+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
Jan Podroužek
29. dubna 2016 • 17:32

Nový přestupní řád? Asociace hráčů chce zrušit odstupné pro amatéry

Markéta Haindlová, předsedkyně České asociace fotbalových hráčů
TOP VIDEA
Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy
Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky
VŠECHNA VIDEA ZDE

Válka je možné silné slovo. Boj úplně postačí. Vzniká v posledních týdnech mezi Fotbalovou asociací České republiky a Českou asociací fotbalových hráčů kvůli novému přestupnímu řádu. Ten zavádí v platnost FAČR a podle ČAFH by jeho praktikování znevýhodňovalo některé kluby i hráče.Nový přestupní řád. Ta poslední dvě slova hýbají fotbalem asi nejvíc za poslední týdny. Asi jako každá novinka, která pomalu vchází v platnost, i tady vznikají silné třenice o její zavedení. Markéta Haindlová, předsedkyně ČAFH už kvůli tomu předala Fotbalové asociaci petici s podpisy více než 400 profesionálních hráčů napříč všemi kluby první a druhé ligy, v níž se požadují změny v aktuálním přestupním řádu.

Jeho úplné pochopení není snadné, pro osobní obrázek se lze přes tento odkaz dostat víc do hloubky.

„Žádáme o zrušení odstupného pro amatérské hráče od 12 do 33 let, zrušení omezení volného pohybu hráčů a jeho nahrazení systémem tréninkových kompenzací. Důvodem této žádosti je naše obava, že nás nový přestupní řád v aktuální navrhované podobě znevýhodňuje a porušuje naše práva. Jsme navíc jednou z posledních zemí, kde ještě odstupné funguje. Žádáme proto o odstranění uvedených nedostatků,“ zní hlavní část petice.

Na tu už FAČR okamžitě reagovala a navrhla uspořádat informační workshop. Především proto, že je přesvědčena, že ne všechny body přestupního řádu jsou veřejností správně chápány. Workshopy se mají dle návrhu FAČR konat 5. a 6. května v sídle asociace.

Jenže tuto formu reakce nepovažuje Haindlová za dostatečnou. „Hráči totiž požadují změny, ne informace,“ říká.

Střet přichází především v bodě volného pohybu hráčů. Ten je v novém přestupním řádu fakticky omezen (nebo víceméně navazuje na předešlou zvyklost), za hráče ve věku 12 až 33 let i po vypršení jejich kontraktu bude muset nový klub zaplatit tabulkovou sumu. Sice nižší, ale odstupné nezmizí. Tím je popíráno Bosmanovo pravidlo uznané soudní cestou v roce 1995, v němž bývalý belgický fotbalový hráč prosadil volný pohyb pracovních sil, kterým vypršel kontrakt.

 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze