8. etapa: Macon - Saint-Étienne | ONLINE | 13.7.2019 12:25 | Tour de France 2019 | ŽIVĚ | iSport.cz

Tour de France - 8. etapa: Macon - Saint-Étienne -  ONLINE PŘENOS -  13. července 2019   12:25

Ukončeno

8. etapa: Macon - Saint-Étienne

Přenos se aktualizuje automaticky

Od nás je to pro dnešek vše. Děkujeme Vám za pozornost a u dalších online přenosů zase někdy na počtenou.
Celkové pořadí po osmé etapě

1. Julian Alaphilippe (DQT) 34h 17' 59''
2. Giulio Ciccone (TFS) + 23''
3. Thibaut Pinot (GFC) + 53''
4. George Bennett (TJV) + 1' 10''
5. Geraint Thomas (INS) + 1' 12''
6. Egan Bernal (INS) + 1' 16''
7. Steven Kruiswijk (TJV) + 1' 27''
8. Rigoberto Uran (EF1) + 1' 38''
9. Jakob Fuglsang (AST) + 1' 42''
10. Emanuel Buchmann (BOH) + 1' 45''

25. Roman Kreuziger (TDD) + 3' 28''
Výsledky osmé etapy

1. Thomas De Gendt (LTS) 5h 00' 17''
2. Thibaut Pinot (GFC) + 6''
3. Julian Alaphilippe (DQT) + 6''
4. Michael Matthews (SUN) + 26''
5. Peter Sagan (BOH) + 26''
6. Matteo Trentin (MTS) + 26''
7. Xandro Meurisse (WGC) + 26''
8. Greg van Avermaet (CCC) + 26''
9. Egan Bernal (INS) + 26''
10. Geraint Thomas (INS) + 26''

25. Roman Kreuziger (TDD) + 26''
Je za námi osmá etapa letošní Tour de France a pro vítězství si dojel Thomas De Gendt. Ten strávil v podstatě celý den v úniku, který dokázal dotáhnout až do úspěšného konce. Spokojený po dnešku může být také Julian Alaphilippe, jenž se díky třetímu místu a časové bonifikaci dostává na první místo, a zítra tak pojede ve žlutém.
CÍL'
Také v hlavní skupině se ještě bojovalo o závěrečné umístění. Čtvrtou příčku nakonec obsadil Michael Matthews, pátý skončil Peter Sagan.
CÍL'
Thomas De Gendt vítězí v osmé etapě! Jako druhý dojíždí do cíle Thibaut Pinot, třetí Julien Alaphilippe se znovu oblékne do žlutého dresu!
0,5 km'
Je to jasné, Thomas De Gendt si po neuvěřitelném výkonu v dnešní etapě jede pro vítězství!
1 km'
De Gendt absolvuje závěrečný sjezd. Alaphilippe s Pinotem ho sice už zahlédli, jenže s největší pravděpodobností nedokážou hrdinu osmé etapy dostihnout.
2 km'
V hlavní skupině se nachází také Roman Kreuziger, výborný výkon v podání českého jezdce.
3 km'
Zatím vše nasvědčuje tomu, že Thomas De Gendt první příčku udrží. Za dnešní heroický výkon by si to zkušený Belgičan opravdu zasloužil.
4 km'
Do cíle zbývají už jen čtyři kilometry. Náskok De Gendta se nikterak nesnižuje, naopak ostatní favoriti se pomalu přibližují k Alaphilippeovi s Pinotem.
5 km'
Thomas De Gendt si stále drží zhruba dvacetivteřinový náskok na Alaphilippa s Pinotem. Ti se navíc ještě nachází nějakých dvanáct sekund před hlavním balíkem.
7 km'
Francouzské duo ve složení Pinot-Alaphilippe stále tlačí na vedoucího De Gendta, který ale dnes podává neuvěřitelný výkon.
8 km'
Z hlavní skupiny vypadl také zkušený Ital Vincenzo Nibali, jenž už momentálně ztrácí na peloton jednu minutu.
9 km'
Thomas De Gendt bude dost možná dojet, po právu je ale jmenován největším bojovníkem dnešní etapy. Julian Alaphilippe nyní virtuálně předstihl Cicconeho a pokud tempo udrží, obleče dnes žlutý dres.
Výsledky vrchařské prémie na Côte de la Jaillière

1. Thomas De Gendt (LTS) – 2 bodů
2. Julian Alaphilippe (DQT) – 1 bod
11 km'
Alaphilippe nasadil neuvěřitelné tempo, které jako jediný akceptoval další Francouz Pinot. Oba dva už na vedoucího De Gendta ztrácí jen dvacet vteřin!
12 km'
Thomas De Gendt bere dalších pět bodů, belgický jezdec dnes ovládl všechny vrchařské prémie! Jako druhý dorazil Julian Alaphilippe, který tak získává pět bonusových vteřin do celkové klasifikace.
13 km'
Geraint Thomas jede fantasticky a vrací se zpět do skupiny, kde se nachází jeho hlavní vyzyvatelé.
13 km'
Geraint Thomas a jeho týmoví kolegové ztrácí na hlavní skupinku zhruba dvacet vteřin. Dostane se loňský šampion zpět do závodu, nebo si přiveze do cíle ztrátu?
14 km'
Vedoucí dvojice začíná výšlap na poslední kopec dnešní etapy, k dispozici má už jen minutu. De Gendt se ihned výrazně vzdaluje De Marchimu.
16 km'
Zhruba šestnáct kilometrů před koncem došlo k pádu! V zatáčce se srazili dva jezdci a k zemi šel také Geraint Thomas a jeho stájový kolega Michal Kwiatkowski. Prvně jmenovaný se však rychle zvedl a znovu následuje peloton.
18 km'
Vedoucí dvojice už se pomalu blíží k poslední vrchařské prémii dnešní etapy. Na vrchol závěrečného kopce jim zbývají nějaké tři kilometry.
21 km'
V pelotonu se aktuálně nachází zhruba sedmdesát závodníků, kteří se stále snaží dojet De Gendta s De Marchim.
23 km'
Hlavní skupina zrychlila a na první dva závodníky už ztrácí jen něco málo okolo minuty a půl.
25 km'
Peloton stále jede ve slušném tempu, ovšem jeho ztráta nikterak neklesá. Thomas De Gendt s Alessandrem De Marchim pokračují ve famózním a bojovném výkonu.
27 km'
Momentálně jezdci absolvují jeden z posledních sjezdů dnešní etapy. Následovat bude stoupání na Côte de la Jaillière, kde se kromě bodů do vrchařské soutěže budou rozdávat i časové bonifikace.
30 km'
Do konce etapy už chybí pouze třicet kilometrů a vedoucí duo si stále drží dvouminutový náskok na peloton.
33 km'
Z pelotonu, který na vedoucí dvojici ztrácí už pouhopouhé dvě minuty, se před pár okamžiky vytratil také Wout van Aert z týmu Jumbo-Visma.
35 km'
Peter Sagan se stále drží v hlavním balíku, trochu se ale trápí. Pokud dojde k hromadnému sprinterskému dojezdu, odpadl slovenskému závodníkovi velký soupeř v podobě Sonnyho Colbrelliho.
38 km'
Už jen dvě a půl minuty mají k dispozici De Gendt a De Marchi. Na čele pelotonu se kromě barev Astany objevují i jezdci ze stáje Education First.
40 km'
Peter Sagan je zpět v hlavním balíku, během sjezdu se mu podařilo drobnou ztrátu smazat. Naopak zcela odpadá Niki Terpstra, na kterém je znát obrovská únava.
42 km'
Z hlavního balíku odpadají další jezdci. Zaostávat začíná také nositel puntíkatého dresu Tim Wellens nebo Jasper Stuyven.
44 km'
Tempo v hlavním balíku se začíná pomalu zvyšovat, o což se stále starají především jezdci z Astany. Konečně se začíná pořádně závodit!
46 km'
Většina jezdců už absolvuje další sjezd. Vedoucí dvojice si zatím stále udržuje solidní náskok, aktuálně je před pelotonem o tři a půl minuty.
Výsledky vrchařské prémie na Côte d'Aveize

1. Thomas De Gendt (LTS) – 5 bodů
2. Alessandro De Marchi (CCC) – 3 body
3. Ben King (TDD) – 2 body
4. Omar Fraile (AST) – 1 bod
49 km'
Peloton, ze kterého už odpadá Peter Sagan, právě dostihl Nikiho Terpstru. Za malý okamžik bude balíkem pohlcen také americký závodník Ben King.
50 km'
Vedoucí duo má za sebou další vrchařskou prémii a další prvenství si na své konto připisuje Thomas De Gendt, jenž už se tak osamostatňuje na druhé pozici v soutěži o krále hor.
51 km'
Offredo se opět trápí a na peloton zase ztrácí, nyní je za hlavním balíkem o patnáct minut.
52 km'
S blížícím se koncem začíná odpadat stále více jezdců, mezi nimi třeba Edvald Boasson Hagen, týmový kolega Romana Kreuzigera ze stáje Dimension Data.
53 km'
Niki Terpstra a Ben King hodně zpomalili, vždyť vedoucí dvojice je jim vzdálena už na dvě minuty. Nizozemec s Američanem se za pár okamžiků stanou součástí pelotonu.
55 km'
De Gendt a De Marchi zahájili stoupání na předposlední prémii dnešní etapy. Mezitím se v pelotonu dopředu protlačili jezdci stáje Astana.
56 km'
Thomas De Gendt si problému svého kolegy z úniku samozřejmě všiml, a proto zpomalil a na De Marchiho počkal. Oba tak opět pokračují společně.
58 km'
Ve sjezdu měl nemalé potíže Alessandro De Marchi, kterému v zatáčce podklouzlo zadní kolo a italský závodník vyjel z tratě! Naštěstí se mu povedlo zabrzdit a nakonec nedošlo ani k pádu.
59 km'
Ztráta Kinga s Terpstrou už se téměř vyšplhala k minutě. Asi je jen otázkou času, než budou tito dva závodníci dojeti hlavním balíkem.
61 km'
V problémech je Dylan Teuns, třetí muž celkového pořadí. Spolu s ním z pelotonu odpadlo hned několik jezdců z týmu Quick Step, kteří by v závěru mohli scházet Julianu Alaphilippeovi.
63 km'
De Gendt s De Marchim do toho šlápli a na své kolegy, kteří s nimi strávili v úniku více než sto kilometrů, mají už více než dvacetisekundový náskok.
65 km'
Z Tour de France během osmé etapy odstupuje další závodník, dnešní trápení se rozhodl předčasně ukončit Christophe Laporte.
Výsledky vrchařské prémie na Côte de la Croix de Part

1. Thomas De Gendt (LTS) – 5 bodů
2. Alessandro De Marchi (CCC) – 3 body
3. Niki Terpstra (TDE) – 2 body
4. Ben King (TDD) – 1 bod
66 km'
Thomas De Gendt si dojíždí pro dalších pět bodů a ve vrchařské soutěži zaujímá dělené druhé místo. Belgického jezdce se drží už jen De Marchi, spolu s Terpstrou odpadl také Ben King.
67 km'
Už jen kilometr zbývá vedoucí skupince z dalšího stoupání. Tempo znovu určuje De Gendt, naopak Niki Terpstra začíná odpadat.
69 km'
Při stoupání měl drobné technické potíže Julian Alaphilippe, který se musel na chvíli úplně zastavit. Nakonec se ale nejednalo o nic vážného a francouzský jezdec je i nadále součástí pelotonu.
72 km'
Také v dalším stoupání se všichni čtyři jezdci na čele závodu drží pohromadě, nikdo se k dalšímu pokusu o únik zatím nemá.
75 km'
Yoann Offredo se po nemalých problémech na začátku etapy zmátořil a nyní už je opět součástí pelotonu. Naopak jeho krajan Christoph Laporte ztrácí na hlavní balík už třiadvacet minut.
77 km'
Na vrcholu tohoto kopce čeká na jezdce další prémie druhé kategorie. Pokud De Gendt znovu získá pět bodů, dostane se už na dělené druhé místo vrchařské soutěže k celkovému lídrovi Cicconemu.
80 km'
Poměrně dlouhý sjezd za pár okamžiků dospěje ke svému konci, závodníky posléze čeká pětikilometrové stoupání na Côte de la Croix de Part.
84 km'
Z blíže nespecifikovaných důvodů se kousek za pelotonem chvíli nacházeli Thomas s Valverdem a Quintanou. Všichni tři se ale během několika okamžiků do hlavního balíku vrátili.
88 km'
Dle očekávání je vedoucí skupina ve sjezdu rychlejší než zbytek startovního pole, její náskok opět narostl zhruba o třicet vteřin.
91 km'
Dominanci a početní převahu týmu Sunweb na čele pelotonu trochu narušuje Kasper Asgreen, týmový kolega Julian Alaphilippa, který by dnes klidně mohl zaútočit na žlutý dres.
95 km'
Pokud někdo už vyhlíží konec etapy, je to bezesporu Christophe Laporte. Na jezdci stáje Cofidis se hodně podepisují zdravotní potíže, Francouz už ztrácí propastných dvaadvacet minut.
97 km'
Náskok vedoucí skupinky už spadl pod tři minuty. Teď na závodníky čeká zhruba pětadvacet kilometrů dlouhý sjezd, tak se nechme překvapit, zda se peloton ještě přiblíží.
100 km'
V Saint-Étienne končilo v historii Tour už sedmadvacet etap, posledními dvěma vítězi v tomto městě se stali Marcus Burghard a Alexander Kristoff. Prvně jmenovaný se drží na čele pelotonu, zatímco norský sprinter má co dělat, aby tempo hlavního balíku stíhal.
Výsledky vrchařské prémie na Côte d'Affoux

1. Thomas De Gendt (LTS) – 2 body
2. Ben King (TDD) – 1 bod
102 km'
Čtvrtá vrchařská prémie, čtvrtý triumf pro Thomase De Gendta, jenž získává další dva body. Belgický závodník je na nejlepší cestě k tomu, aby se v soutěži o puntíkovaný dres po dnešku vyšplhal na druhou pozici za týmového kolegu Wellense.
105 km'
Na čele hlavního balíku se i nadále drží jezdci z týmů Bora-Hansgrohe a Sunweb. Nechme se překvapit, zda se už dnes pokusí ostatní překvapit některý z hlavních favoritů na celkové prvenství.
107 km'
Tentokráte budou jezdci stoupat téměř devět kilometrů, ovšem převýšení nedosáhne oproti Col de la Croix Paquet ani polovičních hodnot.
108 km'
Krátce po výšlapu na Col de la Croix Paquet mají závodníci před sebou další stoupání a první prémii třetí kategorie.
110 km'
Také peloton má třetí stoupání úspěšně za sebou. Jeho ztráta se stále postupně zmenšuje, momentálně se pohybuje okolo tří minut.
Výsledky vrchařské prémie na Col de la Croix Paquet

1. Thomas De Gendt (LTS) – 5 bodů
2. Ben King (TDD) – 3 body
3. Alessandro De Marchi (CCC) – 2 body
4. Niki Terpstra (TDE) – 1 bod
113 km'
Groenewegen s Ewanem se s vypětím všech sil vrátili do hlavního balíku. Naopak ztráta Offreda s Laportem se vyšplhala už na třináct minut.
115 km'
Také třetí vrchařskou prémii ovládl Belgičan De Gendt, jenž už během dnešní etapy posbíral patnáct bodů do soutěže o puntíkovaný dres.
116 km'
V druhé hodině dnešní etapy urazila vedoucí čtyřka šestatřicet kilometrů. Třetí stoupání momentálně započal i peloton.
118 km'
Před De Gendtem a spol. je nejprudší stoupání dnešní etapy. Výšlap na Col de la Croix Paquet je sice jen dva kilometry dlouhý, závodníci se ale budou muset vypořádat s téměř desetiprocentním převýšením.
122 km'
Hlavní balík zvýšil tempo a v kopci stáhl náskok vedoucí skupiny na tři a půl minuty.
124 km'
Z pelotonu odpadají další jezdci, mezi které patří také vítěz včerejší etapy Dylan Groenewegen.
126 km'
Trápení Offreda s Laportem pokračuje. Oba jezdci nabírají ztrátu a za vedoucí skupinou zaostávají už o deset minut.
Výsledky vrchařské prémie na Col de la Croix de Thel

1. Thomas De Gendt (LTS) – 5 bodů
2. Ben King (TDD) – 3 body
3. Alessandro De Marchi (CCC) – 2 body
4. Niki Terpstra (TDE) – 1 bod
128 km'
Také druhou vrchařskou prémii ovládl zkušený Thomas De Gendt, který se díky zisku dalších pěti bodů posouvá na čtvrté místo v boji o puntíkovaný trikot.
130 km'
Vedoucí čtveřice před pár okamžiky započala čtyřkilometrový výšlap na Col de la Croix de Thel. Osamostatní se někdo na čele závodu?
132 km'
Offredo s Laportem, kteří musí bojovat také s nemocí, po sjezdu z Col de la Croix ztrácí na peloton už téměř dvě minuty.
134 km'
Peloton se po dokončení sjezdu trochu roztrhal, vzadu zůstává hned několik závodníků ze stájí Cofidis a AG2R La Mondiale.
138 km'
Z Terpstrova pokusu o nástup během sjezdu nakonec nic nebylo, zbylí tři závodníci se na něj dotáhli a nyní opět pokračují pohromadě.
142 km'
Na vrchol Col de la Croix Montmain už vyšplhal také zbytek startovního pole, o tempo se stará Marcus Burghardt ze stáje Bora-Hansgrohe.
Výsledky vrchařské prémie na Col de la Croix Montmain

1. Thomas De Gendt (LTS) – 5 bodů
2. Ben King (TDD) – 3 body
3. Alessandro De Marchi (CCC) – 2 body
4. Niki Terpstra (TDE) – 1 bod
146 km'
Ve sjezdu se elitní skupina trochu roztrhala, od ostatních se začíná odpoutávat Niki Terpstra. Zareagovat se snaží pouze Ben King.
149 km'
Thomas De Gendt se pokusil odpoutat od zbylé trojice, avšak příliš se mu to nepovedlo. Nakonec si ale belgický závodník dojel pro prvenství na úvodní vrchařské prémii.
151 km'
Hned v prvním kopci začínají se zbytkem hlavního balíku ztrácet kontakt dva domácí závodníci. Kromě už dříve se trápícího Offreda tempu nestačí ani Christophe Laporte.
152 km'
Od startu etapy už uplynula jedna hodina a vedoucí kvartet v tomto časovém úseku ujel 44,1 kilometrů.
155 km'
Elitní čtveřice za malou chvíli začne stoupat na Col de la Croix Montmain, na jejímž vrcholu čeká první z pěti prémií druhé kategorie v dnešním itineráři.
Výsledky sprinterské prémie na Cercié-en-Beaujolais

1. Niki Terpstra (TDE) – 20 bodů
2. Thomas De Gendt (LTS) – 17 bodů
3. Ben King (TDD) – 15 bodů
4. Alessandro De Marchi (CCC) – 13 bodů
5. Elia Viviani (DQT) – 11 bodů
6. Peter Sagan (BOH) – 10 bodů
7. Michael Matthews (SUN) – 9 bodů
8. Sonny Colbrelli (TBM) – 8 bodů
9. Michael Mørkøv (DQT) – 7 bodů
10. Jasper Stuyven (TFS) – 6 bodů
11. Tim Wellens (LTS) – 5 bodů
12. Toms Skujins (TFS) – 4 body
13. Koen De Kort (TFS) – 3 body
14. Jan Tratnik (TBM) – 2 body
15. Julien Bernard (TFS) – 1 bod
159 km'
Peter Sagan si díky zisku deseti bodů udržel poměrně komfortní náskok v boji o zelený dres. Za ním už je to však poměrně těsné.
163 km'
Také peloton už má za sebou sprinterskou prémii. O zbylé body se strhl poměrně velký boj, nakonec obsadil páté místo Elia Viviani, který tak získal jedenáct bodů.
165 km'
Za chvíli na stejné místo dorazí i zbytek startovního pole. Je jisté, že Peter Sagan o zelený dres nepřijde, před druhým Colbrellim má komfortní náskok šestapadesáti bodů.
167 km'
Vedoucí čtveřice projela sprinterskou prémií. O body do soutěže o zelený trikot se příliš nebojovalo, pro dvacet bodů si bez odporu ostatních dojel Niki Terpstra.
170 km'
Pelotonu zatím udává tempo stáj Trek-Segafredo, jejíž barvy hájí také průběžný lídr letošní Tour Giulio Ciccone. Nejvíce vepředu jedou Koen de Kort a Toms Skujins.
174 km'
Ztráta pelotonu narostla už na čtyři a půl minuty. Vedoucí čtveřice za pár okamžiků dorazí na jedinou sprinterskou prémii dnešní etapy.
176 km'
Z vedoucí trojice se stala čtveřice, Alessandro De Marchi se dotáhl na De Genta s Terpstrou a Kingem.
178 km'
Yoann Offredo se po problémech v úvodních kilometrech vrátil do hlavního balíku. Uvidíme, zda se v něm dokáže udržet.
180 km'
Zajímavostí je, že Thomas De Gendt s Nikim Terpstrou už v Saint-Étienne, cílovém městě dnešní etapy, dokázali zvítězit v rámci Critérium du Dauphiné. Prvně jmenovaný zde uspěl před dvěma lety, nizozemský závodník už v roce 2009.
183 km'
Náskok vedoucí skupiny stále narůstá, aktuálně peloton ztrácí tři a půl minuty. De Marchi je na tom o něco lépe, jeho ztráta činí asi třicet vteřin.
185 km'
Hned zkraje tempu ostatních nestačí Yoann Offredo, největší bojovník včerejší etapy. Francouzský závodník se dle posledních zpráv potýká se zdravotními problémy.
187 km'
O útok se snaží i Rui Costa, jenž se také vydal před peloton a zřejmě se pokusí dojet vedoucí trio.
190 km'
Mads Würtz už je zpátky v pelotonu, který na skupinu závodníků v úniku ztrácí zhruba padesát sekund.
192 km'
Z pelotonu se odpoutal další závodník, vedoucí čtveřici se vydává stíhat italský závodník Alessandro De Marchi.
195 km'
Společně s belgickým závodníkem se do úniku vydali také Mads Würtz, Ben King a Niki Terpstra. Prvně jmenovaný však trošku ztrácí.
197 km'
Ihned po začátku etapy se kupředu vydala skupinka čtyř závodníků. Mezi nimi je i Thomas De Gendt, kterému pokusy o únik v těchto etapách rozhodně nejsou cizí.
Je odstartováno, osmá etapa letošního ročníku Tour de France začíná.
Celkové pořadí po sedmé etapě

1. Giulio Ciccone 29h 17' 39''
2. Julian Alaphlippe + 6''
3. Dylan Teuns + 32''
4. George Bennett + 47''
5. Geraint Thomas + 49''
6. Egan Bernal + 53''
7. Thibaut Pinot + 58''
8. Steven Kruijswijk + 1'04''
9. Michael Woods + 1'13''
10. Rigoberto Uran + 1'15''
Na začátku dnešní etapy sice na závodníky čeká sprinterská prémie, jinak si ale na své přijdou především horští specialisté. Peloton si bude muset poradit se všemi druhy stoupání, dost možná dojde ke změně na čele tabulky soutěže o puntíkovaný dres pro nejlepšího vrchaře, kterou aktuálně se třiačtyřiceti body vede Tim Wellens.
Sedmá etapa

V pátek peloton absolvoval vůbec nejdelší etapu tohoto ročníku nejslavnějšího cyklistického závodu. Po 230 kilometrech se nakonec z vítězství radoval Dylan Groenewegen z Nizozemska, který v závěrečném sprintu o kousek předčil druhého Caleba Ewana a třetího Petera Sagana. Slovenský jezdec si i nadále udržel zelený dres, ke změně nedošlo ani v celkovém pořadí, ve žlutém trikotu pro lídra závodu stále pojede Giulio Ciccone ze stáje Trek-Segafredo.

Výsledek sedmé etapy
1. Dylan Groenewegen 6h 2'44''
2. Caleb Ewan
3. Peter Sagan
4. Sonny Colbrelli
5. Jasper Philipsen
6. Elia Viviani
7. Giacomo Nizzolo
8. Jasper Stuyven
9. Michael Matthews
10. Alexander Kristoff
Příjemné sobotní poledne přejeme všem příznivcům světové cyklistiky! Letošní ročník Tour de France dnes pokračuje osmou etapou, hlavní slovo by oproti pátku opět měli mít vrchaři. Na závodníky čeká náročných dvě stě kilometrů, dvě prémie třetí kategorie a hned pět prémií druhé kategorie. Začínáme ve 12:25.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 12:25.
Články odjinud