské finále. Naposledy se to povedlo Amélii Mauresmové v roce 2006 proti Justin Heninové. Mauresmová si tehdy spravila chuť poté, co ji v osmifinále Roland Garros vyřadila sedmnáctiletá Nicole Vaidišová.
Pro Rybakinovou to je první titul po dvouleté odmlce. Naposledy triumfovala v Hobartu 2020. Dnes ukončila sérii jedenácti vyhraných zápasů Džabúrové na trávě. Do žebříčku WTA si z jistých důvodů ale připíše nula bodů, stejně jako její soupeřka.
Ons Džabúrová vyhrála první set rozdílem dvou brejků. Rybakinová byla hodně nejistá na síti, na závěr nasekala čtyři nevynucené chyby v řadě a prohrála si podání čistou hrou. Nicméně od druhého setu začala podávat stejně jako ve čtvrtek proti Halepové. V posledním setu se pěti body za sebou vyhrabala ze stavu 0:40. Navíc Džabúrová si rychle vyčerpala tři možnosti využití jestřábího oka. Postupem času čím dál více chybovala. Do toho Rybakinová s přibývajícím časem velice dobře četla kraťasy soupeřky. Kazaška otočila finále. Přitom nebýt změny občanství v roce 2018, tak se letošního Wimbledonu ani nezúčastnila.
Rybakinová prozradila, že byla hodně nervózní před zápasem i během něj. Vůbec nečekala, že se může stát wimbledonskou vítězkou. Poděkovala mj. i rodičům, kteří ale nebyli přítomni přímo na finále.
Džabúrová přiznala, že je hodně smutná. Nicméně je si vědoma, že to je tenis a může vyhrát jenom jeden. Věří, že bude inspirací pro mnoho Tunisanů.
Vévodkyně z Cambridge předala pohár poražené Džabúrové a vítězce Rybakinové.
Francouzská umpirová rozhodčí Tourteová dostává cenu za dnešní utkání od vévodkyně z Cambridge. Upřímně Francouzka dnes udělala hodně chyb, minimálně na čtyři. Na druhou stranu – pořád si obě dámy mohly vzít v dané chvíli jestřábí oko.
Kazaška se objala s členy svého boxu.
Džabúrová to kouše hodně těžce! Je v předklonu na lavičce. Měla tohle finále velice dobře rozehrané. Rybakinová kroutí hlavou a jako kdyby nemohla uvěřit tomu, co se jí povedlo.
Konec zápasu
6:2
Přímý bod ven z kurtu! Jelena Rybakinová je wimbledonskou vítězkou!
40-30
Pomalé druhé podání returnovala Džabúrová křižným forhendem, její další forhend ale směřoval za základní lajnu, mečbol!
30-30
Druhým křižným bekhendem z levé strany se Tunisanka výrazně vyhodila.
15-30
Hrálo se razantně od základní lajny, pak zkrátila Tunisanka výměnu a prohazovala křižným bekhendem z levé strany.
15-15
Dvojchyba.
15-0
Eso do bekhendu.
5:2
Rybakinová bude podávat na to, aby se stala wimbledonskou vítězkou! Proti pomalému druhému podání riskovala prakticky celou výměnu, ale věděla, že si to může dovolit za stávající situace, dobře returnovala křižným bekhendem z levé strany a pak útočila z forhendu až donutila Džabúrovou k chybě za základní lajnu. Tunisance je skoro až do pláče.
40-30
Džabúrová podávala do forhendu a vyhodila křižný bekhend z levé strany za základní lajnu. Jelikož si nemůže vzít jestřábí oko, tak je jisté, že bude čelit brejkbolu!
30-30
Převaha Tunisanky skončila vítězným kraťasem zleva o pásku.
30-15
Po výborném bekhendovém returnu protihráčky po pravé lajně a křižném forhendovém voleji je Tunisanka donucena k chybě vedle levé lajny singlového kurtu.
15-15
Džabúrová pálila do bekhendu až ukončila výměnu vítězným křižným forhendem z levé strany.
15-0
Proti returnu čekala Kazaška kraťas a vracela křižným forhendem z pravé strany, pak udělala soupeřka chybu do levého koridoru pro debl.
4:2
Rybakinová otáčí pěti body v řadě z 0:40, hezky si přichystala vítězný forhendový volej.
A-40
Přímý bod, těsný aut za základní lajnu a nepřesné jestřábí oko na žádost Džabúrové, ta je už bez možnosti využití přístroje, jehož velkým odpůrcem byl kdysi Roger Federer.
40-40
Rybakinová odvrací devátý brejkbol a dostává se ze stavu 0:40, zkusila servis ven z dvorce a bekhend po levé lajně vyústil ve vynucenou chybu do sítě.
30-40
Rybakinová zrychlila v úvodu výměny, ale na konci se bránila forhendem proti bekhendu po levé lajně, vzápětí zapadl kraťas Džabúrové těsně vedle pravé čáry. Ještě si Tunisanka brala jestřábí oko a vyčerpala i druhou možnost, zbývá ji už jediná.
15-40
Rybakinová dobře servírovala ven z kurtu a při forhendu křížem zprava se soupeřka zmohla jen na vynucenou chybu za základní lajnu.
0-40
Returnem do kolen si Tunisanka přitáhla Kazašku a pak ji forhendem z pravé strany přehodila, tři brejkboly.
0-30
Bekhendový return do forhendu znamenal přetažený balón Kazašky za základní čáru.
0-15
Džabúrová posadila return na základní lajnu a otevřela si kurt na křižný forhend z pravé strany, pak došlo na přestřelku zakončenou vítěznou kraťasem Tunisanky o pásku.
3:2
Konec přestávky, podávat bude Jelena Rybakinová.
3:2
Následuje přestávka a výměna stran.
3:2
Druhý bekhend Kazašky skončil za základní lajnou, Tunisanka zatíná pěst, protože ví, že za tohoto stavu v podstatě podávala na udržení se v zápase.
15-40
Rybakinová si dvěma forhendy přichystala volej z výborné pozice, ale ta zahodila, navíc trefila hodně nečistě.
15-30
Džabúrová útočila do bekhendu, ale nadřela se na potřebnou vynucenou chybu protihráčky za základní lajnu.
15-15
Rybakinová přetahuje returnem základní lajnu.
15-0
V hluboké obraně zahrála Kazaška šikovně forhendem z pravé strany do bekhendu a Tunisanka pokazila míč křížem do sítě. Hrálo se po druhém podání a asi nepřekvapí, že první podání bylo chybně zahlášeno jako aut.
3:1
Rybakinová servírovala ven z kurtu a dotlačila očima vítězný bekhendový bekhend zleva na pravou lajnu. Džabúrová působí hodně nervózním dojmem, je rozhozená, podrážděná...
40-30
Teď ji zase poslechlo podání, ale u sítě byla spíše v obraně až si Džabúrová křížem zprava vynutila forhend do autu.
40-15
Přímý bod na téčko. Od druhého setu servíruje Rybakinová podobně jako proti Halepové.
30-15
Posléze posílá bekhendový return za základní lajnu.
15-15
Džabúrová returnuje bekhendem do sítě.
0-15
Kazaška se vyhazuje v nedlouhé forhendové rozehře z pravé strany za základní lajnu.
2:1
Konec přestávky, podávat bude Jelena Rybakinová.
2:1
Následuje přestávka a výměna stran.
2:1
Džabúrová pouští forhendový return křížem za základní lajnu – 2:1.
15-40
Džabúrová servírovala na lajnu, krátce poté naprosto nečekaně zkrátila výměnu a donutila Rybakinovou k bekhendové chybě.
15-30
Přímý bod.
15-15
Proti třetímu úderu Kazašky vytáhla Tunisanka forhendový kraťas zprava, Rybakinová vracela bekhendem z levé strany za základní čáru.
15-0
V kratší výměně zkazila Džabúrová kraťas z levé strany od základní lajny do sítě.
2:0
Proti bekhendovému returnu se Kazaška položila do vítězného forhendu po levé lajně. Tunisanka si musí podržet servis, jinak bude situace kritická.
40-30
Hodně se hrálo křížem, ale posléze si pomohla Kazaška bekhendem po levé lajně a u sítě nakonec uzavřela výměnu vítězným volejem, následně se vzteká.
30-30
Schylovalo se k přímému bodu, ale return přepadl přes pásku na druhou stranu, pak přehazovala Tunisanka bekhendem z levé strany za základní čáru.
15-30
Křižný míč do kolen vrací Kazaška z forhendu a pravé strany za základní lajnu.
15-15
Rybakinová trefuje z dobré pozice křižným forhendem pásku.
15-0
Míček získává Rybakinová.
1:0
Jelena Rybakinová otevírá poslední set brejkem, proti druhému podání poslala křižný bekhendový return. Pak kontrabekhend zavadil o pásku a Kazaška se forhendem dostala k síti, kde zakončila vítězným volejem do levé poloviny kurtu.

Celá pointa je ta, že televizní záběry ukazují, že první podání bylo naprosto v pořádku a lehce zasáhlo lajnu...To je další chyba rozhodčích. Ačkoliv tedy poslední dvě situace při těch chybných rozhodnutích byly hodně těsné.
40-30
Přímý bod do forhendu.
40-15
Rybakinová zreturnovala servis křižným bekhendem a forhendem do stejného úderu donutila soupeřku k chybě do sítě, dva brejkboly.
30-15
Rybakinová pálí forhendem do sítě.
30-0
Džabúrová protestovala proti prvnímu podání a rychle si vyčerpala první možnost využití jestřábího oka. Vzápětí byla horší hráčkou, hlavně z forhendu ji Rybakinová trápila až nasměrovala míč křížem z pravé strany do levého koridoru pro debl. Alespoň podle čárové, ale pro změnu Kazaška si vzala jestřábí oko a to potvrdilo dotek levé lajny.
15-0
Džabúrová běžela hned k síti, Rybakinová ji prohodila křižným bekhendem z levé strany.
6:2
Eso na levou ruku, o wimbledonské vítězce ve dvouhře rozhodne stejně jako před rokem třetí set!
40-0
Přímý bod do středu kurtu, tři setboly!
30-0
Přímý bod na boční lajnu.
15-0
Skvělý servis na téčko využívá Rybakinová vítězným křižným forhendem zprava do protipohybu.
5:2
Konec přestávky, podávat bude Jelena Rybakinová.
5:2
Následuje přestávka a výměna stran.
5:2
To samé zleva, ale po pauze bude Kazaška servírovat na vítězství ve druhém setu.
30-40
Přímý bod z druhého podání do forhendu.
30-30
Přímý bod.
30-15
Hned po servisu zakončuje Džabúrová vítězným křižným bekhendem zleva.
30-0
Kazaška měla kliku, její nečistý return skončil v kurtu a při forhend do bekhendu vracela o pásku, Tunisanka to vůbec nečekala, poté ji Rybakinová přehodila a Džabúrová chybovala bekhendem zády k síti do levého koridoru pro čtyřhru.
15-0
Proti kratšímu returnu vyhazuje Tunisanka křižný bekhend z levé strany za základní lajnu.
5:1
Přímý bod na boční lajnu, Kazaška je gem od toho, aby poslala finále do třetí sady.
40-15
Výborný servis do bekhendu a poté vítězný forhend křížem zprava.
30-15
Tunisanka zvolila bekhendový return po pravé lajně a obranný úder soupeřky odrazila páska do levé výseče pro debla.
30-0
Eso ven z dvorce.
15-0
Rybakinová se opřela o servis a křižný forhend z pravé strany znamenal vynucenou chybu Džabúrové.
4:1
Konec přestávky, podávat bude Jelena Rybakinová.
4:1
Následuje přestávka a výměna stran.
4:1
Ons Džabúrová byla netrpělivá ve výměně od základních čar, vyhodila křižný forhend z pravé strany a začíná se rýsovat třetí sada.
40-30
Proti křižnému bekhendovému returnu těsně za síť kazí Tunisanka forhend zprava do pásky, brejkbol.
30-30
Dvojchyba.
15-30
Tunisanka vede na esa 4:0.
15-15
Bekhendem po levé lajně se Kazaška postarala o vynucenou forhendovou chybu do sítě.
0-15
Míček získává Džabúrová.
3:1
Přímý bod do forhendu. Nicméně opakované záběry ukazují, že se jednalo o těsný aut. Každopádně to (opět) tenistky nevidí a game končí.
A-40
Džabúrová returnovala křižným forhendem a pak chybovala čopem z bekhendu za základní lajnu. Hodila raketou nad sebe a poté ji chytila.
40-40
Bekhendový return křížem zavadil o pásku, vzápětí přišel bekhend Tunisanky zleva do sítě a dlouhý game pokračuje.
40-A
Rybakinová poslala oba servisy výrazně do autu, třetí brejkbol.
40-40
Džabúrová byla forhendem aktivnější až rozhodla vítězným křižným míčem z pravé strany.
A-40
Druhý forhend Tunisanky z pravé strany je vynucenou chybou do sítě.
40-40
Rybakinová postupovala k síti, dávala si docela záležet, byla opatrná až si forhendem křížem připravila vítězný bekhendový volej.
40-A
Kontrabekhend proti returnu letí za základní lajnu, druhý brejkbol v gamu.
40-40
Rybakinová odvrací servisem na kříž a následným vítězným forhendem k levé lajně.
40-A
Džabúrové stačily dva údery, posléze ji pomohla soupeřka bekhendem za základní lajnu a Tunisanka má svůj první brejkbol ve druhém setu.
40-40
Džabúrová returnovala bekhendem po levé čáře, Rybakinová odpověděla křižným forhendem z pravé strany za základní lajnu.
40-30
Vypadalo to na přímý bod, ale křižný return se stočil nepříjemně za síť a Rybakinová vyhodila forhend do levé výseče pro debla.
40-15
Rybakinová servírovala na téčko a při forhendu do bekhendu škrtala pravou lajnu, i tak si došla pro vynucenou chybu do autu.
30-15
Rybakinová se dostala dvěma údery k síti a Džabúrová trefila forhendový prohoz křížem z pravé strany.
30-0
Na ostrý return křížem reaguje Kazaška vítězným bekhendem po levé čáře.
15-0
Míček získává Rybakinová.
2:1
Následuje přestávka a výměna stran.
2:1
Přímý bod na kříž, Džabúrová odvrátila brejkbol a snižuje.
40-A
Přímý bod.
40-40
Rybakinová byla blízko, bránila se forhendem, ten z rakety soupeřky pak odrazila páska k pravé lajně do kolen Kazašky a následovala vynucená chyba z bekhendu do sítě.
A-40
V celkem opatrné výměně sáhla Tunisanka pro kraťas a bylo vidět, že Kazaška jej čekala, následně zahrála vítězný kontrakraťas křížem zprava a má brejkbol na 3:0.
40-40
Vítězný bekhendový return křížem proti druhému podání.
40-A
Přímý bod ven z kurtu.
40-40
Skvěle rozehranou výměnu si pokazila Džabúrová špatně načasovaným kraťasem, vzápětí už nevrátila forhendový prohoz po pravé lajně.
30-40
Džabúrová si povodila Rybakinovou po kurtu, v závěru zkrátila výměnu a prohazovala křižným forhendem z pravé strany.
30-30
Vítězný bekhend po levé čáře.
15-30
Kazaška přeriskovala bekhendový return vedle pravé lajny.
15-15
Kraťas do bekhendu byl docela čitelný, ale Kazaška i tak udělala vynucenou chybu křížem zleva.
15-0
Džabúrová posílá tweener do sítě.
2:0
Vzápětí výhoz Tunisanky za základní lajnu. Nicméně tento game měl už dávno skončit, nakonec Kazašku nemuselo mrzet, že společně s umpirovou rozhodčí chybovala v páté výměně gamu.
A-40
Další.
40-40
Přímý bod.
40-A
Špatný kraťas trestá Džabúrová forhendem po pravé lajně.
40-40
Následně vyrábí nevynucenou chybu do sítě.
40-30
Další náběh Kazašky k síti a při forhendu zhruba z téčka jí byla zahlášena umpirovou rozhodčí chyba za základní lajnu.

Kazaška souhlasí a nedělá dobře, protože opakované televizní záběry ukazují, že míč škrtal základní čáru a to skoro celým objemem, jenomže to Rybakinová nevidí. Domnívá se, že skutečně šlo o výhoz.

Stačilo, aby si vzala jestřábí oko a šla proti výroku Francouzky Tourteové. Docela tato situace připomněla loňské semifinále Roland Garros Krejčíková – Sakkariová, kdy v závěru zápasu Pierre Biacchi chybně na mečbol označil míč a Krejčíková musela reálně dvakrát proměnit mečbol. Nicméně rozdíl je ten, že tam nemohla jít Krejčíková proti rozhodnutí sudího.
40-15
Rybakinová se přesunula k síti a jen kontrovala křižný bekhend soupeřky z levé strany do autu.
40-0
Džabúrová šla hned na kříž, kde byla při svých prvních dvou úderech hodně nejistá, ale Rybakinová vzápětí hrála halfvolejem do sítě.
30-0
Relativně vyrovnaná výměna skončila bekhendem Tunisanky do levého koridoru pro debl proti úderu křížem.
15-0
Přímý bod po levé ruce Tunisanky.
1:0
Jelena Rybakinová cítila šanci při druhém podání, zahájila výměnu dvěma křižnými bekhendy z levé strany a proti čopu zahrála Džabúrová forhendem od základní lajny do sítě. Naprosto ideální start druhé sady pro Kazašku poté, co nezvládla poslední game úvodního dějství.
40-30
Festival tvrdých forhendů ukončuje Kazaška vítězným míčem po pravé lajně a disponuje svým prvním brejkbolem v zápase.
30-30
Kazaška zvolila return k levé lajně a následoval forhend protivnice zprava do sítě.
15-30
Rybakinová se nebránila z bekhendu zle, ale stejně nakonec kazila do sítě.
15-15
Džabúrové uletěl forhend z pravé strany za základní lajnu.
0-15
Eso Tunisanky na úvod druhé sady.
3:6
Rybakinová končí první sadu forhendem od základní čáry do sítě, ztrácí servis čistou hrou, když nasekala čtyři nevynucené chyby v řadě. V posledním případě by se ale dalo polemizovat, zda šlo o chybu vynucenou.
0-40
Rybakinová posílá soupeřce další dárek, zase perfektní servis, ale poté pokažený forhend z jasné pozice za základní lajnu do protipohybu, tři setboly!
0-30
Navíc dvojchyba.
0-15
Jelena Rybakinová korunuje svou nedobrou bilanci na síti, když skvěle podala ven z kurtu, ale udělala fatální chybu z kříže forhendem do sítě. Přitom Džabúrová stála na základní lajně a byla divačkou.
3:5
Přímý bod, Rybakinová zatím nepředvedla na returnu vůbec nic.
0-40
Rybakinová zvládla úder hned po dopadu v úvodu rozehry, pak si přitáhla kraťasem soupeřku, ta oplácela křížem a proti bekhendu vyrobila forhendovou chybu do sítě, kde se jí dnes vůbec nedaří.
0-30
Tunisanku podržel servis a křižný bekhend z levé strany vracela Kazaška za základní lajnu.
0-15
Džabúrová servírovala na téčko a forhendem po pravé lajně donutila Rybakinovou k bekhendu za základní čáru.
3:4
Konec přestávky, podávat bude Ons Džabúrová.
3:4
Následuje přestávka a výměna stran.
3:4
Bekhendový return směřuje za základní lajnu a Rybakinová tak snižuje na 3:4.
40-15
Rybakinová útočila do forhendu a dočkala se vynucené chyby za základní čáru.
30-15
Druhý servis na lajnu returnuje Tunisanka křižným bekhendem do pásky.
15-15
Přímý bod do bekhendu.
0-15
Džabúrová dostala míč z bekhendu dvakrát na opačnou stranu a Rybakinová ji pomohla forhendem za základní lajnu, při svém podání tak ztratila již dvanáctou výměnu, přičemž na returnu získala jen čtyři.
2:4
Rybakinová brala jestřábí oko proti prvnímu servisu a měla pravdu. Podání se opakuje.
2:4
Po forhendovém returnu křížem přidává Kazaška bekhend z levé strany do sítě a prohrává 2:4.
30-40
Přímý bod na levou ruku v důležitou chvíli.
30-30
Rybakinová potřebovala dva bekhendy, pak Džabúrová napálila forhend za základní čáru.
15-30
Vítězný bekhendový return k pravé lajně proti prvnímu podání.
0-30
Eso na téčko.
0-15
Džabúrová nepustila Rybakinovou do výměny, zakončila ji vítězným křižným forhendem z pravé strany.
2:3
Konec přestávky, podávat bude Ons Džabúrová.
2:3
Následuje přestávka a výměna stran.
2:3
Přímým bodem na kříž se dostává Rybakinová ze dvou brejkbolů a ještě žije v prvním setu.
A-40
Bekhendový return byl krátký, Rybakinová kontrovala vítězným křižným forhendem z levé strany do protipohybu.
40-40
Tlak do bekhendu Džabúrové končí chybou do sítě.
40-A
Rybakinová hrála spíše bekhendem, ale vyhodila se forhendem za základní lajnu a čelí zase brejkbolu.
40-40
Džabúrová si obíhala opakované druhé podání na forhend a pak byla zbrklá křížem z pravé strany do autu.
40-A
Forhendovým returnem na základní lajnu do bekhendu nutí Tunisanka Kazašku k chybě, brejkbol na 4:1!
40-40
Džabúrová prošla bekhendový return křížem a následovala bekhendová chyba soupeřky.
40-30
Džabúrová začala bekhendovým returnem, pokračovala křižným forhendem hned po dopadu, ale následně byla na dlouhou pravou ruku donucena k chybě do sítě.
30-30
Džabúrová byla při svých forhendech v hluboké obraně a vítězným křižným volejem z pravé strany už nemohla dělat vůbec nic.
15-30
Proti returnu křížem dělá Kazaška chybu za základní lajnu.
15-15
Přímý bod na pravou čáru.
0-15
Rybakinová byla forhendem lepší, ale opět nezvládla náběh na síť a Džabúrová prohazovala bekhendem po levé lajně.
1:3
Přímým bodem do středu kurtu potvrzuje Džabúrová brejk.
0-40
Rybakinová returnovala bekhendem po pravé čáře a po svém forhendu seběhla na síť, kde byla prohozena z bekhendu směrem ven z dvorce.
0-30
Napodruhé míří Kazaška bekhendem zleva do pásky.
0-15
Přímý bod do forhendu.
1:2
Konec přestávky, podávat bude Ons Džabúrová.
1:2
Následuje přestávka a výměna stran.
1:2
Jelena Rybakinová ukončuje přestřelku vyhozeným křižným křižným bekhendem z levé strany za základní lajnu a jako první si prohrává servis.
30-40
Brejkbol, Kazaška trápila Tunisanku křižným forhendem z pravé strany až udělala chybu od základní lajny do sítě.
30-30
Rybakinová zaservírovala a hned trefila vítězný bekhend z levé strany ven z kurtu.
15-30
V kratší výměně posílá Kazaška forhend za základní čáru.
15-15
Křižný bekhendový return přinesl vzápětí chybu Kazašky za základní lajnu.
15-0
Míček získává Rybakinová.
1:1
V gemu vítězí Džabúrová.
30-40
Míček získává Rybakinová.
15-40
Míček získává Džabúrová.
15-30
Míček získává Džabúrová.
15-15
Rybakinová returnovala k základní lajně a opřela se do vítězného bekhendu po levé čáře.
0-15
Džabúrová se ubránila a poté kazila soupeřka forhendem do pravého koridoru pro debl.
1:0
Rybakinová podala na téčko a vypálila vítězný křižný forhend z pravé strany na závěr prvního gamu.
40-30
Rybakinová zahrála křižný bekhend z levé strany a pak chybovala forhendem do středu sítě.
40-15
Bekhendový return křížem vrací Kazaška do sítě.
40-0
Přímý bod ven z kurtu.
30-0
Tunisanka hraje druhým křižným forhendem z pravé strany hned po dopadu do autu.
15-0
Přímý bod na kříž.
0:0
Utkání právě začalo.
Jelena Rybakinová
Moskevská rodačka reprezentující od roku 2018 Kazachstán je aktuální světovou třiadvacítkou. Server Tenisportal docela trefně poznamenává, že si změnou občanství zachránila účast na tomto wimbledonském ročníku. Rybakinová, stejně jako Džabúrová, nikdy nevyhrála turnaj na trávě a čtvrtečním skalpem Simony Halepové si zajistila své premiérové grandslamové finále. To si zahraje jakožto první Kazaška v samostatné historii. Ještě nikdy se na Wimbledonu v otevřené éře nestalo, že by se v ženském finále dvouhry potkaly tenistky ze země, které až do té chvíle svou hráčku v souboji o wimbledonský titul „neměly".

Přitom k tomu vůbec nemuselo dojít. Ve čtvrtek totiž byla Halepová v semifinále favoritkou. V All England Clubu vyhrála před třemi lety a od té doby neprohrála na Wimbledonu dvanáctkrát v řadě. Pro Rumunku to byla teprve druhá porážka na trávě v této sezoně. V předchozích letošních osmi vyhraných zápasech za sebou na nejrychlejším povrchu ztratila jediný set – v prvním kole turnaje v německém Bad Homburgu proti Kateřině Siniakové...

Rybakinová se dnes bude snažit o to, aby přetrhla další šňůru. Džabúrová se totiž může pyšnit tím, že opanovala svých posledních dvanáct zápasů na trávě. Naposledy byla poražena v loňském wimbledonském čtvrtfinále v souboji s Běloruskou Sabalenkovou.

Dodejme, že server iSport zmiňuje, že od roku 2015 nepamatuje Wimbledon mladší singlovou finalistku než aktuálně třiadvacetiletou Rybakinovou. Před sedmi lety nestačila tehdy jednadvacetiletá Španělka Muguruzaová na Američanku Serenu Williamsovou.
Ons Džabúrová
Ons Džabúrová je podle mínění bookmakerů sázkových kanceláří mírnou papírovou favoritkou tohoto zápasu. Jestli něco ale hovoří v její neprospěch, tak je to její finálová kariérní bilance 3:5. Nejlepší tuniská hráčka dějin zaznamenala loni obrovský herní progres, dostala se jakožto první Arabka do TOP 10 a vyhlašovala, že hodlá jednoho dne vyhrát grandslam. K tomu má momentálně hodně blízko, ale svým způsobem i hodně daleko.

Džabúrová pokračuje ve skvělých výkonech i v letošní sezoně. Triumfovala na antukové tisícovce v Madridu a na trávě v Berlíně. Jak uvádí Český rozhlas, Džabúrová se stala první Afričankou ve finále Wimbledonu v open éře. Mimochodem jediným mužem, jenž si kdy zahrál v All England Clubu finále a pochází z nejchudšího kontinentu, je dnes již bývalý tenista Kevin Anderson z JAR.

Ale zpět k Džabúrová. Ta jasně ukázala, že i z tak exotické země a chabých podmínek, jaké panují v Tunisku, se může jednoho dne vychovat jedna z nejlepších tenistek planety. Džabúrová je známá pro svou pestrou hru. Ostatně přiznala, že tím ráda deptá své soupeřky a vlastně sama neví, jak by své hře čelila, kdyby stála na druhé straně kurtu. "Vím, že od ní musím čekat všechno. Jednou se vzteká, pak se raduje. Je trošku herečka, klidně si zavolá ošetření, aby vás rozhodila!" prohlásila Karolína Plíšková pro web iSport po utkání druhého kola US Open 2019.
Cesta turnajem – O. Džabúrová
1. kolo – Bjorklundová 2:0
2. kolo – Kawaová 2:0
3. kolo – Parryová 2:0
Osmifinále – Mertensová 2:0
Čtvrtfinále – Bouzková 2:1
Semifinále – Mariaová 2:1
Cesta turnajem – J. Rybakinová
1. kolo – Vandewegheová 2:0
2. kolo – Andreescuová 2:0
3. kolo – Ženg 2:0
Osmifinále – Martićová 2:0
Čtvrtfinále – Tomljanovićová 2:1
Semifinále – Halepová 2:0
Vzájemné zápasy 1:2
Rybakinová porazila Džabúrovou ve druhém kole ve Wuchanu před třemi lety 6:1, 6:7, 6:2. Ta jí ale porážku oplatila před rokem v téže fázi turnaje v Dubaji, kdy zvítězila 7:6, 4:6, 6:2. Naposledy se obě dámy střetly loni v semifinále v Chicagu a za stavu 6:4, 3:2 pro Tunisanku se rozhodla Kazaška pro skreč.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

Aktuální výsledky

Tenis
Články odjinud