Rozhodčí dělali v derby chyby. Slavii vzali gól, Bořil měl jít ven

Autor: tb, iSport.cz
0
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?
Střeďáci na EURO: Koho k Součkovi? Dilema s parťáky i rozestavením

V 288. derby pražských "S" nebyla nouze o vypjaté momenty. Sudí si neodpustili hned dvě obrovské chyby v prvním poločase. Slavii byl po střele Milana Škody odepřen regulérní gól. Hlavní rozhodčí Jan Jílek předtím poškodil i hostující Spartu, když měl po faulu na Václava Kadlece udělit druhou žlutou kartu domácímu obránci Janu Bořilovi. V závěru, kdy už Sparta prohrávala 0:1, naopak po dvou žlutých kartách sudí vyloučil letenského stopera Costu. Slavia nakonec zvítězila 2:0.

První poločas napjatého derby mezi Slavii a Spartou přinesl spoustu emocí. Ty největší přišly se situací z 29. minuty. Po přímočaré akci se domácí útok dostal hned k trojímu zakončení.

První dvě šance vychytal bravurní Martin Dúbravka. Jenže zmatkování Lukáše Marečka při odkopu nabídlo další tutovku pro sešívané. Miroslav Stoch poslal míč Milanu Škodovi před prázdnou bránu. Podle opakovaných záběrů jeho střelu vykopl sparťanský obránce Costa až za brankovou čárou, jenže sudí Jílek ani jeho asistent branku neviděli a neuznali.

Slavia - Sparta: Dúbravka čaruje, Costa vykopl míč za brankovou čárou, Jílek gól neuznal

"Gól měl určitě platit. Měl jsem proměnit svoji šanci, ale brankář mě přečetl a chytil mi to. Zkusil jsem pak ještě zabojovat, míč byl na čáře a já to dal zpětně. Stál jsem na čáře nebo trošku za brankou, jednoznačně jsem viděl, že to byl gól," měl Stoch jasno o inkriminovaném momentu v poločasovém rozhovoru pro stanici O2.

Šlo o další moment, který by vyřešilo zavedení videa, které se zatím testuje. Vedení HET ligy by rádo začalo využívat videorozhodčí v online režimu nejpozději na jaře. Proč ale ještě video není k dispozici? Pro využívání videa v praxi se musí nejprve splnit podmínky Mezinárodní pravidlové komise IFAB a získat souhlas všech ligových klubů, což se zatím nepodařilo.

Slavia - Sparta: Bořil zastavil unikajícího Václava Kadlece, Jílek faul nezapískal

Slavia - Sparta: Bořil fauloval Ben Chaima

O minutu dřív při další chybě sudích byla naopak poškozená hostující Sparta. Útočník Václav Kadlec se ve sprintu hnal za míčem do brejku. Podle opakovaných záběrů si míč předkopl před dotírajícím Janem Bořilem, který ho následně fauloval. Pokud by sudí Jílek zákrok odpískal, musel by slávistickému obránci udělit druhou žlutou a poslat ho do sprch.

Ve druhém poločase ještě sudí chybovali jednou, když odmávali neexistující ofsajd Václavu Kadlecovi. Letenský útočník ale šanci neproměnil.

Utkání nakonec nedohrál sparťanský obránce Costa. Důrazný stoper viděl v závěru utkání dvě žluté karty v krátkém sledu, po zákroku na střídajícího Tomáše Necida sudí Jílek vytáhl červenou.  Až poté Slavia pojistila svou výhru, když druhý gól utkání vbstřelil Josef Hušbauer.

Slavia - Sparta: Střelu Václava Kadlece vychytal Laštůvka, sparťanovi asistent chybně odmával ofsajd

Slavia - Sparta: Costa dostal druhou žlutou a musí jít ven

CELÝ SESTŘIH: Slavia - Sparta 2:0. Derby rozhodli Škoda a Hušbauer

Slavia - Sparta: Hušbauer potvrdil vítězství Slavie parádním gólem k bližší tyči – 2:0

1. Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. Slavia 30 17 8 5 50:19 59
3. Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. Sparta 30 14 11 5 43:25 53
6. Liberec 30 13 7 10 37:35 46
7. Bohemians 1905 30 9 11 10 30:29 38
8. Ml. Boleslav 30 9 7 14 31:43 34