Týmy Chile, Ekvádoru a Hondurasu slaví. Vybojovaly si přímý postup

0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu

Fotbalisté Chile a Ekvádoru si v posledním kole jihoamerické kvalifikace zajistili přímý postup na mistrovství světa, kam doprovodí vítěze skupiny Argentinu a Kolumbii. Do listopadové baráže, ve které nastoupí proti Jordánsku, prošla Uruguay. Posledním přímo postupujícím celkem na MS z kvalifikace Střední a Severní Ameriky se pak stali fotbalisté Hondurasu. Po remíze 2:2 na Jamajce obsadili třetí místo a na šampionát prošli spolu s USA a Kostarikou. Do baráže s Novým Zélandem jde Mexiko.

Chile i Ekvádoru stačila k jistotě postupu ve vzájemném souboji remíza, domácí však vyhráli 2:1. V konečném pořadí tak svého soupeře předstihli a obsadili třetí místo za vedoucí Argentinou a druhou Kolumbií. O branky vítězů se v Santiagu de Chile postarali v rozmezí tří minut během první půle Alexis Sánchez a Gary Medel, za hosty po přestávce snižoval Felipe Caicedo.

Na přímý postup mohla před závěrečným kolem pomýšlet i Uruguay, kvůli nepříznivému skóre by však musela zdolat již jistého postupujícího Argentinu výrazným rozdílem. Nakonec ale vyhrála jen 3:2, což jí stačilo pouze na pátou příčku zaručující barážový duel s pátým celkem asijské zóny Jordánskem.

Mexiko si zahraje baráž

Hráči Hondurasu, kteří v Kingstonu nastupovali s vědomím, že k postupu do Brazílie jim stačí bod, v Kingstonu dvakrát vedli. Domácí ale na góly Carla Costlyho a Maynora Figueroy vždy našli odpověď - v první půli vydržel hostům náskok jen dvě minuty a vyrovnal Je-Vaughn Watson, po přestávce se z penalty prosadil Rodolph Austin. Dál se skóre neměnilo a Jamajka tak zakončila kvalifikaci bez jediné výhry.

Javier Hernandez a jeho Mexiko sice na Kostarice prohráli, přesto si zahrají baráž.Foto ČTK

Mexiko sice prohrálo 1:2 v Kostarice, na čtvrté místo a do baráže ho však poslal velký americký obrat v duelu s Panamou, která ještě v nastavení vedla 2:1. Hráči USA ale díky dvěma brankám v rozmezí jedné minuty výsledek otočili a připravili domácí o šanci bojovat proti Novému Zélandu o historicky první účast na šampionátu.

Naopak Mexiko, jenž v závěrečné části kvalifikace vyhrálo jen dva zápasy, si nyní může případným úspěchem v listopadové baráži zajistit účast na šestém mistrovství světa za sebou. Honduras se na velké akci představí potřetí.

Kvalifikace na MS 2014 ve fotbale - jihoamerická zóna CONMEBOL:

Paraguay - Kolumbie 1:2 (1:1)
Branky: 7. Rojas - 38. a 56. Yepes. ČK: 32. Guarín (Kol.).

Chile - Ekvádor 2:1 (2:0)
Branky: 35. Sánchez, 38. Medel - 66. Caicedo.

Uruguay - Argentina 3:2 (2:2)
Branky: 7. C. Rodríguez, 38. Suárez z pen., 50. Cavani - 15. a 42. M. Rodriguez.

Peru - Bolívie 1:1 (1:1)
Branky: 19. Yotún - 45.+1 Bejarano.