Velká pardubická - 126. Velká pardubická s Českou pojišťovnou -  ONLINE PŘENOS -  9. října 2016   16:45

Ukončeno

126. Velká pardubická s Českou pojišťovnou

Přenos se aktualizuje automaticky

Děkuji za pozornost a přeji příjemný nedělní večer.
126. Velká pardubická s Českou pojišťovnou je minulostí. Ze tř největších favoritů dokončil dostih pouze jediný, Charme Look, ale dokázal vyhrát. Celý dostih odběhl na čele a v závěru měl jasně nejvíce sil. Další favorité sice neupadli, ale doplatili na svoji tvrdohlavost (Rabbit Well neodstartoval), resp. na kolizi na trati (Stromský se neudržel v sedle Nikase po kontaktu s Puntarenasem při odběhu z Taxisu). Celkem dokončilo 11 z 15 koní. Pouze jediný kůň padl, další dva ztratili svého jezdce. Všichni jsou v pořádku.
Čas vítěze potvrzuje očekávání, že se poběží pomaleji vzhledem ke zvýšené váze, kterou koně nesli. Přesto se jedná o nejpomalejší Velkou Pardubickou za poslední roky.
Všichni ocenění sklízí zasloužený aplaus. Následuje státní hymna České republiky.
A Charme Look zatím odmítá vítězný věnec. Vítěznou stuhu si však nasadit nechal.
Jezdcům prvních sedmi koní jsou předávány ceny.
Konečné pořadí

1. Charme Look (ž. Jan Faltejsek)
2. Ange Guardian (ž. Jan Kratochvíl)
3. Zarif (ž. Josef Bartoš)
4. Puntarenas (ž. Josef Sovka)
5. Hegnus (ž. Jiří Kousek)
6. Ter Mill (Jan Odložil)
7. Templář (ž. Marcel Novák)
8. Pareto (ž. Jaroslav Myška)
9. Render Vous (Martin Liška)
10. Amaragon (žk. Pavel Složil ml.)
11. Peintre Abstrait (ž. Dušan Andrés)
ostatní nedokončili

Výrok dostihové komise:
Lehce 10 – 6 – 2 1/2 – 1 – 1 1/4 – 2 1/2 – 3 – daleko – daleko – 2.

Čas vítěze:
9:42,86 min
Trenérka Martina Růžičková jako jezdkyně Velkou pouze jedinkrát dokončila, ale jako trenérka se dočkala vítězství. Děkuje všem, kteří se o Charme Looka starají. Měla strach z pomalého dostihu, ale uznává, že Jan Faltejsek dobře věděl, co dělá.
Žokej Jan Kratochvíl uznává kvality vítězného koně. V cílové rovince to s Ange Guardianem zkusili, ale prostě neměli šanci. Přesto cítí, že v příštích letech může vyhrát. Se druhým místem je naprosto spokojený.
Žokej Jan Faltejsek říká, že se v podstatě pouze vezl a moc děkuje majiteli a trenérce Růžičkové, že dostal důvěru. Nad nabídkou sice váhal z morálních důvodů (že koně nepojede stálá jezdkyně), ale nakonec je rád, že přijal. Co se stalo dalším favoritům, vůbec neví, díval se celou dobu jen dopředu.
Druhý Ange Guardian udržel pozici. Třetí doběhl Zarif, čtvrtý Puntarenas a pátý Hegnus. Celkem proběhlo cílem 11 koní.
Konec dostihu.
Žádná bitva se nekoná! Charme Look se lehce odpoutal pronásledovatelům a naprosto bezpečně vítězí! Jan Faltejsek ke třem vítězstvím s Orphee des Blins přidává čtvrtý triumf!
30'
Poslední skok v pohodě. Tak dko to bude, Charme Look, nebo Ange Guardian?
29'
Dopředu jde Ange Guardian, Charme Look zde udělal menší chybu!
28'
První ze tří posledních steeplechase skoků v pořádku. Stále Charme Look, s ním Templář.
27'
Anglický skok i Havlův skok skočili všichni zbývající, ale pole se již dělí!
24'
Universe of Gracie neskočil dobře živý plot u hangáru a Korytář se v sedle neudržel!
23'
Koně vybíhají z lesíka, žádná změna.
22'
Velké zahrádky a Suchý příkop v pořádku. Celé pole stále pohromadě. Na čele stále Charme Look a Ter Mill.
19'
Malý Taxis bez potíží. Trochu se zrychluje.
18'
Také Velká voda byla překonána naprosto ukázkově. Pole vede Ter Mill, za ním Charme Look.
17'
Parádní skoky. Hadí příkop polem nezamíchal.
16'
Kamenná zeď jako tréninkový skok před Hadím příkopem.
15'
Drop naprosto ukázkový.
14'
Klidná pasáž. Běží se velmi pomalu, nejspíš nikdo nechce udávat tempo. Na skocích to zatím není znát.
11'
Na překážce číslo 11 některý kůň ztratil podkovu.
10a'
Prodloužený Taxis. Na čele Charme Look. Všichni přeskakují.
10'
Malé zahrádky a Anglický skok v pořádku. Celé pole běží pohromadě.
7'
Na Francouzském skoku v Ceně Vltavy padlo hned 6 koní. Ve Velké všichni přeskočili.
6'
Irská lavice i Popkovický skok bez problémů.
4'
Těsně za Taxisem ale padá ze sedla Nikase Marek Stromský! Ze tří největších favoritů již dva nepokračují!
4'
Až poslední kůň nezvládl skok! Reaper pokračuje bez jezdce!
3'
První tři překážky bez problémů. Jde se na Taxis!
START'
Rabbit Well neodstartoval a dostih pro něj končí! Stalo se tak poosmé v jeho dostihové kariéře, ale tentokrát v suverénně nejdůležitejším závodě!
Je odstartováno!
Koně jsou na místě startu. Startérka je řadí podle čísel. Zatím vše v klidu.
Jako tradičně dochází ke zpoždění startu oproti plánovanému času.
Aktuální sázkové kursy:
Nikas 2,5:1
Charme Look 4:1
Rabbit Well 5:1
Nic takového se ale nestalo. Na startu tak bude všech 15 koní, kteří již míří do prostoru před překážkou číslo 1.
Koně si zkušební skok očichali a odchází na místo rozběhu. Kdo zkušební skok nezdolá, není připuštěn na start.
Přehlídka končí, koně jdou do zkušebního cvalu a za chvíli je čeká povinný zkušební skok.
Tribuny jsou samozřejmě napěchované, stejně tak sektory na stání. Návštěva je opět kolem 30 000 diváků.
Všichni účastníci opouští paddock a schyluje se ke slavnostní přehlídce před slavnostní tribunou.
Josef Váňa mladší v sedle Rabbit Wella se bude chtít konečně ve Velké protlačit do úvodní trojky. Jeho dosud nejlepším výsledkem je 4. místo z minulého roku. Přitom se na startu ocitl již osmkrát. Majitel koně pan Jandejsek očekává minimálně zopakování loňského výsledku. Kůň je podle něj odpočatější a jeví se mu lépe.
Trenérka Martina Růžičková vysvětluje, že pro start Charm Looka ve Velké hledala co nejkvalitnějšího jezdce. Je to nejlepší kůň, kterého kdy měla. A je nesmírně spokojená, že se podařilo domluvit s žokejem Faltejskem a očekává velmi dobrý výsledek.
I poslední rámcový dostih je odběhnutý. V něm měl nepříjemný pád na dropu Dušan Andrés, ale je v pořádku a jeho start ve Velké není ohrožen.
V Pardubicích je zatím odběhnuto šest ze sedmi rámcových dostihů. Vše probíhá bez komplikací. Na závodišti panuje chladné počasí s občasnými přeháňkami. Koně letos poprvé potkají mokrou oranici, což bude výrazně ubírat síly.
Změna ve startovní listině Velké Pardubické. Na koni Peintre Abstrait nakonec nepojede žokej Lukáš Matuský, ale legendární žokej Dušan Andrés. Jeden ze dvou jezdců historie, kteří dokázali vyhrát jak České derby, tak Velkou Pardubickou, tak přeci jen přidá 22. start v tomto dostihu.
Největší favorité

O 126. Velké pardubické se tvrdí, že ji může vyhrát každý kůň na startu. Přesto se mezi nimi najde několik výraznějších favoritů.

Nikas
11letý valach, svěřenec trenéra Stanislava Popelky. Podle sázkových kursů největší favorit (2,25:1). Na dráze vyhrál Velkou již loni, avšak jeho nešťastný dopingový případ a následná diskvalifikace je všeobecně známá. Také letos ho povede jeden z největších smolařů historie dostihu, žokej Marek Stromský. Půjde teprve o čtvrtý letošní start tohoto koně. Předchozí tři byly vždy kvalifikační dostihy, tj. nejtěžší a nejdelší překážkové dostihy na našem území po Velké Pardubické. V květnu ji dokončil, v srpnové padl, avšak před měsícem naznačil formu druhým místem. Dosud na překážkách vydělal téměř 2 miliony korun, největší část z toho je za druhé místo ve Velké 2013.

Charme Look
9letý valach, svěřenec trenérky Martiny Růžičkové. Ta dokázala jako jezdkyně Velkou dokončit pouze jednou, ale nyní ji může vyhrát jako trenérka. S kursem 3:1 jde o druhého největšího favorita dostihu, ačkoliv bude ve Velké startovat poprvé v životě. Vede ho velezkušený žokej Jan Faltejsek, který ho však v této sezóně ještě v závodě nejel. Bilance koně na překážkách je ohromující, ze 13 startů v kariéře hned 8x zvítězil! Naposledy v srpnové kvalifikaci, která obvykle bývá tou nejkvalitněji obsazenou. Také další dva letošní starty měl v Pardubicích, jednou padl a jednou doběhl na druhém místě. Na překážkách dosud vydělal přes 620 tisíc korun, největší podíl na tom má vítězství v loňské Ceně Vltavy.

Rabbit Well
10letý valach, svěřenec trenéra Josefa Váni. V sedle bude Josef Váňa mladší, stabilní jezdec tohoto koně. Ten je vynikajícím skokanem a je favoritem každého dostihu, kterého se účastní. Letos startoval pouze dvakrát, v květnové a srpnové kvalifikaci. Obsadil v nich druhé, resp. třetí místo. Největším kamenem úrazu pro tohoto tvrdohlavého koně bývá start. Přestože již je klidnější než dříve, přesto u něj nikdy nevíte, kdy ho dostih přestane zajímat. Dosud na překážkách vydělal přes 2 miliony korun, největší podíl na tom má 4. místo v loňské Velké, což byl jeho první start v tomto dostihu. Jeden z nejúspěšnějších koní na startu má sázkový kurs 5:1.

Zarif
9letý valach, další ze svěřenců trenéra Josefa Váni. Ten si pro něj přál startovní číslo 1 a při losu se usmálo štěstí. V sedle bude jeho stálý jezdec, žokej Josef Bartoš. Stejně jako Rabbit Well letos běžel pouze dvakrát a šlo o úplně stejné dostihy. V obou kvalifikacích však žádného výraznějšího úspěchu nedosáhl (8., resp. 6. místo). Uvidíme, jak bude připraven dnes. Jde o jeho třetí start ve Velké, obhajuje loňské druhé místo. To je zároveň jeho dosud nejvýdělečnějším výsledkem, dohromady na překážkách získal téměř 2 miliony korun. Sázkový kurs 5:1.

Hegnus
8letý valach, svěřenec trenéra Čestmíra Olehly. V sedle bude žokej Jiří Kousek, který dosud seděl na tomto koni pouze jednou, v srpnové kvalifikaci. Tu spolu dokončili na 5. místě. Také další dva starty v tomto roce byly v kvalifikačních dostizích. V květnu doběhl třetí, v červnu byl zadržen a nedokončil. Loni však vyhrál Cenu Labe, která je považována za nejdůležitější dostih pro koně, kteří jsou postupně připravováni pro Velkou. Tu poběží poprvé v životě, takže je otázkou, jak si s tak velkou vzdáleností poradí. Na překážkách dosud vydělal téměř 850 tisíc korun, největší podíl na tom má právě zmíněná výhra v Ceně Labe. Sázkový kurs 7,77:1.

Ange Guardian
8letý valach, třetí svěřenec trenéra Josefa Váni ve Velké. V sedle bude žokej Jan Kratochvíl, který má s tímto koněm velké zkušenosti. V této sezóně běžel již celkem 4x. Zvítězil při obou startech v Lysé nad Labem, včetně kvalitní Prvomájové steeplechase. V Pardubicích běžel začátkem června dostih II. kategorie (5. místo) a výrazně na sebe upozornil 2. místem v srpnové kvalifikaci. To je zároveň jeho nejvýdělečnějším výsledkem, celkem dosud na překážkách získal 580 tisíc korun. Velkou poběží poprvé v životě, sázkový kurs je 7,77:1.

Pokud by vyhrál někdo ze zbývajících 9 koní na startu, jednalo by se o velké překvapení.
Kurs Velké pardubické

Kurs dostihu čítá celkem 31 různorodých překážek.

č. 1 – Živý plot
120 cm vysoký a 130 cm široký živý plot s 80 cm vysokým dřevěným břevnem na odskokové hraně. Skok pro zahřátí. Moderní historie Velké nepamatuje pád na této překážce.

č. 2 – Živý plot s příkopem
130 cm vysoký a 290 cm široký živý plot s nízkým dřevěným břevnem na odskokové hraně, následovaný krátkým 60 cm hlubokým příkopem. Opět skok na rozehřátí, avšak jeho podcenění může přinést fatální následky. Právě zde skončila pouť Registany za 3. vítězstvím v řadě v roce 2005.

č. 3 – Malý vodní příkop
Nejmenší z trojice vodních příkopů. 300 cm široký a 60 cm hluboký příkop, který se dá v případě nouze proběhnout. Před modernizací v 90. letech byl tvořen betonovou hlubokou "vanou" s ostrými hranami a patřil mezi nebezpečné skoky. Dnes hrozí riziko pouze z podmáčených hran, díky kterým je nutné odskakovat s dostatečnou rezervou. Padá se zde minimálně.

č. 4 – Velký Taxisův příkop
Nejslavnější překážka dostihu. Skáče se pouze jednou za rok, právě při Velké pardubické. 150 – 160 cm vysoký a 180 cm široký živý plot je následován 400 cm dlouhým příkopem o hloubce 100 cm a pozvolným nástupem. Celková šířka překážky je tak 580 cm. A to je stav po modernizaci. Před rokem 1994 byl příkop o metr delší, o metr hlubší a měl ostrou hranu, o kterou si nezkušení koně v historii často přivodili vážná až smrtelná zranění. Modernizace udělala z překážky mnohem bezpečnější skok, bohužel na úkor obtížnosti. Navíc dnešní koně jsou mnohem kvalitněji připravené a na počátku dostihu mají dostatek sil, takže v současné době se na Taxisu padá jen velmi málo. Loni zde skončili svoji pouť dostihem dva koně, přičemž pouze u jednoho byla na vině překážka jako taková.

č. 5 – Irská lavice
Atypická překážka, která dělá mnoha koním velké potíže, ač není nebezpečná. 200 cm vysoký a 450 cm široký val ohraničený z obou stran metrovými příkopy. Nedá se zdolat jedním skokem, musí se na ni vyjít a na druhé straně zase sejít. Dá se zde ztratit mnoho času, případně pohřbít závod. Některé koně tato překážka vystraší natolik, že ji odmítnou přejít.

č. 6 – Popkovický skok
Podle mnoha odborníků nejobtížnější překážka Velké. Překážku tvoří 130 cm vysoký a 200 cm široký živý plot s nízkým břevnem na odskokové hraně, následovaný 200 cm širokým příkopem. Její záludnost spočívá v tom, že ihned po doskoku musí koně ostře zatočit doprava. Mnozí jezdci ji tak najíždějí šikmo, čímž si skok prodlužují a zároveň můžou omezit další koně. Například v roce 1998 zde došlo k hromadnému pádu 8 koní způsobenému řetězovou reakcí po vybočení jednoho a zaváhání druhého koně. Velké problémy nadělala koním také v minulém roce, padly zde celkem 4 koně.

č. 7 – Francouzský skok
Dva živé ploty oddělené příkopem. Živé ploty jsou 120, resp. 130 cm vysoké a 110 cm široké. Příkop mezi nimi je také široký 110 cm. Nachází se za lesíkem, takže diváci na závodišti na ni nevidí. Kdysi se na ni najíždělo z oranice, dnes je před ní dlouhý travnatý odskokový pás, který překážce výrazně ubral na obtížnosti.

č. 8/9 – Malé zahrádky
První dvojskok dostihu. Dva živé ploty 130 cm vysoké a 150 cm široké, mezi kterými je 8,5metrová mezera, kterou koně vyplňují dvěma kroky. Překážka se musí najet ve správném tempu, jinak hrozí, že kůň druhý plot nezdolá. Častý strašák hlavně zahraničních koní, kteří takový typ překážky ze světa neznají.

č. 10 – Anglický skok
Překážka, jejíž obtížnost spočívá v příkopu před živým plotem, ne za ním. Před příkopem se nachází 70 cm vysoké dřevěné břevno, příkop samotný je široký 150 cm, následný živý plot je široký 120 cm. Patří mezi jednodušší skoky, na kterém se v podstatě nepadá. Loni však toto pravidlo jeden kůň porušil. Touto překážkou končí úvodní část Velké pardubické.

Následuje průběh velkým prostranstvím, tzv. náměstím, kde je nutné správně objet několik točných bodů. To například v roce 2008 nezvládl Amant Gris, který sice doběhl do cíle první, ale byl po právu diskvalifikován pro nedodržení kursu, když jeden z točných bodů objel ze špatné strany a o několik metrů si tak zkrátil trať.

č. 10a – Prodloužený Taxisův příkop
Nachází se vedle Velkého Taxisu a má zhruba dvoutřetinovou velikost svého slavného "bratra". Živý plot je vysoký 130 cm, široký 200 cm a na odskokové hraně stojí 80 cm vysoké břevno. Následný příkop je hluboký pouze 20 cm, ale je dlouhý 200 cm. Skok se navíc často neskáče úplně rovně, ale drobně šikmo. Přestože nepatří mezi technicky obtížné skoky, téměř každý rok zde dojde k nějakému pádu.

č. 11 – Živý plot s příkopem
Živý plot je 130 cm vysoký, 170 cm široký a na odskokové hraně je 60 cm vysoké břevno. Následuje 200 cm širký a 60 cm hluboký příkop. Tato překážka koním nedělá potíže.

č 12 – Živý plot – seskok
Na první pohled jednoduchá překážka. 120 cm vysoký a 130 cm široký živý plot s 60 cm vysokým břevnem na odskokové hraně. Její obtížnost spočívá v poloze doskokové plochy, která je o 50 cm níže, než je odskok. Kůň, který si toto neuvědomí, může mít problémy a tzv. ztratit nohy. Stává se to ale minimálně.

č. 13 – Živý plot
130 cm vysoký i široký živý plot s 80 cm vysokým břevnem na odskokové hraně. Pro koně oddechový skok. Nepamatuji zde potíže.

č. 14 – Poplerův skok
80 cm vysoké dvojbradlí. To je celá tato překážka, avšak její jednoduchost je její největší "zbraní". Koně ji mají tendenci podcenit. Jméno získal podle slavného meziválečného jezdce, dvojnásobného vítěze Velké, kpt. Rudolfa Poplera, který právě na tomto skoku v roce 1932 tragicky zahynul v jednom rámcovém dostihu. V roce 1991 zde padl fenomenální Železník, avšak neutekl od žokeje Josefa Váni st., byl znovu nasednut a svoji stíhací jízdu dovedl ke svému čtvrtému vítězství.

č. 15 – Drop
Dvoumetrový seskok přímo před tribunami. V minulosti před ním koně téměř zastavovaly a scházely ho. S narůstající rychlostí dostihu narostla obtížnost této překážky, neboť se běžně skáče z tempa. Občas tak zde některý kůň vyhodí jezdce ze sedla. Přesně to se stalo i v minulém ročníku.

č. 16 – Kamenná zeď
Oddechová překážka před tribunami před obtížnou fází dostihu. 180 cm široká a 85 cm vysoká zeď, na kterou se nabíhá z oranice. Někteří mazaní jezdci využívají tenký travnatý pás podél bariéry, aby ušetřili síly svého koně.

č. 17 – Hadí příkop
Největší a nejobtížnější vodní překážka. Kdysi jezdce vyloženě děsila, neboť byla hluboká téměř 2 metry a obrostlá vodními rostlinami. Po modernizaci v 90. letech má pevné dno, minimální hloubku a z původní obtížnosti tak zůstala pouze šířka 450 cm a hlavně o 70 cm nižší doskok oproti odskoku. Pokud se nenajíždí příliš pomalu, tak se zde již téměř nepadá, i přesto, že jde po delší době o velký skok a koně již nejsou zrovna čerství.

č. 18 – Velký vodní příkop
400 cm široký a 45 cm hluboký vodní příkop, který se dá bezpečně proběhnout, je již jen stínem kdysi velmi obávané překážky. Přesto nepatří mezi lehké skoky. Kůň se musí odrazit ve správný okamžik a nenechat na doskoku v příkopu zadní nohy, taková situace často končí pádem. Přesně to se loni stalo jednomu z favoritů Rabbit Wellovi, a přestože nepadl, jeho šance na úspěch se rozplynuly. V minulosti šlo o druhou nejtěžší překážku Velké díky rozbahněným okrajům a velké hloubce.

č. 19 – Malý Taxisův příkop
Poslední a nejmenší z trojice "Taxisů" v kursu. Živý plot je 140 – 150 cm vysoký a 200 cm široký, na odskokové hraně je 60 cm vysoké břevno. Následný příkop je široký 170 cm a mělký. Překážka obvykle nedělá problémy, neboť v těchto fázích se začíná opět zrychlovat a skáče se tak z dobrého tempa.

č. 20/21 – Velké zahrádky
Nachází se vedle Malých zahrádek a jde o stejný dvojskok. Jediným rozdílem je, že se skáče v opačném směru a mezera mezi živými ploty je o 0,5 metru delší.

č. 22 – Suchý příkop
Jednoduchý příkop s bílým odskokovým břevnem, široký 300 cm a hluboký 90 cm. V minulosti chybělo odskokové břevno, takže se stávalo, že si kůň příkopu jednoduše nevšiml. Dnes se zde vůbec nepadá. Je to druhá překážka kursu, na kterou diváci z tribun nevidí.

č. 23 – Steeplechase skok
Steeplechase skoky nahradily dříve používané proutěné překážky, neboť se nedají proskočit. Je vysoký 130 cm a široký 60 cm. Nachází se ihned po výběhu z lesíka na travnaté dráze. V tomto úseku jezdci zkouší nástupy a testují, jak je na tom kdo se silami. Takže se tu obvykle běhá velmi rychle.

č. 24 – Živý plot "U hangáru"
Název je odvozen polohou, neboť jde o překážku nejblíž hangárům na přilehlém letišti. Jedná se o 130 cm vysoký i široký živý plot. 60 cm před ním se nachází 80 cm vysoké odskokové břevno. Nachází se v táhlé zatáčce, což je vzhledem k rychlému tempu a boji o pozice příčinou nepříliš častých pádů.

č. 25 – Velký anglický skok
Začátek poslední obtížné fáze dostihu. Překážka bývá záludná hlavně za mokra. Tvoří ji 150 cm vysoký a 160 cm široký živý plot, 60 cm před ním se stojí 80 cm vysoké odskokové břevno. Obtižnost překážky tvoří doskok, neboť doskoková plocha je o 40 cm výše než odskoková a koně zde na doskoku často podkluzují. Za mokra se tento problém ještě násobí a v kombinaci s úbytkem sil zde dochází často k pádům.

č. 26 – Suchý příkop "mezi břízkami"
240 cm široký příkop s 50 cm vysokým odkokovým břevnem. Hlavním úkolem je neškobrtnout a udržet tempo. I přes únavu koní se zde nepadá.

č. 27 – Velký Havlův skok
Poslední těžká překážka kursu. 140 cm vysoký a 190 cm široký živý plot s 80 cm vysokým odskokovým břevnem ve vzdálenosti 50 cm před plotem, následovaný 250 cm širokým mělkým příkopem. Obtížnost skoku spočívá nejen v jeho velikosti, ale i v pozici v kursu, koně jsou již hodně unaveni. Navíc před překážkou běží koně dlouhý úsek oranicí, která je ještě více vysílí, obzvláště za mokra. Pády jsou zde poměrně časté. Překážka je pojmenována po dlouholetém obětavém správci závodiště.

č. 28 – Steeplechase skok
Steeplechase skoky nahradily dříve používané proutěné překážky, neboť se nedají proskočit. Je vysoký 130 cm a široký 60 cm. Nachází se na travnaté dráze a koně si zde chystají pozici na finiš. Každá chyba tak stojí mnohem více než dosud. Loni se o tom přesvědčil Zarif, kterému pak chyběly síly.

č. 29 – Steeplechase skok
Platí pro něj to samé, jako pro překážku č. 28.

č. 30 – Steeplechase skok
Stejné parametry jako odstatní steeplechase skoky. Je to poslední překážka kursu, na začátku cílové roviny. Chyba udělaná zde se již nedá dohnat. Velkou sportovní tragédii způsobila tato překážka (tehdy ještě proutěná) v roce 1967. Bělka Lukava měla obrovský náskok, avšak pád na této překážce ji připravil o jasné vítězství.
Zajímavosti 126. Velké pardubické

Poznáme nového vítěze. Vítězní koně z minulosti jsou již v dostihovém důchodu, případně letos nestartují (loňský vítěz Ribelino není zdravotně zcela v pořádku).

Všichni koně letos nesou váhu 70 kg, což je o 2 kg více než v minulém roce. Dá se tak očekávat, že tentokrát nebude hranice devíti minut prolomena a rekord dostihu odolá.

Josef Váňa st. sice letos na startu není, ale pouze z důvodu nedostatečné připravenosti svého koně. Příští rok má v plánu Velkou znovu absolvovat.

Kdo však na startu nebude chybět, je Marek Stromský. Žokej, který má neuvěřitelnou smůlu a dosud Velkou Pardubickou nevyhrál, ačkoliv již dvakrát projel cílem jako první. Po loňském nešťastném dopingovém případu Nikase chtěl ukončit kariéru, ale nakonec si to rozmyslel.

Na startu není ani jeden zahraniční kůň, počtvrté od roku 2002. Navíc se v sedle neobjeví ani jeden zahraniční žokej.

Na koních se naopak představí hned dva žáci, neboli jezdci, kteří ještě nemají ukončenou jezdeckou školu.

Ve startovním poli se vyskytují dva polokrevníci, kteří jsou zároveň polovičními bratry – Ter Mill a Templář. Jediným běloušem je Ter Mill. Letos nestartuje žádná klisna.

Losování startovních čísel v pražském hotelu Paříž prováděl herec a moderátor Pavel Trávníček.

Česká pojišťovna je hlavním partnerem dostihu již po třiadvacáté. Taková sponzorská stálost není v dostihovém sportu obvyklá.
Startovní listina

1 – Zarif (IRE)
9 let, ž. Josef Bartoš, trenér Josef Váňa st., stáj Köi Dent

2 – Hegnus
8 let, ž. Jiří Kousek, trenér MVDr. Čestmír Olehla, stáj Ševců

3 – Pareto
9 let, ž. Jaroslav Myška, trenér MVDr. Čestmír Olehla, stáj Wrbna Racing

4 – Ter Mill
10 let, Jan Odložil, trenér Antonín Novák, stáj DS Malá Morávka

5 – Templář
9 let, ž. Marcel Novák, trenér Antonín Novák, Stáj Luka-trdelnik.com

6 – Ange Guardian (GER)
8 let, ž. Jan Kratochvíl, trenér Josef Váňa st., Stáj Anděl strážný

7 – Universe of Gracie (GER)
11 let, Vlastislav Korytář, trenér Lenka Horáková, stáj BORS Břeclav a.s.

8 – Amaragon
11 let, žk. Pavel Složil ml., trenér Pavel Poles, stáj Maxa-Nýznerov

9 – Reaper (GER)
7 let, žk. Jakub Spáčil, trenér MVDr. Čestmír Olehla, stáj Wrbna Racing

10 – Rabbit Well (GBR)
10 let, ž. Josef Váňa ml., trenér Josef Váňa st., stáj Rabbit Trhový Štěpánov

11 – Charme Look
9 let, ž. Jan Faltejsek, trenér Martina Růžičková, stáj Orling

12 – Nikas
11 let, ž. Marek Stromský, trenér Stanislav Popelka, stáj Castor

13 – Puntarenas
10 let, ž. Josef Sovka, trenér František Holčák, stáj Nicole TJ Monty UH

14 – Peintre Abstrait (IRE)
10 let, ž. Dušan Andrés, trenér Radek Holčák, stáj Elektromontáže Mička

15 – Rendez Vous
7 let, Martin Liška, trenér Jana Junková, stáj EŽ Praha a.s.
Do letošní Velké bylo přihlášeno celkem 43 koní. 29 z nich, z toho 2 zahraniční, splnilo kvalifikační podmínky. Na start se jich ale nakonec postaví pouze 15, ze zahraničí nedorazí ani jeden. Kdo všechno se tedy porve o věčnou slávu?
Kvalifikace

Do Velké pardubické je kvalifikován každý kůň, který bez chyby (tj. bez pádu či vybočení) dokončí aspoň jeden ze čtyř kvalifikačních dostihů. Zahraniční koně musí bez chyby dokončit aspoň jeden dostih typu steeplechase či crosscountry o délce minimálně 4800 metrů. Samozřejmostí je, že kůň musí být zároveň přihlášen do dostihu v řádném termínu.

Kvalifikační dostihy se běhají v Pardubicích, jsou dlouhé 5800 metrů a z velké části kopírují kurs Velké pardubické. Samozřejmě se v nich nevyskytuje Velký Taxisův příkop. Tato překážka se skáče pouze jednou v roce, při Velké.

1. kvalifikace (Velká cena města Pardubic) se konala 21. 5., úspěšně ji absolvovalo 14 koní a vítězem se stal Kasim s žokejem Novákem.

2. kvalifikace (Cena města Pardubic) se konala 25. 6., úspěšně ji absolvovalo 11 koní a vítězem se stal Templář s žokejem Bartošem.

3. kvalifikace (Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.) se konala 20. 8., úspěšně ji absolvovalo také 11 koní a vítězem se stal Charme Look s jezdcem Sloupem.

4. kvalifikace (Cena města Pardubic – EURO EQUUS) se konala 10. 9., úspěšně ji absolvovalo 8 koní a vítězem se stal Goscater s žokejem Myškou.
Rekordy dostihu

Nejrychlejší čas: 8:56,01 min (2015, Ribelino, ž. Kašný)

Nejvíce startujících: 29 (1990)

Nejvíce vítězství jezdce: 8 (ž. Josef Váňa st., 1987-1989, 1991, 1997, 2009-2011)

Nejvíce vítězství jezdce v řadě: 4 (ž. Peter Gehm, 2001-2004)

Nejstarší vítězný jezdec: 58 let a 356 dní (Vladimír Hejmovský, 1951)

Nejmladší vítězný jezdec: 19 let (Josef Vavroušek, 1951)

Nejstarší vítězný kůň: 14 let (Unkas, 1954)

Nejvíce vítězství koně: 4 (Železník, 1987-1989, 1991)

Nejvíce vítězství koně v řadě: 3 (celkem 6 koní: Epigraf 1957-59, Sagar 1981-83, Železník 1987-89, Peruán 1998-2000, Tiumen 2009-11, Orphee des Blins 2012-14)

Nejvíce vítězství trenéra: 9 (Josef Váňa st.)

Nejvíce startů: 28 (ž. Josef Váňa st.)

Nejvíce startů z aktivních jezdců: 21 (Dušan Andrés)

Nejvíce startů koně: 8 (celkem 3 koně: Železník, Salvátor, Flang)

Nejmenší rozdíl mezi 1. a 2. koněm v cíli: Nos (2x – 1886, vítěz Hanno, a 2010, vítěz Tiumen)

Nejvíce koní v cíli: 18 (2009)

Nejvyšší kurs vítěze dostihu: 55:1 (2012, Orphee des Blins)
Finanční dotace

Letošní dotace je stejná jako v předchozích 3 letech, tj. 5 000 000 Kč. Velká pardubická je tak nejlépe dotovaným cross country dostihem v Evropě. Pro peníze si doběhne prvních 7 koní. Ti svým majitelům vydělají:
1. místo 2 000 000 Kč
2. místo 1 100 000 Kč
3. místo 700 000 Kč
4. místo 500 000 Kč
5. místo 350 000 Kč
6. místo 200 000 Kč
7. místo 150 000 Kč
Základní informace

Délka dostihu: asi 6900 metrů
Počet překážek: 31 (z toho 3 vodní a 4 steeplechase skoky)
Doba dostihu: obvykle lehce přes 9 minut
Počet startujících: max. 25
Podmínky pro start koně: min. 6 let a splněný kvalifikační dostih
Podmínky pro start jezdce: min. 10 vítězství či umístění, splněný kvalifikační dostih
Historické zajímavosti

V dosavadních 124 ročnících se do listiny vítězů zapsalo 90 koní a 79 jezdců. Je mezi nimi 17 klisen a jediná žena, paní Lata Brandisová. Ta dokázala zvítězit v roce 1937 s klisnou Normou.

V historii dostihového sportu pouze jediný jezdec dokázal vyhrát oba nejslavnější překážkové dostihy, tj. Grand National v Liverpoolu a Velkou pardubickou. Je jím George Williamson. V Pardubicích vyhrál v letech 1890 a 1893, v Liverpoolu v roce 1899.

Již ročník 1878 poznal prvního trojnásobného vítěze a hned šlo o čistý hattrick. Hřebec Brigand vyhrál také v letech 1875 a 1877. V roce 1876 se dostih z důvodu mrazivého počasí nekonal. Zajímavé je, že se na jeho hřbetě při triumfech vystřídali dva různí jezdci.

V roce 1880 se dostihu zúčastnila klisna, která neměla jméno. Dokonce se probila na stupně vítězů, doběhla třetí.

Ročník 1881 vyhrál v sedle Victorie jezdec Hector Baltazzi, který si v průběhu dostihu zlomil klíční kost. Heroický výkon.

V roce 1896 dokončila svůj vítězný hattrick také první klisna, Lady Anne. K vítězstvím přidala ještě po jednom druhém, třetím a čtvrtém místě a byla nejúspěšnějším koněm historie Velké až do roku 1991.

Ročník 1900 vyhrál kůň, který neproběhl cílem jako první. Vítězná klisna Slava byla diskvalifikována pro křižování druhého v cíli, Magyaráda.

Od roku 1904 byly zavedeny časové limity pro jednotlivé dostihy. Stalo se tak na základě průběhu jednoho rámcového dostihu při Velké o rok předtím, při kterém jezdci a koně bojovali s tratí až do tmy. Jak uvidíme, časový limit byl později hlavním aktérem jedné z největších sportovních tragédií historie dostihu.

Ročník 1908 byl již druhým, který byl zrušen kvůli mrazivému počasí. Od té doby se Velká pardubická neběhá v listopadu, ale v říjnu.

Ročník 1909 nepoznal vítěze. Na startu se sešli pouze 3 koně. Jeden spadl, zbylí dva byli diskvalifikováni poté, co koně odmítali pokračovat v dostihu a mezitím vypršel časový limit.

Rok 1920 přinesl onu zmiňovanou sportovní tragédii. Ze šesti startujících koní jich pět padlo nejpozději na Popkovickém skoku. Osamocený Jonathan sice zvládl zbytek dostihu, avšak jezdec Koplík nikam nespěchal a užíval si ovace diváků. Mezitím vypršel časový limit, a vítězná dvojice tak byla po proběhnutí cílem diskvalifikována. Později se ukázalo, že toto rozhodnutí bylo chybné. Po přeměření trati v roce 1936 bylo zjištěno, že kurs dostihu je o 500 m delší, a tím pádem byl dosažený čas v pořádku. Bohužel se již nikdo neměl k tomu, aby původní rozhodnutí revidoval.

Ročník 1929 vyhrál bělouš Ben Hur, přestože v průběhu dostihu třikrát upadl.

V roce 1951 zvítězil dosud nejstarší jezdec v historii. Vladimírovi Hejmovskému bylo v době konání dostihu 58 let a 356 dní. Zajímavé je, že se na start Velké postavil pouze jednou. Zároveň to byl poslední rok, kdy některá část dostihu vedla mimo vnitřní prostor závodiště.

V roce 1956 naopak vyhrál dosud nejmladší jezdec. Josefu Vavrouškovi bylo pouze 19,5 roku. Byl to jeho životní úspěch, nikdy poté již tento dostih nevyhrál.

V roce 1959 uzavřel sovětský Epigraf svůj vítězný čistý hattrick. Stal se teprve třetím koněm, který dokázal Velkou ovládnout třikrát. A zároveň prvním, který to dokázal ve třech letech za sebou. Také byl prvním z řady sovětských vítězů, kteří ovládli tento dostih nepřetržitě v letech 1957 až 1962.

V roce 1962 Velkou pardubickou poprvé přenášela Československá televize v přímém přenosu.

Ročník 1968 se nekonal z důvodu srpnových událostí. Zajímavé ale je, že přihlášeni byli dva koně z USA, což se nikdy předtím nestalo.

Raritou skončila Velká v roce 1970. Na prvních třech místech se umístily klisny.

V roce 1972 dokončil svůj vítězný hattrick Korok – kůň, který nikdy neměl běhat dostihy. Narodil se s vývojovou vadou na noze a kulhal. Přesto z něj Václav Chaloupka dokázal udělat jednoho z nejlepších koní historie. Později se výborně osvědčil jako plemeník.

Ročník 1973 se stal výjimečným. Poprvné v poválečné historii přijel kůň z Anglie, zároveň vyhrál a vytvořil na dalších 14 let časový rekord dostihu. Byl jím fenomenální Stephen’s Society.

Další velká sportovní tragédie postihla Velkou v roce 1975. Před poslední proutěnkou si Flang vypracoval asi čtyřdélkový náskok a zdálo se, že si jde pro vítězství. V té době však na dráhu vběhl kůň bez jezdce, Bledax, srazil se s Flangem, který se tím ocitl na zemi a závod nedokončil.

Ročník 1977 ovládla dvojice Václavů. Ten v sedle, Chaloupka, se tak stal prvním jezdcem historie, který vyhrál Velkou počtvrté. Dosud se to podařilo pouze jednomu dalšímu jezdci.

Rok 1979 přinesl další historický zápis. V sedle Legendy se stal vítězem Jiří Chaloupka, a v listině vítězů se tak poprvé ocitla bratrská dvojice.

Ročníky 1981 až 1983 viděly čistý hattrick kladrubské dvojice Sagar – Pavel Liebisch. Sagarovu kariéru nešťastně ukončilo zranění nohy v kvalifikaci na VP 1984, čímž nejspíše přišel o čest stát se prvním a dosud jediným koněm, který by vyhrál Velkou čtyřikrát v řadě.

V roce 1987 se poprvé běželo pod 10 minut. Dostih však byl tento rok pravděpodobně o něco kratší, neboť místo překážky číslo 6 – Popkovického skoku – se skákala překážka 6b umístěná o kousek vedle v lese.

Rok 1989 přinesl souboj o historický zápis v cílové rovince. Dvojice Železník – Josef Váňa st. bojovala o zisk čistého hattricku. Václav Chaloupka v sedle Fráze zase usiloval své páté vítězství. Úspěšnějším byl nakonec Železník, který tak pokračoval ve své cestě do pozice nejúspěšnějšího koně historie dostihu.

Tak se stalo v roce 1991. Po nezdaru v předchozím ročníku se dvojice Železník – Váňa opět postavila na nejvyšší stupínek po nezapomenutelné stíhací jízdě po pádu na Poplerově skoku. Železník se tak se čtyřmi vítězstvími stal nejlepším koněm. Josef Váňa st. čtvrtým vítězstvím vyrovnal na čele historické jezdecké tabulky Václava Chaloupku.

Ročník 1992 silně poznamenala demonstrace tkz. ekologických aktivistů, kteří chtěli zabránit konání dostihu kvůli údajnému týrání koní. Vnikli do prostoru dráhy a pohybovali se v ní i během dostihu, což výrazně ovlivnilo především náběh na Velký Taxisův příkop, který byl díky tomu velmi pomalý. Spadlo zde osm z patnácti koní.

Krize kolem pořádání dostihů vyvrcholila v roce 1993, kdy se na start Velké postavilo pouze devět koní, nejméně od roku 1946. Závod dokončil pouze jeden.

Rok 1995 přinesl zatím poslední vítězství zahraničního koně. Byl jím britský It’s A Snip.

O další změnu historických tabulek se postaral rok 1997. Josef Váňa st. v sedle Vronskyho dosáhl na své páté vítězství.

V roce 1998 se poprvé triumfu dočkala žena v pozici trenéra. Peruán trénovaný Lenkou Horákovou však zvítězil nejen v tomto roce, ale i ve dvou následujících. Obzvláště ceněným vítězstvím je to z roku 1999, kdy porazil velmi silnou irskou konkurenci.

Ročník 2004 nabídnul divákům další přepis historických listin. Žokej Peter Gehm zvítězil počtvrté v řadě, což se nikomu jinému nepovedlo. Bohužel, další vítězství již nemohl přidat, neboť krátce poté utrpěl úraz v tréninku, jehož výsledkem je trvalé upoutání na invalidní vozík.

Extrémně rychlý závod se odehrál v roce 2008. Vítězná Sixteen (žokej Josef Bartoš) poprvé běžela pod 9 minut a také poslední kůň, který dostih dokončil, doběhl v rychlejším čase, než byl předchozí rekord dostihu.

Ročníky 2009 až 2014 také přidaly rekordní zápisy. Nejprve Josef Váňa st. třikrát za sebou zvýšil svůj náskok v čele historického pořadí jezdců, když přidal své šesté, sedmé a osmé vítězství. Při tom posledním mu zároveň chyběly pouze tři dny věku k tomu, aby se stal nejstarším vítězem Velké pardubické. V následujících letech se Orphee des Blins stala první klisnou, která dokázala zvítězit třikrát v řadě.

Poslední Velká (2015) se také zapsala do historie, bohužel však v negativním světle. Poprvé byl totiž vítězný kůň v cíli později diskvalifikován pro pozitivní dopingový nález. Za ten sice nese hlavní vinu výrobce potravinového doplňku, takže padly velmi mírné tresty, ale na této neslavné premiéře to bohužel nic nemění.
Historie

Jak již bylo řečeno, první ročník se konal již v roce 1874, což z Velké činí sportovní akci s nejdelší tradicí v České republice. Dostihy se v Pardubicích a okolí pořádaly již desítky let předtím, navíc roku 1856 byla založena dostihová dráha na dnešním místě. Ta získala svoji dnešní podobu po druhé světové válce. Do té doby, hlavně v raných letech konání, byl dostih ve znamení častých změn kursu, koně běhaly i mimo vnitřní prostor dráhy, např. za tribunami. Tím se logicky měnila i délka dostihu, která se od počátku pohybovala kolem 6400 metrů. Od roku 1952 se uvádí délka asi 6900 metrů, která je dodržována i přes několik více či méně kosmetických změn v kursu v pozdějších letech. Po roce 1989 bylo na závodišti provedeno mnoho změn s ohledem na větší bezpečnost koní, jelikož do té doby mělo mnoho překážek nebezpečné parametry (hlavně velké hloubky a ostré hrany příkopů) a pád na nich často ohrožoval život koně. Současnou podobu má dostih od roku 1998, kdy byl změněn směr závěru dostihu v souvislosti s dokončením nové hlavní tribuny.

Bohužel, historie dostihu není bez přerušení. Počasí zavinilo zrušení Velké v letech 1876 a 1908. Tehdy se pořádala v listopadu a oba ročníky zrušil mráz. O další přerušení se postarala 1. světová válka (vč. roku 1919). Také 2. světová válka (vč. mnichovských událostí v roce 1938) zabránila konání dostihu. Od roku 1946 byla tradice dostihu přerušena pouze jednou, okupací republiky vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.

Od počátku měla Velká pardubická hojnou mezinárodní účast a čeští jezdci zprvu zahraniční konkurenci nestačili. Poprvé vyhrál Čech až roku 1902. První ročníky se také potýkaly s nízkými počty startujících koní. Před první světovou válkou jen zcela výjimečně byl počet startujících dvouciferný, v roce 1909 dokonce vyběhli pouze 3 koně. Obrat přišel až ve 2. polovině 20. let, od té doby čítají startovní listiny obvykle více než 10 jmen. Zároveň se vznikem samostatného Československa začali v poli převažovat koně domácího chovu. Zahraniční účastníci téměř vymizeli po roce 1948 a když už byli, tak obvykle ze Sovětského svazu. Tamní koně byli hlavně v 50. a 60. letech velmi úspěšní. Západní koně se vrátili ihned po roce 1989 a ročník 1990 se nesl ve znamení rekordní účasti 29 koní. To však již bylo moc a později byl zaveden limit maximálně 25 startujících koní.
Druhá říjnová neděle. Pro všechny fanoušky dostihového sportu posvátný den. Den, kdy se na dostihy dívají i lidé, které jinak tento sport vůbec nezajímá. Na největší závod roku. Nejtežší překážkový dostih kontinentální Evropy. Vítězný kůň i jezdec vstupují mezi nesmrtelné. Legenda, jejíž první ročník byl uspořádán již v roce 1874. 126. Velká pardubická s Českou pojišťovnou se možná odehraje v jedněch z nejhorších povětrnostních podmínek za poslední léta, což ji udělá ještě obtížnější a nepředvídatelnější. Pro atmosféru dostihu jen dobře.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 16:25.Klasická verze
Mobilní verze