Tour de France ONLINE - program, výsledky, pořadí | iSport.cz

Kompletní přehled událostí

Tour de France je nejslavnějším a nejprestižnějším etapovým cyklistickým závodem, který se koná každoročně od roku 1903, jeho pořádání přerušily pouze dvě světové války. Letošní 104. ročník Tour de France odstartoval v sobotu 1. července v německém Düsseldorfu, do cíle na Champs-Élysées v Paříži dorazí cyklisté 23. července.

Spolu s Girem d’Italia a Vueltou je Tour de France součástí takzvaných Grand Tours, (třítýdenních závodů, které mají 21 etap) z nichž je TdF nejvíce sledovaným. Trasa závodu se každý rok obměňuje, ale tradičními pasážemi jsou horské etapy v Pyrenejích a Alpách a také dojezd na Champs-Élysées v Paříží. Tradicí je také takzvaný Grand Départ, což je start mimo území Francie. Letos jím byla časovka v Düsseldorfu. Celkem letos závodníci na Tour de France urazí 3 516 kilometrů a čeká je pět horských etap.

Velkými favority 104. ročníku Tour de France jsou Chris Froome (stáj Sky), Nairo Quintana (Movistar), Romain Bardet (AG2R La Mondiale), Alberto Contador (Trek-Segafredo), Richie Porte (BMC) či obhájce zeleného dresu Slovák Peter Sagan (Bora-Hansgrohe). 

Na startu "Staré dámy", jak se Tour de France přezdívá, jsou i tři čeští cyklisté - zkušený Roman Kreuziger (Orica-Scott), který pojede už poosmé, podruhé Zdeněk Štybar a poprvé Ondřej Cink (Bahrajn-Merida). Ti se budou snažit navázat na české vítěze etap Jána Svoradu a právě Štybara. Nejlepším českým umístěním na Tour de France je páté místo Romana Kreuzigera z roku 2013.

Články odjinud