Tresty za korupci se sníží na třetinu. Pelta to schválil, ale prý o tom neví

Michal Bílek s předsedou FAČR na vyhlášení ankety Fotbalista roku 2012 na pražském Žofíně
Jablonecký boss a šéf FA ČR Miroslav Pelta byl na Letné v neděli večer hodně dlouho spokojený
Petr Čech přebírá pošesté v kariéře korunku pro Fotbalistu roku, tentokrát z rukou Miroslava Pelty
Miroslav Pelta a Roman Berbr (vpravo) na vyhlášení Fotbalistu roku. Uprostřed Rostislav Votík, předseda řídící komise pro Čechy
Na slávistické oslavy dorazil i Miroslav Pelta
Řebíček a Pelta čekají na zahájení programu
Řebíček se posadil hned vedle šéfa FAČR Pelty
19
Fotogalerie
iSport.cz, rou
Prohnilý český fotbal
Začít diskusi (0)

Český fotbal sužuje korupce na všech úrovních a důvěra fanoušků kvůli tomu pomalu klesá k nule. Fotbalová asociace v téhle atmosféře sáhla k těžko pochopitelnému kroku, když v novém disciplinárním řádu razantně snížila tresty za korupční jednání. Informoval o tom deník Insider.

Za prokázanou korupci dosud hrozilo provinilcům až 15 let zákazu činnosti, nově to bude od 12 do 36 měsíců, v nejzávažnějších případech pak pět let. Jako „přídavek“ je možné sice hříšníka vyloučit z FAČR, což ovšem nutně neznamená, že nebude moci fotbalové dění ovlivňovat dál.

Nový disciplinární řád schválil minulý týden výkonný výbor v čele s šéfem asociace Miroslavem Peltou. Ten ovšem tvrdí, že o snižování trestů za korupci nic neví. „Vážně? To slyším od vás poprvé,“ říká ve své reakci pro Aktuálně.cz.

To nám připravilo právní oddělení, já takové dokumenty nečtu, v naše odborníky máme důvěru. Ale na výkonném výboru k tomu ani nebyla žádná diskuse, nikdo to nerozporoval,“ prohlašuje Pelta.

Dlouhé tresty prý neplní výchovnou funkci

Nový disciplinární řád také zmírňuje případné odpočty bodů. Doteď mohl klub po prokázání korupce přijít až o 20 bodů, nově ovšem za „porušení regulérnosti soutěže“ může přijít jen o 9 až 15 bodů.

Ve stejné výši pak zůstávají peněžní tresty, které u jednotlivců činí až půl milionu, u klubů pak je pokuta do výše 10 milionů.

Podle autora úprav disciplinárního řádu Pera Doležala, ředitele legislativního oddělení FAČR, dospěla legislativní rada k názoru, že tresty nad 5 let „už nemohou plnit represivní ani výchovnou funkci“.

"Členové FAČR, kteří se dopustí takových provinění, kde by ani pětiletý trest nepostačil k potrestání a nápravě takového jedince, by neměli mít v prostředí FAČR své místo. Proto v takových případech může disciplinárka navrhnout výkonnému výboru vyloučení takového člena z FAČR," zdůrazňuje Petr Doležal pro Aktuálně.cz.

Jenže to se dá v českém prostředí poměrně snadno obejít…

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů