12. února 2013 • 08:14

Zlatý Svoboda: Vyřazení moderního pětiboje z OH si nechci připouštět

Autor: nit
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?
SESTŘIH: Everton - Liverpool 2:0. Překvapení v Merseyside derby, Reds se vzdaluje titul
VŠECHNA VIDEA ZDE

V americkém Colorado Springs právě dře na novou sezonu, dnes ale bude moderní pětibojař David Svoboda sledovat zprávy ze švýcarského Lausanne, kde výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru může poslat jeho disciplínu na cestu mimo olympijské sporty.



Budete jednání v Lausanne sledovat? Máte o něm nějaké vlastní informace?
„Stejně jako většina pětibojařů budu s napětím očekávat výsledek jednání. Do politického zákulisí ale nevidím a ani neznám názory jednotlivých členů výboru, kteří budou v tézo věci rozhodovat. Co se týká mých informací, vím, že na základě zveřejněných kritérií, která jsou pro vyřazení jednoho z uvedených sportů klíčová, má moderní pětiboj velmi silnou pozici, proto se bojím, že by mohlo rozhodnout o jeho vyřazení něco zcela jiného. Překvapilo mě, že se v této souvislosti píše o pětiboji jako o horkém favoritovi na vyškrtnutí z programu (i když to není zdaleka poprvé).“

Myslíte, že je riziko, že by MOV mohl moderní pětiboj vyřadit, reálné?
„Všechny sporty, kterých se toto jednání týká, tzn. taekwondo, zápas, badminton a stolní tenis, musejí úterní jednání brát velmi vážně. Vyřazení z programu reálně hrozí bohužel každému z těchto sportovních odvětví.“

Nepřijde vám paradoxní, že se taková věc řeší před novou sezonou, kdy se znovu změnila pravidla, aby byl pětiboj přitažlivější?
„Naopak, zdá se mi to naprosto logické. Všechny změny pravidel a zásadní úpravy formátu moderního pětiboje, zejména od roku 2005, kdy pětiboj totéž jednání bez problému přežil (narozdíl od softbalu a basebalu), se děly právě proto, aby představitelé mezinárodní pětibojařské federace měli při takovýchto jednání silnější pozici a aby byli připraveni situaci opět ustát.“

David Svoboda se zlatou olympijskou medailí po příletu z LondýnaFoto Jaroslav Legner (Sport)

Jakými argumenty byste moderní pětiboj hájil?
„Moderní pětiboj je modifikací antického pětiboje, který byl tehdejšími intelektuály, filosofy, ale i širokou veřejností právem považován za absolutní vrchol her. Totéž zamýšlel i baron Coubertin, když se svými kolegy vytvořil toto zcela nové a naprosto unikátní sportovní odvětví. Diskuze kolem zařazení pětiboje do programu, nebo jeho organizační složitost k tomuto sportu vždy patřily a to jak v antice, tak i v novodobé historii her – není to pro mne důvod k vyřazení.“

V čem je současná síla moderního pětiboje?
„Moderní pětiboj je jedním z nejrozšířenějších sportů na světě, přestože to tak na první pohled nevypadá. Je to čistý sport bez dopingu, který je divácky velmi atraktivní a jeho filosofická i praktická hodnota spojená s rozvojem všestrannosti je nesporná. Moderní pětiboj vznikl už v roce 1912 a mezi jeho tvůrce patřily nejvýznamější autority novodobého olympijského hnutí a prvních téměř padesát let neexistovala samostatná mezinárodní pětibojařská federace, protože tento ryze olympijský sport spadal přímo pod MOV.“

Řešíte situaci s dalšími závodníky?
„Momentálně se připravuji v USA v Colorado Springs, kde jsou i národní týmy Ruska a Maďarska. Samozřejmě, že o tom v posledních dnech často mluvíme.“

Věříte, že i pokud by v úterý pětiboj o status stálého olympijského člena přišel, mohl by se v září v Buenos Aires, kdy se bude definitivně rozhodovat, vrátit?
„Definitivní rozhodnutí padne, pravda, až v září, ale pokud by teď padl černý Petr na pětiboj, asi by můj optimismus dostal hodně studenou sprchu. Vyřazení moderního pětiboje si zatím nechci připouštět.“

Nebylo by vyřazení pětiboje zradou na Pierre de Coubertinovi?
„Vzhledem k tomu, co pro Pierra de Coubertina pětiboj znamenal, jak byl pro něho důležitý a kolik věnoval energie tomu, aby ho do programu her s šestnáctiletým zpožděním nakonec prosadil, je možné to formulovat i takto. Je ovšem třeba pamatovat na to, že sport se přirozeně vyvíjí a dnes má zcela jiné společenské podmínky i postavení než v době vzniku novodobých olympijských her v roce 1896. Připomeňme, že Coubertin byl, mimo jiné, proti profesionálnímu sportu nebo také proti sportu žen...“

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud